Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa je završila: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
31
47%
2. Bez jajeta
35
53%
 
Ukupno glasova: 66

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2263
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la numanumaye22 » 17 apr 2024, 13:49

alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 13:17
GefufnaII je napisao/la:
17 apr 2024, 08:28

ma samo light carnivore :ljepota:
slika
Jos rare, vidim da se razumijes :thumbup:

Sto se tice teme, mislim da je ovim rodjenih 80ih i prije ostalo od socijalizma/komunizma da je bolje nemati, da je bitniji balans zivota i posla, pa su tako 90% ih vozilo Fice, i sve ukupno na njima kostalo 100km, dok ove generacije danas vole airmax, iphone, dobro auto a za to moras vrtiti pa i nisu nesto drustveni da im jr bitno ovo drugo.
Ficu i stojadina su vozili jer nisu imali za Mercedesa i bolja auta. Uspjeh je bio voziti stojadina i potegnut na more do Zaostroga poslije 350 dana u nekoj ucmaloj firmi proizvodnje. To se smatralo normalnim zivotom. Druga stvar, danas se vise ulaze i bolje zivi, pogledaj Mercedesa iz 1980 i koliko je ulozeno na njega u proizvodnji, kakve pakete ima i uporedi Mercedes iz 2024, pa ovom vise infotainment i mutimedia system kosta nego citavo auto iz 1980. Nije se znalo za bolje. :kafa:

I ja sam htio 1999 igracku od 50km ali sta si mogao kupit tada za 50 km?
U RS-u žele vratiti koverte na velika vrata: Najavljene izmjene zakona za isplatu plata u gotovini
Evo recimo u RS se vracaju u 1999, lijepa koverta. :kafa:
Zadnja izmjena: numanumaye22, dana/u 17 apr 2024, 13:54, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
JayCatwright
Postovi: 2758
Pridružen/a: 13 nov 2023, 18:21
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la JayCatwright » 17 apr 2024, 13:53

https://www.klix.ba/biznis/finansije/fo ... /240417029

života mi ovaj s termina nekog pravo u Washington, gledaj tena :bow:

Profesor
Postovi: 4276
Pridružen/a: 01 avg 2011, 19:11
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Profesor » 17 apr 2024, 14:08

Šta je sa bhliga tacka com? Zar samo meni ne radi? Ima li kakva alternativa?

Avatar
alemsa
Postovi: 24354
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la alemsa » 17 apr 2024, 14:10

numanumaye22 je napisao/la:
17 apr 2024, 13:49
alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 13:17
GefufnaII je napisao/la:
17 apr 2024, 08:28

ma samo light carnivore :ljepota:
slika
Jos rare, vidim da se razumijes :thumbup:

Sto se tice teme, mislim da je ovim rodjenih 80ih i prije ostalo od socijalizma/komunizma da je bolje nemati, da je bitniji balans zivota i posla, pa su tako 90% ih vozilo Fice, i sve ukupno na njima kostalo 100km, dok ove generacije danas vole airmax, iphone, dobro auto a za to moras vrtiti pa i nisu nesto drustveni da im jr bitno ovo drugo.
Ficu i stojadina su vozili jer nisu imali za Mercedesa i bolja auta. Uspjeh je bio voziti stojadina i potegnut na more do Zaostroga poslije 350 dana u nekoj ucmaloj firmi proizvodnje. To se smatralo normalnim zivotom. Druga stvar, danas se vise ulaze i bolje zivi, pogledaj Mercedesa iz 1980 i koliko je ulozeno na njega u proizvodnji, kakve pakete ima i uporedi Mercedes iz 2024, pa ovom vise infotainment i mutimedia system kosta nego citavo auto iz 1980. Nije se znalo za bolje. :kafa:

I ja sam htio 1999 igracku od 50km ali sta si mogao kupit tada za 50 km?
U RS-u žele vratiti koverte na velika vrata: Najavljene izmjene zakona za isplatu plata u gotovini
Evo recimo u RS se vracaju u 1999, lijepa koverta. :kafa:
Pa takav sistem bio, sto manje rada a svi smo isti/slicni. A i realno kad pogledas tad je bilo recimo jedno auto po kuci, danas svaka kuca ima 2-3 auta, i to nije Golf 2.

@jay

Nije, to ti je u Bosni ono gdjes odijelo i tene nigdje veze, Amerima je to normalno, i meni je nekad bilo kad ih vidim na prvu u glavi (ziku ovog tene na pantole na peglu), ali je to kod njih recimo sasvim rega
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
JayCatwright
Postovi: 2758
Pridružen/a: 13 nov 2023, 18:21
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la JayCatwright » 17 apr 2024, 14:12

alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 14:10

@jay

Nije, to ti je u Bosni ono gdjes odijelo i tene nigdje veze, Amerima je to normalno, i meni je nekad bilo kad ih vidim na prvu u glavi (ziku ovog tene na pantole na peglu), ali je to kod njih recimo sasvim rega
Nisam pretjerano modno osviješten, ne volim odlijela i sl., ali mi ovaj tip tena nikako ne ide na ovakve pantole, naravno da ne moraju neke formalne cipele, ali ovo mi ne ide, onda je do mene, šta znam

Avatar
alemsa
Postovi: 24354
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la alemsa » 17 apr 2024, 14:18

JayCatwright je napisao/la:
17 apr 2024, 14:12
alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 14:10

@jay

Nije, to ti je u Bosni ono gdjes odijelo i tene nigdje veze, Amerima je to normalno, i meni je nekad bilo kad ih vidim na prvu u glavi (ziku ovog tene na pantole na peglu), ali je to kod njih recimo sasvim rega
Nisam pretjerano modno osviješten, ne volim odlijela i sl., ali mi ovaj tip tena nikako ne ide na ovakve pantole, naravno da ne moraju neke formalne cipele, ali ovo mi ne ide, onda je do mene, šta znam
Ne ide, bode oci ali im je rega, taj Forto to vjerovatno zna pa se nije obruko. Vidjo sam ih odijelo od 2k+ dollara a starke allstar na nogama i to ne obicne ljude nego na tv-u i to.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
scholsey
Postovi: 1804
Pridružen/a: 26 feb 2020, 21:50
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la scholsey » 17 apr 2024, 14:22

Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 13:07
Po vama isplati li se onda uopće studirati ove duže fakultete, tipa medicina/stomatologija?

Djeluje da razlika u platama nije toliko velika za ono što moraš uložiti.
Isplati. Uvijek se isplati ulagati u sebe, učiti i izgrađivati se na taj način.

Kolko god bila otrcana fraza, znanje je jedina stvar koju ti niko nikad nigdje ne može oduzeti.. a Bgm i jedna od rijetkih stvari koju ozbiljni ljudi svugdje cijene. Kad kažem znanje, ne mislim isključivo na ono iz knjige, nego na kompletan mindset koji ćeš izgraditi za vrijeme studiranja ili nekog drugog oblika edukacije.

Inače, poznajem nekoliko ljudi koji su završili te faxove i danas ubiše pare na vrhunskim poslovima. Istina, na Zapadu, trebala je koja godina da se sve to prizna, nostrifikacija i kako već to hoda, ali nisu imali apsolutno nikakvih problema pri snalaženju. U Bosni također, poznajem brat bratu 30ak doktora raznih vrsta. Ama baš nijedan mi se nije žalio na svoju situaciju - i to nisu djeca doktora pa da su nešto naslijedili od roditelja. Skoro bez izuzetka normala raja iz te neke srednje klase (ništa stranke, veze i uvlačenja), koja je haman odmah nakon završenog faxa počela od njega profitirati.

Pošto sam skontao da si mlađi momak, bilo bi mi krivo da ti ne kažem: Ne daj da te iko izbaci iz takta generalizovanjem. Svako je individua za sebe, svako ima svoju nafaku.. bitno je baviti se onim što te interesuje, biti svjestan da niko ne postaje uspješan preko noći, i nikada ne odustajati štagod da se desi.

I btw, ova dva faxa uopšte nisu neki bauk. Mislim, ako nemaš problem sa konstantnim višesatnim učenjem i usvajanjem znanja, nećeš imati nikakvih problema da ih završiš. To tvrdim poučen svojim iskustvom.
The saddest thing in life is wasted talent.

Espiritosanto
Postovi: 3120
Pridružen/a: 26 sep 2021, 18:11
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Espiritosanto » 17 apr 2024, 14:32

numanumaye22 je napisao/la:
17 apr 2024, 13:35
nerkolfc je napisao/la:
17 apr 2024, 13:16
Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 13:11
Zanima me još nešto - na koju foru se u dijaspori tako "lako" priušti izuzetno skup automobil?

Ljudi odu, dva mjeseca prođe - novi BMW/Audi na storyu, ako već imaš troškove stana, kako?
Lizing
Ne mora lizing ako nemas firmu, uzmes na finansierung. 70 % njemacke i bogatasa voza na finansierung jer nece da kesiraju i gube na tom autu za recimo 5 godina kad ostari vec. Placas recimo ratu 250 eura, vozis novo, tvoje je auto (nije ko na lizingu), ali isto tako za 5 godina (na koliko si ga uzeo) mozes to auto prodat, samo ga vratis i uzmes opet novo i vozis i finansiras. Prednost je naravno sto uvijek vozis novo, pa time ne dajes svako malo pare na servise a i sigurnije je.

Ima tu jos dosta sa zadnjom ratom recimo koja moze bit veca (ako zelis mozes i to na rate), ili da uplatis odmah pa ti manja rata bude.

Uglavnom, ugrubo, ko sto ti uzmes telefon u Telecomu na pretplatu 2 godine tako se ovdje uzimaju auta na 3-4-5 godina. Nikakav problem sa stalnim ugovorom, svaka autokuca daje. Nije to neki uspjeh, sa recimo poslom u drzavnoj sluzbi i u BiH lagano uzmes auto, cak sta vise, banke ti nude kredite lagano.
Na financirung nije tvoje auto.
Vlasnička ti stoji u banci, auto se vodi na tebi ali ne možeš ništa sa njim dok ga ne otplatiš.
Sa tim da su kamate na finanzirung užasne i visoke.
Imam dosta svojih gore pa sam upućen.
Što Pantelija kaže keš je zakon,ako dvoje rade jednu platu na stranu godinu dana i možeš uzeti haman novo auto.
Prije sam sa ovim svojim znao ponekad i preprodati koje auto ovdje ali u zadnjih par godina cijene su i gore katastrofa i ne padaju nikako.
Trenutno najjeftinija polovna auta u Skandinaviji :wtf:
I Mostarske kiše kao da su stale
Heroj do heroja kraj drevne Musale
Ko je pravi junak,kaže pjesma stara
Zdravo,ma gdje bili,heroji Mostara

Avatar
GefufnaII
Postovi: 292
Pridružen/a: 23 mar 2024, 19:02

Re: Re: Chat

Post Postao/la GefufnaII » 17 apr 2024, 14:40

Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 13:11
Zanima me još nešto - na koju foru se u dijaspori tako "lako" priušti izuzetno skup automobil?

Ljudi odu, dva mjeseca prođe - novi BMW/Audi na storyu, ako već imaš troškove stana, kako?
kad krene gore digne kredit i kupi auto po dolasku, a onda godinu zivi na puteru, odvaja za 7 dana Majorke ljeti i 2 Moeta u Aqui zimi :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
Rosicky
Postovi: 8439
Pridružen/a: 11 feb 2012, 02:01
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Rosicky » 17 apr 2024, 14:42

Drug tj kum je u Njemačkoj bubnuo skoro 100k na Audi RS3 u nekoj autokući i nakon manje od godinu dana autu popucaju ventili :D

Kada su ga dobro nategli dok su našli zašto se to desilo (auto tunirano prije nego ga je kupio) autokuća neće ništa da poduzme iako mu daje garanciju na motor i na mjenjač.
Osiguranje koje ima svakako ne pokriva motorshade ali pokriva ga autokuća koja oće da dokažeš ti njima da ti nisi tunirao :D


Sada je već dao blizu 9k eura na odvjetnika i sve stoji na mrtvoj tački a prošlo je skoro godina

Avatar
GefufnaII
Postovi: 292
Pridružen/a: 23 mar 2024, 19:02

Re: Chat

Post Postao/la GefufnaII » 17 apr 2024, 14:45

bolje da je osto u Bosni kupio Oktaviju i pokrenuo biznis sa peletom ili kokama nosiljama
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41335
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 17 apr 2024, 15:09

scholsey je napisao/la:
17 apr 2024, 14:22
Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 13:07
Po vama isplati li se onda uopće studirati ove duže fakultete, tipa medicina/stomatologija?

Djeluje da razlika u platama nije toliko velika za ono što moraš uložiti.
Isplati. Uvijek se isplati ulagati u sebe, učiti i izgrađivati se na taj način.

Kolko god bila otrcana fraza, znanje je jedina stvar koju ti niko nikad nigdje ne može oduzeti.. a Bgm i jedna od rijetkih stvari koju ozbiljni ljudi svugdje cijene. Kad kažem znanje, ne mislim isključivo na ono iz knjige, nego na kompletan mindset koji ćeš izgraditi za vrijeme studiranja ili nekog drugog oblika edukacije.

Inače, poznajem nekoliko ljudi koji su završili te faxove i danas ubiše pare na vrhunskim poslovima. Istina, na Zapadu, trebala je koja godina da se sve to prizna, nostrifikacija i kako već to hoda, ali nisu imali apsolutno nikakvih problema pri snalaženju. U Bosni također, poznajem brat bratu 30ak doktora raznih vrsta. Ama baš nijedan mi se nije žalio na svoju situaciju - i to nisu djeca doktora pa da su nešto naslijedili od roditelja. Skoro bez izuzetka normala raja iz te neke srednje klase (ništa stranke, veze i uvlačenja), koja je haman odmah nakon završenog faxa počela od njega profitirati.

Pošto sam skontao da si mlađi momak, bilo bi mi krivo da ti ne kažem: Ne daj da te iko izbaci iz takta generalizovanjem. Svako je individua za sebe, svako ima svoju nafaku.. bitno je baviti se onim što te interesuje, biti svjestan da niko ne postaje uspješan preko noći, i nikada ne odustajati štagod da se desi.

I btw, ova dva faxa uopšte nisu neki bauk. Mislim, ako nemaš problem sa konstantnim višesatnim učenjem i usvajanjem znanja, nećeš imati nikakvih problema da ih završiš. To tvrdim poučen svojim iskustvom.
Ja ih znam dosta, imam u porodici tri trenutno, u raji još desetak, i ne znam nijednog da se ne žali :mrgreen:

Čak štaviše kažu da ne bi preporučili ni svojoj djeci da upisuju te faksove jer ih ljudi ne cijene a previše odricanja i žrtve.

Nije toliki problem u završavanju, ako si uporan i vrijedan, nego više kasnije u toku prakse kroz rad, tu se vidi razlika. Posebno što su oni i malo plaćeni obzirom koliko rade, jer ako žele da iole budu plaćeniji moraju raditi bruku dežura, na par strana, pa onda nemaš vremena ni za šta drugo. Tako da sve ima svoje, gledajući neka druga zanimanja recimo gdje radiš od 8 do 4 i poslije si slobodan, vikend si slobodan, a plaćenije i manje stresa deset puta nego kod njih.

Da ne pričam o ovim modernim profesijama i kako su one plaćenije tipa influensera i šta sve ne, gdje ljudi koji su zatvorenici zarađuju više i cijenjeniji su od doktora u današnjem društvu.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
GefufnaII
Postovi: 292
Pridružen/a: 23 mar 2024, 19:02

Re: Re: Chat

Post Postao/la GefufnaII » 17 apr 2024, 15:21

rio_Ferdy88 je napisao/la:
17 apr 2024, 15:09
Ja ih znam dosta, imam u porodici tri trenutno, u raji još desetak, i ne znam nijednog da se ne žali :mrgreen:

Čak štaviše kažu da ne bi preporučili ni svojoj djeci da upisuju te faksove jer ih ljudi ne cijene a previše odricanja i žrtve.

Nije toliki problem u završavanju, ako si uporan i vrijedan, nego više kasnije u toku prakse kroz rad, tu se vidi razlika. Posebno što su oni i malo plaćeni obzirom koliko rade, jer ako žele da iole budu plaćeniji moraju raditi bruku dežura, na par strana, pa onda nemaš vremena ni za šta drugo. Tako da sve ima svoje, gledajući neka druga zanimanja recimo gdje radiš od 8 do 4 i poslije si slobodan, vikend si slobodan, a plaćenije i manje stresa deset puta nego kod njih.

Da ne pričam o ovim modernim profesijama i kako su one plaćenije tipa influensera i šta sve ne, gdje ljudi koji su zatvorenici zarađuju više i cijenjeniji su od doktora u današnjem društvu.
a kese, to nista, ha? jadro, rahatlokum, domaci medovi, dzemovi, pekmez, bestilj, sir, kajmak, suho meso :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
Pantelija
Postovi: 13012
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Pantelija » 17 apr 2024, 15:21

Rosicky je napisao/la:
17 apr 2024, 14:42
Drug tj kum je u Njemačkoj bubnuo skoro 100k na Audi RS3 u nekoj autokući i nakon manje od godinu dana autu popucaju ventili :D

Kada su ga dobro nategli dok su našli zašto se to desilo (auto tunirano prije nego ga je kupio) autokuća neće ništa da poduzme iako mu daje garanciju na motor i na mjenjač.
Osiguranje koje ima svakako ne pokriva motorshade ali pokriva ga autokuća koja oće da dokažeš ti njima da ti nisi tunirao :D


Sada je već dao blizu 9k eura na odvjetnika i sve stoji na mrtvoj tački a prošlo je skoro godina
dati 100k a ne zastititi se :D e to je genijalno...
ja sam misljenja, ako imam 100k za auto, kupio bih auto za 75 k a 25 k cuvao za popravke i sta treba... nikad se ne treba skidati do golog... jer onda kad se bleaj desi, ode sve u pm
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2263
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la numanumaye22 » 17 apr 2024, 15:30

Espiritosanto je napisao/la:
17 apr 2024, 14:32
numanumaye22 je napisao/la:
17 apr 2024, 13:35
nerkolfc je napisao/la:
17 apr 2024, 13:16

Lizing
Ne mora lizing ako nemas firmu, uzmes na finansierung. 70 % njemacke i bogatasa voza na finansierung jer nece da kesiraju i gube na tom autu za recimo 5 godina kad ostari vec. Placas recimo ratu 250 eura, vozis novo, tvoje je auto (nije ko na lizingu), ali isto tako za 5 godina (na koliko si ga uzeo) mozes to auto prodat, samo ga vratis i uzmes opet novo i vozis i finansiras. Prednost je naravno sto uvijek vozis novo, pa time ne dajes svako malo pare na servise a i sigurnije je.

Ima tu jos dosta sa zadnjom ratom recimo koja moze bit veca (ako zelis mozes i to na rate), ili da uplatis odmah pa ti manja rata bude.

Uglavnom, ugrubo, ko sto ti uzmes telefon u Telecomu na pretplatu 2 godine tako se ovdje uzimaju auta na 3-4-5 godina. Nikakav problem sa stalnim ugovorom, svaka autokuca daje. Nije to neki uspjeh, sa recimo poslom u drzavnoj sluzbi i u BiH lagano uzmes auto, cak sta vise, banke ti nude kredite lagano.
Na financirung nije tvoje auto.
Vlasnička ti stoji u banci, auto se vodi na tebi ali ne možeš ništa sa njim dok ga ne otplatiš.
Sa tim da su kamate na finanzirung užasne i visoke.
Imam dosta svojih gore pa sam upućen.
Što Pantelija kaže keš je zakon,ako dvoje rade jednu platu na stranu godinu dana i možeš uzeti haman novo auto.
Prije sam sa ovim svojim znao ponekad i preprodati koje auto ovdje ali u zadnjih par godina cijene su i gore katastrofa i ne padaju nikako.
Trenutno najjeftinija polovna auta u Skandinaviji :wtf:
Zavisi, kamate se mogu naci od 3 %, tako da nisu velike. Naravno da nije tvoje dok ne otplatis ko sto nista nije, ali to auto prije Schlussrate nakon 3-4 godine mozes uredno vratit i novo uzet finansirat opet.

Pitanje je koliko se isplati i novo auto odmah uzet za kes kad izgubi 50 % vrijednosti za par godina, ali to je vec druga tema.

Svaki covjek ovdje koji radi moze sebi priustiti da vozi novo auto sa ratom od cca 250 eura, nikakav je to trosak. Zato u Njemackoj imas 50 miliona registrovanih auta.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2263
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la numanumaye22 » 17 apr 2024, 15:33

Pantelija je napisao/la:
17 apr 2024, 15:21
Rosicky je napisao/la:
17 apr 2024, 14:42
Drug tj kum je u Njemačkoj bubnuo skoro 100k na Audi RS3 u nekoj autokući i nakon manje od godinu dana autu popucaju ventili :D

Kada su ga dobro nategli dok su našli zašto se to desilo (auto tunirano prije nego ga je kupio) autokuća neće ništa da poduzme iako mu daje garanciju na motor i na mjenjač.
Osiguranje koje ima svakako ne pokriva motorshade ali pokriva ga autokuća koja oće da dokažeš ti njima da ti nisi tunirao :D


Sada je već dao blizu 9k eura na odvjetnika i sve stoji na mrtvoj tački a prošlo je skoro godina
dati 100k a ne zastititi se :D e to je genijalno...
ja sam misljenja, ako imam 100k za auto, kupio bih auto za 75 k a 25 k cuvao za popravke i sta treba... nikad se ne treba skidati do golog... jer onda kad se bleaj desi, ode sve u pm
Pa dobro kad das 100k za auto, svakako se podrazumijeva da imas sa strane puno love, za servise i tocenje ne pitas. To uzet bez vollkasko je ludost, a vjerovatno ima sigurno garanciju bar 2-5 godina, tako da mi je to cudno.

Confiance
Postovi: 108
Pridružen/a: 26 jan 2024, 19:27
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Confiance » 17 apr 2024, 15:35

Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 13:07
Po vama isplati li se onda uopće studirati ove duže fakultete, tipa medicina/stomatologija?

Djeluje da razlika u platama nije toliko velika za ono što moraš uložiti.
Pitanje na mjestu fkt, bar u Sarajevu se cini da sa finansijske strane nije velika razlika u platama u tim VSS top fakultetima (medicina, stomatologija, inzinjeri bilo koje forme - elektro, gradjevina, masinstvo i dr. ). Bar ovo raje sto poznajem, vecina inzenjerske branse su tu oko 2000KM ili nesto malo preko toga (nekoliko godina iskustva)

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2263
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la numanumaye22 » 17 apr 2024, 15:38

Confiance je napisao/la:
17 apr 2024, 15:35
Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 13:07
Po vama isplati li se onda uopće studirati ove duže fakultete, tipa medicina/stomatologija?

Djeluje da razlika u platama nije toliko velika za ono što moraš uložiti.
Pitanje na mjestu fkt, bar u Sarajevu se cini da sa finansijske strane nije velika razlika u platama u tim VSS top fakultetima (medicina, stomatologija, inzinjeri bilo koje forme - elektro, gradjevina, masinstvo i dr. ). Bar ovo raje sto poznajem, vecina inzenjerske branse su tu oko 2000KM ili nesto malo preko toga (nekoliko godina iskustva)
Studirat se u Bejha ne isplati nikako. Zamisli studirao za profesora u srednjoj 4-5 godina i plata ti 1300 km, bacio godine niz vodu ni za sta. Ne isplati se jednostavno zbog vremena, zivaca i para potrosenih da bi kasnije imao jako nisku platu i ne pokupio plodove svoga truda.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14393
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 17 apr 2024, 15:40

numanumaye22 je napisao/la:
17 apr 2024, 15:30

Svaki covjek ovdje koji radi moze sebi priustiti da vozi novo auto sa ratom od cca 250 eura, nikakav je to trosak. Zato u Njemackoj imas 50 miliona registrovanih auta.
Opet u Njemačkoj blizu 40 % ukupnog voznog parka čine auta od 10 plus godina starosti.

I nemojte opet one ublehe o komplet elektrificiranim autobusima.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 17 apr 2024, 15:40, ukupno mijenjano 1 put.
The important thing is not to stop questioning. Curiosity has its own reason for existing. ✍️

Avatar
Rosicky
Postovi: 8439
Pridružen/a: 11 feb 2012, 02:01
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Rosicky » 17 apr 2024, 15:40

Pantelija je napisao/la:
17 apr 2024, 15:21
Rosicky je napisao/la:
17 apr 2024, 14:42
Drug tj kum je u Njemačkoj bubnuo skoro 100k na Audi RS3 u nekoj autokući i nakon manje od godinu dana autu popucaju ventili :D

Kada su ga dobro nategli dok su našli zašto se to desilo (auto tunirano prije nego ga je kupio) autokuća neće ništa da poduzme iako mu daje garanciju na motor i na mjenjač.
Osiguranje koje ima svakako ne pokriva motorshade ali pokriva ga autokuća koja oće da dokažeš ti njima da ti nisi tunirao :D


Sada je već dao blizu 9k eura na odvjetnika i sve stoji na mrtvoj tački a prošlo je skoro godina
dati 100k a ne zastititi se :D e to je genijalno...
ja sam misljenja, ako imam 100k za auto, kupio bih auto za 75 k a 25 k cuvao za popravke i sta treba... nikad se ne treba skidati do golog... jer onda kad se bleaj desi, ode sve u pm
Ma nije on išao do golog ima para i još jedno auto koje koristi ali je problem tih svih osiguranja "sporo" pravosuđe :D
Audi mu je odradio dijagnostiku i sve ima crno na bijelo da nije ništa modificirao ali je proces tog jako dug i ubije ti volju jer čovjek tj autokuća želi na sud a procedura je neke 3 opomene i sl.
Ima potpisanu garanciju na motor i mjenjač autokuće i sve pravno je na njegovoj strani nije jasno ni odvjetniku zašto autokuća ne ide u nagodbu ili nešto pogotovo jer prodaju samo skupa auta :D

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.