Minimalna plata 543 km

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vjeverica777
Postovi: 732
Pridružen/a: 24 maj 2020, 23:47
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Vjeverica777 » 07 jan 2022, 08:34

RollMan je napisao/la:
06 jan 2022, 10:33
slika
Nevjerojatno da u glavnom gradu ima ovakvih primanja, ovo je realno 750-800 maraka jer ovi bonusi su obicna prevara...Pa u zapadnoj Hercegovini je vrlo malo poslova ispod 1000-1100 maraka iako je i tamo skuplji zivot,ali ne kao u Sarajevu...

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Fantasista » 07 jan 2022, 08:46

Gubitnik je napisao/la:
06 jan 2022, 19:08
Sta mislite iskreno o vozacima kamiona,i da li znate neku firmu u Bih ili vani da primaju radnike bez radnog iskutva.koliko je realno trazit platu i tako to kako se krece.Hvala unaprijed
U BiH ti fali vozača bruka isto kao i vani. Skoro jedan drug otišao u Italiju da vozi za jednu jaku firmu ali je prijavljen u Hrvatskoj jer ne može dobiti dozvolu u Italiji, dnevnica 80 ojra u početku a poslije još dodatno imaš na kilometre.Lik nema dana iskustva. U BiH imaš dobrih firmi, ljudi uzimaju i po 3 milje.

Avatar
Arnelv52
Postovi: 1534
Pridružen/a: 05 apr 2016, 14:46
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Arnelv52 » 07 jan 2022, 12:01

Otelo je napisao/la:
06 jan 2022, 12:51

Nije samo socijalni pritisak, nego im je ostatak porodice ovamo i dodjes tu gdje je sve tvoje na dvije sedmice radije nego na neku planinu.

Ja lično planine ne volim puno i ne bih nikad išao na zimovanje i skijanje.

Ali dođu tu, dvije sedmice uživaju onako kako žele uz domaću muziku, traže djevojke i slično. Ali to je isto kod svih nacionalnosti koje odu od kuće. Ali, prije se išlo drugačije, ode muž, a žena i djeca ostaju u Bosni, danas idu ljudi da gore žive, da gore imaju ženu i djecu, da imaju prijatelje, a ne da im bude samo rad, rad i onda malo kući. Mentalni sklop ljudi koji odlaze se promijenio.

Ja se nadam da ću ići sto prije, ali mi je tu već sestra, tetka živi sat i pol vožnje dalje, u blizini ima ljudi koje već znam iz Cazina, sa kojima sam četiri godine u srednjoj dijelio klupu.

Ne očekujem ja bajan život, ali očekujem život da se ne moram sikirati da li će biti plata prvog, da li ću imati dovoljno do prvog, da ne moram gledati u svaku marku i da si svakih par godina mogu priustiti odlazak negdje lijepo. Svi mi imamo drugačija očekivanja, ono što mene učini sretnim, tebe neće. Neko želi novog Mercedesa, nekom je dovoljno 15 godina staro auto koje radi. I ****, slažem se da sa prihodima rastu i rashodi, neću vino od 10 maraka, nego ono od 20 i tako to ide.

Nisam osoba koja podržava prekomjerenu štednju, treba se i živjeti, treba platiti turu, pa i ugurati pare harmonikasu, radije ću tako potrošiti pare, nego na skijanje, ali ću biti sretan. Ali ako je neko sretan sa svakim ušteđenim feningom, onda je to njegova odluka.
Auta, kirija, da se provedeš u onih mjesec dana, koju počastiš ali i u prvom javljanju iz Njemačke preko vibera majci i ocu mati će uvijek pitati kako ti je i jesi li gladan a otac će reći da treba stavit fasadu na kuću (ili novu ogradu ili vikedicu itd.) i ono što je moralno i pošteno sin će ocu poslati pare da svoje započete projekte završi.

A onda kako otac i majka počnu stariti osjetiće oni ako neću ja šta znači bosansko zdravstvo pa im onda treba slati pare i za liječenje a i mala penzija što je opet moralno ispravno ali to kod mnogih tako i ide.

Tih par stvari koje niko ne računa dobro nagrizu tu razliku u plati što opet ne znači da ne treba ići nego da ta matematika nije tako jednostavna. Sva ta priča bi bila drugačija da sjedimo sa rodjenim Njemcem i uporedjujemo stvari ali ovako - davno je burazera munto Šefket Ramadani. Njemac nema tih kofera, naš čovjek koji dodje u Njemačku ima.

Kad spomenuh fasadu... kod nas ljudi vole okrivit državu za sve i svašta a probajte otići u katastar jedne manje bh općine, u većim je to ipak malo bolje, i pogledati bespravno izgradjene kuće i onda te kuće poredati u jednu liniju i uporediti razliku u količini asfalta i žice koju je trebalo obezbjediti da svaka bespravno izgradjena kuća ima infrastrukturu vs da je to išlo kako-tako planski. Mi smo milijarde bacili samo na to što su obični ljudi mislili da je bolje kuću postaviti ovde nego onde.

I nešto što mi je zapalo za oko... vidim da naš narod ide u Minhen - to je vala zadnji grad u kojem bih ja živio u toj Njemačkoj. Pametan čovjek će se preseliti u Berlin, Frankfurt ili Keln. Gradovi koji su mnogo otvoreniji za strance. Em je bavarski jezik poseban i čovjek se nikad neće uklopiti medju njih jer će se uvijek osjetiti nebavarski naglasak em su Bavarci k'o i Austrijci, ja njih zovem ponosna prasad, konzervativni, zatvoreni i zaljubljeni sami u sebe.

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 07 jan 2022, 12:24

Arnelv52 je napisao/la:
07 jan 2022, 12:01
Otelo je napisao/la:
06 jan 2022, 12:51

Nije samo socijalni pritisak, nego im je ostatak porodice ovamo i dodjes tu gdje je sve tvoje na dvije sedmice radije nego na neku planinu.

Ja lično planine ne volim puno i ne bih nikad išao na zimovanje i skijanje.

Ali dođu tu, dvije sedmice uživaju onako kako žele uz domaću muziku, traže djevojke i slično. Ali to je isto kod svih nacionalnosti koje odu od kuće. Ali, prije se išlo drugačije, ode muž, a žena i djeca ostaju u Bosni, danas idu ljudi da gore žive, da gore imaju ženu i djecu, da imaju prijatelje, a ne da im bude samo rad, rad i onda malo kući. Mentalni sklop ljudi koji odlaze se promijenio.

Ja se nadam da ću ići sto prije, ali mi je tu već sestra, tetka živi sat i pol vožnje dalje, u blizini ima ljudi koje već znam iz Cazina, sa kojima sam četiri godine u srednjoj dijelio klupu.

Ne očekujem ja bajan život, ali očekujem život da se ne moram sikirati da li će biti plata prvog, da li ću imati dovoljno do prvog, da ne moram gledati u svaku marku i da si svakih par godina mogu priustiti odlazak negdje lijepo. Svi mi imamo drugačija očekivanja, ono što mene učini sretnim, tebe neće. Neko želi novog Mercedesa, nekom je dovoljno 15 godina staro auto koje radi. I ****, slažem se da sa prihodima rastu i rashodi, neću vino od 10 maraka, nego ono od 20 i tako to ide.

Nisam osoba koja podržava prekomjerenu štednju, treba se i živjeti, treba platiti turu, pa i ugurati pare harmonikasu, radije ću tako potrošiti pare, nego na skijanje, ali ću biti sretan. Ali ako je neko sretan sa svakim ušteđenim feningom, onda je to njegova odluka.
Auta, kirija, da se provedeš u onih mjesec dana, koju počastiš ali i u prvom javljanju iz Njemačke preko vibera majci i ocu mati će uvijek pitati kako ti je i jesi li gladan a otac će reći da treba stavit fasadu na kuću (ili novu ogradu ili vikedicu itd.) i ono što je moralno i pošteno sin će ocu poslati pare da svoje započete projekte završi.

A onda kako otac i majka počnu stariti osjetiće oni ako neću ja šta znači bosansko zdravstvo pa im onda treba slati pare i za liječenje a i mala penzija što je opet moralno ispravno ali to kod mnogih tako i ide.

Tih par stvari koje niko ne računa dobro nagrizu tu razliku u plati što opet ne znači da ne treba ići nego da ta matematika nije tako jednostavna. Sva ta priča bi bila drugačija da sjedimo sa rodjenim Njemcem i uporedjujemo stvari ali ovako - davno je burazera munto Šefket Ramadani. Njemac nema tih kofera, naš čovjek koji dodje u Njemačku ima.

Kad spomenuh fasadu... kod nas ljudi vole okrivit državu za sve i svašta a probajte otići u katastar jedne manje bh općine, u većim je to ipak malo bolje, i pogledati bespravno izgradjene kuće i onda te kuće poredati u jednu liniju i uporediti razliku u količini asfalta i žice koju je trebalo obezbjediti da svaka bespravno izgradjena kuća ima infrastrukturu vs da je to išlo kako-tako planski. Mi smo milijarde bacili samo na to što su obični ljudi mislili da je bolje kuću postaviti ovde nego onde.

I nešto što mi je zapalo za oko... vidim da naš narod ide u Minhen - to je vala zadnji grad u kojem bih ja živio u toj Njemačkoj. Pametan čovjek će se preseliti u Berlin, Frankfurt ili Keln. Gradovi koji su mnogo otvoreniji za strance. Em je bavarski jezik poseban i čovjek se nikad neće uklopiti medju njih jer će se uvijek osjetiti nebavarski naglasak em su Bavarci k'o i Austrijci, ja njih zovem ponosna prasad, konzervativni, zatvoreni i zaljubljeni sami u sebe.
Pa samo smo mi naucili ljubiti i cuvati roditelje do 30-40e godine. I onda si ni tamo ni vamo. Ostaris s njima. Ili se ozenis pa podignes sprat kuce i dovedes je staroj i starom. Gdje to ima drugo na svijetu? Postoji razlog zasto je to tako, finansije. Nerad. Lakse je biti s roditeljima u svojoj kuci gdje imas fin rucak nego se osamostalit i placat kiriju jelde? Ali to tako nigdje drugo i ne funkcionise, samo na Balkanu.

Normalni ljudi vani se sele u 19, idu studirati, u Americi, Njemackoj, pa imas 90 % slucajeva gdje roditelji zive u Kelnu, a kcer im studira u Berlinu ili Minhenu. I to je sasvim normalno. Jer ona i kroz studentski rad sama sebe moze da izdrzava. A ako i ne zeli faks, da radi obican neki posao, moze da zasnuje porodicu i da zivi od 2 minimalca a ne na sisi roditelja. To je sva poenta.

Ljudi biraju Bavarsku jer je dosta blize kuci. Ti si za 4-5 sati autom u Zagrebu vec. Nije toliko daleko. Do Berlina 22 sata autobusom. Iako ima opcija avion iz Splita, ali opet. Bavarska je mnogo bliza a time i pristupacnija.

Avatar
Arnelv52
Postovi: 1534
Pridružen/a: 05 apr 2016, 14:46
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Arnelv52 » 07 jan 2022, 12:47

litijum je napisao/la:
07 jan 2022, 12:24

Pa samo smo mi naucili ljubiti i cuvati roditelje do 30-40e godine. I onda si ni tamo ni vamo. Ostaris s njima. Ili se ozenis pa podignes sprat kuce i dovedes je staroj i starom. Gdje to ima drugo na svijetu? Postoji razlog zasto je to tako, finansije. Nerad. Lakse je biti s roditeljima u svojoj kuci gdje imas fin rucak nego se osamostalit i placat kiriju jelde? Ali to tako nigdje drugo i ne funkcionise, samo na Balkanu.

Normalni ljudi vani se sele u 19, idu studirati, u Americi, Njemackoj, pa imas 90 % slucajeva gdje roditelji zive u Kelnu, a kcer im studira u Berlinu ili Minhenu. I to je sasvim normalno. Jer ona i kroz studentski rad sama sebe moze da izdrzava. A ako i ne zeli faks, da radi obican neki posao, moze da zasnuje porodicu i da zivi od 2 minimalca a ne na sisi roditelja. To je sva poenta.
Ja se sa tobom slažem ali to ne znači da ako nešto ne valja da to ne postoji. Ja ne znam nijednog Bosanca iz Njemačke koji je išao ove sezone na zimovanje ali ih znam koji su svojim roditeljima slali pare. To postoji i ne vjerujem da će se u dogledno vrijeme iskorijeniti.
Ljudi biraju Bavarsku jer je dosta blize kuci. Ti si za 4-5 sati autom u Zagrebu vec. Nije toliko daleko. Do Berlina 22 sata autobusom. Iako ima opcija avion iz Splita, ali opet. Bavarska je mnogo bliza a time i pristupacnija.
To je život ni tamo ni vamo. Svako ko se odluči da živi u Njemačkoj bi trebao sebi tamo život da organizuje da mu bude dobro.

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 07 jan 2022, 13:02

Arnelv52 je napisao/la:
07 jan 2022, 12:47
litijum je napisao/la:
07 jan 2022, 12:24

Pa samo smo mi naucili ljubiti i cuvati roditelje do 30-40e godine. I onda si ni tamo ni vamo. Ostaris s njima. Ili se ozenis pa podignes sprat kuce i dovedes je staroj i starom. Gdje to ima drugo na svijetu? Postoji razlog zasto je to tako, finansije. Nerad. Lakse je biti s roditeljima u svojoj kuci gdje imas fin rucak nego se osamostalit i placat kiriju jelde? Ali to tako nigdje drugo i ne funkcionise, samo na Balkanu.

Normalni ljudi vani se sele u 19, idu studirati, u Americi, Njemackoj, pa imas 90 % slucajeva gdje roditelji zive u Kelnu, a kcer im studira u Berlinu ili Minhenu. I to je sasvim normalno. Jer ona i kroz studentski rad sama sebe moze da izdrzava. A ako i ne zeli faks, da radi obican neki posao, moze da zasnuje porodicu i da zivi od 2 minimalca a ne na sisi roditelja. To je sva poenta.
Ja se sa tobom slažem ali to ne znači da ako nešto ne valja da to ne postoji. Ja ne znam nijednog Bosanca iz Njemačke koji je išao ove sezone na zimovanje ali ih znam koji su svojim roditeljima slali pare. To postoji i ne vjerujem da će se u dogledno vrijeme iskorijeniti.
Ljudi biraju Bavarsku jer je dosta blize kuci. Ti si za 4-5 sati autom u Zagrebu vec. Nije toliko daleko. Do Berlina 22 sata autobusom. Iako ima opcija avion iz Splita, ali opet. Bavarska je mnogo bliza a time i pristupacnija.
To je život ni tamo ni vamo. Svako ko se odluči da živi u Njemačkoj bi trebao sebi tamo život da organizuje da mu bude dobro.
Boga mi ja znam. I to ne samo na zimovanje. Vec su za godinu, dvije obisli pola Europe. Znam i po sebi, radim 39 sati, 2 dana slobodno sedmicno. Petak zavrsis, imas haman 3 dana, sjednes na voz i lagano odes na putovanje. Sve povezano, karte jeftine i putuju ljudi. Ne treba ti godisnji da bi putovao. Nije to bas tako, svako odlucuje gdje mu je bolje, samo budala zivi gdje je rodjen. Da je dobro naravno da niko ne bi napustao svoju zemlju.

Avatar
Goalgetter
Postovi: 24557
Pridružen/a: 04 feb 2011, 12:48
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Goalgetter » 07 jan 2022, 13:21

Mnogima je puno bolje gore nego u Bosni i pored toga sto moraju slati roditeljima pare ako zive jos u Bosni ili odrzavati kucu dole, a zna biti velik trosak. To dovoljno govori o situaciji o drzavi.

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 07 jan 2022, 13:49

Goalgetter je napisao/la:
07 jan 2022, 13:21
Mnogima je puno bolje gore nego u Bosni i pored toga sto moraju slati roditeljima pare ako zive jos u Bosni ili odrzavati kucu dole, a zna biti velik trosak. To dovoljno govori o situaciji o drzavi.
Da je gore vratili bi se. Ja ne znam nikog da se vratio. S druge strane, svi moji prijatelji isto tako su otisli, samo jedan ostao, a i on ce aplicirat za lutriju.

Mada znam jos neke ljude kojima zaista jeste lose jer su nostalgicni za svoj kraj i roditelje, i stalno govore da ce se vratiti, iako sami znaju da se nikad nece vratiti jer se jednostavno osjecaju sigurnije u svakom smislu i to je to. Ti u biti dok se gore naviknes, izgubljen si na pocetku, ne okrenes se ali ti si se vec nekako snasao, usisao te taj sistem. I onda jednostavno samo nastavis zivjeti.

Prijatelj mi radi u restoranu na otoku i kaze stvar je jednostavna. Satnica mu 13 funti, praznik bio, znaci dupla, plus prekovremeno 2 sata odradio ( 50 %), covjek za dan uzeo preko 200 funti, rezije vec placene sto je radio samo jedan dan. I sta sad kaze, ja trebam da se vratim i tamo da radim za cvaju dnevnicu? Pa morao bi bit nenormalan, nadrogiran. To je sva sustina.

admin
Site Admin
Postovi: 12027
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la admin » 07 jan 2022, 15:45

znam neke ljude koji su se vratili. Doduše, ne radi se o konobarima, zidarima, isl, već o visokoobrazovanim ljudima.

Taj dio oko roditelja na zapadu je poprilično tačan, ali ne znači nužno ni da je dobar. Ti sve gledaš iz nekog, nemoj se uvrijediti, ali fukarskog ugla. Na zapadu su u toj svoj trci za materijalnom egzistencijom ljudi postali egocentrični, ne vole ni roditelje, ni djecu, realno ni ženu, ni prijatelja, već samo sebe gledaju. Raditelj gleda da otjera dijete od sebe sa 18 godina, da on moze da se zajebava, dijete gleda iz istog razloga da pobjegne i da nikad više roditelja ne vidi, kamoli šta da mu pomogne.

OK, kad je u pitanju suha egzistencija, to je i dobro, svako sebi kopa. Ali generalno, nije to baš najbolja stvar na svijetu. Lijepo je imati porodicu koja se brine za tebe, lijepo je imati nekog o kome se ti brineš, lijepo je imati prijatelje, biti čovjek. Ipak je bolje i umrijeti uz porodicu kojoj si život posvetio, nego sam u staračkom domu, makar zlatne kašike u njemu bile. Ja bih to gledao kao najveći prednost života u BiH, nismo se još uvijek toliko otuđili jedni od drugih, mada jesmo i mi na tom putu.

Avatar
dscile
Postovi: 6175
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la dscile » 07 jan 2022, 15:51

Koji su to primjeri visokoobrazovanih koji su se vratili?

Evo ja mogu dati primjer za moju struku u kojoj bih u Austriji ili Njemackoj imao 8 puta vecu platu u odnosu na sadasnju.Doduse, rijec je o pocetnoj plati, ali svakako u najboljem slucaju bih vani imao oko 5x vecu platu. U Velikoj Britaniji jos vise, ako postavljaju tacne cifre na oglasima. Samo sto ja i ovdje mogu solidno zivjeti, pa ne pomisljam (jos uvijek) da idem vani.

Koji je razlog sto su se ti vratili? Sumnjam da su finansije.

admin
Site Admin
Postovi: 12027
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la admin » 07 jan 2022, 15:56

Nije razlog finansijske prirode obavezno, mada ima i toga. Kazem, to su većinom visokoobrazovani, znači situirani ljudi - ne gledaju cijenu nutelle ni tamo ni ovdje. Neki su se vratili jer ne žele biti u konstatnoj trci (čitaj gornji post), neki zato što ovdje mogu pokrenuti posao na sličan način koji sam ranije opisivao, neki su dobili bolji posao unutar korporacije u kojoj rade, nekim fakultetskim profesorima je dosadilo da budu građani drugog reda...

Jedan penzioner, realno najjači od svih koje znam, vratio se iz nostalgije, pa opet otišao jer nije mogao ovdje.

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 07 jan 2022, 16:45

E moj admine nekad se pitam gdje ti zivis. Cuj pokretanje posla u BiH. Ovdje jedino sto se od poslova pokrene, otvori se koja benzinska nova ili kladionica. Pa kafici, otvoris ga, radi godinu dana top, sljedecu godinu se zatvori. X primjera.

Wanderson
Postovi: 2711
Pridružen/a: 25 mar 2021, 09:25
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Wanderson » 07 jan 2022, 17:43

litijum je napisao/la:
07 jan 2022, 16:45
E moj admine nekad se pitam gdje ti zivis. Cuj pokretanje posla u BiH. Ovdje jedino sto se od poslova pokrene, otvori se koja benzinska nova ili kladionica. Pa kafici, otvoris ga, radi godinu dana top, sljedecu godinu se zatvori. X primjera.
Shvati da ima pametnijih i sposobnijih koji ovdje prave lovu, o kojoj ti sanjas na bausteli ili u starackom domu.

Kantonalne vlade svako malo daju dobre poticaje za pokretanje vlastitog biznisa.

admin
Site Admin
Postovi: 12027
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la admin » 07 jan 2022, 18:26

Znam jednog sto godisnje pravi 8 cifara dobiti u eurima, vratio se s porodicom u Sarajevo uz EU, upisao djecu ovdje u skolu.

Nije to sve bas tako kako ti zamisljas.

Ako hoces ove poznatije, evo ti Bolica vratio se iz Turske, zivi i radi u Sarajevu, Konjic, Baljic, Granov, Halid Beslic.. sve ljudi koji su imali para i mogucnosti da zive i rade bilo gdje

Avatar
Centre forward
Postovi: 6261
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Centre forward » 07 jan 2022, 18:57

Pa vratiće se i Džeko jer je pokupov'o pola Sarajeva, nije poenta u tome.

Kakve primjere čovjek navodi, ne mogu da vjerujem. :tokralju:
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Antipolitika3
Postovi: 5456
Pridružen/a: 13 apr 2019, 20:06
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Antipolitika3 » 07 jan 2022, 19:26

Centre forward je napisao/la:
07 jan 2022, 18:57
Pa vratiće se i Džeko jer je pokupov'o pola Sarajeva, nije poenta u tome.

Kakve primjere čovjek navodi, ne mogu da vjerujem. :tokralju:
Bogami lud
Vjerujem da ce se i Bojan Bogdanovic vratit u Mostar :rol: :rol:
Jehbo roditelje,mene moji muzu i kad sam bio sa njima i sad 15 godina im dajem para jer je drzava ih zajehbla na sve moguce nacine plus bolest ne mogu se sastavit sa sugavom mirovinom koju imaju a stari 35 godina staza ima.
Rekao sam sebi ako budem zavisio od djece u starosti da me odmah otruju a posto sam jos u BiH to je neupitno.
HSK ZRINJSKI MOSTAR
#osmadolazi
Nemanja Bilbija

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 07 jan 2022, 19:30

Antipolitika3 je napisao/la:
07 jan 2022, 19:26
Centre forward je napisao/la:
07 jan 2022, 18:57
Pa vratiće se i Džeko jer je pokupov'o pola Sarajeva, nije poenta u tome.

Kakve primjere čovjek navodi, ne mogu da vjerujem. :tokralju:
Bogami lud
Vjerujem da ce se i Bojan Bogdanovic vratit u Mostar :rol: :rol:
Jehbo roditelje,mene moji muzu i kad sam bio sa njima i sad 15 godina im dajem para jer je drzava ih zajehbla na sve moguce nacine plus bolest ne mogu se sastavit sa sugavom mirovinom koju imaju a stari 35 godina staza ima.
Rekao sam sebi ako budem zavisio od djece u starosti da me odmah otruju a posto sam jos u BiH to je neupitno.
I ja gledam sta liku replicirat, ne znam u kojem svijetu zivi, mozda da ga posaljem da obidje par kucica oko visokog da se sjebe.

Imaju i politicari za dva zivota pa sto djecu salju vani? Sto su studirali svi vani?

admin
Site Admin
Postovi: 12027
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la admin » 07 jan 2022, 19:42

Pa sta ocekujes, da ups dostavljac pokrene posao u BiH, da privatno po kucama nosa pakete ljudima iz dnevne u spavacu?

Ne vjerujes da neko u BiH pokrece poslove parama koje zaradi u inostranstvu i da moze birat gdje ce zivjeti, pa odabere Bosnu. Ja ti kazem da ima takvih ljudi.

Necu ti nabrajati valjda imena ljudi za koje nisi nikad cuo, sta ti to znaci.

Dzeko je za svoje pare mogao kupovati i u Sarajevu i u Minhenu. Pa ga je neko savjetvao da mu se vise isplati u Sarajevu. Sto je i logicno jer ovdje izdavajuci ima povrat bar 6-7%, ako je gradio i pametno kupovao mozda i 10%, a u Njemackoj 3%.

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 07 jan 2022, 19:46

admin je napisao/la:
07 jan 2022, 19:42
Pa sta ocekujes, da ups dostavljac pokrene posao u BiH, da privatno po kucama nosa pakete ljudima iz dnevne u spavacu?

Ne vjerujes da neko u BiH pokrece poslove parama koje zaradi u inostranstvu i da moze birat gdje ce zivjeti, pa odabere Bosnu. Ja ti kazem da ima takvih ljudi.

Necu ti nabrajati valjda imena ljudi za koje nisi nikad cuo, sta ti to znaci.
U Bosni nema firmi velikih koje zaposljavaju obican narod. Nema, a da nije robovlasnicka. Zbog toga najvise ljudi odlazi. Jer kako i sam naslov kaze, ko ce normalan 250 sati radit za 540 KM, a nerijetko i manje dobije ako i uopste. Najsvjeziji primjer je Binas iz Bugojna, nekadasnji gigant, ljudima kasne po 5 mjeseci plate. Cemu ti ljudi imaju da se nadaju, Bolica i Konjica ti?

admin
Site Admin
Postovi: 12027
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la admin » 07 jan 2022, 19:49

Eto u Bosni svi ili debili ili lopovi, samo ti popravljao prosjek dok nisi otisao.

Njemci poznati socijalisti, dijele radnicima gazde ko Robin Hood. Ti si levat pravi, moram ti to rec

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.