IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Blejzer10 » 27 jun 2021, 19:54

Meni je bila neobična potraga za poslom u IT-u.

Februar, mart ove godine sam se odlučio prebaciti iz svoje struke u IT, ponajviše radi manjka posla tokom korone, a i malo iznerviran drugim nekim stvarima unutar struke.
Znači imao sam 0 radnog iskustva oko bilo čega vezanog za IT, nisam imao završenu niti školu, niti kurseve. S druge strane, jako dugo sam sa strane programirao, i imao sam 2 fullstack projekta + portfolio stranicu da pokažem. Prijavljivao sam se manje više na sve što sam pronašao, jer mi je prvih godinu dana bilo svejedno gdje ću raditi, samo da steknem iskustva.

Nakon 1 mjeseca slanja, imao sam 2x intervjua sa Mostarskim firmama, 1x za Zagrebom, 1x za Banja Lukom, 1x Beograd i 1x Novi Sad. Iz Sarajeva nijedno javljanje, ništa. Uredio sam portfolio više puta kroz tih mjesec dana u odnosu na sugestije prijatelja i poznaznika iz IT-a.
Ono što sam primjetio je da niko uopšte nije ni ulazio na stranice koje sam napravio da ih testira. Korištenje prve stranice nije bilo moguće bez kreiranog accounta, i za mjesec ipo, samo dvoje stranaca je napravilo račun. Uz to, nije zabilježen nijedan login na postojeće kreirane račune čije login podatke sam linkao na portfolio. Druga stranica, također ista priča, iako se 80% te stranice moglo koristiti bez računa, ali po statistici posjeta, primjetio sam da također niko ne ulazi. To me malo deprimiralo, pogotovo jer su svi pričali tu priču bitni su projekti, a eliminisali su me isključivo na nivou nepostojećeg iskustva.

Na kraju se svelo na jednu firmu iz Mostara, i jednu iz Zagreba. Mostarci su mi dali neki zadatak da uradim za 24h, a Zagrebčani uživo tokom razgovora. Mostarci su mi se prije javili, rekli da su baš zadovoljni, obavili jedan intervju, i ostao mi još jedan s njihovim tehničkim direktorom koji je stranac. Dogovorili načelno sve uvjete, i to je trebao valjda biti samo formalni razgovor da se upoznamo. U toku razgovora s tim direktorom skontam da se borim za poziciju s nekim likom koji već radi u firmi. A s obzirom da tokom tog razgovora nisam upitan ništa oko znanja, skontam koliko je sati. Nakon par sati dobijem odgovor da su se ipak odlučili za ovog drugog. I dalje mi nije jasno zašto su uopšte pravili konkurs ako su imali njega na umu da zaposle. Pogotovo kad sam tražio feedback, i dobio odgovor :
slika
:rol:

Ovi iz Zagreba su na kraju jedini ušli na github, pogledali kod za projekte koje sam radio. Rekli da je kod prljav, ali da radi, i da je uloženo jako puno truda i razmišljanja u njega. Dali ponudu, i evo uskoro četvrti mjesec kako sam u lipoj našoj :mrgreen:
Otišao sa znanjem Reacta i Nodea, bacili me na projekat Angular i C#, koji završavam iduće sedmice. Normalna ekipa baš, nije moglo bolje na kraju.

I da, 2 dana nakon što sam prihvatio to, javila mi se prva firma iz Sarajeva :mrgreen:

Avatar
meepo
Postovi: 4212
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 19:56

Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 19:47
JHam je napisao/la:
27 jun 2021, 19:16
@Aerials radio sam s amerima na zadnjem projektu, oko 17h jedino imali daily(16:30-16:45 pretezno) i gotovo za taj dan, tako da se i to moze ukombinovati da ne radis njihovo vrijeme, al to je opet do klijenta, kakvi su zahtjevi, javljali su mi se bas da obavimo razgovor, al reko ne bih dobro mi je :D
Problem je što je kompletna firma USA based, devovi, ostali QA-ovi, PM-ovi, dizajneri, ma sve, i ne možeš ti samo prvu raditi kad imaš neki team meeting, tipa groominga, planninga, i tu ti dođe tamo neki PM ili designer koji je u USA. Njima taj sastanak u 12, tebi u 18, jbg, i odmah to ode dosta van prve smjene. Al' trebali su o tome malo misliti kad su prodavali firmu Amerima, ili Ameri kad su kupovali. Trebali su praviti samo naše timove i raditi prvu smjenu, al' to vjerovatno onima nije odgovaralo.
Je li radis za Virgin ?

Avatar
meepo
Postovi: 4212
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 20:02

Blejzer10 je napisao/la:
27 jun 2021, 19:54
Meni je bila neobična potraga za poslom u IT-u.

Februar, mart ove godine sam se odlučio prebaciti iz svoje struke u IT, ponajviše radi manjka posla tokom korone, a i malo iznerviran drugim nekim stvarima unutar struke.
Znači imao sam 0 radnog iskustva oko bilo čega vezanog za IT, nisam imao završenu niti školu, niti kurseve. S druge strane, jako dugo sam sa strane programirao, i imao sam 2 fullstack projekta + portfolio stranicu da pokažem. Prijavljivao sam se manje više na sve što sam pronašao, jer mi je prvih godinu dana bilo svejedno gdje ću raditi, samo da steknem iskustva.

Nakon 1 mjeseca slanja, imao sam 2x intervjua sa Mostarskim firmama, 1x za Zagrebom, 1x za Banja Lukom, 1x Beograd i 1x Novi Sad. Iz Sarajeva nijedno javljanje, ništa. Uredio sam portfolio više puta kroz tih mjesec dana u odnosu na sugestije prijatelja i poznaznika iz IT-a.
Ono što sam primjetio je da niko uopšte nije ni ulazio na stranice koje sam napravio da ih testira. Korištenje prve stranice nije bilo moguće bez kreiranog accounta, i za mjesec ipo, samo dvoje stranaca je napravilo račun. Uz to, nije zabilježen nijedan login na postojeće kreirane račune čije login podatke sam linkao na portfolio. Druga stranica, također ista priča, iako se 80% te stranice moglo koristiti bez računa, ali po statistici posjeta, primjetio sam da također niko ne ulazi. To me malo deprimiralo, pogotovo jer su svi pričali tu priču bitni su projekti, a eliminisali su me isključivo na nivou nepostojećeg iskustva.

Na kraju se svelo na jednu firmu iz Mostara, i jednu iz Zagreba. Mostarci su mi dali neki zadatak da uradim za 24h, a Zagrebčani uživo tokom razgovora. Mostarci su mi se prije javili, rekli da su baš zadovoljni, obavili jedan intervju, i ostao mi još jedan s njihovim tehničkim direktorom koji je stranac. Dogovorili načelno sve uvjete, i to je trebao valjda biti samo formalni razgovor da se upoznamo. U toku razgovora s tim direktorom skontam da se borim za poziciju s nekim likom koji već radi u firmi. A s obzirom da tokom tog razgovora nisam upitan ništa oko znanja, skontam koliko je sati. Nakon par sati dobijem odgovor da su se ipak odlučili za ovog drugog. I dalje mi nije jasno zašto su uopšte pravili konkurs ako su imali njega na umu da zaposle. Pogotovo kad sam tražio feedback, i dobio odgovor :
slika
:rol:

Ovi iz Zagreba su na kraju jedini ušli na github, pogledali kod za projekte koje sam radio. Rekli da je kod prljav, ali da radi, i da je uloženo jako puno truda i razmišljanja u njega. Dali ponudu, i evo uskoro četvrti mjesec kako sam u lipoj našoj :mrgreen:
Otišao sa znanjem Reacta i Nodea, bacili me na projekat Angular i C#, koji završavam iduće sedmice. Normalna ekipa baš, nije moglo bolje na kraju.

I da, 2 dana nakon što sam prihvatio to, javila mi se prva firma iz Sarajeva :mrgreen:
U koje firme u Sarajevu si aplicirao ?

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11413
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 27 jun 2021, 20:06

meepo je napisao/la:
27 jun 2021, 19:56
Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 19:47
JHam je napisao/la:
27 jun 2021, 19:16
@Aerials radio sam s amerima na zadnjem projektu, oko 17h jedino imali daily(16:30-16:45 pretezno) i gotovo za taj dan, tako da se i to moze ukombinovati da ne radis njihovo vrijeme, al to je opet do klijenta, kakvi su zahtjevi, javljali su mi se bas da obavimo razgovor, al reko ne bih dobro mi je :D
Problem je što je kompletna firma USA based, devovi, ostali QA-ovi, PM-ovi, dizajneri, ma sve, i ne možeš ti samo prvu raditi kad imaš neki team meeting, tipa groominga, planninga, i tu ti dođe tamo neki PM ili designer koji je u USA. Njima taj sastanak u 12, tebi u 18, jbg, i odmah to ode dosta van prve smjene. Al' trebali su o tome malo misliti kad su prodavali firmu Amerima, ili Ameri kad su kupovali. Trebali su praviti samo naše timove i raditi prvu smjenu, al' to vjerovatno onima nije odgovaralo.
Je li radis za Virgin ?
Ma iz Tuzle sam, pa znam dosta stvari oko ovog. :)

Što se tiče naših firmi, meni se čini da te tek primijete kad počneš negdje drugo raditi. Slala sam u hiljadu firmi aplikacije sa 0 iskustva, najmanje odgovora dobila iz SA. Kad sam se zaposlila, eto brdo poruka sa nekim pozivima na razgovor.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
meepo
Postovi: 4212
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 20:14

Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 20:06
Ma iz Tuzle sam, pa znam dosta stvari oko ovog. :)

Što se tiče naših firmi, meni se čini da te tek primijete kad počneš negdje drugo raditi. Slala sam u hiljadu firmi aplikacije sa 0 iskustva, najmanje odgovora dobila iz SA. Kad sam se zaposlila, eto brdo poruka sa nekim pozivima na razgovor.
Imam ja dosta raje u Virgin Pulsu. A sto se tiče Sarajeva sa 0 iskustva jedino mozes na internship koji neke firme placaju a vecina ne, da upadnes ovako za stalno jako jako tesko. Također vidi jednu stvar neke firme imaju uzasne HR-ove. Najbolji HR je onaj koji zna sta da trazi i sta da gleda i da ima neku tehnicku pozadinu, ali to nije slucaj kod nas.
Zadnja izmjena: meepo, dana/u 27 jun 2021, 20:18, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Blejzer10 » 27 jun 2021, 20:17

meepo je napisao/la:
27 jun 2021, 20:02
U koje firme u Sarajevu si aplicirao ?
Ne bih ti napamet znao reći jer sam doslovno poslao svakome ko je u tom trenutku imao aktivan oglas, svakome ko je na grupi na fb u posljednjih par mjeseci postavljao oglase + na savjet poznaznika sam poslao i ovim najpoznatijim poput Mistrala, Klike, Simphony, Authority partners...

Jedini koji su mi se javili, nakon što sam prihvatio Zagreb, je bio Walter Code.
Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 19:47
Što se tiče naših firmi, meni se čini da te tek primijete kad počneš negdje drugo raditi. Slala sam u hiljadu firmi aplikacije sa 0 iskustva, najmanje odgovora dobila iz SA. Kad sam se zaposlila, eto brdo poruka sa nekim pozivima na razgovor.
Fascinantno fakat. Ja sam i dalje u nevjerici da sam dobio prije posao u zemlji čije državljanstvo nemam, dobio regularno radnu dozvolu, prije nego što sam u svom gradu dobio posao :rol:

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11413
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 27 jun 2021, 20:21

Tad sam i tražila internship, i u Tz i u Sa, i to sam znala naglasiti da mi odgovara i neplaćeni, niko nije bio zainteresovan. :mrgreen:
HR po meni uopšte ne treba da se bavi tim stvarima. Neke firme imaju tzv. talent acquisition pozicije, koje rade head-hunting i sve te kontakte. Ja u ovoj firmi u kojoj radim, do prvog dana na poslu nisam nikakvog kontakta sa HR imala.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
meepo
Postovi: 4212
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 20:33

Aerials je napisao/la:
27 jun 2021, 20:21
Tad sam i tražila internship, i u Tz i u Sa, i to sam znala naglasiti da mi odgovara i neplaćeni, niko nije bio zainteresovan. :mrgreen:
HR po meni uopšte ne treba da se bavi tim stvarima. Neke firme imaju tzv. talent acquisition pozicije, koje rade head-hunting i sve te kontakte. Ja u ovoj firmi u kojoj radim, do prvog dana na poslu nisam nikakvog kontakta sa HR imala.
U BiH , ali u regionu je dosta stvari naopako sto se tiče nekih stvari. Recimo PM bi trebala biti osoba s tehnickom pozadinom a to ćeš tesko naći. HR bi trebala biti osoba koja se prvenstveno bavi uposlenicima , a neko ko ima tehnicku pozadinu i dobre soft skills bi se trebao baviti pronalaskom ljudi.

Ja sam u prosloj firmi imao juniora i ja bi mu kao lead delegirao posao, onda radio review ukazivao sta nije ok a sta je dobro, a ja bi inace radio kompleksnije stvari i birao sta će se raditi iduce te planirao kako će se to odraditi te komunicirao s ostalim dijelom tima u vezi zahtjeva.

Juniori i interni su osobe kojima je vecina stvari novina i zanimljivo i davat će svoj maximum, a seniorima nije toliko i glupo je trositi nekoga s velikim iskustvom na login ili neke slične feature koje je prosao x puta. Zbog toga ima ona seniori rade "manje" ali pametnije.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37679
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la tuzlak1987 » 27 jun 2021, 23:15

sljivo je napisao/la:
27 jun 2021, 18:44
Ne znam, ne radim u takvoj firmi, ali se bojim da tako nije tamo, jer to ne zelim, a imam priliku raditi u slicnoj firmu. Ne zelim da zivim taj zivot i ne zelim da posao donosim u privatni zivot, na bilo koji nacin. Zato se i pitam. Da malo karikiram, ne zelim da u svaki uredjaj u kuci ugradim tablet.

A ono sto sam mogao primjetiti je da ovaj sektor kod nas sve se vise amerikanizira, ako nije vec. Sta znaci amerikanizira? Znaci da si ti obicni prasinar koji, kao onaj u onom filmu o mekdonaldsu, samo zna da dodaje pomfrit i to radi najbolje na svijetu i da ces biti zamjenjen ako neko bolje dodaje pomfrit. I da stil i pravila zivota dobijas iz pravila o dodavanju pomfrita. To ne zelim da postanem za 20 godina, zato i pitam i bitno.mi je, bez obzira bila plata 2k ili 2.5k.
Ja sam imao srece nakon faxa pa izbjegao ove programerske firme, hvala Bogu dragom. Svi tamo apliciraju, a propustaju bolje sanse. I uz to sreca ne moram raditi sa 50 ljudi koji su zavrsili ETF i PMF, to je isto prednost jer smo teski.

Pushko92
Postovi: 79
Pridružen/a: 05 feb 2012, 17:47
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Pushko92 » 27 jun 2021, 23:32

Koliko vas zna/je culo za Bicom?

Avatar
Riziko
Postovi: 5929
Pridružen/a: 21 okt 2017, 10:41
Lokacija: BANJA LUKA
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Riziko » 28 jun 2021, 08:59

Pohvale Jasminu na otvaranju teme, mogla bi biti među boljim na forumu ako se od početka spriječi trolanje.

Zanma me sljedeće, gdje mogu online pogledati za početak kako funkcioniše manuelno i automatsko testiranje, sem udemya?
[quote=Convicts1988 post_id=7332615 time=1573391939 user_id=33799]
Da Bog da Borac popisa oba sarajevska kluba i osvoji titulu :pray:
[/quote]

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11413
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 28 jun 2021, 09:25

Pushko92 je napisao/la:
27 jun 2021, 23:32
Koliko vas zna/je culo za Bicom?
Imaju u Tz poslovnicu, ali iskreno ne znam puno o njima. Ne vidim da puno gube radnike, valjda su okej.
Riziko je napisao/la:
28 jun 2021, 08:59
Pohvale Jasminu na otvaranju teme, mogla bi biti među boljim na forumu ako se od početka spriječi trolanje.

Zanma me sljedeće, gdje mogu online pogledati za početak kako funkcioniše manuelno i automatsko testiranje, sem udemya?
Što ne Udemy? Nisi ništa našao tamo?
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
JHam
Postovi: 9105
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 28 jun 2021, 09:59

Riziko je napisao/la:
28 jun 2021, 08:59
Pohvale Jasminu na otvaranju teme, mogla bi biti među boljim na forumu ako se od početka spriječi trolanje.

Zanma me sljedeće, gdje mogu online pogledati za početak kako funkcioniše manuelno i automatsko testiranje, sem udemya?
Ako neces udemy curseve, ili specificne YT tutorijale, po meni najbolje da izguglas malo o automatizaciji, malo o manuelnom i onda da pretrazis neke specificne pojmove koji ti se budu cinili bitnim/boldirani :D

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41321
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 28 jun 2021, 10:08

Jel može QA da se radi remote, tj ili je praksa da moraš biti u firmi prisutan
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11413
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 28 jun 2021, 10:11

Može, mada sve zavisi kako firma funkcioniše. Meni su obezbijedili uređaje za home office i uredno sve radim bez odlaska u firmu.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41321
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 28 jun 2021, 10:25

JHam je napisao/la:
28 jun 2021, 09:59
Riziko je napisao/la:
28 jun 2021, 08:59
Pohvale Jasminu na otvaranju teme, mogla bi biti među boljim na forumu ako se od početka spriječi trolanje.

Zanma me sljedeće, gdje mogu online pogledati za početak kako funkcioniše manuelno i automatsko testiranje, sem udemya?
Ako neces udemy curseve, ili specificne YT tutorijale, po meni najbolje da izguglas malo o automatizaciji, malo o manuelnom i onda da pretrazis neke specificne pojmove koji ti se budu cinili bitnim/boldirani :D
Koji su najbolji po tebi, udemy i ostali
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41321
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 28 jun 2021, 10:26

Aerials je napisao/la:
28 jun 2021, 10:11
Može, mada sve zavisi kako firma funkcioniše. Meni su obezbijedili uređaje za home office i uredno sve radim bez odlaska u firmu.
Aha, super, to me zanimalo, nakon ovog Pythona bacam se onda na QA da vidim kako ide (pošto je tako traženo i najlakše je uletiti), i možda i Javascript još jer vidim da je frontend dosta traženiji negoli backend :)
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
JHam
Postovi: 9105
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 28 jun 2021, 10:34

rio_Ferdy88 je napisao/la:
28 jun 2021, 10:26
Aerials je napisao/la:
28 jun 2021, 10:11
Može, mada sve zavisi kako firma funkcioniše. Meni su obezbijedili uređaje za home office i uredno sve radim bez odlaska u firmu.
Aha, super, to me zanimalo, nakon ovog Pythona bacam se onda na QA da vidim kako ide (pošto je tako traženo i najlakše je uletiti), i možda i Javascript još jer vidim da je frontend dosta traženiji negoli backend :)
Javascript ce ti trebati i za dosta automatizacije, ako te zapadne neki JS framework, a nerijetko hoce.. A ovo za kurseve, ne znam Bgm, nikad to nisam koristio, kad sam tek poceo raditi imao mentora za pitanja a onda kad zatreba sta novo, procitam dokumentaciju ili sta nadjem na stranici frameworka, prodjem kroz kod da se upoznam sa sintaksom ako je drugacija i opleti

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21395
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Epidaurus » 28 jun 2021, 10:44

Iskren da budem meni je tracenje resursa kad sa zavrsenim ETFom radis ko tester. Glupo mi je sto je kod nas RI smjer uopce na ETFu, to bi trebao biti zaseban faks, a automatiku i elektroniku razdvojiti na dva smjera.

Avatar
JHam
Postovi: 9105
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 28 jun 2021, 10:58

Epidaurus je napisao/la:
28 jun 2021, 10:44
Iskren da budem meni je tracenje resursa kad sa zavrsenim ETFom radis ko tester. Glupo mi je sto je kod nas RI smjer uopce na ETFu, to bi trebao biti zaseban faks, a automatiku i elektroniku razdvojiti na dva smjera.
Realno, kod nas imas slab izbor da radis nesto puno ozbiljnije sa zavrsenim ETFom, RI jos i ima izbor, za ostale smjerove je to jos gore ako se ne prebace u IT. A ono, bolje raditi kao automation QA nego cekati duze da upadnes kao developer. A i nije bas da kod nas na ETFu naucis nesto novo, dosta starog gradiva, dosta bitnih predmeta na kojima nista ne naucis a s kojima bi mogao ganjati neku jacu karijeru od qa/obicnog developera u industriji. Ima i onih koji nauce, svakako, ali na dosta tih nekih zanimljivih predmeta dosta studenata samo gledaju da upisu ocjene, rijese predmet i idu dalje, pogotovo sto i profesore ne interesuje toliko da nauce studente. Po meni, bitno je da bilo kako upadnes u to sve, pa poslije ako zelis da ganjas iz nekog razloga nesto naprednije, u pravoj firmi uvijek mozes napredovati uciti nesto novo..a ono, isto ti je dal radio za 3k kao QA ili kao Developer

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Beduin, Zaniolo i 8 gostiju.