Minimalna plata 543 km

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
EC3
Postovi: 691
Pridružen/a: 21 nov 2020, 22:00
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la EC3 » 07 jan 2022, 23:02

soxx je napisao/la:
07 jan 2022, 22:58
FCB1986 je napisao/la:
07 jan 2022, 22:22
soxx je napisao/la:
07 jan 2022, 20:23
Ja sam iskreno razmisljao o povratku. Imao 2000 netto platu. Platis stan rezije, ode pola, dok jedes i sve ostalo na kraju ti ostane nesto sitno. Pa draze mi je da ne ostane nista u Bosni nego pisljivij 200-300 eura.

No promjenio sam posao, radim terenski sad kao obermonter. Uglavnom poso mi se svodi na prevodjenje jezika kooperanti iz slo, hr itd rade za firmu a niko jezika ne zna. Imam jednog covjeka iznad mene na terenu kaze to i to danas ja prevedem i nadgledam. Uglavnom fizicki nemam posla, psihicki zato. Sve sto ne valja meni se obrusi na glavu.

Normalbo radno vrijeme je pon uto sri po 11h i cetvrtak 7h. Petak i vikend slobodni. Ja sam se dogovorio petak i subote da radim i 3 sedmice radim jednu slobodan. Odem svaki mjesec u Bosnu familiji. Ne planiram zenu dovodit jer nisam sretan da mi dijete odrasta sa turcima, svabama, poljacima itd.
Od kooperanata iz slo sam dobio auto i placen put kuci i na poso, smjestaj.i prijavu na adresu a svoj sam stan odjavio Pa dobijam zaradu i sa strane jer mi firma njemacka uplacuje za stan terenski. Imam rashod samo na hranu ostalo sto potrosim, to je luksuz.

Trenutno ne razmisljam napustat jer sumnjam da cu ikad bolje nesto naci, a plus sam i kod porodice cesto. Pare odmah ulazem, pravim kucu da se obezbjedim.

Hocu reci, da mi nije ovaj posao upalio vjerovatno bih vec bio u Bosni jer bez 3k netto nema tamo lagodnog zivota
To ti je glavni problem svugdje gdje nisi kod kuce. Gdje god imas stanarinu za placati na to ti ide vecina novca. A kako je u DE sa kreditima i to, da li postoji mogucnosti dobiti kredit pa nesto kupiti sebi i na dugi rok sebi i familiji olaksat?

Ja sam misljenja da iako nije neki luksuzan zivot, da se isplati zbog djece i familije da odrastaju vani(osim ako bas u Bosni mislis da bi mogao neki biznis pokrenuti) jer ipak ako cemo iskreno, vecina djece u Bosni bas i nema neke buducnosti, posla nema na izbor, dok vani ako hoce se i skolati ima bolje uvijete, ako hoce i raditi ima veci izbor.
Moje neko vidjenje, sad svak zna najbolje kako se osijeca, sta mu je bolje. Ja ne znam da li bi mogao biti odvojen od djece, mozda zato sto nikad nisam bio pa se naucio. Najbolje bi bilo da nismo bili prisiljeni ici nikud, ali kad nam je takva nasa BiH.[/spoiler]
Sve zavisi i od mjesta u Bosni gdje se zivi. Negdje nema firme u krugu 50km a negdje ih pun k.

Meni najvise u Bosni smeta sto u bolnicama sestre se ponasaju ko da su doktori nauka i ne yebe te niko 2%.

No to i nije problem ako imas para pa stavis sta u dzep. Znaci za to ima rjesenje. Druga stvar je politika, pun k mi je i bakets i dodika. Samo se rat spominje.

Al mi jos nije doslo do toga da kazem odo s porodicom vani.

Ja ovdje sa zenom mogu izlazit preko 2k maraka mjesecno skupa sto je sasvim ok za normalan zivot al nisam stambeno obezbjedjen. Zivim na spratu kod roditelja i imam mladjeg brata.

Kucu pocinjem u proljece, nju zavrsit i odmah jedan problem rijesen. Samo kazem Boze zdravlj ostalog hvala Bogu sad imam. Kupujem u medjuvremenu sav alat sto mi je potreban ako bi se kad odlucio napustit il otkaz popusit da sam i tu obezbjedjen. Najbrze cu do cilja doc ako budem rintao u svabiji.

I sad kako sam kucu odlucio pravit to mi je jos jedan razlog da ne idem s familijom vani jer inace ako je napravim i povucem familiju to su skoro pa bacene pare.
Kako nisi stambeno obezbjedjen ako imas kucu :mrgreen:
Otto Hightower: You only lost one eye. How could you be so blind?

Avatar
soxx
Postovi: 13641
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la soxx » 07 jan 2022, 23:05

Pa svoju kucu pravim, zivim trenutno kod roditelja gdje ne planiram citav zivot provest. Imam brata mladjeg, i on ce se zenit, na sprat ce on. Osim da se svi potrpamo u kucu pa udri gdje stignes.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6283
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Centre forward » 07 jan 2022, 23:31

Meni najvise u Bosni smeta sto u bolnicama sestre se ponasaju ko da su doktori nauka i ne yebe te niko 2%.

No to i nije problem ako imas para pa stavis sta u dzep. Znaci za to ima rjesenje.
Sve dok budemo nalazili i primjenjivali ovakva "rješenja" nad nama će se vršiti genocidi, imaćemo još izraženiji odliv mozgova ,bićemo zadnja rupa na Sjevernoj hemisferi itd.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
soxx
Postovi: 13641
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la soxx » 07 jan 2022, 23:51

Centre forward je napisao/la:
07 jan 2022, 23:31
Meni najvise u Bosni smeta sto u bolnicama sestre se ponasaju ko da su doktori nauka i ne yebe te niko 2%.

No to i nije problem ako imas para pa stavis sta u dzep. Znaci za to ima rjesenje.
Sve dok budemo nalazili i primjenjivali ovakva "rješenja" nad nama će se vršiti genocidi, imaćemo još izraženiji odliv mozgova ,bićemo zadnja rupa na Sjevernoj hemisferi itd.
Slazem se ali tako je kako je.
Sumnjam da bi drugacije postupio.
Izvadio bi svako musu il sta vec treba kad buse bliznji neko u pitanju.

Tome se moze samo stat u kraj kad bi se zaposljavao obrazovan kadar po bolnicama bez stela koji ce gledat svoj posao kao obavezu a ne bogacenjem. Sto znaci dok politika se ne popravi tako ce nam biti

Avatar
donDondon
Postovi: 3698
Pridružen/a: 15 apr 2021, 09:11
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la donDondon » 08 jan 2022, 08:30

treba bježati
Premier League of Bosnia and Herzegovina:
Winners (5): 1998–99, 2006–07, 2014–15, 2018–19, 2019–20
Yugoslav First League:
Winners (2): 1966–67, 1984–85
Bosnia and Herzegovina Cup:
Winners (7): 1996–97, 1997–98, 2001–02, 2004–05, 2013–14, 2018–19, 2020–21

Convicts1988
Postovi: 6962
Pridružen/a: 03 sep 2014, 17:32
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Convicts1988 » 08 jan 2022, 09:51

donDondon je napisao/la:
08 jan 2022, 08:30
treba bježati
Ne treba. Ako imaš bar 1.mil KM na računu, bolje ti je živjeti i investirati u BiH nego u Njemačkoj.
Vraćamo ti staru slavu, ne damo te zaboravu ⚠️

Avatar
Marsal
Postovi: 22815
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Marsal » 08 jan 2022, 09:59

Centre forward je napisao/la:
07 jan 2022, 23:31
Meni najvise u Bosni smeta sto u bolnicama sestre se ponasaju ko da su doktori nauka i ne yebe te niko 2%.

No to i nije problem ako imas para pa stavis sta u dzep. Znaci za to ima rjesenje.
Sve dok budemo nalazili i primjenjivali ovakva "rješenja" nad nama će se vršiti genocidi, imaćemo još izraženiji odliv mozgova ,bićemo zadnja rupa na Sjevernoj hemisferi itd.
Pošten insan se često nađe u ovakvoj situaciji, ne svojom voljom. Kad je mama morala na operaciju, počelo se otezat, te ovo te ono dok se nije tutnulo 200 maraka. Kome prijavit ba?
Mogli smo samo čekat da se stanje pogorša.

Stari mi je bio medicinski radnik i nikad nije marke uzeo nikom nit je ljude navodio da dođu privatno kod njega uradit, a narod nenaviknut na to ga sačeka kad izađe sa posla pa de uzmi litar rakije, uzmi suhog mesa, evo ponesi suhog sira da imaš...

Nikad nije uzimo ljudima pare i na to sam koliko i ponosan toliko nekad i ogorčen jer je mogo zgrnut para i para i obezbjediti i mene i sestru ali elem nejse. Znam da gospodin koji ga je zamijenio uzima i šakom i kapom.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
FCB1986
Postovi: 2695
Pridružen/a: 21 jan 2020, 21:10
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la FCB1986 » 08 jan 2022, 10:18

Marsal je napisao/la:
08 jan 2022, 09:59
Centre forward je napisao/la:
07 jan 2022, 23:31
Meni najvise u Bosni smeta sto u bolnicama sestre se ponasaju ko da su doktori nauka i ne yebe te niko 2%.

No to i nije problem ako imas para pa stavis sta u dzep. Znaci za to ima rjesenje.
Sve dok budemo nalazili i primjenjivali ovakva "rješenja" nad nama će se vršiti genocidi, imaćemo još izraženiji odliv mozgova ,bićemo zadnja rupa na Sjevernoj hemisferi itd.
Pošten insan se često nađe u ovakvoj situaciji, ne svojom voljom. Kad je mama morala na operaciju, počelo se otezat, te ovo te ono dok se nije tutnulo 200 maraka. Kome prijavit ba?
Mogli smo samo čekat da se stanje pogorša.

Stari mi je bio medicinski radnik i nikad nije marke uzeo nikom nit je ljude navodio da dođu privatno kod njega uradit, a narod nenaviknut na to ga sačeka kad izađe sa posla pa de uzmi litar rakije, uzmi suhog mesa, evo ponesi suhog sira da imaš...

Nikad nije uzimo ljudima pare i na to sam koliko i ponosan toliko nekad i ogorčen jer je mogo zgrnut para i para i obezbjediti i mene i sestru ali elem nejse. Znam da gospodin koji ga je zamijenio uzima i šakom i kapom.
Ista situacija, prije 7 godina mami dijagnosticiran rak dojke i mora na operaciju sto prije. Dva puta je vozimo u bolnicu i vracamo kuci, treci put odmah guramo pare u dzep, popodne primita, ujutro operirana. Zalosno. I sad kad dodjem kuci pa ih vozim nekad u bolnicu, ludim kad vidim sta se radi i koji amaterizam vlada.
⚽FK Garaže⚽

Avatar
Centre forward
Postovi: 6283
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Centre forward » 08 jan 2022, 11:48

Momci, meni je sve jasno šta vi pišete. Rijetko ko se nije našao u sličnim situacijama. Zamislite samo koliko je ljudi koji sebi ne mogu priuštiti takvo "rješenje".

Možemo zaključiti da ljudski život kod nas vrijedi izmedju Muse Ćazima Ćatića i Ive Andrića. U Evropi, u 21. vijeku.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Riziko
Postovi: 5945
Pridružen/a: 21 okt 2017, 10:41
Lokacija: BANJA LUKA
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Riziko » 08 jan 2022, 11:50

Hirurzi sto samo pića dobiju, u tome imaju milionče :mrgreen:
[quote=Convicts1988 post_id=7332615 time=1573391939 user_id=33799]
Da Bog da Borac popisa oba sarajevska kluba i osvoji titulu :pray:
[/quote]

Avatar
Marsal
Postovi: 22815
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Marsal » 08 jan 2022, 11:53

Riziko je napisao/la:
08 jan 2022, 11:50
Hirurzi sto samo pića dobiju, u tome imaju milionče :mrgreen:
Ja sam jedno vrijeme bio glavni dobavljač pića željezarine manevre :rol: još pošalju ljudi mašinu do kuće mi skoro.
Centre forward je napisao/la:
08 jan 2022, 11:48
Momci, meni je sve jasno šta vi pišete. Rijetko ko se nije našao u sličnim situacijama. Zamislite samo koliko je ljudi koji sebi ne mogu priuštiti takvo "rješenje".

Možemo zaključiti da ljudski život kod nas vrijedi izmedju Muse Ćazima Ćatića i Ive Andrića. U Evropi, u 21. vijeku.
Smijemo se Americi i njihovom zdravstvu, a isto smo država u kojoj se umire ako nemaš para za liječenje.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 08 jan 2022, 12:21

Centre forward je napisao/la:
08 jan 2022, 11:48
Momci, meni je sve jasno šta vi pišete. Rijetko ko se nije našao u sličnim situacijama. Zamislite samo koliko je ljudi koji sebi ne mogu priuštiti takvo "rješenje".

Možemo zaključiti da ljudski život kod nas vrijedi izmedju Muse Ćazima Ćatića i Ive Andrića. U Evropi, u 21. vijeku.
Cak se sad u manjim mjestima zbog guzve moras najavit i kod privatnika recimo i cekat po 2 dana. Neki dan u bolnici kad sam dosao na injekciju sta su curi napravili, jeb.ala im majku jeca, place samo je vozali, nisu htjeli da je prime a cura jedva stajala na nogama. I oni tehnicari i njoj mater, jos nazvali policiju. I lik sto je bio neki isto poludio bio, kaze bolan pa da mojoj materi ovako pa pobio bi vas sve, zapalio bi vas, ovo nam je dalo glasanje za SDA. E neces vise majku vam. Tako govorio sve haha.

Zalosna situacija, jos imas uredno zdravstveno placas, markice imas i nista. A zamisli jos ko nema para a stariji je. Ned’o Bog nikom, mozes crknut.

Rodjak u Njemackoj pao s bicikla malo se u glavu udario, dosla hitna, odmah to ide CT glave, spajanje na sve zive aparate, slikanje, sve zivo. Pa bolan ovdje na CT ljudi po pola godine cekaju, o cemu pricamo?

Opet ponavljam, samo zbog zdravstva ako nista, hvatajte se NOGE.

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la bombaysaphire » 08 jan 2022, 13:33

Marsal je napisao/la:
08 jan 2022, 09:59
Centre forward je napisao/la:
07 jan 2022, 23:31
Meni najvise u Bosni smeta sto u bolnicama sestre se ponasaju ko da su doktori nauka i ne yebe te niko 2%.

No to i nije problem ako imas para pa stavis sta u dzep. Znaci za to ima rjesenje.
Sve dok budemo nalazili i primjenjivali ovakva "rješenja" nad nama će se vršiti genocidi, imaćemo još izraženiji odliv mozgova ,bićemo zadnja rupa na Sjevernoj hemisferi itd.
Pošten insan se često nađe u ovakvoj situaciji, ne svojom voljom. Kad je mama morala na operaciju, počelo se otezat, te ovo te ono dok se nije tutnulo 200 maraka. Kome prijavit ba?
Mogli smo samo čekat da se stanje pogorša.

Stari mi je bio medicinski radnik i nikad nije marke uzeo nikom nit je ljude navodio da dođu privatno kod njega uradit, a narod nenaviknut na to ga sačeka kad izađe sa posla pa de uzmi litar rakije, uzmi suhog mesa, evo ponesi suhog sira da imaš...

Nikad nije uzimo ljudima pare i na to sam koliko i ponosan toliko nekad i ogorčen jer je mogo zgrnut para i para i obezbjediti i mene i sestru ali elem nejse. Znam da gospodin koji ga je zamijenio uzima i šakom i kapom.
Pa kad si pošten insan , tutneš 200 KM , odradi se operacija sačekaš da mama ozdravi i odeš prijaviti . Prijaviš i sebe i doktora , i onda budeš pošten insan .

Razumijem ja da je majka u pitanju , i ja bih isto uradio ali bih ga kasnije prijavio . Tih tvojih 200 KM je sljedeći put 500 KM , a ima ljudi koji nemaju te pare d tutnu šta onda ?

To kome prijaviti ba , objesi mačku o rep . Ja sam policiji policiju zvao ...
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
PointBlank
Postovi: 687
Pridružen/a: 21 apr 2019, 15:52
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la PointBlank » 08 jan 2022, 14:30

admin je napisao/la:
05 jan 2022, 23:25
Ne znam za Vakuf, ali Podlugovi isto imaju voz direkt za Sarajevo i to vrijedi grasova karta ili platis 1,5 eura. A ima i autoput Podlugovi - Sarajevo. Znaci ekstra.
Al ga admin rikta :urnebes:
Zadnja izmjena: PointBlank, dana/u 08 jan 2022, 14:37, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Marsal
Postovi: 22815
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la Marsal » 08 jan 2022, 14:33

bombaysaphire je napisao/la:
08 jan 2022, 13:33
Marsal je napisao/la:
08 jan 2022, 09:59
Centre forward je napisao/la:
07 jan 2022, 23:31


Sve dok budemo nalazili i primjenjivali ovakva "rješenja" nad nama će se vršiti genocidi, imaćemo još izraženiji odliv mozgova ,bićemo zadnja rupa na Sjevernoj hemisferi itd.
Pošten insan se često nađe u ovakvoj situaciji, ne svojom voljom. Kad je mama morala na operaciju, počelo se otezat, te ovo te ono dok se nije tutnulo 200 maraka. Kome prijavit ba?
Mogli smo samo čekat da se stanje pogorša.

Stari mi je bio medicinski radnik i nikad nije marke uzeo nikom nit je ljude navodio da dođu privatno kod njega uradit, a narod nenaviknut na to ga sačeka kad izađe sa posla pa de uzmi litar rakije, uzmi suhog mesa, evo ponesi suhog sira da imaš...

Nikad nije uzimo ljudima pare i na to sam koliko i ponosan toliko nekad i ogorčen jer je mogo zgrnut para i para i obezbjediti i mene i sestru ali elem nejse. Znam da gospodin koji ga je zamijenio uzima i šakom i kapom.
Pa kad si pošten insan , tutneš 200 KM , odradi se operacija sačekaš da mama ozdravi i odeš prijaviti . Prijaviš i sebe i doktora , i onda budeš pošten insan .

Razumijem ja da je majka u pitanju , i ja bih isto uradio ali bih ga kasnije prijavio . Tih tvojih 200 KM je sljedeći put 500 KM , a ima ljudi koji nemaju te pare d tutnu šta onda ?

To kome prijaviti ba , objesi mačku o rep . Ja sam policiji policiju zvao ...
Svaka čast, ja nisam tip koji ima volje ispravljat krive Drine a iskreno, divim se onima koji jesu.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 08 jan 2022, 14:37

Razumijem ja tebe, ja sam zivio u Berlinu kao manji tako da nemas meni sta to govoriti, ja sam to vec sve iskusio. Ali onda nemoj da se zalis kad placas kiriju 1000+ eura. Druga stvar, u manjem mjestu uopste nije depresivno ako znas sta zelis i ako imas partnera/curu/porodicu.

Ako si samotnjak, logicno, nece ti nista bolje biti ni u vecem gradu. Njemacka drzava te upravo "tjera" da nadjes partnera kroz porezne klase, oni brinu o porodici i daju tome veliki znacaj.

Ali nema nikakve dileme da ljudi nasi vecinom biraju Minhen eto da bi cisto zivjeli tamo, kao sto biraju i u Bosni vecinom Sarajevo. Veci grad, jos vise prilika, razumljivo. Minhen je najskuplji grad u Njemackoj i onda tu nema zaljenja. Koliko je amerikanaca bilo u recimo New Yorku? Iznenadio bi se koliko je to mali broj. Nemaju svi iste mogucnosti.

Avatar
PointBlank
Postovi: 687
Pridružen/a: 21 apr 2019, 15:52
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la PointBlank » 08 jan 2022, 14:45

litijum je napisao/la:
08 jan 2022, 14:37
Razumijem ja tebe, ja sam zivio u Berlinu kao manji tako da nemas meni sta to govoriti, ja sam to vec sve iskusio. Ali onda nemoj da se zalis kad placas kiriju 1000+ eura. Druga stvar, u manjem mjestu uopste nije depresivno ako znas sta zelis i ako imas partnera/curu/porodicu.

Ako si samotnjak, logicno, nece ti nista bolje biti ni u vecem gradu. Njemacka drzava te upravo "tjera" da nadjes partnera kroz porezne klase, oni brinu o porodici i daju tome veliki znacaj.

Ali nema nikakve dileme da ljudi nasi vecinom biraju Minhen eto da bi cisto zivjeli tamo, kao sto biraju i u Bosni vecinom Sarajevo. Veci grad, jos vise prilika, razumljivo. Minhen je najskuplji grad u Njemackoj i onda tu nema zaljenja. Koliko je amerikanaca bilo u recimo New Yorku? Iznenadio bi se koliko je to mali broj. Nemaju svi iste mogucnosti.
Vjeruj mi imam rodjaka u NRW, bio sam u posjeti i depresivno mi je haos. Katastrofa. Ko da iz Sarajeva preselis u Vares, jbt.. kirija je tacno 890€, za 40 kvadrata s terasom i dvoristem/travnjak. Logicno, i ja se radujem ovim zgradama sto prave, gdje ce max kirija biti 500, pa cu aplicirati. Ali ova cijena od 890 za 40 kvadrata je neka sredina u Minhenu, pa bilo je na Milbertshofenu 820e za 22kvadrata. I da, i ovdje ima naseg sistema, a kod svabe. Ako znas za neki stan, i ako je neko koga znas upleten u to, velike su sanse da ce ti ga namjestiti. Jbg.. uvijek pali ona “e cuo sam da se izdaje jedan stan, treba li ti..”

Jesam, jos uvijek samotnjak, ne vidim svrhu da se zenim na silu, da bih dobio 200e vecu platu radi poreza. Vracam porez i evo bas sad racunamo za 2021, bit ce 1700 povrata, na prvoj klasi, a primanja mjesecno 2000e. Godisnji pokrio.
Rekoh ti, nisam ga birao sto mi se birao, ukazala se prilika da pobjegnem sa sela i jbg, evo cetvrta godina, gazim je polako. I ne bih mijenjao nista.. za 60e mjesecno mogu se vazdan vozati po minhenu, a da odem negdje tako tipa Landshut i dalje, za sve mi treba auto, a i sam znas, kredit osiguranje porez gorivo gume..

Jedino sto ne mogu glumiti elitu, nmg jesti stejkove po restoranima, ne hranim se iskljucivo bio produktima, vec gledam cijene. Sto bih platio tamo neke spagete 2.5e po kesi, kad imam i za 1.20, spageti ko spageti, ne pravim ih za instagram, nego da jedem

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 08 jan 2022, 14:50

PointBlank je napisao/la:
08 jan 2022, 14:45
litijum je napisao/la:
08 jan 2022, 14:37
Razumijem ja tebe, ja sam zivio u Berlinu kao manji tako da nemas meni sta to govoriti, ja sam to vec sve iskusio. Ali onda nemoj da se zalis kad placas kiriju 1000+ eura. Druga stvar, u manjem mjestu uopste nije depresivno ako znas sta zelis i ako imas partnera/curu/porodicu.

Ako si samotnjak, logicno, nece ti nista bolje biti ni u vecem gradu. Njemacka drzava te upravo "tjera" da nadjes partnera kroz porezne klase, oni brinu o porodici i daju tome veliki znacaj.

Ali nema nikakve dileme da ljudi nasi vecinom biraju Minhen eto da bi cisto zivjeli tamo, kao sto biraju i u Bosni vecinom Sarajevo. Veci grad, jos vise prilika, razumljivo. Minhen je najskuplji grad u Njemackoj i onda tu nema zaljenja. Koliko je amerikanaca bilo u recimo New Yorku? Iznenadio bi se koliko je to mali broj. Nemaju svi iste mogucnosti.
Vjeruj mi imam rodjaka u NRW, bio sam u posjeti i depresivno mi je haos. Katastrofa. Ko da iz Sarajeva preselis u Vares, jbt.. kirija je tacno 890€, za 40 kvadrata s terasom i dvoristem/travnjak. Logicno, i ja se radujem ovim zgradama sto prave, gdje ce max kirija biti 500, pa cu aplicirati. Ali ova cijena od 890 za 40 kvadrata je neka sredina u Minhenu, pa bilo je na Milbertshofenu 820e za 22kvadrata. I da, i ovdje ima naseg sistema, a kod svabe. Ako znas za neki stan, i ako je neko koga znas upleten u to, velike su sanse da ce ti ga namjestiti. Jbg.. uvijek pali ona “e cuo sam da se izdaje jedan stan, treba li ti..”

Jesam, jos uvijek samotnjak, ne vidim svrhu da se zenim na silu, da bih dobio 200e vecu platu radi poreza. Vracam porez i evo bas sad racunamo za 2021, bit ce 1700 povrata, na prvoj klasi, a primanja mjesecno 2000e. Godisnji pokrio.
Rekoh ti, nisam ga birao sto mi se birao, ukazala se prilika da pobjegnem sa sela i jbg, evo cetvrta godina, gazim je polako. I ne bih mijenjao nista.. za 60e mjesecno mogu se vazdan vozati po minhenu, a da odem negdje tako tipa Landshut i dalje, za sve mi treba auto, a i sam znas, kredit osiguranje porez gorivo gume..
Naravno, razumijem, sve ima svoje prednosti i mane. Nikad ne znas gdje ce te zivot odvuci dalje. Rijetko ko i ostane u jednom mjestu u Njemackoj. Bitno je samo otici i predeverati neko vrijeme. Ne trebas na silu, ali i sam znas vjerovatno koliko je lakse kad oboje rade.

Ko hoce ekstra pare zaradit tamo brzo, nadje se lako. Evo sad random oglas gledam radnja s nekim pecivima u Minhenu traze ispomoc nebenjob, par sati 2 puta sedmicno, 450 eura, nebenjob. Pa ljudi u drzavnoj sluzbi ovdje, recimo u manjim mjestima u opstini imaju tu platu za citav mjesec sto rade, 900 km. Tuga.

Dakle, bitno je samo doc, onda ti se prilike a i trziste kompletno otvore.

Avatar
soxx
Postovi: 13641
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la soxx » 08 jan 2022, 14:58

Vecina nebenjoba je na satnicu. I moras se naradit za tig 450 eura mjesecno. Znaci samo rad rad i rad.

I u bosni mehanicar radi u firmi uzme milju i dvjesto i moze kuci odradit koji poso, mali servis, hop musa mu legne. Il konobarisat navecer.

Al u Bosni hoce ljudi od 7 do 3. Osmicu da pise, pauza placena plus hrana a da izadju 2 milje a tam im nije mrsko rukat dan noc da bi zaradili za rezije drugim poslom.

Ako si cnc operater. Odes u manje mjesto, ima jedna firma i u njoj ti je radit cijeli zivot il mijenjat struku.

Druga stvar je ako u manjem mjestu upadnes u neki dobru firmu pa ti odgovara tu i radit do kdaja zivota al malo je takvih slucajeva.

Ja pisem ovo iz iskustva. 5 godina sam vec u njemackoj.
Kao samac je tezak zivot, kao porodica, gdje oboje radi moze se lijepo zivit al moze isto tako i u Bosni, opet zavisi iz kojeg si mjesta u BiH

litijum
Postovi: 476
Pridružen/a: 19 dec 2021, 15:33
Kontakt:

Re: Minimalna plata 543 km

Post Postao/la litijum » 08 jan 2022, 15:06

Pa nije svakom isto, ne znam sta radis u DE 5 godina vec ako stalno mislis na Bosnu? To je najgore. Ja bi se iste sekunde vratio i ne bi zivio tamo gdje mi nije dobro. Zato sam i otisao.

Cuj 5 godina, pa ja znam lika koji je vozio kamione, 6 godina kasnije ima par svojih kamiona i milionski kapital, zaposljava ljude. Sta cemo sad? U manjem mjestu mu firma bila. Sve je kako se postavis, a ima dosta i do srece/sudbine.

Cuj bit tamo 5 godina a proklinjat sve sto sam tamo. Moras bas bit mazohista. Najgori su oni sto su tamo i govore da ne valja a nikad se ne vracaju.

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alemsa i 16 gostiju.