Muzika (diskusija)

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Zabit
Postovi: 2031
Pridružen/a: 09 mar 2020, 00:31
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Zabit » 14 maj 2020, 10:35

https://www.klix.ba/magazin/muzika/prem ... /200514036

Najbolji hip hop producent u BiH, pocivaj u miru majstore

Avatar
irfo
Interni moderator
Postovi: 15132
Pridružen/a: 09 nov 2008, 14:20
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la irfo » 14 maj 2020, 10:43

Nmg vjerovati jbt, 95. godiste ako se ne varam. Tuga pregolema, strasnu muziku je pravio i cekala ga je velika karijera. Ogroman gubitak za sarajevsku rap scenu
NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

Avatar
StevieG8
Postovi: 13601
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la StevieG8 » 14 maj 2020, 10:56

Sta bi :O
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Fowl95
Postovi: 2268
Pridružen/a: 03 apr 2019, 19:59
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Fowl95 » 14 maj 2020, 11:59

Strašno
Let's talk about SIX baby!

Avatar
Zabit
Postovi: 2031
Pridružen/a: 09 mar 2020, 00:31
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Zabit » 14 maj 2020, 12:06


Ovo je samo jedna od mnogih pjesmi na kojoj je on radio muziku. Radio je sa svima bukvalno u Bosni a pogotovo sarajevskoj rep sceni. Kontra, Shtuka, Frenkie, Jala, Buba, SMA, Sajfer, Santos, Stoposto, Katarza, Geko, Black Beriz...

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41335
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 26 maj 2020, 18:39

Na današnji dan, 26. svibnja 1967. objavljen je 8. studijski album "Famozne četvorke" - album Beatlesa "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band". Nije dugo trebalo da stekne status najboljeg albuma ikad izdanog, a taj status ni danas, više od pola stoljeća nakon, uopće ne blijedi već se sve snažnije "cementira".

Što je to toliko čarobno u ovom "usamljenom klubu narednika Peppera"? Da bismo stvarno mogli u potpunosti cijeniti ovo remekdjelo potrebno ga je sagledati u okviru vremena kada je stvoreno.

U ovih pola stoljeća čuli smo gotovo svu glazbu koja se mogla osmisliti, čak ni najotkačenija avangarda više nije "friška", ali te 1967. ovaj album je bio totalna prekretnica. Glazba, način njenog stvaranja, do tada je bio drugačiji. "Album" je bio samo paket u koji su se ugurale pjesme, koliko ih je stalo na jednu vinil ploču. Prvo su stvorene pjesme, bez nekog konkretnog reda i slijeda, da bi ih se zatim objavljivalo kroz albume. "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" bio je nešto drugo. Ovo je prvi (veliki i poznati) slučaj da je prvo nastao sam album, koncept, a pjesme su zatim stvorene kao njegova osobnost.

"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" nije samo priča koja ima svoj početak i kraj, on je živi svjedok kulminacije jednog vremena. Od svoje psihodelične naslovnice do svake pjesme na njemu. Naravno, "zaokružiti album" samo po sebi ne bi izazvalo toliku pažnju, bitno je i ono što se time zaokružuje. Tehnički aspekti ovog albuma su takvi da slobodno možemo reći kako je ovo taj trenutak kada je rock glazba u svom već tada rastezljivom pojmu zaista postala i umjetnost.

Dotadašnja glazba, pa i samih Beatlesa (iako već i na Revolveru iz 1965. osjećamo pravac u kojem namjeravaju krenuti), snimana je u studiju na način da bi se bend okupio, odsvirao svoje, a na studijskim inženjerima bi bilo da sve to adekvatno pohvataju i prebace u glazbeni medij. Ne i kod ovog albuma. Danas s glazbom uz par klikova mišem možemo raditi što poželimo, ali ovo je 1967. - inženjeri i producenti Abbey Road studija u Londonu išli su do krajnjih granica tehničkih mogućnosti da sastave "Sgt. Peppera" za povijest. Oni, bez dvojbe, zaslužni su za ovu kreaciju možda u istoj mjeri kao i sama četvorka iz Liverpoola. "Sgt. Pepper" ne bi bio ono što jest da tu nisu bili producent George Martin i glavni inženjer Geoff Emerick.

Tehnološka revolucija postignuta je kroz uporabu snimanja na 4 trake. Te snimke bi se zatim miksale s drugim snimačem što je inženjerima dalo mogućnost da slože "virtualni multitrack" studio - u ono doba. Oprema je, jasno, morala biti odlična, i bila je. Studer J37 snimači mogli su zabilježiti snimak uz minimum buke koja je neminovna kad god se snima na traku, a naročito kada se ide u proces takvog miksanja gdje se zvuk s jednog stroja dodatno nasnimava na drugi ne bi li se stvorio taj prepoznatljivi dojam dubine još neviđen tada.

Doslovno svaka pjesma na albumu bila je zahtjevna, no možda najzahtjevnija bila je "Strawberry Fields Forever" (ista je tragično, na zahtjev studija, izbačena s albuma i objavljena kao singlica s pjesmom "Penny Lane") na kojoj su morali snimati različiti tempo i visinu. Inženjer Emerick prisjeća se kako je još za vrijeme snimanja prethodnog Beatles albuma Revolver "navikao na to da ga se traži nemoguće", a riječ "ne" nije postojala u njihovom vokabularu.

Svaki aspekt konačnog albuma je inovacija. Slušatelji onog doba to su odmah uočili. Primjerice, način na koji su zvučali bubnjevi - takvo što još nikada do tada nisu čuli. Isti su snimani tako što je mikrofon maksimalno približen. Inače studio takvo što ne bi dozvolio jer vibracije uništavaju membranu samog mikrofona, skupe opreme, ali Beatlesima se izašlo u susret.

Nadalje, sam album ne bi nikada nastao kao takav da Beatlesi nisu donijeli neke konkretne odluke. Najvažnija odluka po tom pitanju bila je ona da više neće nastupati uživo. Šokantna odluka, zasigurno, ali i nužna. Zadnja turneja Beatlesa bila je 1966. i bila je katastrofa. Uz razne incidente u pamćenju će ostati onaj iz ljeta 1966. kada su Beatlesi imali nastup u Filipinima. Prva dama Filipina, supruga diktatora Ferdinanda Marcosa, trebala je imati doručak s njima, ali oni se nisu pojavili (nitko im nije ni rekao). Ona ih je zatim prozvala da su ponizili nju i njenu zemlju. Jedva su živu glavi izvukli bježeći prema zračnoj luci u Manili.

No, najveći problem kod nastupa uživo bio je taj da se Beatlesi najčešće jednostavno nisu čuli. Tisuće djevojaka vrištalo je od početka do kraja, a glazbena oprema tog doba naprosto ih nije mogla nadjačati! Veliki zvučnici, koji bi omogućili koncerte na stadionima, još nisu bili ni stvoreni.

Nastupanja su bila pogubna po kreativnost same četvorke, to je brzo postalo jasno. Srećom, odlučili se odustati od svega toga i posvetiti se samo stvaranju. To im je pak omogućilo i da rade kompozicije oko kojih nisu morali brinuti kako ih izvesti uživo. Imali su potpunu slobodu, na vrhuncu jedne ere obilježene hippie pokretom, seksualnom revolucijom, maštom i psihodeličnim drogama (u vrijeme kada su se negativne posljedice takvog života tek trebale manifestirati).

U toj iscrpljenosti od nastupanja čak je i nastao naziv ovog kultnog albuma. Priča kaže da su se krajem 1966. vozili avionom natrag u London. Paul McCartney je rekao kako je već umoran od Beatlesa te kako bi bendu trebalo smisliti novo ime, alter ego. Pred njim su na stolu uz jelo bila dva paketića, s oznakama "S" i "P" (sol i papar). Bilo mu je to smiješno pa je "S" pretvorio u "Sergeant" ostavši "P" kao "Pepper", a zatim je dodao i "Lonely Hearts Club band" (bend za klub usamljenih srca) jer zašto bi "usamljena srca imala bend"? Je li McCartneyu samo bilo dosadno ili su ove šale proizvod uživanja nekih supstanci, ne znamo, ali ideja je ostala. Nešto iz zezancije došlo je do naziva najpoznatijeg albuma svih vremena - nije li i to samo po sebi potvrda jednog vremena kada se eksperimentiranje pozdravljalo naspram današnjih dana kada se od istog zazire u velikom strahu da bi eksperiment mogao odagnati profit?

Kada već spominjemo Beatlese spomenimo i njihove "ljute rivale", Rolling Stonese (rivalstvo je zapravo uvelike bio marketing stvoren od strane menadžera Stonesa, u stvarnosti su bili dobri prijatelji). Naime, Stonesi su te godine također objavili konceptualni album, kako im i priliči mračnijeg naziva "Their Satanic Majesties Request", ali album je izašao kojih pola godine kasnije, u prosincu. Svi kritičari onog vremena napali su ih da su pokušali kopirati Beatlese. I zaista, puno toga se podudaralo (čak je i ista osoba sklapala naslovnicu!). Taj potez skoro je uništio karijeru Stonesa koji su se ipak oporavili (itekako) vraćajući se kroz iduća četiri blues orijentirana albuma svojim "osnovama" (a riječ je o definitivno najboljem i najplodnijem periodu Rolling Stonesa - dovoljno je reći kako je u tom nizu objavljen i kultni i neponovljivi "Exile on Main St."!). Ipak, donekle neopravdano su Stonesi prozvani jer snimanje njihovog albuma je započelo prije nego je "Sgt. Pepper" objavljen. Je li moguće da su dva najveća benda onog vremena došla nekim slučajem do istih ideja? Nema sumnje da su Stonesi ponešto "posudili" vidjevši koju slavu je pobrao "Sgt. Pepper", ali najveća inspiracija za oba albuma je zaista bio duh onog jedinstvenog vremena.

Dakako, "Sgt. Pepper" bio je iznimno utjecajan na daljnji razvoj glazbene industrije. Neki čak samu glazbu dijele na onu prije i nakon objave ovog albuma. Postoji priča, koliko je istinita sad je pitanje, da je Brian Wilson iz benda Beach Boys pao u duboku depresiju nakon objave albuma Beatlesa shvativši da je upravo stvoren "najbolji album svih vremena" kojem je nemoguće "doskočiti"!

Album "Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" stvoren je da bi se slušao od početka do kraja i to je nešto što si danas, na dan kada je po prvi put objavljen, svakako morate priuštiti. Jer proslava izlaska "Narednika Peppera" je poput proslave rođendana, dan je to kada je rođena nova vrsta umjetnosti u kojoj i danas mogu uživati svi, bez obzira imaju li 17 ili 70 godina!
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
StevieG8
Postovi: 13601
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la StevieG8 » 30 maj 2020, 20:45

Meni jedna od nasih jacih grupa, ova pjesma i sam spot su odradjeni bas na svjetskom nivou. Volio bih da se odmaknu od cistih reggae pjesmiculjaka i prihvate se malo dublje filozofije teksta a i muzike. Nadam se da je ova pjesma korak u tom smjeru.

"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Fowl95
Postovi: 2268
Pridružen/a: 03 apr 2019, 19:59
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Fowl95 » 30 maj 2020, 21:43

StevieG8 je napisao/la:
30 maj 2020, 20:45
Meni jedna od nasih jacih grupa, ova pjesma i sam spot su odradjeni bas na svjetskom nivou. Volio bih da se odmaknu od cistih reggae pjesmiculjaka i prihvate se malo dublje filozofije teksta a i muzike. Nadam se da je ova pjesma korak u tom smjeru.

Odmakli su se oni davno od čistog reggae. Najbolji naš bend definitivno.
Let's talk about SIX baby!

Avatar
StevieG8
Postovi: 13601
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la StevieG8 » 30 maj 2020, 22:20

Fowl95 je napisao/la:
30 maj 2020, 21:43
StevieG8 je napisao/la:
30 maj 2020, 20:45
Meni jedna od nasih jacih grupa, ova pjesma i sam spot su odradjeni bas na svjetskom nivou. Volio bih da se odmaknu od cistih reggae pjesmiculjaka i prihvate se malo dublje filozofije teksta a i muzike. Nadam se da je ova pjesma korak u tom smjeru.

Odmakli su se oni davno od čistog reggae. Najbolji naš bend definitivno.
Sve u svemu fali samo taj mali iskorak da postanu regionalni jaki, mozda bas naredni album bude to to :mrgreen:
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Fowl95
Postovi: 2268
Pridružen/a: 03 apr 2019, 19:59
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Fowl95 » 31 maj 2020, 02:44

StevieG8 je napisao/la:
30 maj 2020, 22:20
Fowl95 je napisao/la:
30 maj 2020, 21:43
StevieG8 je napisao/la:
30 maj 2020, 20:45
Meni jedna od nasih jacih grupa, ova pjesma i sam spot su odradjeni bas na svjetskom nivou. Volio bih da se odmaknu od cistih reggae pjesmiculjaka i prihvate se malo dublje filozofije teksta a i muzike. Nadam se da je ova pjesma korak u tom smjeru.

Odmakli su se oni davno od čistog reggae. Najbolji naš bend definitivno.
Sve u svemu fali samo taj mali iskorak da postanu regionalni jaki, mozda bas naredni album bude to to :mrgreen:
Mislim da su oni podjednako popularni po cijeloj regiji. Nisu mi baš za nekog mainstreama. Neka ih tu gdje jesu.
Let's talk about SIX baby!

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Heller » 31 maj 2020, 19:49

Pored Helem Nejse teško da su najbolji :kafa:
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Avatar
StevieG8
Postovi: 13601
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la StevieG8 » 31 maj 2020, 22:01

Heller je napisao/la:
31 maj 2020, 19:49
Pored Helem Nejse teško da su najbolji :kafa:
Aj nemoj da pisem facts and logic za tu prevaru od grupe
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Osim13 » 31 maj 2020, 22:02

Dobri su za fertilizaciju poslije. Rasta Petar Grašo duo.
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Osim13 » 01 jun 2020, 01:25

slika
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Fantasista » 01 jun 2020, 17:29

Budimo realni, domaća scena je goli qrac.

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Blejzer10 » 01 jun 2020, 17:35

Fantasista je napisao/la:
01 jun 2020, 17:29
Budimo realni, domaća scena je goli qrac.
Teško je imati scenu bez publike.

Avatar
Lillard
Postovi: 26341
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Lillard » 03 jun 2020, 18:47



:kafa:
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Osim13 » 07 jun 2020, 00:33

Haman se opet napio ko zemlja, show tvitovi večeras :rol:

MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA

Avatar
Osim13
Postovi: 43672
Pridružen/a: 01 apr 2017, 23:06
Kontakt:

Re: Muzika (diskusija)

Post Postao/la Osim13 » 07 jun 2020, 00:46



Ovo je inače u ljubavnom tonu ka Johnu :rol:
MERCEDES - MISTRIJA - MIA SAN MIA


Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: numanumaye22 i 13 gostiju.