Kolumne Monolog (ili možda dijalog)

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
Pasha
Moderator
Postovi: 6050
Pridružen/a: 17 jan 2009, 15:02
Lokacija: Jalija
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Pasha » 20 avg 2010, 11:05

kad već to spominjete.
ja sam zaboravio napomenuti.
da sam ja kojim slučajem rođen ili odrastao u nekoj stranoj zemlji. ja bih uvijek prednost pri izboru reprezentacije dao toj zemlji. naravno da sam talentovani igrač. tu sam počeo sa treninzima. ljudi ulagali u mene i finasijska sredstva i stručno znanje. jbg. bilo bi fer da oni budu prvi koje bih izabrao za repku.
to naravno ne znači da bih ja u duši bio manje Bosanac, al' to je tako.
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', nikakvi crnjaci i ružne stvari,
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', ni umišljene ćurke, ni zli komentari!

Vraćamo ti staru slavu, ne damo te zaboravu!

Avatar
mighty_reds
Postovi: 855
Pridružen/a: 28 dec 2009, 01:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la mighty_reds » 20 avg 2010, 17:52

ako si rodjen u nekoj drzavi trebas nastupati za nju nema govora....al eto uzimam za primjer Zlatana koji je odbijen prije nego je postao popularan...i sta je covjek trebo sad?cekat da napuni 26 da ga primijete nasi "skauti" i da zaigra za BiH...ipak ne ;) kad se talenat primijeti negdje i onda se treba pristupit njemu a ne kad postane afirmisan igrac bilo kojeg sporta nazivat ga imenima svakakvim sto je otiso igrat za drugu zemlju...neko je naveo primjer Oezila u Njemackoj...to bi bilo odlicno trebamo mi poslat svoje skaute gore u Svicarsku ja sam siguran da ima jos Seferovica ili Pjanica...hvala :D
The status of being a Liverpool player keeps our players motivated.'
- Bill Shankly

R.I.P. Haris Arapović (hary_ynwa) You'll never walk alone

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Taktičar » 21 avg 2010, 03:59

Monolog je napisao/la:U suštini, ti želiš reći(nagrubo ću ovo napisati, da se razumijemo): "Osuđeni smo da naši najbilji odlaze tamo gdje "osjećaju" da pripadaju, a da nam dolaze otpaci koji ne mogu zaigrati u jednoj prosječnoj "auslanderskoj" ligi."
Pa izvukao si djelimičnu istinu iz mog posta, kao što to u zagradi i navodiš. Srećom, kako napisah, ima i izuzetaka od ovog nepisanog pravila. Slažem se da bi oni rođeni u BiH morali igrati za svoju domovinu, dok se ne bi trebalo ljutiti na one koji su porijeklom Bosanci, a odaberu zemlju svoga rođenja, ali bi im svakako trebalo ostaviti široko otvorena vrata.
Da sam ja kojim slučajem jedan od ovih posljednjih vjerujem da bih ipak najviše žudio za igranjem u bh. dresu. Ali prihvatam da su ljudi različiti i s toga ne osuđujem one koji postupe suprotno.
U pravu si takođe da medijska pompa ono nekih imena ima interesnu pozadinu.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 03 sep 2010, 09:07

Korak bliže ili korak dalje?

Dođe i taj dan. Dan kada ćemo opet biti uz male tv ekrane i gledati našu fudbalsku reprezentaciju kako krči put ka evropskom prvenstvu. Nakon (ne)uspjeha u prošlim kvalifikacijama za svjetsko fudbalsko prvenstvo u JAR-u, krećemo ispočetka sa nadom da ćemo gledati našu izabranu vrstu na velikom takmičenju(realno, tamo nam je i mjesto). Činjenica je da prije nismo bili ni miljenici sreće(doduše, bilo je tu puno i neznanja, glupiranja, nerealnih očekivanja), ali je i činjenica da smo u proteklom ciklusu izgradili ime i brand BiH. Naši momci su pokazali Evropi i Svijetu od čega su sačinjeni, te su respektovani i od evropskog i svjetskog prvaka - Španije. Dakako, respekt se zaslužuje, to nije nešto što dobiješ na "lijepe oči".

Šta se to promijenilo u i oko naše reprezentacije? Došao je novi selektor, proslavljeni i zvanično najbolji naš fudbaler - Safet Sušić. Javnost je bila podijeljena(ne računam navijače Sarajeva koji su, barem u ovom slučaju, subjektivni). Naravno, kako i ne bi? Ipak su svi držali palčeve Sergeju, jer nas je on kupio svojom borbenošću, zalaganjem, igrama... Da, kružile su priče o mogućim Ćirinim nasljednicima. Spominjali su se Halilhodžić, Baždarević, Bajević, Katanec, Matthaus. Ako mene pitate, ovo je bilo zamazivanje očiju javnosti jer i ptice na grani znaju da bi se rijetko ko odazvao pozivu iz "cijenjenog" nam saveza. Moram li i napominjati predstavnike istog(saveza, dakako), koji su u mnogim medijima izjavljivali kako je Bajević blizu klupe, sve dok isti nije izjavio da uopšte nije ni kontaktiran, te da bi svakako odbio poziv jer je počeo sa radom u AEK-u. Vaha se također bacio na projekt Obala Slonovače na SP, tako da je bilo teško za povjerovati da ćemo ovog proslavljenog stručnjaka vidjeti na Koševu ili Bilinom polju(u ulozi selektora). O strancima(Matthaus i Katanec) neću trošiti riječi iz više razloga. Dakle, kada se sve sabere i oduzme, dobije se jasna računica da smo ustvari imali samo 2 "ozbiljna" kandidata: Sergeja i Safeta. Dok je ovaj prvi u više navrata bio kontra saveza, samim tim je širom otvarao vrata svom "suparniku". Tako je i bilo, Safet postade selektor, a Sergej se podvijenog repa vrati u Njemačku.

No, imenovanjem novog selektora ne riješismo nikakve probleme. A, svi znamo da su oni mnogobrojni. Savez je i dalje nepromijenjen, a to je ono što boli svakog ko voli ovu zemlju. Nevjerovatno je da nam fudbalsku sudbinu kroje osobe koje sa sportom nemaju nikakvih spona. Nevjerovatno ali i istinito. To je taj bosanski fenomen; fenomen koji se sa pravom može svrstati u najveće misterije našeg podneblja. Šta smo dobili? Ništa, ali izgubismo mnogo. Šta je sa mogućom suspenzijom? UEFA nam polako ali sigurno stavlja omču oko vrata, a mi ćemo, kako stvari stoje, sami skloniti stolicu i objesiti se. Žalosno, sramotno, smiješno. Etiketirajte to kako god vi želite.

Protivnici u grupi su po mjeri, ako mene pitate. Francuska sa toliko problema, Rumunija koja je, uz dužno poštovanje, naslabija reprezentacija u drugom jakosnom šeširu, nisu protivnici kojima bismo pristupili sa bijelom zastavom. No, na našu žalost, naši problemi su također veliki; pa ni kod nas ne teku med i mlijeko. Uz već pomenute probleme u savezu, dobismo i jak šamar u nemogućnosti igranja Sejada Salihovića(crveni karton iz baraža), te Mensura Mujdže(administrativni problemi :?: ). Može li išta u ovoj državi ići bez popratnih efekata? Vjerovatno da ne može; u to smo se nebrojeno puta uvjerili.

Da se vratimo na promjene(skačem s teme na temu, no valjda je to dopušteno). Safet je odlučio odbaciti Ćirinu taktiku. Dobro ili loše? Iskren da budem, ne znam. Dok prijateljske utakmice govore da je to loše, prvo poluvrijeme utakmice protiv Njemačke mi ulijeva nadu. Ok, i Ćiro je znao osramotiti se na prijateljskim utakmicama(Iran, Rijeka), tako da ćemo ove dosadašnje mečeve u kojima nas je vodio Sušić, uzeti sa rezervom. Pozivanje mladih igrača je definitivno plus te nešto bez čega niti jedna reprezentacija na svijetu ne može. Kapa dolje zbog toga. Ono čime me je Safet kupio je odlazak na utakmice naše lige. Dakle, u startu je izjavio da će gledati derbije domaćeg prvenstva te pozvati onog koji je najbolji(dobili smo Šehića, nebitno da li će isti braniti ili neće). Ćiro je sav svoj mandat sveo na odnose sa javnošću. I to je palilo, htjeli mi to priznati ili ne. No, Safet je kren'o linijom većeg otpora(pobogu, kako ga nije stid odbrusiti novinarima :?: ), te je tražio malo mira za sebe i svoje igrače. Odlično, odlično, odlično. No, činjenica je da će mu se to, u slučaju neuspjeha, obiti o glavu. Kako, pitate se? Pa mi, Bosanci, smo čudan narod. Dodajmo tome da su novinari obični strvinari i sve nam je jasno. Biće razapet po novinskim stupcima jer je, Bože moj tražio mir, ali nije pobijedio određenu utakmicu. No otom-potom.

Da li ste primijetili da se drugačije pristupa utakmici/cama/? Dakle, sav taj verbalni dio je zamijenjen taktičkim(ma koliko isti bio osporavan). Nema više dizanja nacije na noge poznatom:"Yebat ćemo im mater", ali zato je tu "dizanje" igrača trenažnim procesom(sam Ibišević je rekao da mu ovo fenomenalno odgovara). Kome vjerovati? Jednom od naših najboljih napadača ili smrtnim neprijateljima naše reprezentacije? Ja biram ovog prvoga, ne znam za vas.

Večeras je prvi korak za nas; za one momke koji će(nadam se)ostaviti dušu na terenu i donijeti 3 boda. Večeras je dan D za Bosnu i Hercegovinu; početak najljepše bajke ili najvećeg košmara. Već sutra ćemo s pravom moći izustiti da ciljamo na visoko(nebitno što je protivnik slabašna ekipa Luxemburga). Pokažimo Evropi koliko je zapravo Bosna ponosna i prkosna...Toj prokletoj Evropi.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
lejla
Postovi: 2347
Pridružen/a: 25 mar 2009, 17:49
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la lejla » 03 sep 2010, 09:59

Protivnici u grupi su po mjeri, ako mene pitate. Francuska sa toliko problema, Rumunija koja je, uz dužno poštovanje, naslabija reprezentacija u drugom jakosnom šeširu, nisu protivnici kojima bismo pristupili sa bijelom zastavom. No, na našu žalost, naši problemi su također veliki; pa ni kod nas ne teku med i mlijeko. Uz već pomenute probleme u savezu, dobismo i jak šamar u nemogućnosti igranja Sejada Salihovića(crveni karton iz baraža), te Mensura Mujdže(administrativni problemi :?: ). Može li išta u ovoj državi ići bez popratnih efekata? Vjerovatno da ne može; u to smo se nebrojeno puta uvjerili.
Bilo je neceg zlobnog u radovanju francuskom raspadu na Svjetskom. Jgb, ne mogu biti humana kad je nasa reprezentacija u pitanju. Tacno, imamo grupu u kojoj se mozemo nadati prvom ili drugom mjestu, ali vazno je to da nastavimo sa Cirinom praksom dobijanja SVIH nazovi malih utakmica. Salihovica ne mogu kriviti (opet subjektivni razlozi), ali ove komplikacije sa Mujdzom su nesto na sto se ne treba ostati bez prijekora, iako su ovakve stvari postale propratni događaj svega sto ima za cilj unaprijediti igru nase reprezentacije. Sjetite se samo Pjanicevog cekanja da Vijece ministara odobri zahtjev za bh. drzavljanstvo, kada je na kraju Komsic morao reagovati da se taj proces zavrsi. Politika
No, Safet je kren'o linijom većeg otpora(pobogu, kako ga nije stid odbrusiti novinarima :?: ), te je tražio malo mira za sebe i svoje igrače. Odlično, odlično, odlično. No, činjenica je da će mu se to, u slučaju neuspjeha, obiti o glavu. Kako, pitate se? Pa mi, Bosanci, smo čudan narod. Dodajmo tome da su novinari obični strvinari i sve nam je jasno. Biće razapet po novinskim stupcima jer je, Bože moj tražio mir, ali nije pobijedio određenu utakmicu. No otom-potom.
Mene je kupio ovim potezom. Mada se i ja odnedavno ubrajam u te neke pripadnike sedme sile, drago mi je sto je Susic zauzeo stav i jasno pokazao da se slucaj Opsada hotela u Portugalu nece ponoviti.

Stav o njegovim sposobnostima selektora zauzeti cu nakon tekme sa Francuskom. Ako nas je Cirin vakat nesto naucio, to je da ne strepimo nakon prijateljskih utakmica.
Večeras je prvi korak za nas; za one momke koji će(nadam se)ostaviti dušu na terenu i donijeti 3 boda. Večeras je dan D za Bosnu i Hercegovinu; početak najljepše bajke ili najvećeg košmara. Već sutra ćemo s pravom moći izustiti da ciljamo na visoko(nebitno što je protivnik slabašna ekipa Luxemburga). Pokažimo Evropi koliko je zapravo Bosna ponosna i prkosna...Toj prokletoj Evropi.
Prelijepo napisano. ;)
John Terry can play with his back completely blocked, and he will put his head where I will not put my feet. He is extreme and knows he will suffer the consequences later, but he is sacrificing himself.
Didier Drogba

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Taktičar » 03 sep 2010, 15:47

Tekst sa pozitivnom porukom napisan izazvan negativnim osjećajem nervoze? Možda mi se to tako čini jer ja već od jutros ne znam šta bih sa sobom. Baš mi zato i treba neka pozitivna poruka jer je trenutno nisam u stanju sam producirati. Nosim uvijek u sebi nadu i pozitivne misli, ali kad me ovako zahvata ova nervoza pred utakmice reprezentacije ne mogu joj se oteti bez teške muke. Pa zato mi dobro dođe što je Monolog odlučio kolumnirati baš danas i završiti priču riječima vjere u uspjeh. Nakako me to malo opusti pa sam sada u stanju reflektirati na temu dana.

Nardnih 5 dana i 2 tekme u njima su sudbonosni za za selektora Sušića i našu A-selekciju u ovom kvalifikacijama i zbog toga ovaj grč koji osjećam u većoj mjeri nego inače. Pape će biti ili pukovnik ili pokojnik. Ne vidim treću mogućnost za njega, a shodno tome ili ćemo mi opet biti euforični zbog dobrih rezultata ili ćemo se baciti u totalni crnjak. Granica između ova dva scenarija se zove 4 boda. Pobjeda nad Luksemburgom i najmanje remi sa Francuskom će nas sve zadovoljiti i maštaćemo o plasmanu na EP, a Safet će biti priznat kao strateg koji je onda kada je trebalo pristupio poslu na pravi način, i biće zaboravljene kritike na njegov račun iz prethodnih prijateljskih mečeva. U slučaju poraza od Francuske kola će se slomiti preko njegovih leđa jer će se omalovažavati njegove sposobnosti pošto će biti nerazumljivo da nije mogao izvući pozitivan rezultat protiv države u kojoj živi i čiju repku bi trebao poznavati u tančine.

Mislim da Safet tek sada postaje svjesniji u kakvu je rupu zaglavio. Plaća danak svom nepoznavanju prilika u našem nogometu. Više nije tako smiren kao do prije nekih par hefti. Mislim da je skontao da se kod nas moraš znati ili udvarati ili laktati. Ćiro je bio majstor za ono prvo, a Pape je čini mi se došao do zaključka da mu u ovom izboru ova druga alternativa malo bolje leži.

Premijerna aplikacija nove Papetove osobine se dogodila u ovoj epizodi sa novinarima i ja mu za to skidam kapu. Svaka čast. Nadam se da će nastaviti ispoljavati odlučnost i ubuduće ne samo u pogledu medija, nago i glede odnosa sa rukovodiocima unutar N/FSBiH. Na taktičkom planu bi se ta odlučnost trebala ogledati u spremnosti da izađe na kompromis sa unaprijed zamišljenim planom i da se isti modificira shodno realnim potrebama. Ali o tome ćemo sigurno više sredinom sljedeće hefte.

A sada je u prvom redu ovih još nekoliko sahata čekanja tekme u Luksemburgu i onda naravno sama tekma od koje potajno strepimo, a otvoreno očekujemo mnogo. U svakom slučaju sva 3 boda uz igru bolju do sada prikazane. Je li to mnogo? Mislim da nije jer koliko poznajem naše momke mislim da su u stanju i puno više i da će večeras početi to konkretno pokazivati.

P.S. Monologov tekst je veoma lijepo oslikao nekoliko aspekata oko reprezentacije na koje bih se rado osvrnuo, ali zbog mog psihičkog stanja pred večerašnju utakmicu nisam baš fokusiran na bilo šta drugo nego na samu tekmu, pa će ostali komentari morati malo pričekati.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Taktičar » 03 sep 2010, 23:11

Eh, sad se nakon ove pobjede lakše diše pa se može pribilježiti još koja riječ. Što se same tekme tiče može se ukratrko reći da je rutinski odrađena. Bodovi, sigurna igra, bez kartona, bez povrijeda. Odlično! Sada je pred nama 4 dana iščekivanja, a onda veliki dvoboj sa Francuzima.

A Francuzi evo zijaniše kod kuće od Bjelorusa. Sada je pitanje hoćemo li u utorak sresti ranjenu ili zvijer na samrti? Uz to Albanija je remizira u Rumuniji i dobili smo prve pokazatelje snage naše grupe. Luksemburg je totalni autsajder, ali nijedan drugi protivnik neće ponuditi bodove na tacni. Grupa po mjeri – da, ali trebaće dobro namočiti dresove da se iz nje izađe na pročelju.

Pape je za trenutak otklonio pritisak sa svojih leđa, ali će tek pozitivnim rezultatom protiv Francuza kupiti sebi dodatnog mira. Slažem se sa Monologom da su Pape i Barba bili jedini stvarni kandidati za novog selektora i da su ostala imena samo služila za zamazivanje očiju širokim masama, a u cilju lažnog prikazivanja radinosti i vjerodostojnosti N/FSBiH-a. Sve u svemu novi selektor je izabran uz odobravanje nekih i negodovanje drugih, ali njegovim izborom nisu riješeni elementarni problemi bh. nogometa, niti će ikada biti riješeni tim putem. A kako do željenih promjena, to je zasebna tema.

Situacija na terenu je takva da je Sušić izbornik i da je haman srećom počeo dovoditi u red stvari koje su u njegovoj nadležnosti. Posmatranje potencijalnih kandidata, uvođenje reda u i oko postojbi za trening, a nadam se da se evo i rezultati počinju nadzirati. I dalje mislim da pravi neke taktičke greške, ali neke od njih je počeo otklanjati i nadam se daljnjem progresu. Nije još ništa sjajno, ali kao da se malo pojavljuje svjetlo na kraju tunela. Ili je to fatamorgana? Skontaćemo za nekoliko dana ;)
Zadnja izmjena: Taktičar, dana/u 07 sep 2010, 14:22, ukupno mijenjano 1 put.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

haris334
Postovi: 562
Pridružen/a: 23 jul 2010, 22:20
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la haris334 » 05 sep 2010, 15:54

sve ste to lijepo napisali, sve nas ovo puni samopouzdanjem i nadom da mozemo nesto napravit, sve je lijepo pocelo ali pitanje je da li ce se zavrsit :?: to je ono sto nas (barem mene) stisce u grudima, ako mi pobjedimo Francusku utorak naravno da cu se radovat i bit presretan postignutim (2 tekme 6 bodova mislim nas najbolji start bi bio) ali vec sljedeci trenutak kada se sa sjevera zacuje "savez napolje" :arrow: suspenzija...

da li sada imamo razlog da se radujemo :?: da li ce nam ovaj oktobar biti najcrnji kad je u pitanju nasa reprezentacija :?: da li i nasi ljiljani na terenu razmisljaju o tome :?: nemogu se radovati dok ne saznam odgovore na ova pitanja, nekad se sam pitam da li je moguce plasirati se na neko vece takmicnje u ovakvoj drzavi sa ovakvim savezom? pa ljudi recite mi je li reprezentacija Slovenija bolja od nasih Zmajeva, Slovenija koju smo tukli u sred Ljubljane 2:4? a ta Slovenija je igrala na posljednjem SP, jos jednom pitam da li za ovakvu drzavu (ne reprezentaciju vec drzavu) ima mjesta na EP ili SP? sve sama pitanja SAMO su potrebni odgovori
FC Manchester United

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la NoName » 07 sep 2010, 11:59

O ovome se može diskutirati tek sutra, noćas je zapravo pravi ispit za našu reprezentaciju, utakmica koja će umnogome da odredi dalji karakter razvoja naše reprezentacije. Obzirom na naš mentalitet, dobro je poznato da ćemo, ako pobijedimo, visoko da poletimo i da postanemo euforični, što u neku ruku i nije loše zbog samopouzdanja a ako izgubimo onda će nam sve lađe potonuti. Ovo je historijski meč za nas.
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61865
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Virtu4l » 09 sep 2010, 12:11

NoName je napisao/la:O ovome se može diskutirati tek sutra, noćas je zapravo pravi ispit za našu reprezentaciju, utakmica koja će umnogome da odredi dalji karakter razvoja naše reprezentacije. Obzirom na naš mentalitet, dobro je poznato da ćemo, ako pobijedimo, visoko da poletimo i da postanemo euforični, što u neku ruku i nije loše zbog samopouzdanja a ako izgubimo onda će nam sve lađe potonuti. Ovo je historijski meč za nas.
Jesmo li pobijedili kolega, ne znam, prespavao sam?
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 15 sep 2010, 13:53

Krojači/koljači/ naše sudbine

Postoji velika vjerovatnoća da će ova tema biti o svemu po malo, ali najmanje o sportu. Pitate se zašto? Odgovor je jasan:"Otvorite oči"! Naime, kako svi znate(nadam se), bliže se izbori(ne brinite, o istima ne planiram pisati). Kako to obično biva, tada su sva vrata otvorena, svi putevi rade, Bosnom teku med i mlijeko(tako to oni govore). No, stvarnost je drugačija. Vrata nije bilo nikada teže otvoriti, putevi su neprohodni, od meda i mlijeka nema ni glasa "m". E, dragi moji, to vam je Bosna i Hercegovina.

Sinoć je počelo najelitnije i najkvalitetnije fudbalsko klupsko takmičenje - Liga prvaka. Da, kao da su godine prošle od trenutka kada je Javier Zanetti podigao pehar namijenjen osvajačima ovog takmičenja. Prve 4 grupe su odigrane sinoć ,večeras su na redu i preostale četiri. Vjerovatno vam nije jasno zašto spomenuh Ligu Prvaka. Dakle, sada ću vam pojasniti. Naime, sinoć smo ipak gledali, nazovimo, derbi između Lyona i Schalkea. Budimo realni, možda je utakmica između Werdera i Tottenhama bila primamljivija od ove, dok je sraz između španskog i grčkog prvaka(Barcelona - Panathinaikos) mogao otići samo u smjeru rezultatske neinteresantnosti. Dakle, sinoć gledasmo prošlogodišnjeg polufinalistu Lige Prvaka s jedne i viceprvaka Bundeslige s druge strane. Da li je ta utakmica zadovoljila nogometne sladokusce? Ne znam, niti želim ulaziti u to.

No, večeras se naša draga državna televizija odlučila za jednu utakmicu koja je, blago rečeno, smiješna. O kojoj utakmici je riječ? Dakle, radi se o meču Shakhtar - Partizan. Prije svega, nemojte misliti da sam kompleksaš(pobogu, može li osoba biti objektivna a da ne bude etiketirana kao prokleti kompleksaš?!), te nemam ništa protiv klubova iz regiona, ali ni protiv klubova iz moje države. Dakle, moguće je da sam dosta toga(negativnog), ali kompleksaš nisam(podjednako simpatišem Zvezdu, Partizana, Dinama, Hajduka, Sarajeva i Želju). Ali, ostavimo to po strani i bacimo se na glavni problem. Uzmimo utakmicu Real Madrid - Ajax Amsterdam kao primjer. Najtrofejniji klub kada je Liga Prvaka u pitanju igra protiv četverostrukog prvaka ovog takmičenja, a ta utakmica nije uopće na planu i programu! Kako je to moguće? Zar utakmica između bavarskog diva Bayerna i Rome nije gledljivija, bolja, a samim tim i značajnija objektivnim navijačima fudbalske vještine u odnosu na meč koji će se prenositi? Naravno da jeste, ali šta nam to vrijedi? Davnih dana smo shvatili da igramo kako nam oni sviraju, te da ugađamo svima osim sebi samima.


"Ne znam na osnovu cega tvrdite da je izbor utakmice sramota za BHT 1. BHRT je javni servis koji pokriva cijelu drzavu, a na polovini te drzave gledatelji koji placaju RTV taksu zele gledati utakmicu Shakhtar - Partizan. Ja, niti sam pravio ovu drzavu na principima na kojima je napravljena, niti me iko pitao za misljenje kad je BHRT formiran na nacin na koji je formiran, ali moram, zajedno sa svojim kolegama uzeti u obzir okruzenje u kojem zivimo i gledatelje koji izdvajaju novac za RTV taksu. Osim toga, po rezultatima zadnjih sezona, ne bi se moglo reci da su utakmice u kojima igraju Ajax i Roma, puno atraktivnije za ukupno gledateljstvo u BiH u odnosu na susret koji treba biti prenosen. Sto se tice utakmice Reala i Milana, u jednom od narednih kola Lige prvaka, kada budu igrala ova dva tima, na BHT 1 ce ici prenos njihovog susreta, a ne utakmica Partizana."


Ovo su riječi urednika sportskog programa BHT-a, Belmina Karamehmedovića. Dotični, po običaju prodaje maglu. On je po prethodnim sezonama zaključio da Roma i Ajax nisu atraktivniji od Partizana? Zna li dotični da je Partizan prošle sezone izgubio sve utakmice u grupnoj fazi Evropa Lige? Kako je onda jedna Roma imala goru sezonu od crno-bijelih? Dakle, samo po ovom smiješnom objašnjenju možemo zaključiti o kakvoj se neznalici i manipulatoru radi(da ne zaboravim, to je gospodin koji je za Davida Andersena rekao da može igrati na bilo kojoj poziciji od 1-5. Bitno je napomenuti da je dotični visok preko 210 cm.). Dolazimo do tog famoznog dijela "plaćanje pretplate". Statistički gledano, osobe koje su nastanjene u Federaciji procentualno više plaćaju pretplatu u odnosu na one iz RS-a. Ko je ovdje budala i ko ovdje ispašta? Uostalom, svi znamo da će ti koji "plaćaju" pretplatu, gledati meč na PTC-u, zar ne? Belmine, Belmine. Nisi zaslužio ni da te oslovljavam sa gospodine. Jednostavno nisi.

Po ko zna koji put pokušavamo nešto na silu. To ne ide tako, no pojedincima je to nemoguće objasniti. A, kada pojedinci skrnave cjelokupnu naciju(što je to slučaj i sada), onda nam ne preostaje ništa drugo negoli trošiti dragocjene megabajte gledajući zanimljiviju utakmicu preko stream-ova.

Bravo Bosno i Hercegovino; s nestrpljenjem iščekujem novo spuštanje gaća.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
lejla
Postovi: 2347
Pridružen/a: 25 mar 2009, 17:49
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la lejla » 15 sep 2010, 22:41

Mozes samo zamisliti moj izraz lica kad sam procitala ovaj dio bliže se izbori. Toga je preko glave.

Mozes zamisliti i moj izraz lica kada sam nakon velike zurbe iz skole dotrcala pred TV i prebacila na BHT1. Nakon jako histericnog i posve bespotrebnog trosenja glasnica na racun urednistva doticne kuce, smirila su me (hvala Bogu) ova cetri gola sto moj Chelsea dade. Engleski komentatori su bili prvoklasni.

Da ne duzim, umorna sam pravo. Sve se svodi na jedan zakljucak. Koliko god se mi trudili, u nasoj zemlji se sve uvijek mora svoditi na politiku, udvoljavanje i neciju licnu korist. I podjele. Zalosno, ali istinito.
John Terry can play with his back completely blocked, and he will put his head where I will not put my feet. He is extreme and knows he will suffer the consequences later, but he is sacrificing himself.
Didier Drogba

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Taktičar » 16 sep 2010, 02:06

Monolog, opet ti u isto vrijeme o najvažnijoj sporednoj stvari i o najnužnijoj omraženoj stvari u jednom kontekstu.
Prvo si u jednom od komentara na mojoj kolumni iskazivao političke aspiracije preko predsjedovanja u nekom imaginarnom klubu, a sada povezuješ tv-prijenos jedne utakmice sa izborima. Pa ti u svemu vidiš politiku! :)
Ne krivim te, politika je svuda oko nas. Korumpirana, beskrupulozna, bezosjećajna...Htjeli mi to ili ne politika zalazi u sve oblasti našeg socijalnog života. Što popularnija oblast to veći udio politike u njoj. Logično jer prostor za profiliranje je širi. Zato i ne čudi otkud toliko politike u nogometu, a samim time i korupcije. Bjelosvjetska politika se nalazi kako u nogometu na najvišem nivo tako i na ovom puno nižem kod nas. A pošto je kod nas politika do krajnjih mjera iskvarena onda nam je i taj politički segment vezan za nogomet istog kvaliteta. Da je razočaravajuće ovo što navodiš kao primjer - jeste, ali da je začuđujuće - nimalo. Nažalost i za jedno i za drugo. :(
Kakav narod takva vlast (politika).
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
mighty_reds
Postovi: 855
Pridružen/a: 28 dec 2009, 01:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la mighty_reds » 19 sep 2010, 13:00

pare koje mi dajemo za pretplatu meni su oduvijek izgubljene pare...jednostavno premalo dobijes od sporta od nasih televizija (EPL,Bundesliga,Primera,Seria A) sve je ukinuto pa kontam se gdje idu te pare od pretplate pa da ti ne mozes otkupit prava....al eto takva drzava :mrgreen:

a i ocekivao sam da ce prenosit Partizan-Shaktar jer ga pola drzave zeli gledat a pola nek se hvata za glavu al zato lagano prebacim na neki drugi kanal i gledam sta bude tamo...eto vidjeli ste da i OBN prenosi Europsku Ligu recimo da je utakmica Dinama bila kvalitetna za pogledat al je definitivno bitnijh bilo od AEK - Hajduk...samo nek je dobrosusjedkih odnosa pretrpit ce narod sve :roll:
The status of being a Liverpool player keeps our players motivated.'
- Bill Shankly

R.I.P. Haris Arapović (hary_ynwa) You'll never walk alone

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 23 sep 2010, 13:17

1X2

Većina onih koji prate sport su barem jednom ušli u kladionicu ne bi li na taj način zaradili na osnovu svog znanja, osjećaja, navijačke (ne)pristrasnosti nekom klubu...Dakako, ni ja nisam izuzetak; jednostavno, gušt mi je uplatiti određeni broj tiketa i subotom gledati utakmice te pratiti rezultate ostalih mečeva koji se nalaze na jednom od mojih tiketa. Ne mogu opisati izraz mog lica kada pogađam/promašujem/ odigrane parove. Nisu toliko pare u pitanju koliko taj osjećaj zadovoljstva da si konačno profitirao na osnovu svog znanja(barem kada sam ja u pitanju, za ostale ne bih stavio ruku u vatru).

No, ne želim ići u pravcu "pogodio-promašio", već ću se bazirati na te kladioničarske namještaljke, igre, podvale...Nazovite ih kako god želite.

Sjećam se vremena kada su favoriti "mljeli" slabašne protivnike(da, poznata mi je ona "lopta je okrugla"), koji su kući išli pjevajući i u slučaju minimalnog poraza. No, ta vremena su prošlost. Kladionice su pustile korijenje u sve moguće pore sporta, te tako isti vode na rub propasti. Pobogu, zar čast više ne postoji? Zar je tako teško igrati za desetine hiljada ljudi na stadionu i milione koji sjede ispred svojih tv-prijemnika te im priuštiti, ako ništa, onda borbu do posljednjeg sudijskog zvižduka, a ne raditi te "divne" radnje pred sami početak meča i prodati svoju kožu za nekoliko desetina hiljada Eura? Izgleda da jeste.

Nije li smiješno to da se na dresovima velikih evropskih divova nalazi natpis jedne od najvećih kladionica na svijetu - B.Win? Koliko se puta desilo da ti isti klubovi odigraju za tu istu kladionicu, te tako istoj donesu nekoliko miliona Eura zarade, a svojim navijačima opale šamar iz (ne)morala i (ne)etike? Previše, ako mene pitate. Ok, shvatili smo da su UEFA i FIFA legalna mafija, ali valjda i tamo postoje ljudi koji i dalje gledaju za dobrobit sporta, te da će nekako stati u kraj kladioničarskim malverzacijama. Nazovite me sanjarom, nije me briga. Ali, ovo je nešto što je potrebno ne bi li se vratila (izgubljena?) čast na sportska borilišta.

Sjećam se meča Paderborn - Hamburg od prije 6-7 godina, kada smo mi svi masovno uplaćivali na "slabiju" ekipu jer smo imali tu famoznu "dojavu" da je meč namješten. I bio je, vjerujte mi. E, nije li smiješno da momci iz tuzlanskog kantona znaju za namještenu utakmicu, a da vodstvo jedne od najboljih i najorganizovanijih liga na svijetu ne zna? Hm, malo čudno ako mene pitate. Malo čudno. Trebale su godine da bi "otkrili" tu prevaru i optužili suca Hoyzera za namještanje te utakmice(u istu je upletena kladioničarska mafija iz Hrvatske te sa Dalekog Istoka). Šta želim reći? Nije nemoguće da slabije rangirana ekipa pobijedi favorita, no kada se na utakmici dese brojni preokreti, nepostojeći penali i nepravedno isključeni igrači, onda se i laici zapitaju šta se to dešavalo prije utakmice.

Ni naši nisu imuni kada su namještene utakmice u pitanju. Brojne pobjede gostiju u "domaćinskoj" Premier ligi BiH su krenule od onog trenutka kada je u kladionicama Lutrije BiH omogućeno igranje svih parova na jednom tiketu(u drugim kladionicama je moguće odigrati samo jedan par). Dakle, možemo i moramo sa rezervom uzeti ove pobjede gostiju; nikako to ne možemo nazvati zasluženim pobjedama ili ne znam ti ja kako. No, dok "naš" savez u suradnji sa tužilaštvom ne pokrene istragu, proći će godine i godine. Ok, možda i možemo razumjeti zašto pojedini igrači prodaju utakmice(pobogu, isti ti sa platom koja je (ne)redovna ne mogu prehraniti svoju porodicu, te im je svaka "pomoć" sa strane itekako potrebna). Mafija to vidi, te tako odradi taj prljavi dio posla i svi bivaju sretni. Svi, osim iskrenih navijača i objektivnih posmatrača ove divne igre.

Moram vam priznati još nešto. Jedna naša ekipa je u okviru kvalifikacija za jedno evropsko klupsko takmičenje gostovala u Albaniji. Utakmica je morala završiti rezultatom 0:0, a i jedna i druga ekipa su masovno plaćene za to. Naravno, akteri ovog meča su pušteni da u revanšu pokažu ko je bolji, te im se tada nisu petljali u konačan ishod utakmice(no, ni u to nisam baš siguran, znate kakva su vremena).

Bilo je i slučajeva kada se rukometna utakmica namjestila. Hej, pa rezultat je glasio 0:0, a niko nije ni pokušao(možda nisu smjeli) pokrenuti istragu da bi se otkrilo ko stoji iza svega toga. Rukomet i 0:0. Ne znam da li da se smijem ili da zaplačem. Stvarno ne znam.

Zašto ovo napisah? Ni sam ne znam, ali je svima jasno da ovako više ne može. Pobogu, sport je odavno izgubio smisao, (prljavi) novac je postao jedino mjerilo, dok su osobine koje bi trebale krasiti jedno ljudsko biće(nebitno da li se radilo o sportskoj ličnosti ili običnom čovjeku) trenutno u drugom planu.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Taktičar » 23 sep 2010, 20:43

Ako se ne varam ovo je drugi puta da se dotičeš ove teme. Haman te betting muči i proganja :) Šalim se, nadam seda nisi zagazio u te vode nakon kojih se teško osušiti.
I ja sam nekad popunjavao listiće sportske prognoze za svoj ćeif, slično onome što ti opisuješ. Ali odustao sam sa time baš kada su se na dresovima počele pojavljivati reklame betting-firmi. Nije mi više bilo ni logično ni ćeif da uplaćujem pare na račun nekome ko se gura u sport samo radi svoje finansijske dobiti i još uz to malverzacijama raznih vrsta direktno šteti sportu.
Od tada bojkotiram svaku vrstu sportskog klađenja i podržavam svaku inicijativu koja se bori protiv betting-firmi. Recimo bilo mi je pravo drago kada je Kanoute zalijepio traku preko imena klupskog sponzora (betting-firme). Iako je taj potez imao drugačiji prizvuk i odjek u medijima meni je prije svega bilo drago da je neko digao glas protiv jedne karike u lancu zvanom "otuđivanje sporta od sporta".
Sam si naveo odlične primjere ovog besramnog čina. Pogotovo mi je za oko zapeo onaj primjer sa rukometnom utakmicom. Ne mogu povjerovati u njega i stvarno bih te zamolio da navedeš izvor ove informacije pa da je sam provjerim. Jednostavno ne mogu povjerovati u to jer zvuči totalno apsurdno da se rukometna tekma može završiti bez golova, pa čak i da oko terena stoja mafijaši sa vatrenim oružjem.
Ali eto da zaboravimo taj primjer za sada. Generalno se može reći da se kladioničarska mafija uvukla u svaku poru sporta. Negdje imaju većeg, a negdje manjeg utjecaja, ali čini se da u najmanju ruku motre nad svakim sportskim događajem. Od ulične partije "na male" pa do finala SP-a.
Eh sad, ko je kriv a ko zaslužan za takvo stanje je tema za sebe. Može se reći da je to popratni elemenat sportskog razvoja, a može se i ustvrditi da bi taj elenmenat sigurno bio manji da ga obični gledatelji ne nadograđuju svojim ulozima.
Ne želim nikoga osuđivati, ali mislim da nikada nije na odmet razmisliti o posljedicama svoga djelovanja.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Devil » 23 sep 2010, 21:01

Rukomet 0:0 :lol: to je samo mogao da uradi legendarni Dzaro(velibor Dzarovski),lik za koga je cuo citav svet,postavljao sam jedan clanak ovde o onoj tekmi Ilinden-Mladost 134:1,i tu je Dzaro umesao prste ali to sam tek sinoc saznao kada sam bio na jednoj proslavi kod caletovog prijatelja.
Inace on u svojoj kolekciji ima oko 70 namestenih utekmica kako je sam rekao.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 24 sep 2010, 23:11

Tek sad vidjeh da je neko nešto i komentaris'o.

@Taktičar,
Prvi put je to bilo čisto "momačko" razmišljanje o kladionici i "nus-pojavama" koje su vezane za istu. Sada to obradih na drugačiji način; kao zaljubljenik u sport, a ne kao pasionirani kladioničar(ovako ti i odgovorih na pitanje u vezi koje si mi postavio kada je posjećivanje ovih institucija u pitanju). Dijelim tvoje mišljenje da se ovo ne bi dešavalo da obični puk ne uplaćuje velike svote novca na određene sportske događaje; dakle samim tim se može reći da smo i mi donekle krivi za ovo(no, ta krivnja nije ni 0.1% od ukupne, da se razumijemo). Kanoute je čovjek u pravom smislu te riječi. On je uvijek znao "pričati" na terenu, a da se njegov glas čuje van istoga.

@Devil,

Da, radi se o Džarovskom. Gledao sam, ako se ne varam na PTC-u emisiju u kojoj je on govorio o namještanju sportskih događaja. Tako je rekao za ovu rukometnu utakmicu, a tada je govorio i o namještanju u belgijskoj drugoj ligi te da je namještao i načine postizanja golova(tipa škaricama ili glavom). Helem, pokušavao sam pronaći na youtube-u te stvari, ali na moju veliku žalost to traganje je bilo neuspješno. Ko zna, možda naletim negdje drugdje na ovo, pa ću postaviti ovdje.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 08 okt 2010, 17:12

Treća (nije)sreća

Za nešto manje od četiri sata, naša fudbalska reprezentacija će odigrati treći kvalifikacioni meč za Euro koje će se 2012. održati u Poljskoj i Ukrajini. Izabranici Safeta Sušića će protiv Albanije na Quemal Saha stadionu pokušati povratiti izgubljeno samopouzdanje nakon katastrofalne partije protiv Francuske. Šta možemo očekivati od današnjeg meča?! Da li smo mi uistinu najbolji kada smo unaprijed otpisani(sjetimo se samo dvomeča sa Belgijom)? Možemo li se vratiti na pravi kolosijek, s koga smo, ruku na srce, izletjeli prije nekih mjesec dana?

Ponavlja se priča u vezi (ne)stručnosti Safeta Sušića(davno prežvakana tema, no ista se ponavlja). Njegova izjava da ni neriješenim ishodom ne bi bio nezadovoljan, je bila svojevrsan šamar bh. javnosti. Ok, opet se vraćamo na ono da je Sušić sušta suprotnost Blaževiću, te nismo mogli ni očekivati neku bombastičnu izjavu kako ćemo se kući vratiti sa 3 boda, te da ćemo očitati fudbalsku lekciju Kužeovim(želim mu brz oporavak) izabranicima. E, pitanje je da li se iza te izjave krije nešto drugo? Da li je ona alibi za mogući neuspjeh ili je to svjesno prebacivanje lopte na protivničku polovinu, dajući mu ulogu favorita? Iskreno se nadam da je ovo drugo u pitanju, te da je Sušić na ovaj način skin'o pritisak sa pleća naših reprezentativaca.

Šta možemo očekivati od večerašnje utakmice? Iskren da budem, želim vidjeti želju, volju i izgaranje na terenu za nacionalni dres. Da li tražim(o) previše? Naravno da ne. Sumnjam da će se ponoviti (ne)igra kao protiv Francuza, tako da možemo očekivati napredak(gore od onoga ne može). Nadam se da će i naši momci biti motivisani konstantnim pljuvanjem bh. javnosti zbog partija koje pružaju u nacionalnom dresu, te da će nam tako začepiti usta. Da se razumijemo, ja nisam od onih koji misle da igrači trče za premijama(pročitah negdje da su premije za remi 2500 KM), jer ovu smiješnu cifru oni mogu zaraditi dok trepneš okom. No, isto tako, svakom posmatraču, simpatizeru, navijaču je bilo jasno da je želja za igrom na vrlo niskom nivou. Da li je Sušić u stanju podići tu želju?

Ono što me raduje je što neće(kako čitam u medijima)biti eksperimentisanja sa Vedadom na krilu. Forsiranjem Ibiševića na toj poziciji nismo dobili ništa, a izgubili smo mnogo. Prije svega, tim potezom smo izgubili 2 napadača. Vedad se isuviše trošio u defanzivnim zadacima, tako da je bilo nemoguće da nešto konkretno uradi i u napadu, a sam Džeko nije mogao izboriti se sa Mexesom i Remyjem na svojim leđima. Dakle, kako stvari stoje, naš selektor je također shvatio ono što su i fudbalski laici mogli primijetiti. Također, jedan od naših desetki će utakmicu početi sa klupe za rezervne igrače. Po svemu sudeći, to će biti Senijad Ibričić. Iako sam mišljenja da Pjanić i Misimović ne mogu igrati skupa, ipak je izbor pao na Senijada, umjesto kojeg bi šansu trebao dobiti igrač koji igra u fenomenalnoj formi - Medunjanin. Ukoliko Haris zabije, Sušić će biti hvaljen, no ukoliko odigra prosječnu ili ispodprosječnu utakmicu, onda će isti dobiti salve zvižduka te biti kritikovan sa svih strana. Još jedna promjena je moguća, i to u posljednjoj liniji. Kako stvari stoje, Nadarević neće biti u startnoj postavi, pa će biti zamijenjen Mravcem. Smio potez, moram priznati. Iako je vidljivo da Nadarević nema onu formu koja ga je krasila u prošlom kvalifikacionom ciklusu, ipak je on ljubimac publike te osoba koja ostavlja srce i dušu na terenu. No, to nije dovoljno. Ipak se traži kvalitet, a ne bezglavo jurcanje po terenu i visoko podignute ruke ka nebu. Ono što će je rečeno za Medunjanina važi i za Mravca. Svaki potez će biti posmatran kroz lupu, tako da se svaka greška(nadamo se da ih neće biti)boduje dvostruko. Dakle, dvije igračke promjene, te jedna formacijska(Ibišević) bi trebale biti dovoljne za ostvarivanje Sušićevog plana. Da li je to dovoljno?


Moram se dotaći i onih stvari koje su usko vezane za fudbal, al' koje se igraju na jednom drugom terenu. Naime, do posljednjeg dana nismo znali gdje i kako ćemo gledati naš nacionalni tim, jer je pravo prenosa "preskupo" za našu državnu televiziju. Da li je isto preskupo kada su u pitanju utakmice Tottenhama i(li) Partizana? No, srećom po nas(al' i po redakciju sportskog programa BHT-a), ipak su se 5 do 12 uspjeli dogovoriti sa firmom koja je otkupila prava za ovu utakmicu, te su nas(a tako i sebe) poštedjeli sramote. Da, možemo slati neke osobe na Eurosong i na isti potrošiti par stotina hiljada Eura, ali kada je riječ o nečemu što će uveseliti cijelu naciju, onda tu pare predstavljaju veliki problem. Pobogu, pa u pitanju je sport; jedina stvar koja nas koliko-toliko veže, nebitno da li se mi nalazili u Sarajevu, Zenici, Tuzli, Mostaru, Bihaću, Banja Luci...Sport ruši sve zidove koje su "tamo neki" izgradili.


Da se vratim malo i na naslov ove kolumne. Ovo je treća, možda čak i odlučujuća, utakmica za BiH u ovom kvalifikacionom ciklusu. Dobro, možda sam pretjerao nazvavši je odlučujućom, ali sa moje tačke gledišta ona je upravo takva. Možemo se podići poput ptice Fenix, a, s druge strane, možemo i potonuti poput Titanica. Ja sam za ovu prvu varijantu(pobogu, BiH je moja zemlja), a iskreno se nadam da ste i vi.

Rutinska pobjeda protiv Luxemburga, katastrofalan meč protiv Francuza...Da li je sada vrijeme da opet bljesnemo, ali da taj bljesak traje nešto duže? Hej, ne kaže se uzalud "treća sreća", zar ne?
Zadnja izmjena: Monolog, dana/u 08 okt 2010, 17:21, ukupno mijenjano 1 put.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Elegant
Postovi: 13805
Pridružen/a: 22 jun 2010, 21:41
Lokacija: Sarajevo, BiH.
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Elegant » 08 okt 2010, 17:14

@ Monolog

Svaka cast na tekstu, ja ocekujem sigurnu pobjedu. :geek:
× Željezničar - Manijaci TM87 ×

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.