BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Odgovori
Avatar
calcio
Postovi: 11610
Pridružen/a: 28 apr 2008, 18:04
Lokacija: Llanfair­pwllgwyn­gyllgo­gery­chwyrn­drobwll­llanty­silio­gogo­goch
Kontakt:

BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la calcio » 28 jun 2016, 12:20

Mnogi smatraju da je veliki broj školovanih trenera najveći razlog dominacije španskih klubova u Evropi. Ako gledamo samo one sa A ili Pro licencom, Španija ima preko 15 000 trenera. Najbliža im je Njemačka sa 6937 trenera. Zatim Francuska sa 3308, pa Italija sa 2281 i tako dalje.

Ali to su velesile, gdje smo mi u svemu tome? Pa gledano po broju stanovnika, mislim da mi stojimo više nego dobro po broju trenera sa A ili Pro licencom. Imamo ih najviše u bivšoj Jugoslaviji. A iza nas su čak i Belgija, Rusija, Ukrajina, Danska, Grčka, Wales itd.
Ovo su neke od država koje sam izdvojio, cijelu listu možete naći ovdje http://www.uefa.org/MultimediaFiles/Dow ... WNLOAD.pdf

Španija 15 423
Njemačka 6937
Francuska 3308
Italija 2281
Engleska 1395
Portugal 1175

Bosna i Hercegovina 903
Hrvatska 900
Belgija 893
Srbija 875
Danska 572
Ukrajina 457
Grčka 444
Slovenija 402
Rusija 395
Wales 343


Kada će BiH iskoristiti ovaj potencijal? Zašto bh. klubovi ne proizvode bolje igrače/ostvaruju bolje rezultate u Evropi? Imamo toliko školovanih ljudi u fudbalu, ali da li su oni uključeni u rad sa mladim igračima/klubovima ili sjede kod kuće i čekaju da im neko ponudi posao glavnog trenera?
Španci proizvode kvalitetne igrače zahvaljući velikom broju školovanih stručnjaka koji rade u mladim kategorijama. Oni imaju 15 000 A ili Pro trenera na 46 miliona stanovnika, mi imamo 900 A ili Pro trenera na 3-4 miliona stanovnika. Ne kažem da bi trebali biti na istom nivou kao španci, ali teško mi je naći neko opravdanje zašto naši klubovi ne bi mogli napraviti malo bolje rezultate u Evropi. Šta mislite o ovome?

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la Moggi » 28 jun 2016, 12:25

strašno sam začuđen ovom informacijom, ali stvarno. kad vidjoh naslov kontam.neka zahebancija
Zarathustra

Avatar
don_burza
Postovi: 5198
Pridružen/a: 09 okt 2010, 00:42
Lokacija: Hellfire Peninsula
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la don_burza » 28 jun 2016, 12:34

Možemo imati 20k trenera kad je organizacija velika 0 .

Sta misliš jel neka skola fudbala ili klub u spaniji mora platiti 400 eura sudijama na utakmici pionira kao sto se kod nas radi pa 80 % timova ne može to podnijeti.

Eh sad tu ima i roditelja koji smatraju da im je sin Iniesta jer je na fizickom da gol pa onda pistolje izvlace na trenere jer mora njegov sin igrati.

A kad smo već kod trenera većina njih je jos u sedamdesetim godinama sto se tice fudbala . Taboo tema ako bek krene prema naprijed itd.

Ima malo i do nas i te da kazemo izgubljene generacije nakon rata jer su mnogi odlucili da je bolje popiti i zapaliti nego biti sportista . Bio sam na milion turnira po gradovima i selima kao i svi vi i znate da ima djece koja imaju takvu tehniku i dribling kao i znanje al njemu je glavno da da dva gola izadje i obori dvolitru u jednom cugu .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Thomas Müller - Fußballgott

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la High » 28 jun 2016, 12:38

A koliko imamo trenera bez ikakve škole koji znaju više nego ovi školovani? :kafa:
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la Moggi » 28 jun 2016, 12:42

mislim da je prvenstveno u pitanju milion puta ispricana prica o nedostatku novca i uslova, tesko da ce neki manji klub izdvojiti pare za trenera sa pro licencom da trenira djecu , vec daj nekog bivseg fudbalera . kad vecina lige bude u stanju da napravi kamp kao sarajevo, tada cemo svi sa profitiramo
Zarathustra

Avatar
newton_heath_lyr
Postovi: 3348
Pridružen/a: 19 mar 2008, 15:40
Lokacija: Miričina
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la newton_heath_lyr » 28 jun 2016, 12:56

Moggi je napisao/la:mislim da je prvenstveno u pitanju milion puta ispricana prica o nedostatku novca i uslova, tesko da ce neki manji klub izdvojiti pare za trenera sa pro licencom da trenira djecu , vec daj nekog bivseg fudbalera . kad vecina lige bude u stanju da napravi kamp kao sarajevo, tada cemo svi sa profitiramo
Znajuci kakvo e stanje kako u drzavi tako i u samom sportu logicno bi bilo da nas krovni savez koji hvala Bogu finansijski stoji dobro izadje u susret omladinskim pogonima u svim klubovima i vise izdvajaju za ovaj segment. Ovako tesko BGM da ce ovo ici naprijed.
https://www.facebook.com/fklokomotivamiricina

Avatar
calcio
Postovi: 11610
Pridružen/a: 28 apr 2008, 18:04
Lokacija: Llanfair­pwllgwyn­gyllgo­gery­chwyrn­drobwll­llanty­silio­gogo­goch
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la calcio » 28 jun 2016, 13:07

Sve to što ste spomenuli stoji. Pare, infrastruktura, mentalitet.. to su neki od naših problema.
Ali kada čovjek pomisli da po glavi stanovnika imamo približno isti broj trenera kao Španija (koja se smatra evropskim fenomenom po tom pitanju) onda je jasno da imamo puno neiskorištenog potencijala.
Pade mi na pamet i to da na toj listi možda ima onih koji dolaze iz okolnih država da završe trenersku diplomu u BiH, znam da je bilo popularno ranije. Navodno je kod nas kvalitetnije školovanje. Ali opet, ne znam kako je Uefa sastavila tu listu. Logično je da trebali računati prema državljanstvu, a ne prema mjestu gdje su uzeli diplomu.

Avatar
Raonffa
Postovi: 26280
Pridružen/a: 29 feb 2016, 17:18
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la Raonffa » 28 jun 2016, 13:18

Ma infrastruktura je naš najveći problem, nemamo uslova tj. prvenstveno terena da bi mogli kvalitetno obučavati djecu. Samo počevši od glavnih terena klubova iz Premijer lige sve vam bude jasno.

Lako je raditi ovako preko ljeta dok su tereni koliko toliko dobri al' onaj period od sredine jeseni pa do kraja zime je totalno neproduktivan što se tiče fudbala u našoj zemlji, praktično tada ne možeš nikako igrati fudbal u BiH osim u zatvorenim prostorima kojih ima veoma veoma malo. I ne znam kako onda očekivati da proizvodimo kvalitetne igrače kad skoro pola godine ti nemaš adekvatnih uslova za rad sa omladincima a i općenito za bavljenje nogometom.
"Kako nemamo trofeja? Pa jel se druga liga igra za trofej? A i da nemamo trofeja,imamo vise navijaca. Jeste vidili utakmicu sa Jedinstvom?"

FoSte95
Postovi: 12655
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la FoSte95 » 04 jul 2016, 08:19

Vrlo interesantna informacija.
Problem su finansije i infrastruktura, ovaj bi se potencijal moze iskoristiti jedino privatizacijom klubova, jer politikose boli racku za fudbal
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
JavierBosnia
Postovi: 6426
Pridružen/a: 12 jul 2015, 14:18
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: BiH, država sa velikim brojem školovanih trenera

Post Postao/la JavierBosnia » 04 jul 2016, 10:34

Ivica Osim je govorio jednom da imamo 4 miliona fudbalskih strucnjaka. Imamo ih mi i vise, kad se ukljuci ova dijaspora ma ima nas 5-6 miliona fudbalskih strucnjaka koji sve znaju...
EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3 EDIN DŽEKO! <3

Odgovori

Natrag na “Ostalo”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.