Euroliga 16/17

Moderatori/ce: nerminh74,KK_Bosna,CashMan

filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 30 sep 2016, 19:02

FRANK RIBERY je napisao/la:
Heller je napisao/la:Joj 4 Turska kluba, Francuza nema nikako :facepalm:
Koji je to francuski klub kvalitetniji od Fenerbahcea, Galate, Darussafake ili Efesa?

Ne sjecam se kad je klub iz te drzave prosao grupu u Euroligi.

limoges 1993.,bili prvaci europe

hamzaTM87
Postovi: 2007
Pridružen/a: 22 jan 2012, 23:25
Kontakt:

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la hamzaTM87 » 02 okt 2016, 23:31

Približava se pravo sezona, a na dosta mjesta čitam da se Uniks opasno potcjenjuje. Čekao sam da odgledam i prvu zvaničnu utakmicu, i samo su potvrdili ono što sam i mislio. Prva su ruska ekipa poslije CSKA koja je shvatila da dovođenjem 12 pretplaćenih igrača svake sezone ne mogu dobiti instant rezultat, pa su tako zadržali kompletan roster iz prošle sezone na koji su dodali odlična pojačanja na pozicijama na kojima je malo škripalo (svakako najznačajniji Koti Klark koji može biti samo bolji dok se počne navikavati na evropsku košarku). Imaju dobrog trenera, dobar sistem ali i pojedince koji sve sami mogu rješiti i povući kada druge ne ide(Lengford). Ofanizvno su nevjerovatno potentni, Colom i Parakuski kao i prošle sezone odlično sarađuju i jako teško je zaustaviti tu njihovu igru 2 na 2, imaju odlične šutere ali najbitnije za ovakve ekipe je to da imaju nevjerovatno visok košarkaški IQ u kompletnom rosteru. Njih ću nekako sa posebnom pažnjom pratiti ove sezone, ne znam zašto ali su mi postali dragi.

Sve u svemu, biće ovo sigurno zanimljiva sezona
ZELJEZNICAR 1921!

Avatar
FRANK RIBERY
Postovi: 5235
Pridružen/a: 23 jun 2008, 10:54
Kontakt:

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la FRANK RIBERY » 03 okt 2016, 14:19

hamzaTM87 je napisao/la:Približava se pravo sezona, a na dosta mjesta čitam da se Uniks opasno potcjenjuje. Čekao sam da odgledam i prvu zvaničnu utakmicu, i samo su potvrdili ono što sam i mislio. Prva su ruska ekipa poslije CSKA koja je shvatila da dovođenjem 12 pretplaćenih igrača svake sezone ne mogu dobiti instant rezultat, pa su tako zadržali kompletan roster iz prošle sezone na koji su dodali odlična pojačanja na pozicijama na kojima je malo škripalo (svakako najznačajniji Koti Klark koji može biti samo bolji dok se počne navikavati na evropsku košarku). Imaju dobrog trenera, dobar sistem ali i pojedince koji sve sami mogu rješiti i povući kada druge ne ide(Lengford). Ofanizvno su nevjerovatno potentni, Colom i Parakuski kao i prošle sezone odlično sarađuju i jako teško je zaustaviti tu njihovu igru 2 na 2, imaju odlične šutere ali najbitnije za ovakve ekipe je to da imaju nevjerovatno visok košarkaški IQ u kompletnom rosteru. Njih ću nekako sa posebnom pažnjom pratiti ove sezone, ne znam zašto ali su mi postali dragi.

Sve u svemu, biće ovo sigurno zanimljiva sezona
Pobjedili su Novogorod koji ima preskromnu ekipu ove godine, jednu od najlosijih u VTB-u. Uniks sam gledao u svim pripremnim susretima i izgledali su dosta lose, a protiv euroligaskih ekipa nisu bili ni blizu pobjede ( Efes, Darussafaka, CSKA, Panathinaikos). Realno, izuzev Langforda u ekipi nemaju igraca koji ce napraviti razliku, na Clarku je tek da se dokaze. Misljenja sam da su prelazni rok mogli bolje odraditi, ovako su osudjeni na pozicije od 12-16. Ako gledamo sastave ostalih timova oni u Euroligi ne mogu puno ove godine. Protiv jedanaest timova nemaju sta da traze (Darussafaka, Efes, Fenerbahce, Galatasaray, Barselona, Real Madrid, CSka, Panathinaikos, Olimpijakos, Makavi Bamberg), a siguran sam da ce velike probleme imati i sa Zvezdom ( koju u Beogradu i bolje ekipe ne mogu dobiti), Laboralom i Milanom. Njihov nivo je Zalgiris o cemu sam ranije vec pisao. Moja procjena da nece imati vise od 10-12 pobjeda.
Felix Magath: "Bayern je trenutno najbolji tim u Evropi. Barcelona je imala svoj dan, ali protiv Bayerna nemaju nikakve šanse. Bayern se ne boji Barcelone,".

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la dscile » 03 okt 2016, 14:26

Iskreno, nisam ih gledao, ali mi se u svakom slucaju ne svidja njihov roster.. ali svakako mogu biti nagazna mina na nekim mecevima.

Bice ovo dobra sezona EL, jedva cekam da pocne.

filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 03 okt 2016, 17:23


filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 03 okt 2016, 17:38


filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 04 okt 2016, 17:20


filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 05 okt 2016, 16:22


Avatar
FRANK RIBERY
Postovi: 5235
Pridružen/a: 23 jun 2008, 10:54
Kontakt:

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la FRANK RIBERY » 05 okt 2016, 18:16

filip13 je napisao/la:
FRANK RIBERY je napisao/la:
Heller je napisao/la:Joj 4 Turska kluba, Francuza nema nikako :facepalm:
Koji je to francuski klub kvalitetniji od Fenerbahcea, Galate, Darussafake ili Efesa?

Ne sjecam se kad je klub iz te drzave prosao grupu u Euroligi.

limoges 1993.,bili prvaci europe
Znam da su bili prvaci, ali to je irelevantna cinjenice, mislio sam na zadnjih par godina. Sasvim zasluzeno nisu dobili predstavnika u Euroligi jer kvalitetom nisu ni zasluzili.
Felix Magath: "Bayern je trenutno najbolji tim u Evropi. Barcelona je imala svoj dan, ali protiv Bayerna nemaju nikakve šanse. Bayern se ne boji Barcelone,".

filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 05 okt 2016, 18:30

FRANK RIBERY je napisao/la:
filip13 je napisao/la:
FRANK RIBERY je napisao/la:Joj 4 Turska kluba, Francuza nema nikako :facepalm:
Koji je to francuski klub kvalitetniji od Fenerbahcea, Galate, Darussafake ili Efesa?

Ne sjecam se kad je klub iz te drzave prosao grupu u Euroligi.

limoges 1993.,bili prvaci europe
Znam da su bili prvaci, ali to je irelevantna cinjenice, mislio sam na zadnjih par godina. Sasvim zasluzeno nisu dobili predstavnika u Euroligi jer kvalitetom nisu ni zasluzili.[/quote]


vidi,ti napisa da se ne sjecas kad su prošli grupnu fazu,ja napisao kad jesu prosli,eto,nista više

filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 06 okt 2016, 19:50


filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 07 okt 2016, 16:30

http://runandgun14.****.ba/2016/10/ ... jderi.html


petak, 7. listopada 2016.
EUROLEAGUE PREVIEW 2016/17 - AUTSAJDERI
Word file „Euroleague preview“ stoji već dvadesetak dana na desktopu i nikako da se uhvatim napisati to. Ali evo ga, pošto sam obećao a do riječi držim, onda je kucnuo čas da se pozabavimo i tim prije nego se 100% posvetim NBA-u, snimanju podcasta i pisanju poneke najave sezone.

Znate da je Euroliga od ove sezone u novom formatu, ligaškom od 16 ekipa, svatko protiv svakoga. Najbolji i oni koji najviše ulažu su tu. A tamo gdje je lova tu je i kvaliteta, logično, pa možda i budemo gledali nešto bolju košarku nego inače (iako Gee izvrsno poentira s „ne ide se na groblje češće nego treba“). Nedostajat će simpatični Sassari, krcate njemačke dvorane ili potpuno nesposobni Fancuzi (lažem, neće, samo Sassari će falit) ali najbolje što Europa i SAD nude a da nije u NBA-u nalazi se u Euroligi, u ovih 16 klubova s par časnih iznimki (#freeDubljević).

Ekipe sam podijelio u neke kategorije od najlošijih prema najboljima a tako će i najave ići po danima: autsajderi, flopovi, uvijek neugodni, crni konji, provokatori i elite squard. Ovo sve dakako shvatite uvjetno jer će biti „šetanja“ tijekom sezone iz jedne u drugu, flopovi će završiti kao ugodna iznenađenja, a dark horse kandidati kao junad za klanje. Nema veze, ovo su za mene početne pozicije svake ekipe i njihovi trenutni rosteri. Definitivno očekujte još koju promjenu posebno kod ovih slabijih ekipa koje čekaju da trening kampovi u NBA-u završe pa da potpišu nekoga tko ne ostaje na rosteru neke NBA ekipe.

AUTSAJDERI:

CRVENA ZVEZDA

BEKOVI: Jović, Rebić, Lazić, Jenkins

KRILA: Gudurić, Simonović, Dangubić, Dobrić

VISOKI: Bjelica, Kuzmić, Simanić, Mitrović

Od ključnih igrača ostali su bez Millera, Zirbesa, Kinseyja i Micića. Zadnjeg su nadoknadili boljim igračem u vidu ljubimca navijača Charlesa Jenkinsa Đenke koji odlično poznaje klub, grad, navijače, trenera i ono što se od njega očekuje na terenu. Ali je i play bez osobite kvalitete ako mu iz računice izbacite plus koji ima a to je dobro lateralno kretanje i trku za drugim playevima, što nije da me pretjerano impresionira. Za prvu dvojicu adekvatne zamjene nisu pronašli. Milko Bjelica nije ni blizu Milleru iako je dobar euroligaški igrač, ali nema sposobnost trpanja i kreacije kao Quincy koji je sam mogao dobiti utakmicu protiv bilo koga, a mogao si ga i miksati između 3 i 4 i tražiti missmatch. Mogao je vrtjeti pick and roll, postavljati blokove, igrati u izolaciji ili kreirati s loptom. Bjelica je klasičnija četvorka ili „lažna“ petica koja voli igrati u reketu i povremeno testirati nišansku optiku na trici, premda kroz karijeru češće puca ćorcima. Zirbes je bio sila u reketu u svim natjecanjima koja je Zvezda igrala zahvaljujući fizičkoj dominaciji ali i dobroj kemiji s Jovićem koji mu je namještao zicere. Plus, bio je okružen šuterima što mu je otvaralo prostor ali i općenito talentom jer obrane se nisu fokusirale samo na njega nego i na Kinseyja, Millera, Jovića i druge. Kuzmić nije ni blizu talentiran u postu kao Zirbes, nije eksplozivan finišer u pick and rollu kao Nijemac niti može računati na fizičku dominaciju kao ovaj. Kuzmić je zapravo malo apgrejdana verzija Štimca, energy guy, backup centar koji će odraditi prljavi posao ali je za sve ostalo limitiran i ne može nositi napad kao Maik. Kada malo pogledaš njegovu karijeru nije uspio u Warriorsima, Knicksi ga nisu zadržali ovog ljeta nakon Ljetne lige, a ni u PAO-u gdje je Đorđević bio trener lani nije imao bogznakakvu ulogu. I na kraju Kinsey je dokazani euroligaški strijelac, sekundarni kreator, dobar defanzivac na lopti. Njega bi trebao zamijeniti Gudurić koji je lani pokazao flasheve zanimljivog strijelca s klupe u ograničenoj roli. Vidjet ćemo koliko će se snaći u zahtjevnijoj ulozi.

Banalno gledajući na stvar izgubili su (sigurnih) 50 poena u napadu koje su mogli očekivati kada na parketu imaju udarni trojac Kinsey-Miller-Zirbes plus Jović i Simonović/Dangubić. Vrlo vjerojatno oni spadaju u onu ekipu koja nije gotova sa slaganjem rostera. U jučerašnjem razgovoru s uglednim Spalettijem (koji je inače, nakon par pivi viška u našem stomaku, ignorirao moju ideju da kao Marx i Engels zajedno napišemo ove najave) došli smo do zaključka kako im treba jedan strijelac na perimetru i još jedan pošten centar. Miško duradi nešto!

Ali dobro, Radonjić je ja mislim opet zadovoljan s ovim što ima jer ova ekipa je dizajnirana da bude vrlo dobra obrambeno i da krvavo radi za svaki posjed. Jović, Jenkins, Lazić u presingu, Simonović i Dangubić na krilu i korisna tijela u reketu u vidu Kuzmića, Bjelice i Mitrovića. Za očekivati je da će ih rijetko tko napuniti s perimetra ali neće se ni oni u napadu iskazati tu. Ovo je ekipa gdje se jedino Jović i Jenkins snalaze kao dribleri na perimetru i kreatori s loptom u rukama a to je premalo čak i za europsku košarku. Problem kod obojice je što su streaky šuteri kojima možeš ići ispod bloka, a sličan problem sa šutom imaju i Dangubić i Simonović, pa i Lazić. Osnovne akcije biti će pick and roll Jovića s nekim od centara – roll s Kuzmićem, pop s Bjelicom ali zbog manjka šutera i ekstra prve napadačke opcije na perimetru kreiranje iz takvih situacija će biti dosta otežano. Za očekivati je da će većinu napada trošiti Bjelica ali i da će Radonjić to „partizanski“ podijeliti. Nada leži u Mitroviću i Guduriću. Prvi je već u godinama kada mora pokazati može li biti jedan od nositelja i koncepcijska prevaga sa šutom za tricu i solidnim dodavačkim rješenjima s vrha posta, a drugi je još uvijek mlad (21) ali njegov šut za tricu mogao bi dati Zvezdi prijeko potrebno oružje u napadu. Nada je i u tome da će se pojačati te ponuditi nešto više od fajterskog duha na terenu i tribinama.

UNICS KAZAN

BEKOVI: Langford, Colom, Voronov, Ponkrashov, Panin,

Karpukhin, Tukmahov, Khabirov

KRILA: Clarke, Antipov

VISOKI: Banić, Parakhouski, Kaimakoglou, Williams

Solidna ekipa, možda sam ih malo i podcijenio jer sam Brose Basket ubacio u rang više pa sam možda mogao i njih ali nema veze, već sam rekao da su ove podjele tu samo kao neko polazno stanje. Iskusna su euroligaška, eurokupaška momčad s par zanimljivih igrača na rosteru i zapravo u svakoj liniji. Bekovska linija im je udarna. Langford je elitni euro strijelac koji bez problema poteže iz driblinga, napada obruč i prangija s perimetra. Često forsira i uzima bespotrebne šuteve preko ruke, ali često je i izrazito koristan kao dodavač. Uglavnom ovaj bivši as Maccabija i Armanija te sad pomalo i veteran već (33 g) ima dozvolu za ubijanje i oko njega će se vrtjeti igra Kazana. Partner u zločinu biti će mu pass first play Joaquin Quino Colom, lani najbolji asistent EuroCupa koji uživa u pumpanju tempa s Langfordom, a njihove zamjene su Anton Ponkrashov, play u tijelu krila, Voronov, još jedna iskusnjara koja je lani igrala za Kuban. I tu je od igrača koje će Pashutin rotirati još Vadim Panin, također iskusnjara, spot-up šuter.

Zanimljivo rješenje imaju na krilu u Cotyju Clarkeu koji je lani odigrao čak 3 utakmice za Boston Celticse. Atletski vrlo moćno krilo, u Europi će dominirati sigurno na račun fizikalija (201 cm) i atleticizma. Zna igrati s loptom i bez nje, predispozicije da bude odličan all-rounder i defender. Novi Sonny Weems možda, i uopće me neće iznenaditi ako sljedeće sezone CSKA posegne za njim, taman im takav igrač i nedostaje. Ova trojica, Colom-Langford-Clarke, će na perimetru voditi glavnu riječ i zbog njih i njihovog stila igre možemo komotno očekivati od Unicsa da igra brzo i napadački posebno kada zaigraju bez centra odnosno ako Pashutin pokaže dozu ekstravagancije pa Clarkeu podari minute i na četvorci biti će ih zabavno gledati.

Solidno su popunjeni i na visokim pozicijama gdje je glavno ime Art Parakhouski, bjeloruski centar od 211 cm, školovan u Americi. Zavidna leđna tehnika kombinirana s fizičkom snagom te odličnim snalaženjem oko obruča kada krene u realizaciju. Ima šut s kraće distance, odličan skakač koji na račun ofanzivnih skokova redovito skupi 6 do 8 poena. Igrač dosta sličan Zirbesu, kvalitetna opcija kada stanu Langford i Colom. Parkhouski može trpati i često zahtijeva udvajanje ali treba ga vidjeti u Euroligi gdje su centri ipak malo moćniji nego u EuroCupu ili VTB ligi. Ostalo su uglavnom četvorke, bivši pick druge runde Latavious Williams, Marko Banić i Kostas Kaimakoglou. Od Williamsa će se očekivati da kontrolira skok i zabije zicere oko obruča, Banić je sličniji igrač Parakhouskom i od njega će se očekivati za 10-15 minuta koje dobije da nešto pospremi, a Kaimakoglou je najbolji njihov visoki all-rounder: kvalitetan skakač, dobar dodavač s lakta, posjeduje stretch element u igri.

****, što idem dalje i dalje tako uočavam da sam možda i pogriješio što ih nisam stavio u kastu više. Definitivno su kvalitetniji od Zvezde i Žalgirisa jer na svakoj poziciji imaju barem jedno kvalitetno rješenje i iskusni su. Vjerujem da će zbog silnih bekova forsirati malo bržu igru u čemu Colom i Langford uživaju a Clarke se idealno nadopunjuje, ali imaju rješenja i na halfcourt zbog 3 kvalitetna ball handlera u petorci na perimetru koji mogu napasti s loptom, a napad će vrtjeti sigurno i preko Parkhouskog u postu ili pick and rollu ili Kaimakogloua na elbowu. Razlog zašto su među autsajderima je ipak nešto kraća klupa mahom od starijih ili nedokazanih Rusa, te starteri od kojih se većina tek treba dokazati u Euroligi, nešto s čime poznatije Euroleague ekipe nemaju problem. Plus, ne znam kako će izgledati njihova obrana jer osim Clarkea, a i to potencijalno, tu nema pretjerano kvalitetnih rješenja.

ŽALGIRIS

BEKOVI: Pangos, Seibutis, Lekavicius, Varnas, Valinskas

KRILA: Milaknis, Ulanovas, Westerman

VISOKI: Lima, Motum, Jankunas, Javtokas, Kavaliauskas, Hartenstein

Možda i najdosadnija ekipa lige kojoj je najzvučnije ime na klupi – Šarunas Jasikevičius. Nemaju čak ni poštenog crnca kao što su ranije znali imati Dentmona ili Jamesa Andersona, ali okupili su najbolje od Litve što mogu platiti. Na playu im je Pangos, bivši as Gonzage, pass-first play koji odlično čita igru i vrti pick and roll, ali pogađa i trice i lani je Gran Canariju vodio do trećeg mjesta u EuroCupu. Uz njega Jasikevičius na beku rotira nikada dokazanog Lea Westermanna, streaky tricaša ali zanimljivog sekundarnog kreatora, poznatog Seibutisa i manje poznatog Lekaviciusa. Na trici su radna krila i dobri šuteri Ulanovas i Milaknis, a 4 i 5 pozicije okupiraju klasični old school centri. Četvorke su Jankunas i Motum, obojica imaju domet s poludistance, Jankunas ograničeno i s trice, također više šljakeri nego kreativci. A na petici su Augusto Lima kojemu je najveća kvaliteta skok igra i Kavaliauskas, teški centar koji se voli hrvati u reketu. Zlu ne trebalo tu je i Run&Gun favorit Robertas Javtokas koji će vjerojatno u slobodno vrijeme kada završi s košarkom švercati oružje i drogu u Rusiju.

Obrana bi im trebala biti jača strana jer Westermann i Seibutis na bočnim pozicijama mogu solidno odraditi posao, kao i Milaknis i Ulanovas na trojci a u reketu imaju osiguran skok sigurno, ali i dovoljno velikih balvana da Šaras pronađe pravu kombinaciju. Napad će biti kilav sigurno jer nema pravih opcija i elitnih strijelaca, nema combo bekova, nema stretch četvorki a niti opasnosti iz posta. Nema onda ni nade u Vilniusu da mogu biti išta više od topovskog mesa bogatijima. Rudarit će za svaki koš, truditi se u obrani. Kakav napadački sistem može Šaras instalirati ostaje da vidimo. Ali s obzirom da se radi o bivšem playu jasno je da će o Kevinu Pangosu ovisiti što će Žalgiris napraviti u napadu.

filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 07 okt 2016, 16:34


Grk1234
Postovi: 390
Pridružen/a: 08 sep 2015, 18:54
Kontakt:

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la Grk1234 » 07 okt 2016, 17:33

Ne razumijem cemu ovolika analiza Crvene Zvezde jer ako imalo pratis kosarku znas da se cekaju jos dva igraca minimalno,vjerovatno i tri.
Sad neka poredjenja Cirbesa i Bjelice nidje veze,ceka se jedan centar stranac vjerovatno najskuplji igrac,play stranac i ako naleti kvalitetno krilo tek nakon ovih igraca mozes neke analize sta se dobilo a sta izgubilo.....

Puma
Moderator
Postovi: 14277
Pridružen/a: 01 jan 2011, 11:53
Lokacija: SK
Kontakt:

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la Puma » 08 okt 2016, 01:28



Call the coroner!
There's gonna be a lot of slow singin' and flower-bringin'
If my burglar alarm starts ringin'

filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 08 okt 2016, 13:43


filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 09 okt 2016, 07:47


filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 09 okt 2016, 13:19


filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 10 okt 2016, 16:48

EUROLEAGUE PREVIEW 2016/17 - SPAHIJE I JANJIČARI
Turci imaju love i Turci ulažu puno, nije tajna a ispred nas su dvije ekipe koje komotno možemo označiti onim pojmom „dark horse“, momčadi koje nemaju previše euroligaškog iskustva ali su se nakrcali talentom i čak su možda i dublji od nekih glavnih pretendenata a titulu. Ove Osmanlije osvajače i njihove trupe definitivno treba imati na oku.

DARUSSAFAKA DOGUS

BEKOVI: Wilbekin, Wanamaker, Arslan, D. Bertans, Yagmur, Ozdemiroglu

KRILA: Batuk, Clyburn, James Anderson,

VISOKI: Harangody, Slaughter, Erden, Savas, Aldemir, Moreman, Turen

Kada jednoj Barceloni otmeš trenera ispred nosa zato jer si spreman iskeširati više od njih onda si faca. Ako se uz to radi o treneru koji će se jednom sigurno opet vratiti u NBA ligu onda nisi obična faca nego Dan Blizerian među facama. S Blattom su došla i pojačanja. Lani su već uspjeli okupiti skupinu plaćenika koja je trebala biti konkurentna u Euroligi, za koju su dobili wild-card, ali nisu uspjeli (9-15 omjer ukupno). Nema veze, idu ispočetka, love im ne manjka s obzirom da ih drži kompanija Dogus a nju čine recimo najveća turska banka Garanti Bank, a uključeni su recimo i Porsche, Audi i Volkswagen. Sada je valjda jasnije zašto je Blatt završio u Turskoj i u suradnji s menadžerom kluba, velikom ikonom koja se odaziva na Ibro Kutluay, s tržišta probrao i u klub doveo najbolje što je mogao.



Glavna pojačanja su sve redom imenakoja su lani žarila i palila europskim ligama. Bradley Wanamaker je u dvije sezone u Njemačkoj uzeo dvije titule s Bambergom i dva puta je proglašen MVP-om. Swigman Will Clyburn lani je bio najbolji strijelac izraelskog prvenstva. James Anderson je NBA igrač koji nikako da se nametne tamo ali za europske prilike je jedna vrlo kvalitetna trojka, pamtimo ga iz Žalgirisa. Na kraju tu su opasni šuter koji je pekao zanat u ACB ligi Dairis Bertans, zajeban šuter, zatim krilo Birkan Batuk, i na koncu jedan od boljih igrača turskog prvenstva lani u dresu Banvita, nekadašnji MVP francuskog prvenstva i francuski reprezentativac, skakačka mašina - Adrien Moerman.
Ima tu još zanimljivih imena, za početak evo u backcourtu. Wanamakeru će društvo na jedinici biti Scottie Wilbekin, bivši Gator, koji je nakon Australije pronašao put do Europe, prvo grčkog AEK-a, onda Darussafake. On je 3&D bek, pospremit će otvorene šuteve i odigrati sjajnu obranu protiv jedinica, što Blattu idealno dođe pored ovoliko potrošača. Baš jednog takvog ima u Wanamakeru koji ima sjajne fizikalije (193-95) i podjednako dobro igra obje bekovske pozicije i kompletan je napadač: šut, ulaz, asist. Zamjene za njih dvojicu su turski rutiner Ender Arslan i sjajni latvijski snajper Dairis Bertans kojemu će glavni posao biti pospremiti ono što ostane nakon Wanamakera, Andersona i Clyburna.

Dvije izvrsne opcije Blatt ima i na trojci. James Anderson je trebao biti 3&D igrač u Spursima, Rocketsima, Philadelphiji i Kingsima ali nije se nametnuo. NBA tricu u karijeri je gađao 32%, nije sretnije bilo ni u Žalgirisu ali pokazao se defanzivno i sposoban odrađivati all-round posao kreatora što u NBA-u definitivno nije. S njim će Blatt rotirati spomenutog Clyburna. Prošao je Utu i Iowu State gdje je pokazao da može trpati, u Europi je igrao solidno za Ulm a lani je eksplodirao za izraelski Holon (20-8-2, 45/33%). Kao i Anderson posjeduje vrhunske fizikalije (198-95), eksplozivna je atleta ali specifičan je po tome što živi od (u 90% slučajeva desnog) ulaza i kontakta. Može zabiti šut, može pospremiti tricu ali uglavnom se zbog atletske moći i dobrog prvog koraka te naravno visine odlučuje za ulaze bez povratne lopte. Vidjet ćemo kako će mu to prolaziti u Europi.

Krilne centre Blattu će igrati Moerman i Harangody, od kojih je ovaj prvi u boljoj šansi da skupi više minuta jer nudi više. Harangody će uglavnom visjeti na trici, tu i tamo napasti s loptom u rukama i skupiti skokove, dok je Moerman puno ozbiljnija opcija u napadu. Ne izgleda na prvu kao netko koga se treba bojati zbog korpulentne građe, ali par skokova u napadu, par realiziranih akcija za njega u postu i dvije trice i on već broji 15-16 poena, a gdje si ti? Lani je u dresu Banvita u svim natjecanjima skupio 16 poena i skoro 10 skokova prosječno, uz realizaciju iz igre 49% a za tricu 44% (5,5 ih je trošio). Fizički jako zahtjevan za čuvanje zbog fizičke konstitucije, snalazi se u postu, oko obruča i zbog kvalitetnog građenja ili čuvanja pozicije vrhunski je skakač.
Na centru je Dogus najtanji. Erden je opasan samo kao pick and roll scorer, u svakom drugom slučaju je drvo. Aldemir je vječno ozlijeđen ali je dobar skakač i uparivanje njega i Moermana u utakmici mogla bi biti noćna mora za sve protivničke centre. Tu su još Slaughter, Amer iz kojeg Real nije uspio izvući puno koristi, i nisam siguran kako se uklapa ovdje jer nije pretjerano visok za centra (206) a za igrati 4 nema šut ili neku drugu specijalnost. I na kraju Oguz Savas, turski veteran.

Vidjet ćemo kako će ih Blatt posložiti, u predsezoni nisu izgubili niti jednu utakmicu, a tursko prvenstvo su otvorili pobjedom nad Tofasom gdje je Blatt na teren poslao petorku bez klasičnog centra. Glumio ga je Moerman, na 3 i 4 bili su Clyburn i Anderson, a 1 i 2 Wilbekin i Wanamaker. Zadnja dvojica nisu imali šutersku večer ali su podijelili 11 od 18 asistencija, dok su prva trojica kombinirali 49 poena od čega Francuz 19, Amerikanci po 15. S klupe su ušli Harangody koji je imao večer (15) te Aldemir i Batuk kojeg nisam spomenuo a radi se o potencijalnom turskom 3&D igraču. Treba li reći da je Dogus imao 16 skokova više od protivnika? Clyburn, Moerman, Harangody i Aldemir napravili su dar-mar centrima Tofasa. Za očekivati je da ćemo gledati dosta soliranja jer Blatt voli dati slobodu strijelcima, posebno playmakerima i Dogus će sigurno igrati napadački, ova petorka bez pravog centra (i hibridnim krilima) koji samo smeta svim ovim strijelcima tipični je Blatt potez.

GALATASARAY

BEKOVI: Smith, Dentmon, Korkmaz, Guler, Koksal, Diebler

KRILA: Micov, Preldžić, Schilb

VISOKI: Pleiss, Tyus, Daye, Deon Thompson, Arar, Haciyeva

Galata je lani uzela „utješnu“ titulu u EuroCupu ali su im zbog toga apetiti narasli. U turskom prvenstvu ne žele gledati u leđa Feneru, Efesu a po novome i Dogus se uključuje u borbu za najviše plasmane. Pa su zbog svega toga odriješili kesu i doveli nekolicinu dokazanih euroligaških igrača ali i par igrača s NBA pedigreom koji bi im trebali podignuti plafon.

Šteta jedino što od lani nisu uspjeli zadržati opaku šuterčinu znakovitog prezimena McCollum, a radi se o Erricku, bratu Portlandovog C.J.-a koji se vratio u Kinu opet uzeti neku lovu, ali prije toga je ubijao konkurenciju i zatrpavao koševe dvorana gdje se igrao EuroCup i na kraju zasluženo ponio titulu MVP-a.

Ali nema veze, brzo su se snašli u Galati i doveli dvojicu igrača sličnog profila kao McCollum. Obojica su playmakeri a radi se o Dentmonu i Russu Smithu. Prvi je imao već epizodu u Europi, opet je Žalgiris u pitanju prije 3 sezone kada je bio jedan od boljih strijelaca Eurolige i klasični američki one man offense. Radi se o briljantnom šuteru za kojeg daljina nije nikakva prepreka, kao ni čudan izbačaj ili ruka u licu i upravo bi on trebao uskočiti u cipele manje poznatog brata McColluma. Russ Smith je nešto sitno i odigrao u NBA ligi za Grizlije i Pelikane nakon što je prethodno bio velika NCAA zvijezda igrajući 4 godine za Pitinov Louisville pumpajući sjajne brojke koje NBA skauti ipak nisu shvatili ozbiljno pa je biran u drugoj rundi. Uglavnom zbog godina ali i zbog slabašnih fizikalija (183-75), nekonstantnog šuta i slabijeg pregleda terena. Najbolje u njegovoj igri je ipak njegova brzina, solidan ball handling i agresivnost izdrilana kod Pitina koja se zna očitovati i u presing obrani iako nema visinu za biti ozbiljniji defender. Na euro tricu bi se trebao lakše naviknuti nego na onu NBA iako je i dalje logično za očekivati da će biti streaky. Nije pretjerano kvalitetan dodavač i floor general ali u slabijoj europskoj konkurenciji mogao bi biti solidan pick Galate. Volio bih ga vidjeti u tandemu s Dentmonom kako pumpaju tempo ali sumnjam da će se Ataman odlučiti za tako nešto jer je obrana ozbiljno kompromitirana na beku, premda Galatasaray voli igrati bržu košarku pa nije potpuno nemoguće.

Više sam sklon vjerovati da će se njih dvojica izmjenjivati na playu, tu će imati pomoć od veterana Gulera, te jednodimenzionalnog šutera Jona Dieblera. Diebler nema nikakvih drugih kvaliteta osim pospremati tricu, ali u tome je fantastičan. Lani 46% za Efes, u Euroligi 49%. I u Galati bi kao i u Efesu trebao dolaziti do svojih 10-ak poena.

Na niskom krilu nemaju atlete kao Dogus recimo ali imaju all-round igrače koji znaju igrati s loptom i bez nje. Micov i Preldžić su švicarski nožići, samo što je Micov daleko bolji šuter i obrambeni igrač koji u određenim varijantama može pokrpati četvorku. Schilb je jednako svestran ali i opasniji strijelac od Micova koji ne ovisi samo o serviranim šutevima nego zna ih sebi i kreirati, ali i drugima.

Na visokom krilu trebao bi počinjati Austin Daye, u kojeg je nadu izgubio i Gregg Popovich a onda za njim i ostali GM-ovi koji u ovom zanimljivom dugonji, koji na momente zna podsjetiti na Kukoča (oprosti mi Kuki bože na blasfemiji), više ne vide materijal vrijedan davanja ugovora. Ako nije uspio u Spursima i Hawksima gdje će? U Europu gdje bi njegova solidna kombinacija visine, dužine i stretch elementa kojeg će valjda prikazati biti dovoljni. Ako je Daye četvorka onda bi Tyus, odlični obrambeni centar, skakač i pick and roll finišer trebao biti s njim u tandemu. Drugi će činiti čvrsti Deon Thompson na četvorci i još jedan NBA povratnik Tibor Pleiss. Prvi je klasični rudar pod košem, drugi je sličniji Anti Tomiću s kojim je i dijelio svlačionicu Barce. Dobar Euro centar, fine leđne tehnike i snalaženja u realizaciji na obruču ali dosta mekan zaštitnik obruča.


Dogus i Galata mogu iznenaditi i boriti se za vrh, ali zbog manjka zajedničkog iskustva igranja i uzevši u obzir da se tek moraju uigrati a treneri posložiti rotacije (što EU trenerima nije problem jer nikada nemaju istu rotaciju) ne vidim ih kao veću prijetnju eliti. Ovo su praktički novo ukomponirane ekipe a takve teško dolaze do instant uspjeha. Uz to ne treba smetnuti da se većina ovih novih nositelja iz oba kluba tek moraju dokazati u euroligaškoj konkurenciji. Jer nije isto trpati ili skakati u Turskoj, Njemačkoj, Izraelu i Euroligi.

filip13
Postovi: 38081
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Euroliga 16/17

Post Postao/la filip13 » 10 okt 2016, 16:56


Odgovori

Natrag na “Evropska košarka”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.