Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
alemsa
Postovi: 23948
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 26 jan 2024, 18:02

Facts
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 26 jan 2024, 19:45

Neko iz Austrije ako mi moze reci.

Jedna firma je navalila da im kazem zeljeni bruto iznos, s tim da se odnosi na to da bi ja poslije nekog vremena isao tamo u Beč da radim.

Sta da kazem, koji iznos, i kakav je to Bečki standard. Pozicija je QA inžinjer.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
Jabroni
Postovi: 702
Pridružen/a: 20 sep 2023, 17:51
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Jabroni » 26 jan 2024, 21:25

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
26 jan 2024, 19:45
Neko iz Austrije ako mi moze reci.

Jedna firma je navalila da im kazem zeljeni bruto iznos, s tim da se odnosi na to da bi ja poslije nekog vremena isao tamo u Beč da radim.

Sta da kazem, koji iznos, i kakav je to Bečki standard. Pozicija je QA inžinjer.
Koja si ono ti firma kod nas?
numanumaye22 je napisao/la:
26 jan 2024, 12:53
.
Šta je reć' pa nije pala nijedna slika s eura

Avatar
feniksptica
Postovi: 15339
Pridružen/a: 14 nov 2019, 19:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la feniksptica » 26 jan 2024, 22:40

Skoro sam stigo u Dojc..ponio laptop
Sef jedva doceko da mu skinem muziku na USB? Skino sam nekih 40 pjesama ono yt mp3 konvert ..
Je l trebam ocekivat kaznu, jer to se desilo prije 10 ak dana a meni sad clanak naleti za pirateriju.
Plavo oko plakalo je.

joker90 nakon gubitka titule i prednosti +13 bodova ''san snova završnica sezone. :opaopa:'' 30.05.2021 00.43h

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41247
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 26 jan 2024, 23:03

alemsa je napisao/la:
26 jan 2024, 16:42
scholsey je napisao/la:
26 jan 2024, 16:38
Al otići u inostranstvo jer (ko biva) bježiš od sistema i ljudi u sređeniju sredinu.. a onda tu tražiti isti profil ljudi za druženje je stvarno debilizam na kub.

Najtužnije što obično takvi tvrde da su Zapadnjaci veća vnago od nas i da "nigdje nije ko u Bosni".

Ili ideš da se skroz integrišeš u društvo ili ne ideš nikako. Sve ostalo je farsa.
Ne mora biti sve crno-bijelo neko to tretira kao fabriku za pravljenje para a ne zivot.
Pa vala onda to i nije neki zivot, ako cemo biti iskreni
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
alemsa
Postovi: 23948
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 26 jan 2024, 23:25

rio_Ferdy88 je napisao/la:
26 jan 2024, 23:03
alemsa je napisao/la:
26 jan 2024, 16:42
scholsey je napisao/la:
26 jan 2024, 16:38
Al otići u inostranstvo jer (ko biva) bježiš od sistema i ljudi u sređeniju sredinu.. a onda tu tražiti isti profil ljudi za druženje je stvarno debilizam na kub.

Najtužnije što obično takvi tvrde da su Zapadnjaci veća vnago od nas i da "nigdje nije ko u Bosni".

Ili ideš da se skroz integrišeš u društvo ili ne ideš nikako. Sve ostalo je farsa.
Ne mora biti sve crno-bijelo neko to tretira kao fabriku za pravljenje para a ne zivot.
Pa vala onda to i nije neki zivot, ako cemo biti iskreni
Pa ok, ali neko to smatram kao terenom.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 26 jan 2024, 23:25

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
26 jan 2024, 19:45
Neko iz Austrije ako mi moze reci.

Jedna firma je navalila da im kazem zeljeni bruto iznos, s tim da se odnosi na to da bi ja poslije nekog vremena isao tamo u Beč da radim.

Sta da kazem, koji iznos, i kakav je to Bečki standard. Pozicija je QA inžinjer.
https://www.stepstone.at/gehalt/Quality ... 20erwarten.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 27 jan 2024, 12:37

feniksptica je napisao/la:
26 jan 2024, 22:40
Skoro sam stigo u Dojc..ponio laptop
Sef jedva doceko da mu skinem muziku na USB? Skino sam nekih 40 pjesama ono yt mp3 konvert ..
Je l trebam ocekivat kaznu, jer to se desilo prije 10 ak dana a meni sad clanak naleti za pirateriju.
Samo ne skidaj s torrenta i sve bude okej, nikakva kazna nece stici. Bilo bi isto tako dobro da imas neki VPN za ubuduce.

Avatar
scholsey
Postovi: 1635
Pridružen/a: 26 feb 2020, 21:50
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la scholsey » 27 jan 2024, 14:41

feniksptica je napisao/la:
26 jan 2024, 22:40
Skoro sam stigo u Dojc..ponio laptop
Sef jedva doceko da mu skinem muziku na USB? Skino sam nekih 40 pjesama ono yt mp3 konvert ..
Je l trebam ocekivat kaznu, jer to se desilo prije 10 ak dana a meni sad clanak naleti za pirateriju.
Mislim da prvenstveno prate skidanje igrica i programa. Mada sam prije par godina negdje čitao članak da je žena u Münchenu ovako platila nekih 5k€ kazne za ilegalan film.. čak je to i na sudu bilo, dokazivalo se ko je koristio računar.

Svakako koristi VPN. Moj ti je savjet da se ubuduće generalno ne zajebavaš s tim. Nije sad da neko negdje samo čeka da ti šta ilegalno skineš pa da te odmah kazni, ali u suštini je uvijek moguće da ti stigne čestitka.

Znam par ljudi kojima su stizale za neke sitne torrente (500tinjak €). Bezveze rizikovati pravo visoke kazne kad sve možeš legalno nabaviti.
The saddest thing in life is wasted talent.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 27 jan 2024, 15:04

scholsey je napisao/la:
27 jan 2024, 14:41
feniksptica je napisao/la:
26 jan 2024, 22:40
Skoro sam stigo u Dojc..ponio laptop
Sef jedva doceko da mu skinem muziku na USB? Skino sam nekih 40 pjesama ono yt mp3 konvert ..
Je l trebam ocekivat kaznu, jer to se desilo prije 10 ak dana a meni sad clanak naleti za pirateriju.
Mislim da prvenstveno prate skidanje igrica i programa. Mada sam prije par godina negdje čitao članak da je žena u Münchenu ovako platila nekih 5k€ kazne za ilegalan film.. čak je to i na sudu bilo, dokazivalo se ko je koristio računar.

Svakako koristi VPN. Moj ti je savjet da se ubuduće generalno ne zajebavaš s tim. Nije sad da neko negdje samo čeka da ti šta ilegalno skineš pa da te odmah kazni, ali u suštini je uvijek moguće da ti stigne čestitka.

Znam par ljudi kojima su stizale za neke sitne torrente (500tinjak €). Bezveze rizikovati pravo visoke kazne kad sve možeš legalno nabaviti.
Za Torrente stize kazna uvijek 100 % i to ne za skidanje, vec za dijeljenje, sto je ovdje kaznjivo zakonom. Za jedan film platis cca 800 eura i vise, nagodis se i platis pola i na rate.



Prije skoro 25 godina su se vec nijemci uhvatili u kostac s tim. :mrgreen:

Ostalo mozes provjereno, x puta sam streamove gledao, i skidao (ne preko torrenta) i bez VPN i nikakva kazna nije stigla. IPTV isto tako mozes lagano, niko ne moze upratit sta ti gledas. Samo kad skidas i gledas streamove, bolje je da imas upaljen VPN jer neki koriste torrent protokole pa zato oprez.

Avatar
scholsey
Postovi: 1635
Pridružen/a: 26 feb 2020, 21:50
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la scholsey » 27 jan 2024, 15:25

numanumaye22 je napisao/la:
27 jan 2024, 15:04

Za Torrente stize kazna uvijek 100 % i to ne za skidanje, vec za dijeljenje, sto je ovdje kaznjivo zakonom. Za jedan film platis cca 800 eura i vise, nagodis se i platis pola i na rate.
Prije skoro 25 godina su se vec nijemci uhvatili u kostac s tim. :mrgreen:

Ostalo mozes provjereno, x puta sam streamove gledao, i skidao (ne preko torrenta) i bez VPN i nikakva kazna nije stigla. IPTV isto tako mozes lagano, niko ne moze upratit sta ti gledas. Samo kad skidas i gledas streamove, bolje je da imas upaljen VPN jer neki koriste torrent protokole pa zato oprez.
Da, u pravu si, znam za te filesharing kazne. Imamo mi u firmi skoro sedmično probleme sa copyrightom, nelegalnim dijeljenjem sadržaja i tim stvarima.. znam koliko pažnje tome posvećujemo i koliko daleko smo spremni ići da se kazne "lopovi". Znam i da naša konkurencija isto misli i radi.

Generalno se Švabe brzo prilagode (zakonski) novim trendovima. Evo i sa online igrama na sreću je već od 2021e zakon na snazi.

Nejse, ja se s tim ne zajebavam. Znam da se može upratiti. Pored toliko streaming opcija i servisa za sitne pare.. stvarno nema smisla rizikovati.
The saddest thing in life is wasted talent.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 27 jan 2024, 15:48

scholsey je napisao/la:
27 jan 2024, 15:25
numanumaye22 je napisao/la:
27 jan 2024, 15:04

Za Torrente stize kazna uvijek 100 % i to ne za skidanje, vec za dijeljenje, sto je ovdje kaznjivo zakonom. Za jedan film platis cca 800 eura i vise, nagodis se i platis pola i na rate.
Prije skoro 25 godina su se vec nijemci uhvatili u kostac s tim. :mrgreen:

Ostalo mozes provjereno, x puta sam streamove gledao, i skidao (ne preko torrenta) i bez VPN i nikakva kazna nije stigla. IPTV isto tako mozes lagano, niko ne moze upratit sta ti gledas. Samo kad skidas i gledas streamove, bolje je da imas upaljen VPN jer neki koriste torrent protokole pa zato oprez.
Da, u pravu si, znam za te filesharing kazne. Imamo mi u firmi skoro sedmično probleme sa copyrightom, nelegalnim dijeljenjem sadržaja i tim stvarima.. znam koliko pažnje tome posvećujemo i koliko daleko smo spremni ići da se kazne "lopovi". Znam i da naša konkurencija isto misli i radi.

Generalno se Švabe brzo prilagode (zakonski) novim trendovima. Evo i sa online igrama na sreću je već od 2021e zakon na snazi.

Nejse, ja se s tim ne zajebavam. Znam da se može upratiti. Pored toliko streaming opcija i servisa za sitne pare.. stvarno nema smisla rizikovati.
Da, iako danas moras imati 3-4 streaming servisa da bi uzivao bas u svemu, preko VPN Netflix, HBO Max i Prime uz YT i Chruncyroll je sasvim dovoljan i nisu to neke pare. Eventualno uzmes jos neki stabilan IPTV (oni vecinom imaju videoteku filmova i serija uz kanale) i bukvalno uzivas u svemu. Tako ja to odavno.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 02 feb 2024, 15:06

GOTOVO! :bih: :salut:
ZAKON JE NAPOKON POSTAO SLUŽBEN: Stranci u Njemačkoj mogu do državljanstva i nakon tri godine – Ne moraju polagati ispit iz njemačkog jezika
Osobe koje žive u Njemačkoj, a nemaju njemačko državljanstvo, ubuduće će ga lakše stjecati. Bundesrat, odnosno parlamentarno Savezno vijeće u kojem su zastupljene njemačke države, odobrilo je danas zakon koji su prethodno izglasali zastupnici Bundestaga, piše dpa.

Reforma zakona o državljanstvu također znači da će ljudi, kada dobiju njemački, moći zadržati putovnicu zemlje iz koje dolaze.
Njemačko državljanstvo bit će moguće dobiti i nakon tri godine ako je osoba pokazala “posebna postignuća u integraciji”. To je, primjerice, posebno dobar uspjeh u školi ili na poslu ili građanski angažman.

Djeca stranih roditelja dobit će državljanstvo po rođenju ako je jedan roditelj legalno živio u Njemačkoj pet godina, a ne osam kao dosad.

Svatko tko je došao u Njemačku kao gostujući radnik ili u bivšu Istočnu Njemačku (DDR) kao ugovorni radnik mora samo dokazati svoje usmeno znanje njemačkog kako bi bio naturaliziran – više ne mora polagati ispit.

Reforme donose i neka ograničenja, pa svatko tko želi njemačku putovnicu mora moći uzdržavati sebe i svoju obitelj.

Do sada su ljudi koji su bez svoje krivnje bili ovisni o socijalnoj pomoći bili izuzeti od nekih uvjeta državljanstva. Sada će biti iznimaka samo za određene skupine i slučajeve.

Zakon stupa na snagu vjerovatno početkom maja, ove godine.
slika
Inače, Njemački pasoš po rankingu je prvi na svijetu, to mjesto dijeli sa Singapurom i Japanom, svaki pasoš omogućuje ulazak u 194 zemlje bez vize.

Avatar
Sage
Postovi: 5343
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 02 feb 2024, 19:34

To se čekalo
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

BordoArmy88
Postovi: 3106
Pridružen/a: 22 mar 2014, 21:59
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BordoArmy88 » 03 feb 2024, 17:44

Mene zanima od kojeg trenutka se "broje" te 3 godine...tj 3god. od početka radnog odnosa(dolaska u DE) ili od dana kada se dobije "aufenthaltstitel"? To nigdje nisam mogao pronaći ili sam baš smotan?! :crazy:

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 03 feb 2024, 18:26

BordoArmy88 je napisao/la:
03 feb 2024, 17:44
Mene zanima od kojeg trenutka se "broje" te 3 godine...tj 3god. od početka radnog odnosa(dolaska u DE) ili od dana kada se dobije "aufenthaltstitel"? To nigdje nisam mogao pronaći ili sam baš smotan?! :crazy:
Broji se od prijave u Njemackoj, dakle 3 godine legalnog boravka u Njemackoj. Za drzavljanstvo recimo nije uopste potrebno 60 platnih listi kao kod Niederlassungserlaubnis, niti ti je potrebna ta kartica, vec samo da ispunjavas uslove od 3/5 godina boravka. Uz to naravno ide B1 i test o drzavljanstvu/leben in deutschland. Za 3 godine ce vjerovatno trebati C1 i neki volonterski angazman, ili na plavoj karti da si dobar strucnjak u svom polju, ili da pokazes super rezultate u njihovoj skoli.

5 godina je sasvim okej vrijeme, vecina je tu vec 4-5 godina svakako. :kafa:

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2083
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 27 feb 2024, 14:00

Nijemci sve olaksavaju za kvalifikovanu snagu, od 1 juna vjerovatno se trazi posao direktno u Njemackoj i tu se sve rjesava. Medjutim drze se itekako zakona uvijek. Posto je bilo upita dosta da li se moze raditi sa boravisnom dozvolom iz Hrvatske i Slovenije, Ceske, Italije, pa i A1 obrazcom, odgovor je- ne, ne moze. :arrow:
Evo prenosim tekst iz jedne druge grupe i tice se svih onih koji su u Njemackoj sa A1 obrascem, a to su oni koji u DE rade preko slovenskih i hrvatskih firmi bez njemacke vize odnosno sa boravkom u HR ili SLO. (Tekst je svjez, pisan sinoc)
"Pozdrav svim kraljevima.
Situacija je sledeca!!!
Danas smo imali Zoll kontrolu u firmi za koju radimo ovde u Njemackoj.pokrajina Bajern.
Grad Traunstain.
Prvo su nas pratili par dana gdje se krecemo i kuda idemo jer vozimo se na Slo.tablicama.
Dva tri jutra je ispred naseg stanovanja dolazio crni Audi civilni.
Medjutim danas su nam rekli da su nas pratili.
Dva kombija Zoll su okruzili firmu i usli.
Odmah su nam trazili dokumente i vize i svu papirologiju.
Nakon provjere su nas smjestili u kantinu gdje idemo na malicu.
Jedan od njih 10 je nas covjek koji radi za Zoll i on nam je prevodio sve.
Da skratim.
Znaci sa A1 obrazcem mozemo guzicu obrisati.
Moramo svi imati vize Njemacke jer dolazimo iz trecih zemalja.
Viza se zove Van der Elst koja se dobije u Ljubljani na ambasadi.
Tako su nam objasnili.
Pasose su nam uzeli i drze kod sebe u Zollu do sutra u jutro do 10 sati.
U 9 i 30 imamo kao neko sudjenje jer smo tu na crno.
Sta ce biti jos ne znamo do sutra.
Na stanovanju smo nas 8 iz firme a vani je ispred policijsko auto sve do sutra ce biti tu.
Ovaj sto je nas covjek sto radi za Zoll nam je rekao da ce se u naredna 3 mjeseca u Bayernu i Baden Vitembergu vrsiti ogromne kontrole Baustela.
I da Zoll dobija od Nove god izvjestaje o svakom izdatom A1 obrazcu u Eu znaci od svih zemalja u okruzenju.tj za svakog napucenog radnika koji dolazi da radi u Njemacku.
A od 1.Aprila da ce automatski svi koji su gradjani trecih zemalja biti vraceni sa granice ukoliko imaju samo A1 obrazac bez viza.
To nam je taj nas zemo danas sve pojasnio.
Eto ljudi toliko od mene.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7442
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 27 feb 2024, 14:04

numanumaye22 je napisao/la:
27 feb 2024, 14:00
"Pozdrav svim kraljevima.
Hvala :thumbup:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.


Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54373
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la MortemHz » 27 feb 2024, 14:29

numanumaye22 je napisao/la:
27 feb 2024, 14:00
Nijemci sve olaksavaju za kvalifikovanu snagu, od 1 juna vjerovatno se trazi posao direktno u Njemackoj i tu se sve rjesava. Medjutim drze se itekako zakona uvijek. Posto je bilo upita dosta da li se moze raditi sa boravisnom dozvolom iz Hrvatske i Slovenije, Ceske, Italije, pa i A1 obrazcom, odgovor je- ne, ne moze. :arrow:
Evo prenosim tekst iz jedne druge grupe i tice se svih onih koji su u Njemackoj sa A1 obrascem, a to su oni koji u DE rade preko slovenskih i hrvatskih firmi bez njemacke vize odnosno sa boravkom u HR ili SLO. (Tekst je svjez, pisan sinoc)
"Pozdrav svim kraljevima.
Situacija je sledeca!!!
Danas smo imali Zoll kontrolu u firmi za koju radimo ovde u Njemackoj.pokrajina Bajern.
Grad Traunstain.
Prvo su nas pratili par dana gdje se krecemo i kuda idemo jer vozimo se na Slo.tablicama.
Dva tri jutra je ispred naseg stanovanja dolazio crni Audi civilni.
Medjutim danas su nam rekli da su nas pratili.
Dva kombija Zoll su okruzili firmu i usli.
Odmah su nam trazili dokumente i vize i svu papirologiju.
Nakon provjere su nas smjestili u kantinu gdje idemo na malicu.
Jedan od njih 10 je nas covjek koji radi za Zoll i on nam je prevodio sve.
Da skratim.
Znaci sa A1 obrazcem mozemo guzicu obrisati.
Moramo svi imati vize Njemacke jer dolazimo iz trecih zemalja.
Viza se zove Van der Elst koja se dobije u Ljubljani na ambasadi.
Tako su nam objasnili.
Pasose su nam uzeli i drze kod sebe u Zollu do sutra u jutro do 10 sati.
U 9 i 30 imamo kao neko sudjenje jer smo tu na crno.
Sta ce biti jos ne znamo do sutra.
Na stanovanju smo nas 8 iz firme a vani je ispred policijsko auto sve do sutra ce biti tu.
Ovaj sto je nas covjek sto radi za Zoll nam je rekao da ce se u naredna 3 mjeseca u Bayernu i Baden Vitembergu vrsiti ogromne kontrole Baustela.
I da Zoll dobija od Nove god izvjestaje o svakom izdatom A1 obrazcu u Eu znaci od svih zemalja u okruzenju.tj za svakog napucenog radnika koji dolazi da radi u Njemacku.
A od 1.Aprila da ce automatski svi koji su gradjani trecih zemalja biti vraceni sa granice ukoliko imaju samo A1 obrazac bez viza.
To nam je taj nas zemo danas sve pojasnio.
Eto ljudi toliko od mene.
Što ne odeš u Ujedinjeno Kraljevstvo da radiš?
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 22 gosta.