Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
soxx
Postovi: 13596
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 21 jan 2024, 03:31

Pa sta sad kad njemacki pasos uzmes. Mozes li se odjavit s adrese, zdrastvenog, banke itd i otici npr u Bosnu?

Posto citam mnogi bi uzeli pasos i otisli malo u BiH pa ako im se nekad ona stvar digne vratili u njemacku

Avatar
emir_
Postovi: 5759
Pridružen/a: 07 okt 2008, 16:13
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la emir_ » 21 jan 2024, 07:59

soxx je napisao/la:
21 jan 2024, 03:31
Pa sta sad kad njemacki pasos uzmes. Mozes li se odjavit s adrese, zdrastvenog, banke itd i otici npr u Bosnu?

Posto citam mnogi bi uzeli pasos i otisli malo u BiH pa ako im se nekad ona stvar digne vratili u njemacku
Naravno. Kao i svaki drugi Njemac što može.

Avatar
sagitarius
Postovi: 2131
Pridružen/a: 30 mar 2013, 00:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sagitarius » 21 jan 2024, 10:58

soxx je napisao/la:
21 jan 2024, 03:31
Pa sta sad kad njemacki pasos uzmes. Mozes li se odjavit s adrese, zdrastvenog, banke itd i otici npr u Bosnu?

Posto citam mnogi bi uzeli pasos i otisli malo u BiH pa ako im se nekad ona stvar digne vratili u njemacku
Jednom kad dobijes pasos ne mozes ga izgubiti, znaci mozes otici gdje hoces…
..Za Čelik i Zenicu!Jer to, je čast i sudbina i krv Zeničana, ljubav velika!
..El Valencia es el nostre campeó! #amuntValencia

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 21 jan 2024, 12:27

Mozes ga izgubit, ako si ga stekao prevarom ili koristenjem laznih podataka, ali i to u roku od 10 godina. Nakon toga je nebitno. Ono sto je zanimljivo da mozes izgubit njemacko drzavljanstvo cak i u slucaju da ti je to jedino, pa tako mozes bit bez drzavljanstva.😅

Avatar
Stroj1946
Postovi: 8166
Pridružen/a: 24 nov 2016, 22:38
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Stroj1946 » 21 jan 2024, 13:52

soxx je napisao/la:
21 jan 2024, 03:31
Pa sta sad kad njemacki pasos uzmes. Mozes li se odjavit s adrese, zdrastvenog, banke itd i otici npr u Bosnu?

Posto citam mnogi bi uzeli pasos i otisli malo u BiH pa ako im se nekad ona stvar digne vratili u njemacku
Ne znam koji klinac da se neko vraća dole brate ako si još radno sposoban, da se patiš i jedino da uživaš u čarima nesposobnosti, kurupcije, neodgovornosti i bez ikakve organizacije. Ako si mazohista neka :kafa: Ne kontam ljude te nikako, a znam ih koji su se vratili dole pa se pokajali, i opet bježali vani kasnije. Ovi koji su otišli davno nekad prije rata ili u ratu obično puca neka nostalgija, ovaj novi val što su donedavno odlepršali ne razmišlja u 99% da se vrati jer znaju kako je.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2085
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 21 jan 2024, 13:55

Stroj1946 je napisao/la:
21 jan 2024, 13:52
soxx je napisao/la:
21 jan 2024, 03:31
Pa sta sad kad njemacki pasos uzmes. Mozes li se odjavit s adrese, zdrastvenog, banke itd i otici npr u Bosnu?

Posto citam mnogi bi uzeli pasos i otisli malo u BiH pa ako im se nekad ona stvar digne vratili u njemacku
Ne znam koji klinac da se neko vraća dole brate ako si još radno sposoban, da se patiš i jedino da uživaš u čarima nesposobnosti, kurupcije, neodgovornosti i bez ikakve organizacije. Ako si mazohista neka :kafa: Ne kontam ljude te nikako, a znam ih koji su se vratili dole pa se pokajali, i opet bježali vani kasnije. Ovi koji su otišli davno nekad prije rata ili u ratu obično puca neka nostalgija, ovaj novi val što su donedavno odlepršali ne razmišlja u 99% da se vrati jer znaju kako je.
Sta te sprijecava i sad da se vratis? I na stalnoj mozes bit do 6 mjeseci potpuno van Njemacke. S pasosem mozes uvijek. Mozes logicno, ko sto nijemci odu u Ameriku pa se vrate kad god hoce. Mada sto kaze ovaj gore, ko bi bio takav mazohista?

RubikovaKocka
Postovi: 1144
Pridružen/a: 09 jun 2022, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RubikovaKocka » 21 jan 2024, 14:40

Stroj1946 je napisao/la:
21 jan 2024, 13:52
soxx je napisao/la:
21 jan 2024, 03:31
Pa sta sad kad njemacki pasos uzmes. Mozes li se odjavit s adrese, zdrastvenog, banke itd i otici npr u Bosnu?

Posto citam mnogi bi uzeli pasos i otisli malo u BiH pa ako im se nekad ona stvar digne vratili u njemacku
Ne znam koji klinac da se neko vraća dole brate ako si još radno sposoban, da se patiš i jedino da uživaš u čarima nesposobnosti, kurupcije, neodgovornosti i bez ikakve organizacije. Ako si mazohista neka :kafa: Ne kontam ljude te nikako, a znam ih koji su se vratili dole pa se pokajali, i opet bježali vani kasnije. Ovi koji su otišli davno nekad prije rata ili u ratu obično puca neka nostalgija, ovaj novi val što su donedavno odlepršali ne razmišlja u 99% da se vrati jer znaju kako je.
Mnogi se i u Njemackoj pate, samo od neke sramote i one "sto ce reci komsiluk" se ne vracaju i trpe tu gdje su. Ko kaze suprotno laze ko ker.

Avatar
donDondon
Postovi: 3513
Pridružen/a: 15 apr 2021, 09:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la donDondon » 21 jan 2024, 14:45

Ono što bi ljudi došli kući a imali njemački pasos nije zbog posla i patnje nego zbog sigurnosti,odrastamo 30godina u toj priči i ljudi hoće da se osiguraju da izbave svoju porodicu u slučaju neke zajebanci.je
Premier League of Bosnia and Herzegovina:
Winners (5): 1998–99, 2006–07, 2014–15, 2018–19, 2019–20
Yugoslav First League:
Winners (2): 1966–67, 1984–85
Bosnia and Herzegovina Cup:
Winners (7): 1996–97, 1997–98, 2001–02, 2004–05, 2013–14, 2018–19, 2020–21

Avatar
Stroj1946
Postovi: 8166
Pridružen/a: 24 nov 2016, 22:38
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Stroj1946 » 21 jan 2024, 14:55

RubikovaKocka je napisao/la:
21 jan 2024, 14:40
Stroj1946 je napisao/la:
21 jan 2024, 13:52
soxx je napisao/la:
21 jan 2024, 03:31
Pa sta sad kad njemacki pasos uzmes. Mozes li se odjavit s adrese, zdrastvenog, banke itd i otici npr u Bosnu?

Posto citam mnogi bi uzeli pasos i otisli malo u BiH pa ako im se nekad ona stvar digne vratili u njemacku
Ne znam koji klinac da se neko vraća dole brate ako si još radno sposoban, da se patiš i jedino da uživaš u čarima nesposobnosti, kurupcije, neodgovornosti i bez ikakve organizacije. Ako si mazohista neka :kafa: Ne kontam ljude te nikako, a znam ih koji su se vratili dole pa se pokajali, i opet bježali vani kasnije. Ovi koji su otišli davno nekad prije rata ili u ratu obično puca neka nostalgija, ovaj novi val što su donedavno odlepršali ne razmišlja u 99% da se vrati jer znaju kako je.
Mnogi se i u Njemackoj pate, samo od neke sramote i one "sto ce reci komsiluk" se ne vracaju i trpe tu gdje su. Ko kaze suprotno laze ko ker.
De mani mi se te propaganske SDA price. To je isto kao neki tamo Huso komsija koji nigdje nikad nije bio dalje od svog praga zna da je tesko u Njemckoj i ljudi se pate. Tipicna minderasko-mahalska prica. Bolje radit za 6 glava, neredovnih, propalo zdravstvo, skolstvo, kriminal i korupcija, nego se patiti po tamo nekoj Njemackoj. Jedva cekaju svi da se vrate :rol:

Avatar
Pantelija
Postovi: 12899
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 21 jan 2024, 15:04

redbull93 je napisao/la:
18 jan 2024, 15:32
Ove godine navrsavam 5 godina boravka. Namjeravam uzeti Daueraufenthalt ili podnesem zahtjev za D pasos ako uvedu ova nova pravila. Da budem iskren stabilizovao sam se, adaptirao, sve to ok, al ubise me ove kise. Ja bi sutra u spaniju ili negdje na more isao i ponovo i jezik ucio ako treba, samo da nadjem fino placen posao kao ovdje.

Ukoliko mi se otvori neka sansa dobra za svicarsku ili austriju, vjerovatno bi i otisao, bar dok djeca jos nisu dosla. Najveci minus njemacke su vrijeme i birokratija.
Ako hoces super klimu, odes Karlsruhe i gradici okolo prema granici... Uz rajnu priroda, jezera, sume nisu preskupi stanovi a dobre plate
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2085
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 22 jan 2024, 15:17

Stroj1946 je napisao/la:
21 jan 2024, 14:55
RubikovaKocka je napisao/la:
21 jan 2024, 14:40
Stroj1946 je napisao/la:
21 jan 2024, 13:52


Ne znam koji klinac da se neko vraća dole brate ako si još radno sposoban, da se patiš i jedino da uživaš u čarima nesposobnosti, kurupcije, neodgovornosti i bez ikakve organizacije. Ako si mazohista neka :kafa: Ne kontam ljude te nikako, a znam ih koji su se vratili dole pa se pokajali, i opet bježali vani kasnije. Ovi koji su otišli davno nekad prije rata ili u ratu obično puca neka nostalgija, ovaj novi val što su donedavno odlepršali ne razmišlja u 99% da se vrati jer znaju kako je.
Mnogi se i u Njemackoj pate, samo od neke sramote i one "sto ce reci komsiluk" se ne vracaju i trpe tu gdje su. Ko kaze suprotno laze ko ker.
De mani mi se te propaganske SDA price. To je isto kao neki tamo Huso komsija koji nigdje nikad nije bio dalje od svog praga zna da je tesko u Njemckoj i ljudi se pate. Tipicna minderasko-mahalska prica. Bolje radit za 6 glava, neredovnih, propalo zdravstvo, skolstvo, kriminal i korupcija, nego se patiti po tamo nekoj Njemackoj. Jedva cekaju svi da se vrate :rol:
Najjaca je ta da imas rahatluk dole a vani nemas. :rol:

Sta pada pod taj rahatluk? Ispijanje kafe? Ne mozes mjesto nac u Minhenu da sjednes na kafu, sve u grupama nasi ljudi sjede :rol:

Ja kad sam bio u Linzu kod rodjaka, syebo sam se kad sam vidio koliko ima nasih, bukvalno zive ljudi s porodicom, tj kvart mu otac i mama od njega, on sa zenom i djecom zivi. Dva mu najbolja prijatelja iz Bejha 5 minuta od njega, svaku noc skoro prelo. Dodje mu porodica. Svi voze dobra auta.

Imas kvartove gdje su sve nasi ljudi, buvkalno ti ne treba ni njemacki jezik. Cevapdzinica, buregdzinica ko u prici, bosanske hrane, kafe se ispijaju. A jos uz to zive u normalnom sistemu i jako dobro su placeni za posao koji rade. Uz sve blagodati koje idu na poslu, 14 plata, osmosatno radno vrijeme, 2 dana slobodna sedmicno, placen godisnji, bolovanje uzmu kad hoce bez da strahuju hoce li im doktor dat. Uz sve to, kad se pozele mozda svog grada u Bosni, bukvalno mu 7-8 sati i tu je.

Ovaj gore opis, e to ja zovem rahat zivot, kad se ne brines ni za sta, zivis ko normalan insan, putujes, a uz to imas jos i svoje tu, a dole bi ti ljudi bili u rahat patnji.

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3099
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Slatinash_7 » 22 jan 2024, 15:51

Ma sve je to tačno, Austrija i Njemačka su sad baš ok sto se tiče toga..Samo ja znam, "svi" oni pate za Bosnom, kakva god da je. Dođu ovdje,piju i plaču, ostalo im pet jarana ovdje, otac mati, brat sestra, punica, rođaci bogovi..Otac moj koji je 30 godina vani i stvarno za njega nikad ne možeš reći da ima taj homesick, jednostavno otac i mati mu ovdje, sestra u Austriji, ne možeš protiv toga jednostavno. Mati moja koja je vani, ima mene u Bosni, džaba ti sva plata, najbolje bolnice na svijetu, sistem sve, nema druže, kad god odlazi uvijek je plač, jednostavno, nešto čovjeka vuče DOMU, kuća je nebitna..Moj djed koji ima 88 godina a od 18te godine ne živi u svom rodnom mjestu, hoće dole da ide kad god neko ide, ne možeš jednostavno, nema objašnjenja, neko to zove rahatluk neko drugačije, strana riječ i meni najpribližnija je homesick šta god to značilo...
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

soko
Postovi: 3778
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soko » 22 jan 2024, 16:26

Slatinash_7 je napisao/la:
22 jan 2024, 15:51
Ma sve je to tačno, Austrija i Njemačka su sad baš ok sto se tiče toga..Samo ja znam, "svi" oni pate za Bosnom, kakva god da je. Dođu ovdje,piju i plaču, ostalo im pet jarana ovdje, otac mati, brat sestra, punica, rođaci bogovi..Otac moj koji je 30 godina vani i stvarno za njega nikad ne možeš reći da ima taj homesick, jednostavno otac i mati mu ovdje, sestra u Austriji, ne možeš protiv toga jednostavno. Mati moja koja je vani, ima mene u Bosni, džaba ti sva plata, najbolje bolnice na svijetu, sistem sve, nema druže, kad god odlazi uvijek je plač, jednostavno, nešto čovjeka vuče DOMU, kuća je nebitna..Moj djed koji ima 88 godina a od 18te godine ne živi u svom rodnom mjestu, hoće dole da ide kad god neko ide, ne možeš jednostavno, nema objašnjenja, neko to zove rahatluk neko drugačije, strana riječ i meni najpribližnija je homesick šta god to značilo...
Sve to zavisi od osobe. Ja npr zivim preko 30 godina vani, iako bi nekad volio opet zivjeti u BiH nemam taj "homesickness". Meni su ljudi vazni, roditelji, oni su isto ovdje u Americi, nisu blizo mene.
Brat, Sestra nisu blizo mene. Najbolja dva jarana su iz BiH takodjer al oba zive 4-5 sati od mene. To mi najvise fali.
Al svakako broj jedan su mi djete i zena, ostali stvari dolaze poslije.
Posao odlican, ovi sve stvari sto me zanimaju su isto ovdje. Putujem cesto al mi je najljepse kad se vratim svojoj kuci, sad je ovdje.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2085
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 22 jan 2024, 17:02

Slatinash_7 je napisao/la:
22 jan 2024, 15:51
Ma sve je to tačno, Austrija i Njemačka su sad baš ok sto se tiče toga..Samo ja znam, "svi" oni pate za Bosnom, kakva god da je. Dođu ovdje,piju i plaču, ostalo im pet jarana ovdje, otac mati, brat sestra, punica, rođaci bogovi..Otac moj koji je 30 godina vani i stvarno za njega nikad ne možeš reći da ima taj homesick, jednostavno otac i mati mu ovdje, sestra u Austriji, ne možeš protiv toga jednostavno. Mati moja koja je vani, ima mene u Bosni, džaba ti sva plata, najbolje bolnice na svijetu, sistem sve, nema druže, kad god odlazi uvijek je plač, jednostavno, nešto čovjeka vuče DOMU, kuća je nebitna..Moj djed koji ima 88 godina a od 18te godine ne živi u svom rodnom mjestu, hoće dole da ide kad god neko ide, ne možeš jednostavno, nema objašnjenja, neko to zove rahatluk neko drugačije, strana riječ i meni najpribližnija je homesick šta god to značilo...

Dolazi se kuci najvise radi najblizih i prijatelja koji su tu ostali. Ali to je tako sad, sljedece 2 generacije nece dolaziti nikako kuci jer nece imati nikakvog razloga, bit ce im totalno ta mjesta nepoznata, i kuca ce im biti tu gdje su se rodili i odrasli, stekli prijatelje i ostalo. Nece imati nikakvog doticaja sa drzavom im roditelja. Realno bi li ti ikako isao u Bosnu da su ti roditelji tu vani s tobom, da imas samo tu prijatelje, sto kroz obdeniste, osnovnu, srednju skolu, posao?

Ja znam trebu kojoj je smrt doc u Veliku Kladusu, ubi se od dosade, nit ima prijateljice nit ikog, roditelji isforsiraju to, oni tamo obidju svoje, uzivaju, dok se mala smara totalno jer je rodjena vani, isla tu u skolu i slicno, nema nikakve poveznice sa Bosnom osim preko roditelja.

Druga stvar, i u Bosni ljudi ne zive svi skupa, koliko se ozene i udaju pa se odsele od roditelja, imas slucajeva gdje ti roditelji zive u drugom gradu pa ih svakako vidjas par puta godisnje iako su u istoj drzavi. Pa ljudi odu na studije i vidjaju svoje 5 puta godisnje, nista to nije drugacije nego kad odes vani, pricam iz licnog iskustva.

Asimdemineri
Postovi: 14
Pridružen/a: 27 okt 2022, 23:51
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asimdemineri » 22 jan 2024, 18:05

Ima li neki inžinjer u Njemačkoj ili Austriji ? Zanima me njegov put.

Avatar
Goalgetter
Postovi: 24514
Pridružen/a: 04 feb 2011, 12:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Goalgetter » 23 jan 2024, 21:11

Asimdemineri je napisao/la:
22 jan 2024, 18:05
Ima li neki inžinjer u Njemačkoj ili Austriji ? Zanima me njegov put.
Sto se tice Austrije, imas titule diplomiranog inzinjera nakon zavrsenog mastera i titulu inzinjera. Diplomirani inzinjer si logicno uz apsolivran studij - za „obicnu“inzinjersku titulu 5 godina ides u HTL sa maturom (visa tehnicka skola) poslije toga uz 3 godine prakse u svom smjeru mozes na certifikaciju gdje je prisutna komisija iz tvoje branse gdje ti provjeraju tvoje znanje i u pozitivnom ishodu ti dodjele titulu inzinjera - tako je u mom slucaju bilo.

Avatar
Illmatic09
Postovi: 1526
Pridružen/a: 11 feb 2014, 18:14
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Illmatic09 » 24 jan 2024, 21:49

Pored toga što su protestirali poljoprivrednici za svoja prava, jesu li i ove ostale tačke tačne?

slika

Avatar
Zaniolo
Postovi: 1006
Pridružen/a: 11 okt 2023, 14:42
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Zaniolo » 24 jan 2024, 22:13

Illmatic09 je napisao/la:
24 jan 2024, 21:49
Pored toga što su protestirali poljoprivrednici za svoja prava, jesu li i ove ostale tačke tačne?

slika
cekamo retardiranog numanjujea da nam nesto kaze o tome

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2085
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 25 jan 2024, 19:47

Zaniolo je napisao/la:
24 jan 2024, 22:13
Illmatic09 je napisao/la:
24 jan 2024, 21:49
Pored toga što su protestirali poljoprivrednici za svoja prava, jesu li i ove ostale tačke tačne?

slika
cekamo retardiranog numanjujea da nam nesto kaze o tome
Ne zanima nas to, ovdje su ti vece dileme sta je Greta izjavila povodom Umwelta i gdje ljetovati, Maldivi ili Amerika i slicno. :kafa:

Neki dan od Minhena do Hamburga derem 800 km autoputem bez naplatnih kucica, neogranicena voznja, ljepota od ceste i to na struju. Porez na auto prve tri godine dzaba, nakon toga 28 eura godisnje. Ljepota od zemlje. :beba:

Avatar
feniksptica
Postovi: 15350
Pridružen/a: 14 nov 2019, 19:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la feniksptica » 25 jan 2024, 20:24

Blagi tebi kad si mogo tako..ja od Kölna do Frankfurta se izyebo zbog gužve a ti 800 km ljepote
Plavo oko plakalo je.

joker90 nakon gubitka titule i prednosti +13 bodova ''san snova završnica sezone. :opaopa:'' 30.05.2021 00.43h

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot], enobarca, Surreal i 28 gostiju.