Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa je završila: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
31
47%
2. Bez jajeta
35
53%
 
Ukupno glasova: 66

Avatar
GefufnaII
Postovi: 200
Pridružen/a: 23 mar 2024, 19:02

Re: Re: Chat

Post Postao/la GefufnaII » 17 apr 2024, 19:36

soko je napisao/la:
17 apr 2024, 19:12
Zapad je izmislio dorucak, rucak i veceru.
Zato su vecinom debeli, al pazi se sa autofagiju nije ni to dobro. Pogotovo dugotrajno. Vidim ljudi rade i po 7 dana pa cak i vise.
dorucak = breakfast = break fast = prekinuti post :mrgreen:

Pa i nije dobro ako ti je primarni cilj da smrsas autofagijom, onda te samo stres satare. Treba krenuti postepeno sa 16-24h, pa dizati na 36-48h, nauciti kako ti tijelo reaguje na 2 najjace krize (oko 24og i 48og sata), pa tek onda ici na 60h i duze. I ne prejedati se dan prije starta posta, jer to samo odmaze i pojacava osjecaj gladi u prva 2 dana.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
StevieG8
Postovi: 13446
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la StevieG8 » 17 apr 2024, 19:38

Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 16:01
Ma eto ja sam na obnovi na medicini, koliko god želio to, jasno isključivši "financijski" aspekt tog zanimanja, već me počela drmati kao neka egzistencijalna kriza. Ono najbolji jaran se ženi za par mjeseci, tamo drugarica trudna, ovaj otvorio neku svoju piljaru, ovaj ostatak već počeo raditi kao medicinske sestre/tehničari.

Onda pogledam sebe, znam da moram guliti još tri godine, znam da pič.ke neću vidjeti isto toliko, jer jbg nema Moeta i skupog auta i razmišljam tačno isplati li se ovo dalje uopće. Naročito čitajući ove priče o inostranstvu i zaradi tamo (plus mi je što sam svakako završio srednju medicinsku).
Meni je ostalo manje do kraja istog fakulteta i mogu ti reći da smo se dobro zeznuli. Nije problem samo studij na koji ti ode toliko godina a i debelo se namučiš ako studiraš na pošten način nego sam kvalitet života kasnije. Prvo što kod nas ako dolaziš iz velikog grada u kojem i studiraš posao nećeš dobiti bez stranke. Uvijek ćeš imati mjesto u Kladuši, Vlasenici, Modriči i sličnim mjestima ali su tu uslovi rada nikakvi, plata mala a padneš s nogu od pacijenata.
Ako hoćeš ići vani računaj da opet moraš potrošiti sigurno 3-4 godine dok naučiš jezik dok odeš tamo dok ispolažeš sve što ti treba da ti dozvole rad i dok se snađeš, adaptiraš.. da ne spominjem sav stres koji ode na to. Onda se okreneš imaš preko 30 godina a tek si koliko toliko složio život što se posla tiče.

Sem toga danas gdje god odeš fali ljekara, specijalista, medicinskog osoblja generalno.. imaš po 10 minuta za svakog pacijenta koji očekuje da mu riješiš sve probleme a prethodno je 20 sati izgoogleao sve moguće simptome, komplikacije, lijekove za svoje specifično stanje i onda dođeš u situaciju da zna više od tebe o svojoj bolesti. Izliječiš 1000 pacijenata 1 ne pomogneš naravno da si najgori.

Kasno je sad da odustaneš ali eto možda neko drugi pročita ko se dvoumi da li da se bavi medicinom.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

soko
Postovi: 3780
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la soko » 17 apr 2024, 19:39

ASD je napisao/la:
17 apr 2024, 19:29
soko je napisao/la:
17 apr 2024, 19:12
GefufnaII je napisao/la:
17 apr 2024, 18:49

moras postit i smanjit unos kalorija ako se mislis kurcit sa Belvedere
Autofagija je otkrivena u Japanu. Dakle, dat cemo ovdje kredit ipak istoku. :mrgreen:
Zapad je izmislio dorucak, rucak i veceru.
Zato su vecinom debeli, al pazi se sa autofagiju nije ni to dobro. Pogotovo dugotrajno. Vidim ljudi rade i po 7 dana pa cak i vise.
Lično, ne patim kad sam jeo 3 puta na dan. :D
Jednom oko 12, drugi put oko 6 i takav tempo godinama. I opet 100 kila. :D
I ja tako nekako, al popijem jos jedan protein shake, nekad dva. Nekad trcim ujutro a navecer teretana.
Pa sta jedes jbt. Ja mozda imam 80, 188 cm

Avatar
samocelik
Postovi: 6053
Pridružen/a: 27 nov 2011, 20:00
Lokacija: Uzavreli Grad
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la samocelik » 17 apr 2024, 19:41

meho-medo je napisao/la:
17 apr 2024, 19:23
Licniznanstvenik je napisao/la:
17 apr 2024, 19:06
HDZ i partneri 58
SDP i partneri 44
Domovinski pokret i partneri 13
Možemo! 11
Most i partneri 9
IDS i partneri 2
NPS (Matija Posavec) 2
Fokus i Republika 1
A gdje je jos 11 mandata.

Jel se bira 151 zastupnik?
Ako ostanu svi dosljedni izjavama prije izbora sa neće koalirati sa HDZom, najvjerovatnije će ići na nove izbore
Godinama su te topili, ali ostao si jak kao Čelik!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14337
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 17 apr 2024, 19:42

alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 19:07

U Hrvatskoj je prosjek 12k kilometara godisnje. Izbaci tacan podatak ako imas. Eto neka je i 10k, sa prosjecnom brzinom od 50-60 km na sat mozda i manje.

Gdje traju? U Bosni mozda. U Usa ne, motor hoce, transmisija rikne, pa meni na kombiju Ford V6, otisla transimisija na 80k miljaze pa na 130k milja, dva puta mi otisla, na proslom na 135k otisla transmisija. Cim je blizu 150k, V6 benzin, ocekuj da ti rikne transmisija u Usa, pitaj @soka eto. Naravno ima ih koji ce proci, ali generalno nista cudno da rikne pri toj miljazi.
Dobar dio vozača prelazi preko 20k. Teško je statistički potvrdit i obično se bazira na nekakvim anketama.

Dajem ti primjer svakodnevnice dva grada u HNK koji nisu udaljeni ni za naš pojam putovanja. Znači relacija Jablanica - Mostar, 90ak km u oba pravca. Sedmično 4 puta gore - dole i eto ga već na par stotina km.

Što je mjenjača tiče, evo primjer automatskog, sve zavisi da li se održava u propisanim intervalima, zamjenja ulja na rečemo 60k, semeringa itd. U nekih čak V4 izbije preko 250k prije ozbiljne intervencije, primjer Passat.

Ford Transit npr. V4 je najzastupljenije lako komercijalno vozilo u EU. Njegovi automatici i manuelci prevaljuju ogromne kilometraze. Zamisli kada kupujes polovnjak Transit i na satu stoji 250k, znaci da je vjv svako drugi vracen mozda duplo. Takvi, polovni su i dalje sastavni dio dostave.

Automatici su najbrojniji u USA te zastupljeni mozda i blizu 90 %. Prosječna starost voznog parka Amera je msm 12 godina i imaš ozbiljan broj onih između 15 i 20 godina starosti. Obzirom koliko Ameri prelaze, Ford F, RAM i Chevrolet, kao najprodavaniji i najveci izbor motora pomenutih je upravo V6. Neko prelazi 200k bez ikakvih vecih intervencija, nekog pogodi na 100, nekog na 150k.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 17 apr 2024, 19:44, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
GefufnaII
Postovi: 200
Pridružen/a: 23 mar 2024, 19:02

Re: Re: Chat

Post Postao/la GefufnaII » 17 apr 2024, 19:44

StevieG8 je napisao/la:
17 apr 2024, 19:38
Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 16:01
Ma eto ja sam na obnovi na medicini, koliko god želio to, jasno isključivši "financijski" aspekt tog zanimanja, već me počela drmati kao neka egzistencijalna kriza. Ono najbolji jaran se ženi za par mjeseci, tamo drugarica trudna, ovaj otvorio neku svoju piljaru, ovaj ostatak već počeo raditi kao medicinske sestre/tehničari.

Onda pogledam sebe, znam da moram guliti još tri godine, znam da pič.ke neću vidjeti isto toliko, jer jbg nema Moeta i skupog auta i razmišljam tačno isplati li se ovo dalje uopće. Naročito čitajući ove priče o inostranstvu i zaradi tamo (plus mi je što sam svakako završio srednju medicinsku).
Meni je ostalo manje do kraja istog fakulteta i mogu ti reći da smo se dobro zeznuli. Nije problem samo studij na koji ti ode toliko godina a i debelo se namučiš ako studiraš na pošten način nego sam kvalitet života kasnije. Prvo što kod nas ako dolaziš iz velikog grada u kojem i studiraš posao nećeš dobiti bez stranke. Uvijek ćeš imati mjesto u Kladuši, Vlasenici, Modriči i sličnim mjestima ali su tu uslovi rada nikakvi, plata mala a padneš s nogu od pacijenata.
Ako hoćeš ići vani računaj da opet moraš potrošiti sigurno 3-4 godine dok naučiš jezik dok odeš tamo dok ispolažeš sve što ti treba da ti dozvole rad i dok se snađeš, adaptiraš.. da ne spominjem sav stres koji ode na to. Onda se okreneš imaš preko 30 godina a tek si koliko toliko složio život što se posla tiče.

Sem toga danas gdje god odeš fali ljekara, specijalista, medicinskog osoblja generalno.. imaš po 10 minuta za svakog pacijenta koji očekuje da mu riješiš sve probleme a prethodno je 20 sati izgoogleao sve moguće simptome, komplikacije, lijekove za svoje specifično stanje i onda dođeš u situaciju da zna više od tebe o svojoj bolesti. Izliječiš 1000 pacijenata 1 ne pomogneš naravno da si najgori.

Kasno je sad da odustaneš ali eto možda neko drugi pročita ko se dvoumi da li da se bavi medicinom.
a kese i hedije? :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
Surreal
Postovi: 7257
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Surreal » 17 apr 2024, 19:45

StevieG8 je napisao/la:
17 apr 2024, 19:38
Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 16:01
Ma eto ja sam na obnovi na medicini, koliko god želio to, jasno isključivši "financijski" aspekt tog zanimanja, već me počela drmati kao neka egzistencijalna kriza. Ono najbolji jaran se ženi za par mjeseci, tamo drugarica trudna, ovaj otvorio neku svoju piljaru, ovaj ostatak već počeo raditi kao medicinske sestre/tehničari.

Onda pogledam sebe, znam da moram guliti još tri godine, znam da pič.ke neću vidjeti isto toliko, jer jbg nema Moeta i skupog auta i razmišljam tačno isplati li se ovo dalje uopće. Naročito čitajući ove priče o inostranstvu i zaradi tamo (plus mi je što sam svakako završio srednju medicinsku).
Meni je ostalo manje do kraja istog fakulteta i mogu ti reći da smo se dobro zeznuli. Nije problem samo studij na koji ti ode toliko godina a i debelo se namučiš ako studiraš na pošten način nego sam kvalitet života kasnije. Prvo što kod nas ako dolaziš iz velikog grada u kojem i studiraš posao nećeš dobiti bez stranke. Uvijek ćeš imati mjesto u Kladuši, Vlasenici, Modriči i sličnim mjestima ali su tu uslovi rada nikakvi, plata mala a padneš s nogu od pacijenata.
Ako hoćeš ići vani računaj da opet moraš potrošiti sigurno 3-4 godine dok naučiš jezik dok odeš tamo dok ispolažeš sve što ti treba da ti dozvole rad i dok se snađeš, adaptiraš.. da ne spominjem sav stres koji ode na to. Onda se okreneš imaš preko 30 godina a tek si koliko toliko složio život što se posla tiče.

Sem toga danas gdje god odeš fali ljekara, specijalista, medicinskog osoblja generalno.. imaš po 10 minuta za svakog pacijenta koji očekuje da mu riješiš sve probleme a prethodno je 20 sati izgoogleao sve moguće simptome, komplikacije, lijekove za svoje specifično stanje i onda dođeš u situaciju da zna više od tebe o svojoj bolesti. Izliječiš 1000 pacijenata 1 ne pomogneš naravno da si najgori.

Kasno je sad da odustaneš ali eto možda neko drugi pročita ko se dvoumi da li da se bavi medicinom.
A yebat ga, ne znam jesi li u Sarajevu studirao - znaš i sam kakvo je stanje sa profesorima, još se tresem od pojedinih sa anatomije, dobio hipertireozu, na apaurinima završio, al jbg. Isto kakva droga, koliko god teško bilo, čovjek hoće još :mrgreen:

Doduše ja nisam još ni zašao de-facto u klinički aspekt medicine, ako ne odustanem... Mogu misliti šta me tek čeka.
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo

Devedesetka
Postovi: 674
Pridružen/a: 24 sep 2023, 18:09
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Devedesetka » 17 apr 2024, 19:46

Marsal je napisao/la:
01 apr 2024, 17:13
19vendetta87 je napisao/la:
01 apr 2024, 16:56
Marsal je napisao/la:
01 apr 2024, 15:48

Evo večeras idem u noćnu sa kolegom koji je puk'o od droga, maše rukama, pjeva, galami, priča sa nekim koga nema pa se odvali smijat 3 sata bez prestanka ko Joker.

Kaže neko jutro nisam svunoć spavo, došla mi nane pa se ispričali, nana mu umrla prije 7 godina :roll:

Paranoični šizofrenik od A do Ž. Moram se ključat u kancelariji kad sam sam, a po terenu nosim rocange u mantilu grob te yebo.
Kako takav lik uopste može dobiti posao, ako je psihicki nestabilan? Tj.zasto bi uopste neko rizikovao da ga zaposli
Pa nije bio takav kad je dobio, to u međuvremenu. I mi se masovno žalimo na njega ali jok, kaže napišite svi pisanu prijavu i potpišite se pa ćemo ga poslat na vanredni sistematski.

A haj uradi to, lud 100%. Ubiće te i izaći prekosutra iz pritvora, a neće ni bit osuđen. Zapravo već je nekim kolegama bušio gume i lomio brisače i retrovizore i išparao auta kad su se žalili na njega.

Pa ga jedan mjesec pošalju npr u Kakanj, jedan u radionicu, jedan u drugu radionicu, pa mu mijenja turnus stalno itd. Eto ovaj mjesec mu došao red sa mnom da radi :rol:

Lik npr nekoliko puta svima ispreturo ormariće, pa im stavi sekundarno u katance svako drugi mjesec itd i niko ništa. Najgore što neće da radi :rol: donese tv, pušta neki rap i šmrče.

Tempirana bomba. Pitanje je dana kad će nekog ubit.

Dolazi nedavno i pita me mrtav ozbiljan, "šapuće li tebi iko na uho?", ma ponekad reko. "Aha, dobro je, ja mislio samo meni".

Prije par mjeseci idem na teren, on 20 metara iza mene i sve maše čekićem i galami ostavite me na miru. Ja se okrenem on sam, nigdje nikog :|

Pa ulazim u njegovu alatnicu da mu nešto kažem njega ubi priča, reko priča s nekim ili na mobitelu, ja unutra on opet sam.
Izvini, al' HHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA pljuno sam kad sam procito da se moraš zaključat. :rol:

Avatar
alemsa
Postovi: 24019
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la alemsa » 17 apr 2024, 19:48

Asteriks je napisao/la:
17 apr 2024, 19:42
alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 19:07

U Hrvatskoj je prosjek 12k kilometara godisnje. Izbaci tacan podatak ako imas. Eto neka je i 10k, sa prosjecnom brzinom od 50-60 km na sat mozda i manje.

Gdje traju? U Bosni mozda. U Usa ne, motor hoce, transmisija rikne, pa meni na kombiju Ford V6, otisla transimisija na 80k miljaze pa na 130k milja, dva puta mi otisla, na proslom na 135k otisla transmisija. Cim je blizu 150k, V6 benzin, ocekuj da ti rikne transmisija u Usa, pitaj @soka eto. Naravno ima ih koji ce proci, ali generalno nista cudno da rikne pri toj miljazi.
Dobar dio vozača prelazi preko 20k. Teško je statistički potvrdit i obično se bazira na nekakvim anketama.

Dajem ti primjer svakodnevnice dva grada u HNK koji nisu udaljeni ni za naš pojam putovanja. Znači relacija Jablanica - Mostar, 90ak km u oba pravca. Sedmično 4 puta gore - dole i eto ga već na par stotina km.

Što je mjenjača tiče, evo primjer automatskog, sve zavisi da li se održava u propisanim intervalima, zamjenja ulja na rečemo 60k, semeringa itd. U nekih čak V4 izbije preko 250k prije ozbiljne intervencije, primjer Passat.

Ford Transit npr. V4 je najzastupljenije lako komercijalno vozilo u EU. Njegovi automatici i manuelci prevaljuju ogromne kilometraze. Zamisli kada kupujes polovnjak Transit i na satu stoji 250k, znaci da je vjv svako drugi vracen mozda duplo. Takvi, polovni su i dalje sastavni dio dostave.

Automatici su najbrojniji u USA te zastupljeni mozda i blizu 90 %. Prosječna starost voznog parka Amera je msm 12 godina i imaš ozbiljan broj onih između 15 i 20 godina starosti. Obzirom koliko Ameri prelaze, Ford F, RAM i Chevrolet, kao najprodavaniji i najveci izbor motora pomenutih je upravo V6. Neko prelazi 200k bez ikakvih vecih intervencija, nekog pogodi na 100, nekog na 150k.
Ok no preko 100k milja ti se vodi kao auto sa visokom kilometrazom, nije samo transmisija, transmisija je najskuplja, no do 150k ocekuj i ostale kvarove, hladnjak, kompresor ovo ono. Iz tog razloga je to tako.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

soko
Postovi: 3780
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la soko » 17 apr 2024, 19:49

alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 19:32
soko je napisao/la:
17 apr 2024, 19:27

Auta kao i sve ostalo, ako ih pazis bice ok. Normalno sve zavisi od kvaliteta.
Ja vozim kantu ima 120K milja, samo mjenjam ulje. Jednom sam svjecice promjenuo, popravim sam kad se nesto pokvari. Vozicu ga dok ne crkne.
Mislim da vecina raje po Americi isto tako radi, nema inspekcija, jedino kad su nova auta u pitanju. Vozis, ne pazis, rikne mjenjaj
Ma nije motor problem, V6 benzin ce preci i 300k milja, transmisija ode do 150k obicno. Odnosno nista cudno da ode do tad. Auta opcenito kad prodju 100k se vode kao high-mileage, ispod 100k - dobra.
Znam Alene, sta sam htio da kazem ljudi transmisije ne odrzavaju.
Imaju neke koje cak i kazu da ne trebas nikad mjenjat ulje.
Ulje izgubi taj lubricity, onda nemogu podmazivat lezaje kako treba i fljas ode. Treba sve odrzavat kako treba

Avatar
alemsa
Postovi: 24019
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la alemsa » 17 apr 2024, 19:52

soko je napisao/la:
17 apr 2024, 19:49
alemsa je napisao/la:
17 apr 2024, 19:32
soko je napisao/la:
17 apr 2024, 19:27

Auta kao i sve ostalo, ako ih pazis bice ok. Normalno sve zavisi od kvaliteta.
Ja vozim kantu ima 120K milja, samo mjenjam ulje. Jednom sam svjecice promjenuo, popravim sam kad se nesto pokvari. Vozicu ga dok ne crkne.
Mislim da vecina raje po Americi isto tako radi, nema inspekcija, jedino kad su nova auta u pitanju. Vozis, ne pazis, rikne mjenjaj
Ma nije motor problem, V6 benzin ce preci i 300k milja, transmisija ode do 150k obicno. Odnosno nista cudno da ode do tad. Auta opcenito kad prodju 100k se vode kao high-mileage, ispod 100k - dobra.
Znam Alene, sta sam htio da kazem ljudi transmisije ne odrzavaju.
Imaju neke koje cak i kazu da ne trebas nikad mjenjat ulje.
Ulje izgubi taj lubricity, onda nemogu podmazivat lezaje kako treba i fljas ode. Treba sve odrzavat kako treba
Ulje transmisije (flush out) se radi prije 100k milja (a trebalo bi svako 30k milja), i obicno je oko $350. Ako predje 100k onda je bolje da ne diras i da ide koliko ide. Da, narod obicno to ne radi, pa preko 100 koliko predje - preso. Do 150k pocnu i drugi kvarovi ne samo transimisija. Neko potrefi pa nea nikad problema nista iskljuceno, samo kazem da nije nista cudno ovo drugoj pri toj miljazi
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
ASD
Postovi: 26232
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la ASD » 17 apr 2024, 19:58

soko je napisao/la:
17 apr 2024, 19:39
ASD je napisao/la:
17 apr 2024, 19:29
soko je napisao/la:
17 apr 2024, 19:12

Zapad je izmislio dorucak, rucak i veceru.
Zato su vecinom debeli, al pazi se sa autofagiju nije ni to dobro. Pogotovo dugotrajno. Vidim ljudi rade i po 7 dana pa cak i vise.
Lično, ne patim kad sam jeo 3 puta na dan. :D
Jednom oko 12, drugi put oko 6 i takav tempo godinama. I opet 100 kila. :D
I ja tako nekako, al popijem jos jedan protein shake, nekad dva. Nekad trcim ujutro a navecer teretana.
Pa sta jedes jbt. Ja mozda imam 80, 188 cm
Pijem tablete protiv depresije već dugi period. Mislim da je od toga najviše, jer uopšte ne izgledam ni blizu kao neko ko ima 100 kila. 188 sam visok isto.
Zbog tableta teško mogu ići ispod 90 kila, čak i kad najveću sportsku formu moguću uhvatim.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14337
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 17 apr 2024, 19:59

Aleme, u mašineriju se mora ulagati. Zamisli sa Focusom MK1, znači V4, ja sam za nekoliko godina prevalio oko 110 000 km. Kupio sam ga od čovjeka u čijem vlasništvu je bio 7 godina i održavao ga u Unitrade. On kaže da je za to vrijeme prešao blizu 100k i sem redovnih servisa nije bilo većih intervencija (u tom servisu poznanik radi preko 10 godina).

Znači obični Ford 1.8 tddi prešao 210k bez generalke, ulaganja u mjenjac itd. Boga pitaj kolika je vraćena kilometraža kada ga je prethodni vlasnik uzeo.

Ovo jest jedan primjer, ali BiH je poligon za testiranje polovnjaka ogromne kilometraze.

Ford u EU je isprdak glede robusnosti za američke kamionete i mašine V6 te V8, jer se ta vozila veće kubikaze jednostavno prave za veće distance, obzirom da je USA površinski veća od cijele EU.

Imaš V6 kamioneta koji izbiju preko 300k bez astronomskih ulaganja.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
StevieG8
Postovi: 13446
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la StevieG8 » 17 apr 2024, 20:04

Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 19:45
StevieG8 je napisao/la:
17 apr 2024, 19:38
Surreal je napisao/la:
17 apr 2024, 16:01
Ma eto ja sam na obnovi na medicini, koliko god želio to, jasno isključivši "financijski" aspekt tog zanimanja, već me počela drmati kao neka egzistencijalna kriza. Ono najbolji jaran se ženi za par mjeseci, tamo drugarica trudna, ovaj otvorio neku svoju piljaru, ovaj ostatak već počeo raditi kao medicinske sestre/tehničari.

Onda pogledam sebe, znam da moram guliti još tri godine, znam da pič.ke neću vidjeti isto toliko, jer jbg nema Moeta i skupog auta i razmišljam tačno isplati li se ovo dalje uopće. Naročito čitajući ove priče o inostranstvu i zaradi tamo (plus mi je što sam svakako završio srednju medicinsku).
Meni je ostalo manje do kraja istog fakulteta i mogu ti reći da smo se dobro zeznuli. Nije problem samo studij na koji ti ode toliko godina a i debelo se namučiš ako studiraš na pošten način nego sam kvalitet života kasnije. Prvo što kod nas ako dolaziš iz velikog grada u kojem i studiraš posao nećeš dobiti bez stranke. Uvijek ćeš imati mjesto u Kladuši, Vlasenici, Modriči i sličnim mjestima ali su tu uslovi rada nikakvi, plata mala a padneš s nogu od pacijenata.
Ako hoćeš ići vani računaj da opet moraš potrošiti sigurno 3-4 godine dok naučiš jezik dok odeš tamo dok ispolažeš sve što ti treba da ti dozvole rad i dok se snađeš, adaptiraš.. da ne spominjem sav stres koji ode na to. Onda se okreneš imaš preko 30 godina a tek si koliko toliko složio život što se posla tiče.

Sem toga danas gdje god odeš fali ljekara, specijalista, medicinskog osoblja generalno.. imaš po 10 minuta za svakog pacijenta koji očekuje da mu riješiš sve probleme a prethodno je 20 sati izgoogleao sve moguće simptome, komplikacije, lijekove za svoje specifično stanje i onda dođeš u situaciju da zna više od tebe o svojoj bolesti. Izliječiš 1000 pacijenata 1 ne pomogneš naravno da si najgori.

Kasno je sad da odustaneš ali eto možda neko drugi pročita ko se dvoumi da li da se bavi medicinom.
A yebat ga, ne znam jesi li u Sarajevu studirao - znaš i sam kakvo je stanje sa profesorima, još se tresem od pojedinih sa anatomije, dobio hipertireozu, na apaurinima završio, al jbg. Isto kakva droga, koliko god teško bilo, čovjek hoće još :mrgreen:

Doduše ja nisam još ni zašao de-facto u klinički aspekt medicine, ako ne odustanem... Mogu misliti šta me tek čeka.
Razumijem te sve, nemaš se šta previše sekirati i propitivati. Imamo samo jedan život i skoro trećina ti ode na raznorazno školovanje a na kraju svakako svi žale za nečim, svako bi nešto drugačije, zato ne gubi džaba energiju i vrijeme na to nego se fokusiraj da prvo sačuvaš zdravlje i da završiš to što si počeo. Kasnije s diplomom već možeš vidjeti i razmišljati na koji način da organizuješ svoj život a da pri tome budeš što sretniji, nisu nekada ni velike pare jedino mjerilo kvalitetnog života.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
GefufnaII
Postovi: 200
Pridružen/a: 23 mar 2024, 19:02

Re: Re: Chat

Post Postao/la GefufnaII » 17 apr 2024, 20:13

ASD je napisao/la:
17 apr 2024, 19:58

Pijem tablete protiv depresije već dugi period. Mislim da je od toga najviše, jer uopšte ne izgledam ni blizu kao neko ko ima 100 kila. 188 sam visok isto.
Zbog tableta teško mogu ići ispod 90 kila, čak i kad najveću sportsku formu moguću uhvatim.
Obzirom da kilazu diktira iskljucivo kalorijski deficit/suficit, kakav je uticaj tih tableta? Pojacavaju ti apetit ili mislis da usporavaju metabolizam, zadrzavaju vodu ili nesto sl?

Da, neko ko ima 100kg i mnogo misicne mase, moze izgledati mnogo manje od nekoga sa 90kg, ali malo misicne mase.

Volumen 1kg masnoce je 2,5x veci od volumena 1kg misica.
slika
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Licniznanstvenik
Postovi: 852
Pridružen/a: 12 okt 2023, 02:49
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Licniznanstvenik » 17 apr 2024, 20:20

HDZ I PARTNERI 59
SDP I PARTNERI 43
DP I PARTNERI 13
MOST I PARTNERI 11
MOŽEMO! 10
IDS I PARTNERI 2
FOKUS-RP 1
NP SJEVER 1
je li tako šefe? tako je Miki!

Avatar
ASD
Postovi: 26232
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la ASD » 17 apr 2024, 20:21

GefufnaII je napisao/la:
17 apr 2024, 20:13

Pijem tablete protiv depresije već dugi period. Mislim da je od toga najviše, jer uopšte ne izgledam ni blizu kao neko ko ima 100 kila. 188 sam visok isto.
Zbog tableta teško mogu ići ispod 90 kila, čak i kad najveću sportsku formu moguću uhvatim.
Obzirom da kilazu diktira iskljucivo kalorijski deficit/suficit, kakav je uticaj tih tableta? Pojacavaju ti apetit ili mislis da usporavaju metabolizam, zadrzavaju vodu ili nesto sl?

Da, neko ko ima 100kg i mnogo misicne mase, moze izgledati mnogo manje od nekoga sa 90kg, ali malo misicne mase.

Volumen 1kg masnoce je 2,5x veci od volumena 1kg misica.
slika
[/quote]

Mislim da usporavaju metabolizam ili nešto tako.
Kao što već rekoh, ne jedem puno.

Znao sam voziti svaki dan bicikl, na teško izdržljivim dionicama, pa nisam išao ispod 90.

Nisam nešto mišićav, onako, normala sam. Ali definitivno nisam ni debeo. Očito mi se to sve solidno rasporedilo pa da svakog iznenadim kad kažem da imam 100 kila. :D
Zadnja izmjena: ASD, dana/u 17 apr 2024, 20:25, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
alemsa
Postovi: 24019
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la alemsa » 17 apr 2024, 20:22

Asteriks je napisao/la:
17 apr 2024, 19:59
Aleme, u mašineriju se mora ulagati. Zamisli sa Focusom MK1, znači V4, ja sam za nekoliko godina prevalio oko 110 000 km. Kupio sam ga od čovjeka u čijem vlasništvu je bio 7 godina i održavao ga u Unitrade. On kaže da je za to vrijeme prešao blizu 100k i sem redovnih servisa nije bilo većih intervencija (u tom servisu poznanik radi preko 10 godina).

Znači obični Ford 1.8 tddi prešao 210k bez generalke, ulaganja u mjenjac itd. Boga pitaj kolika je vraćena kilometraža kada ga je prethodni vlasnik uzeo.

Ovo jest jedan primjer, ali BiH je poligon za testiranje polovnjaka ogromne kilometraze
.

Ford u EU je isprdak glede robusnosti za američke kamionete i mašine V6 te V8, jer se ta vozila veće kubikaze jednostavno prave za veće distance, obzirom da je USA površinski veća od cijele EU.

Imaš V6 kamioneta koji izbiju preko 300k bez astronomskih ulaganja.

Pa jeste zato sto ne derete auto kao sto sam i rekao, Svabo-Amer drzi na autoputu 100-120km na sat konstantno. Ti ga drzis 60 km na sat, jednostavno vam takav geografski polozaj gdje krivina svako 25 metara. I nije isto derati mashinu/auto 120km na sat, 80% vremena i 60km na sat.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Licniznanstvenik
Postovi: 852
Pridružen/a: 12 okt 2023, 02:49
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la Licniznanstvenik » 17 apr 2024, 20:34

kad je Eurosong?
je li tako šefe? tako je Miki!

soko
Postovi: 3780
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Re: Chat

Post Postao/la soko » 17 apr 2024, 20:35

ASD je napisao/la:
17 apr 2024, 20:21
GefufnaII je napisao/la:
17 apr 2024, 20:13

Pijem tablete protiv depresije već dugi period. Mislim da je od toga najviše, jer uopšte ne izgledam ni blizu kao neko ko ima 100 kila. 188 sam visok isto.
Zbog tableta teško mogu ići ispod 90 kila, čak i kad najveću sportsku formu moguću uhvatim.
Obzirom da kilazu diktira iskljucivo kalorijski deficit/suficit, kakav je uticaj tih tableta? Pojacavaju ti apetit ili mislis da usporavaju metabolizam, zadrzavaju vodu ili nesto sl?

Da, neko ko ima 100kg i mnogo misicne mase, moze izgledati mnogo manje od nekoga sa 90kg, ali malo misicne mase.

Volumen 1kg masnoce je 2,5x veci od volumena 1kg misica.
slika

Jeb.ene su tablete. Sta se moze, depresija je njesra.
Ovo sto gefufnall pise, kalorijski defict je najvazniji.
Jbt neki dan trcim pola sata, satra se. Potrosio neki 300 kalorija, i onda pojede donut, pogleda kad donut ima preko 300 kalorija a mogo bi jedno 4 pojest.
Nisam pio alkohol 6 sedmica, slatko u 3 sedmice dva donuta pojeo. Stomak skoro nestao, al ovo zadnje nikako da skinem pa sam poceo trcati.
Malo me je i baklava zeznula, poslije te tri sedmice, u dva dana nekih 10 komada pojede.
Zadnja izmjena: soko, dana/u 17 apr 2024, 20:37, ukupno mijenjano 1 put.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: kraljttbvb, Paromlinac, Surreal, TefalTava i 14 gostiju.