Kanton Sarajevo - Razvoj

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

gruezi
Postovi: 3894
Pridružen/a: 30 jul 2010, 05:56
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la gruezi » 22 jan 2024, 00:01

RollMan je napisao/la:
21 jan 2024, 09:48
gruezi je napisao/la:
21 jan 2024, 01:41



Legendo tu moze komotno stati jos jedno sarajevo.. bez preuvelicavanja..
Ovdje može ,ali je problem što je svaka jača kiša poplava, tim stanovnicima eventualnog naselja bi umjesto parking mjesta morali praviti mjesta za gumene čamce.
Sve se da popravit I sprijecit sa gradnjom pravilne infrastrukture.. prije austrugara I miljacka se redovno izljevala I pravila poplave i to obimne u I oko bascarsije pa ljudi uredise za par godina.. ista stvar I ovdje.. ali sirenje ovdje ce tek doci na red kad se popuni prostor uz novu tramvajsku prugu do hrasnice..a tu ima haman 4 km livade. .znaci za nekih 25 godina.. sta bi sa onim projektom "nova ilidza"? nesto su govorili da su arapi htjeli pravit naselje za 40000 ljudi... primjetio sam da je kvalitet stanogradnje a I vizuelni izgled stambenih zgrada puno bolji I ljepsi zadnjih godina nego li je bio slucaj kad su pravili tibre I "miljacku"..onakav urbicid tesko da ima igdje na balkanu..

Avatar
KONTRASVIH
Postovi: 3263
Pridružen/a: 07 maj 2016, 22:19
Lokacija: Zanzibar
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la KONTRASVIH » 22 jan 2024, 13:59

gruezi je napisao/la:
21 jan 2024, 01:41
KONTRASVIH je napisao/la:
15 jan 2024, 12:29
gruezi je napisao/la:
08 dec 2023, 06:25
Sarajevo je grad sa ogromnim ali neiskoristenim potencijalom.. jedan od problema sarajeva je to sto je pocelo na pogresnom mjestu tj da je pocelo u danasnjim vojkovicima u dolini zeljeznice bilo bi puno lakse I jeftinije izgraditi grad ili metropolu.. ono sto sarajevu sad treba recimo je tramvajska linija do dobrinje I hadzica, plansko sirenje grada prema hrasnici( doci ce sa izgradnjom pruge do tamo) I rajlovcu, rjesavanje problema nelegalne gradnje, rusenje komunistickih grdosija tipa skenderija I kosevo( stadion) I pravljenje novih modernih sportskih kompleksa na ilidzi ,smanjenje broja favela, zabrana izgradnje novih tibri I miljacki itd..
Nova bolnica koja je pri kraju je jedan od najboljih projekata u bih poslije rata..
Ova zenicka firma sto nabavlja helikopter ce izgleda nabaviti bell 412 sto je najbolja moguca opcija.. moze se koristiti I u vojne I u civilne svrhe, I bice ga lakse odrzavati nego recimo aw 139 .. I osbih ce u sljedecoj turi helikoptera dobit 412ke..
Sarajevo je iskoristilo 80% svog potencijala unazad 7-8 godina. Dobro se prosirio unaprijedio i izgradio. Bilo bi dobro da citav kanton bude grad i da se u buducnosti tako povezuje gradi i siri, dakle da sve opcine u kantonu budu dio grada. Sarajevo se u trenutnom obliku ne moze dalje siriti radi kotline i okolnih planina.


Legendo tu moze komotno stati jos jedno sarajevo.. bez preuvelicavanja..
Zar nije ovo zasticena zona? Ako kojim slucajem i postoji mogucnost gradnje na ovom prostoru i ovdje bi se ista itekako ogranicila.

Onaj pravac prema Hrasnici ima potencijal za sirenje, pogotovo kada se spoji tramvajem.
SAMO VAS POSMATRAM
SUTORINA JE BIH

Avatar
svrakino1921
Postovi: 15909
Pridružen/a: 14 sep 2017, 15:31
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la svrakino1921 » 04 feb 2024, 13:28

slika

slika


Sunčana nedjelja u Sarajevu: Šetnja, kafa i gužva u centru grada

Avatar
svrakino1921
Postovi: 15909
Pridružen/a: 14 sep 2017, 15:31
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la svrakino1921 » 04 feb 2024, 13:35

slika




Funkcionalnost novih Stadler tramvaja sa infrastrukturom i podešavanje sa informacionim sistem za putnike, koji podrazumijeva glasovne i tekstualne najave stanica ispitivala se sinoć po prvi put na tramvajskoj pruzi u Sarajevu.

Do sada je veliki broj ispitivanja završen, uspješno je obavljena i testna vožnja unutar tramvajskog depoa, a u narednom periodu nastavit će se testiranje različitih komponenti tramvaja, kako unutar depoa, tako i na tramvajskoj pruzi.

Tramvaji su izrađeni po europskim standardima i normama. Dok traju ispitivanja i testiranja na tramvajima koji su stigli u Sarajevo, u Poljskoj jedan tramvaj, onaj koji je prvi i napravljen i koji je bio izložen na sajmu u Gdanjsku, prolazi homologaciju, tako da će svi tramvaji imati certifikat o homologaciji, baš poput tramvaja u državama Europske unije.

„Kada se završe sva ispitivanja, prilagođavanja i testiranja na jednom, taj sistem će biti prenesen na sve tramvaje i na taj način će više njih biti spremno za puštanje u saobraćaj.

Raduje me posvećenost svakom detalju, kako bi pored sigurnosti koju ćemo imati, imali i nove funkcionalnosti u niskopodnim tramvajima, koje smo odavno i zaslužili“, poručio je ministar saobraćaja Kantona Sarajevo Adnan Šteta.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2086
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la numanumaye22 » 04 feb 2024, 15:35

Brat na 5 stranica sam sebi odgovara i sam sa sobom razglaba :rol:

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7446
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la kraljttbvb » 04 feb 2024, 16:10

numanumaye22 je napisao/la:
04 feb 2024, 15:35
Brat na 5 stranica sam sebi odgovara i sam sa sobom razglaba :rol:
Isto ko ti na temi odlazak u inostranstvo ;)
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

VensanKasel
Postovi: 1930
Pridružen/a: 28 apr 2023, 17:14
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la VensanKasel » 05 feb 2024, 16:21

kraljttbvb je napisao/la:
04 feb 2024, 16:10
numanumaye22 je napisao/la:
04 feb 2024, 15:35
Brat na 5 stranica sam sebi odgovara i sam sa sobom razglaba :rol:
Isto ko ti na temi odlazak u inostranstvo ;)
Ahhahahah , ali fakat nema dana da ga neko ne zakuca :urnebes: :urnebes: :urnebes:
Moja zemlja mala brana velikoj rijeci ludila ...

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7446
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la kraljttbvb » 05 feb 2024, 22:44

VensanKasel je napisao/la:
05 feb 2024, 16:21
kraljttbvb je napisao/la:
04 feb 2024, 16:10
numanumaye22 je napisao/la:
04 feb 2024, 15:35
Brat na 5 stranica sam sebi odgovara i sam sa sobom razglaba :rol:
Isto ko ti na temi odlazak u inostranstvo ;)
Ahhahahah , ali fakat nema dana da ga neko ne zakuca :urnebes: :urnebes: :urnebes:
Kad frajer sam nabacuje zicere, moras ga zakucati ko ekser...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Raonffa
Postovi: 26280
Pridružen/a: 29 feb 2016, 17:18
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la Raonffa » 05 feb 2024, 22:45

Gradnja prema Hrasnici i općenito daj dio oko Ilidže je jedino gdje se Sarajevo može širiti u narednom periodu (20-ak godina), u nekoj daljoj budućnosti ovo području između Rajlovca i Ilidže (Doglodi, Otes, Azići, Sa polje) ali kao što rekoste za to treba urediti korito Bosne i to mi sve skupa djeluje nerealno.

Ovamo prema Vg i Ilijašu je nemoguće zbog geografskog položaja, tako da jedino ostaje ta Hrasnica i Sokolović Kolonija, mada ne znam koliko je normalno najveći aerodrom u državi okružiti urbanim područjima.
"Kako nemamo trofeja? Pa jel se druga liga igra za trofej? A i da nemamo trofeja,imamo vise navijaca. Jeste vidili utakmicu sa Jedinstvom?"

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54378
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la MortemHz » 05 feb 2024, 23:01

Raonffa je napisao/la:
05 feb 2024, 22:45
Gradnja prema Hrasnici i općenito daj dio oko Ilidže je jedino gdje se Sarajevo može širiti u narednom periodu (20-ak godina), u nekoj daljoj budućnosti ovo području između Rajlovca i Ilidže (Doglodi, Otes, Azići, Sa polje) ali kao što rekoste za to treba urediti korito Bosne i to mi sve skupa djeluje nerealno.

Ovamo prema Vg i Ilijašu je nemoguće zbog geografskog položaja, tako da jedino ostaje ta Hrasnica i Sokolović Kolonija, mada ne znam koliko je normalno najveći aerodrom u državi okružiti urbanim područjima.
Najveće naselje u Sarajevu ti je pored aerodroma. Aerodromsko naselje nisam računao jer je svakako dio istog.
Možeš se širiti i prema Vogošći i Ilijašu ali trenutno je Hrasnica pogodnija za to.
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
Raonffa
Postovi: 26280
Pridružen/a: 29 feb 2016, 17:18
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la Raonffa » 06 feb 2024, 11:06

MortemHz je napisao/la:
05 feb 2024, 23:01
Raonffa je napisao/la:
05 feb 2024, 22:45
Gradnja prema Hrasnici i općenito daj dio oko Ilidže je jedino gdje se Sarajevo može širiti u narednom periodu (20-ak godina), u nekoj daljoj budućnosti ovo području između Rajlovca i Ilidže (Doglodi, Otes, Azići, Sa polje) ali kao što rekoste za to treba urediti korito Bosne i to mi sve skupa djeluje nerealno.

Ovamo prema Vg i Ilijašu je nemoguće zbog geografskog položaja, tako da jedino ostaje ta Hrasnica i Sokolović Kolonija, mada ne znam koliko je normalno najveći aerodrom u državi okružiti urbanim područjima.
Najveće naselje u Sarajevu ti je pored aerodroma. Aerodromsko naselje nisam računao jer je svakako dio istog.
Možeš se širiti i prema Vogošći i Ilijašu ali trenutno je Hrasnica pogodnija za to.
Da, ali kažem okružiti aerodrom, trenutno je većinski okružen poljima, livadama i ponekom kućom. A i samo Aerodromsko je niža gradnja, ipak se stopilo sa okolinom.

Zamisli dole sa druge strane aerodroma (SK i Hrasnica) da Tibra zvekne zgrade :mrgreen:

Za VG i Ilijaš ne znam gdje bi se širilo, može u brdo jedino jer ravnine tamo slabo ima.
"Kako nemamo trofeja? Pa jel se druga liga igra za trofej? A i da nemamo trofeja,imamo vise navijaca. Jeste vidili utakmicu sa Jedinstvom?"

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54378
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la MortemHz » 06 feb 2024, 11:55

Raonffa je napisao/la:
06 feb 2024, 11:06
MortemHz je napisao/la:
05 feb 2024, 23:01
Raonffa je napisao/la:
05 feb 2024, 22:45
Gradnja prema Hrasnici i općenito daj dio oko Ilidže je jedino gdje se Sarajevo može širiti u narednom periodu (20-ak godina), u nekoj daljoj budućnosti ovo području između Rajlovca i Ilidže (Doglodi, Otes, Azići, Sa polje) ali kao što rekoste za to treba urediti korito Bosne i to mi sve skupa djeluje nerealno.

Ovamo prema Vg i Ilijašu je nemoguće zbog geografskog položaja, tako da jedino ostaje ta Hrasnica i Sokolović Kolonija, mada ne znam koliko je normalno najveći aerodrom u državi okružiti urbanim područjima.
Najveće naselje u Sarajevu ti je pored aerodroma. Aerodromsko naselje nisam računao jer je svakako dio istog.
Možeš se širiti i prema Vogošći i Ilijašu ali trenutno je Hrasnica pogodnija za to.
Da, ali kažem okružiti aerodrom, trenutno je većinski okružen poljima, livadama i ponekom kućom. A i samo Aerodromsko je niža gradnja, ipak se stopilo sa okolinom.

Zamisli dole sa druge strane aerodroma (SK i Hrasnica) da Tibra zvekne zgrade :mrgreen:

Za VG i Ilijaš ne znam gdje bi se širilo, može u brdo jedino jer ravnine tamo slabo ima.
Ma kakva TIbra, zvekni tornjeve :mrgreen:
Da, pretežno sam na brda mislio jer ima dosta neiskorištenog prostora. Nije idealno ali to ne bi bila loša ideja, svakako su prigradske općine i već su limitirane kako si i naveo. Vogošća ima solidan broj novih zgrada i dosta se povećao broj stanovnika tamo. Imaš i u samom Sarajevu takvih naselja, ne bi vjerovao koliko stanovnika tu može živjeti. Bilo bi i jeftinije a i sigurno zdravija konkurencija na tržištu kad bi se tako planski počelo graditi gdje postoje uslovi.
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
Arvid
Postovi: 17217
Pridružen/a: 06 feb 2021, 10:46
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la Arvid » 06 feb 2024, 12:03

Vogošća se širi, svaki dan niču kranovi i grade se zgrade u kojima su mahom rasprodani stanovi unaprijed glat, uglavnom mlađa raja. Biće to još bolje kad se za 250 godina transverzala završi.
I found freedom. Losing all hope was freedom.

NoDi80
Postovi: 4064
Pridružen/a: 02 maj 2023, 20:58
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la NoDi80 » 06 feb 2024, 12:09

Nodi ode u Austriju za sedmicu selim skroz i dogovorio sam se sa zenom da prodamo na Bistriku sta imamo i nesto na Ilidzi da kupimo od Butmirske do Hrasnice ljepota sve imas od aerodroma, tramvaja, autobusa, dom zdravlja, terme, skole, fakultete, Vrelo Bosne, Igman
Po meni najbolja lokacija u kantonu trenutno
Yugoslav First League: ⭐️
BiH Republic League: ⭐️
League of BiH: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
BiH Cup: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
BiH Supercup: ⭐️⭐️⭐️
European competitions
UEFA Cup/UEFA Europa League
Semi-finalists (1)
Quarter-finalists (2)
Mitropa Cup
Semi-finalists (2)

Avatar
Raonffa
Postovi: 26280
Pridružen/a: 29 feb 2016, 17:18
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la Raonffa » 06 feb 2024, 14:19

MortemHz je napisao/la:
06 feb 2024, 11:55
Raonffa je napisao/la:
06 feb 2024, 11:06
MortemHz je napisao/la:
05 feb 2024, 23:01


Najveće naselje u Sarajevu ti je pored aerodroma. Aerodromsko naselje nisam računao jer je svakako dio istog.
Možeš se širiti i prema Vogošći i Ilijašu ali trenutno je Hrasnica pogodnija za to.
Da, ali kažem okružiti aerodrom, trenutno je većinski okružen poljima, livadama i ponekom kućom. A i samo Aerodromsko je niža gradnja, ipak se stopilo sa okolinom.

Zamisli dole sa druge strane aerodroma (SK i Hrasnica) da Tibra zvekne zgrade :mrgreen:

Za VG i Ilijaš ne znam gdje bi se širilo, može u brdo jedino jer ravnine tamo slabo ima.
Ma kakva TIbra, zvekni tornjeve :mrgreen:
Da, pretežno sam na brda mislio jer ima dosta neiskorištenog prostora. Nije idealno ali to ne bi bila loša ideja, svakako su prigradske općine i već su limitirane kako si i naveo. Vogošća ima solidan broj novih zgrada i dosta se povećao broj stanovnika tamo. Imaš i u samom Sarajevu takvih naselja, ne bi vjerovao koliko stanovnika tu može živjeti. Bilo bi i jeftinije a i sigurno zdravija konkurencija na tržištu kad bi se tako planski počelo graditi gdje postoje uslovi.
Ma Vogošća kao mjesto ima odličan potencijal za širenje, samo je problem to spajanje sa Sarajevom koje mora ići preko brda ako se želi i od tog dijela kantona napraviti urbani dio tj. da i VG u nekoj budućnosti postane gradska općina mada neće se to nikada desiti.

Znam da mlađa raja masovno kupuje stanove po VG, yebiga blizu si Sarajeva a nisi u onoj gradskoj špici. Čak i u Visokom prodaju stanove pod pričom "25 minuta automobilom od centra Sarajeva" što jest tačno ako u Sa ideš tokom noćnih sati kad nema gužve :mrgreen:
"Kako nemamo trofeja? Pa jel se druga liga igra za trofej? A i da nemamo trofeja,imamo vise navijaca. Jeste vidili utakmicu sa Jedinstvom?"

NoDi80
Postovi: 4064
Pridružen/a: 02 maj 2023, 20:58
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la NoDi80 » 06 feb 2024, 14:52

Vogosca i Ilidza su bile gradske opstine do 1995
Yugoslav First League: ⭐️
BiH Republic League: ⭐️
League of BiH: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
BiH Cup: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
BiH Supercup: ⭐️⭐️⭐️
European competitions
UEFA Cup/UEFA Europa League
Semi-finalists (1)
Quarter-finalists (2)
Mitropa Cup
Semi-finalists (2)

NoDi80
Postovi: 4064
Pridružen/a: 02 maj 2023, 20:58
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la NoDi80 » 09 feb 2024, 19:00

slika

slika

slika
Yugoslav First League: ⭐️
BiH Republic League: ⭐️
League of BiH: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
BiH Cup: ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
BiH Supercup: ⭐️⭐️⭐️
European competitions
UEFA Cup/UEFA Europa League
Semi-finalists (1)
Quarter-finalists (2)
Mitropa Cup
Semi-finalists (2)

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54378
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la MortemHz » 12 feb 2024, 16:06

Ambiciozan plan za Sarajevo: Cilj je napraviti 15-minutni grad, tramvajska pruga i do Rajlovca

Predstavljen je nacrt plana za koji nadležni tvrde da će se njima ostvariti urbanistički i infrastrukturni preporod Kantona Sarajevo. Između ostalog, njime se tretira javni prijevoz i utjecaj visokih zgrada na kvalitet zraka.

Kantonalni premijer Nihad Uk (NS) je izjavio da će grad ovim planom postati 15-minutni grad, što bi trebalo značiti da će građani sve svoje potrebe moći ostvariti pješačenjem do 15 minuta. Dakle, u blizini bi trebali imati vrtić, školu, zdravstvenu ustanovu i svu ostalu javnu infrastrukturu koja im je potrebna za svakodnevni život.

Direktor Zavoda za planiranje razvoja Kantona Sarajevo Faruk Muharemović je naveo da je izradu novog urbanističkog plana predvodila arhitektica profesor emeritus Vlasta Jelena Žuljić.

Obuhvaćeni su projekti koji su planirani značajno ranije, kao i potpuno novi projekti. Muharemović je među potpuno novim projektima istakao izgradnju tramvajske pruge od Stupa, preko Azića i Rajlovca, do budućeg gradskog parka "Sastavci" - riječ je o prostoru na sastavu rijeka Bosne, Željeznice i Zujevine.

Prema riječima Muharemovića, ovaj tramvajski krak bi u potpunosti bio na trasi 13. transverzale. Na pitanje Klix.ba kako komentariše mišljenje da je upitna opravdanost ovog projekta, pa i s finansijskog stajališta, odgovorio je da je uvjeren da je ovaj projekat opravdan te je konstatovao da će se grad njime značajno razviti.

Kako je kazao, ako se uporedi urbanistički plan za period od 1985. do 2013. s urbanističkim planom od 2013. do 2035., onda je izgledno da će realizacija ovog projekta možda koštati i manje od prvobitne procjene. Smatra da će spomenuti prostor kod Rajlovca zahvaljujući tramvajskom prijevozu postati novi centar Kantona Sarajevo.

Muharemović je napomenuo da je planirana i izgradnja tramvajske pruge do Dobrinje i Šipa. Međutim, kako je naglasio, tramvajska pruga do Dobrinje neće biti na trasi 11. transverzale, kako je to ranije planirano, već na trasi 10. transverzale. Objašnjavajući zašto je došlo do ove promjene, istakao je da bi gradnja na trasi 11. transverzale bila mnogo skuplja. Planirano je da tramvajska pruga do Šipa bude na trasi Prve transverzale.

Muharemović je naveo da se nacrtom urbanističkog plana tretira i pitanje vjetrokoridora, tj. utjecaja visokih građevina na kvalitet zraka.

Kantonalni ministar komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja i zaštite okoliša Bojan Bošnjak (NS) je naveo da je bilo oponenata novog urbanističkog plana te smatra da je riječ o "vrlo futurističkom rješenju".

Ako skupština usvoji nacrt urbanističkog plana, slijedi dvomjesečna javna rasprava o ovom planu. Tokom javne rasprave moguće su izmjene nacrta urbanističkog plana.

Nakon javne rasprave, potrebno je da Vlada Kantona Sarajevo utvrdi prijedlog urbanističkog plana kojeg treba usvojiti i kantonalna skupština kako bi stupio na snagu.

slika
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
svrakino1921
Postovi: 15909
Pridružen/a: 14 sep 2017, 15:31
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la svrakino1921 » 15 feb 2024, 18:10

Najveci uspjeh BiH sporta voljene BiH
Bravo Lana
Najzaslužnija za ovaj uspjeh je nasa prelijepa Metropola

GOLEMA SI METROPOLO


Najbolja bosanskohercegovačka plivačica i sportistkinja Lana Pudar dobila je na korištenje stan u sarajevskoj općini Centar, čime bi se mladoj Mostarki trebao olakšati proces treninga i priprema, odnosno makar onog dijela kojeg obavlja u Sarajevu.






slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
svrakino1921
Postovi: 15909
Pridružen/a: 14 sep 2017, 15:31
Kontakt:

Re: Kanton Sarajevo - Razvoj

Post Postao/la svrakino1921 » 21 feb 2024, 12:09

slika




Vedran Tuce otkrio: Zubin Mehta dolazi u Sarajevo

"U Sarajevo dolazi dirigent Zubin Mehta. Koncert će se održati 13. jula, a na programu će se naći tri djela Čajkovskog, violinski koncert i V simfonija.

U Sarajevo je došao prvi put 19. juna 1994. godine, kad je grad bio pod granatama i dirigovao koncertom u srušenoj Vijećnici.

Važno je dodati da je Zubin Mehta 1994. godine dirigovao besplatno, i tada je donirao 10.000 dolara Sarajevskoj filharmoniji", rekao je Vedran Tuce.


"Koncert je nazvan Sad je drugačije, drugačija je klima za kulturu zahvaljujući novom duhu u politici. Posebno me veseli jer u posljednje vrijeme čujemo izraz infrastruktura u kulturi", dodao je direktor Filharmonije.


Nakon direktora Sarajevske filharmonije medijima se obratila violinistica Violeta Smailović Huart.

Filatelistički ambasador BiH: Predstavljena poštanska marka '100 godina Sarajevske filharmonije'
20.12.23. 13:47
Filatelistički ambasador BiH: Predstavljena poštanska marka '100 godina Sarajevske filharmonije'
"Ukratko, Čajkovski je koncert koji sam svirala kada je Mehta dolazio u Sarajevo, u Italiji i Americi. Shvatila sam moju ulogu, i čast mi je što imam priliku sudjelovati. Violina je nešto što sviram čitav život, uz Čajkovskog sam obrazovala niz muzičara, a istovremeno je izuzetno zahtjevno", izjavila je Violeta Smailović Huart.


Zatim je riječ dobio premijer KS Nihad Uk.

Zubin MehtaFoto: EPA-EFA: Zubin Mehta
"Kultura će dobiti mjesto kakvo zaslužuje, u narednim godinama vidjet će se na stvarima koje će se dešavati. U Sarajevu imamo Mutija i Mehtija u jednoj sezoni, to je velika stvar i drago mi je što se to dešava u mom mandatu. Vlada KS čini sve da svjetske zvijezde dolaze u Sarajevo i da građani nemaju potrebu posjećivati kulturna dešavanja u regiji. Sarajevo se mapira u svijetu gdje zaista treba biti, cilj nam je da gradimo nove uspomene. Informacija je odzvonila u regionu, i regionalne filharmonije postaju ljubomorne, želimo da to tako ostane", zaključio je Nihad Uk.

Sve ovo je rečeno u Narodnom pozorištu Sarajevo danas, 21. februara, na vanrednoj konferenciji za medije Sarajevske filharmonije, povodom zatvaranja koncertne sezone u kojoj je orkestar slavio 100 godina rada i postojanja.

Vođeni slavljeničkim duhom, ali i željom da publici i gostima Sarajeva poklone još jedan poseban koncert, odlučili su da spektakularno završe ovu 100. koncertnu sezonu.

Najavili su poseban događaj pod nazivom Drugačije za kraj, a direktor Vedran Tuce ekskluzivno je otkrio ime gosta koji samo za ovu priliku stiže u Sarajevo.

Podsjetimo, Sarajevska filharmonija obilježavanje 100. godišnjice počela je Gala koncertom kojim je dirigovao veliki Maestro Riccardo Muti.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 18 gostiju.