Kolumne by onoffon

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
onoffon
Postovi: 792
Pridružen/a: 14 nov 2010, 23:48
Kontakt:

Kolumne by onoffon

Post Postao/la onoffon » 03 dec 2010, 23:27

Modernizacija fudbala!

Šal, dlanovi, grlo, baklje su sastavni dio ultra subkulture, ako se moze tako nazvati. Ultrasi navijaju (pretezno) za svoje lokalne klubove, pa makar oni bili u trecoj-petoj ligi. Barem je tako u zemlji u kojoj je rodjen ovaj pokret, Italiji. Kada je ovaj pokret osnovan, odnosno kada je stao na noge, pretezno ste mogli vidjeti transparente koji govore o ljubavi prema klubu, kao naprimjer Forza Napoli, Ultras Bergamo, itd... Danas je slika potpuno drugacija, danas se najcesce vidjaju transparenti tipa ACAB i Against Modern Football.

Upravo to Against Modern Football (No al calcio moderno) je i tema moje kolumne. Fudbal kakav smo navikli da gledamo, fudbal kakav volimo polako nestaje. Razloge vjerovatno znate, a to je modernizacija fudbala. Jedan Manchester City potrosi ogromno bogatsvo za samo jedan prijelazni rok, dok recimo u istoj ligi jedan Sunderland plati igraca 13 miliona funti i to je klupski rekord u transferima. Gdje je tu čast!? Znaci ako klub ima pare, bit ce u vrhu, ako nema i nece. Nije samo pitanje dali ima pare, to je onako moralnije, vec je pitanje koliko ima para, pa je li moralno da Real plati igraca 96 miliona!?

Čitao sam kako postoji organizirani pokret da se ultrasi povuku iz fudbala. Zašto!? Preskupe karte, kako na domacim tako i na gostujucim terenima, zakoni, brutalnosti, zabrane baklji, transparenta, itd, itd...
Ultra pokret htijeli ili ne polako nestaje, a na tribine dolaze neki bogataši, ugledni ljudi, estradne zvijezde koje jedva cekaju da ih kamera uhvati u kadar, da mahnu koji put. Sto bi se narodski reklo, amerikanizacija publike, znate kakvi su navijaci kod njih u hokeju, bejzbolu, kosarci.

Svakodnevno se susrecemo sa novim planovima za stadione koji vise lice na spejs šatl nego na stadion. Kada ovdje na forumu odem na temu "Stadioni" pa pokazes unutrasnjost istog, nekad te baci prijenos da gledas unutrasnjost Mercatora, a ne fudbalskog stadiona. Stadioni "oldskulersi" bez stolica za vatrene navijace su skoro pa izbrisani, sada imate arene, halo arene po marketingskom imenu (Mercedes, Emirates, Allianz) na kojima imate Recaro sjedista, Colu, virslu, grijanje, itd, itd... Mnogi ce reci pa jeli bolje gledati mec iz takve pozicije ili stajati pa gledati!? Jeste! Ali, nije to ultra, to je moderni fudbal i karta za mec na takvom stadionu, ako je recimo liga prvaka, iznosi ko moja plata.

slika
Football is for you and me, not for industry !!!
Big club, great history, Nottm Forest.

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la LBJ MVP » 03 dec 2010, 23:38

Imaš šta protiv kakve baklje na sportskim terenima nema mi ništa mrže :o
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
onoffon
Postovi: 792
Pridružen/a: 14 nov 2010, 23:48
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la onoffon » 03 dec 2010, 23:41

Nisam te najbolje razumio, al da pokusam odgovoriti. Kako sam skonto tebi su mrske baklje, vjerovatno si mlad pa neznas koja je draz biti u masi od 10-ak hiljada ljudi kada se zapali stotine baklji. Modernizacija fudbala cini svoje, danas ih je sve manje.
Big club, great history, Nottm Forest.

Avatar
LBJ MVP
Postovi: 15602
Pridružen/a: 10 jan 2010, 21:52
Lokacija: Casterly Rock
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la LBJ MVP » 03 dec 2010, 23:44

onoffon je napisao/la:Nisam te najbolje razumio, al da pokusam odgovoriti. Kako sam skonto tebi su mrske baklje, vjerovatno si mlad pa neznas koja je draz biti u masi od 10-ak hiljada ljudi kada se zapali stotine baklji. Modernizacija fudbala cini svoje, danas ih je sve manje.
Jesam mlađi i baklje su mi pravo divljačke
Što se tiče modernizacije fudbala pa samo izbor Amerike 94. ili sada Katar ti je očit primjer.Šta mi možemo uradit protiv toga? NIŠTA.
I kako u Njemačkoj ljudi normalno navijaju uvijek puni stadioni na njima imaju pive,hrane svega i niko se ne žali :lol:
Michael Owen: "Before I went there, Jamie Carragher said to me: “Oh, you’ll never get a game, Ronaldo will be playing and Raul will be playing, My answer was simple: “But it’s Real Madrid”.

Avatar
onoffon
Postovi: 792
Pridružen/a: 14 nov 2010, 23:48
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la onoffon » 03 dec 2010, 23:52

Bas me cudi sto se nezale :roll: pa zamisli ti standard Njemacke i bilo koje balkanske drzave. Malo si polupao loncice, ja govorim o ultra pokretu, drugim rijecima o radnickoj klasi, pogledaj malo nize lige u Njemackoj, navijace Dynama ili Hanse, da nespominjem St. Pauli u eliti, bit ce ti jasno o cemu je rijec.
Pardon, ti nenavijas za radnicki klub, nego kraljevski.
Big club, great history, Nottm Forest.

Avatar
Mont0
Postovi: 2659
Pridružen/a: 16 dec 2008, 00:49
Lokacija: Delta Quadrant
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Mont0 » 06 dec 2010, 00:20

"Coerenza e Mentalita" do kraja, pa kud puklo 8-)
Support Velez, It's logical! ★

Avatar
-Paja
Postovi: 3145
Pridružen/a: 19 apr 2010, 21:51
Lokacija: Across to north and south to Key Largo
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la -Paja » 06 dec 2010, 11:33

Fudbal je odahnuo otkako su sa vecine evropskih terena iskorijenjeni ti nekakvi ultrasi koji sebe nazivaju navijacima, cuj baklja hahaha fudbal nije izmisljen da bi nekakvi probisvijeti i neradnici palili baklje ili isli na gostovanja da prave nerede i biju se sa protivnickim navijacima vec da uzivaju u igri normalni ljudi u normalnim uslovima.




Moderni fudbal dominira!
Dio Arsenala

Avatar
juznjak>
Postovi: 6397
Pridružen/a: 08 maj 2010, 16:49
Lokacija: Benidorm
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la juznjak> » 06 dec 2010, 14:38

Dobra kolumna kume . :D 8-) bez ultrasa ,baklji,zastava, itd to nije to , ko je protiv ima pozoriste pa fino pod ruku sa mamicom i gledaj predstavu . Nema vece ljepote od bakljade 8-) naravno protiv sam huliganstva !!
El Glorioso vuelve a ser un grande ! Rap sucks. Rap = Retards Attempting Poetry.
Ser del Madrid tiene precio,ser del barsa tiene precio,ser del atleti no tiene precio para todo lo demás ROJIBLANCO FORZA ATLETI!!!♡♥♡ Bosna Prkosna Od Sna !♥♡

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la spielführer_21 » 06 dec 2010, 14:46

Meni je EPL pravo mrska za gledati zbog toga što nema navijanja organizovanog(čast Liverpoolu). Uživam gledati Bundesku- uvijek koreografije, fore, fazoni i poneka baklja. Baklje tolerišem na početku ili kad padne gol, al ovo na Balkanu šta se radi nigdje veze, svaki derbi se prekine na par minuta zbog bakljade a i kad si na tribini, pa neko zapali baklju blizu tebe, ima li išta da gore smrdi? Znači ultrasi sve ok, samo baklje nemojte 8-)
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Devil » 06 dec 2010, 17:58

Nista bez ultra brate.Bio sam u tim vodama cca 7 godina.Zadnja tekma mi je bila Zvezda-Rangers 2007.godine.Prosao sam gostovanja i gostovanja sto domacih,sto inostranih,sve sa Zvezdom.
Nema prave atmosfere ako nema navijanja,u Engleskoj se to nadopunjuje kvalitetnim fudbalom,jer nemamo neke ekipe za navijanje,cak i kada imamo nije to ultra fazon,tek poneka ekipa.Ali zato imamo Millwall,WHU,Leeds,Portsmouth...
Kod nas je sve pomalo pomesano,mada najvise je ultra tu.Ja na Marakani ne bi mogao da zamislim navijanje bez baklji,korea,velikih zastava...
Ne znam ali mnogi mesaju huliganizam i ultra fazon,misle da ako neko zapali 10-ak baklji na tribini da je odmah huligan.
Ultrasi ce se tesko zadrzati na fudbalskoj sceni,sve se radi da se oni ugase,od kerova,cena karata,uslova...ali pravi pokret se nikada ugasiti nece to moraju da znaju. ;)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
onoffon
Postovi: 792
Pridružen/a: 14 nov 2010, 23:48
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la onoffon » 06 dec 2010, 19:56

Paja na kojoj ti planeti živiš :roll: mi svi budale ti pametan. Prvo i prvo kazes navijaci koji pale baklje su neradnici, hehe, pa sami ultrasi su radnicka klasa i pretezno radnicki klubovi imaju najbolje ultrase. Evo naprimjer Marseille i Napoli, najbolji ultrasi u Evropi, po meni. Pobrko si babe i žabe, stavio si u isti koš osobu koja zapali baklju sa onima sto prave nerede. To je isto da kazes onaj sto zapali cigaru dok ceka bus, od njega treba ocekivati da će i odradit obliznu trafiku. Procitaj kolumnu od kolege @Eagles, bit ce ti malo jasnije ko su ultrasi.
Big club, great history, Nottm Forest.

Avatar
-Paja
Postovi: 3145
Pridružen/a: 19 apr 2010, 21:51
Lokacija: Across to north and south to Key Largo
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la -Paja » 06 dec 2010, 23:21

Ti ultrasi jesu neradnici kao i sve ostale grupe tih huligana takozvanih navijaca, oni kao sto si rekao imaju dlanove i grla i ruke pa neka navijaju to im je dovoljno a baklje i bubnjeve neka ostave za cirkusa. Kakva radnicka klasa, radnicka klasa nema vremena da se zajebava sa bakljama i jos da se bije osim mozda par izuzetaka to su uglavnom tinejdzeri i ovi malo stariji besposlicari.
Dio Arsenala

Avatar
onoffon
Postovi: 792
Pridružen/a: 14 nov 2010, 23:48
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la onoffon » 07 dec 2010, 07:10

Zato se utakmice i igraju recimo nedeljom, da bi se imalo vremena.
Big club, great history, Nottm Forest.

Avatar
mandraX
Postovi: 17689
Pridružen/a: 04 dec 2009, 21:52
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la mandraX » 10 dec 2010, 14:22

Filmovi: Green Street Hooligans...Football Factory - to je zivot :mrgreen:

ko nije pogledao, obavezno mora! :)

Avatar
Urban Se Vratio
Postovi: 83
Pridružen/a: 06 dec 2010, 14:39
Lokacija: NDR Tuzla
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Urban Se Vratio » 16 dec 2010, 15:14

-Paja je napisao/la:Fudbal je odahnuo otkako su sa vecine evropskih terena iskorijenjeni ti nekakvi ultrasi koji sebe nazivaju navijacima, cuj baklja hahaha fudbal nije izmisljen da bi nekakvi probisvijeti i neradnici palili baklje ili isli na gostovanja da prave nerede i biju se sa protivnickim navijacima vec da uzivaju u igri normalni ljudi u normalnim uslovima.




Moderni fudbal dominira!
Treba svi da glumimo penzionere.Svaka cast treba ti dignut spomenik.

Avatar
Urban Se Vratio
Postovi: 83
Pridružen/a: 06 dec 2010, 14:39
Lokacija: NDR Tuzla
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Urban Se Vratio » 16 dec 2010, 15:24

-Paja je napisao/la:Ti ultrasi jesu neradnici kao i sve ostale grupe tih huligana takozvanih navijaca, oni kao sto si rekao imaju dlanove i grla i ruke pa neka navijaju to im je dovoljno a baklje i bubnjeve neka ostave za cirkusa. Kakva radnicka klasa, radnicka klasa nema vremena da se zajebava sa bakljama i jos da se bije osim mozda par izuzetaka to su uglavnom tinejdzeri i ovi malo stariji besposlicari.
Vidim ti si radnik radis na forumu citav dan.

Avatar
Frutek
Postovi: 3080
Pridružen/a: 21 okt 2008, 14:36
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Frutek » 16 dec 2010, 21:44

Bez brige u Bosni se fudbal nikad nece modernizirat :mrgreen:
Tiger Woods-John Terry-Karim Benzema-Peter Crouch-David Beckham-Franck Ribery-Bill Clinton
Ni sreće ni tuge do tebe nema mi druge, FK SLOBODA TUZLA

Avatar
Urban Se Vratio
Postovi: 83
Pridružen/a: 06 dec 2010, 14:39
Lokacija: NDR Tuzla
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Urban Se Vratio » 17 dec 2010, 19:50

Sminkerski salovi mjenjaju navijacke sramota.Gdje su dobri stari dani !?

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Devil » 17 dec 2010, 20:06

Urban Se Vratio je napisao/la:Sminkerski salovi mjenjaju navijacke sramota.Gdje su dobri stari dani !?
Koje smatras sminkerskim a koje navijackim?
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Urban Se Vratio
Postovi: 83
Pridružen/a: 06 dec 2010, 14:39
Lokacija: NDR Tuzla
Kontakt:

Re: Kolumne by onoffon

Post Postao/la Urban Se Vratio » 17 dec 2010, 20:14

Devil je napisao/la:
Urban Se Vratio je napisao/la:Sminkerski salovi mjenjaju navijacke sramota.Gdje su dobri stari dani !?
Koje smatras sminkerskim a koje navijackim?
Evo slike:

Sminkerski:slika

Navijcaki ( za tebe jedan) :slika

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 0 gostiju.