Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Moderatori/ce: Monolog,Unofficialpage

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la formance » 01 apr 2014, 20:04

Kako bi izgledao ?! Pa sigurno bi mu Rafa nakon 3-4 Top spina na BH iščašio rame. :mrgreen:

Šalu na stranu, teško je stvarno objektivno i realno zamisliti kako bi njihov duel izgledao, jer su potpuno, ali baš potpuno različiti igrači iz dvije različite galaksije. U eri slabijih reketa, brzih podloga i lakših loptica, match up bi otišao na Samprasovu stranu, u današnjoj eri na Rafinu. To je svima jasno. Međutim, zanimljivo je stvari pogledati iz druge perspektive. Federer je recimo tehnički naprednija verzija Samprasa, u glavnim bazičnim segmentima, izuzev servisa ga je prestigao, ali u nekim nije. Taj isti Federer redovno obere bostan u duelima sa Rafom i logično se zapitati kako bi Sampras prolazio ?! :mrgreen:

Ipak, neki igrački segmenti Federer nije imao u tolikoj mjeri kao Sampras. To su između ostalih, servis, voleji, mental strength, Running forhend, kombinacija C&C-a. Njegova najveća odlika je bila mentalna snaga i veliko srce. Baš kao Nadal, i Sampras je izvlačio najbolje udarce u najvažnijim trenucima. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi Rafa čitao njegov servis i pogotovo kako bi se fokusirao na njegov drugi servis, imajući u vidu da je Petov drugi servis najbolji drugi servis ikada. Sampras bi s druge strane morao izlaziti na mrežu uglavnom nakon prilaznih udaraca, jer koliko god dobar volleyer bio, ne bi u kontinuitetu mogao igrati dovoljno duboke voleje i pritom dobro pokrivati mrežu protiv najboljeg passing shotera, koji je uz to 'ljevak'. Naročito kad uzmemo u obzir koliko daleko Nadal stoji od osnovne. Dakle, morao bi prilaznim udarcima omogučavati sebi što bezbjedniji prilazak mreži.

Ipak, najviše bih volio vidjeti duel Rafine FH paralele i Samprasovog Running forhenda. A vidjeli bi bezbroj tih duela. Pretpostavljam da bi mu Rafa bušio BH stranu, dok ga ne bi izbacio iz terena dovoljno da otvori sebi drugu stranu terena i onda bi uslijedila FH paralela. Ali, Nadal vjerovatno ne bi računao na Samprasov Running forhend, kojeg je čak mogao odigravati iz potpunog disbalansa sa jednakom učinkovitošću. Njegova kontra iz tog udarca je neponovljiva i tu bi Rafa imao problema, jer bi dobijao nazad loptice koje protiv večine, maltene svih, igrača ne dobija.

U svakom slučaju, bilo bi zanimljivo to vidjeti. Zanimljivo je i zamišljati kako bi to izgledalo. Odlična mentalna gimnastika. :mrgreen: Vidječemo, barem donekle, kada počne ona teniska liga o kojoj se pričalo prije koji mjesec. Sampras i Nadal su u istoj grupi. :crazy: Postaviću kroz par dana i 'Kuerten vs Nadal', analizu, koja je uglavnom napisana u 'if' terminologiji. :mrgreen:
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la samosarajvo » 02 apr 2014, 01:21

Hmm zanimljiva situacija.
Pod pretpostavkom da Sampras igra sa svojim reketom kakvim je igrao u svoje vrijeme te da posjeduje fizicku spremu koju je mogao imati sa tadašnjim suplementima,treninzima,ishranom itd (razlike postoji i u reketima i u tim suplementima ali ipak ne toliko, ipak je to bilo prije 15 ak godina, a ne prije 40) ali da se igra na danasnjim podlogama i danasnjim lopticama Rafi bi dao prednost na šljaci(90-10) i slow hc-u(75-25) .Na medium hc-u bi vjerujem bilo izjednaceno(50-50), mozda opet blaga prednost ovom Rafi u zadnje vrijeme(55-45)
Na fast hc-u i travi dajem prednost Samprasu(65:35) ali msilim da bi Rafa i tu uspio nanizati više uspjeha i pobjeda nego Sampras na šljaci i slow hc-u.Uspio bi Rafa nakon par izgubljenih WB finala naći riješenje za Pita, nešto slicno kao sto je uradio i sa Rogerom, kako tako.
Eh da se igralo u Samprasovoj eri podloga...nisam siguran.Ne mogu tacno rangirati tadasnje podloge.Vjerujem da bi Rafa i tu naravno imao prednost na šljaci i tadašnjem slow hc-u (manju nego danas) dok bi na ostalim brzim podlogama Sampras vodio glavnu riječ.I u tom slučaju opet veće šanse dajem Rafi da bi otkino WB (ili generalno do pobjede na brzim podlogama) Samprasu nego Sampras RG(sljaku) Nadalu.

Ključno bi bilo kako bi se Pitov bh nosio sa Nadalovim spinovima? Mozda mu je bh generalno dosta losiji od Rogerovog ali mozda bi se iz nekog nama nepoznatog razloga bolje nosio sa Nadalovim TS FH? Sumnjam ali ne mozemo znati tačno.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16531
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la jestamaji » 02 apr 2014, 10:39

formance je napisao/la:Kako bi izgledao ?! Pa sigurno bi mu Rafa nakon 3-4 Top spina na BH iščašio rame. :mrgreen:

Šalu na stranu, teško je stvarno objektivno i realno zamisliti kako bi njihov duel izgledao, jer su potpuno, ali baš potpuno različiti igrači iz dvije različite galaksije. U eri slabijih reketa, brzih podloga i lakših loptica, match up bi otišao na Samprasovu stranu, u današnjoj eri na Rafinu. To je svima jasno. Međutim, zanimljivo je stvari pogledati iz druge perspektive. Federer je recimo tehnički naprednija verzija Samprasa, u glavnim bazičnim segmentima, izuzev servisa ga je prestigao, ali u nekim nije. Taj isti Federer redovno obere bostan u duelima sa Rafom i logično se zapitati kako bi Sampras prolazio ?! :mrgreen:

Ipak, neki igrački segmenti Federer nije imao u tolikoj mjeri kao Sampras. To su između ostalih, servis, voleji, mental strength, Running forhend, kombinacija C&C-a. Njegova najveća odlika je bila mentalna snaga i veliko srce. Baš kao Nadal, i Sampras je izvlačio najbolje udarce u najvažnijim trenucima. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi Rafa čitao njegov servis i pogotovo kako bi se fokusirao na njegov drugi servis, imajući u vidu da je Petov drugi servis najbolji drugi servis ikada. Sampras bi s druge strane morao izlaziti na mrežu uglavnom nakon prilaznih udaraca, jer koliko god dobar volleyer bio, ne bi u kontinuitetu mogao igrati dovoljno duboke voleje i pritom dobro pokrivati mrežu protiv najboljeg passing shotera, koji je uz to 'ljevak'. Naročito kad uzmemo u obzir koliko daleko Nadal stoji od osnovne. Dakle, morao bi prilaznim udarcima omogučavati sebi što bezbjedniji prilazak mreži.

Ipak, najviše bih volio vidjeti duel Rafine FH paralele i Samprasovog Running forhenda. A vidjeli bi bezbroj tih duela. Pretpostavljam da bi mu Rafa bušio BH stranu, dok ga ne bi izbacio iz terena dovoljno da otvori sebi drugu stranu terena i onda bi uslijedila FH paralela. Ali, Nadal vjerovatno ne bi računao na Samprasov Running forhend, kojeg je čak mogao odigravati iz potpunog disbalansa sa jednakom učinkovitošću. Njegova kontra iz tog udarca je neponovljiva i tu bi Rafa imao problema, jer bi dobijao nazad loptice koje protiv večine, maltene svih, igrača ne dobija.

U svakom slučaju, bilo bi zanimljivo to vidjeti. Zanimljivo je i zamišljati kako bi to izgledalo. Odlična mentalna gimnastika. :mrgreen: Vidječemo, barem donekle, kada počne ona teniska liga o kojoj se pričalo prije koji mjesec. Sampras i Nadal su u istoj grupi. :crazy: Postaviću kroz par dana i 'Kuerten vs Nadal', analizu, koja je uglavnom napisana u 'if' terminologiji. :mrgreen:

slažem se u svemu napisanom, sa malom digresijom da je ipak Goranov drugi bio bolji .... barem od trenutka kada je odlučio servirati dva prva :mrgreen:

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la Claus » 02 apr 2014, 19:42

S velikom sigurnošću mogu utvrditi da Sampras ne bi prolazio ništa bolje od Federera u duelima protiv Rafaela Nadala. @Formance je naveo nekoliko stvari u kojima je Pete bolji od RF-a (drugi servis, running FH, net-play, C&C, mental toughness), ali šta ćemo s BH-om i kretanjem, nečim što se jednostavno mora imati protiv Nadala. Kako bi hvatao Rafine top spinove s udarcem koji mu je oduvijek bio najveća mana :?: Da li bi kasnio na udarce i bi li mogao fizički parirati Nadalu :?: Da li bi ga RN bušio na mreži kao Federera na AO 2013 :?: Odgovori na ova pitanja vjerovatno ne idu u prilog Amerikancu.

Ipak, osjećam potrebu da njihovo neostvareno rivalstvo sagledam kroz prizmu 90ih i ere još uvijek brzih podloga, te današnje situacije koju oslikavaju homogenizirane i usporene podloge. Sampras bi u svoje vrijeme po svemu sudeći lako izlazio na kraj sa Špancem na fast i medium HC-u (uključujem ovdje i dvoranu), ali i na travi razumije se. Koliko god to neki osporavali, brze podloge nikad nisu, i neće, goditi Nadalu. Ama baš nikad. Poneki bljesak a la 2013 će se dogoditi, ali dominacija u kontinuitetu - NE :!: Ipak, spori beton i šljaka su sasvim druga priča. Isti bi sigurno bili na Rafinoj strani. I to ubjedljivo. Što se tiče današnjeg tenisa, mislim da Sampras ne bi imao šanse nigdje, osim možda na WB-u, da porazi trenutnog broja jedan. Današnji tenis je najzahtjevniji do sada, rekao bih previše iscrpan i nemoguć za nekog ko nije bio neki footworker i ko je preferirao S&V igru. To je i suština svega ovoga.

Mnogo zanimljivije bi bilo da vidjeti potencijalno Agassijevo i Nadalovo rivalstvo. Dakle, jedina dva igrača koja se mogu pohvaliti Golden Slamom. Znamo da je Đoković najsličniji Andreu; obojica su sjajni returneri (vjerovatno 1. i 2. najbolji svih vremena), imaju razoran BH i u stanju su biti konkurentni na svim podlogama. A takvi najboljem šljakašu svih vremena najmanje odgovoraju, iz prostog razloga jer im je gotovo nemoguće pronaći slabu tačku pa im tako nema šta forsirati. Morao bi ili biti maksimalno agresivan i prihvatiti rizik da bude isprašen, ili se jednostavno nadati lošem danu protivnika.

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la formance » 02 apr 2014, 22:45

Možda je sve to istina, ali jedna stvar se Samprasu nikada ne bi dogodila, a to je redovno skidanje gača kada je preko puta mreže jedan protivnik.

Teško je bilo šta vaditi iz konteksta i tražiti logičak zaključak, a pogotovo kad je u pitanju igrač iz potpuno druge i drugačije ere. Niti bi glavnica Samprasove igre danas bio S&V, niti bi igrao sa malom glavom reketa kao što je igrao ranije (najmanja glava od svih igrača ). Niti bi Federer i Nadal bili ovakvi igrači u 90-tim. Vrijeme oblikuje igrača, a igrač se prilogađava vremenu i standardima koje vrijeme postavlja.

Najpoštenije je reči da bi Nadal obrao bostan protiv Samprasa u 90-tim, kao i Sampras protiv njega u nultim. Sve mimo toga bilo bi okretanje vode na mlin jednom ili drugom igraču, što je krajnje nepotrebno.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la MaGiCa » 03 apr 2014, 00:25

Ne znam za vas, ali ako vec trazhite igrache iz proshlosti koji bi ovoj danashnjoj garnituri davali probleme do nivoa nanoshenja poraza u kontinuitetu - to su Borg i Lendl #1 i #2, IMHO. Ne znam bash za Agassija - njemu je kretanje bilo problematichno a udarci izuzetni, dok danashnji tenis upravo nagradjuje movere, a ne groundstrokere.

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la formance » 03 apr 2014, 00:59

MaGiCa je napisao/la:Ne znam za vas, ali ako vec trazhite igrache iz proshlosti koji bi ovoj danashnjoj garnituri davali probleme do nivoa nanoshenja poraza u kontinuitetu - to su Borg i Lendl #1 i #2
+1

Obojica su imali sve ono što moderni teniser treba da ima. Jake bazične udarce, teniski IQ, mentalnu snagu, fizičku spremu. Connors i Agassi također mogu ući u tu grupu, ali su imali određene bagove, pa ne mogu u istu rečenicu sa ovom dvojicom. Mada smatram da bi Agassiju odgovarala svaka era, izuzev one sa drvenim reketima, jer bi efekat njegovog riterna i ballstriking tenisa (dvije najjače komponente njegove igre) izgubile na značaju.

Connorsov dvoručnjak mnogi smatraju najboljim dvoručnim svih vremena. Šta ti misliš o tome @MaGiCa ? Po onome što sam ja vidio, mogao je generisati najviše snage tim udarcem od svih tadašnjih igrača. Posebno se isticala dijagonala, ali i paralelu je imao dobru, samo što se morao kriviti ko životinja da je udarii kako treba, jer je tijelom morao generisati snagu koju sam reket nije mogao proizvesti. :mrgreen:
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la MaGiCa » 03 apr 2014, 11:21

Ja sam vishe pro agassijevsko-safinovsko-djokovicevski orijentisan. Djokovic ima najkonstantniji 2HBH (prichamo o momentima kada je u shpicu forme, kad mu BH fercera), Safin je imao najjachi usled visine i fizichke pojavnosti(~FH), a Agassi tehnichki najbolji, IMHO. Koji god da se izabere, ne bi se pogreshilo. Mozhda chak i da se ide sa Nalbandianovim.

Jimbov je isto bio dobar, prava avangarda, ali mislim da nije ovaj nivo ili je samo konstantnost modernih igracha ta koja chini iluziju da Connorsov BH nije u rangu sa njihovim :?: :hmmmmm:

Inache, interesantno je da su ova trojica: Connors, Agassi i Djokovic, svoju igru gradili oko agresivnog riterna i jakog 2HBH, ali dok im ostali elementi u igri nisu legli "na svoje mesto" (Connorsu igra na mrezhi, Agassiju FH, Djokovicu fizichka snaga) - nisu mogli da zagospodare Tourom. Dok, sa druge strane, servis+FH igracha, kojima je to bio fundament, imash koliko hocesh: McEnroe, Becker, Sampras, Roddick, Federer...da ne govorimo o starijim vremenima. Koliko je samo FH razornija strana, a prednost lakog holdanja servisa nemerljiva...


formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la formance » 03 apr 2014, 14:50

U biti se slažem, koji god da izabereš, ne možeš pogriješiti. Svaki pomenuti BH je imao nešto u čemu je bio najbolji. Recimo Safinova BH paralela je sigurno najbolja paralela koju je tenis vidio, pa onda njegov power segment, snaga koju je generisao iz ne tako velikog zamaha rukom je nešto neponovljivo.

Zatim Agassijeve dijagonale i hvatanje loptice neposredno nakon dodira s podlogom. Niko je nije hvatao ranije od njega, pritom je bio podjednako dobar i defanzivno i ofanzivno. Nalbandian je imao fantastične uglove i najbolje je napadao na spin, te mijenjao direkciju udarca. Tipsarević je jednom to dobro objasnio, u posljednjem momentu čovjek promijeni putanju loptici, tako da nikako ne možeš anticipirati, pošalje te u jednu stranu, a lopticu u drugu. Đokoviću ide plus za konstantnost i counterpounching.

Ubacio bih ja tu i Connorsa, svi stariji kažu da je njegov BH bio najbolji BH tog vremena, s tim da ja lično mislim da bi mu mnogo više odgovaralo da se rodio 10-tak godina kasnije, gdje bi era modernijih reketa uspjela ispratiti njegov igrački baseline potencijal. Borg je bez ikakve sumnje imao najbolji flik na BH-u.Teško, jako teško izabrati, mada, kada sve uzmem u obzir, mislim da u tom udarcu niko nije imao potencijal kao Safin.
MaGiCa je napisao/la:Inache, interesantno je da su ova trojica: Connors, Agassi i Djokovic, svoju igru gradili oko agresivnog riterna i jakog 2HBH, ali dok im ostali elementi u igri nisu legli "na svoje mesto" (Connorsu igra na mrezhi, Agassiju FH, Djokovicu fizichka snaga) - nisu mogli da zagospodare Tourom. Dok, sa druge strane, servis+FH igracha, kojima je to bio fundament, imash koliko hocesh: McEnroe, Becker, Sampras, Roddick, Federer...da ne govorimo o starijim vremenima. Koliko je samo FH razornija strana, a prednost lakog holdanja servisa nemerljiva..
:thumbup: Još jedan dokaz da su servis i forhend dva najvažnije teniska udarca.

Kolega sa drugog foruma mi je prije par mjeseci poslao jedan klip na kojem analiziraju Rosewallov BH i malo je reči da sam se syebao kada sam vidio tehniku hvata gripa, zamah i udarac.



Prebacite na 1.40 i uživajte. Kolika je samo snaga i elastičnost u zglobi bila potrebna da ovakvu tehniku udarca tako dobro izvodiš. :bow:
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la formance » 05 apr 2014, 00:59

Ovo je analiza čije su se posljedice osjećale danima nakon što je objavljena, budući da smo ja i drug @MaGiCa raspravljali čitavu sedmicu oko stvari koje su otišle u pravcu u kojem nisu bili namijenjeni. Svaki post je povlačio pet novih tema, pa smo od Guge i Nadala, prošli i jačinu konkurencije šljakaša po svakom periodu posebno, Novakove clay i grass court kvalitete, Federerov status kao šljakaša i Nadalov kao travara u teniskoj historiji, da bi došli do toga da li je Federer imaš jaču konkurenciju na šljaci ili Nadal na travi. :mrgreen: Naravno, oko nekih pitanja smo se usaglasili, u nekim smo bar donekle približili stavove, a u nekim se nismo mogli složiti. :) Svejedno, mislim da je dobro da se ova analiza nađe ovdje.

Gustavo Kuerten vs Rafael Nadal

Mnogo je teniskih rivalstava za koje žalim što ih nisam imao priliku pratiti uživo, međutim mnogo je i onih kojih nam je historija ostala dužna. Možda za to ne možemo kriviti historiju, već jednostavno 'majku prirodu' koja je učinila da se neki igrači rode 10-15 godina ranije ili kasnije i tako sigurno onemoguće potencijalno najveća teniska rivalstva. Jedno od onih, za koje jako mnogo žalim jeste rivalstvo Kuertena i Nadala. Namjerno neću umjesto Guge spomenuti Vilasa (Nadala 70-tih godina) ili Borga, jer mislim da njihova veličina najviše dolazi do izražaja kada ih posmatramo u okviru njihovog vremena, a u potencijalnom match-upu sa Rafom, sva trojica (Borg, Vilas, Nadal) bi izgubili na onome što ih je najviše proslavilo, jer bi bilo praktično nemoguće da se neko dominantno izdvoji jedan od drugog na šljaci. Barem to važi za Borga i Rafu, jer je Vilas ipak bio klasu ispod njih. Međutim, sredinom 90-tih se pojavio igrač, koji je po mnogo čemu bio kompletnija verzija Guillerma Vilasa, počevši od servisa, forhenda, bekenda i svih ostalih igračkih i tehničkih segmenata. Gustavo Guga Kuerten, prvi i jedini brazilski teniser koji je bio #1 i svakako teniser, za kojeg i pored 3 osvojena RG-a, te 6 Mastersa, možemo reči da je mogao više, mnogo više. Prvenstveno pogledamo li njegove tehničke i fizičke sposobnosti, nemoguće je da se ne zapitamo kako su izostali rezultati na hardu, na ostalim podlogama ?! Fantastičan servis, izuzetni forhend i bekend, jaki i napadački iskristalisani udarci, odlično kretanje. S druge strane, ako pogledamo konkurenciju, brzinu podloga i ostalo, djelimično dobijemo odgovor na to pitanje. Ipak mislim da je i pored toga, Guga imao predispozicije da na hardu postigne mnogo više nego što je Guillermo Vilas, ali mu to nije pošlo za rukom, za što je dijelom zaslužan on. A drugim dijelom povrede. Kada bi sada krenuo da nabrajam igrače kojima su povrede uništile karijeru, ne znam gdje bi mi kraj bio, zato to neću ni raditi. A Guga je jedan od njih. Zašto on i Nadal ?! Prvenstveno zato što su igrali u približno istom vremenskom periodu, gdje je svakako moguće vršiti određenja poređenja i analize. Drugi razlog su različiti stilovi i jednog i drugog igrača. Tačnije, meni kao ljubitelju različitih stilova bi ovo trebao biti glavno razlog zašto sam odabrao njih dvojicu. Treći razlog bi bio taj što je šljaka prirodno okruženje i jednom i drugom igraču.

slika

Sudar stilova je najljepša stvar svakog sporta. Ne samo da je zanimljivije vidjeti različita rješenja na terenu, različite poteze, udarce, odluke, već takvo stanje stvari izvlači i kvalitet više iz svakog igrača. Akcenat se svodi na prilagođavanje, protivniku, uslovima, podlozi. A šljaka, kao podloga, nekako najviše pogoduje tome, tim prije što je mogučnost nepravilnog odskoka veča, što vrijeme u velikoj mjeri utiče na brzinu podloge i odskok loptice, te što zahtjeva savršen spoj fizičkog i igračkog talenta, koji je potrebno materijalizovati u kolotečinu, da bi igrač bio u stanju dominirati njome. A razlika između Kuertena i Nadala, kao izuzetnih clay courtera je što je potonji inovativnošću svoje igre i maksimalnom korištenju svojih mogučnosti upravo to i napravio. Spojio je high percentage tenis sa dominantnim baseline tenisom, zasnovanim na izuzetnom Top spinu kojeg je pretvorio u ofanzivno oružje. Rotacija loptice koja je duplo veča nego kod ostalih igrača, te pretvaranje Top spina iz moonballinga u 'agrresive form' je inovacija koja je u kombinaciji sa nevjerovatnim mentalnim kapacitetom i lavovskim srcem, Rafu učinila nedostižnim za konkurenciju, kako na šljaci, tako i na večini podloga. I s te strane leži razlog njegove dominacije i osnovne razlike između ove dvojice tenisera. Stil igre i načinu korištenja svog stila igre. Rafi na šljaci se gotovo nemoguće prilagoditi i to je konkurenciju automatski stavljalo u neprirodan položaj, što se za Gugu ipak ne može reči, jer on nije imao izražena šljakasta oružja u svojoj igri koja bi ga mogla učiniti dominantnim igračem na duže staze. Samim tim je bilo nerealno očekivati da bi mogao postići ono što su postigli Borg, Rosewall, Lendl, Nadal ili Villas na toj podlozi ili da bi se u pogledu toga mogao porediti sa njima. Međutim, stavimo li stvari u kontekst, razlučimo li sve njihove segmente jedan po jedan i stavimo li ih u zamišljenu mašinu, te na taj način pokušamo uporediti, možemo dobiti interesantne odgovore. A upravo to je i bit ove teme.

slika

Koji su igrački/tehnički segmenti u kojima je Guga bio bolji od Rafe ?! To su definitivno servis i bekend, drop shotovi i igra na mreži. Sve ostalo je na strani Nadala, nešto više, nešto manje. Guga je bio 1,90cm što je idealna visina za igrača i servis mu je donosio mnogo više lakih poena nego Rafi. Generisao je mnogo snage, bio i konzistentan također. Ipak, koliko bi mu servis donosio protiv igrača koji prilikom riterna stoji 3-4m iza osnovne, te koji bez problema vraća takve loptice u teren ?! Definitivno ne mnogo. S druge strane, Guga je nerijetko znao odigravati dropove, naročito BH-om, jer je njegov nezgrapni zamah stavljao protivnike u nezavidan položaj da ne mogu anticipirati šta će ovaj sljedeće odigrati. To je segment koji bi mu donosio prednost, ukoliko bi ga znao adekvatno iskoristiti. Što se tiče net gamea, svakako ne bi mogao ništa značajnije napraviti bez obzira na raspon ruku. Niti je imao posebno voleje, niti je prirodno takav igrač koji trči na mrežu, a čak i da je Sampras, Edberg i McEnroe u jednom, ne bi imao nikakvih šansi protiv Rafinih passing shoteva. Međutim, bekend je svakako udarac koji bi mu donosio veliku prednost. Guga je bez problema hvatao spinove i mijenjao direkciju udarca. Podjednako dobro je udarao i CC (Cross court) i DTL (down the line). Najzanimljivije je ustvari što je imao mogučnost u posljednjem trenutku odrediti putanju kojom će loptica ići, praktično iz tijela, pa bi tako protivnike slao u jednu, a lopticu u drugu stranu. Tu su naravno i nevjerovatni uglovi koje je bio u stanju pronalaziti. BH je svakako udarac koji bi činio suštinu njegovog gameplana u meču sa Rafom. Napad paralelom bi primorao Rafu da se brani ili visokim slajsom ili skraćenim BH-om, što bi Gugi ostavljalo dosta prostora za napad FH-om, koji je on odlično praktikovao, ali Rafina defanzivna oružja, naročito Running forehand ne bi Gugi dozvoljavala mnogo prostora za bezbrižne napade, prvenstveno što bi ga maksimalno tjerao da igra udarac više i primoravao ga da se samoubije greškama u toj ofanzivi. S druge strane, dijagonalom bi svakako mogao probijati Rafin FH, što bi mu ostavljalo dosta prostora na paraleli, koje bi Rafa teško mogao stizati. Međutim, problem je što bi ti BH-i išli na Rafin FH, koji je u TOP 5 forhenda svih vremena i koji često mijenja ritam svojom paralelom, bez obzira na položaj na terenu. Zato bi Guga i prilikom tih napada dijagonalom na FH, morao imati što više centralizovaniji položaj na terenu u slučaju Rafinog odgovora u vidu paralele. Sa takvim poretkom stvari, s obzirom na visinu, dug korak i velik raspon ruku, te činjenicu da je i Guga u trku mogao generisati mnogo snage iz FH-a, uspjevao bi stizati te loptice i zadati konačni udarac ili bar zadržati inicijativu u poenui. Rezultat takve igre bi bio u zavisnosti toga koliko kontinuirano bi se Guga mogao držati tog plana, prije nego počne griješiti ili izgubi glavu u svemu tome.

slika

S druge strane, šta su Rafina najjača oružja u match up-u sa Kuertenom ?! Svakako ritern, TS forhend, defanziva, passing shotevi, mental strength, filozofija igre, taktički prilagodljivija igra. Servisom ne bi mogao ništa značajnije napraviti, ali bi FH-om nastojao što više zadržavati agresivnost u igri i dominantnost u razmjenama. Kvalitet Rafinog Top spina se ogleda u rotaciji loptice koja pri dodiru sa podlogom čini da loptica ide u stranu i bukvalno bježi od protivnika, što mijenja njegov položaj na terenu i primorava ga da više pokriva jednu stranu (obično je to BH strana, jer večinu toura čine dešnjaci), što Rafi ostavlja više prostora da dejstvuje po paraleli. Obično su igrači sa dobrim 2HBH-om, koji hvataju lopticu u penjaju imali odgovor za te Rafine FH-e i u večini slučajeva izlazili kao pobjednici iz tih FH vs BH razmjena, a Guga je također hvatao lopticu u penjaju, samo što je igrao jednoručni bekend. Ne bi Rafi spin previše toga donosio, mogao bi računati na Gugin umor s vremenom, ali to je zasnivanje taktike na potencijalnom fizičkom padu protivnika, što može biti mač s dvije oštrice. Smatram da bi Guga večinski uspjevao kontrolisati te Rafine FH top spinove i čak odgovarati protunapadom, ali je pravo pitanje koliko dugo bi to mogao raditi, te šta bi se desilo kad bi Rafa promijenio taktiku, povukao se više nazad ili eventualno nastojao crtati paralelom po FH strani ?! To je već pitanje za Oskara, međutim, činjenica je da bi se svakako Kuerten morao više prilagođavati Rafi i njegovom stilu, nego obrnuto. Ritern ?! Tu nema puno polemike, Rafina prednost je što može kontrolisati poen i kad je na osnovnoj i kad je debelo izvan nje i Rafina mogučnost forsiranja i promjene više taktičkih postavki, u zavisnosti rezultata i situacije na terenu bi mu donosila mnogo, naročito kad uzmemo u obzir činjenicu da Kuerten nema tu mogučnost. I teško bi se Guga mogao nositi sa Rafinim 'istupanjima iz šablona'. Riternom bi vraćao večinu servisa i tjerao Gugu da napada, pozivajući ga na mrežu, a onda u večini slučajeva sjajnom kontrom preuzimao inicijativu ili jednostavno probijao protivnika passing shotevima. Jedini rješenje za Gugu bi bilo da crta linije i nalazi uglove, koji bi Rafu što više razvlačili po terenu, a njemu omogučavali laganu egzekuciju istog ili da pokušava kontrolisanom agresivom održavati inicijativu, te možda drop shotovima mijenjati ritam i doći do poena.

slika

Da sumiramo, Nadal u ovom match up-u ima više različitih segmenata na svojoj strani, koji ga stavljaju kao favorita. Tehnički, obojica imaju jednake kvalitete, međutim, Rafini tehnički segmenti su mnogo prilagodljiviji u svrhu taktike i gameplana u datom trenutku. On ima više različitih načina koje može koristiti i kojim može dominirati, što mu daje veliku prednost. Zatim na red dolazi 'spoj' ili 'kolotečina' koju sam pominjao, a to je da je Rafa kao mašina koja podjednako dobro koristi sva raspoloživa oružja koja ima. Čak i da ga igrački i taktički uništiš, ostaju njegova mentalna snaga, filozofija igre i veliko srce koji regenerišu njegove prethodno navedene segmente, pomažući mu da iznova i iznova pronalazi neka nova rješenja. I to je Rafina največa prednost, njegov paket je kompletniji od Guginog, njegov paket ga je učinio igračem kakav jeste. Što se Guge tiče, jasno je kakve su njegove mogučnosti i šta bi trebao raditi u tom duelu. Prednost mu je što bi servisom vjerovatno sticao inicijativu u poenima, čiji ishod bi podjednako zavisio i od njega i od protivnika. Također, spoznaja da bi mogao biti više nego ravnopravan u razmjenama sa Rafom značila bi mu mnogo. Slajs bi mu više odmogao nego pomogao i taktički ne bi imao puno mogučnosti da bira kako da igra protiv Rafe. Postoje dvije solucije: 'crtanje po terenu' ili 'kontrolisana agresiva'. Ako bi uspio da napravi spoj tog dvoga, njegove šanse bile bi veče. Ali to je poprilično veliko 'ako'. Rafa zna ubiti protivnika i natjerati da ga ni sam ne vjeruje u svoju taktiku i njeno djelovanje. Ipak, s obzirom na činjenicu da je šljaka Kuertenu prirodno okruženje Rafa sigurno ne bi mogao računati na taj luksuz. Ono što bi Gugu najviše kočilo jeste to što bi mu BH kad tad morao popustiti i taj fizički pad bi morao zamijenjivati slajsom. U tom slučaju, momentum bi naglo prešao na Rafinu stranu. To opet dovoljno govori o tome kako bi se njihovo rivalstvo odvijalo, jer je Gugi svaki segment njegove igre podjednako bitan, što se za Rafu ne može reči, jer i bez FH-a koji savršeno funkcioniše ili bez passing shoteva ili bez BH-a, opet ima mogučnost i to sasvim realnu mogučnost da nađe način do pobjede. Bilo kakav pad nekog u Guginoj igri, taktički,fizički ili psihički, značio bi neminovan kraj. Ipak, kad uzmemo u obzir ono što je Federer godinama na šljaci pokazivao protiv Rafe, možemo biti sigurni da bi Gugino i Rafino rivalstvo na toj podlozi bilo mnogo ujednačenije. Rafi bih, s obzirom na sve navedeno, davao 65:35 % šansi za pobjedu, jer ako je Federer dolazio do seta ili dva protiv Nadala, ko garantuje da Guga, kao prirodniji šljakaš i mnogo kompletniji igrač za tu podlogu, i filozofijom i udarcima, ne bi mogao do tri ?! Mogao bi, svakako bi mogao, ali ne toliko često. Ipak, mnogo važnije od samog ishoda rivalstva bi bilo ono što bi oni u tim mečevima pokazivali. A ne smijem ni da zamislim kako bi to izgledalo, Rafin TS forhend protiv 1HBH-a koji najbolje napada na spin. Vjerujem da bi ponudili mečeve koji bi sigurno spadali među najveće teniske klasike ikad. Dva teniska maga, dva vrhunska šljakaša, dva dijamteralno različita stila igre ?! Bolje ne može, slažete se ?! :)

slika
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la samosarajvo » 08 apr 2014, 01:13

I šta odlučiste? ko je imao jaču konkurenciju? Nadal na travi ili Federer na šljaci?


Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la Claus » 08 apr 2014, 19:25

MaGiCa je napisao/la:Borg na har tru shljaci :!:








:mrgreen:
Samo ću reći Jimmy Connors. :cool: Čovjek koji je, zajedno s McEnroeom, uništio Borgove snove o US Openu. Ipak, za razliku od JohnnyMaca, ovaj je to uradio na omiljenoj podlozi Šveđanina. :salut: Bjorn nije smio propustiti takvu priliku da osvoji USO. :nene:
[youtube][/youtube]

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la MaGiCa » 08 apr 2014, 19:33

Borga na njegove dve omiljene podloge nije pobedjivao Connors. ;)
Ono na USO nije bila ni prava shljaka, a obashka shto je Connors uzeo 6 od 8 pobeda protiv mladog BBa, koji je imao manje od 20 ljeta. :cool:

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la formance » 08 apr 2014, 19:44

Zato je poslije 1978 dobijao takve batine da na dupe nije mogao sjesti po mjesec dana. :wave:

10 mečeva - 10 poraza. :mrgreen:
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
MaGiCa
Postovi: 11337
Pridružen/a: 04 dec 2010, 20:27
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la MaGiCa » 08 apr 2014, 19:47

formance je napisao/la:Zato je poslije 1978 dobijao takve batine da na dupe nije mogao sjesti po mjesec dana. :wave:

10 mečeva - 10 poraza. :mrgreen:
Shteta shto ih nije bilo josh 7. ;)

Mozhda bi palo jedno veselje tamo nakon prve pobede posle 16 poraza:

And let that be a lesson to you all - nobody beats Jimmy Connors 17 times in a row... :mrgreen:

formance
Postovi: 2132
Pridružen/a: 09 jan 2009, 18:07
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la formance » 08 apr 2014, 20:00

:lol: :lol: :thumbup:

Connors je inače od 12 titula na šljaci, svih 12 uzeo u Americi na šljaci zvanoj 'Har tru'.

Neki su mišljenja da to uopšte i nije bila šljaka. :hmmmmm:
Beyond everything else, what tennis fans talked most about at Forest Hills during the first days of the U.S. Open was the new surface. Gone were the traditional grass courts and in their place a gray-green, claylike material called Har-Tru. Sentimentalists mourned the passing of the green, and players whose serve-and-volley style works better on grass cursed a bit. Nonetheless, Har-Tru seemed here to stay.

It looks like clay but is not. Basically, it is crushed greenstone from the Catoctin Mountains of Maryland, where it was originally quarried for use on asphalt shingles. As the greenstone was ground down to size, two piles of waste—one of rock dust, the other of granules too small for shingles—arose. Eventually, the waste was pressed into use for tennis courts and worked out just fine. The Har-Tru surface dries out more quickly than clay, and in fact requires frequent watering to keep it from turning into a minor dust bowl. Moreover, the bounce is true—which explains the "Tru" in the name; the "Har" is for H. A. Robinson, who helped develop it. The only thing wrong with it, really, is that it isn't as pretty as grass.
"I think for me the most talented of all times was Rios. But unfortunately he doesn't want to continue his tennis career, because when it's too easy for you, then it's boring. For me, tennis is not so easy" - Marat Safin

Profesionalnitenis.com

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61453
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la Virtu4l » 08 apr 2014, 20:23

Čudi me da Rafi ne uvedu tu šljaku, samo tako ga mogu onesposobiti.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Claus
Postovi: 6771
Pridružen/a: 10 feb 2011, 18:52
Kontakt:

Re: Najbolji od najboljih (legende bijelog sporta)

Post Postao/la Claus » 08 apr 2014, 20:44

Virtu4l je napisao/la:Čudi me da Rafi ne uvedu tu šljaku, samo tako ga mogu onesposobiti.
Samo promjena boje šljake u Madridu (da me ne napadnete, znam da je bila priča kako ista navodno nije bila identičnog sastava kao obična) onesposobila ga je da je odmah po ispadanju nastupilo kmečanje, u kojem mu se pridružio i Novak. Da se kojim slučajem odluči uvesti Har-Tru, vjerujem da bi Nadal bojkotovao ATP turnire do kraja karijere. Mada od svega toga nema ništa, pogotovo zato što se radi o eri kada mu sve ide na ruku.slika

Odgovori

Natrag na “Tenis”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.