Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

soko
Postovi: 3786
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 22 apr 2024, 21:30

AshburtonG je napisao/la:
22 apr 2024, 21:15
@soko

Evo ga za tebe. Pazi tablica kod komsije. 😂
Unutra teska brutala. Kvalitet obrade je bas visok.

slika
Ja mislim da to nema kod nas
Sjedio sam neki dan u ix, i on je jbt ko svemirski brod. Samo preko 100k :)

soko
Postovi: 3786
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 22 apr 2024, 21:33

Asteriks je napisao/la:
22 apr 2024, 21:19
soko je napisao/la:
22 apr 2024, 21:10

Da al ne vjerujem da ce dugo. U Americi koreanci ce to preuzeti. Kao i obicno dobijaju najbolje ratings.
Meni npr pase EV, na poslu imamo djabene punjac.
Meni se jako svidja audi e tron gt. Auto je masina, sto se tice izgleda, vani i unutra, bar po meni.
Nema bas dobru bateriju al meni je ok. Imam kucu a i na poslu parking.
Teslu ne zbog gore navedenog.
Japanci su opasno napadli americko trziste sa SUS motorima. Znajuci koliko J. Koreja generalno ulazu u R&D i kako su tehnoloski u samom vrhu, ne bi se iznenadio da nekad preuzmu tu štafetu ali u elektro segmentu.

Pa dobro, nema jos uvijek dometa za pristupacnu cijenu od preko 500 km, plus nema ozbiljan broj brzih punjaca kako u EU tako i kod vas. Al' tebi je ocito dobro imas instaliran doma vjv onaj wallbox il kako se vec zove punjac i rokaj. Sigurno da se itekako isplati u odredjenim situacijama.

Kaze rodica (radi u Austriji) kod njih u hotelu cijena punjenja 20 eura, znaci klijent plati, skopca i dok se ne napuni (satak - dva). :mrgreen:
Ovdje dosta hotela to vec ima kao uracunato u cijenu da privuku musterije.

Avatar
Murga
Postovi: 3116
Pridružen/a: 20 jul 2013, 16:29
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Murga » 26 apr 2024, 06:24

Ne obra se bostan, dok sljive ne popadaju...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14341
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 26 apr 2024, 08:28

soko je napisao/la:
22 apr 2024, 21:33
slika

Tesla ponovo u martu ubjedljivi lider trzišta novih elektro vozila u EU.

Ovaj minus u odnosu na mart prošle je iz razloga što su tada postavili astronomski prodajni rezultat.

Druga stvar, vidimo i da pratioci koji su daleeko ispod također bilježe pad, sem onih koji su tada imali nezapažen i nikakav rezultat. Zbog toga skok pojedinih ne treba zavarati.

Na evropskom, njima stranom trzištu ovako dominirat sa svoja dva modela u segmentu EV, fenomenalno. Nastave li u ovom ritmu eto ih na tronu krajem godine.

Vraćamo se opet na onu priču o kvalitetu. Znači nije domaći model u Europi, pa da ga neko stanovništvo forsira iz nekih patriotskih razloga. Nije jeftin, plus u EU imamo nevjerovatno jake, kritički nastrojene renomirane medije iz ove branše, na osnovu kojih javnost formira mišljenje pri kupovini.

Zamisli razlika do prvog konkurenta preko 19k. :crazy:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

soko
Postovi: 3786
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 26 apr 2024, 21:33

https://www.usatoday.com/story/money/ca ... 405074007/

Evo za godinu dana u Americi su izgubili 10% market share. Mozes zamisliti sta ce deseti kad jos krenu koreanci za ozbiljno.
Jos to sto ti stavljas pise -42% od prosle godine

https://www.coxautoinc.com/market-insig ... %20Vinfast.

Stock im otisao -40% od pocetka godine.

Pise ti tu bas ono sto sam ja govorio, produkcija pada. Previse su proizveli auta a nisu mogli prodati. Sad spustaju cijenu i otpustaju ljude. Konkurencija je sve jaca.
Ja ne znam jesi ti sjedio u tesli, kvalitet je los.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14341
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 26 apr 2024, 22:14

Modela Y je prodato više za mjesec dana, nego što je prvi konkurent prodao svog modela za tri mjeseca.

Minus u odnosu na prošlogodišnji mart nije uopšte strašan, jer nije realno ponovit rezultat na tako visoke brojke. Golf je dominirao 13 godina pa je imao padova po mjesecima.

Evo recemo za mjesec mart ispred pomenutog Golfa i Sandera. Vodeći su, ubjedljivo, čak i na listi svih vozila i onih sa SUS motorima.

Kada pričamo o trenutnoj konkurenciji, ko striktno jača ? Sve je to razbacano i neki modeli nestanu nakon mjesec/dva zaleta. Elektrifikacija autoindustrije ne traje od jučer.

Tesla od početka prošle godine drži konstantu i najprodavaniji je eletrični automobil na europskom tržištu.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 26 apr 2024, 22:22, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

soko
Postovi: 3786
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 26 apr 2024, 22:20

Asteriks je napisao/la:
26 apr 2024, 22:14
Modela Y je prodato više za mjesec dana, nego što je prvi konkurent prodao svog modela za tri mjeseca.

Minus u odnosu na prošlogodišnji mart nije uopšte strašan, jer mogu u dugom kvartalu popravit stanje. Vodeći su, ubjedljivo, čak i na listi svih vozila i onih sa SUS motorima.

Evo recemo za mjesec mart ispred Golfa i Sandera.
Buraz u Americi su izubili 10% market share. To je puno.
A ovdje se puno vise prodaju neg Europi.
Kod nas je dosta jaci market neg kod vas sto se tice EVs.
Ne tvrdim ja da tesla ne drzi market, jos uvjek preko 50% ali polako gube. Kako sve stoji drzace ga jos dugo, koliko dugo ko zna. O tome ja i pisem.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14341
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 26 apr 2024, 22:29

Na američkom tržištu dominiraju kamioneti, msm kada se govori o dugogodišnjim trendovima i opštem stanju.

Tesla je u prvom kvartalu, koliko vidim upao na 4. mjesto odmah iza dva pickupa (američka svetinja) i RAV4. Jedini u top 5 čisto električni, a da nije pomenuti kamionet ili SUV.

Sad to što brojke pokazuju u odnosu na raniji period treba uzeti s rezervom dok god nemaš ozbiljnog konkurenta za petama. Ovdje naravno msm prije svega na segment EV.

Evo samo zamisli ovo, Model Y najprodavaniji svjetski model iz 2023., trenutno vodeći na EU (u svim segmentima) te 4. na američkom tržištu. Kada sumiramo sva veća tržišta, možemo ponovo očekivati velike stvari.

Ne može vozilo od 40k (plus) dolara živjeti dvije godine samo od popularnosti na takvim tržištima, a da je loš kvalitet.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

soko
Postovi: 3786
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 26 apr 2024, 23:00

https://www.caranddriver.com/kia/ev6-2023

https://www.caranddriver.com/kia/ev9

Vidjecemo sta ce biti, sjedio sam neki dan u ovom ev9. Velika razlika izmedju njega i tesle x a tesla x skuplja. Interior, onaj osjecaj kvaliteta ni blizu.
A ove nove kie dobijaju jako dobro ocjene, kao i hyundai

https://www.caranddriver.com/tesla/model-x
Tesla nije imala jaku konkurenciju, sad polako izlaze.
Brojke pokazuju, previse su auta proizveli a nisu prodali zato i imaju te otkaze

https://www.theguardian.com/technology/ ... -elon-musk

Avatar
Asteriks
Postovi: 14341
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 26 apr 2024, 23:28

Toyota, koja je najprodavaniji svjetski brend otpušta radnike. Otpušta ih i VW, Ford itd. Onda opet imaš periode kada zaposljavaju, ovisno kako vjetrovi pušu.

Što se kvaliteta tiče, važan je materijal od kojeg je, evo recemo enterijer rađen, način izrade, finese, preciznost i trajnost.

Druga stvar je pogodit nečija očekivanja i to šta je nekom ljepše te pristupačnije na dohvat.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

soko
Postovi: 3786
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la soko » 26 apr 2024, 23:42

Ako otpustis 10% od svoje workforce, znaci sa nesto ne stima.

Tesla je tipcno americko autu. Nije lose al kad uporedis sa japancima, koreancima material koji se korisiti je los.
Pa evo americke stranice poput car and driver, mozes i ostale pogleda ako te interesuje daju Kia 10/10 a Tesli 7.5(8) od 10

U americi nema zanata, nema zanatlija, nadjes nekog sa ceste, par sedmica trening i hajmo.
Da samo vidis kakvi ljudi rade u avio industriji. A satnica 35-50 dolara. Uzas. I onda realno ne mozes ocekivati tu finesu i preciznost u radu

Avatar
Asteriks
Postovi: 14341
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 27 apr 2024, 12:39

soko je napisao/la:
26 apr 2024, 23:42

Tesla je tipcno americko autu. Nije lose al kad uporedis sa japancima, koreancima material koji se korisiti je los.
Pa evo americke stranice poput car and driver, mozes i ostale pogleda ako te interesuje daju Kia 10/10 a Tesli 7.5(8) od 10
Štos je da ti Japanci i Koreanci u ovom momentu Tesli nisu opasni konkurenti, gledajući potražnju i prodajne brojke u segmentu elektro vozila.

A evo, imaš rezultate testa za ovaj Model Y, najvećeg autokluba EU (ADAC) koji kažu da, karoserija, gepek, unutrašnji prostor, vozne karakteristike i sigurnost imaju ocjenu dobro, dok pogon i veoma dobro. Upravo je ova ocjena veoma dobro najveći stepen, tako da sveukupno Tesla Model Y iz decembra prošle godine, prema rezultatima pomenutog testa ima visoku ocjenu. Nije sad 10/10 ali je negdje 8.5/10, što itekako spada pod definiciju kvaliteta.

Neki proizvođaći napucaju enterijer, asistente i šta sve ne, ali u stvarima poput sigurnosti, stabilnosti i pogona su tek prosjek.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.