Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Moderator/ica: GracanicaAA

Avatar
tm84
Postovi: 1677
Pridružen/a: 06 apr 2010, 19:02
Lokacija: Brünn, Južna Moravska
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la tm84 » 26 apr 2011, 02:34

AlemC85 je napisao/la:
spielführer_21 je napisao/la:Realno, onako baš realno, u ovakvom vremenu moramo imati dvije lige u drugom rangu. I to zbog ekonomije klubova, ali ne ove dvije lige FBIH i RS, jer je opet putovanje za npr. Slobodu Novi Grad u Foču jako skupo i ako još nemaju para za noćenje u hotelu, isti dan moraju putovati 5-6 sati i igrati utakmicu. Ista stvar je i u FBIH kad timovi iz Kladuše ili Cazina putuju u Hercegovinu..

Zato bi najbolje bilo napraviti dvije lige na geografskom principu Istok/Zapad ili Sjever/Jug. To je ekonomski isplativo, a i veći je mamac za publiku kad igraju timovi iz različitih entiteta jedan protiv drugog. A onda za nekoliko godina ako i kada klubovi ekonomski ojačaju napraviti jednu drugu ligu sa manjim brojem klubova da se podigne kvalitet još više..
Misliš kao prije rata. druga liga zapad i druga liga istok....
u slucaju bih je bolje jug/sjever
7x drzavni prvak (rekord) // 5x osvajac kupa (rekord) // 3x osvajac superkupa (rekord)
rekordi se obaraju a trofeji osvajaju!!!

Avatar
Edo_77
Postovi: 979
Pridružen/a: 21 avg 2009, 11:29
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la Edo_77 » 26 apr 2011, 13:35

U jednu ruku razumijem gospodu iz Rsa sto su protiv. Izgubili bi zagarantovano mjesto u PL svake sezone. To je na jedan nacin egoisticki al razumijem razlog.
Druga je stvar sto je poslednjih godina Prva liga RSa jako opala i klubovi iz Rsa jako tesko se snalaze u PL kada dodju gore. Vidjeli ste i ove sezone kako je Drina maltene ispala prije nego sto je i pocela sezona. Daleko su najlosija ekipa u PL bili.

Kvalitet bi sigurno bio malo bolji u drugoj ligi. PL nebi osjetila al druga liga bi bila mnogo jaca. Mozda i mnogo podloznija za namjestanja te raznorazne incidente, al vremenom bi se i to popravilo.

Realno, do ujedninjenja u skoro vrijeme sigurno nece doci jer nema volje i interesa.

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la spielführer_21 » 26 apr 2011, 20:47

neroazzuro je napisao/la: Ne slazem se s tobom iz prostog razloga sto nam je drzava geografski takvog oblika da nije moguce napraviti dvije lijepe polovine gdje ce svi biti relativno blizu. A mislim da bi to dosta i rasulo kvalitet klubova i fudbala jer bi opet bilo previse klubava na relativno visokom nivou bez koncentracije kvaliteta. Jedna premier liga sa ovih 16 klubova i jedinstvena druga sa isto toliko bi dosta povecale konkurenciju i za premier i za ispadanje. Tako ne bi dosli u situaciji da se npr GOŠK (bez namjere da vrijeđam taj klub) bori za ulazak u premijer ligu samo zato što niko drugi nema kvalitet za istu. Taj isti GOŠK ce vjerovatno plesat jedno ljeto i onda pravac druga liga federacije. Slicno kao i Budućnost i Drina koje su lani bile ubjedljivo najjace u drugoj a ovde ne mogu nikom opanak okrenut.
Trece lige bi vjerovatno najbolje bilo ostavit entitetima,da se i FSRS na neki nacin zadovolji,a treba voditi racuna o troskovima klubova.
!
Nigdje nije moguće napraviti dvije jednake polovine, pogledaj samo klubove u Istočnoj i Zapadnoj konferenciji NBA..
Evo ja sam na karti označio crnim tačkama klubove iz federacije, a bijelim iz rs-a.. Kad se povuče ova crvena linija na nekoj da razdvaja otprilike sjever-jug, dobiješ 17 klubova sa sjevera i 13 na jugu.. Dakle, samo dva "sjevernjaka" bi morala igrati ligu Jug da bi broj bio jednak.. To je hipotetička situacija sa sadašnjim klubovima u entitetskim ligama. Sve se da izbalansirati.
slika

Ova podjela sjever-jug pokazuje da bi najdalja gostovanja imali klubovi iz "Cazinske krajine" kad igraju protiv klubova s poteza Bjeljina-Zvornik i obratno, no to je opet puno bliže nego što Krajišnik i Krajina sad gostuju u Goraždu, Čapljini i Gabeli. Ostali klubovi su svi tu blizu i imali bi puno manje troškove puta.

Na Jugu su svi blizu i mnogo manje problema bi imali npr. Čapljina, Gošk, Sutjeska, Mladost Gacko nego što sada imaju s dalekim gostovanjima..

Ovo govorim kao rješenje za nekoliko sezona, dok klubovi ekonomski ne ojačaju. Kad bi sad pravili ujedinjenu Drugu ligu, to bi bio samo napor za većinu klubova i mnogi bi propali. Dvije lige na geo. principu Sjever/Jug bi sigurno podigle malo kvalitet i zanimljivost, a i ekonomski ojačali klubove da bi isti mogli nakon određenog vremena igrati Drugu ligu na području cijele BiH..
Dobro bi bilo kad bi iz PLBIH ispadala tri tima, a da ulazi po jedan iz obje druge lige direktno, a drugoplasirani igraju međusobno majstoricu za ulazak u PL..
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
tm84
Postovi: 1677
Pridružen/a: 06 apr 2010, 19:02
Lokacija: Brünn, Južna Moravska
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la tm84 » 26 apr 2011, 22:38

@spielfuhrer

podjela na sjever/jug je postojala izmedju 1978. i 1992. kada je granica bila negdje kod zavidovica, krivaja je igrala jug, a maglaj sjever...
7x drzavni prvak (rekord) // 5x osvajac kupa (rekord) // 3x osvajac superkupa (rekord)
rekordi se obaraju a trofeji osvajaju!!!

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la Devil » 27 apr 2011, 18:12

drinin vuk je napisao/la:' " се $ то $ " -!
$ " ова $ ? се " $ '.А $ не " о " " & $ &. $ то $ " - " то је $ јер " " " ? вјероватно " $ " све " ? & зна $.А о ' ? $ се " ? у ? РС је за $ / $ ? ? $ ".
Nije mi jasna stvar oko finansijskog apsekta.Ne znam ali meni nekako nelogicno deluje da bi Slobodi(NG) bilo isplativije igrati protiv Mladosti u Gacku,nego protiv Jedinstva u Bihacu ili Krajine u Cazinu.Isto tako ova liga bi donela koliko toliko jacu posetu,jer ipak mislim da bi gledaoce uzecemo opet za primer Slobodu,privukli Jedinstvo,Radnicki...nego Glasinac,Drina HE...
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la badblueboylivno » 28 apr 2011, 13:00

Po meni su takve priče, o skupim putovanjima, gluposti. Uostalom, ako je se dosad moglo ići sa krajnjeg sjeverozapada na krajnji jugoistok, moglo bi se i ubuduće, i to igrati protiv kvalitetnijih protivnika. A i nisu hoteli tako preskupi - negdje 1,000 eura po noćenju, za 25-26 ljudi, i neće se noćiti na svim gostovanjima, maksimalno na 3-4. Dok se ti hoteli preko klubova mogu reklamirati, i tako omogućiti manje cijene. :D

Mislim da takve stvari ne smiju biti zapreka ligi na državnom nivou. Ako jesu, onda nek se sve nosi u tri pi*zde materine.
Hayley <3

drinamen
Postovi: 274
Pridružen/a: 31 okt 2010, 19:19
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la drinamen » 28 apr 2011, 16:57

Edo_77 je napisao/la:U jednu ruku razumijem gospodu iz Rsa sto su protiv. Izgubili bi zagarantovano mjesto u PL svake sezone. To je na jedan nacin egoisticki al razumijem razlog.
Druga je stvar sto je poslednjih godina Prva liga RSa jako opala i klubovi iz Rsa jako tesko se snalaze u PL kada dodju gore. Vidjeli ste i ove sezone kako je Drina maltene ispala prije nego sto je i pocela sezona. Daleko su najlosija ekipa u PL bili.

Kvalitet bi sigurno bio malo bolji u drugoj ligi. PL nebi osjetila al druga liga bi bila mnogo jaca. Mozda i mnogo podloznija za namjestanja te raznorazne incidente, al vremenom bi se i to popravilo.

Realno, do ujedninjenja u skoro vrijeme sigurno nece doci jer nema volje i interesa.
Drina je ispala zbog toga što nije imala stabilno finansiranje i dobru upravu. Nikakve to veze nema sa kvalitetom lige. Isto je se evo desilo i Banovićima i mnogim drugim klubovima. Jednostavno PL zahtijeva finansije i uslove kakva većina klubova ne može da izdrži.

Avatar
elSaik
Postovi: 1104
Pridružen/a: 02 jun 2010, 17:21
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la elSaik » 28 apr 2011, 17:08

Nema potrebe za ujedinjavanjem liga.

U PLBiH ostaviš 10 klubova. Preimenuješ je u 1. F/N Liga BiH. 4x9 = 36 kola. Ispadaju 2 posljednje ekipe. || I NIVO TAKMIČENjA

Na onih 6 viška dodaš po dvije iz FBiH/RS. Formiraš 2. F/N Ligu BiH. 4x9 = 36 kola. Prve dvije ulaze u 1.FNL, posljednje dvije ispadaju. || II NIVO TAKMIČENjA

1. Liga RS i 1. Liga FBiH ostaju funkcionisati (sa manjim brojem klubova, eventualno. Moj prijedlog 12 klubova, 2x11 + 10 kola u Liga za Ulazak/Opstanak = 32 kola). Preimeuju se u Entitetska liga ili samo Liga RS/FBiH [čisto da se izbjegne da postoje bilo kakve dvije "Prve lige". U 2. FNL ulaze prvaci entitetskih liga. Ispadaju po dvije ekipe. || III NIVO TAKMIČENjA

2. Liga RS/FBiH. 16 ekipa, 30 kola. Ulaze po dvije, ispadaju X {zavisno od nižih liga} || IV NIVO TAKMIČENjA

Regionalne lige u RS/Kantonalne lige u FBiH || V NIVO TAKMIČENjA

Gradske lige [Liga BL, Mostar, Sarajevo, Bijeljina itd] || VI NIVO TAKMIČENjA


Moj prijedlog. :mrgreen: Nije idealni [jer smatram da bi umjesto entitetskim liga bilo mnogo praktičnije imate regionalne - sjever jug, i umjesto drugih entitetskih i kantonalnih imati također regionalne samo još regionalne podijeljenije nego samo sjever-jug], ali je realniji. Prihvatljiviji političarima među nama.

Avatar
elSaik
Postovi: 1104
Pridružen/a: 02 jun 2010, 17:21
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la elSaik » 28 apr 2011, 17:12

Čisto da se ima pred očima šta bi moj prijedlog značio u praksi:

FNL BiH
1. Borac
2. Željezničar
3. Sarajevo
4. Široki Brijeg
5. Olimpik
6. Rudar Prijedor
7. Sloboda
8. Travnik
9. Čelik
10. Zvijezda

2. FNL BiH
1. Slavija
2. Zrinjski
3. Velež
4. Leotar
5. Budućnost
6. Drina
7. GOŠK
8. Čapljina
9. Kozara
10. Radnik

Sa manjim brojem klubova automatski je manje onih koji ne igraju ni za šta pa mogu prodavati bodove bez problema, tipa Travnik, Leotar i sl.

Od 10 timova, 4 idu u Europu!!! Dakle, skoro pola. S druge strane, 2 ispadaju. Ako se tome doda makar još po jedan koji bi se sa njima borili za Europu/opstanak, to je 8 ekipa koje se bore za nešto. 80%. Sve vam je jasno.

PS Još ako se uzme u obzir kako kod nas svake godine maltene druge ekipe idu u Europu, za tri godine bi čitava se liga izmijenila na tim pozicijama. Više timova bi uzimalo pare od toga, više timova bi napredovalo, jača konkurencija dalje znači veći kvalitet.

Avatar
obannon
Postovi: 1655
Pridružen/a: 23 jun 2008, 11:20
Lokacija: "
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la obannon » 28 apr 2011, 18:59

spielführer_21 je napisao/la:
neroazzuro je napisao/la:
slika
slika

NIŠTA OD TOGA, MANITE SE ŠUPLJE PRIČE
- " $...

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la spielführer_21 » 28 apr 2011, 23:07

@obannano
cijenim što si iznio argumente zašto bi ovi prijedlozi bili loši po nogobal :roll:

Nije da mi ovdje odlučujemo kako će biti, ovo su samo sanjarenja i konstruktivne zamisli. Meni ne smeta što navijači Zvezde najavljuju svake godine titulu, iako svi znamo da je to ŠUPLJA, pa ipak imaju pravo da se nadaju...
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
B o X
Postovi: 828
Pridružen/a: 26 jun 2010, 15:20
Lokacija: "/Zvornik
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la B o X » 27 avg 2011, 10:24

Dobio sam informaciju da bi se od slijedeće sezone mogla igrati 2. liga BiH. Kao sedam prvih klubova iz 1. lige RS i FBiH bi ušlu u nju, kao i dva poslednja iz Premijer lige BiH. Ako neko zna nešto više neka napiše, da vidimo koliko istine ima u tome.
FK Drina Zvornik - 66. godina tradicije!

Avatar
spielführer_21
Postovi: 3734
Pridružen/a: 29 okt 2010, 20:15
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la spielführer_21 » 27 avg 2011, 12:45

B o X je napisao/la:Dobio sam informaciju da bi se od slijedeće sezone mogla igrati 2. liga BiH. Kao sedam prvih klubova iz 1. lige RS i FBiH bi ušlu u nju, kao i dva poslednja iz Premijer lige BiH. Ako neko zna nešto više neka napiše, da vidimo koliko istine ima u tome.
i ja sam čuo samo glasine, pa sad gdje ima dima ima i vatre, nadam se :roll:
Omiljena forumašica: http://forum.sportsport.ba/memberlist.php?mode=viewprofile&u=2
Omiljeni muzičar: http://www.youtube.com/watch?v=lbauVj2vLu4

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la Devil » 27 avg 2011, 19:13

To je odlicna ideja sa optimalnim brojem klubova 16,ali opet ta bi se liga tek mogla igrati od one tamo sezone 2013/14 jer po pravilu se mora pred pocetak tekuce sezone znati "pravila" iste koliko ispada,koliko ulazi i ostale finese. ;)
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la badblueboylivno » 27 avg 2011, 19:28

To se jedva čeka. Samo, mislim da bi trebali svi klubovi iz trećeg ranga (pobjednici tih divizija) imati priliku za ulazak u tu ligu, da se ne desi da sad moj Troglav uzme prvo mjesto u 2. ligi Jug i da ne uđe gore. :D
Hayley <3

Avatar
neutralan__
Postovi: 4028
Pridružen/a: 13 sep 2010, 16:03
Lokacija: Banovići
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la neutralan__ » 27 avg 2011, 19:39

To bi bilo nešto najbolje što trenutno može da se desi.

@badblueboylivno Najvjerovatnije bi pobjednici Drugih liga razigravali za 2 mjesta u zajedničkoj Prvoj, to je najlogičnije.
FK Budućnost Banovići 1947 Ljumani 1988

Avatar
badblueboylivno
Postovi: 8701
Pridružen/a: 01 jul 2010, 17:57
Lokacija: EU :rolajz:
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la badblueboylivno » 27 avg 2011, 19:41

neutralan__ je napisao/la:To bi bilo nešto najbolje što trenutno može da se desi.

@badblueboylivno Najvjerovatnije bi pobjednici Drugih liga razigravali za 2 mjesta u zajedničkoj Prvoj, to je najlogičnije.
To bi bilo logično, samo korisnik gore piše 7 F + 7 RS = 14 + 2 prem = 16.
Hayley <3

Avatar
neutralan__
Postovi: 4028
Pridružen/a: 13 sep 2010, 16:03
Lokacija: Banovići
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la neutralan__ » 27 avg 2011, 19:44

badblueboylivno je napisao/la:
neutralan__ je napisao/la:To bi bilo nešto najbolje što trenutno može da se desi.

@badblueboylivno Najvjerovatnije bi pobjednici Drugih liga razigravali za 2 mjesta u zajedničkoj Prvoj, to je najlogičnije.
To bi bilo logično, samo korisnik gore piše 7 F + 7 RS = 14 + 2 prem = 16.
A da vidiš zaboravio sam Premijerligaše.
FK Budućnost Banovići 1947 Ljumani 1988

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la Devil » 27 avg 2011, 20:32

neutralan__ je napisao/la:To bi bilo nešto najbolje što trenutno može da se desi.

@badblueboylivno Najvjerovatnije bi pobjednici Drugih liga razigravali za 2 mjesta u zajedničkoj Prvoj, to je najlogičnije.
To je meni glupo nekako.Mozda je logicnije da ide 6 iz prve lige RS,6 iz FBIH,te 6 pobednika regija,ako se ne varam toliko ih ima 3 u federaciji tri u RS,to bi dalo 18 klubova sto je opet neka maksimalna brojka za 2 ligu.
Ili da bude kako je i isplanirano a ovi nek se kolju u novoformiranoj trecoj ligi.

edit:Zaboravite ovo gore,zaboravih ja da mora neko i ispasti iz premier lige,puno je 20 klubova. :roll: :oops:
Nista nek se ovi iz saveza malo i oznoje,da ne primaju dzabe platu. :D
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
Grdan
Postovi: 2010
Pridružen/a: 15 jul 2011, 20:45
Lokacija: Čitluk,Hercegovina
Kontakt:

Re: Ujedinjenje Prve lige FBiH i Prve lige RS

Post Postao/la Grdan » 27 avg 2011, 20:36

neutralan__ je napisao/la:To bi bilo nešto najbolje što trenutno može da se desi.

@badblueboylivno Najvjerovatnije bi pobjednici Drugih liga razigravali za 2 mjesta u zajedničkoj Prvoj, to je najlogičnije.


Zašto bi oni koji su zaslužili nastup u toj ligi da morali razigravat ?
Zadnja izmjena: Grdan, dana/u 27 avg 2011, 20:39, ukupno mijenjano 1 put.
http://www.youtube.com/watch?v=0arv0zVWz7s

Odgovori

Natrag na “Prva liga FBiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.