FK Sloboda: Galerija

Moderatori/ce: TaRgEt_,Aerials

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 13 jan 2018, 16:44

DOBRO DOŠAO PERICE IVETIĆU ,TI ĆEŠ UVIJEK BITI JEDAN OD NAS


grb slob.
............slika
...............slika
peria sa sinom
.................................................................slika
perica ivetić

........................11.maja 2016.....................................13.decembra 2018.

................
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 12:12, ukupno mijenjano 10 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 16 jan 2018, 16:09

...................................AKTUELNI TRENUTAK FK SLOBODA IZ TUZLE

.........................................................PREPOROD PO GERUMU

............................... POVRATAK ĐORĐA GERUMA U SLOBODU U SEZONI 1987/88



....slika


nalić, gerum, bugarinović.
Stručni štab Slobode:Mesud Nalić,Đorđe Gerum,prof.Mihajlo Bugarinović.

- Od 1969 godine, kada je izborila prvoligaški status,Sloboda nije bila u većoj krizi nego prošle sezone.Sticajem okolnosti i uz dosta sreće drugoligaško društvo je izbjegnuto u posljednji čas u posljedmjem kolu prošlog šampionata.U toj utakmici koja će se više pamtiti po tome što su sve iluzije Mostaraca o osvajanju prvog mjesta pale u vodu,i po intervenciji "specijalaca", negoli po onome što je Tuzlanski prvoligaš dobio,izašla je na vidjelo sva nemoć igrača u crveno - crnim majicama.Komentarišući tu utakmicu mnogi su tvrdili da će se agonija prvoligaša s Tušnja nastaviti i u novom prvenstvu.No, bilo je i onih koji nisu tako mislili.Đorđe Gerum je ,po povratku iz Turske nekoliko puta gledao svoj bivši tim na djelu i sa čuđenjem konstatovao:"Imaju zaista kvalitetne igrače a ostvaruju tako loše rezultate, neshvatljivo".
- Mnogi bi ovu konstataciju i čuđenje vrsnog stručnjaka,ako već nisu, protumačili kao ponudu Geruma Slobodi za ponovno stupanje u "intimne odnose".Međutim ,sve je bilo obrnuto.Obhrvani neprekidnom borbom za opstanak u zadnjih nekoliko sezona čelni ljudi su uvidjeli da je došlo krajnje vrijeme da se tome stane u kraj, ali ako u tome ne uspiju da se diže sidro.Stoga nisu štedjeli ni riječi ni telefon ne bi li nekako privolili Geruma da da obećanje da će preuzeti rukovođeje prvim timom.Znali su da ako obeća on će to i ispuniti,a s njim su imali više nego dobro iskustvo.Nije im ostalo nepoznato ni šta je radio u drugim klubovima.
- Za Tuzlu sam vezan već 22 godine.Bio sam ovde i kao igrač i kao trener.Vrata su mi ostala širom otvorena i uvijek sam mogao da se vratim.
U prvi mah nisam pristao, ali dr. Ante Raos, predsjednik kluba bio je uporan.Imao sam u to vrijeme i jednu povoljnu ponudu iz Turske i mogao sam da se vratim i tamo.Ipak sam došao u Tuzlu i - nisam se pokajao - osmjehujući se priča kormilar Tuzlaka.
- Do sada sam dosta toga uradio ,ali još ima da se uradi.
- Baš tako dosta je urađeno.Ekipa igra kao preporođena. Sve su to oni isti igrači koji su se prethodnih godina grčevito borili za opstanak.Jedino novo ime je Mirko Mihić igrač koji je došao iz Druge srpske lige(Radnički,Beograd) i odlično se snašao među prvoligašima.Upravo zbog toga uspjeh Tuzlaka iznenađuje sve odreda.Kako je moguće da naši igrači koji su se koliko jučer borli za goli prvoligaški život sada bolje kotiraju na tabeli nego oni koji su bili "pretplaćeni" za sam vrh ?
- I razne priče o podijeljenosti uprave pale su u vodu.Kako sada stvari stoje to se ne može primijetiti jer zadovoljstvom odišu svi odreda.Niko više ne pominje neslogu jer je i - nema.U prvi plan je izbila igra koja plijeni lepršavošću i svim onim što gali duše fudbalskih gurmana.Na pleća je položena Priština pred svojom do fanatizma vjernom publikom(3:0).Vardar je torpedovan kraj Vardara s tri projektila (3:1),a s novim prvoligašem u prijestonici bodovi su podijeljeni (1:1).Kod kuće su nokautirani Niški Radnički (3:0) i Osijek (4:0).
- Šef strušnog štaba ne krije zadovoljstvo. Naprotiv, sa skoro euforičnim oduševljenjem priča:
- Ovo što su uradili moji igraši nije niko ošekivao ,pa, ako hoćete ni ja sam.Nisam mogao ni sanjati da će ovako brzo da se prestroje.Učinili su to u hodu za samo - mjesec dana.A najviše i najprijatnije me iznenadio njihov odnos prema igri.Sve moje zamisli su uspjeli da sprovedu u djelo, i što je važno za moral cijelog tima, niko nas nije nadigrao.Istina, poraženi smo nekoliko puta, ali smo svaku tu utakmicu mogli i da dobijemo - samo da smo imali malo vše sreće.Kao primjer ću uzeti utakmicu u Titogradu.Primili smo tri gola, od toga dva iz prekida igre,a po šansama smo im mogli dati osam!
- Na Tušnju niko nije očekivao pojačanje, niko od poznatih igrača nije ni došao.Došli ste vi preuzeli vođenje prvog tima i sve preokrenuli.Idući tom linijom, ispada da ste vi najveće pojačanje Slobode?
- Vaše kolege su me i na javile kao najveće ovogodišnje pojačanje Slobode.Izgleda da su bili u pravu jer sam podigavši radnu discplinu na najveći mogući nivo i pošto sam napravio velike pomake u metodologiji rada,okrenuo se igri. A sa igrom su došli rezultati.
Novina je i to što se kod mene tačno zna šta koji igrač radi, a nisam im oduzeo slobodu u igri.Praktično oni sami kreiraju igru i sve je ispalo tako dobro da se sada malo i plašim da nije nešto u redu, jer sve ide i suviše lako.Zbog toga ne smijemo da se zanosimo uspjesima i dalje moramo ostati na zemlji sa obje noge.
- Gerum je ponovo okupio oko sebe sve one ljude koji su radili sa njim i onih godina kada je Sloboda učestvovala u Kupu UEFA-e.(1976/77).
- Tako je sada pomoćnik Šefa stručnog štaba Mesud Nalić.Bezgranično povjerenje koje Gerum ima u njega datira još od prije deset i više godina.
- Za kondicionu pripremljenost fudbalera zadužen je kondicioni trener prof. Mihajlo Bugarinović dok je ljekar tima ponovo postao primarijus dr. Jovan Jelić.
- Tuzlom već kruži priča da su se oni okupili samo zato da bi dokazali da Sloboda može da bude "ona stara".Izvjesno je da će Gerum ponovo stvoriti dva jaka tima, baš kao što je to uradio prije deceniju i više.
- Njegov rad je vidljiv na svakom kraku, igrači su postali dosta disciplinovaniji u odnosu na prošlu sezonu, bez pogovora rade sve što im se kaže.
Poznajući ćud Tuzlanskih fudbalera dolazimo do zaključka da je Gerum - trener "čvrste ruke".Naime ko bolje prati sastav iz utakmice u utakmicu mogao je primijetiti da ko jednom ispadne iz tima, teško uspijeva ponovo da se vrati.Na sve ovo Gerum kratko odgovara: Ne znam šta pričaju drugi o meni ali je tačno da ja volim rad i red.
- A kažnjavanje fubalera?
- Nikoga ne kažnjavam ,igrači sami sebe kažnjavaju.
Mi imamo neka svoja pravila, norme,kodekse...Ko izađe iz tih okvira zna se šta ga čeka.Možda će neko ipak pomisliti kako volim da "skidam glave".Meni je prije svega važan jedan profesionalni odnos. Može meni neki fudbaler da bude drag,ali ako ne igra dobro - neće "omirisati "prvi tim.
Shvatite da se ja cijelog života bavim fudbalom i volim ga iznad svega.Sve što sam stekao dugujem njemu.Mnogo cijenim loptu a to isto tražim i od fudbalera.Treba da shvate da je to njihov posao.Oni, igrajući fudbal zarađuju za život.To treba uvijek da imaju na umu i većina ih je i počela tako da razmišlja, mada ima i onih koji ne misle tako.A ni "zvezde" ne poznajem i ne priznajem.Ako neko smatra da je "zvezda" neka to igrom na terenu pokaže. Neka pri sklapanju ugovora traži šta hoće, i koliko hoće, ali kada dođe na trening neću da ga razdvajam od drugih fudbalera.Ima da odradi kao i svi ostali.Niko nije niti smije da uživa privilegije.
- Imnogi treneri koji su radili u Slobodi govorili su slično vama a morali su da odu.Da ne bude tako i sa vama?
- Ja sam otišao kada sam htio !A za njih mogu da kažem da su odlazili kada su počeli da gube autoritet.Naime, dozvoljavali su da se dio njihove nadležnosti prenosi na ljude koji nemaju nikakve veze s tim.To se meni nije nikada desilo niti će se desiti.
Da mi je samo da vidim toga ko će pokušati da se miješa u moju nadležnost.
- I o opoziciji je bilo dosta riječi?
- Jeste li vi osjetili njenu destrukciju ili mislite da su to deplasirane priče?
- Opozicija postoji, ali za sada miruje.Nemaju nikakvih argumenata.Rezultatima sam ih ućutkaoA grad ih dobro poznaje.Kada budem odlazio javno ću ih prozvati - imenom i prezimenom.Zato neka paze da mi ne stanu na put.Neću imati milosti ni prema kome.
- Izgleda da je sada došao trenutak da se rasčisti sa svim što je negativno i što je godinama "kočilo".Jaka volja i inat Geruma sigurno će uroditi plodom.
- Prethodnih sezona Sloboda se redovno borila za opstanak u Prvoj ligi.Zašto - to sada ne bih htio da komentarišem.Samo ću uzgred da pomenem da je bilo dosta remetećih faktora inestručnog rada - objašnjava Mesud Nalić , i nastavlja.- Uovom trenutku Sloboda je - hit. A hit je najviše zahvaljujući Gerumu.Njegovim dolaskom mnogo toga se izmijenilo i konačno se zna šta ko smije ,a šta ne smije da radi.Igrači žive kao jedna porodica.Nikakvih sukoba više nema.Neki nesporazumi koji su postojali od ranije sada su "izglađeni".Fudbaleri svoje probleme rješavaju kod Geruma ili kod mene a što mi ne možemo da riješimo prosleđujemo Predsjedništvu ali opet uz znanje i po odobrenju Geruma. I sa igračke strane su mnogo napredovali. Maltene tek sada su naučili da igraju.Tačnije, individualne kvalitete su podredili kolektivnoj igri.
- Malo je povrijeđenih igrača a ako je neko lakše ozlijeđen ne traži poštede, a prije nekoliko mjeseci svaki bi rado iskoristio tu mogućnost. - Presudnu ulogu je odigrao ljekar tima dr. Jovan Jelić.
- Moja uloga nije da djelujem samo medecinski nego i paramedecinski.Mnogo, zaista mnogo vremena provodim u razgovoru sa igračima.Niko od njih ne traži poštedu.Nekad, čak i protiv moje volje zahtijevaju od Geruma da igraju.Nema više zabušavanja.Jednostavno, počeli su drukčije da gledaju na sve.
- Sve ovo što je do sada rešeno raduje poklonike fudbalske igre, ali ima jedna stvar koju niko ne može da objasni.
Naime, na Tušnju se i dalje skupi jedva dvije hiljade gledalaca po utakmici.Ulaznica za tribinu je 3 000 dinara ,a za stajanje 1 500. Pristupačno svakom džepu nema šta ali...Nije li to tihi bjkot zbog svega onoga što se dešavalo prošlih prvenstava ili...
- Tuzla ima još dva prvoligaška kluba. Do duše, to su ženski klubovi , rukometni i košarkaški.Pošto su to dvoranski sportovi, gledaoci imaju bolji komfor i normalno je da će da odu tamo gdje se ugodnije osjećaju.Na stadionu oni su izloženi i suncu,vjetru i kiši.To je, po mom mišljenju presudno- kaže Vinko Štrbac generalni sekretar kluba . - Današnji navijač nije onaj od prije deset godina.On na sportske manifestacije ide radi zabave,a ne da navija, mada i toga još uvijek ima.Drugi, veoma važan razlog je specifičnost Tuzlanske regije.Ovdje je, kao rijetko gdje u zemlji, interesovanje za naše prvoligaške kubove podijeljeno.Ima simpatizera i Slobode i Zvezde,i Partizana , Hajduka,Dinama, Veleža...i koga još sve ne..A treći razlog je zajednički za sve klubove. Osjetno se smanjuje posjeta na svim stadionima u zemlji, pa tako i kod nas.
- Na kraju još da dodamo da su Tuzlanski "crveno crni"na pošetku sezone bojažljivo najavili sredinu tabele,a sada, što se jesenji dio prvenstva bliži kraju, najavljuju plasman do petog mjesta.Ako budu radili kao i do sada ovaj tim je ponovo u mogućnosti da ponovi uspjehe one sjajne generacije sa Hukićem, Gecom, Alibegovićem, Jovičićem,Jašarevićem, kada se nije pitalo ko će pobijediti na Tušnju nego koliko će kome golova da daju.
Uspiju i najveća zasluga će pripasti - Đorđu Gerumu.


..................FK Sloboda Tuzla 1987-88 , Jesenji viceprvak Jugoslavije.

................slika


Gornji red s lijeva na desno:rah. Nedzad Verlasevic, Tomo Mrkic, Asmir Mehanovic, Goran Miljanović ,Zoran Marić ,Nihzad Ademović, Mile Stegnjajic, Samid Sabitovic, Srednji red s lijeva trener Mesud Nalic, Davor Mladina, Midhat Memisevic, Cvijan Milošević, Mirza Hadzic, Mirko Mihic, Rade Tosic,Borisav Radovanović , Dr.Jovan Jelic, sjede s lijeva: Nail Beširević, Muhamed Tahirovic, Zoran Milosevic, TRENER ĐORĐE GERUM, Munever Krajisnik, Ekrem Ibric, Mitar Lukic, Dragoslav Kostic.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FUDBALSKO PRVENSTVO JUGOSLAVIJE ,PRVA LIGA. SEZONA 1987/88 - JESENJI DIO-PLASMAN

1.FK VELEŽ....................17........9........5........3........28:17........23
2.FK SLOBODA................17........9........3........5........31:18........21 ( 60 % )
3.FK CRVENA ZVEZDA........17........8........5........4........34:24........21
4.NK DINAMO..................17........8........4........5........27:16........20
5.FK PARTIZAN................17........7........6........4........27:17........20

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FUDBALSKO PRVENSTVO JUGOSLAVIJE ,PRVA LIGA. SEZONA 1987/88 - KONAČNI - PLASMAN

1.FK CRVENA ZVEZDA......34........17........11........6........66:39........45
2.FK PARTIZAN.............34........17........10........7........62:37........44
3.FK VELEŽ.................34........15.........12........7........61:34........42
4.NK DINAMO...............34........16.........10........8........55:36........42
5.FK SLOBODA..............34........14........10.......10........53:41........38 ( 56 % )

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


..........................................................................................................................Muhamed Omerović
............Sportski nedeljnik "TEMPO" Beograd,novembar 1987.godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 12:30, ukupno mijenjano 53 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 16 jan 2018, 16:12

..............................slika
.......................................................................ĐORĐE GERUM - "ČIKA" -ĐORĐE


.........
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 12:32, ukupno mijenjano 2 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 24 jan 2018, 16:48

Juniori Slobode - Polufinalni turnir Omladinskog prvenstva - BiH, odigran u Tuzli 1956.godine.


slika
Sudije: Salih Hadžihrustić, Jure Kordić, Abdurahman(Max)Damadžić,
Omladinci Slobode,stoje s lijeva: Momo Radović, Adem Dugalić, Šefik Azapagić, Slavko Skakavac, Nedžad Omazić, Enes Kevčić, Ibro Hadžiefendić, Šefik Mujezinović, Slavko Brandalek, Alija Ušćuplić, Ekrem Mešković.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

- Prema podacima Ibrahima Hadžiefendića na Tušnju (starom) se u ljeto 1956.igrao polufinalni turnir Omladinskog prvenstva BiH.
- Fudbaleri Slobode su pobjedom protiv BSK -a iz Banja Luke 2:0,Slobode iz Bosanskog Novog 7:0 i Sarajeva 2:1, osvojili prvo mjesto.
- Ipak ,Omladinski prvak BiH te godine bio je Velež,koji je Tuzlake pobijedio 1:0 i 2:0.
- Za Slobodu u omladinskom pogonu igrali su: Momo Radović, Adem Dugalić(golman), Šefik Azapagić, Slavko Skakavac, Nedžad Omazić ,Enes Kevčić, Ibro Hadžiefendić,Šefik Mujezinović, Slavko Brandalek, Alija Ušćuplić, Ekrem Mešković.Trener je bio Laci Nađ.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 12 sep 2018, 21:30, ukupno mijenjano 28 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 25 jan 2018, 22:27

....................................TIM SLOBODE 1952. NA STAROM STADIONU

slika

tim skobode 1952 predvođen kapitenom raosom na starom glavnom terenu.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 12:35, ukupno mijenjano 3 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 03 feb 2018, 22:18

Postao/la tuzlak1987 » 03 feb 2018, 15:31

ultrasstyle_tz WroteColon
"problem su konkretni postupci navijaca. Eto Zrinjski, je.at ih tamo, vise ih bude na veceri plemica nego pod Bijelim brijegom na utakmici. Ali oni svoje odrade, bace 100, 1000 ili 10.000 KM i ne moraju vise nikad ni doci na utakmicu . Zato sam ja i spomenuo neke cifre vezane za sezonske karte ili donatorsko vece. Da smo mi donijeli klubu ko Sarajevo ili Zeljo klubu preko 100.000 samo od članstva(koje gotovo pa nikakve mogucnosti ne nudi), i jos preko 100.000 od sezonskih ulaznica (to je oko 2000 da prodas) i jos od redovnih ulaznica da makar za godinu donesemo klubu ko oni za dvije utakmice. Na to jos dodas vece plemica ili slicne donatoske projekte dje je smijesno skupiti 200.000 KM. ali eto dodaj toliko + grad eto ti budzeta."


- Sarajevo, Zeljeznicar, Zrinjski iz sezone u sezonu u borbi za titulu i trofeje. Mi smo bili u rangu njih kada je Husic bio i kada smo pucali visoko. Imali smo i posjetu dobru u odnosu na broj stanovnika, solidan broj sezonskih. Imali smo i atmosferu. Ta sezona treca posjeta u ligi. Kako onda po tebi da mi ne doprinosimo? Pa logicno ne doprinosi se kada klub ne funkcionise dobro i svi to vide, odmah svi gube zelju da ucestvuju u tome.
Mi nismo prvo i prvo mogli da preko clanstva damo pare klubu jer kod nas ne postoji clanstvo. Clanstvo su zabranili Imamovic i Kurevic jer ne ide u korist njihovoj stranackoj politici. Uvodjenjem clanstva uvodis nove ljude koji zele da nesto predloze ili odluce. Ovako je to blokirano, sve mora proci kroz njihove ruke i oni dozvole ili bolikraju. A u 90% slucajeva blokiraju ili kazu da se stavi pod tepih (statut).



"eh sad sto smo mi takvi, to je pravo pitanje. Kako "natjerati" navijace da daju 20 KM godisnje za komad papira koji im ne znaci nista (Pravo kupovine sezonske ulaznice;
Najmanje 10% popusta na sve artikle u klupskom Fan Shopu neovisno od količine;
Pravo kandidovanja i predlaganja kandidata za Skupštinu kao najviši organ Kluba;
Pristup limitiranim promotivnim akcijama;) .i jos 100 KM da bi mogao na istok uc. Eto benefita clanstva Zelje. 120 KM da bi mogao uci na stadion i pogledati tekmu. Nasi za 200 ponudili VIP i sve ovo ko eksperiment i koliko, nismo ni 10 prodali. Eksperiment uspio. Ajd da ne pricamo o istoku, ajmo jug najjeftiniji, da svi idu tamo. 5000 ljudi koji je spremno godisnje dati 60 KM=300.000 KM samo da bi usli na stadion. Dovidjenja prijatno."


- Kao sto rekoh te stvari kod nas nisu ni dozvoljene tako da ne mozemo znati sta bi bilo i kako bi bilo. Nemamo shop, u skupstinu udju ljudi koje osoba X predlozi, neki jarani iz zivota i sa one grupe stara garda postadose skupstinari. :facepalm:
Kada cemo imati priliku za to? Pa vjerovatno nikada, znamo u cijim jer rukama klub i ko odlucuje. O tome se prica najmanje 5-10 godina.


"Politika je svugdje u BiH, i u Mostaru i u Sarajevu. Kako je moguce da je samo kod nas losa politika, losi privrednici i losi navijaci. Kako je moguce da samo u Tuzli nema gro ljudi- privrednika koji vole Slobode i koji ce donijeti klubu 400-500.000 KM godisnje preko svojih kolega i prijatelja ili da nema gro sposobnih ljudi-navijaca koji ce privuci da Sloboda proda 2000 sezonskih i clanskih ulaznica."


- Kod nas u TK je logicno ili si ovaj ili si onaj. Mi smo na pogresnoj strani, ustvari glupo sa nase strane sto smo izabrali stranu. Ustvari nismo je mi ni birali vec je u gradu vlast takva, a njima pao klub u ruke i oni ga skrojili po svom. Ubacili u OKK svoje ljude, u RSD na celu njihovi ljudi, u FK nadju nekog svog kada mogu. I onda logicno da u tome ljudi razni ne ucestvuju jer nisu njihova druzba. U Mostaru i Sarajevu se tako ne radi, Zeljeznicar plese izmedju svih, svako im je isti ako im treba dati pare. Kod nas je Imamovic koji mozda je dobar sa 10% privrednika pokupio njih, ali normalno drugih 90% ne pomislja da mu daje pare. Nisu njegovi, a znaju da je klub u njegovim rukama. Eto ti problema, klub nije nezavisan. Ni Zeljeznicar ni Sarajevo ne kontrolisu neki ljudi sto su u vrhu stranke, samo kod nas.

"Zna se moj stav o gradskoj upravi, ali ni tu nismo korektni. Nama gradska uprava i ostale instance vlasti cine preko 50% budzeta, i u tome smo medju 3 ili 4 kluba u drzavi, po procentu, a sigurno smo klub za koji se iz budzeta raznih nivoa vlasti najvise izdvaja. Ni jedan klub u BiH nije dobio gotov milion KM prosle godine od raznih nivoa vlasti. Mi jesmo. I opet upiremo u grad kako ne daje dovoljno."


- Daju sada 50% jer su iskreirali ovakvu situaciju. 50% od njih je sama slika toga sto su stvorili jer nisu spremni na kompromis i prepustanje neceg nekom drugom. Oni su otjerali covjeka tj nisu ga ispostovali kako su trebali i sada zele da pokazu kako su bili u pravu, a jedini nacin za to je da daju vise para iz budzeta gradjana nego ikada prije.
Dok je Husic bio davali su 20% budzeta, a Husic 80% za funkcionisanje. Dok je Sabovic bio mozda se nije davalo nista, Kovacevicu su isto blokirali sva sredstva, a Sabovicu davao kanton 300k godisnje. Znaci daju oni sada, ali jasno je i sto daju, ne jer vole vec jer je sada u njihovim rukama i ne smiju se osramotiti sa ispadanjem jer bi se time pokazalo kako su grijesili u vezi Husica i ne bi bilo dileme nikome vise.


"A stavka budzeta kojpune navijaci je u rangu GOSKA iz Gabele, i ispod ranga Mladosti iz Doboja kod Kaknja. Brojevi ne lazu.
I onda su losi oni koji daju najvise, a svi mi koji klubu pomazemo toliko koliko pomazu mjesta koja kad se saberu imaju stanovnika ko Slatina. Mi nismo krivi"


- Nismo mi toliko losi koliko pricas, uvijek je bila publika bolja od ekipe Slobode, uprave i grada. Jedino kod Azmira je Azmir radio bolje od ostalih i na sportskom planu ga nisu pratili ni publika ni grad. Ali trenutno sta treba da bude 3000 ljudi, kada se lose radi? Pa to je nemoguce bas jer se lose radi. Kako ce ti neko doci? Senad kako je radio, tako je i na tribinama dobio. Jbg to je kao kada bi student dosao na ispit i nista ne uradi, a onda kada je uvid dodje i zali se pa sto nisam polozio. Eto tako je Senad radio.
Celik ima vjerne navijace? Uprava na jesen lose radila, imali su na utakmicama nekim po 50-100 ljudi. Sada ce imati 3-4k na proljece. Zasto? Jer su dosli ljudi koji rade. Kod nas bi bila prica nismo dobri navijaci. Pa jel to nisu dobri navijaci ni Zenicani? Jesu dobri su navijaci, ali je uprava pala ispod svake granice i samo su tako mogli reagovati. Tako je i kod nas, uprava i Vlado su otisli u minus.
- Mislim poredite nas sa Zeljeznicarem i Sarajevom koji imaju posjetu i kaze se trebamo i mi tako. Pa ne moze jer oni godinama prate rezultatima to sve i ambicijama. Da su oni losi 15 godina ne bi ni oni imali navijace, ne bi imali nadu samim tim bi im se u redove uvukla prica da tu nema nade i to je ono sto se nama desilo.
Ja volim FK Tuzla City

Avatar
Probisvjet
Postovi: 11472
Pridružen/a: 23 jun 2009, 11:34
Lokacija: Kazan mahala
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la Probisvjet » 04 feb 2018, 22:52

slika
Fudbalski Klub Sloboda Tuzla Bosnia and Herzegovina. The English translation of the team's name is Football Club Freedom.

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 06 feb 2018, 18:03

EH ,DOBRA STARA VREMENA.


POSREDSTVOM MEŠANOVIĆ ENESA-SIĆE.
SEMIR MUSIĆ I ERVIN JUSUFOVIĆ U M.SITIJU 18.01.2012.
Ja volim FK Tuzla City

Hitman22
Postovi: 2526
Pridružen/a: 01 apr 2017, 14:40
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la Hitman22 » 07 feb 2018, 00:29

Eh to je to dakle?! Odveo onog malog u Sarajevo a doveo Musica.
FK SLOBODA 1919 ❤️🖤

klma1
Postovi: 1721
Pridružen/a: 09 nov 2014, 17:24
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la klma1 » 07 feb 2018, 22:07

sloboda72 je napisao/la:EH ,DOBRA STARA VREMENA.

POSREDSTVOM MEŠANOVIĆ ENESA-SIĆE.
SEMIR MUSIĆ I ERVIN JUSUFOVIĆ U M.SITIJU 18.01.2012.
imas li koju Sicnu kandidatsku sliku? Cisto malo da nas podsjetis.Hajde stavi jednu onu sliku Sicinu sa jambo postera koji prekrise nas grad te sada vec davne 2008 ako moze
& $ ?

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 08 feb 2018, 17:36

.......IN MEMORIJA - UMRO JE RADE TEŠIĆ ORUŽAR FK SLOBODA TUZLA


...........U SLOBODI JE RADIO 56 GODINA.ODRŽAVAO JE I SERVISIRAO LOPTE I KOPAČKE.

........TIHI I DOBRI ČOVJEK ,NAŠ ČIKA RADE.NEKA JE POKOJ TVOJOJ DOBROJ DUŠI.


........slika

..................................RADE TEŠIĆ U SVOJOJ RADIONICI NA TUŠNJU


............slika


...........RADE TEŠIČ( DESNO) I SA NAŠIM SAMIDOM .NJIH DVOJICA ZAJEDNO SU U SLOBODI RADILI PUNIH 100 GODINA.


.Ispraćaj će se obaviti u petak, 09.02.2018. godine u 14:00 sati ispred kapele na Pravoslavnom groblju Trnovac.Sahrana je na Pravoslavnom groblju Trnovac u Tuzli.

........................
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 14:44

........................FK SLOBODA TUZLA UOČI POČETKA TAKMIČENJA U PRVOJ .................................................... LIGI JUGOSLAVIJE 1959/60

...............................................TREBA MISLITI NA BUDUĆNOST

-Ono što je unazad godinu - dvije izgledalo samo kao nedostižan san - sada je već stvarnost !Sloboda je član Prve savezne lige. Neočekivano - ali sasvim zasluženo.
...................................................PODVIG PALFIJEVE ČETE

- Kada danas nakon završenog prvenstva rezimiramo sve njene rezultate,onda ne možemo, a da se ne potsjetimo da se Sloboda takmičila u društvu u kojem je bilo i nekoliko "dojučerašnjih" prvoligaša i nekolikoisto tako dobro poznatih klubova, zbog čega ju je malo ko na početku prvenstva ubrajao u favorite.Pa ipak ona se uspješno borila,a od sedmog kola preuzela je "kormilo" zapadne grupe druge savezne lige,koje nije ispuštala do kraja prvenstva.
- Bio je to mali podvig Palfijeve čete koja je znala da iskoristi njegovo bogato fudbalsko iskustvo koje je on tako uspješno prenio na svoje mlađe drugove.

.............................................HOĆE LI SLOBODA SAMO "PROĆI" KROZ LIGU ?

- Normalno je što ljubitelji futbala u Tuzli postavljaju ova i slična pitanja.Neki se i time zadovoljavaju - jer realno ocjenjuju snagu "novopečenog" prvoligaša.Teško je vjerovati da će Sloboda u društvu najboljih igrati neku značajnu ulogu.Pa ipak ne kriju se potajne nade da će se Sloboda uspješno boriti sa Sarajevom,Rijekom,OFK Beogradom Veležom, Budućnošću i drugim klubovima iz donjeg dijela prvoligaške kuće.Zato postoje i realne mogućnosti.
- Do početka prvenstva tim će se svakako osvježiti i novim snagama.To je osobito potrebno navalnom redu koji sa sadašnjim snagama neće se moći dugo nositi sa robusnim odbranama prvoligaša.Pored Radića,Podvaleja,Bevande,Ćukteraša,Markovića,Šehića pa Panića(koji će se vjerovatno posvetiti trenerskom pozivu)tu su još i Anović i Despotović,a u izgledu je dolazak i nekoliko drugih igrača.

................................................................................................................................Muhsin Nalić
....................................................................................................."Front Slobode" ,01.jula 1959.godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 feb 2018, 23:33, ukupno mijenjano 13 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 14:48

......................................................SLOBODA SE PRIPREMA

...............RAZGOVOR SA TRENEROM SLOBODE BELOM PALFIJEM .....................................PRVA SLOBODINA SEZONA U PRVOJ SAVEZNOJ LIGI


...............................................slika
................................................bela palfi foto


- Za futbalere Slobode predah poslije napornog takmičenja u društvu drugoligaša bio je kratak.Petnestak dana odmora provedenih na moru ili kod kuće,
dobro je došao.Izuzev Petkovića i Markovića, koji se nalaze na pripremama sa studentskom reprezentacijom Jugoslavije,svi ostali igrači su na okupu.
- Evo šta nam je o tome rekao trener Bela Palfi:
- Mi smo još 14. jula počeli sa redovnim pripremama.Treniramo 4 puta nedeljno.U toku ovih priprema odigraćemo i 12 prijateljskih utakmica.Predviđamo i dvije utakmice u Tuzli sa drugoligašima Novim Sadom i Radničkim iz Sombora.Odigraćemo i nekoliko utakmicasa slabijim protivnicima kako bi naš tim što bolje uigrali.Učestvovaćemo i na jednom manjem turniru u Boru.
- Između 16. i 19. avgusta planirali smo odlazak u inostranstvo , gdje bi u Bohumu (Zapadna Njemačka)i Cirihu (Švajcarska)odigrali 3 utakmice.To je za sada plan, a kako ćemo ga sprovesti u život - vidjet ćemo.

.................................................IMAMO TIM POVJERENJA

- I u narednom takmičenju, dakle u Prvoj saveznoj ligi,ekipa Slobode neće pretrpjeti znatnijih izmjena.Evo štao tome misli Bela Palfi:
- Mi imamo "tim povjerenja",rekao je on.To je onaj tim koji je na svojim plećima iznio sav teret takmičenja u Drugoj saveznoj ligi.Zašto onda da im ne povjerimo i ovu delikatniju dužnost u društvu najboljih jugoslovenskih timova.Vjerovatno ćemo napraviti samo nekoliko rokada,ali u cjelini ostaće kostur prošlogodišnje ekipe koja je već uigrala jedan sistem koji ćemo,vjerovatno, i ovog puta primjenjivati.
- Nadamo se da nas ni ovaj put ovaj tim neće iznevjeriti.

..................................... - NIKO NE ODLAZI- A (ZA SADA) SAMO TRI PRINOVE

- Prije nekoliko dana tuzlansku sportsku javnost uzbudila je vijest da će golman tuzlanske Slobode,Hajrović,napustiti dosadašnji klub i preći u Beograd.Govorilo se da će se on prijaviti za Crvenu Zvezdu.Bilo je riječi o odlasku Bevande i Vovne.Normalno je što su ove informacije praćene komentarima u nekim listovima,da se navodno Uprava Slobode slaže sa ovim prelaskom,iznenadile ljubitelje futbala u Tuzli pa se o tome u svim prilikama diskutovalo.Međutim, od trenerra Bele Palfija smo saznali da su ove vijesti bez osnova i o nekom odlasku igrača iz ovog kluba - nema ni govora.Evo igrača koji će zastupati boje Slobode u prestojećim takmičenjima:
Golmani:Hajrović i Ćurak:odbrambeni igrači:Lazić, Radović,Rusmir,Petković,Stipić,Vovna,Jovanović,Dragićević:navalni igrači:Šehić,Bevanda,Radić,Podvalej,Panić,Marković,Ćukteraš,Anović i Despotović.
- Kao što se vidi na spisku se nalaze svi igrači koji su i prošle sezone igrali za tim Slobode.Njima su jedino priključeni novajlije Despotović,bivši igrač Zenice,koji odmah stiče pravo nastupa za domaće,zatim Jovanović, dosadašnji član OFK Beograda,i Dragićević iz Zenice.
- Uprava kluba pregovara sa još nekoliko igrača, ali je još uvijek njihov dolazak neizvjestan.Da li će u Slobodu stići neko pojačanje znaće se tek za nekoliko dana.
- Kako smo saznali neizvjestan je i dalje nastup kapitena Slobode - Panića.Poznato je naime da je ovaj fudbaler upravo ovih dana završio u Beogradu trenerski kurs i da bi želio da se posveti trenerskom pozivu.On je, međutim,izjavio da je spreman,ukoliko je to potrebno, da ponovo predvodi ekipu Slobode.Hoće li vrijedni Panić nekom drugom predati žutu kapitensku traku,zavisi i od toga da li će mu se naći dostojna zamjena.

...................................................ZADOVOLJNI SMO SA ŽRIJEBOM, ALI...

- Upitali smo Belu Palfija da li je zadovoljan sa izvučenim žrijebom.Zadovoljni smo sa jesenjim dijelom takmičenja.A na proljeće neće biti lako.Jer, kao što je već poznato,u jesenjem dijelu takmičenja Slobodi dolaze u goste Sarajevo,Budućnost,Dinamo,Vojvodina,Partizan I Rijeka,a Sloboda će biti gost Radničkom, OFK Beogradu, Hajduku,Veležu i Crvenoj Zvezdi.
- Svaka od ovih utakmica za Slobodu je teška imoraće se uložiti dosta truda kako bi se sakupilo što više bodova.Za to se posebno pruža prilika u jesenjem dijelu takmičenja,jer Slobodi dolazi u tom periodu 6. timova u goste. Domaći teren je velika prednost i trebalo bi ga što bolje iskoristiti.
- Svaki osvojen bod biće dragocijen i velika prednost za proljeće.
- Koliko će se od ovoga sprovesti u život vidjet će se već u prvoj utakmici koja se igra sa Sarajevom u Tuzli.Nadamo se da ovaj prvi prvoligaški susret Slobode sa Sarajevom neće biti repriza prošlogodišnjih prijateljskih utakmica kad je Sarajevo i u Tuzli a i na svom terenu izašlo kao pobjednik.
- Od starta mnogo zavisi - pa se stoga u u Slobodi već sad vrše ozbiljne pripreme.

...............................................slika

...........................................................................DESPOTOVIĆ

................................................................................................................................Muhsin Nalić
....................................................................................................."Front Slobode" ,27.juli 1959.godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 12:43, ukupno mijenjano 23 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 14:52

.................................................OD STARTA MNOGO ZAVISI

.............................. - VELIKO INTERESOVANJE ZA UTAKMICU SA SARAJEVOM
......................................... - SLOBODA PRVI PUT U DRUŠTVU NAJBOLJIH

- U iduću nedelju zvanično počinje futbalska sezona.Za ljude iz ovog Sreza je to posebno interesantno, jer Futbalski klub Sloboda prvi put startuje u Prvoj saveznoj ligi.Teško je već sada davati ma kakve prognoze.No, na osnovu dosadašnjih rezultata i snaga pojedinih klubova - članovi Prve savezne lige,mogli bi se razvvrstati u dvije grupe.U prvu bi došli svakako oni koji moguda reflektiraju na gornja mjesta na tablici,a to su: Partizan,Zvezda,Dinamo,Hajduk i Vojvodina,u drugu grupu ,dolaze svi ostali.Ipak, to je prognoza !Jedno se može reći sigurno: očekuje nas dobar fudbal,
oštre i dinamične utakmice,pa samim tim i iznenađenja.Prvoligaši su izvršili solidne pripreme.Od svih njih jedino Sloboda prvi put startuje u ovom društvu.
- Pripreme Slobode za prestojeću sezonu izvršene su prema utvrđenom planu.Najvjerovatnije je da će Sloboda na prvim utakmicama igratiu starom sastavu.Utokuprelaznog perioda Slobodi su pristupili:Despotović,Jovanovič i Rosić ali bilo zbog toga što nemaju pravo nastupa,ili što se još nisu uklopili u tim, oni vjerovatno neće igrati u prvim utakmicama.

................................................ŠTA OČEKUJEMO OD SLOBODE ?

- Kao prvo i najosnovnije da se sa prvom utakmicom, pa i nadalje u cijelom toku prvenstva,igra i bori sa onakvim elanom,požrtvovanjem i zalaganjem kao što je to bilo u toku takmičenja uDrugoj saveznoj ligi.A futbaleri Slobode znaju da igraju.To je tim koji ima koncepciju igre,čiji se igraći međusobno dobro poznaju i razumiju i zato se može očekivati da će oni,uz maksimalno zalaganje,opravdati povjerenje publike i dokazati da su zasluženo došli u društvo najboljih.Krupan činilac na postizanje dosadašnjih rezultata je bez daljeg visok sportski moral i disciplina futbalera Slobode.
Ovu vrlinu treba dalje razvijati i njegovati.
- Mnogi se i raduju što se baš ovom utakmicom sa Sarajlijama otvara u Tuzli futbalska sezona.Ali, utakmica sa Sarajevom biće teška i naporna.Jer, Sarajevo je dobar tim,koji je posvojim kvalitetima sposoban da se nosi a klubovima i daleko jačim i kvalitetnijim od Slobode.Pored toga Sarajevo se i psihološki pripremalo za igru i ono računa da iz Tuzle odnese oba boda.Da li će tako ispasti pokazaće igra u nedelju.Jer nije isključeno da se pomrse računi.Sarajevo će morat zapet da postigne odgovarajući rezultat.S druge strane igrači Slobode moraju uložiti sve snage ako žele da izađuna kraj sa renomiranim protivnikom.Usvakom slučaju od njih se očekuje oštra ali fer borba - igra na prvu loptu i krajnje zalaganje,ako žele osvojiti prve dragocijene bodove.Istina, ne smije se smatrati tragedijom ako se utakmica izgubi.Futbal je takva igra,u kojoj su česta iznenađenja.Ipak, od starta zavisi mnogo.Svi uspjesi Slobode rezultat su zalaganja njenih futbalera, a velikim dijelom i publike koja je znala da bodri svoj tim.Međutim.bilo je istvari sa kojima ne bi smo mogli biti zadovoljni.Još uvijek ima pojedinaca koji s zaborave i nesportski ponašaju.To može samo da šteti ,a nikako da koristi timu kao što je Sloboda.Zbog toga i moramo biti protiv pojedinaca koji svojim neodgovornim postupcima krnje ugled ne samo svog tima nego i grada uopšte.Mi i u futbalu kao i u ostalim sportskim disciplinama, moramo gledati sredstvo za fizičko uzdizanje naše omladine,moramo polaziti od toga da je to muška i viteška igra,i zato moramo osuđivati sve nezdrave pojave, kao što su:prljava igra, nesportsko ponašanje na terenu i na gledalištu itd.

.........................................................POSKUPLJENJE ULAZNICA

- I najzad jedna novina,mada ne i prijatna.Ulaznice će poskupiti.Liga konferencija, kao što je poznato,ponovo je usvojila organizacioni fond.Donošenjem takve odluke,Liga odbor je dužan da utvrdi obavezne minimalne cijene ulaznicama na utakmicama Prve savezne lige.Zbog toga će doći do izvjesnog povišenja cijena i u Tuzli.Zato bi trebalo da prodaja ulaznica ide i po radnim kolektivima i u tom smislu i Uprava Slobode trbalo bi da preduzme odgovarajuće mjere.

........................................................................................................................Muradif Džambić
............................................................................................."Front Slobode" ,26.avgust 1959.godine.
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 feb 2018, 23:31, ukupno mijenjano 4 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 14:55

PRVA SAVEZNA LIGA JUGOSLAVIJE U FUDBALU ,SEZONA 1959/60 1. KOLO

...................................................FK SLOBODA - FK SARAJEVO 1:0 (0:0)

.............................................................USPJEŠAN START


- Igrano na Gradskom stadionu u Tuzli.Vrijeme oblačno.
Teren pogodan za igru.Gledalaca preko 10 000.Korneri 7:3
Sudija: Konstantin Zečević (Beograd).Strijelac Panić u 58. minutu za Slobodu.

Sloboda: Hajrović,Lazić, Radović,Rusmir,Petković,Stipić,
Radić, Anović (Bevanda),Šehić. Panić, Marković.

Sarajevo:Ančić, Stipić, Biogradlić,Džemidžić, Svraka,Markušević,
Miloč,( Kurtović) Šehović,Arslanagić,Ferhatović ,Savić.



Punih šest nedelja ljubitelji futbala u Tuzli predano su pratili pripreme svog prvoligaša.I na običnim treninzima po nekoliko stotina ljubitelja futbalske vještine satima su na Gradskom stadionu sjedili posmatrajući kako se priprema "novopečeni" prvoligaš.I što uvijek nisu bili zadovoljni imali su za to mnogo razloga. Jer njih je opravdano zabrinjavala forma igrača pa i ekipe kao cjeline što se osobito izražavalo pred utakmicu sa sarajevskim ligašem.
- Dobijena utakmica protiv slabog protivnka Banovićke Budućnosti (10:0) koja je, reklo bi se, bila generalna proba pred glavni start,povratila je donekle vjeru navijačima Slobode.Ali, ona ipak nije mogla da izbriše nespokojstvo koje se uvuklo među simpatizere tuzlanskog prvoligaša - pred prvenstvene okršaje.Jer, govorili su jedni,Sarajevo je bolji tim ,sa više prvoligaškog iskustva i ono će sigurno odnijeti dva boda iz Tuzle:međutim, svi drugi, optimističkije raspoloženi,izjavljivali su da će Sloboda izvojevati sigurnu pobjedu,jer... drukčije ne bi valjalo,logički su zaključivali oni.
- A kad je sudija Zečević svojom prodornom pištaljkom dao znak za početak igre,zaboravljene su sve prognoze i pažnja navijača oba tabora bila je usretsređena na zeleni ćilim Gradskog stadiona.Njima dvadeset dvojici bilo je povjereno da odrede "kome će pripasti slava".
- Početni udarac izvvela je Sloboda. Šehić je dodao Pantiću, a ovaj pošto je prešao dva protivnička igrača ubacio je duboko pred gol Sarajeva.Šehić je pokušao da tuče na gol ali je ometen od bekova tukao pored stative.
- To je bila prva akcija Tuzlaka u ovom prvom prvenstvenom susretu.
- Sarajevo je istina, odmah zatim izvelo napad prema Hajrovićevom golu,ali je odbrana Slobode rasčistila ovu situaciju.Mora se reći da su Tuzlaci u početku igre držali inicijativu i preko Radića, a osobito veoma prodornog Šehića stalno ugrožavali Ančićeva vrata.
-Radić je već u trećem minutu imao priliku da Slobodu dovede u voćstvo, Marković je iskosa sa desne strane izveo slobodan udarac,a Radić je nisko napućenu loptu zaplivavši kroz vazduh, glavom sproveo prema golu.Lopta je međutim, udarila u dno stative i odbila se u gol aut.Možda u ovom periodu napadaSlobode treba zabilježiti i akciju koju Sloboda u devetom minutu preko Radića nije iskoristila.
- Sarajlije su samo povremeno u ovom dijelu igre prelazile u napad preko brzog Šehovića i lukavog Ferhatovića,ali su se ove akcije završavale u kaznenom prostoru Slobode ili pored gola.
- U prvom poluvremenu Sloboda je izvela četiri,a Sarajevo samo jedan korner,pa se i po tome može vidjeti premoć Tuzlanskih fudbalera.
- U ovom dijelu igre glavni adut domaćih Marković, u čije se pucačke sposobnosti najviše i vjerovalo,potpuno je bio indisponiran i ništa mu nije polazilo za rukom.Dobijao se utisak da se Marković nije mogao odmah da snađe pa je u ovom dijelu igre malo koristio svoj topovski šut.
- Možda u prvom poluvremenu ne bi imali šta drugo zabilježiti da u 30. minutu, poslije oštrog starta Markuševića nije ozbiljnije povrijeđena desna polutka Anović, koga su iznijeli s terena.Na njegovo mjesto ušao je Bevanda.
- Sarajlije su ,istina, pred kraj prvog dijela igre ozbiljnije ugrozile gol domaćih, ali je Hajrović sjajnom paradom izbio oštru loptu Ferhatovića u korner.

..............................................OŠTRA IGRA U DRUGOM POLUVREMENU

- Drugi dio utakmice ličio je na pravi prvenstveni susret i zadovoljio je i najveće futbalske gurmane.Akcije su se ređale brzo jdna za drugom.Sloboda kao daje riješila da u ovom dijelu igre riješi utakmicuu svoju korist zaista je, osloodivši se,čini nam se, treme koja je pratila sve igrače u prvom poluvremenu, igrala mnogo poletnije i za oko ljepše.Prvo je Marković, a onda Bevanda tukao oštro prema Ančiću ali je bek Stipić krajnjim naporom izbacio loptu u korner.
- Tek u 58. minutu igre stadion se digao na noge. Marković je odlično izveo slobodan udarac a Panić je na nabačenu loptu između mnogo igrača,prisebno oštrim udarcem zatresao mrežu gostiju.Bio je to prvi i jedini gol na ovoj interesantnoj i dinamičnoj utakmici.To je istovremeno bio i signal da Sloboda sa još većim elanom krene prema protivničkim vratima.U ovom dijelu igre gosti su često puta startovali oštro na domaće igrače u čemu su se naročito isticali Markušević,Džemidžić i Svraka.
- I Sarajlije su u ovom dijelu igre prelazili u napad nastojeći da igrom u širinu izvuku domaću odbranu koja je u toku cijele igre uvijek bila na mjestu i nije dozvoljavala daprotivnički napadači ozbiljnije ugroze Hajrovićeva vrata.To im međutim, nije uspjelo pa su pojedinačnim prodorima pokušavali da dođu do Hajrovićevog gola.
- Osobito pred kraj utakmice oni su imali mogućnost da izjednače rezultat. Ferhatović je našao se sam pred Hajrovićem ali mu se ovaj požrtvovano bacio u noge i otklonio za Sarajlije ovu najidealniju šansu za postizanje gola.
- Kada je sudija Zečević nakon toga otsvirao kraj utakmice cio stadion bio je na nogama.Prodorne sirene tuzlanskih navijača i zapaljene baklje na Stadionu oznašile su završetak ove uzbudljive utakmice u kojoj je Sloboda nadigrala svog protivnika.

.............................................................KAKO SU IGRALI

- Nije teško kazati poslije ove utakmice koji je od Slobodinih igrača bio najbolji.Trebalo bi nabrojati njih jedanaest koji su zaista ulagali maksimum truda da utakmicu tiješe u svoju korist.Ipak, moramo posebno istaći odbranu Slobode u kojoj su danas bolje od ostalih igrali: Radović, Hajrović i Petković.
- U napadu najbolji su bili Šehić i Panić.
- Sudija Zečević iz Beograda obavio je svoj zadatak na opšte zadovoljstvo.

.

......................................................slika

centarhalf petković bijeli dres :stop napadači

...............................................................................................................................Muhsin Nalić
....................................................................................................."Front Slobode" ,31.avgust 1959.godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 12:53, ukupno mijenjano 11 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 15:02

PRVA SAVEZNA LIGA JUGOSLAVIJE U FUDBALU ,SEZONA 1959/60 2. KOLO

......................................................IZNAD OČEKIVANJA

.............................................RADNIČKI - SLOBODA 0 : 1 (0:1)


SPECIJALNO ZA FRONT SLOBODE
Gradski stadion u Zemunu.Vrijeme lijepo, teren povoljan za igru
Sudija :Nedeljkovski.
Gledalaca oko 10 000.Strijelac: Marković u 15 minuti za Slobodu.

RADNIČKI: Vidinić, Kidrić,Čokić,Ljubenović, Batković,Ristić,
Buđa,T.Marković, R.Ognjenović,Arsenijević , J.Ognjenović.

SLOBODA:Hajrović, Lazić, Radović,Rusmir, Petković,Stipić,
Radić, Anović, Šehić,Panić, Marković.



- Poslije prošlonedeljnog uspješnog debija Tuzlanske Slobode,u konkurenciji timova Prve savezne lige kad je u susretu sa Sarajevom zabilježila svoju prvu pobjedu i osvojila prve bodove,sa prilično velikim interesovanjem u sportskoj javnosti očekivan je susret sa Radničkim iz Beograda.
- Radnički nije "veliki"tim,ali je i dosad često mrsio račune "velikim"protivnicima, prvoj četvorki.
- Stoga je interesovanje za ovu utakmicu moglo da bude ovakvo.U Beograd je doputovala velika grupa tuzlanskih navijača koji su već od početka igre đivo bodrili svoje ljubimce poklicima plavi, plavi,i time uveliko pomogli da Slobodini igrači do kraja utakmice, u jednom oštrom tempu dočekaju završetak.
- Radost Slobodinih navijača na zemunskom stadionu došla je do kulminacije kada je u 15. minuti igre Marković snažnim udarcem doveo Slobodu u voćstvo od 1:0.Bio je to majstorski šut kogaVidinić i pored pokušaja nije uspio da odbrani.
- Razumljivo da je Slobodau ovu igru ušla dosta oprezno.Nisu poznavali protivnika,pa se je u početku mogao dobiti utisak da su se zadovoljili, sa neriješenim rezultatom.Međutim, u prvim minutama igre navala Slobode imala je nekoliko izvrsnih šansi da povisi rezultat.
- Evo samo nekih momenata:već u trećoj minuti Marković upućuje na gol Vidinića oštar udarac ali lopta prolazi pored stative.
- U 28. minuti Anović poslužen od Panića našao se sam pred Vidinićem.I kad se ošekivao gol on je u brzini loptu tukao pored same stative.
- U36. minuti pred golom Slobode stvorila se gužva. Hajrović je nekoliko puta istrčavao i boksovao loptu. I kad se očekivalo izjednačenje neko je iz bekovskog prostora uputio dugu loptu pred Vidinićev gol. Marković je potrčao za loptom.Vidinić mu se bacio u noge, ali ga je on lobovao. Bila je to stopostotna šansa za Slobodu ali nije iskorištena,jer je Marković tukao pored gola.
- Nešto kasnije Radić nije iskoristio priliku iako je bio sam pred Vidinićevim golom.I ovde je brzina učinila svoje i Radić ovu priliku nije iskoristio.
- U drugom dijelu igre Sloboda ponovo navaljuje prema golu Radničkog. Već u samom početku Panić oštro tuče u stativu, ali se lopta odbija,zahvata je Stipić i daje Radiću ali ovaj slabo tuče i Vidinić brani.
- I Radnički je mora se istaći, imao nekoliko prilika da izjednači.Naročito Rade Ognjenović a i mladi Buđa koji se u timu Radničkog pojavio na desnom krilu umjesto povrijeđenog Petakovića.Rade Ognjenović imao je priliku u 50. minuti da izjednači. Ljubenović je tukao slobodan udarac koji je dočekao Obrenović i oštro tukao po zemlji ali je Hajrović u padu otklonio opasnost.
- Vidinić je često istrčavao ispred bekovskog prostora, ali Slobodina navala nije uspijevala da iskoristi ove šanse.
- Pred kraj utakmice razvila se veoma oštra borba ali nje došlo do promjene rezultata.
- Utakmicu je vodio sudija Nedeljkovski sa manjim greškama.

............................................................................"Front Slobode", 06.septembra 1959. godine

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

......POSLIJE SLOBODINE POBJEDE U BEOGRADU PROTIV RADNIČKOG

....................................... - BORBENOST JE POBIJEDILA -

Fer i tehnički dotjeranom igrom Sloboda je stekla veliki broj simpatizera u Beogradu i Zemunu

- Krajnja borbenost i zalaganje svih igrača, još dva zabilježena dragocjena boda i na brzu ruku osvjena Beogradska i Zemunska publika, to je ukratko
bilans prekjučerašnjeg "izleta",novog prvoligaša tuzlanske Slobode na Gradskom stadionu u Zemunu.
- Start, nema sumnje,kakav bi pođelili i mnogi iskusniji timovi. U dvije, ne tako lake utakmice, osvojiti 4. boda,podvig je vrijedan svake pašnje.
- Iako su pred utakmicu sa Radničkim mnoge prognoze bile uglavnom na strani domaćina,ipak je Palfijeva četa pokazala da se krajnjim požrtvovanjem,zalaganjem svih pojedinaca i igrom na "prvu" loptu može nadoknaditi nedostatak iskustva i izvojevati pobjeda nad renomiranijim protivnicima.
- Već u početku same igre dobio se utisak da su tuzlanski mladići, oslobodivši se možda i pretjeranog respekta protivnika, čvrsto odlučili da idu na pobjedu jer su upravo u tom periodu imali nekoliko veoma povoljnih prilika za postizanje gola. U tome ih je obilato pomogla i publika koja je naročito poslije datog gola Mrkovića,sve do kraja igre ih veoma žustro bodrila.Igrači, su i sami to izjavili,osjećali se kao kod svoje kuće, jer su upravo fer i tehnički dotjeranom igrom, prosto osvojili Zemunce a i Beograđane koji su u velikom broju došli da vide novog prvoligaša.

............................................ - IZJAVE TRENERA I IGRAČA -

BELA PALFI:Ja mislim s obzirom na okolnosti koje su prethodile utakmici, jer nas niko nije ubrajao u favorite ovog susreta,uspjeli da iznenadimo i zahvaljujući što nas je protivnik potcijenio, nadigramo ga i pobijedimo.
- Nažalost nismo dali i drugi gol,iako je bilo nekoliko veoma pogodnih šansi, što bi svakako dovelo do staloženije igre koja jeinače bila do kraja otvorena.
- Sloboda još nema iskustva za takmičenje u I ligi, ali je na dobrom putu i ukoliko ovako nastavi ima izgleda da se zadrži u društvu najboljih.

PANIĆ:Zadovoljan sam utakmicom.Igra je bila ravnopravna.Nismo iskoristili sve šanse.Rezultat je mogao biti mnogo veći u našu korist.Ovo nam je velika prdnost i ova dva dragocijena osvojena boda mogu nam pomoći da ostanemo u Prvoj ligi.Solidno smo igrali.Naši su igrači mladi.Pa ipak zalaganje i borbenost odlučili su pobjednika.

PETKOVIĆ:Oduševljen sam.Zadovoljan sam pobjedom i igrom kako svojom tako i mojih drugova.

MARKOVIĆ:Pobjeda je potpuno zaslužena.Borili smo se po onoj lozinki "svi za jednog ,jedan za sve". Respektovali smo protivnika ,jer on igra kod svoje kuće.Posebno, jer to je iskusniji tim,ali krajnjim zalaganjem nismo iznevjerili naše vjerne navijače koji su nas i u Zemunu bodrili.
Postavili smo u i pitanje: - Zašto ste u 57. minuti pokušali da predriblujete i Vidinića, kad se dobijao utisak da se golman moše lobovati, jer to je bila odlična šansa za postizanje gola?
Miro Marković je odgovorio.
- Nalazio sam se na desnoj strani, skoro u mrtvom uglu i stoga sam pokušao da driblujem i golmana. Na - žalost . nisam uspio.Iskupio sam se postignutim golom.
RADOVIĆ:Dokazali smo da sa velikim zalaganjem mođemo da pobijedimo i mnogo poznatijeg i iskusnijg protivnika. Dokazali smo da se uz borbenost i požrtvovanje mogu osvojiti bodovi i na "Vrućem" terenu,kao što je ovaj u Zemunu.
- Drago mi je da je uz nas bila ne samo naša, nego i Beogradska publika. Nadam se najljepšem u idućim kolima.

RADIĆ:Utakmica je bila prilično naporna i da nismo u igru ušli sa precjenjivanjem svog protivnika mogli bi smo i bolje proći.Rezultat je realan,tako je mogao biti i veći u našu korist.
- Drago mi je da smo naišli na ovoliki broj simpatizera u Beogradu. Nisam najzadovoljniji svojom igrom,ali s obzirom da sam imao takvu ulogu,(igrao sam povučeno krilo u drugom poluvremenu),smatram da sam doprinio pobjedi.Najbolji su bili Hajrović, Petković i Radović.

HAJROVIĆ:Presretan sam zbog postignute pobjede koja je došla kao plod zalaganja svih igrača.
- Oduševljen sam objektivnom beogradskom publikom koja nas je za cijelo vrijeme igre neobično bodrila.
Za uspjeh svi smo zaslužni, ali ipak moram da istaknem vanrednu igru Petkovića.

...............................................................................................................................Muhsin Nalić
............................................................................"Front Slobode", 06.septembra 1959. godine


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------




................................U NAREDNOM KOLU - BUDUĆNOST JE TVRD ORAH

- U narednu nedelju Sloboda kod svoje kuće dočekuje titogradsku Budućnost.Po rezultatima utakmica iz prva dva kola u kojima su Titiograđani veoma slabo prošli,(izgubili su obje utakmice),reklo bi se da Sloboda neće imati teškog posla. Ne treba međutim zaboraviti da su Titograđani u Zemunu izgubili samo radi slabe taktike (igrali su "bunker") i da su juče kod svoje kće za protivnika imali tim Partizana koji odavno nije doživio poraz,pa će se vidjeti da je to tim koga ipak treba respektovati, ali ne i precjenjivati.
- Realno gledajući Sloboda bi u susretu sa Budućmosti trebala da "uknjiži"još dva boda. To se, istina,može postići samo upornošću, zalaganjem i homogenim dejstvom cijele ekipe. Tada sigurno pozitivan rezultat neće izostati.A sa još dva osvojena boda Slobodi bi itekako bio veliki kapital u narednom takmičenju i ne mala šansa da se i do godine zadrži u društvu najboljih.

...............................................................................................................................Muhsin Nalić
............................................................................"Front Slobode", 06.septembra 1959. godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 25 okt 2018, 07:56, ukupno mijenjano 24 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 15:11

PRVA SAVEZNA LIGA JUGOSLAVIJE U FUDBALU ,SEZONA 1959/60 3. KOLO

................................................IPAK JOŠ DVA BODA

..................................FK SLOBODA - FK BUDUĆNOST 1:0 (1:0)


- Gradski stadion u Tuzli.Gledalaca preko 8 000.Vrijeme sunčano.
Teren pogodan za igru.Sudija: Varaždinac (Zagreb).
Strijelci: 1:0 Bevanda 15, minut.

SLOBODA: Hajrović, Lazić, Radović,Rusmir, Petković,Stipić,
Bevanda,Anović, Šehić,Panić, Marković.

BUDUĆNOST:Bjelojević, Gardašević, Folić,Malešev,Mijucković,
Dacevski,Srdić, Krgin,Darmanović,Vučeković,Kovačević.



- Preko 8 000 gledalaca koji su po lijepom i sunčanom vremenu prisustvovali prvenstvenoj futbalskoj utakmici Prve savezne lige između Slobode i Budućnosti iz Titograda, napustili su Gradski stadion nezadovoljni igrom svojih ljubimaca.
- Sloboda je , istina osvojila još dva dragocjena boda, ali u igri koja nikog nije oduševila, bolje rečeno u jednoj od najslabijih igara viđenih u posljednje vrijeme u Tuzli.
- Budućnost je bila bolji i zreliji tim.Njeni igrači bili su pokretljiviji. oštriji i u duelima najčešće izlazili kao pobjednici.Oni međutim, nisu znali da iskoriste nekoliko veoma povoljnih šansi koje su imali pred Hajrovićevim golom.Da su bili malo snalažljiviji bodovi bi otišli u Titograd, a to ne bi bilo nezasluženo.
- Kao rijetko kad Sloboda je danas igrala slabo.Njeni napadači bili su konfuzni i neorganizovani a u raštimovanoj navali nije bilo ni jednog napadača koji bi znao da ozbiljnije ugrozi Bjelojevćevu mrežu.
- U 16. minutu Sloboda je riješila utakmicu u svoju korist.Marković je izveo slobodan udarac sa svojih 18. metara lobujući protinički "zid! a na nabačenu loptu potrčali su zajedno Šehić i Bevanda.Ovaj posljednji bio je nešto brži i pored istrčalog Bjelojevića uspio da plasira loptu u mrežu.
- Sasvim je normalno što se očekivalo da će ovaj gol unijeti više živosti u igru, ali su gledaoci ipak ostali razočarani rastrganom i mlakom igrom.čak se ponekad dobijao utisak da je ovo prijateljska utakmica i da ni jednom ni drugom timu nisu potrebni bodovi.
- Ne može se prenabreći ćinjenica da su Titigrađani igrali ljepše i povezanije, ali su njihovi napadi, osobito u prvom dijelu igre,bili mlaki i bezopasni.
- Sloboda je ipak, pored postignutog gola imala još nekoliko šansi koje nije iskoristila.Evo nekoliko od njih:U 34. minuti. Bevanda je uzbudio dotle skoro potpuno nezainteresovane gledaoce.Poslužen od Šehića koji mu je odlično ubacio loptu u prazno, prešao je bio čak, i golmana Bjelojevića ali je u trku,iz mrtvog ugla tukao visoko preko praznog gola.
- I u drugom dijelu navalni igrači i jednog i drugog tima upropastili su nekoliko veoma povoljnih prilika za potizanje gola.
u 50. minutu u kaznenom prostoru protivničkog tima našli su se Bevanda i Šehić koji su jedan drugog proigrali, ali centarfor Tuzlaka nabačenu loptu tuče na gol koju bek odbija u korner.Samo dva minuta kasnije Šehić je ponovo imao idealnu loptu ali je tukao pravou Bjelojevića koji je loptu odbio u korner.
- Samo što su se ovi napadi stišali Budućnost je ponovo preuzela inicijativu stalno ugrožavajući Hajrovićeva vrata.Igrači Slobode kao da su bili zadovoljni postignutim rezultatom zatvaraju igru, odugovlače je i nastoje da na svaki način sačuvaju stečeno preimućstvo.Čini nam se da je Marković koji je danas veoma slabo igrao upropastio u 67. minutu najzreliju šansu za postizanje gola na ovoj utakmici.On je poslužen od Šehića izbio sam pred golmana Bjelojevića, pa iako je imao dosta vremena nesmotreno je tukao preko gola.
- U timu Slobode ne bi imali koga da istaknemo, ali se može reći da je odbrana snijela glavni teret ove utakmice na svojim leđima i bila daleko bolji dio tima.

IZJAVE POSLIJE UTAKMICE:

TRENER SLOBODE BELA PALFI:Igra nije bila lijepa, ali e igralo za bodove.S obzirom da smo u početku igre dali gol, imali smo računa da u nastavku igramo opreznije.

TRENER BUDUĆNOSTI MATEKALO:Bio je kratak:Šta mogu da kašem o utakmici? Slaba !pobijedio je srećniji tim.

Kapiten Slobode PANIĆ:Nisam zadovoljan igrom.Prema šansama zasluženo smo pobijedili.

Kapiten Budućnosti DARMANOVIĆ:Fer igra i zaslužena pobjeda..

...............................................................................................................................Muhsin Nalić
............................................................................"Front Slobode", 14.septembra 1959. godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 11 feb 2018, 06:44, ukupno mijenjano 6 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 15:19

PRVA SAVEZNA LIGA JUGOSLAVIJE U FUDBALU ,SEZONA 1959/60 4. KOLO

.............................................PRVI PORAZ SLOBODE

.........................................SLOBODA - DINAMO 0:3 (0:3)



- Gradski stadion u Tuzli.Vrijeme vedro i pogodno za igru.
Gledalaca oko 10 000.Sudija: Božidar Botić(Valjevo).
Strijelci: 0:1 Jerković 8, 0:2 Jerković 14, 0:3 Jerković 25.

SLOBODA: Hajrović,Lazić,Radović, Rusmir,Petković,Stipić,
Radič,Anović (Despotović),Šehić,Panić,Marković.

DINAMO:Irović, Šikić,Koščak,Šantek, Crnkovič,Gašpert,
Lipošinović, Perušić,Jerković Matuš,Pašić.



- Tuzlaci su s pravom očekivai da će Sloboda dati mnogo jači otpor zagrebačkom Dinamu.Jer i njihove izjave prije utakmice, a i šest osvojenih bodova u prvim kolima govorili su da će Dinamo u Tuzli naić na "vruć" teren.
- Međutim već u 8. minutu prvog dijela igre Jerković je zapečatio sudbinu tuzlaka.I to upravo onda kada je to malo ko očekivao.Navala plavih bila je pred kaznenim prostorom domaćih.Jerković je primio loptu i ne oklijevajući uputio oštar udarac u donji desni ugao Hajrovićevog gola.Golman Slobode se bacio , ali je ipak lopta otsjela u mreži.
Na opšte iznenađenje gledalaca odbrana Slobode nije uopšte dejstvovala, nego je dozvolila da Jerković potpuno neometan tuče u pravcu gola.
- Samo 6. minuta kasnije Jerković se ponovo upisao u listu strelaca.Opet je to bila naoko bezopasna situacija ali je on prisebno primljenu loptu uputio poluvisoko i Hajrović je opet ostao nemoćan.
- Dinamo je u ovom periodu igre imao stalnu inicijativu, često opsijedao gol domačih i u nekoliko mahova njegovi napadači zadavali su muke golmanu Hajroviću.
Akcije Slobode bile su vrlo rijetke.Anović je imao šansu da postigne gol.Šehić je nabacio vrlo visoku loptu za kojom su skočili Radić i golman Dinama Irović koji je kratko odbio,a Anović u trku tuče loptu ali preko praznog gola u gol aut.Akcije Slobode inače su bile neorganizovane.Navalnoj petorci skoro ništa nije polazilo za rukom.Igrači su četo griješili osobito u dodavanju i odbrani Dinama nije bilo teško da zaustavi i one rijtke napade domaćih.U ovom dijelu igre osjetilo se da domaći respektuju svog protivnika i kao da su se plačili da upute neki jači udarac ka Irovićevom golu.
- U 20. minutu igre povrijeđen je Anović,pa je na njegovo mjesto ušao Despotović.Tek tada se Sloboda malo oslobodila pritiska ali je to ipak bilo kratkotrajno.U 25. minutu Pašić je prešao nekoliko odbrambenih igrača Slobode i ubacio loptu pred gol pa Centarforu Dinama Jerkoviću i ovog put nije bilo teško da po treći put zatrese mrežu domaćih.
- Skoro cijeli prvi dio igre pripadao je gostima.To je ujednačena cjelina sa nekoliko odličnih pojedinaca u navali i odbrani i kada kreće u napad onda pored petorice igrača u navalnom redu njihove akcije obilato pomažu vrlo pokretljivi halfovi. Šantek i Gašpert u ovom dijelu igre često su bili pred golom Slobode a ovaj prvi nekoliko puta šutirao je oštro ali je Hajrović odbranio.
- Sloboda je imala šansu u 38. minutu.despotović koji se našao na sredini terena poveo je nekoliko metara loptu i pošto je prešao nekoliko igrača oštro je šutirao u pravcu gornjeg desnog ugla pa je Irović krajnjim naporom ovu loptu odbio.Poslije odmora Sloboda je sasvim drukčije zaigrala. Njeni igrači kao da su odlučili da u ovom dijelu igre izmijene rezultat.Zaigrali su poletnije i češće se nalazili pred Irovićevim golom.U 50. minutu Marković je izveo slobodan udarac ali je oštro upućena lopta prošla više same prečke.Samo 2. minute kasnije Lazić je izveo slobodan udarac a na visoko nabačenu loptu skočili su Irović i nekoliko igrača Slobode,međutim odbijenu loptu njih nekoliko je pokušavalo da ubaci u mrežu ali ipak nisu iznudili više od kornera.Sloboda tada preuzima inicijativu stalno napada na gol Dinama ali rezultat ipak nije promijenjen.Ovaj dio igre uglavnom je pripadao Slobodi, ali njeni napadači iako su imali nekoliko povoljnih šansi nisu ih iskoristili.Dinamo valjda zadovoljan postignutim rezultatom igraoje ležernije, ali je i Slobodina odbrana djelovala znatno sigurnije.
- Da je odbrana i navala Slobode igrala u prvom kao u drugom poluvremenu sigurno je da bi na ovoj utakmici iznudila znatno povoljniji rezultat.
-Uekipi Slobode treba u odbrani istaći Rusmira i Radovića,a u navali Despotovića i Radića.
- Sudio je sa manjim greškama Botić iz Valjeva.

TABELA PRVE SAVEZNE LIGE

1.Dinamo............4.....4.....0.....0.....11:1.....8
2.Vojvodina.........4.....3.....0.....1......9:1.....6
3.Partizan...........4.....2.....2.....0.....14:7.....6
4.Sloboda............4.....3.....0.....1......3:3.....6
5.Radnički...........4.....2.....0.....2......4:3.....4
6.C. Zvezda.........4.....2.....0.....2......6:5.....4
7. Beograd...........4.....1.....1.....2......6:5.....3
8.Hajduk.............4.....1.....1.....2......7:6.....3
9.Velež...............4.....1.....1.....2......6:8.....3
10.Sarajevo.........4.....1......1.....2.....2:6.....3
11.Budućnost........4.....1.....0.....3......4:9.....2
12.Rijeka.............4.....0.....0.....4.....2:18....0



......................................................................................................................Muhsin Nalić
.........................................................................."Front Slobode", 21.septembra 1959. godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 13:03, ukupno mijenjano 26 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 15:33

PRVA SAVEZNA LIGA JUGOSLAVIJE U FUDBALU ,SEZONA 1959/60 5. KOLO

..................................................U BEOGRADU BEZ GOLOVA

..........................................OFK "BEOGRAD" - FK SLOBODA 0:0 (0:0)


- Igrano na Omladinskom stadionu Karaburma.
Vrijeme oblačno.Teren travnat.Gledalaca preko 12 000.
Sudija : Nedelkovski (Skoplje).Korneri: 7:6 za OFK Beograd.

OFK "BEOGRAD": Krivokuća,Davidović, Uzelac,Šijaković, Milutinović, Antić,
Banović (R.Mladenović),Gaković, Josić,V. Mladenović, Nikolić.

FK SLOBODA:Hajrović,Lazić,Radović,Rusmir,Petković,Stipić,
Radić (Despotović),Anović, Šehić,Panić,Marković.


- U igri koja nije mogla da zadovolji preko 12 000 gledalaca danas je Sloboda igrala neriješeno sa OFK Beogradom.Bila je to u cjelini slaba igra ispod prosjeka oba ligaša, tako da su brojni gledaoci otišli sa stadiona nezadovoljni.Sloboda je ipak uspjela da osvoji jedan bod i time poveća svoje šanse za opstanak u društvu najboljih.
- Mora se istaći da su napadači i jednog i drugog tima propustili nekoliko veoma povoljnih šansi za postizanje golova.Slobodina odbrana izdržala je glavni teret utakmice na svojim leđima.Hajrović je danas odlično branio i zasluženo nekoliko puta pobirao aplauz Beograđana.On je bio u punoj formi i napadači "plavih"nisu uspjeli ni jednom da ga savladaju.Nasuprot odbrani navalaSlobode je i danas igrala slabo.Mošda ipak u njenim redovima treba istaći Despotovića koji se mnogo trudio,a i Šehića koji se prilišno dobro nosio sa robusnom odbranom domaćih.Radić je u 12. minuti morao da napusti igru ozbiljno povrijeđen,jer mu je u susretu sa Milutinovićem napukla kost na nozi.
Evo nekoliko najinteresantnijih momenata sa utakmice:
- U2. minuti Rusmir, koji je inače veoma dobro igrao,prešao je nekoliko igrača "plavih" i snažno tukao na gol, ali je Krivokuća odbranio.Samo minut kasnije u jednoj akciji domaćih Josić je tukao glavom ali je promašio gol.Beograđani su nekoliko puta silovito navaljivali,ali je odbrana Slobode bila na mjestu i uspješno intervenisala.Nešto kasnije Marković prodire po lijevom krilu,nabacuje loptu pred gol Paniću koji oštro tuče, ali bek odbija u polje.
- U ovom dijelu igre "Beograd" je imao inicijativu u svojim rukama i stalno ugrožavao gol Hajrovića.Slobodina navala nije nikako uspjela da se sredi.
Ona je u ovom dijelu igrala mnogo slabije od protivnika i samo rijetko prodirala do njegovog gola.U 29. minutu Šehić je prešao Milutinovića i tukao na gol.Krivokuća je ovu loptu odbio,ali je zahvatio Anović koji se tu našao i oštro tukao na gol "plavih",tako da je Krivokuća jedva odbranio.
- U38. minutu Josić se našao sam pred golom Slobode, oštro tukao na gol,ali je Hajrović u odličnom stilu krajnjim naporom uspio da odbrani ovaj udarac.
- Interesantno je napomenuti da Slobodini napadači kojima inače skoro ništa nije polazilo za rukom,nisu uopšte koristili duge degažirane lopte, koje im je upućivao Hajrović.Sve ove lopte bile su plijen domaćih igrača.
- I u drugom dijelu igra je bila u početku konfuzna.Slobodina navala se ipak malo sredila,ali se često nalazila u ofsajd poziciji, pa i one šanse koje je imala nije uspjela da realizuje.Mora se istaći da su igrači Slobode u ovoj utakmici naročito puno griješili u dodavanju, zbog čega je veći broj njihovih akcija propadao.
- U 65.minutu Panić je imao najidealniju šansu da postigne gol.On je izbio sam pred Krivokuću,ali zbog toga što je za trenutak oklijevao,odbrana "plavih" je ovu opasnu situaciju rasčistila.
- Marković se ovoga puta iskupio pred beogradskom publikom dobrim izvođenjem kornera.U 82. minuti on je odlično tukao korner i lopta je u efeu prošla Krivokuću. Despotović, koji je bio najbliži vratima,tukao je glavom preko gola.
- U posljednjim minutama igre,koji su pripali domaćim izveden je slobodan udarac.Sa 16. metara.Šijaković je oštro tukao na gol,ali je Hajrović bio na mjestui otklonio opasnost.
- U ekipi Slobode treba svakako istaći dobru odbranu na čelu sa Hajrovićem, a u navali Despotovića i Šehića.


................................................slika

......................................................MIROSLAV MARKOVIĆ(SLOBODA)protiv ofke


.........................................................................."Front Slobode", 28.septembra 1959. godine
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 09 okt 2018, 13:06, ukupno mijenjano 15 puta.
Ja volim FK Tuzla City

sloboda72
Postovi: 5370
Pridružen/a: 29 sep 2013, 19:41
Kontakt:

Re: FK Sloboda: Galerija

Post Postao/la sloboda72 » 09 feb 2018, 15:43

PRVA SAVEZNA LIGA JUGOSLAVIJE U FUDBALU ,SEZONA 1959/60 6. KOLO

...............................................ŠAMPION NIJE BLISTAO

.............................................SLOBODA - VOJVODINA 0:0

- Gradski stadion u Tuzli.Vreme: oblačno i povoljno za igru.
Gledalaca 6 000 . Sudija Emil Erlih (Ljubljana).

SLOBODA: Hajrović, Lazič, Radović,Rusmir,Petkovič,Stipić,
Bevanda, Panić, Šehić (Jovanović),Despotović,Marković.

VOJVODINA: Vereš, Roganović, Vučinić,Bena(Sentin),Nikolić,
Duvančić,Takač, Ivoš, Aleksić,veselinović, Rajkov.


- Kad je prije nekoliko godina Beara fenomenalnom odbranom zadivio Vembli londonski "Tajms"je dugo poslije tog događaja sagorijevao u esejima o popularnom Jugoslovenu. Jer, čini se da je ovaj futbalski svijet često sentimentalan prema zviijezdama futbalskog neba...Danas je Hajrović još jednom dokazao da je vrijeme da u reprezentativnom dresu sasluša himnu kod međudržavnih duela.
- Branio je bravurozno od onog trenutka kad je nestalo straha.Hvatao je sve što se može dogoditi živom čovjeku, a vrhunac svega bio je onaj panterski skok u intermecu kad su Novosađani jurišali poput tajfuna.
- Izato reporteru nije bilo teško da razveseli pero iako je duel protekao bez golova, srži i života svake fudbalske seanse.

.......................................................PORUŠENI IDEALI...

- Nema svečanijeg trenutka u karijeri od onog kad se dječaku ukaže šansa da brani boje svoje zemlje.Tihi i crnoputi Bena jedini je ovog puta pozvan iz Novog Sada da se bori protiv Madžara.To je velika čast i pohvala za talentovanog fudbalera koji je ove jeseni igrao besprekorno.
- Ali, svaki život ima svoje male sudbine. Još se protivnici nisu ni zagrijali,a na sredini zelenog terena Bena je jauknuo.Povrijedio se u jednom lakšem startu,dovoljno da neizliječena rana ponovo oživi.Stegao je zube, previjao se pored bijele crte dok je ljekar pokušavao i nemoguće,ali sve je bilo uzalud.Vratio se u igru za kratko da bi svoje mjesto ipak ustupio Sentinu.
- Požrtvovani Sentin se trudio ali u granicama.Ostao je u sjeni nesrećnog halfa,koji nije pomogao svom timu,i vjerovatno propustio šansu da obuče državni dres na Topčiderskom Brdu, jer je ozljeda teže prirode.
- Dirigentsku palicu preuzeo je Ivoš, naravno sa uspjehom,ali jedan vrijedan čovjek je nedostajao.
- Sa druge strane Šehić je izdržao nešto više,borio se sa nepreležanom bolešću koja je kod nekoliko njegovih drugova došla u zao čas da bi pred kraj Palfi uvidio svu nemoć poštenog truda mladog centarfora.

....................................................STADION JE ZANIJEMIO

- Osmi minut ovog oštrog duela za bodove ostaće u sjećanju svih koji su današnjeg popodneva došetali u Tušanj.Lopta se našla u nogama spretnog majstora koji je na rukavu nosio žutu traku. Ivoš je proletio kao tane između dvojice halfova i snažno opalio...Avaj 1Hajrović još nije bio zagrijao dlanove. Nije očekivao udarac i ponio se kao nedoučeni mališan.Nespretno je zaustavio loptu i kad su je svi već vidjeli u mreži,Odlučio je onaj djelić sekunde.Nije bio gol !
- A gdje naći izraz za dva trenutka kad su oba rivala bila na ivici provalije?Samo što je Erlih dao onaj formalni znak za nastavak dvoboja,mladi Aleksić se našao u poziciji koja je vrlo zahvalana.Talenat je jedno, a iskustvo drugo.Mališan se uplašio sebe i Hajrovića i šutirao tragično.Lopta je nepovratno otišla pored direka, tako da Aleksiću nije ostalo ništa drugo nego da uputi jedan dječački žalostan pogled treneru Čabriću i - zaželi još jednu šansu , koje više nije bilo. Malo zatim Hajrović je zadivio fantastičnim skokom...
- Domaćin je najveću šansu propustio u finišu kad se kazaljka sasvim bila približila posljednjem minutu.Vereš dotle nije imao mnogo posla i činilo se da ga izvanredno lijepo vrijeme sasvim uspavalo.
- Jednu laganu loptu stopostotno je potcijenio i dopustio toliku slobodu da jedan bod dođe u pitanje.Marković je prebacio vješto Despotoviću,ovaj je odmah šutirao,ali vjerni Roganović i Vučinić nisu ostavili svog golmana na cjedilu !Zaklonili su onaj kritični ugao,nekog od njih lopta je snažno udarila,ali ne toliko bolno da ne bi shvatili koliko su učinili za svoj tim i Novi Sad.
- U tom vihoru i "torcidi" koja se rasplamsala u finišu najviše se radovao sudija Erlih, jer je poslije besprijekorne sportske fernese čitavih dvadeset minuta došao trenutak kad treba pomalo ozbiljno uzeti igru u sopstvene ruke.
- Ali, sve ima svoj kraj ,pa i futbal - samo devedeset ninuta...

.................................................GDJE JE MINULO "ZLATNO DOBA" ?


- Kad su se gosti pojavili juče po podne na ulicama Tuzle, činilo mi se kao da su stigli "Globtroteri". Jer, ni jedan favorit ove jeseni nije ušao u prvenstvo sa toliko psiholoških preimućstava kao Novosađani.Vječito drugi ili pri vrhu,njihova jedina čežnja ostala je da budu šampioni.
- Nekad je Vojvodina zaista bila to. Šampion u pravom smislu riječi.Boškov, Krstić, Veselinović,Rajkov i Ivoš vezli su fudbalski vez na najljepši način.Koliko je bilo oduševljenja za njihovu igru kad dožive i poraz ?
- Danas Vojvodina nije to.Ivoš je ona pčela "radilica",devedeset minuta traži borbu, daje i oduzima lopte,ali pored Veselinovića koji trpi krizu i Rajkova, koji nije onaj stari - Ivoš je vrlo usamljen.
- Odbrana je življi dio tima, ali i tu ne cvjetaju sve ruže.Ona dirigentska i autoritativna ruka Boškova nedostaje beskrajno mnogo.Kapiten je nesrećno dospio u gips i ko zna da li će njegova zlatna noga ponovo kročiti na teren.Bile su to prve tužne riječi njegovog zamjenika Ivoša sinoć u holu Hotela "Beograd". Još kad se nadoveže istina da je vrlo kratko prisustvo Bene mnogo poremetilo redove Novosađana,onda se sa sigurnošću može konstatovati da vrlo popularni i vrijedni Čabrić,nije došao u dobar čas.Moraće itekako da provede besane noći da bi povratio ona stara dobra vremena vječitog "vicešampiona".
- Mnogi komentatori nemaju puno riječi za duel u kojem se lopta nije ni jednom zakoprcala u mreži.Za ovaj današnji ne bi se to moglo reći.Izlazeći sa terena, lica dvadeset dvojice fudbalera bila su vrlo mirna kao da su i jedni i drugi bili zadovoljni sudbinom datim epilogom.Vojvodina je imala nešto više zgodnih trenutaka, ali za samouvjerenog Hajrovića to nije bilo problematično.Išlo se srčano na svaku loptu,Petković i Radović nisu štedjeli ni glavu niti noge. Despotović je igrao besprekorno do pred sam kraj kad mu je ponestalo snage.Onda je i on postao onaj "umorni heroj"kome se tada sve prašta...

..................................................................................................................Miša Vasiljević

................................................................................."Front Slobode", 05.oktobra 1959. godine
........................................................................................................................................................................
- Ne pamtim da sam dugo pročitao ovako lijep osvrt na jednu utakmicu.Miša Vasiljević, pretpostavljam, Novosadski novinar futbal doživljava kao poeziju .Za njega su fudbaleri umjetnici ali i vitezovi na zelenom terenu.Poraz i pobjeda nisu primarni.On nas uči da uživamo u fudbalskoj "rapsodiji".
On s vremena na vrijeme zabilježi tok neke akcije i njen ishod.Ali, onda se vraća svojoj naraciji kojom fudbalsku igru prikazuje kao vrhunsko umijeće i umjetnost.On je bolesnik onog "dertli fudbala" gdje gledalac ima pravo da uživa u majstorijama kako njegovih ,tako i protivničkih igrača.Ovdje se naravno osjeti miris čuvene Madžarske škole i njihove "lake konjice"kojom je fudbal u Vojvodini izdašno obogaćen.I naš Bela Palfi i Takač, Mesaroš,Šijački ,Ivoš, Gerum i još mnogi drugi u naravi su prestavnici te futbalske škole.

- U tu čast postaviću spisak prvog tima čuvene reprezentacije Madžarske iz 50godina prošlo vijeka.Mnogi ih pamte i pod nadimkom "Madžarska laka konjica".

" 11
? " (Grosics Gyula), " пантер (Fekete párduc) – ?
Јене " (Buzánszky Jenő) – $ &
? ? (Lóránt Gyula) – ?
" ? (Lantos Mihály) – ? &
Јожеф " (Bozsik József), Цуцу (Cucu) – " ?
Јожеф " (Zakariás József), " (Zaki) – стопер
? $ (Budai László), " (Púpos) – $ ?
$ $ (Hidegkuti Nándor), " (Öreg) – $ "
$ " (Kocsis Sándor), & (Kocka) – центарфор
Ференц % (Puskás Ferenc), &, ? " (Öcsi, Száguldó Őrnagy) – ? "
? " (Czibor Zoltán), $, & нога (Bolond, Rongylábú) – ? ?
Густав % (Sebes Gusztáv) – " &

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- Mnogi stručnjaci su saglasni da se britanska fudbalska imperija raspala u novembru(25.11. 1953. godine), kada su ih na sred Vemblija Mađari ponizili sa 6:3. Popularna „mađarska laka konjica", predvođena Puškašem, pred više od 100.000 ljudi demonstrirala je fudbalsku superiornost kakva do tada nije viđena. Od tog trenutka počele su i korenite promene u ostrvskom fudbalu.

..........................................Raspad britanske fudbalske imperije.(25.11. 1953. )
.....................
Zadnja izmjena: sloboda72, dana/u 12 feb 2018, 15:02, ukupno mijenjano 22 puta.
Ja volim FK Tuzla City

Odgovori

Natrag na “FK Sloboda”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.