Manchester United FC - ARHIVA POSTOVA

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,hammers,geronimo,rio_Ferdy88

tajger
Postovi: 6400
Pridružen/a: 23 okt 2014, 12:04
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la tajger » 01 feb 2018, 13:02

Meni je vise muka da čitam opravdanje za Pogbu da nije def igrač, pa jbt nisi xavi a i on je bolje pokrivao teren, pa jel moguće da lik sa rasponom nogu 2metra nikog ne može da zaustavi bez faula, pa čovjek je sav od mišića a pretrci ga ko poželi, pusti se te priče majstor kako otvara igru, pa dal postoji veznjsk u svijetu da ga onoliko boli za odbranom, juce Smoling pelja loptu niko da pridje i naravno vraća golmanu ovaj izbija i tako 50 puta

Avatar
Rooney88
Postovi: 16872
Pridružen/a: 06 nov 2010, 18:04
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Rooney88 » 01 feb 2018, 13:04

Pa evo ni ja nisam za to da trosimo Pogbu u defanzivi. Covjek koji toliko moze doprinijeti u drugom segmentu. Dovedi kako treba dmfa i pusti Francuza na miru pobogu.
R.I.P

MIRZA RASCIC

Željezničar za život cijeli!

Avatar
Feldmarschall
Postovi: 2054
Pridružen/a: 18 jul 2016, 14:46
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Feldmarschall » 01 feb 2018, 14:00

Fudbal iz prošlog stoljeća je najveći problem.

Unitedov napad se svodi na improvizaciju igrača, da bi funkcionisao moraš imati igrače koji su sposobni stvarati višak. Miki, Rashford i Lukaku nisu igrači kojim možeš baciti loptu i očekivati da će nešto napraviti. Zato su se pogubili. Takav pristup je Mourinhu koji je godinama bio najprogresivniji trener u ligi i/ili raspolagao najjačom ekipom ranije prolazio, jer Premiership i sam decenijama kaska za modernim trendovima igranja odbrane. O tome ću više u nastavku, jer i United igra isto. Danas ne prolazi jer imaš City, Tottenham, Liverpool i Chelsea koji odbranu igraju na potpuno drugačiji način. Proaktivno, gdje je samo jedan od ciljeva uzeti loptu protivniku. Onda ne čudi da u derbijima United ne ošuta pošteno prema golu. Protiv vrhunskih odbrana samo Messi može improvizirati. Kako su drugi na tabeli i zabili su tolike golove? Jer ne igraju svaki vikend protiv Cityja i Tottenhama, nego protiv i sistemski i individualno lošijih ekipa. Na sličan način je Wenger godinama opstajao u vrhu. Zaboravlja se da je ovaj United prilično skup i kvalitetan tim i da ga s klupe vodi jedan od najgenijalnijih fudbalskih umova. Sinoć su čak i pokušali igrati kroz presing između dva gola Tottenhama, prvi put valjda otkako je Mourinho tu, i tu se vidjelo da je u tom segmentu Tottenham za klasu bolja ekipa.

Unitedova odbrana se svodi na pasivnu čovjek na čovjeka odbranu. To je Mourinhov trademark i zato me čudi kada je na prvim presicama pričao kako mu treba vremena da pređe na zonsku odbranu. Isto je igrao i u Realu koji je po meni njegova najbolja ekipa. Zbog toga je nakrcao ekipu dvometrašima dominantnim u duel-igri. Zbog njih ne može spustiti loptu na zemlju i igrati, posljedično dominirati utakmicama. Problem je kad naleti na sistemski organizovan napad koji teži da ima čovjeka viška u zoni oko lopte. (Pogledaj intervju De Bruynea nakon utakmice poslije Cardiffa gdje objašnjava kako igraju protiv man markinga.) Ili defanzivna struktura pada ili prepuštaš dominaciju. Oboje se sinoć desilo. Prvo u prvom poluvremenu, drugo u drugom. Defanzivno najbolja Unitedova utakmica je finale EL protiv Ajaxa, jer Bosz ne bi zarotirao da mu majka umire. Pogledaj kako su golove zabili u toj utakmici. Aut visoko na protivničkoj polovini (dobar scouting, tako je United zabio Barceloni u finalu LP 2011.) i korner. S loptom ništa nisu stvorili. United je velika ekipa koja igra kao mala. Sve ono što im treba za pobjedu u derbiju, naći ćeš u pripremi utakmice nekog West Hama. Prvi gol je ključan.

Zašto spominjem nove igrače? Jer je United najbogatiji kolektiv na svijetu nakrcan polovnjacima koji nisu produkti klupske akademije. Kao navijač želim 22 najbolja igrača u klubu, jer je finansijski to moguće izvesti, iako razum govori da nema smisla. RM nije odbranio LP jer je Zidane genijalac, nego jer su imali dva jednako kvalitetna rješenja na svakoj poziciji. City ne ide po titulu ove sezone, jer je Guardiola ljetos usnio nova rješenja, nego jer su mu doveli igrače koji mogu adekvatno odgovoriti zadacima. +15 je radi Guardiolinih ideja, ali ovaj City bi svakako bio u vrhu. I Mourinho će biti bolji sa boljim igračima, iako je moj stav da za puni potencijal ove ekipe Unitedu treba moderniji trener. Previše se uložio za ovako loš konačan proizvod.

Kao i svaki genijalac u svom području Mourinho će do kraja ostati vjeran svojim idejama i sa njima propasti. Nisu Lippi i Capello preko noći postali nemači pojma, i oni su nekad bili avangarda, nego im je evolucija okoline uzela prednost koju su imali u odnosu na svoje savremenike. Vrhunski stručnjaci su dobri onoliko koliko vjeruju u svoje ideje. Bez toga ne bi opstali, ali to ih na kraju i pojede. Cruyffove i Sacchijeve ideje opstaju jer idu ruku pod ruku sa fudbalom, ne njegovom destrukcijom što je bio posao gore pobrojanih. Opet, pogledaj koliko su im trajale trenerske karijere.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Asteriks » 01 feb 2018, 14:09

sljivo je napisao/la:Nema tog igraca koji ce ti pomoci ako protivnik igra kao Tot u drugom poluvremenu. Tu se ti nista ne pitas ukoliko ne igras isto kao oni. Niko nije brzi od lopte niti je brzi od vremena za koji njima treba da udju u presing. Da bi sa ovakvim protivnikom izasao na kraj moras imati srece da ne povedu i da im nekako uvuces nervozu, ostalo je ganjanje sjene.
Naravno da ima, samo naivni analiticari mogu suprotno izjaviti.

Preovladava misljenje da je jedan pravac presinga mrtva konstanta a ostali bi trebali taj isti kopirati.

Sreca ne igra nikakvu ulogu vec sinocnje napustanje kompatnog stila od str Jozuna zarad neke ofanzive il jednostavno da bi eksploatisao Sanchezovu magiju.

Pogledaj mal kak je i sta radio u svojoj zadnjoj sampionskoj. Imas dm-a, kojeg si ogradio trkacima - Ramires, Wilian pa i Oscar, mozda najjaca desetka kada je u pitanju potpora. Toga, u tolikoj mjeri sad nema, al se lagano ide na rjesavanje skarta. A onda opet vrati se na proslogodisnju izvedbu (352) protiv sampiona.


Ak se mal skrene sa kolosjeka vec zastario i jedino je ispravno ovo sto rade Poche, Pep il Jirgen? :lol:

Problem nije filozofija portugalskog majstora vec njeno implementiranje na trenutni roster, gdje se s vremena na vrijeme vidi nedostatak mobilnosti.

Jean dm ce rijesiti preko 50% problema.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 01 feb 2018, 14:21, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Feldmarschall
Postovi: 2054
Pridružen/a: 18 jul 2016, 14:46
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Feldmarschall » 01 feb 2018, 14:21

Simeone i Allegri, čiji igrači dominiraju u kompaktnom stilu koji krije mobilnost pojedinaca segmentom individualne potpore gledano kroz prizmu kolektivnog učinka, su danas bolji treneri od Mourinha. :shifty:

Avatar
sljivo
Postovi: 14281
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la sljivo » 01 feb 2018, 14:27

Pitanje je kako osvojiti ligu pri tom pristupu i sa ovakvim Sitijem, oni će rijeđe da se okliznu na manjim i time dosta dobre šanse imaju za titulu. Liga prvaka je svakom kocka, kod ovih 5-6 najjačih, bez obzira na pristup tako da u tom nekom smjeru ne smije se planirati kuda treba ekipa ići. Mančester ne igra u Italiji ili Njemačkoj pa da o tome ne brine.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Asteriks » 01 feb 2018, 14:36

Jos nesto, Labilni se doveo radi kreacije. Da bi ga ogradio moras imati trkace od kojih, po porfilu samo Ander iskace u prvi plan. Problem sto Spanac vec duzi period ne pruza svoj max u roli - prljavog posla + nema vise onog bonusa ka naprijed kao prosle.

Spursi zasluzeno ovladali terenom ali nakon dva poklona. Istakao bih drugi, skoro pa nikakva opasnost, ubogi Small na igracu al Jones nespretno zakucava prizemni centarsut.

Nakon dva razlike, psiha ekipe koja ima fenomenalne tehnicare biva potpuno rasterecena, drze se uputa Pochea dok s druge strane imas prisilne akcije gdje se iz fokusa gubi svaki koncept. Odatle i ova sramota drugog poluvremena.

I da, treba uvest restrikcije za spomen Pepa na ovoj, svetoj temi. Ev prvi sam napravio gresku - vec dva kaznena boda, nece se ponovit. :salut:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
braco
Postovi: 8687
Pridružen/a: 22 avg 2010, 23:58
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la braco » 01 feb 2018, 15:14

Rooney88 je napisao/la:Oni su I Real na ovaj fazon razbili, cak I dosta jace nego nas. :D

Jozo, jozo... nikad taj nece nauciti.
Misliš ovo?
slika

Trenutak koji je odlučio utakmicu dogodio se u 28. minuti kada je Phil Jones zabio autogol nakon ubacivanja Trippiera. Stoperi Uniteda nikako da uhvate kontinuitet jer u utakmici protiv Burnleya spomenuti Jones i Smalling odigrali su vrhunsku utakmicu.

Mourinho nije mogao utjecati na to, ali je ispao pomalo naivan pogotovo kada se uzme u obzir njegova taktička reputacija. Pochettino mu je prodao trik kao i Zidaneu prije par mjeseci.
Tottenham je iskoristio vrlo sličnu utakmicu u oba kluba što se tiče obrambene lijeve strane. Obje ekipe imaju lijevog bočnog(Young/Marcelo) koji nije poznat po dobroj obrani i lijeva krila koji ne igraju obranu(Ronaldo/Sanchez).

Pochettino je to iskoristio gurajući lažno krilo(Eriksena danas) u sredinu otvarajući cijeli desni koridor za bočnog igrača, u ovom slučaju često podcijenjenog Trippiera. Ali nije samo to utjecalo na gol. Trenutak prije dodavanja Alli je izvukao Smallinga iz obrane i tako dao priliku Sonu da napravi pritisak na Younga koji se morao preuzeti poziciju stopera. Jedno dodavanje izbacilo je kompletno obranu koja je napravila niz grešaka, kasnije je Jones htio izbiti loptu, ali otišla je na „krivo“ mjesto. Mourinho je tek početkom drugog dijela zamijenio pozicije Sanchezu i Martialu, ali to nije moglo vratiti dva primljena gola.

Avatar
collector
Postovi: 2541
Pridružen/a: 15 avg 2008, 23:09
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la collector » 01 feb 2018, 15:29

Meni kod Mourinha vise i nije problem to sto se u napadu vadi na improvizaciju, jednostavno kada imas takve igrace gore to se moze nekako i pregurati, međutim u zadnje vrijeme mi izuzetno smeta ovaj tip odbrane koji se forsira, ta neka zona sa dodatkom preuzimanja igraca u određenim periodima i nekako mi se sve vise i vise cini kao totalni promasaj, jer su se igraci poceli debelo gubiti pri jacem ataku protivnika i razmjenama duplih pasova, a sjetit ce se svi ovdje kakav je drugi gol dao Real Madrid u super kupu i o cemu pricam.

@Feld je maloprije rekao jednu stvar koju bih ja volio da Mourinho nekako ispravi kod sebe, vise razmisljanje o tome kako se njegova odbrana postavlja, i mislim da je recept za ovaj United visoki presing odbrambenih igraca na protivnike pri samom prijemu lopte (jer mi na zivce ide vise povlacenje igraca i formiranje tih linija i blokova dok protivnici nesmetano atakuju) i ako postoji stvar kod Luje koju sam zagotivio je njegov nacin branjenja i sam nacin osvajanja lopte, a naravno sam je sebi pucao u koljeno dovodjenjem nekvalitetnih pojedinaca i tjeranjem dobrih igraca.

To je nesto na cemu Mourinho mora raditi, laicki receno, malo evoluirati u nacinu postavljanja svoje ekipe, jer ni ziceri nece uvijek piti vode.
Istina za Vedrana !!! 1946 !!!

Titula - 1966/1967, 1984/1985, 1998/1999, 2006/2007, 2014/2015, 2018/2019, 2019/2020
Kup - 1996/1997, 1997/1998, 2001/2002, 2004/2005, 2013/2014, 2018/2019, 2020/2021
Superkup - 1996/1997

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3093
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Slatinash_7 » 01 feb 2018, 16:30

Rooney88 je napisao/la:Pa evo ni ja nisam za to da trosimo Pogbu u defanzivi. Covjek koji toliko moze doprinijeti u drugom segmentu. Dovedi kako treba dmfa i pusti Francuza na miru pobogu.
A jest to,al sta ces kad te napadnu ljudi sa 4 igraca kreativca kao nas sinoc,pa stvarno mislis da to Young-Shaw-Valencia i ostali nasi bekovi (ako ih uopste imamo) koji su napadacki orijentisani mogu braniti? mogu,a kako vidjeli smo sinoc..dakle,ako jedan Martial ima obranbene zadatke a igra puno blize protivnickom golu nego Pogba onda neka ih odradi i frizurica,ok ne mora biti motor obrane ali daj makar malo da trci,svakako ne ide gore u kontru pa sad da kazes,eto imamo ga za te zafrkancije..svi moraju igrati sve,pa nam tako i bek mora znati ubaciti u 16m makar na nivou Browna i O Shea a i Pogba mora igrati obranu,nesto tipa Scholes,ne previse al daj uklizi brate dragi nesto uradi,a ne samo fauliraj i isto monkey se zali na odluku sudije..Tacno je da bi nam jedan dmf dobro dosao,ali imamo mi vec dovoljno kreatora tj sa onom trojicom gore i Matom recimo imas 4 igraca u rangu onog sinoc sto je TOT izveo tj makar po teoriji nekoj bi trebalo da je to slicne kvalitete..u zavisnosti od toga sta ti trziste nudi treba skontati kakav profil igraca dovesti,jer ono,ako treba skrsiti jos 100 miliona u vezni red a mozes Pogbu kombinovati sa Perreirom ili sta ja znam i imati solidnu vezu,daj rijesi obranu pa da se igramo dalje
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Mig_Mig
Član IO SS.ba lige
Postovi: 12645
Pridružen/a: 03 okt 2008, 12:29
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Mig_Mig » 01 feb 2018, 17:04

Feldmarschall je napisao/la:Simeone i Allegri, čiji igrači dominiraju u kompaktnom stilu koji krije mobilnost pojedinaca segmentom individualne potpore gledano kroz prizmu kolektivnog učinka, su danas bolji treneri od Mourinha. :shifty:
Pa dobro, ne bih bas povukao toliku paralelu izmedju dvojice navedeni. Ali slozit cu se sa ovim sto si gore napisao da ekipe previse ovise o dubini ekipe, to je cisti dokaz ono finale Alegrija protiv Reala, te ljetos uradjen posao i dovodjenje vrhunskih igraca na vec popunjenim pozicijama.
Max Allegri 300 💪💪💪

Avatar
Rajaz
Postovi: 13284
Pridružen/a: 06 apr 2014, 21:59
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Rajaz » 01 feb 2018, 18:11

Feldmarschall je napisao/la:
Fudbal iz prošlog stoljeća je najveći problem.

Unitedov napad se svodi na improvizaciju igrača, da bi funkcionisao moraš imati igrače koji su sposobni stvarati višak. Miki, Rashford i Lukaku nisu igrači kojim možeš baciti loptu i očekivati da će nešto napraviti. Zato su se pogubili. Takav pristup je Mourinhu koji je godinama bio najprogresivniji trener u ligi i/ili raspolagao najjačom ekipom ranije prolazio, jer Premiership i sam decenijama kaska za modernim trendovima igranja odbrane. O tome ću više u nastavku, jer i United igra isto. Danas ne prolazi jer imaš City, Tottenham, Liverpool i Chelsea koji odbranu igraju na potpuno drugačiji način. Proaktivno, gdje je samo jedan od ciljeva uzeti loptu protivniku. Onda ne čudi da u derbijima United ne ošuta pošteno prema golu. Protiv vrhunskih odbrana samo Messi može improvizirati. Kako su drugi na tabeli i zabili su tolike golove? Jer ne igraju svaki vikend protiv Cityja i Tottenhama, nego protiv i sistemski i individualno lošijih ekipa. Na sličan način je Wenger godinama opstajao u vrhu. Zaboravlja se da je ovaj United prilično skup i kvalitetan tim i da ga s klupe vodi jedan od najgenijalnijih fudbalskih umova. Sinoć su čak i pokušali igrati kroz presing između dva gola Tottenhama, prvi put valjda otkako je Mourinho tu, i tu se vidjelo da je u tom segmentu Tottenham za klasu bolja ekipa.

Unitedova odbrana se svodi na pasivnu čovjek na čovjeka odbranu. To je Mourinhov trademark i zato me čudi kada je na prvim presicama pričao kako mu treba vremena da pređe na zonsku odbranu. Isto je igrao i u Realu koji je po meni njegova najbolja ekipa. Zbog toga je nakrcao ekipu dvometrašima dominantnim u duel-igri. Zbog njih ne može spustiti loptu na zemlju i igrati, posljedično dominirati utakmicama. Problem je kad naleti na sistemski organizovan napad koji teži da ima čovjeka viška u zoni oko lopte. (Pogledaj intervju De Bruynea nakon utakmice poslije Cardiffa gdje objašnjava kako igraju protiv man markinga.) Ili defanzivna struktura pada ili prepuštaš dominaciju. Oboje se sinoć desilo. Prvo u prvom poluvremenu, drugo u drugom. Defanzivno najbolja Unitedova utakmica je finale EL protiv Ajaxa, jer Bosz ne bi zarotirao da mu majka umire. Pogledaj kako su golove zabili u toj utakmici. Aut visoko na protivničkoj polovini (dobar scouting, tako je United zabio Barceloni u finalu LP 2011.) i korner. S loptom ništa nisu stvorili. United je velika ekipa koja igra kao mala. Sve ono što im treba za pobjedu u derbiju, naći ćeš u pripremi utakmice nekog West Hama. Prvi gol je ključan.

Zašto spominjem nove igrače? Jer je United najbogatiji kolektiv na svijetu nakrcan polovnjacima koji nisu produkti klupske akademije. Kao navijač želim 22 najbolja igrača u klubu, jer je finansijski to moguće izvesti, iako razum govori da nema smisla. RM nije odbranio LP jer je Zidane genijalac, nego jer su imali dva jednako kvalitetna rješenja na svakoj poziciji. City ne ide po titulu ove sezone, jer je Guardiola ljetos usnio nova rješenja, nego jer su mu doveli igrače koji mogu adekvatno odgovoriti zadacima. +15 je radi Guardiolinih ideja, ali ovaj City bi svakako bio u vrhu. I Mourinho će biti bolji sa boljim igračima, iako je moj stav da za puni potencijal ove ekipe Unitedu treba moderniji trener. Previše se uložio za ovako loš konačan proizvod.

Kao i svaki genijalac u svom području Mourinho će do kraja ostati vjeran svojim idejama i sa njima propasti. Nisu Lippi i Capello preko noći postali nemači pojma, i oni su nekad bili avangarda, nego im je evolucija okoline uzela prednost koju su imali u odnosu na svoje savremenike. Vrhunski stručnjaci su dobri onoliko koliko vjeruju u svoje ideje. Bez toga ne bi opstali, ali to ih na kraju i pojede. Cruyffove i Sacchijeve ideje opstaju jer idu ruku pod ruku sa fudbalom, ne njegovom destrukcijom što je bio posao gore pobrojanih. Opet, pogledaj koliko su im trajale trenerske karijere.
slika
Pogba


tajger
Postovi: 6400
Pridružen/a: 23 okt 2014, 12:04
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la tajger » 01 feb 2018, 20:09

Auuu ovaj ti video pravo dobar,kako se covjek ponasa nonsalantno kad se branimo je smjesno,nevjerovatno,ja ne vjerujem da murinjo ne radi ove analize i ne skrene mu paznju,pa nije mesi da mu se ne moze prigovoriti jbt ko pobubljen ispada,jednostavnokad nas neko napadne imamo igraca manje,i jos gore sto se oslone na njega,kad imas igraca manje suzbijes redove a sa njim imas laznog igraca

Svaka cast ljudini na loptama kojim otvara igru,na povlacenju lopte i kontroli al ovo ovako ne ide u modernom nogometu svaki igrac mora ginut ne ovako poskakivat i alibi potezi kad kao krene na igraca al samo reda radi

Avatar
Feldmarschall
Postovi: 2054
Pridružen/a: 18 jul 2016, 14:46
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Feldmarschall » 01 feb 2018, 20:50

Mig_Mig je napisao/la:
Zanemari naslove, ovo je zapravo umjetnost igranja odbrane i najbolje što fudbal trenutno ima za ponuditi u tom dijelu.

U oba slučaja su napadači ti koji kontrolišu vertikalnu kompaktnost dubokim postavljanjem, dok su veznjaci iza zaduženi da isključivo horizontalnim pomjeranjima kontrolišu centralnu zonu i međuprostore. Pogledaj gdje su Matuidi i Costa prilikom premještanja lopte s jedne strane na drugu radi fokusa na loptu. Ovo je prava zonska odbrana.
Njima se ne može desiti pucanje po dubini što se dešava Unitedu sa Pogbom jer imaju dodatnu liniju odbrane između.

Po meni ni ovo nije fudbal za United, ali o obojici trenera imam visoko mišljenje.

tajger
Postovi: 6400
Pridružen/a: 23 okt 2014, 12:04
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la tajger » 01 feb 2018, 22:48

Laporte prekucao prvu tekmu sa pasovima iz zadnje polovine,pozavidilo bi mu mnogo igraca sredine na tome,al et mi smo jednom zagrizli i olako to popustali i vidjet cemo sta smo popusili,a vidim i Pardyu vec svrsio na njegove pasove

Mig_Mig
Član IO SS.ba lige
Postovi: 12645
Pridružen/a: 03 okt 2008, 12:29
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Mig_Mig » 01 feb 2018, 23:18

Feldmarschall je napisao/la:
Mig_Mig je napisao/la:
Zanemari naslove, ovo je zapravo umjetnost igranja odbrane i najbolje što fudbal trenutno ima za ponuditi u tom dijelu.

U oba slučaja su napadači ti koji kontrolišu vertikalnu kompaktnost dubokim postavljanjem, dok su veznjaci iza zaduženi da isključivo horizontalnim pomjeranjima kontrolišu centralnu zonu i međuprostore. Pogledaj gdje su Matuidi i Costa prilikom premještanja lopte s jedne strane na drugu radi fokusa na loptu. Ovo je prava zonska odbrana.
Njima se ne može desiti pucanje po dubini što se dešava Unitedu sa Pogbom jer imaju dodatnu liniju odbrane između.

Po meni ni ovo nije fudbal za United, ali o obojici trenera imam visoko mišljenje.
Apsolutno se slazem oko ovog i igranja odbrane, jos bih dodao da su obojica trenera fantasticni u pronalazenju slabosti napada protivnika i usmjeravanja istog. Zna se desit Alegriju da nakon neke utakmice bas otkrije te takticke detalje i kako je zamislio da se usmjeri napad protivnika. A ono sto sam mislio i gdje mislim de je Alegri bolji trener je doziranje napora, odakle proizilazi fantasticno tempiranje forme.
Max Allegri 300 💪💪💪

al...
Postovi: 3902
Pridružen/a: 02 jan 2009, 22:25
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la al... » 02 feb 2018, 00:38

Nadam se da se ekipa bar malo oporavila od ovog, moraćemo priznati, ozbiljnog šamaranja od strane Spursa. Posebno je teško svariti ono drugo poluvrijeme. Ono, jedno je nesretno primiti gol nakon prvog ispucavanja, pa i autogol... ali ona nemoć kada smo mi, kao nešto, cijelo drugo poluvrijeme pokušavali, a Spursi nas otresali ko sline... e to je bilo patetično.
Feld je to objasnio taktički potop savršeno (bravo majstore), kao i sve nedostatke pristupa koji sa sobom nosi Mourinhov način gledanja na nogomet. Eh sada, ostaje ono ključno pitanje – da li vjerovati i pustiti ga da radi dalje i da naredno ljeto skrpi opet trocifreni broj u kojoj želite valuti na jedno 3-4 pozicije gdje i dalje škripi ili resetovati ovo na „fabričke“? Uprava je sa produženjem ugovora jasno stavila do znanja šta misli, a naše je da trpimo (ako nam se bude dalo).
Iskreno, bez obzira na njegovu tvrdoglavost, nadam se da je dotični uvidio da sa 2-man sredinom jednostavno ne smije igrati i da će pravi DMF doći, a Pogba biti poguran naprijed na „deset“ gdje njegovo defanzivno ljenčarenje neće napraviti toliku štetu. Isto tako, što se prije riješimo Smallinga, prije ćemo riješiti odbranu – ovako ti se piše da imaš reprezentativca, a ono – konjina.
Ne treba sad od svega praviti tragediju, jučer se desilo metar nepredviđenih situacija, poput gola iz rublike „vjerovali ili ne“, autogol do sada najpouzdanijeg igrača, povreda čovjeka koji je ušao prije pet minuta (spaljene dvije izmjene), ali pred nekim stvarima ne treba zatvarati oči, a to je da smo daleko još od ozbiljnog kluba za najveća dostignuća.

Avatar
Devi1
Postovi: 1456
Pridružen/a: 23 feb 2013, 14:11
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Devi1 » 02 feb 2018, 18:46

Još jedan malac na kojeg treba obratiti pažnju. Igra desno, brz, direktan, odlična tehnika i lijeva noga.



:mrgreen:
slika

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Asteriks » 03 feb 2018, 11:05

Zadnja linija sa ovakvim Smallom nema zavrsni stift i zahtjeva dodatni osigurac ispred al to opet nije konacno rjesenje. Defanzivni specijalac je umjetnik koji cita protivnika te pokusava minimizirati svoje nedostatke.

Tako npr. sjecam se sezone pod Fergijem gdje su pruzane odlicne partije u odsustvu Vide, jer je jedan Rio sluzio kao koordinator 4-ke pozadi, pa je i Brown izgledao odlicno, bilo desno il u centru odbrane.

Toga danas nema, sve se svodi na individualni ucinak Jonesa il Baillya, jer oba su strasni tackleri, fizicki superiorne atlete al nikako kapetani linije. Jednom fali iskustva dok Jones ide za porivom ostavljajuci ponekad pukotinu iza.

Naravno odlican stoper ali fali taj instinkt poput onog u Chielinija, koji u detalje studira svoju metu, zna na koju nogu mora ici blokada, gdje da ga usjmeri itd., il jednostavno pomocu instrukcija djeluje na ostatak odbrane.

Bas te komunikacije ovdje nema, a jedino gdje su slozni je drzanje pravca kod ofsajd zamke, dok preuzimanja prilikom prekida, zavrzlame, blokovi, sve to proizilazi iz puke slucajnosti. Na te odluke koje se donose u sec ni bogotac ne moze uticati a kamol Jozun.

I konacno, jasnije vidimo onu famoznu izjavu SAFa da defanziva nosi prvenstva.

Na sve ovo dodajmo rupu pored Maticeve rute djelovanja i dobit cemo neslavni mix propusta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Rooney88
Postovi: 16872
Pridružen/a: 06 nov 2010, 18:04
Kontakt:

Re: Manchester United FC

Post Postao/la Rooney88 » 04 feb 2018, 17:08

Nadam se da Jozo gleda Palace. Vec imamo desnog beka koji moze na jos par pozicija odgovoriti zadatku u krajnjoj nuzdi.
R.I.P

MIRZA RASCIC

Željezničar za život cijeli!

Zaključano

Natrag na “Manchester United FC”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.