Cleveland Cavaliers

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la Neutral » 28 dec 2020, 05:38

Sexton i Garland, jako obećavajući duo.

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 28 jan 2021, 14:06

Kakva se ekipa slozila u Clevelandu.
Play: Garland,Dellavedova
Bek suter: Sexton, Dotson
Nisko krilo: Osman, Okoro, Windler
Krilni centar: Nance, Prince, Wade
Centar: Allen,Bolden

Izostaju Love, Drummond, McGee koje ce klub vjerovatno pokusati trejdovati ove sezone. Drummonda teze, ali on svakako odlazi na ljeto. Fali i Stevens koji nema neku veliku ulogu u igri. Jos vise ulijeva nadu to da su svi ispod 25 godina, osim Dellavedove (30), Nance (28),Prince I Dotson (27), dakle niko nije u nekim velikim prime godinama, pogotvo najvazniji igraci Garland, Sexton. Mislim da uz eventulano jos jednog dobrog krilnog centra (meni licna zelja Markkanen) da bi ova ekipa vrlo lako mogla biti ozbiljan Play OFF ekipa.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 07 jun 2021, 19:39

Jel fakat nema niko iz Bosne da prati ovu fransizu. Nekako stanje u BiH i CAVSima ide jedno uz drugo. Sve u pokusaju.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
Felixians4
Postovi: 7347
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la Felixians4 » 03 nov 2021, 20:43

NisamInSajder je napisao/la:
07 jun 2021, 19:39
Jel fakat nema niko iz Bosne da prati ovu fransizu. Nekako stanje u BiH i CAVSima ide jedno uz drugo. Sve u pokusaju.
Ono,tko prati nba,može sve ekipe pratiti i tu i tamo iskomentirati. Eto,ispunila ti se želja s Laurijem koji je ušao u COVID protokol pa će morati prekinuti makar privremeno s jako intrigantnom petorkom Sexland + Lauri-Mobley-Allen.

Kavaliri su cool

Avatar
adriano_leite
Postovi: 10714
Pridružen/a: 01 jun 2010, 02:04
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la adriano_leite » 03 nov 2021, 22:57

Felixians4 je napisao/la:
03 nov 2021, 20:43
NisamInSajder je napisao/la:
07 jun 2021, 19:39
Jel fakat nema niko iz Bosne da prati ovu fransizu. Nekako stanje u BiH i CAVSima ide jedno uz drugo. Sve u pokusaju.
Ono,tko prati nba,može sve ekipe pratiti i tu i tamo iskomentirati. Eto,ispunila ti se želja s Laurijem koji je ušao u COVID protokol pa će morati prekinuti makar privremeno s jako intrigantnom petorkom Sexland + Lauri-Mobley-Allen.

Kavaliri su cool
Pratim ja Cavse i navijam za njih dugi niz godina, samo ne pišem na forumu.

Što se tiče ekipe, jako mlada i talentovana ekipa, a Mobley je već sada jako dobar igrač i kako stvari stoje od Jamesa je naš najbolji pick, te bi mogao biti nositelj igre u narednim godinama. Irving je također bio odličan, ali Mobley je odličan u oba pravca što se vidi i iz ovih par utakmica.

Početak sezone izgleda obećavajuće, a sljedeće sezone očekujem playoff.
CAVS BASKETBALL NEVER STOPS!!! BELIEVELAND

Mes Que Un Club!

Mi smo Horde Zla sa Sjevera...

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 03 nov 2021, 23:44

Felixians4 je napisao/la:
03 nov 2021, 20:43
NisamInSajder je napisao/la:
07 jun 2021, 19:39
Jel fakat nema niko iz Bosne da prati ovu fransizu. Nekako stanje u BiH i CAVSima ide jedno uz drugo. Sve u pokusaju.
Ono,tko prati nba,može sve ekipe pratiti i tu i tamo iskomentirati. Eto,ispunila ti se želja s Laurijem koji je ušao u COVID protokol pa će morati prekinuti makar privremeno s jako intrigantnom petorkom Sexland + Lauri-Mobley-Allen.

Kavaliri su cool
Ma zavisi sve. Evo recimo ja, sve manje pratim ostatak lige, u smislu da sve manje utakmica ostalih ekipa gledam. Cleveland je obavezan uglavnom.

Sviđa mi se ova ekipa, mladi su, ima još prostora za napredak. Vidjet ćemo da li će i ostati svi na okupu (prije svega Collin kojem ističe ugovor na ljeto). Solidno su krenuli, malo sam i izenađen ovakvim startom. Ali, evo već su krenule povrede i COVID protokoli, prošle sezone je to prekinulo dobru seriju, a izgleda da će i sad. Love i Markkanen su pozitivni, Okoro povreda. Valjda stane na njima.

Ne znam, dosta sam se premišljao kada je trejdan Markkanen, jest mi bio želja i sve, ali već si birao Mobleya, potpisao Allena, i imao si Nance koji je veliki navijač kluba, pa mi nije bio logičan taj trejd. Ali, evo ispostavlja se kao dobar potez. Mobley je vrhunski, njegova kretnja i igra odbrane u ovim godinama... Ukoliko i Garland uz Rubia napreduje, to bi bilo top. Bio bi red ove sezone da bude ozbiljnija borba za PO, Play-In je neka realnost,koje mjesto ispod bi bio i neuspjeh koji bi povukao ozbiljne rezove u franšizi.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
Felixians4
Postovi: 7347
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la Felixians4 » 04 nov 2021, 10:40

pa nema veze,kad već ima topic ovdje na forumu,a stalno si aktivan,napišeš tu i tamo osvrt na nekog,a ne stalno jedne te iste rasprave : mvp,tko je jači,kog sprdat,prognoze i sl.

cavsi su uz magic i pistonse bili projicirani i ove godine za dno istoka pa sigurno ne bi bio neuspjeh ne dohvatiti play in na jakom istoku s ovakvom momčadi koja se sastavila,koja je počela dobro,no tek je početak,jel. objektivno ima boljih,iskusnijih,dubljih sastava
Zadnja izmjena: Felixians4, dana/u 03 jan 2022, 22:30, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 06 nov 2021, 02:55

Odlična krađa. :opaopa:

Cijelu utakmicu gubiš do posljednjih par sekundi.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 03 jan 2022, 21:44

slika

Odlično. Samo da je zaobići povrede :pray: i PO siguran.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 06 feb 2022, 23:19

Mnogoooo ozbiljna ekipa sada.
slika
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
adriano_leite
Postovi: 10714
Pridružen/a: 01 jun 2010, 02:04
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la adriano_leite » 06 feb 2022, 23:30

Altman odličan posao radi, strašan trade.
CAVS BASKETBALL NEVER STOPS!!! BELIEVELAND

Mes Que Un Club!

Mi smo Horde Zla sa Sjevera...

Avatar
NEZALAGANJE
Postovi: 25192
Pridružen/a: 04 avg 2011, 23:03
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NEZALAGANJE » 07 feb 2022, 00:09

adriano_leite je napisao/la:
06 feb 2022, 23:30
Altman odličan posao radi, strašan trade.
Neozbiljan si, druze. Nigdje te. :D

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 25 jun 2022, 23:13

Završena je još jedna sezona, održan je i draft na kojem je Altman birao sa 14., 39., 49. i 56. pozicije. A izabrani su bek Ochai Agbaji, centar Khalifa Diop i krila Isaiah Mobley i Luke Travers. Posljednju utakmicu u minuloj sezoni CAVSi su odigrali protiv Atlante u "finalnoj" utakmici Play-IN, a CAVSi su ubilježili poraz od 7 razlike. Sigurno da se takva sezona može okarakterisati kao uspješna (ja sam na početku očekivao lošiju sezonu, no očekivao sam da će se boriti za Play-IN). No, iako je uspješna ostaje žal, jer je Cleveland 10tak utakmica prije kraja regularnog dijela sezone bio na diobi 4-6 mjesta i onda serija loših rezultata koja je i nešto ranije počela uzrokovana izostancima najvažnijih igrača (Sexton, Allen, Rubio i Mobley).

slika

Tokom čitave sezone CAVSi su igrali iznad očekivanja sve do zadnjeg dijela sezone, naravno i jednog od najbitnijih. Bilo je na početku sezone mnogo upitnika, kako će se uklopiti ekipa koju je sastavio Altman. Kako će se uklopiti visoka postava sa Allenom, Mobleyem, Markkanenom, te posljednji voz za duo Sexton i Garland. Sezona je počela solidno, dobre igre Sextona i Garlanda u napadu, te Allena i Mobleya u odbrani donosile su pobjede Clevelandu, međutim nisu dugo svi bili na okupu. U 11 utakmici Sexton je povrijedio meniskus i za njega je sezona završena. No, ni to nije pokolebalo ekipu Bickerstaffa, pa nastavljaju sa odličnim partijama i u prve 33 utakmice imaju skor 20-13. Sextona je zamjenio Rubio na svoj način, što bi Bickerstaff rekao "Olimpijski Rubio". A da Cleveland bude Cleveland i ove sezone, krajem decembra i Rubio doživljava povredu koljena, nešto težu od Sextona, prednji križnih ligamenata. Mislim da bi sezona otišla u skroz drugom, još uspješnijem, pravcu da je barem Rubio ostao zdrav do kraja, posebno u posljednjem dijelu sezone. Njegova zamjena Rondo, nije odigrao praktično ništa. Tokom sezone stigao je LeVert koji također nije ispunio očekivanja, u utakmicama zbog kojih je doveden ostao je praktično nijem na terenu. Markkanen je igrao toplo - hladno, ali izvukao je neke utakmcie i pogodio u jako bitnim trenucima. Garland i Allen su ušli u krug igrača za koje se razmišlja na All-Staru, a Mobley je pokazao svoj potencijal i ozbiljno kandidovao za nagradu RoY. Okoro je pokazao da može biti koristan, u defanzivi, ali šut je još uvijek rđav. Love je u sekundama pokazao zbog čega je doveden u CAVSe. Dakle, sezona iznad očekivanja, koja je mogla biti još bolja da nije bilo povreda. No, sezona koja je dala odličnu platformu za naredne godine, pokazala da ekipa može ostvariti dobar rezultat i zasigurno dala opravdanje da navijači CAVSa sa uzbuđenjem mogu čekati novu sezonu.

Od draft novajlija očekujem samo u rosteru Agbajia, ostali bi mogli poslužiti za neki trejd, a eventualno centar Diop bi mogao biti na nekoj klackalici između G tima i rostera. Ovo što sam vidio prethodnih dana od Agbajia, mislim da može dosta dobro poslužiti, nije kreativan, ali dobar šuter, pogađa iz raznih situacija, solidno pokriva odbranu na krilnim pozicijama. U Clevelandu će igrati više na SF, iako može poslužiti i na SG. To će najviše zavisiti i od situacije sa Sextonom, koji je naredni igrač čiju sudbinu treba riješiti. Izlazi iz teške povrede, dokazao je da može biti odličan scorer, ističe mu ugovor, na meti je drugih klubova koji mogu ponuditi i više od CAVSa, ali neki limit je 20 miliona po godini, što je i Altmanov limit do kojeg će ići. Trebao bi ostati tu i Brown kao rezervni centar, iako po meni treba jedan iskusniji da odmjeni Allena. Ključni igrači će biti Garland, Allen i Mobley, pored njih su još sigurni Okoro i Love. Za ostale mislim da bi mogli napustiti ekipu, ali svi tokom sezone kroz neki trejd (LeVert, Markkanen, Osman, Windler, Stevens, Wade). Siguran sam da će se i Rubio vratiti, no ipak do njegovog oporavka će biti potreban backup PG, pa će se vjerovatno tu tražiti neka opcija.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
Felixians4
Postovi: 7347
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la Felixians4 » 25 jun 2022, 23:35

Fin post,piskaraj češće ovako na topicu,a i ostali,preglednije će biti nego onako zagušeno u onoj sili trollanja i pizdarija na glavnom topicu.

Definitivno uspješna,rekao bih fenomenalna sezona. Unatoč tim gadnim povredama bekova-ionako ste igrali s big ballom,a nakon tog često je slučaj bio da Garland ili zamjenski PG bude okružen s isključivo "frontcourtom-Okoro je tako bio maltene SG te onda osovina Lauri,Mobley,Allen,Love,Wade. Kada svi odrade individualnu jaku sezonu,nemaš jači dokaz odličnog posla coachinga. Šteta ispadanja u play inu,preko ATL se moglo,vjerujem da bi možda i više štete uradili Heatu od njih. Ipak,predviđalo se da uz ORL i DET, držite dno Konferencije tako da nema mjesta zamjerkama. Bickerstaff je kotirao top5 kandidat za COTY

Evan Mobley zadivio je i fizikalijama i vještinom,no i time da nije zelen. Specimen?
Garland je možda zavrijedio i MIP,no manje bitno. All Star je održan u Clevelandu,upravo u onim subotnjim igricama su vaši bili u tercetu i mislim pobijedili nekim ludim ubačajem,a Darius je zasluženo i nakon nekih izostanaka,a i bez njih, dobio prigodu na ALL Star gameu svih zvijezda te se i tamo super prikazao. Da samo njih dvojica i sve drugo "šrot" je oko njih,bila bi svijetla budućnost. A kad ono,prvi i jedini put od LeBronova upada u NBA(između 2 mandata njegova u CLE te nakon drugog odlaska bili ste u banančugi), Kavaliri su ozbiljna,smislena,ambiciozna sredina na svim levelima.

Nek se Rubio i Sexton vrate,Front Office ima zadaću na jakom Istoku stvoriti dugoročno vrhunski team. Nije lako,no nije ni daleko od tog,tko bi rekao pred godinu-dvije. SexLand Kavaliri svakako su i među neutralcima veoma intrigantni,po mnogima najuzbudljiviji "young core",a reći da konkurencije i u tom segmentu manjka samo u Diviziji Central bilo bi pogrešno.


Ne poznam ove vaše s Drafta,a Diop je najavljen da ostaje u Španjolskoj samo da prelazi iz Granke u Valenciju. Galicijanci se vraćaju u EL te kane se i zadržati tamo,napasti playoff u sezoni koja će iako bez Rusa,biti fantastična tako da za momka je to super ozbiljan izazov kako i hoće li se nametnuti.
Njušio sam da ćete riskirati s Jovićem,no očigledno se ciljao fit i takoreć,sigurnije rješenje, a na kraju Lutrije Ochai bi se mogao ispostaviti dugoročno idealnim članom rotacije. Ozbiljan koledž,pun ciklus,nije dijete,a trebao bi donijeti ono što vam fali kao neki swingman koji nije zahtjevan,ispušni ventil i skromni,a zahvalni šljaker. U scenariju da razvoj teče uspješno što bi trebalo.

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 26 jun 2022, 01:01

Obaveze, a i ne gledam NBA toliko kao nekad. Evo prethodnu sezonu sam gledao samo samo Clevelanda, ostalo ništa, slabo u toku regularke uletio bi nedjeljom u one večernje termine i to rijetkost.

Dosta se slažemo. Imat će Altman posla oko rostera, ali dosta manje nego prošlo ljeto ide se sa strategijom napadamo sa istom ekipom, a ako bude problema ima trejd tokom sezone da promjeni tok. Znači sudbine Sextona i Rubia uz sekundarnog centra i PG je nešto što očekujem. Problem je kod Clevelanda što je low market franšiza, pa ekipu moraju graditi večinom preko PO, rijetko koji free agent odabere CAVSe u odnosu na recimo Detroit, Toronto, Chigaco, Boston, Houston i naravno klubove iz NY, LA.

Okoro i jeste SG, to je njegova prirodna pozicija, naravno šut mu šteka, no tu je igrao na koledžu, u CAVSima je pomjeren na SF zbog Sextona. I da nekad si bukvalno ima jednog kreativca i oko njega 4ke i 5ice, a i taj kreativac je nekada zna biti glumac kao što je često tokom sezone to igrao Osman.

Nije ni to loša opcija za Diopa, za Cleveland će biti vjerujem svejedno, ima Brown, ima Allen. Mislim da nisu u CAVSima ni razmišljali o Joviću. Svi su se spominjali osim Jovića. Agbaji je odličan fit za ovu ekipu, nadam se njegovom napretku.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi


Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 27 sep 2022, 12:38

Kakva ekipa :ljepota:.
slika

Moram priznati da su me iznenadili, nisam očekivao ovakav ili sličan trejd u off-seasonu, a pogotovo da će ovako ići bukvalno all-in. Daš praktično sve pikove, Sextona, Markkanena. Ali, dobiješ klasu, sigurno top 20 igrača u NBAu kad hoće. Na papiru bi sada PO trebao biti zagarantovan, a ja vjerujem da se može ići i korak dalje. No, taj korak dalje zavisi od dosta stvari, odbrane, Garland i Mitchell je praktično ne igraju, tu bi možda mogao najviše profitirati Okoro koji je favorit za startno krilo. Dalje, kako su se tokom ljeta razvili, upravo i Okoro i Mobley, te da li će se probuditi LeVert.

Na kraju minule sezone jedva sam čekao da počne sezona, a sada, sad ne mogu dočekati.
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
NisamInSajder
Postovi: 3548
Pridružen/a: 25 jan 2021, 18:45
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la NisamInSajder » 27 sep 2022, 12:41

Samo da ne bude povreda. :pray:
Suti, samo suti
suti moj djecace plavi

Avatar
Felixians4
Postovi: 7347
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: Cleveland Cavaliers

Post Postao/la Felixians4 » 21 feb 2024, 12:58

slika


Vid Horvat, podcaster i komentator AS, nekoć omladinski trener o Cavsima:

" kada je puno pitanja oko neke momčadi, to nije dobar znak. Protiv Knicksa u playoffu malo je toga funkcioniralo, povremeno tek obrana, a sve ostalo svelo se na prosječnost. Međutim, Cleveland je pretalentiran da bi ostao u osrednjosti. Ako je lani bio nedovoljno zreo za veći rezultat, onda je ovu sezonu morao započeti ozbiljnije. Umjesto toga, Novu je godinu dočekao s omjerom 18-15, daleko od svojih mogućnosti i bez dvojice od četvorice najboljih igrača, Garlanda i Mobleyja. Mirisalo je na fijasko i Mitchellov prijevremeni odlazak, a ni J. B. Bickerstaff više nije bio siguran.

Cavsi su izgledali kao napuštena jedrilica usred oceana, bez vjetra u jedrima ili kompasa koji bi ih usmjerio. Međutim, nisu paničarili, nego su zategli konopce i odlučili se suprotstaviti nemirnim morskim strujama u koje su uplovili. Ponovno su otkrili svoju obranu, onu istu koja ih je prije godinu dana vodila do 51 pobjede i prvog nastupa u doigravanju u eri poslije LeBrona Jamesa. Ali da ne bi ostali izgubljeni, morali su pronaći i gorivo za plovidbu. U posljednjih mjesec i pol dana mogu se dičiti trećim napadom i prvom obranom lige. Dočekali su All-Star pauzu s najboljim postotkom pobjeda (90 posto). Istina je da su većim dijelom igrali protiv momčadi s učinkom manjim od 50 posto, ali skupili su i ‘skalpove’ Bucksa, Clippersa i Magica, ekipa koje gaje različit stil igre.

Da bi to postigli, morali su zaigrati timski. "




- Ponekad je potrebno nesretne okolnosti okrenuti u svoju korist, a Cleveland je to shvatio kada je ostao bez dvojice startera. Bez Garlanda i Mobleyja došao je do omjera 14-4. Napad se promijenio, povećao se broj dodavanja i kretanja bez lopte, a samim time i količina asistencija i predasistencija. Od 3. siječnja Cleveland po utakmici postiže 75,5 poena koji su produkt direktnih asistencija, u čemu ga prestižu samo Indiana i Utah. Cavsi su među šest momčadi s najvećim brojem dodavanja, na što su nadovezali postave s četvoricom šutera i lavinu trica, brži tempo i manje oslanjanja na predvidljivi visoki pick and roll, u čemu je prednjačio Mitchell i što je neizostavni dio njihove igre. Ipak, za njihov niz nije bila dovoljna napadačka preobrazba, jer obrana je ono što ih izolira od momčadi koje su po izvedbi ispred njih ili podjednako dobre u distribuciji lopte.

Nijedna od momčadi koja preferira sličan stil ili se oslanja na brzi protok lopte nije obrambeno toliko dobra. Usporediva je samo s New Orleansom, također bogatim talentom i raznovrsnim igračima. Ali kad se sve zbroji i oduzme, Cavsi su ti koji obranom dobivaju utakmice u rangu Minnesote. To su dvije od pet vodećih momčadi u objema konferencijama koje startaju s visokim postavama i tradicionalnim centrom.

Vjera u sustav

Cleveland je osmislio uspješnu formulu, a da nije napustio svoju srž. Bez Mobleyja se morao osloniti na jednog centra zaštitnika obruča, što je Allena dovelo do neslućene razine. Trenutno je treći po defenzivnom rejtingu, sedmi je skakač lige i drži suparnike na 57,7 posto šuta na dva metra od koša. Ponajviše zahvaljujući njemu, Cleveland u kalendarskoj 2024. prima drugi najmanji broj poena iz reketa (odmah iza Minnesote) te predvodi ligu po najmanje primljenih koševa iz druge prilike. U statistici se, međutim, ne razabire koliko Allen zapravo utječe na obrambene principe momčadi.

Bickerstaff došao je na trening kamp s mišlju da Cavsi prije svega trebaju biti obrambena momčad, a zatim koristiti šut za tri poena kao dodatak u odnosu na lani. Međutim, u prvom su dijelu sezone bili nesigurni, očito im je trebalo više vremena i tek neprekidnom komunikacijom, ponekad možda i napornom zbog konstantnog ponavljanja, počeli su usavršavati detalje.






Clevelandova je obrana drugačija od dobrog dijela lige; istovremeno se zasniva na zaštiti reketa i zatvaranju što većeg broja otvorenih šutova. Da bi nešto takvo funkcioniralo, Allen i Mobley moraju izlaziti na perimetar i ostajati jedan-na-jedan protiv nižih igrača. Dok jedan izlazi naprijed, drugi mu pokriva leđa i štiti reket. Za to vrijeme ostali igrači moraju znati kada i gdje rotirati.

U tom su pogledu puno dobili u Maxu Strusu. Po defenzivnom win shareu, statistici koja rangira igrače na temelju njihove sposobnosti da suparničke momčadi spriječe u postizanju koša, Cleveland ima čak šest igrača u top 25. Mitchell je prvi, ispred Rudyja Goberta, Anthonyja Edwardsa i OG-ja Anunobyja, dok je Strus peti. Iako se ovdje nalaze neki vrhunski defenzivci, pa i potencijalni obrambeni igrač godine, treba uzeti u obzir da ova kategorija ne određuje ukupnu obrambenu vrijednost igrača. Niti je Mitchell Gary Payton, niti je Strus obrambeno bolji igrač od Derricka Whitea, koji je u ovom poretku iza njega. Ali zato pokazuje kako kolektivna obrana djeluje na pojedinca.

Primjerice, Garland je u ovoj kategoriji ispred Isaaca Okora, ali nećete vidjeti njega da brani Jamesa Hardena ili Damiena Lillarda, već Okora. Isto tako, Strus je visoko rangiran jer pravovremeno rotira, iznadprosječan je skakač za svoje predispozicije, često zagrađuje te u punoj brzini izlazi na pokrivanje šutera (tzv. closeout). To se ne može mjeriti statistikom, već vidjeti u njegovu angažmanu na terenu, a win share procjenjuje zasluge igrača na 100 obrambenih posjeda. Zato je Strus toliko bitan.

Pojedinačno su najbolji obrambeni igrači Cavaliersa Allen, Mobley i Okoro. Ostali su tu da zatvore svog igrača, isprate utrčavanje i rotiraju kad je potrebno. I Bickerstaff je postigao da to funkcionira. Mitchell je među vodećim igračima po presječenim dodavanjima (četvrti s 3,3 po utakmici); Sam Merrill, specijalist za tri poena, prosječno iznuđuje najviše prekršaja u napadu, dok su Allen i Mobley među trojicom igrača koji predvode momčad po zatvaranju šuta za tri poena (tzv. contested shot). Svaki od njih prednjači u kategoriji atipičnoj za svoje predispozicije i mjesto na terenu. Zato uz Minnesotu i imaju najbolju obranu lige.

Možda im je trebalo malo vremena da shvate, ali vjerovali su u svoj sustav i kad svatko pridonese, onda se to osjeti na rezultatu.

Prestali komplicirati

Preokret koji se dogodio vezan je uz povoljan raspored. U 18 pobjeda u 20 utakmica puno je bilo onih protiv raspadnutih momčadi poput Washingtona (triput), Grizzliesa, Spursa (dvaput), Pistonsa ili Netsa (dvaput), koji su nedavno otpustili i trenera. Međutim, ako pogledamo utakmice protiv playoff momčadi kao onih s Bucksima, Kingsima, Magicom ili Clippersima, u njima se ističu sporedni ili limitirani igrači.

U prvom poluvremenu protiv Clippersa momčad je predvodio Okoro sa 17 poena, što ove sezone nije anomalija. Štoviše, njegov šut za tri poena je na rekordnih 39,3 posto, naučio je kako napadati obruč i više nije samo pasivni statist u korneru. U razbijanju Kingsa briljirao je Strus, dok je Orlando deklasirao Merrill s čak osam ubačenih trica s klupe. Merrill i usporeni Georges Niang donose šutersku širinu, dok u obrani shvaćaju svoju ulogu, koliko mogu zatvaraju prolaz prema reketu i forsiraju što lošiju selekciju šuta.

Teško je procijeniti koliko će trajati njihova forma i koliko je zapravo dobar ovaj Cleveland; tek treba odigrati neke od najtežih utakmica, ali ni tad neće biti do kraja jasno — jer dok ne vidimo mogu li Cavsi ovo prenijeti i na doigravanje, nećemo biti u potpunosti sigurni.



Otkako su se Garland i Mobley vratili u petorku, izgledaju još impresivnije. Mobley nakon operacije leđa šutira tricu preko 50 posto. Za nekoga tko je u karijeri na 25 posto, to je suludo i potencijalno fokalna točka višedimenzionalne igre Cavsa i otključavanja njihova potencijala. Počeo je davati više pozornosti postizanju koševa, a može utjecati na utakmicu i kad zabije samo 11 poena, kao protiv Sacramenta.

Cavsi su se napunili samopouzdanjem. Pronašli su igrače koji mogu biti korisni u rotaciji i još čekaju Garlandov povratak u formu. Uspije li Mobley donekle zadržati svoj vanjski šut, pa čak i tricu preusmjeriti na poludistancu, uz kvalitetu da nakon obrambenog skoka može otvoriti kontranapad, to će biti njihovo najveće pojačanje, oružje koje nisu imali i željena nepredvidivost kojoj se Bickerstaff toliko nada.

Na Miamijevu smo primjeru vidjeli kako momčad s manjkom talenta može daleko dogurati. Knicksi su pokazali kako svojom žilavošću i ustrajnošću mogu ostati kompetitivni, a Cleveland je napokon prestao komplicirati i shvatio za što je sposoban. Miami i New York su, uz Minnesotu i Denver, među šest momčadi koje igraju najsporije. Cavaliersi su od starta svoje serije na ubrzanju, mogu igrati na tempo i držati vrhunsku obranu i to bi trebali nametati.

Njihova snaga trebaju postati nepredvidivost i mogućnost igranja različitih stilova. Postignu li to, oni će odlučivati o ishodu igre.

Odgovori

Natrag na “Cleveland Cavaliers”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.