Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Moderatori/ce: nerminh74,KK_Bosna,CashMan

Avatar
Ziggs
Postovi: 1564
Pridružen/a: 28 jul 2014, 17:35
Lokacija: DC

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Ziggs » 19 jul 2018, 06:57

Drape je napisao/la:Iz one generacije 97./98. što je igrala polufinale U18 EP već imamo četvoricu igrača na koje Duško ozbiljno računa: Gegić, Atić, Durmo, Penava. Ima još par igrača iz te ekipe koje bi mogli gledati u reprezentacija u dogledno vrijeme.

Naravno ne treba se zavaravati, niko od njih još uvijek nije ništa odigrao u ozbiljnoj košarci, to što su već sada, sa ovakvim karijerama reprezentativci više govori o reprezentaciji nego o njima.
Ako na onakvog Penavu ozbiljno racuna, tesko se njemu. Ono sto je pokazao u ljetnoj ligi je smijesno. Vise je svojevremeno Bavcic pokazao na istoj.

Bassha
Postovi: 8749
Pridružen/a: 01 dec 2013, 20:40
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Bassha » 19 jul 2018, 07:52

Slazem se sa tobom @Ziggs, Penavu su novinari izuzetno digli tako da je vecina od njega pravila KD za siromasne. On je na dosta losem koledzu gdje je imao odlicne brojke, medjutim za mene je Garza bolji igrac od njega.
#Bosnianbeast

#DLOading



#WeGoHard

Bassha
Postovi: 8749
Pridružen/a: 01 dec 2013, 20:40
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Bassha » 19 jul 2018, 21:42

S obzirom na finansijsko stanje u našem savezu, važna je stvar da je Košarkaški savez Kine platio sve troškove naše turneje. Uspjeli smo sakupiti ekipu od igrača koji su malo igrali ili koje do sada nismo vidjeli na djelu. Svima njima bilo je potrebno da produže rad tokom ljeta i poboljšaju svoja znanja i fizičke kapacitete.

Bilo je planirano da još neki igrači idu, međutim imali smo otkaza, ali smo se ipak predstavili u dobrom svjetlu, što je važno i za neke druge naše selekcije, koje će u budućnosti dobiti poziv za učešće na turnirima u Kini. Uspjeli smo dobiti po jednu utakmicu protiv SAD-a i Kine, od kojih smo i izgubili po jednu utakmicu, dok smo oba puta izgubili od Litvanije”, kaže Bajramović.

On napominje kako je selekcija SAD-a bila sastavljena od igrača sa koledža iz države Ohajo te igrača koji su u potrazi za angažmanom; Kinezi su igrali s U-19 selekcijom, dok su Litvanci bili najbolji i imali su tim sastavljen od profesionalnih i iskusnih igrača koji igraju u litvanskom prvenstvu.

Svi naši igrači, ističe Bajramović, imali su svoje uloge, ali je i otkrio ko je pokazao potencijal za moguće skoro članstvo u A timu.

“Ibrahim Durmo, koji je već igrao za A tim, pokazo je nešto što može biti korisno za naredne akcije. Također i Darko Talić te Nemanja Nikolić, koji je rođen 1999. godine, ali kojem nedostaje fizičke spreme”, ističe Bajramović.

Dodaje kako, zbog povrede, sve utakmice nije igrao Nedžad Muratović iz tuzlanske Slobode, koji je dobio udarac u kvadriceps. One utakmice koje je igrao, kaže Bajramović, Muratović je odigrao dobro.

Bajramović najavljuje kako će svakako pokušati nastaviti praksu okupljanja ove selekcije.
#Bosnianbeast

#DLOading



#WeGoHard

Bassha
Postovi: 8749
Pridružen/a: 01 dec 2013, 20:40
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Bassha » 19 jul 2018, 21:50

Milosevic ostaje u Grckoj, potpisao za Lavrio
#Bosnianbeast

#DLOading



#WeGoHard

babino
Postovi: 7197
Pridružen/a: 21 apr 2016, 14:09
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la babino » 19 jul 2018, 23:40

ja upratio dvije pobjede i poraz a ono 2-4:-)

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Drape » 20 jul 2018, 00:52

Za Durmu se već u zadnjem prozoru vidjelo da može biti koristan, ovo je suvišno.

Avatar
kobe24
Postovi: 6536
Pridružen/a: 14 jun 2010, 21:43
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la kobe24 » 20 jul 2018, 01:51

Ziggs je napisao/la: Ako na onakvog Penavu ozbiljno racuna, tesko se njemu. Ono sto je pokazao u ljetnoj ligi je smijesno. Vise je svojevremeno Bavcic pokazao na istoj.
Nije ni dobio priliku da bilo sta pokaze, jer 10-ak minuta u 4-5 meceva ni Jamesu ne bi bilo dovoljno. Ne kazem da je zasluzio vise, jer da jeste vjerovatno bi i dobio vise, ali na kakve Dusko nazalost mora racunati, Penava je tu odlican. Onaj ko je od njega ocekivao da se sad izbori za nba ugovor, nema veze o zivotu. Sasvim su realne sanse da on za godinu ili dvije bude u uzem krugu onih najboljih koje mi imamo. On je u NCAA napravio ogroman napredak u fizickom smislu. Ne izgleda vise kao ofinger, transformisao se totalno i ja nekako vjerujem da ce od njega biti nesto. Bio bih prezadovoljan kad bi nadmasio Kikanovica, a to je po meni neko realno ocekivanje. Odbrambeno nijedan nikad nece biti dobri, ali Ajdin bar ima ogroman raspon ruku, lijepi blokade i kupi skokove (za razliku od Elmedina, koji je u reketu uglavnom samo nijemi posmatrac). Komapracija mozda i nije bas na mjestu jer je jedan vise pet, a drugi vise cetiri, ali ne znam s kim drugim bih ga mogao uporediti.

Sto se tice Durme, zalosno je da on u Sparsima nije dobio dovoljno prostora da pokaze sta zna. Konstantno im je bio sesti ili sedmi igrac, koji je bas rijetko kad dobio vise od 20 minuta na utakmici. Njemu je sad neophodno da ode u neki jaci klub i da kroz individualne treninge pokusa malo popraviti taj sut. Smijesno je da jedan Manjgafic igra vise od njega, a svaka budala vidi da je ovaj mnogo veci potencijal.
"Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."


Avatar
Ziggs
Postovi: 1564
Pridružen/a: 28 jul 2014, 17:35
Lokacija: DC

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Ziggs » 20 jul 2018, 08:12

kobe24 je napisao/la:
Ziggs je napisao/la: Ako na onakvog Penavu ozbiljno racuna, tesko se njemu. Ono sto je pokazao u ljetnoj ligi je smijesno. Vise je svojevremeno Bavcic pokazao na istoj.
Nije ni dobio priliku da bilo sta pokaze, jer 10-ak minuta u 4-5 meceva ni Jamesu ne bi bilo dovoljno. Ne kazem da je zasluzio vise, jer da jeste vjerovatno bi i dobio vise, ali na kakve Dusko nazalost mora racunati, Penava je tu odlican. Onaj ko je od njega ocekivao da se sad izbori za nba ugovor, nema veze o zivotu. Sasvim su realne sanse da on za godinu ili dvije bude u uzem krugu onih najboljih koje mi imamo. On je u NCAA napravio ogroman napredak u fizickom smislu. Ne izgleda vise kao ofinger, transformisao se totalno i ja nekako vjerujem da ce od njega biti nesto. Bio bih prezadovoljan kad bi nadmasio Kikanovica, a to je po meni neko realno ocekivanje. Odbrambeno nijedan nikad nece biti dobri, ali Ajdin bar ima ogroman raspon ruku, lijepi blokade i kupi skokove (za razliku od Elmedina, koji je u reketu uglavnom samo nijemi posmatrac). Komapracija mozda i nije bas na mjestu jer je jedan vise pet, a drugi vise cetiri, ali ne znam s kim drugim bih ga mogao uporediti.

Sto se tice Durme, zalosno je da on u Sparsima nije dobio dovoljno prostora da pokaze sta zna. Konstantno im je bio sesti ili sedmi igrac, koji je bas rijetko kad dobio vise od 20 minuta na utakmici. Njemu je sad neophodno da ode u neki jaci klub i da kroz individualne treninge pokusa malo popraviti taj sut. Smijesno je da jedan Manjgafic igra vise od njega, a svaka budala vidi da je ovaj mnogo veci potencijal.
Sistem zna od prosjecnog igraca napraviti zvijezdu. Hoce li taj sistem ostati isti u svakoj ekipi, pogotovo reprezentaciji, pitanje je. Ajdina je neko ekstra posavjetovao i poslao na koledz koji mu je odgovorao u potpunosti. Bolji su igraci iz njegove generacije, pozicije otisli u Ameriku na neke dvogodisnje koledze u pizdi materini i sad igraju u smijesnoj drugoj diviziji. Opet Ajdin moze postati solidan igrac, ali treba prestati sa nerealnim projekcijama.

Avatar
dnalydal
Postovi: 635
Pridružen/a: 16 jun 2009, 09:30
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la dnalydal » 20 jul 2018, 08:50

Gledao sam tog Penavu......mnogo je sirov....onako realno i sasvim iskreno, Kikanoviću, koji se konstantno potcjenjuje, nece prici ni blizu. Otprilike neki nivo rezervnog centra za ABA ligu...što opet nije loše, pogotovo u ovakvoj situaciji u kakvoj se nalazimo, gdje nam svaki igrač sa redovnom minutažom od 15-20 min itekako puno znači.

Avatar
kobe24
Postovi: 6536
Pridružen/a: 14 jun 2010, 21:43
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la kobe24 » 20 jul 2018, 15:14

@Ziggs, ako mislis na Memica, on jedno vrijeme jeste bio malo korisniji od Penave, ali svakom je valjda uvijek bilo jasno da Ajdin ima daleko veci potencijal od Enisa. Memic je atletski maksimalno hendikepiran, a Penavi je to glavni adut.

@Dnalydal, koliko puta si ga gledao? Bas me zanima koliki je uzorak u pitanju, ako si uspio zakljuciti da je sirov i sta to kod tebe uopste podrazumijeva. Gledao sam ga i ja nekoliko puta u skorije vrijeme i nisam uopste razocaran onim sto sam vidio. Ne mislim da je nba potencijal, ali vjerujem da nam u reprezentaciji za par godina moze biti od koristi. Sto se tice Kikanovica, on je ozbiljniju ulogu u reprezentaciji dobio tek na EB 2013. godine (dakle, s 25 godina), a ranije ga rahmetli Sabe Hadzic gotovo nikako nije koristio. Sjecam se da je 2011. upao na spisak nakon sto je Varda napustio pripreme. Elmedin je do prije tri godine igrao u raspalom Eniseyu, koji se svake godine borio za opstanak u VTB ligi (cak je i tu jedno vrijeme imao skroz malu minutazu). Penava je jos uvijek mlad, ima 'duzinu' kakva je rijetkost na ovim prostorima, ima smisla za kosarku, ima dobar ball handling i igru licem prema kosu, ima solidan sut s distance za visokog igraca, skace, blokira... Sve su to stvari koje mi daju za pravo da vjerujem da on moze izrasti u solidnog seniorskog kosarkasa u evropskim okvirima.
"Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."

Avatar
Pip
Postovi: 435
Pridružen/a: 22 mar 2018, 12:11
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Pip » 20 jul 2018, 16:51

za Penavu bi bilo idealno da dodje u Cibonu....ne znam da li oni znaju za njega.da je aco tamo vjerujem da bi ga doveo

Bassha
Postovi: 8749
Pridružen/a: 01 dec 2013, 20:40
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Bassha » 20 jul 2018, 16:56

Pip je napisao/la:za Penavu bi bilo idealno da dodje u Cibonu....ne znam da li oni znaju za njega.da je aco tamo vjerujem da bi ga doveo

Idealano bi to bilo, nek se Filipovic malo ukljuci i eto moglo bi doci do dogovora. Cibona i onako nema neki roster tako da bi tu mogao brzo dobit priliku i da vidimo na cemu smo

Ja Atica ili Gegica prizeljkujem u Olimpiji
#Bosnianbeast

#DLOading



#WeGoHard

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Drape » 21 jul 2018, 20:27

Kad se već ne snalazi na poziciji direktora, možda da se Siniša Kovačević skine i zaigra pa tako bude više od koristi :D Za ABA nivo bio je veoma dobar odbrambeni igrač, u napadu je ćoškario i mogao staviti otvorenu tricu, mi takvog trenutno nemamo. I sad da zaigra bi vjerovatno dao 5 boljih minuta od pojedinih "talenata" u reprezentaciji.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Drape » 24 jul 2018, 14:05

Koliko nama zapravo fali igrača da budemo zaista kvalitetna reprezentacija? Možda i ne tako puno, iako je besmisleno sastavljati bilo kakve imaginarne rostere kad si onaj kome se uvijek može desiti da ti se ponajbolji vanjski igrač u tom trenutku naprosto odrekne državljanstva, ili najbolji U18 igrač odbije poziv u selekciju jer hoće tursko državljanstvo.

Da vidimo po pozicijama:

Playmaker

Nema stranca do...Amerikanca. Ali do kvalitetnog nikad nije bilo teže doći, sa ovakvim sistemom kvalifikacija besmisleno je uzeti nekog iz Eurolige čak i kad bi postojala njegova volja, a Savez ne djeluje da je sposoban napraviti dobar sendvič a kamoli ubosti sa dobrim Amerikancem.

Dok stranca nemamo i pitanje je hoćemo li ga i imati, tu su graditelj Gordić(ma je li on "tu" :hmmmmm: ) i pružač solidnih partija u 3. njemačkoj Gegić. Što i nije tako loše, ako se Savez i stručni štab i navijači odljute na Nemanju, ili se Nemanja odljuti na Savez, stručni štab i navijače, a ne bih ja ni Gegića uzimao zdravo za gotovo(odbijali su reprezentaciju i gori od njega) uz pravog Amerikanca bili bi adekvatno popunjeni na toj poziciji.

Bek šuter

Ako sve bude uredu(a jesam isprepadan) sa Musom imamo igrača za narednih 15 godina, pa i u Atiću barem solidnu zamjenu ako ima ambicija da se i dalje bavi košarkom.

Oni su visinom svakako više krila nego bekovi, fali nam tu jedan pravi klasični bek šuter od nekih 195 cm, koji igra dobru odbranu i pogađa trice. Ili daj barem "specijalistu" za 3 poena, ne mora igrati ni odbranu. Takav tip igrača nam baš fali u rosteru.

Nisko krilo

Vrabac i Durmo imaju mnoge karakteristike(visina, atleticizam, odbrana, skok) pravog niskog krila, što i nije tako jednostavno pronaći. Ono što je veliki problem sa njima je što ih se mora "sakrivati u napadu", nemaju šut ni bilo kakvu ispliranu ofanzivnu igru, i to je razlog zašto jedan igra u 2. njemačkoj a drugi u bosanskoj ligi.

Moglo bi se pokušati i sa Buzom koji je nešto bolji strijelac od njih ali nema njihovu defanzivu i energiju, tako da dođemo na isto.

Ukoliko Durmo koji je djelovao obećavajuće u svojim nedavnim debitanskim nastupima za reprezentaciju ostvari napredak u igri u napadu i pokaže da može izrasti u nešto više od još jednog Vrabca, mirni smo za narednih 10 godina. Ukoliko ne, biti će problema sa ovom pozicijom, iako se u Europi ona često i ignoriše i igra se bez klasičnog n. krila, tako da ja već vidim nas sa postavom Amerikanac - Gordić - Musa ili Gordić - Musa - Atić.

Krilni centar

Nemamo ni jednog igrača koji je klasa za startera u ozbiljnoj reprezentaciji. Lazić nije nimalo konstantan, na jednu solidnu partiju u reprezentaciji u 2 - 3 utakmice je neprimjetan na parketu, Sulejmanović je pfffff mada mu se evo klupska karijera počela razvijati, Penava totalne nepoznanica, od Karahodžića i Sikiraša trenutno nema ništa. A izgledalo je nekad da bi mogli imati najveću širinu baš na ovoj poziciji.

Stvarno nikoga od ovih ne mogu zamisliti u ulozi startera, barem kakvi su trenutno, prostora za veliki napredak ima kod svakog, mladi su.


Centar

Kad je tu Nurkić onda je to skroz druga reprezentacija, a imamo i druge centre koji možda nisu dovoljno dobre prve opcije ali su dobre zamjena. Ja bih uvijek radije imao Stipanovića ili čak Halilovića da ulazi sa klupe nego Kikanovića koji je hronično mekan, njih dvojica se barem znaju i hoće potući ispod koša.




Sve sagledano, ovako bih rangirao kako smo popunjeni po pozicijama, od najbolje do najgore:

5 - Sa Jusufom da starta i zamjenama Andriji, Elmedinu, Miralemu...niko nam više ne treba.

2 - Džananus sam znači puno. I opet se moram ponavljati da nam tu ipak fali jedan pravi šuter specijalista u 12 igrača.

1 - Jedan kvalitetan naturalizovani igrač bi nas uz postojeće snage popunio do kraja na ovoj poziciji.

3 - Durmo. I want to belive.

4 - Hrpa većih ili manjih talenata, 0 pravih igrača.

Avatar
taremuha
Postovi: 838
Pridružen/a: 18 sep 2016, 13:09
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la taremuha » 24 jul 2018, 18:22

Kikan se ne mora je l' tako koristiti samo na poziciji centra, iako tu igra u Monacu. Steta je da, ipak za nase standarde, solidan igrac ceka na neke minute sa Stipanovicem.

Avatar
DaVinci
Postovi: 2843
Pridružen/a: 18 jun 2017, 20:32
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la DaVinci » 25 jul 2018, 14:10

Drape je napisao/la:Sve sagledano, ovako bih rangirao kako smo popunjeni po pozicijama, od najbolje do najgore:

5 - Sa Jusufom da starta i zamjenama Andriji, Elmedinu, Miralemu...niko nam više ne treba.
Druze Drape, Miralem ti nije centar ... :zviz:
"Mi smo pogana sredina, j@bo ja nama svima mamu u usta! Odgovorno tvrdim da smo najgori i ako se barem malo ne promijenimo, nikada nam neće biti bolje." by fks74

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la Drape » 25 jul 2018, 14:15

DaVinci je napisao/la:
Drape je napisao/la:Sve sagledano, ovako bih rangirao kako smo popunjeni po pozicijama, od najbolje do najgore:

5 - Sa Jusufom da starta i zamjenama Andriji, Elmedinu, Miralemu...niko nam više ne treba.
Druze Drape, Miralem ti nije centar ... :zviz:
Veliš, kad Gegić bez šuta može biti bek, što ne bi i Miralem bez šuta bio četvorka :kafa:

Avatar
DaVinci
Postovi: 2843
Pridružen/a: 18 jun 2017, 20:32
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la DaVinci » 25 jul 2018, 15:43

Drape je napisao/la:
DaVinci je napisao/la:
Drape je napisao/la:Sve sagledano, ovako bih rangirao kako smo popunjeni po pozicijama, od najbolje do najgore:

5 - Sa Jusufom da starta i zamjenama Andriji, Elmedinu, Miralemu...niko nam više ne treba.
Druze Drape, Miralem ti nije centar ... :zviz:
Veliš, kad Gegić bez šuta može biti bek, što ne bi i Miralem bez šuta bio četvorka :kafa:
Velim, kad malo bolje razmislim, da ni njih dvojica ne znaju tacno sta su a kamoli ja ... nesto nedefenisano jesu ... k'o i vecina nam repke ... :)
"Mi smo pogana sredina, j@bo ja nama svima mamu u usta! Odgovorno tvrdim da smo najgori i ako se barem malo ne promijenimo, nikada nam neće biti bolje." by fks74

lumani
Postovi: 14870
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: Kosarka: reprezentativci i potencijalni reprezentativci

Post Postao/la lumani » 25 jul 2018, 20:09

Kakve veze ima ako Gegic nema suta, pa mnogo igrača igra p.g a bez suta su... Miralem je 4 a moze po potrebi pokriti 5 kao što je Mirza radio a Kikan može 4 igrati.

Odgovori

Natrag na “Košarkaška reprezentacija BiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.