Adis Bećiragić

Moderatori/ce: nerminh74,KK_Bosna,CashMan

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Adis Bećiragić

Post Postao/la Drape » 18 jun 2022, 13:45




"Nema nigdje na svijetu da iz jedne generacije izađe toliki broj košarkaša. To je nemoguće! Dževad Alihodžić, Nenad Marković, Gordan Firić, Emir Halimić, Predrag Danilović, Adis Bećiragić… Svi smo igrali na vrhunskom nivou. To nije normalno koliko je bio kvalitetan rad prije svega u Bosni, ali i dobra selekcija igrača. Kad sam počeo trenirati mlade igrače, shvatio sam koliko je Mladen Ostojić dobro radio. Sad kad izvučeš jednog igrača iz generacije, to je premija."

"Godinu dana sam proveo u ratnom Sarajevu. Iako je bilo teško, počeli smo pomalo trenirati. Počelo se pričati da bi mogli izaći iz države i igrati Evropsko prvenstvo 1993. Okupljali smo se Samir Selesković, Firić, Ilijas Mašnić… Samir Avdić je bio na Poljinama, on je bio pravi vojnik. Trenirali smo u Osnovnoj školi ‘Isak Samokovlija’. Početkom aprila izašli smo iz Sarajeva zajedno sa selektorom Mirzom Delibašićem. Onda su nam se priključili rahmetli Sabahudin Dino Bilalović, Emir Mutapčić, Mario Primorac."

"Mislim da smo u četvrtfinalu igrali sa Hrvatskom. Da nije izvršen pritisak na Marija Primorca, jer je on iz Čapljine, pa on nije igrao tu utakmicu, ali je Gordan Firić igrao, iako su njegovi roditelji bili u Hrvatskoj. Mario nije igrao, i jako nam je falio u toj utakmici. Malo nas je bilo i izgubili smo. Da je Mario bio tu, možda bi i dobili Hrvatsku sa pokojnim Draženom. Mi smo na tom prvenstvu igrali neku čudnu košarku. Bili smo jako opasni. Svi su šutirali, sa svih strana smo bili opasni. Bilalović je bio najviši, a dao je najviše trica. Nismo imali klasičnog centra. Imali smo krilne centre koji pucaju sa svih pozicija. Igrali smo modernu košarku, ovo što se sada igra. Niko nas nije mogao čuvati."

"Interesantno je da taj Eurobasket nisam ni igrao, jer se rahmetli Mirza Delibašić naljutio na mene za vrijeme Mediteranskih igara. Uradio sam neke stvari koje nisam smio da uradim i on mi je zabranio da igram za reprezentaciju. Rekao mi je da me ne može vratiti u Sarajevo, ali da neću igrati na Eurobasketu. I nisam igrao. Sjedio sam sve vrijeme na klupi. Do tada sam igrao 30 minuta."

"Kad god bih pogriješio, bio sam jako ljut na sebe. I onda sam uvijek kočio sebe, da ne bi naudio svojoj ekipi. Nisam trošio lopte onoliko koliko sam mogao, koliko sam imao talenta da trošim. Mislim da nisam iskoristio svoj talenat samo zbog takvog kućnoog odgoja. Trebam sam biti bezobrazan, da me baš briga šta će biti. Ali sve s mjerom. Ali mi smo i kući, i u Bosni bili tako odgojeni. Recimo, Neno Marković nije mogao to prihvatiti, on je lider, on je tako gazio sve."

"Što se tiče utakmica, zaista su one sa Hrvatskom posebne. Ono je bilo posebno. Da čovjek živi da bi doživio takav momenat da mu bude toliko lijepo, kao što je nama bilo lijepo. Nikad prije i nikad poslije nisam doživio takvu emociju. Da izađem na teren i zakucam s dvije ruke na prvom ulazu pod koš, ja koji nisam mogao zakucati, ali tad su proradili neki hormoni za koje nikad nisam znao. To se jednom doživi i nikad više."

"Znam Bogdana Tanjevića više nego mnogi. Ja sam najsretniji čovjek na svijetu, jer sam mu bio pomoćnik šest godina. To je gospodin i jedan od najvećih ljudi koje je ovaj grad vidio. Ja imam veliku čast da sjedim s njim, da mogu da uđem u njegovu kuću i da me njegova supruga Jasna voli."

"Prije nekoliko dana sam se sreo sa Željkom Obradovićem. To je veliki trener, dobar čovjek. Nemamo neki odnos, ali mogu da kažem da je on Tito u ovom poslu. Kad mi on pruži ruku, meni je drago."

"Boša je pametan čovjek. On je okupio sve nekadašnje playmakere u Turskoj i učinio ih svojim pomoćnicima. Orhun Ene, Nihad Izić, Levent Topsakal, Adis Bećiragić… Ja sam ostao najduže. Tanjević umije da prepozna talenat, da vidi ko će biti trener. Rad sa Tanjevićem mi je puno pomogao, to se ne može procijeniti. Ja sam imao talenat, ali na to imaju još dvije stvari, rad i znanje. Ja sam kupio znanje, i dan danas ga skupljam gdje god stignem, jer je znanje izgubljeno blago vjernika. Išao sam u Ameriku kod Boba Knighta. Bio sam mjesec dana kod njega, to mi je sredio Haris Mujezinović. Htio sam da vidim kako on radi."

Avatar
Nemanja86
Postovi: 790
Pridružen/a: 14 jul 2014, 13:38
Lokacija: Titov Drvar
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Nemanja86 » 18 jun 2022, 14:37

samo mala korekcija, Dražen je pogunio neposredno prije tog EP, tako da nije igrao za Hrvatsku u tom četvrtfinalu

Avatar
Sarmica
Postovi: 1905
Pridružen/a: 30 dec 2021, 08:44
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Sarmica » 18 jun 2022, 15:24

Neka mu je sretno sa našom repkom, a i ostalim ljudima koji budu dio staffa. Čovjek je patriota, što je navažnije, a imat će ljude sa sobom koji su isto tako velike patriote, Ako je istina da će i Neno uz Firketa biti tu negdje, onda je to vrlo dobra baza.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Drape » 20 jun 2022, 12:24

Kontaktirao je sve igrače, četvorica su mu otkazala zbog povreda.

Premalo je vremena da mijenja bilo šta u timu za ovaj prozor, ali za eurobasket je moguće da će biti promjena u sastavu.

Pozvao je Robersona jer zasad ne možemo bez njeg, a vidjet će kako dalje, sam je spomenuo Alibegovića iako je voditeljica pitala samo za Garzu i Robersona :yawn:

Ostaje trener prvaka Kosova jer plata selektora nije predviđena da se živi od nje. I Bosnić je bio plaćen po prozoru.

Firić zbog obaveza u Italiji neće biti sa reprezentacijom u ovom prozoru, ali hoće od augusta. Kad Marković dođe u Sarajevo porazgovarat će sa njim da se na bilo koji način uključi, na koju funkciju određeno ne zna ni on.

Nurkić se priključuje 4. augusta, neće igrati u prozoru pred eurobasket, ali na eurobasketu hoće.


Avatar
Ghuraba
Postovi: 4222
Pridružen/a: 02 jul 2019, 15:24

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Ghuraba » 22 jun 2022, 21:51

Na 16:30 mi je sve postalo jasno. Frajer otvoreno kaze da nije ni pratio reprezentaciju, tako da jos jedna pohvala sto krecemo s pripremama kasnije od svih. Glavu dajem da jedino zna ko je Musa, a da za ove ostale nit zna kakvi su, nit ima pojma sta od njih moze da ocekuje. Mislio sam da je patriota bar u tolikoj mjeri da prati reprezentaciju i da poznaje njen roster.

GG3
Postovi: 2764
Pridružen/a: 30 okt 2021, 21:49
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la GG3 » 22 jun 2022, 21:59

Pa ocigledno je da su dosli samo zbog EP , da je trebalo sve kvalifikacije odradit mislis da bi ovako brzo nasli selektora 😂
Fakijevi Power Rangersi 🥁🥁

Avatar
Ghuraba
Postovi: 4222
Pridružen/a: 02 jul 2019, 15:24

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Ghuraba » 22 jun 2022, 22:25

GG3 je napisao/la:
22 jun 2022, 21:59
Pa ocigledno je da su dosli samo zbog EP , da je trebalo sve kvalifikacije odradit mislis da bi ovako brzo nasli selektora 😂
Ma govorio je ranije u tom intervjuu da je trebao biti selektor prije Bosnica i da mu je Mirza to vec bio nagovijestio, ali da to kod nas ne ide tek tako, da se nisu bili svi slozili (pretpostavljam zbog nacionalnog kljuca) i da je tek sad dosao red na njega. Vecina nas zna da na ex-yu ima toliko 'ludih' trenera (od nebosnjaka) koji su 200% ukljuceni u ovaj sport i koji u dusu znaju nasu reprezentaciju (iako su tri levela iznad nje i nikad je nece voditi), a ovaj rodjen u njoj, igrao za nju, bavi se trenerskim poslom, prihvatio da je vodi u najosjetljivijem periodu, a hladno kaze da je nije pratio i da nije upucen u nas roster. Mogu misliti kako vec ima viziju u glavi sta da ocekuje od jednog Lazica ili Penave. :think:

Btw, jedino pozitivno u svemu je to sto je rekao da ce se potruditi da ubace Nenu u staf za Eurobasket da bude 'bilo sta', samo da je uz ekipu.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Drape » 28 jun 2022, 18:58

Bećiragić: Naša najveća mana je što imamo malo igrača koji mogu sami napraviti prednost protiv svog čuvara, a na eurobasketu će se igrati takve odbrane da su potrebni igrači koji mogu igrati jedan na dva, protiv dvojice čuvara.

Avatar
RoninX
Postovi: 1943
Pridružen/a: 25 dec 2020, 14:03
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la RoninX » 29 jun 2022, 09:03

Ova izjava je nazalost tacna sto se tice seniorskih igraca. Osim Muse svi ostali imaju mehanicke driblinge, bez ikakve kreativnosti sa loptom. Zato se i nemamo cemu nadat na Euru, iako sam uvijek bio blagi optimista. Jbg da imamo Bojana, da rastereti Musu i kaznjava udvajanja na njemu ( i obratno) mogli bi svasta nesto napravit. Ali bojan b je davno odlucio da ima luzersku karijeru sa hrvatskom. Mislim da bi bio bolji fit sa nasom reprezentacijim i da bi sa Nurkicem i Musom mogao igrati komforniju rolu prvog-drugog potrosaca.

Avatar
Ghuraba
Postovi: 4222
Pridružen/a: 02 jul 2019, 15:24

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Ghuraba » 29 jun 2022, 10:05

Glavni problem je sto su nasi bekovi zarobljeni u tijelu trojke ili cetvorke. Ne racunajuci Robersona i Musu, najbolje vodjenje lopte od kosarkasa koji pokrivaju pozicije gdje je ocekivana igra 1na1 licem jeste Vrabac, a svi znamo ko je i kakav je on. Drugi problem je i sto niko od njih nije izraziti suter. Svi osim Robersona i Muse nikad nece moci prebaciti nekih 35% uspjesnosti u sutu s distance na pristojan broj uzetih suteva (recimo 3-4 po mecu). Bukvalno su svi na isti kalup i sav kosarkaski performans im se bazira na jakoj odbrani zbog atleticizma kojeg imaju. Zato ja odavno prizeljkujem beka koji nije prebacio 195 cm, koji ima odlicno vodjenje lopte i koji ubija s trojke. :mrgreen: Nadao sam se da bi to mogao biti Huseinovic, ali ovo kako igra na koledzu zasad ne obecava.

Avatar
Nemanja86
Postovi: 790
Pridružen/a: 14 jul 2014, 13:38
Lokacija: Titov Drvar
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Nemanja86 » 29 jun 2022, 10:58

u nekom trenutku vjerovatno je problem i u selekciji djece. Možda je ostao neki retrogradni način razmišljanja da roditelji šalju djecu na košarku samo ako su iznad prosjeka u visini u odnosu na svoje vršnjake.


Tipa, kada uzmemo dječake od 8-9 godina, oni motorički najsposobniji odlaze na fudbal, jer y.bga, to smo mi, pasivni siromašni krajevi, i roditelji vrlo često gledaju izbor sporta prema onom koji je najlukrativniji, i koji daje najbolje šanse za prolaz u finansijsku dobit. Tu fudbal nema konkurencije, i vjerovatno kupi najbolje.

Za ostale sporove, ostaju ona djeca koja nisu možda mogla proći na fudbalu. Nemoguće je da se reprezentacija krpi sa tako prosječnim igračima na pozicijama 1 i 2.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Drape » 29 jun 2022, 16:22

Kad se Delalić sa 203 cm uključi u reprezentaciju čak i neće biti najvisočiji bek.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Drape » 03 jul 2022, 14:50

Argentina igra sa četvoricom bekova koji su brzi sa loptom, dobri dribleri: Campazzo, Laprovittola, Vildoza, Bolmaro.

Deck donosi čvrstinu na krilu, i ima skoro najveću minutažu, ali on je košarkaš sa 200 utakmica za Real i 37.3% za tri u euroligi.

Mi imamo u rotaciji jednog ili dvojicu bekova koji su brzi sa loptom, dobri dribleri, ali zato sa četvoricom krila koji nisu ni dribleri ni šuteri: Gegić, Atić, Lazić, Vrabac. Sastavljamo ekipu za zaustaviti Sloveniju :think:


Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Drape » 08 jul 2022, 14:49

Jusuf Nurkić je jučer potvrdio da će biti na raspolaganju reprezentaciji za mečeve Eurobasketa, a to će sigurno biti veliko pojačanje za naš tim.

“To je igrač, ogromnih kapaciteta i potencijala. On je igrač koji na toj poziciji može svima napraviti problem na Eurobasketu i s njim ćemo biti dosta jači. Ipak, pošto je ovo orkestar, morat ćemo ga prilagoditi našoj igri. Ipak, on je iskusan čovjek i njemu je jedini cilj da ova ekipa igra bolje. Kada on uđe u orkestar potrudit će se da bude dio kvarteta i dio tog nekog skupa koji će svirati iste note i igrati iste pjesme”, rekao je selektor Bećiragić.

Legendarni Boša Tanjević, koji je mentor Adisa Bećiragića, za N1 je govorio kako nam je u prethodnim mečevima nedostajala čvršća odbrana.

“Kada kaže Boša šta ja imam reći, to bi bilo nekorektno i ispod lijepog ponašanja da pričam preko njegovih riječi. To je jedna posljedica vrlo kratkog pripremnog perioda. S druge strane bila je teška atmosfera u dvorani, toliko je bilo vruće da kada čovjek sjedi on se znoji. Možete misliti kako je tek bilo igračima i svaka im čast. To su bili nadljudski napori, a imali smo i dva-tri igrača koja su apsolutno ispala iz sistema odbrane tako da smo se dosta mučili sa rotacijama. Mi smo zamislili to prije utakmice i onda smo zbog njihove nedovoljne koncentracije morali smo određene igrače držati na terenu više nego smo zamislili pa je zbog toga došlo do pada u igru. Ipak, najvažnije je kako god da igrate da pobjedite, a mi smo pobijedili”, rekao je selektor Bećiragić.


Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la Drape » 07 avg 2022, 23:17

Petorka Gegić, Musa, Lazić, Sulejmanović, Nurkić :eh:




Avatar
zgembo89
Postovi: 4929
Pridružen/a: 19 avg 2010, 01:10
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la zgembo89 » 09 avg 2022, 22:23

Jos da su Garzi i Alibegovicu izganjali drzavljanstva imali bi siri roster ovako ce izginut na prvoj utakmici i to je to posle blijede partije

Avatar
DaVinci
Postovi: 2846
Pridružen/a: 18 jun 2017, 20:32
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la DaVinci » 09 avg 2022, 22:48

zgembo89 je napisao/la:
09 avg 2022, 22:23
Jos da su Garzi i Alibegovicu izganjali drzavljanstva imali bi siri roster ...
Ne mogu izganjat karte za avion a kamoli 2 podebljane koverte ... :zviz:
"Mi smo pogana sredina, j@bo ja nama svima mamu u usta! Odgovorno tvrdim da smo najgori i ako se barem malo ne promijenimo, nikada nam neće biti bolje." by fks74

Avatar
DaVinci
Postovi: 2846
Pridružen/a: 18 jun 2017, 20:32
Kontakt:

Re: Adis Bećiragić

Post Postao/la DaVinci » 29 avg 2022, 10:33

Azize, Bekire ... imaju i Sani i Ajdin oca i majku ... ispostuj bar njih sa po minutom u 1oj cetvrtini ... :zviz:
"Mi smo pogana sredina, j@bo ja nama svima mamu u usta! Odgovorno tvrdim da smo najgori i ako se barem malo ne promijenimo, nikada nam neće biti bolje." by fks74

Odgovori

Natrag na “Košarkaška reprezentacija BiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: feniksptica i 10 gostiju.