Novi naturalizovani igrac?

Moderatori/ce: nerminh74,KK_Bosna,CashMan

Bassha
Postovi: 8745
Pridružen/a: 01 dec 2013, 20:40
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Bassha » 20 maj 2021, 00:38

Džon Roberson, reprezentativac Bosne i Hercegovine i košarkaš Estudijantesa, u sjajnom razgovoru za **** se između ostalog dotakao velikog uspjeha sa “Zmajevima”, odrastanja i igranja sa dva košarkaša sa NBA iskustvom, jedne od najinteresantnijih i najtežih utakmica u svojoj karijeri, košarke u Australiji, navikavanja na evropski stil igre, te ambicija za budućnost.

Glavni akter ove priče ima 32 godine, državljanstvo Bosne i Hercegovine je dobio u februaru 2020, a od tada je jedan od najvažnijih dijelova slagalice koja je “Zmajeve” pod vođstvom Vedrana Bosnića vodila do dominantnog kvalifikovanja na predstojeći Eurobasket.

“Proces dobijanja državljanstva je bio dug, letio sam u Sarajevo da potpišem neke dokumente, a bilo je tu još mnogo toga prije nego što sam dobio pasoš, nisam siguran šta je tačno bilo potrebno, ali znam da je potrajalo. Trener Vedran Bosnić me kontaktirao i zvao da se pridružim reprezentaciji, naravno da sam pristao jer sam bio uvjeren da bi to bila velika prilika, a uzimajući u obzir raniji uspjeh, znao sam da će iskustvo biti odlično i da mogu postati dio nečeg posebnog” – započeo je Roberson, a u nastavku je iskazao zadovoljstvo prikazanim u kvalifikacijama:

“Veoma sam zadovoljan, ali znam da u budućnosti možemo igrati još bolje. Rad sa Bosnićem je uvijek vrhunski jer on toliko dobro poznaje igru i čini je zabavnom, jednostavno uživate igrajući za njega i mislim da smo baš zbog toga bili toliko uspješni. Odlično sam se uklopio, svi su me prihvatili od početka, bilo je veoma lako spojiti se sa ostalima, to su momci koji su gladni pobjede i puni želje za žrtvovanjem, te davanjem svog maksimuma. Ako imate takve saigrače, sigurno ćete biti uspješni”.

Sljedeće teme razgovora su bile omiljena utakmica našeg sagovornika u dresu Bosne i Hercegovine, riječi koje su mu se najviše urezale u pamćenje, te očekivanja od samog Eurobasketa, gdje su Bosnićevim pulenima protivnici u grupi Francuska, Litvanija, Slovenija, Njemačka i Mađarska.

“Najdraži momenat mi je bio kada smo u Sarajevu pobijedili Letoniju i obezbijedili plasman na Evropsko prvenstvo. Svi su bili veoma srećni, pjevali su pjesme koje ja ne znam, ali energija je bila vrhunska i samo biti dio toga je bilo veoma posebno za mene. Znam nekoliko riječi, a omiljene su mi ‘ajde’ ili ‘ajmo’, jednostavno mi se sviđa kako zvuče” – rekao je Džon, pa dodao:

“Očekujem da budemo veoma konkurentni na Eurobasketu. Mislim da je način na koji se pripremamo ono što nam najviše pomaže, trenerski tim je sjajan u tom poslu, radimo veoma vrijedno i koristimo svaki trenutak koji je namijenjen za treninge, mislim da to daje pozitivne rezultate na utakmicama”.

Sjajni plejmejker je rođen u Kanzas Sitiju, odrastao je na Floridi, a pohađao je Plejno srednju školu i Teksas tek univerzitet.

“Rođen sam u Kanzas Sitiju, odatle nema mnogo profesionalnih košarkaša, bar koliko ja znam. Odrastao sam na Floridi, gdje sam od devete do 16. godine igrao sa Nikom Kalatesom i Čendlerom Parsonsom, a onda sam se preselio u Plejno, grad u Teksasu, odakle dolazi mnogo momaka koji su sada profesionalci. Kao mlađi, igrao sam i američki fudbal, ali nije mi se sviđalo toliko udaraca, pa sam odustao nakon nekoliko godina” – prisjetio se naturalizovani Amerikanac, te nastavio:

“Moja srednjoškolska karijera je bila mnogo drugačija u odnosu na koledž, jer smo u srednjoj školi osvajali sve. Bili smo državni prvaci, pobjeđivali smo mnogo utakmica, a na koledžu je bilo obrnuto, dosta smo se mučili, bilo je teško nositi se sa tim. Treneri koje sam imao u Sjedinjenim Američkim Državama su bili veoma dobri, mnogo su mi pomogli da dignem svoju igru na viši nivo. Tamošnji sistem je drugačiji od evropskog, momci ovdje mogu postati profesionalci bilo kada, dok je tamo za to neophodno da ideš na koledž ili da čekaš godinu dana nakon završene srednje škole”.

Glavni adut Robersonovog napadačkog repertoara je šut za tri poena. U Evropi je nastupao za mnogo timova, a prije Estudijantesa, između ostalih je branio boje Zlatoroga, Šalona, Asvela, Jeniseja i Galatasaraja. Prikazao je mnogo vrhunskih predstava, ali posebno fascinantna je ona u dresu Asvela iz 2017. godine, kada je protiv Gran Kanarije u Evrokupu postigao čak 42 poena uz 11 trojki.

“Bilo je dosta teško adaptirati se, jer smo na koledžu igrali brzo u napadu, nije bilo pik en rola. Kada sam napustio Sjedinjene Američke Države, baš ta igra dva na dva je bila glavna akcija, pa sam morao da se prilagodim drugačijem stilu. Trenera Bosnića bih izdvojio kao nekog ko mi je pomogao da postanem plejmejker po evropskom standardu, te poboljšam svoju viziju na parketu” – kazao je Roberson, a onda je prokomentarisao pomenuti meč i istakao način na koji ulazi u dvoboje:

“Ta utakmica je bila luda. Na ulasku u nju, znali smo da ćemo u slučaju pobjede biti prvi u grupi, tako da je fokus bio na tome. U prvom poluvremenu, nisam postigao nijedan poen, ali ruka mi je postala vruća u trećoj četvrtini, jednostavno sam ušao u ritam. Ja sam šuter koji živi ili umire od serija, ako par puta zaredom budem precizan, veoma brzo mogu postati ubitačan. Postoji mnogo šuterskih vježbi koje radim prije i poslije treninga, to mi je postala navika otkako igram van Sjedinjenih Američkih Država. Pred sami početak utakmica, veoma sam opušten, nisam sujevjeran niti išta slično, nemam neke rituale, samo se pomolim i smatram da mi to potpuno smiri živce, te zatim postanem spreman”.

Džon je sezonu 2019/2020 proveo u Australiji, u ekipi pod imenom Jugoistočni Melburn Finiks. Oborio je rekord lige po broju postignutih trojki u jednoj takmičarskoj godini, a kako kaže, taj period mu je mnogo značio za napredak u karijeri. Njegov trenutni klub, Estudijantes, u ovom momentu zauzima 17. poziciju u Endesa ligi, sa omjerom od devet pobjeda i 26 poraza.

“U Australiji je bilo fantastično, ne samo da imaju odličnu ligu, već je i život zaista sjajan. Vrijeme je vrhunsko, a mi smo bili u Melburnu, tako da je i to dodatni plus. Njihova košarka je više bazirana na samom tempu, a manje na taktici. Uživao sam zbog toga što sam bio u mogućnosti da iskusim drugačiji stil u odnosu na ono na šta sam navikao, mislim da mi je to dosta pomoglo da se unaprijedim” – istakao je Roberson, pa se okrenuo sadašnjosti:

“Sezona sa Estudijantesom je do sada bila teška, imali smo mnogo problema sa povredama i virusom korona, dosta je komplikovano. Doživjeli smo dosta poraza u neizvjesnim završnicama, sve to je moglo otići i na drugu stranu, ali borićemo se do kraja, pa ćemo vidjeti šta će se desiti. Endesa je po mom mišljenju daleko najbolja liga u Evropi, svaki tim je ispunjen talentom, od vrha ka dnu”.

Za sami kraj, dotakli smo se dešavanja u NBA ligi, te snova i daljih planova fantastičnog šutera za nastavak svog košarkaškog i životnog puta.

“Volim NBA ligu, pratim je otkad sam bio dijete. Od gledanja Majkla Džordana kako osvaja titule, pa do posmatranja Kobija i Lebrona kako se pretvaraju u superzvijezde, uvijek sam bio obožavalac. Trenutno, omiljeni igrač mi je Stef Kari, mislim da bi trebalo da bude MVP ove sezone, zabavno je gledati ga kako šutira, to je zaista neodbranjivo.

Nadam se da ću biti u stanju da igram još dosta dugo. Mnogo volim ovaj sport, uvijek sam želio da me moja djeca gledaju dok sam na parketu, to mi je san. Moj savjet za mlade je da u radu na sebi provode koliko god vremena mogu. Trenirajte do maksimuma, to vam mora postati stil života jer danas je toliko mnogo ljudi koji se bave košarkom, tako da morate biti izuzetno dobri i vješti da biste uspjeli, a to iziskuje mnogo vremena i vrijednog rada” – završio je Džon.
#Bosnianbeast

#DLOading



#WeGoHard

Tiktaktoe
Postovi: 835
Pridružen/a: 15 mar 2021, 17:42
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Tiktaktoe » 20 maj 2021, 19:13

Nadam se lojdu
Vrabac kriminalac

Avatar
Surreal
Postovi: 6777
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Surreal » 08 jul 2021, 17:44

Možda bi trebali tražiti bolje rješenje?
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo

amkeivke
Postovi: 180
Pridružen/a: 22 nov 2020, 01:20
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la amkeivke » 25 jul 2021, 13:03

Kakvi Loydi i Robertsoni,...Za godinu dvije Talić može igrat na istom nivou kao ovaj Robertson i nema potrebe da nam prosječan crnac uzima mjesto našem Alibegoviću (prvaku italije), jer Alibegović je takodze naturiziovani igrač, pa po tom sistemu više volim njega u rosteru nego prosječnog amerikanca...


lumani
Postovi: 14844
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la lumani » 30 avg 2021, 15:23

Drape je napisao/la:
29 avg 2021, 18:32
Bravo za Almira ,uvijek ga uvali u solidne ekipe.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Drape » 05 sep 2021, 13:24

Čeh Bohacik sa njim u timu.

slika




Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Drape » 31 okt 2021, 14:05

John protiv Pau Ortheza :eh:


slika

Avatar
Surreal
Postovi: 6777
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Surreal » 31 okt 2021, 14:50

Drape je napisao/la:
31 okt 2021, 14:05
John protiv Pau Ortheza :eh:


slika
:shock:
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo



Tiktaktoe
Postovi: 835
Pridružen/a: 15 mar 2021, 17:42
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Tiktaktoe » 06 nov 2021, 22:41

Smiješna liga
Vrabac kriminalac

Tiktaktoe
Postovi: 835
Pridružen/a: 15 mar 2021, 17:42
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Tiktaktoe » 26 nov 2021, 22:01

Robertson je kurcina daj amara
Vrabac kriminalac


Swanfilter
Postovi: 849
Pridružen/a: 25 dec 2018, 12:39
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Swanfilter » 27 nov 2021, 00:08

Jesul ovi hajlajti urađeni bez slobodnih bacanja?

Avatar
nogometas
Postovi: 310
Pridružen/a: 13 nov 2021, 21:02
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la nogometas » 27 nov 2021, 00:11

Swanfilter je napisao/la:
27 nov 2021, 00:08
Jesul ovi hajlajti urađeni bez slobodnih bacanja?
Jesu.
Imao je double double prosjek u ljetnoj ligi.

Tiktaktoe
Postovi: 835
Pridružen/a: 15 mar 2021, 17:42
Kontakt:

Re: Novi naturalizovani igrac?

Post Postao/la Tiktaktoe » 27 nov 2021, 09:47

Francuska liga je smece, bolje igrati u mornaru nego u ovom Strasbourgu...
Vrabac kriminalac

Odgovori

Natrag na “Košarkaška reprezentacija BiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 12 gostiju.