BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Moderatori/ce: ribery,insider,rio_Ferdy88

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la ASD » 19 avg 2016, 17:29

Jaka je bila Banja luka kada je boks u pitanju, ali su bili i drugi jaki u Jugoslaviji (za danasnje pojmove ako izumemo BK Leonardo bogovski), ali tesko da se moze reci da su bili najjaci.
Na olimpijskim igrama samo je jedan clan tog kluba osvojio medalju u boksu, Anton Josipovic.

Najbolji jugoslavenski bokser svih vremena je Hrvat (mislim da je i u Hrvatskoj proglasen za najboljeg sportistu 20.vijeka), legendarni Mate Parlov.

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la ASD » 19 avg 2016, 17:43

Kad smo kod Marijana Benesa.

slika

Avatar
DANTES
Postovi: 19735
Pridružen/a: 30 avg 2011, 15:05
Lokacija: Arakis
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la DANTES » 19 avg 2016, 19:48

tuzlak1987 je napisao/la:
legenda reala je napisao/la:Pa imamo mi i sad masu vrhunskih sportista rođenih u BIH, ali oni su u 90% slučajeva srbi ili hrvati i nastupaju za njih
Imas samo iz Slobode 5 odlicnih kosarkasa koji u najboljim godinama nisu igrali za BiH : Mrsic-Mulaomerovic-Hukic-Begic-Pars; Dva igrala za Hrvatsku, jedan se odrekao drzavljanstva, jedan za Tursku, jedan za Sloveniju. A nije niko Hrvat ili Srbin ..
pa sad mi je jasno što vas ostali prozivaju :mrgreen:
IGRAJMO TAJ TANGO SMRTI

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13134
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Admir_Sa » 19 avg 2016, 21:44

SiamoNoi je napisao/la:Previše vi tu neke uvjete u susjednim državama spominjete.Rijetko tko od naših ima odgovarajucu potporu od drzave i dobre uvjete za treniranje,a i ovi koji imaju ih uglavnom imaju zato što su već ranije kad su bili nitko i ništa pokazali ogroman potencijal i uzeli neke medalje pa ih na racun toga dobili kasnije.Gotovo ništa njima država nije omogucila,sve su sami postigli na svoje odricanje i odricanja svojih obitelji.
pa tačno tako. ona što koplje baci i uze prvo mjesto živi kod trenerove majke u sloveniji jer nema para da iznajmi stan. a pitaj boga koliko sati treninga je potrošila da bude to što je sad
nema potpisa

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la ASD » 19 avg 2016, 22:45

Admir_Sa je napisao/la:
SiamoNoi je napisao/la:Previše vi tu neke uvjete u susjednim državama spominjete.Rijetko tko od naših ima odgovarajucu potporu od drzave i dobre uvjete za treniranje,a i ovi koji imaju ih uglavnom imaju zato što su već ranije kad su bili nitko i ništa pokazali ogroman potencijal i uzeli neke medalje pa ih na racun toga dobili kasnije.Gotovo ništa njima država nije omogucila,sve su sami postigli na svoje odricanje i odricanja svojih obitelji.
pa tačno tako. ona što koplje baci i uze prvo mjesto živi kod trenerove majke u sloveniji jer nema para da iznajmi stan. a pitaj boga koliko sati treninga je potrošila da bude to što je sad
Trener joj Slovenac?


Viking2502
Postovi: 50
Pridružen/a: 24 nov 2014, 11:38
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Viking2502 » 20 avg 2016, 11:35

Glupo je postaviti stvari na način kako eto svi mi dolazimo iz iste države (Jugoslavije) pa su nam početne pozicije bile iste. Potpuno krivo. I u Jugoslaviji su se neravnomjerno razvijale mnoge stvari pa tako i sport. Npr., u atletiku se ulagalo u Ljubljani, Zagrebu i Beogradu, u ostalim centrima mnogo, mnogo manje. Vaterpolo i dosta borilačkih i ostalih individualnih sportova također. U BiH su dominirali timski sportovi (naravno, prije svega fudbal i košarka) i u njima je Bosna dala odlične rezultate. Željo i Sarajevo su bili tik uz veliku četvorku, Željo igrao polufinale Kupa Uefa, KK Bosna je prvi ex-yu klub koji je postao prvak Evrope, a ŽKK Jedinstvo iz Tuzle je do dana današnjeg uz C Zvezdu jedini ženski košarkaški klub iz ex-yu koji je bio prvak Evrope.

Znači, BiH je itekako davala rezultate u sportovima koji su se njegovali. Ako se ne ulaže u neki sport i ako nema dovoljno stručnog osoblja, kako i očekivati rezultate? Najbolji primjer su zimski sportovi u vrijeme Jugoslavije. Njegovali su se skoro pa jedino i isključivo u Sloveniji. Bilo je nemoguće zamisliti u to vrijeme da skijaš bude bilo što osim Slovenac. Međutim, Kostelići su uz ne prevelika ulaganja, ali uz užasno mnogo truda slomili taj mit. E sad, Bosna ima odlične preduvjete za zimske sportove, dosta infrastrukture iz ZOI je sačuvano (ako ništa, onda barem staze), po meni ne bi bilo loše dovesti stručnjake da rade s mladima. Osposobiti skakaonice i popularizirati taj sport. Uz kvalitetan rad uopće ne bi bio science fiction za 10-tak godina imati BiH skakače i skijaše.

Avatar
pinoglavi
Postovi: 10728
Pridružen/a: 09 sep 2012, 15:47
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la pinoglavi » 20 avg 2016, 13:08

Vidim da neki potenciraju kako uslovi nisu bitni, jest istina da ne mozes forsirati sportove koji nam nisu tradicija i ne mozes nazor stvarati talente ako ih nemas, ali se trebaju obezbjediti sto bolji uslovi za neke talentovane sportiste u bilo kojem sportu, i dati im neki vid olaksice u zivotu. Ako se ne bavi puno omladine plivanjem ne mozes ih natjerati, ali se mozes potruditi da obezbjedis najtalentovanijim sto bolje uslove i trenere koji ce raditi s njima. Najlakse je biti za tastaturom i kritikovati ih kako ne treniraju dovoljno ;) Izjaviti da imamo ovakve rezultate zato jer nismo talentovani za sportove je totalna glupost.

Sto se tice uslova u regiji, znam jednog momka sto se hrvanjem bavi da je presao pod Hrvatsku zastavu jer su mu nudili dobre uslove dok nasi nisu nista, takodjer znam teniserku koja je karijeru zapocela pod Hrvatskom zastavom jer su joj nudili bolje uslove. Ni jedno ni drugo nemaju nikakve veze s Hrvatskom.

Sto se mentaliteta tice mislim da nas i to dijelom koci ali na tome se moze raditi jer je lakse stvarati pobjednicki mentalitet ako pojedinac ima adekvatnu podrsku drustva, tesko je stvarati pobjednicki mentalitet ako ti samo porodica pomaze i vjeruje u tebe.
Nad tobom sunce najljepše sja

Viking2502
Postovi: 50
Pridružen/a: 24 nov 2014, 11:38
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Viking2502 » 20 avg 2016, 13:29

@Pinoglavi, sve što si napisao apsolutno stoji, samo jedna mala replika - danas kada je sve dinamičnije, tradicija ima sve manje značenja. Dat ću opet primjer Kostelića - gdje je Hrvatskoj bila skijaška tradicija prije njih? Na kraju krajeva, ni atletika nema neku tradiciju dobrih rezultata u čitavoj bivšoj državi, a gledaj Hrvatsku sa Blankom Vlašić, pa ovom bacačicom kladiva, a i onom malom što je apsolutno iznenađenje, digla je zlato u bacanju koplja sad u Riu.

Najžalosnije u svemu je što u tim, hajedmo ih nazvati ne pretjerano popularnim sportovima (uspoređujući ih sa fudbalom), uopće ne trebaju prevelika sredstva da bi jako brzo dobio rezultate. Evo jedan primjer timskog sporta - da u Sarajevu ima želje za ozbiljnim vaterpolskim klubom, za 1 milion eura bi ODMAH napravio vrlo respektabilan tim koji bi se mogao ravnopravno nositi sa najjačima. Za početak pokupuješ dobre igrače, ali istovremeno otvoriš i školu vaterpola za mlađe koju bi vodili stručne osobe. Želim reći da novac jest bitan, ali nije da ga treba previše za mnoge sportove. BiH to definitivno može priuštiti, stvar je samo ima li dobre volje.

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21784
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Unofficialpage » 20 avg 2016, 14:14

Apsolutnoda trebaju bolji uslovi, ono minimalno da možeš trenirat. Da imaš gdje i sa ćim da treniraš. Damir Džumhur u zimskom periodu je vrlo rijetko trenirao jer nije imao gdje da trenira, u Zetri (ili Skenderiji, gdje je već trenirao) ugase grijanje i ne može trenirat. Ali Damir je uspio, niko ne može reći da nije, ulazak u TOP 100 je veliki uspjeh. Imamo i tog da naši neće da treniraju, znam iz mog grada, sve ima, talenat veliki, ali mrsko mu trenirat. Draže se opijat, tu ne pomažu nikakvi uslovi jer najlakše je reći nema ovdje uslova.

Moramo promjeniti mentalitet, previše smo lijeni, sve nam je draže osim rada. Ako već imaš talent, daj radi, uči,pogotovo u sportivima gdje se i ulaže, koliko toliko.

Ali, nama najvišev treba stručnog kadra. Nema vrhunskog trenera, nema vrhunskog igrača.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la ASD » 20 avg 2016, 14:21

Poslije one dvojice strijelaca iz Hrvatske i one sto baca koplje treba da nas bude sramota ako su nam uslovi izgovor.

Avatar
pinoglavi
Postovi: 10728
Pridružen/a: 09 sep 2012, 15:47
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la pinoglavi » 20 avg 2016, 14:25

Viking2502 je napisao/la:@Pinoglavi, sve što si napisao apsolutno stoji, samo jedna mala replika - danas kada je sve dinamičnije, tradicija ima sve manje značenja. Dat ću opet primjer Kostelića - gdje je Hrvatskoj bila skijaška tradicija prije njih? Na kraju krajeva, ni atletika nema neku tradiciju dobrih rezultata u čitavoj bivšoj državi, a gledaj Hrvatsku sa Blankom Vlašić, pa ovom bacačicom kladiva, a i onom malom što je apsolutno iznenađenje, digla je zlato u bacanju koplja sad u Riu.

Najžalosnije u svemu je što u tim, hajedmo ih nazvati ne pretjerano popularnim sportovima (uspoređujući ih sa fudbalom), uopće ne trebaju prevelika sredstva da bi jako brzo dobio rezultate. Evo jedan primjer timskog sporta - da u Sarajevu ima želje za ozbiljnim vaterpolskim klubom, za 1 milion eura bi ODMAH napravio vrlo respektabilan tim koji bi se mogao ravnopravno nositi sa najjačima. Za početak pokupuješ dobre igrače, ali istovremeno otvoriš i školu vaterpola za mlađe koju bi vodili stručne osobe. Želim reći da novac jest bitan, ali nije da ga treba previše za mnoge sportove. BiH to definitivno može priuštiti, stvar je samo ima li dobre volje.
Naravno da nije tradicija sve ali eto ne možeš praviti silu u nečemu nazor. Sve ostalo su pojedinačni slučajevi, pa i taj slučaj porodice Kostelić u Hrvatskoj. Zato je bitno maksimalno iskoristiti te pojedinačne slučajeve ;) A koliko-toliko imamo tradiciju u borilačkim sportovima gdje se prejebeno probiti do vrha, gledao sam jednom stream juniorskog kikboks SP jer mi je prijatelj bio tu, kakve su to sudijske kradje to je nevjerovatno. I u ostalim borilačkim sportovima nije puno bolje. Tako da nemamo sreće da nas tradicija potrefi sa tim borilačkim :mrgreen:

A novac koji treba je smiješan, potrebno je samo volja i želja da se nešto promjeni i novac sam dodje. Opet se vraćam na Aminu Kajtaz, Mostar nema Olimpijski bazen a ona je trenirala u Mostaru dugo godina pa sada u Hrvatskoj trenira. Da se hoće, mogli su joj se davno ponuditi uslovi u Sarajevu, ali samo da se hoće ;)
Uglavnom poenta je da je ova bruka i sramota najviše zbog apsolutnog nemara za sport u državi (nemar a ne nedostatak finansija), a dosta manje zbog toga što nešto nemamo talenata ili zbog toga jer ''ne žele trenirati''.
Nad tobom sunce najljepše sja

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21784
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Unofficialpage » 20 avg 2016, 14:38

Nije sad da baš ne žele. Već to ide, imam još vremena obavit ću sutra to, ili odeš subotom napiješ se, sutradan nije ti ni do ćeg', ili igraš fudbala s rajom pa se ozlijediš i slažeš treneru odnosno prešutiš da si se ozlijedio i ponašaš se da je sve uredu... :D

Baš što kažeš, nije bitan toliko novac, bitna je volja. Da dođu na bitne pozicije ljudi koji znaju i hoće vrlo brzo bi se to normalizovalo, primjer KS BiH, koliko god neki ga ne gotivi on je košarku podigao na veći nivo. Talenata itekako imamo, samo treba s njima radit, ali pravilno radit. Opet, dolaizomo do toga da nama treba stručni kadar.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la ASD » 20 avg 2016, 14:48

Muamer Svraka: Nismo roboti, normalno je da se opustimo uz cigare i alkohol

Kljucaj temu.

Avatar
DonCorleone
Postovi: 4176
Pridružen/a: 27 maj 2012, 00:43
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la DonCorleone » 20 avg 2016, 15:15

Viking2502 je napisao/la:@Pinoglavi, sve što si napisao apsolutno stoji, samo jedna mala replika - danas kada je sve dinamičnije, tradicija ima sve manje značenja. Dat ću opet primjer Kostelića - gdje je Hrvatskoj bila skijaška tradicija prije njih? Na kraju krajeva, ni atletika nema neku tradiciju dobrih rezultata u čitavoj bivšoj državi, a gledaj Hrvatsku sa Blankom Vlašić, pa ovom bacačicom kladiva, a i onom malom što je apsolutno iznenađenje, digla je zlato u bacanju koplja sad u Riu.

Najžalosnije u svemu je što u tim, hajedmo ih nazvati ne pretjerano popularnim sportovima (uspoređujući ih sa fudbalom), uopće ne trebaju prevelika sredstva da bi jako brzo dobio rezultate. Evo jedan primjer timskog sporta - da u Sarajevu ima želje za ozbiljnim vaterpolskim klubom, za 1 milion eura bi napravio vrlo respektabilan tim koji bi se mogao ravnopravno nositi sa najjačima. Za početak pokupuješ dobre igrače, ali istovremeno otvoriš i školu vaterpola za mlađe koju bi vodili stručne osobe. Želim reći da novac jest bitan, ali nije da ga treba previše za mnoge sportove. BiH to definitivno može priuštiti, stvar je samo ima li dobre volje.
Ja o ovom pisem vec cijelo vrijeme. Fali nam interes u drustvu. Treba nekada i na TV prikazati po neki egzoticni sport a ne tjerati 24/7 politicke rasprave i serije. Ako nista kroz razne reklame pokusati podici interes u drustvu. Ja kada prosetam u slobodnom vremenu kroz Tuzlu, od 10 momaka su barem 7 njih iznad 1,85m, a kada odem plivati vidim bas sposobne momke, hocu da kazem mi imamo dovoljno materijala ali je problem kombinacija neorganizovane drzave i njene ponude i manjka interesa u drustvu i mentaliteta koji hoce najveci output uz najmanji trud/ulaganje, a to ne ide.
Kirsten Schlewitz: That's a polite way of stating what most fans were thinking, which is that Sušić had more or less lost his mind.

Avatar
Evander
Postovi: 14314
Pridružen/a: 12 feb 2015, 20:54
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Evander » 20 avg 2016, 15:41

Hajmo realno. Ko u BiH ima zelju da se bavi streljastvom, kajakom, gimnastikom, gadjanjem glinenih golubova, stonim tenisom, skakanjem u bazen?
Svi bi da budu fudbaleri i da zarade milione. Mali sportovi kod nas nikad nece imati uspijeh, jer smo mi mali narod.

Viking2502
Postovi: 50
Pridružen/a: 24 nov 2014, 11:38
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Viking2502 » 20 avg 2016, 16:01

Evander je napisao/la:Hajmo realno. Ko u BiH ima zelju da se bavi streljastvom, kajakom, gimnastikom, gadjanjem glinenih golubova, stonim tenisom, skakanjem u bazen?
Svi bi da budu fudbaleri i da zarade milione. Mali sportovi kod nas nikad nece imati uspijeh, jer smo mi mali narod.
Griješiš. Napravi klub sa dobrom opremom, stvori dobre uvjete pa ćeš vidjeti da itekako ima želje. Naročito ako se kod pojedinaca pokaže da imaju talenta za taj sport. Ja sam npr kao dijete obožavao samo košarku i nogomet, ali kad sam upisao veslanje, oduševio sam se, predobar sport za treniranje s kojim ravnomjerno razvijaš čitavo tijelo.

Kakve veze ima jesi li mal ili velik narod? Što su to Hrvati, možda gigantski narod? Kad smo kod toga, Hrvata na ovim prostorima jedva da ima tek duplo više od Bošnjaka.

Avatar
pinoglavi
Postovi: 10728
Pridružen/a: 09 sep 2012, 15:47
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la pinoglavi » 20 avg 2016, 16:08

Evander je napisao/la:Hajmo realno. Ko u BiH ima zelju da se bavi streljastvom, kajakom, gimnastikom, gadjanjem glinenih golubova, stonim tenisom, skakanjem u bazen?
Svi bi da budu fudbaleri i da zarade milione. Mali sportovi kod nas nikad nece imati uspijeh, jer smo mi mali narod.
Pa ne može mala država imati masovnost u tim sportovima, ali se možeš potruditi da maksimalno uvežeš sve klubove u BiH u tim sportovima i da omogućiš onima koji se bave tim manje popularnim sporotivma što bolje uslove, trenere i neki vid olakšice u životu ;)
Nad tobom sunce najljepše sja

Avatar
messilla
Postovi: 31086
Pridružen/a: 05 jul 2011, 13:30
Lokacija: Times Square, NYC
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la messilla » 21 avg 2016, 20:14

Koji će mučenik nositi zastavu na zatvaranju? :mrgreen:
Now the old king is dead! Long live the king!

2nd#Tripl3t

London! Paris! Rome! London! Berlin!
1992 2006 2009 2011 2015

Avatar
Evander
Postovi: 14314
Pridružen/a: 12 feb 2015, 20:54
Kontakt:

Re: BiH na Olimpijskim igrama - a.k.a "važno je učestvovati"

Post Postao/la Evander » 21 avg 2016, 21:32

Sad sve snage u karate usmjeriti. Napraviti cetverogodisnji projekat da u tom sportu dodjemo do medalje.

Odgovori

Natrag na “Ljetne olimpijske igre - Rio 2016”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.