Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Moderatori/ce: ribery,insider,rio_Ferdy88,Crixus

Odgovori

Da li je profesionalno bavljenje sportom zdravo?

Anketa je završila: 05 jul 2020, 14:00.

Jeste
2
29%
Nije
5
71%
 
Ukupno glasova: 7

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la Drape » 21 apr 2020, 14:00

Doktor Emir Sokolović u jednom od svojih gostovanja u medijima: "Vidjeli ste da često na utakmicama, na takmičenjima mlad čovjek umro. Umro je zato iz razloga jer jednostavno se preforsirao, nije bio korigovan, prešo je prirodnu jednu granicu i jednostavno on je umro."



Mišljenje hrvatskih stručnjaka
Pitamo dr. Miroslava Hašpla, jednog od najkvalitetnijih ortopeda u Hrvatskoj, koliko ovdje uopće možemo pričati o sreći ili nesreći?

“Pa, gledajte, možemo”, započinje dr. Hašpl. “Ali činjenica je, a to nije samo moje mišljenje već je to mišljenje struke, da je vrhunski sport nezdrav. Činjenica je da sportaši, osobito vrhunski sportaši, opterećuju koštano-zglobni sustav preko granice biološke sposobnosti i onda može doći do raznih oštećenja tog sustava. Od mišića, preko tetiva, ligamenata, hrskavica, pa do stres-fraktura kostiju.”

Svojevremeno je i dugogodišnji liječnik hrvatske nogometne reprezentacije Zoran Bahtijarević, inače dječji kirurg, izjavio kako je heretično ustanoviti da je profesionalni sport zdrav.

“I dalje stojim iza toga”, kaže dr. Bahtijarević. “O blagodatima rekreativnog sporta je suvišno uopće govoriti… Međutim, u vrhunskom profesionalnom sportu dolazi do izlaganja organizma, pa i psihe, ekstremnim naporima. Takav način života naprosto zahtijeva prilagodbe organizma. Jasno je stoga da se vrhunski sportaši ne smiju prestati baviti sportom jednom kad se umirove”, priča pa nastavlja pomalo neočekivano. “I to zbog održavanja svojeg srca koje je prilagođeno tim ekstremnim naporima. Ajmo reći da vrhunski sportaši imaju ugrađen jači motor koji u sportskim automobilima mora raditi na većem broju okretaja. To je onaj poznati fenomen sportskog srca koje zahtijeva da se čitav život bavite sportom.”

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la FoSte95 » 21 apr 2020, 20:35

Sve ti je receno, profi sport je daleko od zdravlja, dok rekreativni je izvor zdravlja
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la Drape » 26 maj 2020, 17:43

Toni Kukoč: "To je sve od 20 godina igranja košarke. Prominija sam kompletan desni kuk 2009., imam metalni. Na 60 posto sam od zdravog kuka. Imam problema i s donjim dijelom leđa. Sve to me zna bacit u krevet, ali odem dva-tri puta misečno u kiropraktičara. Vrati me u život da se sve ne upali toliko da se moram "kljukat" tabletama i 15 dana mirovat. Često odem kod njega i preventivno."

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la FoSte95 » 26 maj 2020, 22:09

Drape je napisao/la:
26 maj 2020, 17:43
Toni Kukoč: "To je sve od 20 godina igranja košarke. Prominija sam kompletan desni kuk 2009., imam metalni. Na 60 posto sam od zdravog kuka. Imam problema i s donjim dijelom leđa. Sve to me zna bacit u krevet, ali odem dva-tri puta misečno u kiropraktičara. Vrati me u život da se sve ne upali toliko da se moram "kljukat" tabletama i 15 dana mirovat. Često odem kod njega i preventivno."
Jbg slava, veliki novac, popularnost sve to ima svoju cijenu
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6296
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la AshburtonG » 05 jun 2020, 14:56

Rekreativno bavljenje sportom je jedan od preduslova za dobro psiho-fizicko stanje covjeka. Medjutim, ozbiljnije bavljenje sportom, pogotovo ako oko vas nije okupljen ozbiljniji i kompetentniji tim, koji ce pratit vase stanje redovito, je disciplina koja u buducnosti moze prouzrokovat mnogo problema. Kako na fizickom, tako i na psihickom planu.

Iz sopstvenog primjera, evo 4godine se vise ne bavim profesionalno atletikom( rani prekid zbog hronicne povrede), imam ogromne probleme sa koljenima, zglobovima i donjim ledjima. Uzrok tome su naravno prekomjerene pilometrijske vjezbe i dizanje nesrazmjernih tezina mojoj tadasnjoj tjelesnoj masi, na olimpijskim/slobodnim dizanjima. Na cca 80kg tjelesne mase sam znao radit, sa jedva 18 godina, mrtva dizanja preko 150kg, cucanj 180kg itd. Tad sam se busao u prsa, jer je snaga prstala iz mene, imao sam osjecaj da mogu sve. Medjutim, nedostatak kvalitetnog i dovoljnog odmora/regeneracije tijela, kao i nedostatak profesionalnog trenera i dijagnostike, doveli su do povrede, jer zglobovi u medjuvremenu nisu mogli pratit misicnu masu, koja je rasla i snagu koju sam proizvodio na odredjenim vjezbama.

S druge strane, pozitivnih strana imas milion. Naucis mnogo o sebi i svom tijelu, pojacas metabolizam, misicna memorija ti dozvoljava luksuz da se zajebavas, pa nakon 3 sedmice rada udjes u skoro zivotnu formu sto se tice izgleda. Steknes mnogo znanja o motorici, izdrzljivosti i snazi. Da li to sve vrijedi posljedica? U mom slucaju, definitivno ne, jer sam u trenutku kad sam dobio stipendiju za USA neki College prestao zbog povrede, pao u depresiju i lutao evo par godina, jer sam bio toliko zaludjen sportom, da se nisam ni u cemu drugome vidio. Za ljude, koji proguraju, prodju bez povrede, unovce taj napor, definitivno se isplati.

Medjutim poenta price, bilo kakav vrhunski sport sigurno ne utjece dobro na zdravlje, jer moderni sport cesto zahtijeva mnogo vise od optimalnih motorickih sposobnosti, a sve iznad istih, narusava kompletnu fizicku sliku covjeka.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la Drape » 30 jun 2020, 17:08

Nogometna igra pamti i uspješne slučajeve reanimiranja nogometaša koji su doživjeli srčani udar na terenu. Spašen je bio tako igrač Boltona u dvoboju protiv Tottenhama Fabrice Muamba. Spašen je bio i Miguel Garcia igrač domaće Salamance protiv Betisa. Uz pomoć defibrilatora pomoć mu je pružena u zadnji trenutak. Na terenu je bio spašen i igrač nizozemskog Vitessea Evander Slo. Doživio je srčani udar na treningu. Život je spašen uz pmoć defibrilatora i Belgijancu Anthony Van Loou, članu Roeselarea u utakmici s Antwerpenom. Oni su imali sreće preživjeti, mnogi nisu…

Danas je vrhunski sport nešto posve drugo nego što je bio prije nekoliko desetljeća. Napori su teži, duži, ritam utakmica katkad traži i ndačovječanske napore. Dr. Zoran Bahtijarević tako zna reći, bez ustručavanja:

“Ruku na srce, vrhunski sport je hereza, posve je nezdrav, riječ je o teškom zdravstvenom naprezanju. Tolika količina napora i silni zahtjevi za tijelo nužno ostavljaju posljedice, pa nekad i smrtne. I teško je bilo što drugo reći. Neke smrti se mogu spriječiti, neke preduhitriti, nekad ne možete učiniti baš ništa. Znate, veoma često su nalazi sasvim uredni. Pa se opet dogodi smrt na terenu. Potvrđuje to činjenica da od svih slučajeva našim liječničkim posebnim pregledima možemo prepoznati 60 posto opasnih situacija, deformacija, a za preostalih 40 posto mi liječnici i dalje nemamo metoda za predvidjeti opasnost. Kad i prepoznamo opasno stanje i kada se pacijent pazi, čuva opet se dogodi smrti u jedan do dva posto slučajeva”.

Što napraviti na samom terenu kada se takav slučaj dogodi?

„Da, to bi trebala biti tema jedne velike propagandne akcije. Kada se već dogodi takav slučaj najbitniji su, dakako, prvi trenuci. Dakle, reanimacija. Puno tu mogu pomoći mediji, trebalo bi se uistinu organizirati podsjećanje na ono što smo svi učili, na akciju kako reanimirati čovjeka. Svi smo to učili u školama, na prvoj pomoći, ali malo to ljudi točno zna. Trebalo bi ljude neprestance podsjećati kako se čini reanimacija koja je najbitnije do trenutka kada dođe hitna pomoć.

Evo, defibrilatore u razvijenim zemljama imate po ulicama, kolodvorima, zračnim lukama a mi se borimo da to imaju barem profesionalni klubovi. Dobrom reanimacijom tim mladim snažnim organizmima daje se šansa za preživljavanje i mogu se izvući”.

"Naša je uloga, tako ću to reći, savjetodavna, ne zakonodavna. Ako netko ima rak ne možete ga pod prisilom tjerati na kemoterapiju. Siguran sam da nas doktore, sve da i imamo zakonodavnu moć, mnogi ne bi slušali. Siguran sam da je mnogima i predloženo da se prestanu baviti vrunskim sportom. Nekima nisu dosta ni upozorenja poput stalnih rušenja na terenu, nažalost…"

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la Drape » 07 avg 2020, 14:18

Na treningu preminuo 27-godišnji košarkaš Crvene zvezde!

Šokantna vijest stiže iz Beograda: iznenada je preminuo 27-godišnji Michael Ojo, košarkaš Crvene zvezde.

Srpski mediji pišu kako je najvjerojatniji uzrok smrti srčani udar.

Tragični događaj dogodio se na stadionu nogometnog kluba Partizan gdje je Ojo vježbao u jednoj teretani prilikom čega je kolabirao i preminuo.

FoSte95
Postovi: 12545
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: Da li je bavljenje sportom dobro za zdravlje?

Post Postao/la FoSte95 » 07 avg 2020, 15:13

Drape je napisao/la:
07 avg 2020, 14:18
Na treningu preminuo 27-godišnji košarkaš Crvene zvezde!

Šokantna vijest stiže iz Beograda: iznenada je preminuo 27-godišnji Michael Ojo, košarkaš Crvene zvezde.

Srpski mediji pišu kako je najvjerojatniji uzrok smrti srčani udar.

Tragični događaj dogodio se na stadionu nogometnog kluba Partizan gdje je Ojo vježbao u jednoj teretani prilikom čega je kolabirao i preminuo.
E majke mi znao sam da ces ti ovo postaviti. Ti bas neku fobiju od sporta imas......
Eno prije mjesec ipo momak u Lukavici isto od srca umro a ni rekreativno se sportom nije bavio
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Odgovori

Natrag na “Fitness & Bodybuilding”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.