RSD Velež Mostar - ARHIVA POSTOVA

Moderatori/ce: Kulesza,mozak

Avatar
braco
Postovi: 8716
Pridružen/a: 22 avg 2010, 23:58
Kontakt:

Re: FK Velež:Legende i Historija

Post Postao/la braco » 17 avg 2015, 15:19

Nusret Čerkić Dajdža, živa legenda mostarskog nogometa: Veležov Bombarder imao je najjači udarac u Jugoslaviji

U plejadi nogometnih legendi po kojima je Mostar bio i ostao poznat, nezaobilazno je ime Nusreta Čerkića, nekadašnjeg Veležovog tobdžije. Svojim djelima na terenu, ali i izvan njega, ovaj rođeni Mostarac, poznatiji kao Dajdža, zaslužio je da nosi status mostarske, bh. i evropske legende.

U periodu od 1959. do 1969. godine odigrao je 150 prvenstvenih utakmica za Velež, a klupski strijelac bio je čak pet godina. Sportski znalci govorili su u to vrijeme za njega da ima najjači udarac u Jugoslaviji zbog čega su ga prozvali Bombarderom.

Sjajna ekipa

Ova živa legenda bh. nogometa danas uživa u penzionerskim danima u svom rodnom Mostaru, odakle je cijela priča o njegovoj slavnoj karijeri i počela.

- Još sam išao u Gimnaziju kad sam počao igrati za Veležov podmladak. Rahmetli Zejnil Zeko Selimotić i ja bježali bismo s časova na treninge. Za prvi tim Veleža zvanično sam počeo igrati 1959., kada je iz Beograda došao vrhunski trener Ratomir Čabrić. Sjećam se kao sad, Čabriću treba 11. igrač. Nas pet-šest mlađih čekamo k'o ozeblo sunce koga će prozvati. Prozva mene - sjeća se Čerkić.

Iste godine imao je debi u prvenstvenoj utakmici sa Crvenom zvezdom na stadionu Pod Bijelim brijegom. Rezultat je bio 2:2, a Čerkić je bio strijelac jednog gola. Bila je to prva utakmica na Veležovom novom stadionu. Čerkić je nosio dres s brojem 11.

- To mi je bio prvijenac. Bila je to sjajna ekipa s kojom sam igrao. Barbarić, Rodin, Handžić, Selimotić, Benco, Džidić, Glavović-Rom Muhamed, Mujić, Šestić, Kordić i ja. Muhamed Mujić je redovno bježao po lijevoj strani, to mu ja bila poslastica, a ja sam s aut-linije ušprintavao u sredinu i, na njegov centaršut, uvijek sam ugrožavao gol. Utrčavao sam k'o voz pa su me zvali Beton, Bombarder.Jednom je moja lopta Bukalu iz Željezničara nagnječila tri rebra, čovjek nije igrao 15-20 dana, ali mi nije zamjerio – govori Čerkić.

Posljednja utakmica

S timom “Rođenih” redovno je zabijao golove Crvenoj zvezdi, Partizanu, Hajduku i Dinamu.

Zbog njegovog gola u posljednjoj sekundi utakmice 1962. godine, Zvezda je izgubila šampionsku titulu, zbog čega im je Partizan poslao 1.000 čestitki, jer su oni u toj sezoni, zahvaljujući Zvezdinom porazu, odnijeli titulu prvaka bivše Jugoslavije.

Do 1964. godine igrao je Čerkić u Veležu, a potom je otišao u FK Sarajevo, gdje je igrao jednu sezonu. Bio je to, kako ističe, još jedan lijep period njegove karijere.

- Sa mnom su igrali Muftić, Fazlagić, Vujović, Crnogorac, Biogradlić, Prljača, Mušović, Blažević i Hase, koji me veoma volio. Zvao me Liska, kolegama bi govorio: “Loptu samo gurnite Liski, a onda će sigurno biti gol.” U Sarajevu sam prvi put shvatio značaj derbija. Nikad neću zaboraviti riječi kapitena Biogradlića: “Upamtite, Sarajevo može biti prvak države, a može i ispasti iz lige, ali Želju uvijek treba pobijediti, jer ta nam je pobjeda najvažnija” - sjeća se Čerkić.

Iz Sarajeva se ponovo vratio u matični klub Velež, gdje je nastupao do 1967., kada je otišao u belgijski prvoligaški klub Gent.

- Sjećam se, pobijedili smo te godine Zvezdu na “Marakani” sa 6:2. Niko ih nikada nije tako smlatio, a ja sam bio strijelac dva gola. Došla ekipa iz Genta da uzme Stipića iz Zvezde, a kad su vidjeli mene, rekli su: “Zaboravi Stipića, hoćemo Čerkića.” Transfer mi je tada bio 10.000 dolara, a od toga je skoro 2.000 trebalo ići Veležu. Zovnem suprugu Slobodanku i kažem joj: “Prodaj auto, plati Veležu”, i tako je i bilo. Po povratku iz Belgije, još malo sam igrao u Veležu, a 1969. sam se oprostio od igranja - kaže Čerkić.

Bilo je to 14. februara 1969., a tog se dana posebno sjeća, jer mu se upravo rodio mlađi sin Damir. Istog dana otvorio je i kafanu “Gradski stadion” u sklopu stadiona Pod Bijelim brijegom.

- I posljednja utakmica igrala se protiv Zvezde. Uoči meča, kažem spikeru da na kraju pozove publiku i da im kaže da je večeras u Čerkićevoj kafani sve mukte, džaba. I spiker se oglašava, stadion se prolama i eto ih svih kod mene. Sve su mi tu noć pojeli i popili, ali neka su, i imalo se šta slaviti -dodaje Čerkić.


Nakon toga je odigrao još dvije kvalifikacijske utakmice za mostarsku Lokomotivu da bi se potom dao u trenerske vode, najprije u Lokomotivi, a potom i u Veležu.

Veliki Mujić

Kaže da danas nema onog kvaliteta u nogometu kakav je nekad bio niti će na ovim prostorima ikada više postojati velesila kakva je bila reprezentacija Jugoslavije. - Mi smo imali jednog Muhameda Mujića, igrača kakav se još nije rodio na ovim prostorima. To su priznali u Beogradu i tako su tada jednog Muhameda, muslimana iz malog Veleža, imenovali za kapitena reprezentacije Jugoslavije. To je bilo čudo od fudbalera, niko se nije mogao nositi s njim. A danas ovi fudbaleri nemaju osnovno fudbalsko obrazovanje, jednostavnost, virtuoznost, dribling - ističe Čerkić.

Poznat kao veliki sevdalija

Osim po svom sportskom uspjehu, Čerkića u gradu na Neretvi svi znaju kao velikog sevdaliju i odličnog pjevača. Glas po kojem se pročuo, naslijedio je od svoje majke Fatke, koja je u svoje vrijeme bila jedina pjevačica u Mostaru. Za onoga ko lijepo pjeva, znalo se reći: “Pjevaš k'o Fatka.” Čerkić je snimio i jednu ploču sa četiri pjesme, od kojih je dvije napisao Zaim Imamović. - Kad god bih se pojavio u hotelu “Bristol” ili “Neretva”; legendarni Fadil Karić, koji je bio najbolji pjevač i bubnjar koji je ponikao, zaustavio bi svirku i pozvao bi mene da pjevam. Pjevao sam pred rahmetli Džemalom Bijedićem, koji me je veoma volio. Moja mati je njima u partizanima pjavala, a ja sam to nastavio naovamo. Kad god bi Džema došao iz Sarajeva, tražio bi da odemo negdje da mu zapjevam - sjeća se Čerkić.

Odakle nadimak Dajdža

Kako nije imao oca, Čerkić je jako bio vezan za svog daidžu, kojeg je zvao Dajdži.

- Uvijek sam bio s njim, išao sam gdje god bi on krenuo. A kad sam počeo igrati za Velež, on je s tribina navijao: “Dajdži!”, što je čula i ostala raja. Danas su mi malo promijenili nadimak pa me zovu Dajdža - kroz smijeh govori Čerkić.

podhum
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 feb 2014, 22:27
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la podhum » 17 avg 2015, 17:39

Ni rijeci danas,...znaci da ih blanja boli i za Velez,..a na kraju i za nas,...
Puuu,...dojku vam **** materinu nesposobnu i zaostalu.

Avatar
tepsija
Postovi: 3123
Pridružen/a: 14 nov 2011, 16:19
Lokacija: Mostar,grad na Neretvi,srce Hercegovine,nepokoreni grad
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la tepsija » 17 avg 2015, 19:18

Nista,ostaje levat i dalje.Jer,kako on rece,u klubu ima podrsku,a navijaci imaju svoje pravo na nezadovoljstvo.Cak se i vadi kako je upozoravao da je Vitez bolji nego sto pokazuje stanje na tabeli.Koga je upozoravao?Sebe?Bozesacuvaj.Predlazem nove crvene noci diljem Svijeta da im kupimo avion.Zasluzili su.
Josip-Jole Musa(1931-2000)
Vječno u našim srcima.
Hercegovina,jedina je ona,rodila je Veleza,naseg sampiona!

Avatar
rodjenisa
Postovi: 1663
Pridružen/a: 29 apr 2014, 11:45
Lokacija: raj'voSa
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la rodjenisa » 17 avg 2015, 19:44

Sto se pravis pametan kretenu, imas li obraza samo trun dzubre jedno ?
Jeli nam to imas nesto za ponuditi prevaro?
Jeli nam se to sa zivcima igras bjednice ?
Jesi l' to zayeban i mangup p.i.c .k.o ?

Odlazi iz svetinje neznalice
.. dvore gradi Komadina Mujo, sred Mostara najljepšega grada ..

Primorac
Postovi: 668
Pridružen/a: 01 mar 2015, 16:29
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la Primorac » 17 avg 2015, 19:55

TREBA KRETENA NABITI NOGOM U GUZICU VEĆERAS ODMAH

podhum
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 feb 2014, 22:27
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la podhum » 17 avg 2015, 20:09

tepsija je napisao/la:Nista,ostaje levat i dalje.Jer,kako on rece,u klubu ima podrsku,a navijaci imaju svoje pravo na nezadovoljstvo.Cak se i vadi kako je upozoravao da je Vitez bolji nego sto pokazuje stanje na tabeli.Koga je upozoravao?Sebe?Bozesacuvaj.Predlazem nove crvene noci diljem Svijeta da im kupimo avion.Zasluzili su.
Gdje je to reko brate,..ne mogu nigdje nista procitati,..

Avatar
tepsija
Postovi: 3123
Pridružen/a: 14 nov 2011, 16:19
Lokacija: Mostar,grad na Neretvi,srce Hercegovine,nepokoreni grad
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la tepsija » 17 avg 2015, 20:34

Muharemović o pozivima na ostavku: "Najvažnije je da u klubu nemam problema"


Nakon subotnjeg domaćeg poraza od Viteza Velež je u teškoj situaciji. U prva četiri kola osvojio je tri boda, a sada mu predstoje dva teška gostovanja i to jedna od najtežih u ligi.

Rođeni će prvo u nedjelju gostovati kod Željezničara, a sedam dana kasnije odlaze na noge Širokom Brijegu. Osim što ne pobjeđuje Velež ni ne igra dobro.

U subotu je za svoju izvedbu 'nagrađen' zvižducima, dok je publika u nekoliko navrata tražila da Dželaludin Muharemović ode s klupe Veleža.

“Meni je najvažnije da nemam problema u svlačionici ni u klubu, a navijači imaju pravo na svoje nezadovoljstvo”, osvrnuo se Muharemović na povike s tribina te nastavio:

“Upozoravao sam da Vitez ne zaslužuje poziciju na ljestvici na kojoj je bio i očito to nije došlo do mojih igrača. Sada nas čekaju dva teška gostovanja i prije svega moramo promijeniti način razmišljanja, jer ovako se ne može ni protiv koga igrati”.
Josip-Jole Musa(1931-2000)
Vječno u našim srcima.
Hercegovina,jedina je ona,rodila je Veleza,naseg sampiona!

podhum
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 feb 2014, 22:27
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la podhum » 17 avg 2015, 20:48

Drzak je do bola,..nema druge nego namlatit djubre,..ko stigne

Avatar
Tifoz
Postovi: 611
Pridružen/a: 01 jul 2015, 19:49
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la Tifoz » 17 avg 2015, 22:35

Yebo majku bezobraznu mrš iz kluba. Još nam trebas solit pamet. Odlazi yebo pleme sakato poserem ti se usta kao i onima koji te drze
DŽELO ODLAZI

dime
Postovi: 191
Pridružen/a: 05 avg 2011, 16:15
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la dime » 17 avg 2015, 22:48

Ovo je stvarno krajnje odvratno prvenstveno od uprave jer od njega drugo nisam ni ocekivao.

Avatar
rodjenisa
Postovi: 1663
Pridružen/a: 29 apr 2014, 11:45
Lokacija: raj'voSa
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la rodjenisa » 17 avg 2015, 22:58

Hoce go.vnar pare za raskid...pleme ti tvoje :puke:
Ja se nadam da ces dobiti ono sto si zasluzio :kafa:
.. dvore gradi Komadina Mujo, sred Mostara najljepšega grada ..

Avatar
tepsija
Postovi: 3123
Pridružen/a: 14 nov 2011, 16:19
Lokacija: Mostar,grad na Neretvi,srce Hercegovine,nepokoreni grad
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la tepsija » 17 avg 2015, 23:15

Podsjeca me na Safeta Susica.Nema njegove odgovornosti nikad,uvijek je do neceg drugog.A i ovi sto ga cuvaju,isto Susicev klan.Samo da ne bude kasno,kad ode...pa da se moramo spasavati iz nemoguce situacije.
Reci p.izdo,promasio sam taktiku,pogrijesio kod odabira igraca...reci nesto pizdune.
Nego,Nuspahic,Zec...zasto smo ih doveli?
Josip-Jole Musa(1931-2000)
Vječno u našim srcima.
Hercegovina,jedina je ona,rodila je Veleza,naseg sampiona!

Avatar
brile
Postovi: 1602
Pridružen/a: 17 jan 2015, 01:24
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la brile » 17 avg 2015, 23:38

Samo ga nemojte slati tamo tamo odakle je dosao :D
ŽELJEZNIČAR ZA ŽIVOT CIJELI !

SPARTANS FC

Avatar
zizu1991
Postovi: 10804
Pridružen/a: 05 mar 2012, 00:10
Lokacija: Starmo
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la zizu1991 » 18 avg 2015, 06:41

tepsija je napisao/la:Podsjeca me na Safeta Susica.Nema njegove odgovornosti nikad,uvijek je do neceg drugog.A i ovi sto ga cuvaju,isto Susicev klan.Samo da ne bude kasno,kad ode...pa da se moramo spasavati iz nemoguce situacije.
Reci p.izdo,promasio sam taktiku,pogrijesio kod odabira igraca...reci nesto pizdune.
Nego,Nuspahic,Zec...zasto smo ih doveli?
Ma on je tele obično. Nije on kriv što neće da odstupi, što je bezobrazan, glup i neznalica. Krivi su oni koji su ga doveli pred sezonu koja je nevjerovatno bitna.
Ti nikad nisi sam i nećeš biti sam, naprijed Veleže u nove pobjede!!!

Avatar
Tifoz
Postovi: 611
Pridružen/a: 01 jul 2015, 19:49
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la Tifoz » 18 avg 2015, 07:40

zizu1991 je napisao/la:
tepsija je napisao/la:Podsjeca me na Safeta Susica.Nema njegove odgovornosti nikad,uvijek je do neceg drugog.A i ovi sto ga cuvaju,isto Susicev klan.Samo da ne bude kasno,kad ode...pa da se moramo spasavati iz nemoguce situacije.
Reci p.izdo,promasio sam taktiku,pogrijesio kod odabira igraca...reci nesto pizdune.
Nego,Nuspahic,Zec...zasto smo ih doveli?
Ma on je tele obično. Nije on kriv što neće da odstupi, što je bezobrazan, glup i neznalica. Krivi su oni koji su ga doveli pred sezonu koja je nevjerovatno bitna.
Znaci dovode nas u sumnju da je ovo sve isplanirano. Hajmo bola ispast u drugu ligu. Ko ce to skupit za krov i tribinu. Poslje raznih stabilizacija koje traju 4 godine ostao je samo adut wi-fi. Daj bola nismo mi levati neki grob te yebo. Ili otjerajte levata ili javno iznesite da niste u stanju iznijet teret infrastrukture
DŽELO ODLAZI

Avatar
zizu1991
Postovi: 10804
Pridružen/a: 05 mar 2012, 00:10
Lokacija: Starmo
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la zizu1991 » 18 avg 2015, 08:45

Tifoz je napisao/la:Znaci dovode nas u sumnju da je ovo sve isplanirano. Hajmo bola ispast u drugu ligu. Ko ce to skupit za krov i tribinu. Poslje raznih stabilizacija koje traju 4 godine ostao je samo adut wi-fi. Daj bola nismo mi levati neki grob te yebo. Ili otjerajte levata ili javno iznesite da niste u stanju iznijet teret infrastrukture
Koliko nas yebu oko pomoćnog igrališta, da očekivamo ispunjavanje infrastrukturalnih uslova, i rezultata koji osiguravaju opstanak? Naučna fantastika. Da bi to uspjeli u ovom okruženju, i trenutnim radom, treba im fucking miracle.
Ti nikad nisi sam i nećeš biti sam, naprijed Veleže u nove pobjede!!!

Avatar
rodjenisa
Postovi: 1663
Pridružen/a: 29 apr 2014, 11:45
Lokacija: raj'voSa
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la rodjenisa » 18 avg 2015, 09:38

DZELO ODSTUPI SAM I SPASI NAS SVE REDOM, BOJIM SE DA NE IZAZOVES REAKCIJU ZBOG KOJE CES POZALITI
.. dvore gradi Komadina Mujo, sred Mostara najljepšega grada ..

Avatar
Tifoz
Postovi: 611
Pridružen/a: 01 jul 2015, 19:49
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la Tifoz » 18 avg 2015, 09:47

Yebo majku te Tana nije Morati za ove sada. Ovaj je bar znao dobro slagat pa te kupi na sedmicu mjesec. Iz ovih brato avaza nikakvog. Samo neka kretenska obavjestenja i karanje u nase napacene duše. Svako pruzanje sanse onoj neznalici je sranje po ovoj napacenoj raji. Ako vi mislite nakon ovih 15 utakmica i jedne pobjede da je on sposoban vodit nas klub i izborit opstanak onda stvarno nemam komentara osim samo jednog

IDITE SADIT BLITVU MAJKE VAM SE NAPRCIM
DŽELO ODLAZI

podhum
Postovi: 404
Pridružen/a: 02 feb 2014, 22:27
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la podhum » 18 avg 2015, 15:00

Tifoz je napisao/la:Yebo majku te Tana nije Morati za ove sada. Ovaj je bar znao dobro slagat pa te kupi na sedmicu mjesec. Iz ovih brato avaza nikakvog. Samo neka kretenska obavjestenja i karanje u nase napacene duše. Svako pruzanje sanse onoj neznalici je sranje po ovoj napacenoj raji. Ako vi mislite nakon ovih 15 utakmica i jedne pobjede da je on sposoban vodit nas klub i izborit opstanak onda stvarno nemam komentara osim samo jednog

IDITE SADIT BLITVU MAJKE VAM SE NAPRCIM
Sta je ovo,.nikoga da kaze koju.Propali smo ko kauc druze.

Avatar
Adio
Postovi: 6
Pridružen/a: 14 okt 2011, 20:48
Lokacija: Fejiceva
Kontakt:

Re: RSD Velež Mostar

Post Postao/la Adio » 18 avg 2015, 17:25

Otjerat djubre uz Ivan!!

Zaključano

Natrag na “FK Velež”

Online

Trenutno korisnika/ca: dime, nekoIzMostara i 29 gostiju.