Dallas Mavericks

Where amazing happens.

Moderatori/ce: KK_Bosna,CashMan,kad_kako,Pasha

Avatar
Napapijri
Postovi: 4584
Pridružen/a: 02 jan 2019, 15:41
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Napapijri » 16 jun 2021, 21:10

Pokeras je bio ruzno pace, garantujem. Koliko god Donnie donosio lose odluke, nikada nije bio protivnik FO ili bilo koga.
For those who have been involved, no explanation is needed. For those who haven't, no explanation is possible.

Avatar
Felixians4
Postovi: 7488
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Felixians4 » 16 jun 2021, 21:16

The Dallas Mavericks GM Donnie Nelson and the franchise have decided to part ways officially. The two sides were working together for the past 24 years.

Nelson has been well-known to have a great eye for young talent and didn’t limit himself to the US soil only. He was a big part of the Phoenix Suns drafting Steve Nash and was responsible for the Mavs getting their hands on Dirk Nowitzki and Luka Doncic, as well as Kristaps Prozingis.

He was also advocating for the Mavs to draft Giannis Antetokounmpo in 2013 and was even involved in the Warriors choosing Sarunas Marciulionis back in the day.

Per the NBA:

The Dallas Mavericks and Donnie Nelson have mutually agreed to part ways, the team announced today.

Nelson, who owns 36 years of NBA experience, came to Dallas on Jan. 2, 1998 and recently completed his 24th season with the franchise.

“I just want to thank Donnie for his 24 years of service to this organization,” said Mark Cuban. “Donnie has been instrumental to our success and helped bring a championship to Dallas. His hard work, creativity and vision made him a pioneer. Donnie will always be a part of the Mavs family and I wish him all the best.”

During his tenure, the Mavericks have made the playoffs in 17 of the last 21 seasons, been to the Western Conference Finals three times, advanced to the NBA Finals twice, captured three division titles (2007, 2010, 2021) and won their first World Championship in 2011. Since Nelson joined the franchise the Mavericks have won 58.0% (1,087 of 1,873) of their games with three 60+ win seasons, including a franchise-record 67-win season in 2007, which tied for the sixth-best record in NBA history.

IDE GAS

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 16 jun 2021, 21:19

Clutch je napisao/la:
16 jun 2021, 21:00
Najavio sam reset prije neki dan i eto ga. Mislim da je dobar potez rjesavanje Nelsona.

Da vidimo jel sad Littlefinger, ovaj Voulgharis i zvanicno preuzima konce. :mrgreen:
Nešto ne baca na kockara, moguće da je i on out, brzo će se znati.
The Mavericks have hired a search firm and have opened the search for a new head of basketball operations, league **** say.
Imaš li kakvu preporuku osim pretpostavljam Ujiria (koji još nije produžio sa Raptorsima) :D
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 16 jun 2021, 21:30

Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
Clutch
Postovi: 13090
Pridružen/a: 14 maj 2014, 14:16
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Clutch » 16 jun 2021, 21:30

dirkules je napisao/la:
16 jun 2021, 21:19
Clutch je napisao/la:
16 jun 2021, 21:00
Najavio sam reset prije neki dan i eto ga. Mislim da je dobar potez rjesavanje Nelsona.

Da vidimo jel sad Littlefinger, ovaj Voulgharis i zvanicno preuzima konce. :mrgreen:
Nešto ne baca na kockara, moguće da je i on out, brzo će se znati.
The Mavericks have hired a search firm and have opened the search for a new head of basketball operations, league **** say.
Imaš li kakvu preporuku osim pretpostavljam Ujiria (koji još nije produžio sa Raptorsima) :D
Mike Zarren, koji vec dugo radi u FO-u Celticsa, je na glasu kao top materijal za GM-a. Kroz godine je imao razgovore s nekim fransizama ali uvijek bi ostajao u Bostonu iza Aingea, cijim odlaskom sam ocekivao da Zarren preuzme konce, ali iznenadjujuce se Stevens prebacio u lidersku executive ulogu. Tako da moguce da Zarren bude zainteresovan za razgovor s vama.

Masai naravno odlican izbor takodjer i provjeren, izvrstan odnos ima s agentima igraca.
Philly vs Everybody

#Madrid
#Sixers
#JoJoGOAT

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 16 jun 2021, 22:00

Clutch je napisao/la:
16 jun 2021, 21:30
dirkules je napisao/la:
16 jun 2021, 21:19
Clutch je napisao/la:
16 jun 2021, 21:00
Najavio sam reset prije neki dan i eto ga. Mislim da je dobar potez rjesavanje Nelsona.

Da vidimo jel sad Littlefinger, ovaj Voulgharis i zvanicno preuzima konce. :mrgreen:
Nešto ne baca na kockara, moguće da je i on out, brzo će se znati.
The Mavericks have hired a search firm and have opened the search for a new head of basketball operations, league **** say.
Imaš li kakvu preporuku osim pretpostavljam Ujiria (koji još nije produžio sa Raptorsima) :D
Mike Zarren, koji vec dugo radi u FO-u Celticsa, je na glasu kao top materijal za GM-a. Kroz godine je imao razgovore s nekim fransizama ali uvijek bi ostajao u Bostonu iza Aingea, cijim odlaskom sam ocekivao da Zarren preuzme konce, ali iznenadjujuce se Stevens prebacio u lidersku executive ulogu. Tako da moguce da Zarren bude zainteresovan za razgovor s vama.

Masai naravno odlican izbor takodjer i provjeren, izvrstan odnos ima s agentima igraca.
Vidim da je bio i u vašem izboru, a i da Stevens računa na njega, neke stvari teže izađu na vidjelo, odnosno da li mu je ponuđeno mjesto Aingea.

Samo da se riješi situacija oko Voulgarisa, ovo da dijelovi FO-a moguće i sam Donnie nisu odlučivali o draft izboru je teško za objasniti, Cuban je na potezu.
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 17 jun 2021, 01:28

Woj just now on ESPN regarding Donnie’s departure: “Here is what it won’t impact: Luka Doncic’s future with the Mavericks. Luka is disappointed for Donnie Nelson and was very fond of him...But life goes on. Players aren’t tethered to coaches/executives in this league”
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 17 jun 2021, 02:33

Former Mavericks All-Star Michael Finley, already a member of the team's brain trust as vice president of basketball operations, has immediately emerged as a candidate in the club's search for a new head of basketball operations, @NYTSports has learned.

In addition to Michael Finley, Dallas will be interviewing external candidates after hiring a search firm, as reported earlier today. That firm is Sportsology, which is headed by the longtime English soccer executive Mike Forde, who has emerged as a go-to consultant to NBA teams.
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
NEZALAGANJE
Postovi: 25264
Pridružen/a: 04 avg 2011, 23:03
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la NEZALAGANJE » 17 jun 2021, 11:05

dirkules je napisao/la:
17 jun 2021, 02:33
Former Mavericks All-Star Michael Finley, already a member of the team's brain trust as vice president of basketball operations, has immediately emerged as a candidate in the club's search for a new head of basketball operations, @NYTSports has learned.

In addition to Michael Finley, Dallas will be interviewing external candidates after hiring a search firm, as reported earlier today. That firm is Sportsology, which is headed by the longtime English soccer executive Mike Forde, who has emerged as a go-to consultant to NBA teams.
Finley je samo takav covjek.Nevjerovatna je kolicina respekta koju je imao u SA i koliko su ga saigraci voljeli.Manu ga stalno pominje kao jednog od top saigraca.

Cim imas takav pristup s ljudima, logika je da bi bio dobar i s igracima u ovoj ulozi.

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 17 jun 2021, 13:57

NEZALAGANJE je napisao/la:
17 jun 2021, 11:05
dirkules je napisao/la:
17 jun 2021, 02:33
Former Mavericks All-Star Michael Finley, already a member of the team's brain trust as vice president of basketball operations, has immediately emerged as a candidate in the club's search for a new head of basketball operations, @NYTSports has learned.

In addition to Michael Finley, Dallas will be interviewing external candidates after hiring a search firm, as reported earlier today. That firm is Sportsology, which is headed by the longtime English soccer executive Mike Forde, who has emerged as a go-to consultant to NBA teams.
Finley je samo takav covjek.Nevjerovatna je kolicina respekta koju je imao u SA i koliko su ga saigraci voljeli.Manu ga stalno pominje kao jednog od top saigraca.

Cim imas takav pristup s ljudima, logika je da bi bio dobar i s igracima u ovoj ulozi.
I Cuban je govorio kako ima Finleya u planu za GM-a u nekoj budućnosti, da li je to taj momenat vidjet ćemo :)
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 17 jun 2021, 16:51

Luka Doncic, from Slovenia with his national team, on Donnie Nelson's Mavericks exit:

"It was kind of tough to me. I really like Donnie. I know him since I was a kid and he was the one that drafted me. It was tough for me seeing that, but I'm not the one making decisions there."
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 17 jun 2021, 18:44

slika

Ovo već stvara potpuniju sliku, pogotovo ako se sjetimo situacija oko naših tradeova, reportova za Jones Jr., Dragića, Lylesa...

Da napomenem Voulgarisu ističe ugovor.
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
Ethel
Postovi: 5190
Pridružen/a: 27 avg 2013, 18:29
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Ethel » 17 jun 2021, 22:13

Ode i Rick Carlisle :crazy:
Forever and ever, we’ll follow the boys, of Man United, The Busby Babes.
#MFFL
Som-Hi Barça

Muki15
Postovi: 537
Pridružen/a: 19 maj 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Muki15 » 17 jun 2021, 22:17

@dirkules kako komentarišeš sve ovo? Volio bih čuti tvoje mišljenje,da li nas Cuban uništava?
....."Kad dođu teški dani i kada ti loše krene,digni pogled ka tribini,ugledat ćeš tamo mene...."
..." S JUGA SE PJESMA ORI,BORI SE ŽELJO BORI.....!
FK Željezničar 💙
FC Juventus ⚫⚪
Rafa Nadal 🎾

Muki15
Postovi: 537
Pridružen/a: 19 maj 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Muki15 » 17 jun 2021, 22:20

Ovo mi je stvarno palo kao neki BOOM,nisam očekivao da će Rick napustit Dallas za života
....."Kad dođu teški dani i kada ti loše krene,digni pogled ka tribini,ugledat ćeš tamo mene...."
..." S JUGA SE PJESMA ORI,BORI SE ŽELJO BORI.....!
FK Željezničar 💙
FC Juventus ⚫⚪
Rafa Nadal 🎾

Mamba24
Postovi: 402
Pridružen/a: 14 jul 2019, 02:49
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Mamba24 » 17 jun 2021, 22:24

Muki15 je napisao/la:
17 jun 2021, 22:20
Ovo mi je stvarno palo kao neki BOOM,nisam očekivao da će Rick napustit Dallas za života
Fkt sam i ja baš iznenađen, Boga pitaj šta se dešava unutar organizacije ...

Muki15
Postovi: 537
Pridružen/a: 19 maj 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la Muki15 » 17 jun 2021, 22:26

Mamba24 je napisao/la:
17 jun 2021, 22:24
Muki15 je napisao/la:
17 jun 2021, 22:20
Ovo mi je stvarno palo kao neki BOOM,nisam očekivao da će Rick napustit Dallas za života
Fkt sam i ja baš iznenađen, Boga pitaj šta se dešava unutar organizacije ...
There had been simmering tension between Luka Doncic and Rick Carlisle that was a concern within the Mavs organization. The expectation was that he'd return next season, but he'd have been on the hot seat.
....."Kad dođu teški dani i kada ti loše krene,digni pogled ka tribini,ugledat ćeš tamo mene...."
..." S JUGA SE PJESMA ORI,BORI SE ŽELJO BORI.....!
FK Željezničar 💙
FC Juventus ⚫⚪
Rafa Nadal 🎾

Avatar
dirkules
Postovi: 4482
Pridružen/a: 19 dec 2014, 19:05
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la dirkules » 17 jun 2021, 22:29

Muki15 je napisao/la:
17 jun 2021, 22:17
@dirkules kako komentarišeš sve ovo? Volio bih čuti tvoje mišljenje,da li nas Cuban uništava?
Triangle of trust je pukao, Cuban, Donnie i Rick, ljudi koji su donosili sve odluke.
There had been simmering tension between Luka Doncic and Rick Carlisle that was a concern within the Mavs organization. The expectation was that he'd return next season, but he'd have been on the hot seat.
Ovo može dati odgovor zašto Rick odlazi, odnosno zašto ta odluka, također:
Luka Doncic is a strong supporter of Mavs assistant coach Jamahl Mosley. “He’s got the things that are needed for a head coach," Doncic said after Mosely's one-game fill-in for a win over the Knicks this season. "He can be the head coach, for sure.”
Rick najavio veliko ljeto po mnogim pitanjima, a odoše dvojica, Voulgarisu ističe ugovor, sumnjam da će se produžiti nakon svega. Veliki posao čeka novog koji dođe na poziciju GM-a, od trenera do FA, i to u kratkom periodu.
Garavi Zeko M-84, Sultan M-84, Plavi Princ T-55, T-55, Transporter BVP-80

Avatar
S-Y-L-A-R
Postovi: 8763
Pridružen/a: 08 avg 2009, 18:17
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la S-Y-L-A-R » 17 jun 2021, 22:31

E ne mogu da vjerujem. Dugo se vuklo ovo da je Luka dobar sa asistentom ali ovo nisam mogao ocekivati. Ceka nas izgleda mnogo teze ljeto nego se ocekivalo. :crazy:
41.21.1.

25.05.2013. - First treble
23.08.2020. - First (*) treble
11-0-0. The first team ever to win the Champions League with a perfect record. #HansiFlick

Avatar
NEZALAGANJE
Postovi: 25264
Pridružen/a: 04 avg 2011, 23:03
Kontakt:

Re: Dallas Mavericks

Post Postao/la NEZALAGANJE » 17 jun 2021, 22:34

Znaci Lukica se uveliko poceo petljati u sve, a tek je tu 3 sezone.

Nikad to nisam volio, niti moze izdobriti.Svako treba raditi svoj posao u fransizi.Veliki igrac treba biti konsultovan i upucen u sve, ali ako ima prevelik uticaj, to ne valja.

Otisli su ozbiljni ljudi.Nemoguce je da to ne ostavi neku posljedicu.

Odgovori

Natrag na “NBA”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 22 gosta.