NBA chat/svastara/prepucavanja

Where amazing happens.

Moderatori/ce: KK_Bosna,CashMan,kad_kako,Pasha

Victor
Postovi: 1284
Pridružen/a: 25 jul 2021, 17:54
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Victor » 31 okt 2022, 00:40

Iskreno jel vrijedi jabarov rekord ko prsten :D

Po meni dostignuce bez premca, a raja uzima zdravo za gotov..ako racunamo da ce trebat bar 20 sezona nekome da prestigne lebrona, to znaci da nijedan od trenutnih igraca racunajuci i ovogodisnji draft nece to uraditi...ja bi reko da zivota necemo dozivjeti da ga neko prestigne :D
Ex "invincible"

Zeljeznicar volim ja, igru kratkih pasova, ludilo na tribinama..

/Internazionale Milano/

=NYK=

filip13
Postovi: 37996
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la filip13 » 31 okt 2022, 06:01

Dončić kako je krenuo bude li bez povreda može možda biti blizu toga

Victor
Postovi: 1284
Pridružen/a: 25 jul 2021, 17:54
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Victor » 31 okt 2022, 09:29

filip13 je napisao/la:
31 okt 2022, 06:01
Dončić kako je krenuo bude li bez povreda može možda biti blizu toga
Mnogo je brate :D al haj eto da vidimo
Ex "invincible"

Zeljeznicar volim ja, igru kratkih pasova, ludilo na tribinama..

/Internazionale Milano/

=NYK=

filip13
Postovi: 37996
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la filip13 » 31 okt 2022, 09:37

Victor je napisao/la:
31 okt 2022, 09:29
filip13 je napisao/la:
31 okt 2022, 06:01
Dončić kako je krenuo bude li bez povreda može možda biti blizu toga
Mnogo je brate :D al haj eto da vidimo
Sad jeste mnogo ali napisah ako ne bude povreda može biti blizu

filip13
Postovi: 37996
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la filip13 » 16 nov 2022, 15:22

https://telesport.telegram.hr/kolumne/c ... sem-filmu/

Platili ste preskupe karte, uzeli preskupe kokice i zavalili se u naslonjače kina. Foršpani i reklame, koji predugo traju u vremenu kada nitko nema vremena, odguslali su svoje i film je počeo. Film čiji ste trailer pogledali šest puta, film koji je okupio glumačku ekipu u kojoj nema slabog člana, film kojeg je promicala kako hype mašina, tako i kritičari kojima vjerujete. I onda, nakon 15 minuta, ništa. Priča je šupljikava, glumci blago ispod svoje razine, ekspozicija je nikakva, ritam bi mogao biti bolji. Nije grozno, ali očekivali ste puno, puno više.

Tako je otprilike dosad izgledala sezona Minnesota Timberwolvesa.

Ekipa koja je lani izbacila Clipperse u možda i najzabavnijoj play-in utakmici dosad i onda pružila pristojan otpor napaljenim Grizzliesima u prvoj rundi doigravanja trebala je ove sezone napraviti iskorak. Da sam morao birati koja ekipa će napraviti iskorak i etablirati se u top 8 na tijesnom Zapadu te napasti prve četiri pozicije, prvi izbor bili bi mi Pelicans, a odmah iza njih našli bi se Wolvesi.

Karl-Anthony Towns je izgledao kao top 3 centar lige u napadu, razvaljujući suparnike i iza linije trice i na obruču i na poludistanci, kao nezaustavljiva sila čija je fizička snaga sljubljena s mekanom rukom stvorila novu nerješivu zagonetku za suparničke obrane. Njemu se priključio Anthony Edwards, koji je počeo u kontinuitetu pretvarati svoj pozamašni potencijal u ozbiljnu igru odradivši drugi dio sezone na All-Star razini, dok je D’Angelo Russell prvi put nakon odlaska iz Brooklyna izgledao kao ozbiljan faktor.

Nastave li igrati ovako bezidejno i neodgovorno, ne bi me čudilo da vidimo velike potrese, ili na kraju ljeta ili već u veljači

Wolvesi su iskesali pozamašan kapital kako bi ovoj trojki priključili Rudyja Goberta, čovjeka koji je vlastoručno krpao ogromne defenzivne rupe u Jazzovoj momčadi i koji je komotno mogao imati još dvije titule najboljeg obrambenog igrača sezone. Premda je bilo jasno kako će Wolvesi morati pronaći sistem u kojem će Gobert i Towns funkcionirati zajedno, nije bilo sumnje da su, što se čistog košarkaškog talenta tiče, napravili ogromni korak naprijed.

No, momčadi nisu samo suma svojih dijelova. Wolvesi su u svlačionici okupili ne samo igrače čija je taktička kompatibilnost u suvremenom NBA-u upitna, nego i igrače koji dosad ne samo da nisu pokazali nikakvu spremnost žrtvovati se za dobro kolektiva, nego su na trenutke bili toliko djetinjasti da su njihove eskapade završavale u nacionalnim medijima.

KAT je tijekom godina došao na glas kao ljenčina — ne samo zbog nonšalantne igre u obrani, nego i zbog pristupa treninzima, što je svojevremeno izluđivalo dvojicu poznatih radnika, Toma Thibodeaua i Jimmyja Butlera koji je bio konsterniran njegovom nebrigom. Edwards je također na glasu kao neradnik, ali ne toliko zbog zalaganja na treningu koliko zbog solidnog broja posjeda u kojima ne sudjeluje u igri nego se odmara, što zorno ilustrira ova akcija protiv Rocketsa koju je čitavu proveo s rukama na kukovima, kao da je cestar koji po šesti put ove godine krpa križanje Držićeve i Branimirove, a ne NBA igrač.

Gobert je, pak, optuživan za emocionalnu nezrelost — i zbog suza koje je isplakao kada je saznao da neće u All-Star, i zbog onog incidenta s koronom i mikrofonima i zbog odnosa s Donovanom Mitchellom, o kojem se iza kuloara pričalo kao o propalom braku holivudskih zvijezda koje se mrze iz dubine duše. Gobert je, doduše, izgledao puno zreliji u zadnje dvije godine — možda zbog papra kojeg su na njega istovarili zbog mikrofonskog incidenta, možda zato jer zrelost često dođe kada se približite tridesetoj, a i KAT i Edwards su izgledali ozbiljnije lani, navodno zbog Pata Beverleyja koji ih je pilao u mozak svakog dana, ali ove su sezone sva trojica, zajedno s Russellom, napravili korak natrag. Kao psi koji se u čoporu bore za premoć u hijerarhiji, ne samo da nisu pomagali jedan drugome, nego su vidno pokazivali nezadovoljstvo prisustvom drugih igrača.

Na posljednjoj utakmici u kojoj su, nakon vodstva 24 razlike krajem treće četvrtine, jedva dobili izozlijeđivane Cavse koji nisu računali na Jarretta Allena i Donovana Mitchella, imali su nekoliko bizarnih interakcija. Odbijali su se high-fiveati nakon dobrih akcija, propuštala su se očita dodavanja, urlali su jedan na drugoga zbog sporog izvođenja lopte, a najbizarniji trenutak utakmice bilo je Gobertovo odgurivanje D-Loa da izvede loptu. Trener Chris Finch, koji je lani dobio priliku voditi momčad nakon što je desetljeće proveo kao NBA asistent i trener u razvojnoj ligi, ima velik posao pred sobom jer Timberwolvesi trebaju pronaći ne samo taktički sustav unutar kojeg mogu igrati, nego i mir u svlačionici koji je, ako je vjerovati kuloarima, dobrano narušen.

Ovakav razvoj situacije nije pretjerano čudan uzmemo li u obzir mane glavnih aktera i činjenicu da nisu imali šansu stasati kao ekipa u predsezoni, djelomično zbog Gobertova umora nakon Eura i Townsove bolesti zbog koje je propustio veći dio priprema. Petorke u kojima se nalaze trojica najboljih igrača imaju negativni net rating od -4,6 poena na 100 posjeda.

Wolvesi, baš kao ni Utah prije njih, ne znaju kako uključiti Francuza u napad i jedino dobro što smo dosad vidjeli su hi-lo akcije Goberta i Townsa i poneki pick-and-roll s Edwardsom. No, Gobertove ruke kao da su ove sezone premazane najdjevičanskijim maslinovim uljem te mu lopte konstantno ispadaju iz ruku, zbog čega mu je znatno pala realizacija sa 71 na 61 posto, a Wolvesi ga slabo koriste i kao screenera te zasad postavlja tek 50 blokova po utakmici, znatno manje nego lanjskih 67.

Rješenje bi bilo izvaditi ga van, ali bez njega na parketu Timberwolvesi cure kao sito. Petorka s najviše minuta na parketu u kojoj nema Goberta — dakle, ona u kojoj igraju Kyle Anderson, Jayden McDaniels te Towns, Edwards i Russell — dopušta frapantna 142 poena na 100 posjeda za razliku od 108 poena kad Gobert zamijeni Andersona u toj postavi. Njihove rotacije bez Goberta su zapanjujuće loše, a još gore je zatvaranje defenzivnog skoka. Unatoč tome što je Rudy prvi skakač lige, Wolvesi su kao ekipa tek 17. u NBA-u, a po postotku defenzivnog skoka su pretposljednji u ligi. Francuz krpa koliko može, baš kao što je krpao u Salt Lake Cityu, ali je toliko beskoristan u napadu da ste opet u problemu kad je na parketu.

Nema nikakve sumnje kako su ostali Wolvesi komotniji u 5-out nego u 4-1 formacijama, na što se prije dva tjedna žalio i Edwards, primijetivši da je reket prekrcaniji nego ikad prije, a on ipak nije toliko visok da može nadskočiti sve igrače na ulazu. Momčad je ovome pokušala doskočiti gurajući loptu u tranziciji i inicirajući rane napade — po paceu je šesta u ligi — ali kad je ulazila u half-court napade nastajali su problemi za koje nije kriv samo Gobert. Dapače.

Townsova trica je drastično pala, baš kao i Edwardsov skok-šut, spacing je problematičan ne samo radi Goberta, a D-Lo ima previše napada u kojima se vidi kako mu se moždane vijuge vrte, u kojima previše carini loptu i razmišlja, u kojima presporo ulazi u napadačke setove. Russell treba igrati brže, djelomično zato što bi onda mogli lomiti suparnika Andersonovim ulaskom i usporavanjem igre, ali to se zasad ne događa. Minnesota je igrala uglavnom tužnu košarku i ostaje najveće razočaranje u prvih 15-ak utakmica nove sezone.

No, stvari se mogu promijeniti. Unatoč startu koji je rezultirao omjerom 6-8 protiv drugog najlakšeg rasporeda lige, postoje razlozi za optimizam.

Za početak, to je stanje na tablici na kojoj se Wolvesi nalaze na 11. mjestu te djele omjer s Warriorsima, a samo par pobjeda u nizu moglo bi ih katapultirati u top 5. Kako bi do njih došlo, moraju pročistiti stvari unutar ekipe. Najprije se vođe momčadi moraju početi ponašati kao vođe, a ne kao uvrijeđena djeca kojoj je netko ukrao igračku. Ajde, Anta još mogu razumijeti jer em je mlad, em je sav jako emotivan i sve shvaća osobno, ali Towns, Gobert i Russell moraju preuzeti odgovornost za igru i rezultate na sebe i početi si međusobno pomagati.

Finch ih mora staviti u sustav koji će potencirati inkluzivnost za sve sudionike. Više šuteva za D-Loa s lakta. Više hi-lo akcija Townsa i Goberta. Više akcija u kojima Francuz postavlja pickove mimo lopte. Potenciranje pick-and-rolla Ant-Rudy koji je izgledao jako dobro u limitiranom izdanju, pogotovo kada bi se ostala trojica igrača parkirala na weak sideu i dala im da rade s polovicom praznog parketa. Još bolja obrana trice koja je znatno napredovala u odnosu na lani.

Bljeskova ima, potencijala ima. Ova momčad ima trojicu igrača koji su osvajali nagrade i igrali u All-Star utakmicama te jednoga koji će vjerojatno biti bolji od sve trojice. Imaju široku rotaciju s McDanielsom koji igra odličnu sezonu, Andersonom koji je naslijedio titulu profesora košarke od Andrea Millera, te nizom NBA igrača kao što su Taurean Prince, Jordan McLaughlin, Jaylen Nowell, Brynn Forbes, Naz Reid i Austin Rivers. Ok, malo su tanki na krilu, ali tko nije. I dalje mogu i moraju bolje od ovoga.

Nastave li igrati ovako bezidejno i neodgovorno, ne bi me čudilo da vidimo velike potrese, ili na kraju ljeta ili već u veljači. Towns je igrač koji na tržištu može donijeti pozamašan ulov, s Knicksima kao primarnim kupcima, ali i Bullsima i Pacersima, te Rocketsima i Pistonsima (ako izvise u utrci za Victora Wembanyamu) kao mogućim trade partnerima. To ne bi bio idealan scenarij, ali ne bi bio kraj svijeta jer oko Anta, Goberta i McDanielsa i dalje se može oformiti dobra ekipa.

No, prerano je za pričati o tome. Ovaj film je tek počeo. Prvih 15 minuta definitivno nije oduševilo, ali možda se stvari uskoro zahuktaju.

Avatar
emir18
Postovi: 16447
Pridružen/a: 14 feb 2012, 10:39
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la emir18 » 19 nov 2022, 13:07

Kako biste vi poredali ove mlade talente na PG poziciji.
Mimo Luke i Traea.
Po mom ukusu to bi bilo:
Ja
SGA
Haliburton
Garland
Ball
Cade
1956., 1957., 1958., 1959., 1960., 1966., 1998., 2000., 2002., 2014.,2016.,2017.,2018.,2022.,
Sanjam fanfare, slavlje najvece, jesen blistavu i zlatno proljece.
“No Mikey, no no Mikey that was so not right”
“The energy is about to shift”
🇾🇪 🇸🇾 🇦🇫 🇵🇸 🇺🇦🇧🇦

Avatar
Felixians4
Postovi: 7427
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Felixians4 » 19 nov 2022, 13:31

emir18 je napisao/la:
19 nov 2022, 13:07
Kako biste vi poredali ove mlade talente na PG poziciji.
Mimo Luke i Traea.
Po mom ukusu to bi bilo:
Ja
SGA
Haliburton
Garland
Ball
Cade
Šta,subjektivne preferencije,trenutna kvaliteta ili generalno kog bi uzeli u vakuumu da gradiš šampionski sastav?

Najdraži mi je Darius,Morant je čudo prirode,a zasad Cunningham je dužnik kao prvi pick,uvjerljivo je najmanje od svih pokazao. Interesantno, skoro svi su hibridni,visoki playmakeri,prezent je takav i takvi se traže.

Tu valja nadodati i Haliburtonova imenjaka s Drafta 2020. a čini se da će i Ivey se razviti u smjeru kreatora,a ne samo letača scorera. Kingsi su povukli dosta dobrih poteza od tjeranja Divca,no rješavanje Halija te biranje Keegana prije Iveya opet bi ih mogli proganjati nakon Luka/Bagley

filip13
Postovi: 37996
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la filip13 » 20 nov 2022, 18:11


Sport90
Postovi: 1168
Pridružen/a: 13 feb 2022, 09:50
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Sport90 » 20 nov 2022, 18:34

Victor je napisao/la:
31 okt 2022, 00:40
Iskreno jel vrijedi jabarov rekord ko prsten :D

Po meni dostignuce bez premca, a raja uzima zdravo za gotov..ako racunamo da ce trebat bar 20 sezona nekome da prestigne lebrona, to znaci da nijedan od trenutnih igraca racunajuci i ovogodisnji draft nece to uraditi...ja bi reko da zivota necemo dozivjeti da ga neko prestigne :D
Pa sigurno da vrijedi puno. Bez tog rekorda recimo meni LBJ ne bi ulazio u diskusiju za najboljeg ikad ili u TOP 3 sa tim rekordom i ostalim svim sto je uradio legitimno TOP 3 (za neke najbolji za neke iza MJ ali legitimno je tu u diskusiji). Rekord ce se oboriti nekad, ali kad tesko je procijeniti. Karijere se produzuju i sve je vise i vise igrača koji igraju TOP kosarku i sa 21-22 godine, ali i sa 33-37 godina (sve duze i duze traje vrhunac), pa cak i poslije teskih povreda vracaju se na veoma visok nivo. Neko spomenu Doncica on je u 4 sezone prebacio 8000 poena i onda covjeku bude jasno koliko mora imati sezona ne tom nekom ludom nivou da bi se stiglo do 40 000 poena sto LBJ rekord cini kod vise fascinantnim. Doncic da bi stigao 40000 treba odigrati jos 13 sezona po 80 utakmica s prosjekom od 30 poena. Zaista golemo zvuci.

Victor
Postovi: 1284
Pridružen/a: 25 jul 2021, 17:54
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Victor » 20 nov 2022, 18:39

Sport90 je napisao/la:
20 nov 2022, 18:34
Victor je napisao/la:
31 okt 2022, 00:40
Iskreno jel vrijedi jabarov rekord ko prsten :D

Po meni dostignuce bez premca, a raja uzima zdravo za gotov..ako racunamo da ce trebat bar 20 sezona nekome da prestigne lebrona, to znaci da nijedan od trenutnih igraca racunajuci i ovogodisnji draft nece to uraditi...ja bi reko da zivota necemo dozivjeti da ga neko prestigne :D
Pa sigurno da vrijedi puno. Bez tog rekorda recimo meni LBJ ne bi ulazio u diskusiju za najboljeg ikad ili u TOP 3 sa tim rekordom i ostalim svim sto je uradio legitimno TOP 3 (za neke najbolji za neke iza MJ ali legitimno je tu u diskusiji). Rekord ce se oboriti nekad, ali kad tesko je procijeniti. Karijere se produzuju i sve je vise i vise igrača koji igraju TOP kosarku i sa 21-22 godine, ali i sa 33-37 godina (sve duze i duze traje vrhunac), pa cak i poslije teskih povreda vracaju se na veoma visok nivo. Neko spomenu Doncica on je u 4 sezone prebacio 8000 poena i onda covjeku bude jasno koliko mora imati sezona ne tom nekom ludom nivou da bi se stiglo do 40 000 poena sto LBJ rekord cini kod vise fascinantnim. Doncic da bi stigao 40000 treba odigrati jos 13 sezona po 80 utakmica s prosjekom od 30 poena. Zaista golemo zvuci.
Da upravo to i kazem..vecina igraca u LBJ godinama ublehari 10ppg u raspad timovima, a on je na 25ppg..i to haj sto je sad nego je citavu karijeru
Ex "invincible"

Zeljeznicar volim ja, igru kratkih pasova, ludilo na tribinama..

/Internazionale Milano/

=NYK=

Avatar
BosniaBoston
Postovi: 15703
Pridružen/a: 29 nov 2018, 22:07
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la BosniaBoston » 20 nov 2022, 21:02

Vrijedi isto ko sto i 10 scoring titula vrijedi prsten. I opet dodjemo na isto
1STappen/Beantown/King of clay/Li8nel/Barça

"Željo je religija i život. Nije to samo fudbal, već stil življenja i ponašanja. Za mene je to sjesti na most na Malti i popričati o svemu, pa otići na piće.“ - Ivica Osim

Avatar
Felixians4
Postovi: 7427
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Felixians4 » 20 nov 2022, 21:31

Vrijedit će to jako Hamesu,to će biti jedan od krucijalnih argumenata,no samo u slučaju da uzme i 5.titulu u što sada "nitko" ne vjeruje,mada bi trebalo vjerojatno i da uzme MVP Finala.

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la BernardBarnjak » 06 dec 2022, 09:52

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

Avatar
BernardBarnjak
Postovi: 14907
Pridružen/a: 27 okt 2010, 10:04
Lokacija: Sarajevo, tribina zapad
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la BernardBarnjak » 09 dec 2022, 14:12

Bernard Barnjak, igrac Sarajeva koji je presao u Hajduk kasnih 80-tih, a u FK Sarajevu bio pravo popularan, ljubimac navijaca.

filip13
Postovi: 37996
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la filip13 » 13 dec 2022, 22:50


Avatar
nerkolfc
Postovi: 12769
Pridružen/a: 14 maj 2013, 20:10
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la nerkolfc » 13 dec 2022, 23:51

Jel samo meni ovo bezveze? Hajde da promjene izgled trofeja ali sad da stavljaju imena uz to, nema smisla.
Liverpool FC / NK Jedinstvo Bihać

“Hvala Allahu koji nema granice niti mjesta.”

Crazy Legs

Avatar
Justin
Postovi: 16849
Pridružen/a: 11 sep 2017, 17:34
Lokacija: Ellicott City
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Justin » 14 dec 2022, 01:41

nerkolfc je napisao/la:
13 dec 2022, 23:51
Jel samo meni ovo bezveze? Hajde da promjene izgled trofeja ali sad da stavljaju imena uz to, nema smisla.
Glupost. Ne znam ni kako su birali igrace po kojim ce sta nazvat.
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
dr. Alem Peterson
Captain4 † (14.05.2014-22.02.2022.) ⚜

filip13
Postovi: 37996
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la filip13 » 18 dec 2022, 09:00


Avatar
Felixians4
Postovi: 7427
Pridružen/a: 09 apr 2020, 19:20
Kontakt:

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la Felixians4 » 19 dec 2022, 03:34

On Sunday December 18, 2022 the Golden State Warriors played an all binary number lineup against the Toronto Raptors.

With 4:27 left in the first quarter, JaMychal Green and Ty Jerome checked in for Kevon Looney and Jordan Poole. Less than a minute later, Jonathan Kuminga checks in for Draymond Green with 3:46 left in the quarter to complete the full binary lineup:

00 - Jonathan Kuminga

0 - Donte Divincenzo

1 - JaMychal Green

10 - Ty Jerome

11 - Klay Thompson

This lineup lasted 14 seconds, until Moses Moody (number 4) checked in for Donte Divincenzo.



Možda bez Stepha što privremeno ostali ispadne sjajno uzgred rečeno

filip13
Postovi: 37996
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: NBA chat/svastara/prepucavanja

Post Postao/la filip13 » 21 dec 2022, 16:42

https://telesport.telegram.hr/kolumne/c ... kroz-zrak/

Kada je Vivek Ranadive ovog ljeta najavio instaliranje četiriju lasera na krov dvorane Golden 1, mnogi su njegovu najavu dočekali s podsmijehom. Laseri su trebali tvoriti ljubičastu zraku koja bi parala nebo i odlazila u svemir nakon svake pobjede Sacramento Kingsa. Koliko smisla je imalo, pitali su se neki, trošiti pare na nešto što će se aktivirati tek nekoliko puta kroz sezonu?

Kingsi su godinama bili sinonim za košarkaški neuspjeh. Momčad se punih 16 sezona nije plasirala u doigravanje, a da stvar bude gora, u tom periodu nijednom nisu došli na 50 posto pobjeda. U NBA-u je teško tako dugo ostati na samom dnu čisto zato jer vas draft nagradi talentom, ali Kingsi su umjesto Luke Dončića birali Marvina Bagleyja, umjesto Domantasa Sabonisa Marquesea Chrissa, umjesto Devina Bookera Willieja Cauley-Steina, umjesto Zacha LaVinea Nika Stauskasa, umjesto Giannisa Antetokounmpa Bena McLemorea, umjesto Damiana Lillarda Thomasa Robinsona, umjesto Klaya Thompsona ili Kawhija Leonarda Bismacka Biyomba. Sve unutar par pickova. Ne čudi stoga što ih godinama nije bilo na mapi.

No, Ranadive je, za promjenu, bio u pravu. Njegovi laseri upalili su se 16 puta u novoj sezoni objavljujući urbi et orbi et universum kako su Kingsi momčad koja pobjeđuje. Momčad koju se isplati gledati. Momčad koja iz utakmice u utakmicu isporučuje nešto što je do jučer u središnjoj Kaliforniji bila rijetkost: zabavnu košarku. Pitanje je koliko su Kingsi zapravo dobri i koliko je njihova pozicija na iznimno kompetitivnom Zapadu održiva, ali nema nikakve sumnje da su zabavni.

Mike Brown, u svojoj četvrtoj iteraciji glavnog trenera, odlučio je prilagoditi svoje ideje igračima koje ima na raspolaganju. Brown je u prošlosti znao biti iznimno frustrirajući glavni trener, rigidan u svojoj posvećenosti obrani, toliko nemaštovit u fazi napada da je inspirirao jednu od najsmješnijih stripovskih pasica posvećenih košarci, isuviše oslonjen na briljantnost LeBrona Jamesa i Kobea Bryanta i njihove izolacije. No, tijekom godina je stasao, osvajajući naslove kao de facto defenzivni koordinator Golden State Warriorsa, košarka se promijenila, a promijenio se i upliv trenera u samu igru kroz skriptiranije i kompliciranije akcije.

Puno je pitanja oko Kingsa, ali rekao bih da ona navijačima trenutno i nisu toliko bitna. Što će biti za tri mjeseca? Brate, koga briga

Brown je sa sobom doveo i nekoliko cijenjenih pomoćnika poput Jordija Fernandeza, Jaya Triana, Leandra Barbose i Lukea Loucksa i oni — s Dougom Christiejem, kojeg je zadržao iz prošlog režima — čine iznimno uravnotežen i zanimljiv trenerski korpus koji uključuje kako bivše igrače, tako i kandidate za doktorat u sportskoj psihologiji. Brown i suradnici kreirali su sustav koji zasada uspijeva izvući maksimum od igrača.

Kingsi su tijekom prethodnih sezona generalno imali problem s koherentnom igrom i stvaranjem jasne taktičke filozofije, što je često uzrokovalo slabije zalaganje igrača, ali ove godine to nije slučaj. Kingsi su brza, tranzicijska momčad koja pokušava trčati čak i nakon primljenog koša, dok se u punom napadu pretvaraju u ekipu koja kreira poene kroz dribble hand-off akcije koje se mogu završiti na četiri-pet različitih načina.

Za razliku od Brownovih prijašnjih ekipa, Kingsi nemaju samo jednu fokalnu točku, što ih čini opasnijima i nepredvidljivijima, iako je jasno da su dvojica igrača ispred svih u hijerarhiji momčadi.

Prvi je De’Aaron Fox, koji sa šest godina staža u Kingsima predstavlja iskusnog veterana iako je jučer navršio tek 25 godina. Građen kao Barbika — 70 posto noge, 30 posto gornji dio tijela — Fox je vjerojatno najbrži coast-to-coast NBA igrač još od Tyja Lawsona, a njegova je brzina idealni način za stvaranje pritiska na suparničke obrane u tranziciji. Ne samo kroz finiširanje akcija, u čemu je ove sezone bolji i efikasniji nego ikad, nego i kroz uništavanje defenzivnog balansa. Čak i kada ga suparnici sustignu, često će to napraviti s igračima izvan svojih pozicija, što omogućuje Kingsima da brzo pronađu mismatcheve i maksimalno ih eksploatiraju, bez potrebe da desetak sekundi vrte akcije kako bi dobili željeni matchup. Fox je naučio brže se rješavati lopte i vjerovati suigračima, što ga je učinilo znatno opasnijim off-ball igračem i finišerom iz spot up situacija.

To ga je učinilo i idealnim partnerom Domantasu Sabonisu. On je lani odigrao svega 15 utakmica za Kingse nakon tradea iz Indiane i već tada je počeo pokazivati da bi on i Fox mogli imati sjajnu kemiju, a ove godine njih dvojica izgledaju još bolje.

Sabonis zapravo izgleda odlično uparen s bilo kojim suigračem Kingsa. Ono što je Fox za njihov tranzicijski napad, to je Litavac za njihov half-court napad. Sabonis je apsolutna elita u dribble hand-offu, sposoban manipulirati suparnicima bez obzira na koji način branili pick-and-roll. Njegovo razigravanje iz short rolla — koje kod Kingsa često zna mijenjati razigravanje iz dribble penetracije — slabije je samo od onog Nikole Jokića, što je poprilično velika pohvala. Ne čudi što je Sabonis u top 15 igrača lige po asistencijama i, premda mu fali maštovitosti koju je imao ćaća, nema sumnje da je dodavački gen naslijeđen.

Ta prijetnja konstantnog otvaranja obrane dodavanjem bez ikakve sumnje mijenja način na koji ga suparnici brane, pogotovo na post-upovima, gdje ga jako rijetko dupliraju, opredjeljujući se najčešće na show obranu što Sabonis, sa svojom više nego pristojnom leđnom tehnikom, itekako koristi. Samo su Kristaps Porzingis, Jokić i Kevin Durant ove sezone efikasniji u postu među onim igračima koji uzimaju više od dva post up šuta po sezoni*.

*Znam, znam, dvije akcije po utakmici je jako skroman kriteriji, ali tu smo di jesmo. Samo je Jokić ove sezone uzimao više od pet post-up šutova po utakmici, dok je 2015., kada se taj tip šuta počeo pratiti, takvih igrača bilo 12. U 1990-ima ih je vjerojatno bilo preko 30.

Sabonis je idealan fit za ovu ekipu i zbog toga što bez ikakvih problema može istrčavati kontre te je iznimno skladan i fluidan igrač s obzirom na to da je visok 211 cenata; baš kao i Chimezie Metu, koji je preuzeo ulogu rezervnog centra od Richauna Holmesa, polako istisnutog iz rotacije i sada primarnog kandidata za trade.

Ta je komplementarnost lajtmotiv ovih Kingsa. Sabonis i Metu mogu istrčavati tranziciju, što vam daje višak igrača u kontrama bez obzira na to kako one krenule, a s druge strane svi bekovi i krila mogu driblati loptom. Dapače, jako je čest slučaj da loptu preko centra prenose i Kevin Huerter i Keegan Murray i Davion Mitchell prije nego što je predaju Foxu. Sva trojica, zajedno s Harrisonom Barnesom i Malikom Monkom, sposobni su igrati hand-off akcije i kreirati pritisak kroz pick, a Brown i pomoćnici maksimalno koriste tu polivalentnost, često ponavljajući iste akcije samo s drugačijim sudionicima.

Murray je među spomenutima vjerojatno najzanimljiviji igrač, baš zbog svoje sulude svestranosti. Nema stvari koje momak ne radi dobro. Sekundarni play? Tu je. Spot up šuter? Ima 55 efg% na četiri pokušaja po utakmici. Kretanje bez lopte? Besprijekorno. Cuttanje i slashanje? Nema problema. Murray možda nema plafon kao neki rookieji birani iza njega na draftu, ali jasno se vidi da je već sada ispoliran igrač nakon što je proveo dvije sezone na faksu. Popravi li samo malo igru u obrani i finiširanje na obruču, mogao bi postati idealan glue guy, a možda i malo više od toga.

Što bi moglo utjecati na ostanak Harrisona Barnesa u ekipi. Jedan od dvojice 30-godišnjaka u momčadi (iako je pitanje koliko je Matthew Dellavedova član ekipe s obzirom na minutažu), Barnes je ove sezone u potpunosti izgubio vanjski šut te se srozao s lanjskih 39 posto na 4,7 pokušaja po utakmici na svega 30 posto uz 3,7 pokušaja. Barnes je i dalje jako koristan igrač, prvenstveno kao već spomenuti glue guy — i zbog svoje sposobnosti da poentira u izolaciji, i zbog zatvaranja defenzivnog skoka, pa i zbog iskustva koje donosi ekipi, ali bez vanjskog šuta on gubi na vrijednosti i Kingsi će morati dobro razmisliti hoće li ga zadržati na ljeto jer bi se njegovim odlaskom otvorio prostor pod salary capom

Što generalno ne znači puno za Kingse, ali ova je sezona njihova audicija za free agente i moguće je da će tako ili potpisati slobodnog igrača iz malo višeg ranga nego su navikli, ili postati zanimljiva destinacija za eventualnu razmjenu.

Razmjenom su, uostalom, iz Atlante doveli Huertera koji je briljirao u prva dva mjeseca sezone, gađajući tricu preko 46 posto. Na žalost, Red Mamba se u međuvremenu ohladio te je kroz osam utakmica prosinca gađao samo 31 posto iza linije, što je itekako utjecalo i na rezultate i na geometriju same momčadi. Huerter je, doduše, pronašao novi život u Sacramentovu egalitarnom sustavu te je počeo sve više sudjelovati u igri ekipe kao play, što je bilo nezamislivo dok je igrao u paru s Traeom Youngom. Huerter je uvijek imao solidan pregled igre te je znao proslijeđivati loptu kad bi ga zatvarali na trici, ali danas sve više sudjeluje u izgradnji napada kao pick-and-roll ballhandler i tako pomaže ekipi čak i onda kad ga ne ide s distance.

Isto se može reći i za Monka, koji je predvodio drugu jedinicu Kingsa kao slasher/p’n’r ballhandler. I on je izgubio vanjski šut u odnosu na zadnje dvije sezone, ali je i dalje efikasan scorer unatoč popriličnom volumenu. Uz brzonogog Mitchella, koji sve češće zatvara utakmice te fillere Terencea Davisa, Treya Lilesa i Metua, oni čine pristojnu drugu jedinicu koja možda neće nikoga zapanjiti, ali neće nužno ni izgubiti utakmicu.

Što je, u konačnici, osuda Kingsa.

Ne to što imaju solidnu klupu nego što su, u konačnici, solidna momčad. Sjajno posložena, egalitarna momčad koja izvlači maksimum iz većine svojih igrača, ali u konačnici ekipa bez superstara. I Sabonis i Fox zaslužuju All-Star nominacije, daleko od toga, ali biste li ijednog stavili u top 20 igrača lige? U top 25? Kako će njihov lepršavi, superzabavni napad izgledati ako uđu u playoff i obrane se stisnu?

Okej, Memphis je lani sa sličnim stilom igre izgledao više nego pristojno, ali Memphis ima bolju ekipu. Jasno, Kingsi mogu tranziciju zamijeniti za half-court i više forsati Sabonisa umjesto Foxa, ali sumnjam da gubitak takve komponente može uroditi pobjedničkom košarkom. Hoće li uopće u playoff? Kingsi dosad nisu naletjeli na zdrastvene probleme; dapače, najzdravija su ekipa lige. Sabonis nije propustio utakmicu, Fox je propustio tri. Nitko iz prvih 10 igrača u rotaciji nije propustio više od pet. Teško je očekivati da će tijekom čitave sezone biti zdravi, pogotovo Fox koji u zadnje tri godine nijednom nije došao do 60 odigranih utakmica u sezoni.

Puno je pitanja oko Kingsa, ali rekao bih da ona navijačima trenutno i nisu toliko bitna. Što će biti za tri mjeseca? Brate, koga briga. Važno je da nakon sto tisuća godina Kingsi igraju zabavnu, zanimljivu, kvalitetnu košarku. Da Staplesom i Little Ceasars Arenom odjekuju povici Light The Beam.

Da čitav svemir zna, putem ljubičaste zrake koju su korisnici na Google Mapsu okarakterizirali kao sveto mjesto, kako momčad koja 16 godina nije bila u playoffu opet pobjeđuje.

Odgovori

Natrag na “NBA”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.