Grand Slam

Moderatori/ce: Monolog,Unofficialpage

Avatar
AA23
Postovi: 16072
Pridružen/a: 27 okt 2012, 12:55
Lokacija: Where the legends are born.
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la AA23 » 28 jan 2018, 21:07

Fantastična analiza, samo mislim da Federer nije pao fizički nego psihički.

Zašto?

Jednostavno se zaledio, kao što i sam kaže bio je "frozen", nakon vodstva od breaka više je rekao da je već sebe vidio kao pobjednika i da ne zna šta da radi ako osvoji.

Izgubio je dva puta servis, bukvalno raspao se.

Nije Federeru problem igrati 5 setova, prošle godine jeste, ove godine je rekao da nije.

Kakogod, hvala bodi i vraćaj se na forum, tj ne kaki :salut:

Avatar
rookielbj
Postovi: 470
Pridružen/a: 05 nov 2017, 22:51
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la rookielbj » 28 jan 2018, 21:17

slika

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la Unofficialpage » 28 jan 2018, 21:35

jopaa7 je napisao/la:Evo vam bodijev post s drugog foruma kopiran ovdje o mecu jutros da malo procitate sta o tenisu umjesto sto covjeka prozivate i svadjate se, posto bodi vise ne pise ovdje.
Finalni meč savršeno opisuje razliku izmedju velike četvorke i ostatka toura. Prvenstveno na taktičkom planu a potom u (ne)iskustvu igranja velikih mečeva na najvećoj sceni.

Strahopoštovanje iz kojeg proizlazi (pre)velika doza respekta, nedostatak killer instikta nad protivnikom kojeg gušiš i skoro da si ugušio, i pritisak velike scene - stvari koje su uveliko potpomogle da Marin Čilić ne upiše drugi slem u svojoj, već sada velikoj karijeri. I sigurno je ljut, mnogo ljut na sebe. Bolju šansu za novi slem teško da će više ikada imati.

Meč je krenuo, slobodno ću reći, očekivanim tonom. Hercegovac je ušao preplašeno, nervozno i izgubljeno. Rezultat toga pored seta koji je završen za 25 minuta i 2 gema osvojena, je Federer koji je namirisao krv, opustio se i koračao golemim koracima ka brzom meču u 3 seta, poput prošlogodišnjeg finala na Wimbledonu. A takav je najopasniji.

Početkom drugog seta je prošla prilagodba Čilića, a počelo finale za neutralne. Krenuo je igrati svoju igru, sprovoditi svoj gameplan u egzekuciju. A gameplan je bio sličan kao i u meču s Nadalom. Izuzetno agresivno od početka do kraja bez ikakvih komplikacija, rano hvatanje loptice na bekendu ispraćeno što bližim pozicioniranjem na terenu. Pritiskao je svaki puta kada je dobijao iole kraću lopticu, nije davao Švajcarcu bilo kakvu priliku da preuzima inicijativu, izmiče se na prepoznatljivi inside-in forhend, i voza ga kao što je vozao Tomasa. I po cijenu grešaka, kojih je bilo više nego uobičajno, ali cilj opravdava sredstvo.

Rezultat je prilično izjednačen drugi set u kojem je Marin definitivno pronašao ritam i uhvatio posljednji voz. Obojica su imali svoje (polu)prilike i set je mogao otići na obje strane, ipak kao highlight seta ću naglasiti Marinovu set loptu na Rogerov servis koju je bojažljivo uprskao, i tada sam pomislio da će ovo biti još jedno rutiniranje starog lisca u trinaestom gemu i početak kraja. Bekend je zakazao, ali forhend u TB nije, naprotiv. Nacrtao je par vinera što direktno iz reterna što iz igre i dao nadu svojim fanovima, a Federeru brigu i prijeko potrebnu nervozu.

I nastavio je u sličnom ritmu treći set sa nekoliko sigurnih uvodnih gemova. I Federer je servirao vrhunski i nije dozvolio rani brejk Marinu koji je imao momentum, dok je s druge strane iskusno čekao žutu minutu Marina, koja se po nepisanom pravilu morala dogoditi u skorom periodu, jer da nije to ne bi bio Marin. I dogodila se. Šesti gem, Čilić puca i izbacuje četiri lake loptice napolje, poklanja brejk i po svemu sudeći okončava svoju priču u minulom finalu. Federer je, na krilima napravljenog brejka onako u njegovom stilu nastavio uzimati lake poene servisima, i rutinski treći set završio za pola sata.

Četvrti počeo, Marin još uvijek u kolapsu iz kojeg nije mogao izaći. Rani brejk, potom nove brejk prilike i za dupli, djelovalo je da će ovo biti još jedan rutinski set za novi slem. Ali, Federera je izdalo ono protiv čega ne može - biologija. Koliko god čudno bilo, Rogeru su godine postale evidentan teret a ne brojka što je do nekoć bila. Krahirao je fizički, kasnio za cijeli korak i muku mučio sa kretanjem. Intenziteta nije imao ni minimalno potrebno, servis je patio. Čilić je ekspresno vratio brejk, napravio novi i počistio Rogera za odlučujući peti set.

Peti set, u kojem je Marin znao da je Roger fizički izuzetno potrošen i klimav, na koljenima. Sve što je trebalo je da zadrži ritam četvrtog seta, da produži poene, mrvicu smanji rizik i natjera Švajcarca da se pati na terenu. Osjećao je da može, da je on taj koji će podignuti pehar Ozi Opena, a to nije mogao biti dobar znak u njegovom slučaju. Jer Marin nije šampion koji je odigrao zilion sličnih fivesettera i nema stabilnost potrebnu da završi ovo. Poslije (ne)sretno izgubljenog uvodnog gema na Rogerov servis, krenulo je samouništenje. Ovdje dolaze svi oni razlozi iz prvog pasusa do izražaja. Do kraja nije odigrao ništa.

U svakom slučaju, Marin je izgubio ovaj meč, Federer ga nije dobio. Imati Rogera koji ne može da se sastavi fizički i ne znati ga završiti direktom - odlika ostatka toura koji je stepenicu ispod big foura. S druge strane, Čilić je još jednom dokazao da je veliki igrač, meni lično poslije svemiraca i Stana, šesti igrač po kvaliteti ove generacije koja nam bježi sve više i više.

I na kraju, mnogo toga mogu i može se osporiti kod Švajcarca, ali dugotrajnost i vjera u sebe poslije 7 godina tenisa gdje nije bio skoro nikakav faktor u Djodal eri - kapa do poda.

Dočekao je svojih 5 minuta, otjerao Djokovića i Endija u penziju i (po)kupio kajmak u ovoj žnj konkurenciji. Promjenom reketa i prelaskom sa 90ke na 98icu produžio sebi karijeru i vratio konkurentnost, i evo, to mu se već sada višestruko isplatilo. Jer da je okačio reket o klin 2013. ko zna kako bi danas kotirao na listi osvajača slemova pored Rafe i Novaka. S druge strane, četvrti i peti set su jasno dali do znanja da je smrt iza ćoška, tenisa u nogama je sve manje i manje i ovo je vjerovatno posljednja godina gdje će Roger biti najveći faktor na 3 slema u godini.

Čestitke svim istinskim fanovima Federera na 20. slemu. Velika stvar. :angel:
Odlična analiza. Šteta što je otišao.

P.S. Koji je to forum? Svaki forum sa dobrom teniskom diskusijom je dobrodošao. :mrgreen:
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
jestamaji
Postovi: 16492
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la jestamaji » 28 jan 2018, 21:52

nije se roger toliko loše kretao koliko je marin dobro izgledao, možda je zato nekima federerovo kretanje izgledalo loše jer je marinovo bilo perfektno. i meni je to danas prvo upalo u oči, fizički je marin bio top. presudilo je naravno ono u glavi mada je i roger jedno vrijeme djelovao iznimno nervozno, neuobičajeno za njega! tek se krajem meča smirio, kad je marin puko.

fakat šteta za marina, pitanje je hoće li opet dobiti ovakvu priliku, imao je GS na tacni

Avatar
Effenberg
Postovi: 9259
Pridružen/a: 21 okt 2014, 12:42
Lokacija: Ravna i nepomicna Zemlja
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la Effenberg » 28 jan 2018, 22:20

Odlicna analiza bodija s tim da je zaboravio u ovom hronoloskom nabrajanju jedan mnogo bitan detalj. Izmedju cetvrtog i petog seta kada odvode Feda u katakombe vrlo vjerovatno da mu daju neophodnu dozu kad su shvatili da se Cilic nije bas dosao zayebavat. Fascinantno kako izdrzava teske i dugotrajne meceve u 4oj deceniji zivota rekli bi idolopoklonici. Hmmm interesantno vidjenje stvari. :lol:

Valjda je ta hemija kompatibilna sa viagrom da Mirki ne zasmeta da ne mora Ljubicica da uskace posao odradjivat mjesto njega jer pustio ga je plaho da joj se priblizi! :rol:
Coronados de gloria vivamos,
O juremos con gloria morir!

Avatar
AA23
Postovi: 16072
Pridružen/a: 27 okt 2012, 12:55
Lokacija: Where the legends are born.
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la AA23 » 28 jan 2018, 22:24

Pa Effe zar babuka nije pare donio? :?

Znaš da uvijek možeš računati na babuku kad treba love da donese, pogotovo protiv ovih ruševina :mrgreen:

Avatar
delinjo
Postovi: 24118
Pridružen/a: 02 jun 2015, 15:42
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la delinjo » 28 jan 2018, 23:09

analijza je odlicna dok nisam dosao na dio da je ovo zadnja godina gdje je Federer konkurentan....i pade cijela analzila u vodu...m,islim da je to mislio i prije 5 godina ali eto :D
GO ROGER !!....peRFect !!!!
VOLIM ZELJEZNICAR!!

RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF RF

Avatar
jestamaji
Postovi: 16492
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la jestamaji » 28 jan 2018, 23:15

ma svi smo mi mislili da će on teško do GS no.18, eventualno u wimbledonu, posebno obzirom na to kako su u to vrijeme novak i andy igrali. pridodaj tome rafu na zemljii i nije to nimalo bajno izgledalo. naravno niko nije mogao pretpostaviti da će se svi drugi pozdraviti sa vrhom i da će opet knjiga spasti na dva slova, rogera i rafu

Avatar
Edin TM87
Postovi: 9976
Pridružen/a: 21 apr 2011, 21:05
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la Edin TM87 » 28 jan 2018, 23:25

Hahahahah joj polemika bodi kazu strucnjak im otisao s foruma, pa taj "strucnjak" ne znas jel' vise nasmijavao i brukao se ovdje ili na SK forumu, nek' mu je sretno al' posto ne moze da podnese da ne vrijedja one koji misle drugarcije nije mu mjesto na forumu. Nece bolje proci ni na SK ako krene vrijedjat ;)

Al' eto vjerovatno mu je lakse tamo pisati jer moze poredit Nadala i Djokovica do sutra prica kako je ovaj bolji, ovdje Nadal Federer prestalo pit vode. Sad moze njima tamo nabadat nekog GOATa laznog, a kad je Nole dominir'o Rafu nije tamo isao nego ovdje je pisao o Federeru kako je njegovo proslo i kako ga Nadal stize za koju godinu. Tako da :wave: :wave: :wave:
Roger Federer the greatest of all time!
Peyton Manning - the greatest QB of all time!

Avatar
AA23
Postovi: 16072
Pridružen/a: 27 okt 2012, 12:55
Lokacija: Where the legends are born.
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la AA23 » 28 jan 2018, 23:29

I na kraju, mnogo toga mogu i može se osporiti kod Švajcarca, ali dugotrajnost i vjera u sebe poslije 7 godina tenisa gdje nije bio skoro nikakav faktor u Djodal eri - kapa do poda.
Ja znam samo da je Novak spriječio Federera od osvajanja novih GS titula u eri od 2012-2018.

Wimbledon 2014, 2015, USO 2015te.

3 GS-a, tako da ovo što reče bodi da Federer nije bio skoro nikakav faktor u Djodal eri pada u vodu debelo.

Izbacio mu je Novaka 2011te sa Roland Garrosa, igrao 3 GS finala nakon one grozne 2013te godine, 2016tu prešao sa povredama skoro cijelu.

Ne znam ustvari šta ta Djodal era predstavlja uopšte, to neki novi pojam? :mrgreen:

Federer je najkonstantniji teniser od svih prisutnih, to što su ova dvojica doživljavali svoje najbolje godine tada ne umanjuje Federera i njegovu pojavu kao i učinkovitost na turnirima, osjećam se ja lično uvrijeđen jer ovo je kao da kažeš da je Federer bio 7 godina niko i ništa, što je naravno netačno.

Avatar
Edin TM87
Postovi: 9976
Pridružen/a: 21 apr 2011, 21:05
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la Edin TM87 » 29 jan 2018, 00:43

AA23 je napisao/la:
I na kraju, mnogo toga mogu i može se osporiti kod Švajcarca, ali dugotrajnost i vjera u sebe poslije 7 godina tenisa gdje nije bio skoro nikakav faktor u Djodal eri - kapa do poda.
Ja znam samo da je Novak spriječio Federera od osvajanja novih GS titula u eri od 2012-2018.

Wimbledon 2014, 2015, USO 2015te.

3 GS-a, tako da ovo što reče bodi da Federer nije bio skoro nikakav faktor u Djodal eri pada u vodu debelo.

Izbacio mu je Novaka 2011te sa Roland Garrosa, igrao 3 GS finala nakon one grozne 2013te godine, 2016tu prešao sa povredama skoro cijelu.

Ne znam ustvari šta ta Djodal era predstavlja uopšte, to neki novi pojam? :mrgreen:

Federer je najkonstantniji teniser od svih prisutnih, to što su ova dvojica doživljavali svoje najbolje godine tada ne umanjuje Federera i njegovu pojavu kao i učinkovitost na turnirima, osjećam se ja lično uvrijeđen jer ovo je kao da kažeš da je Federer bio 7 godina niko i ništa, što je naravno netačno.
Ma to je to sta pricat dalje, svaki post brukanje pisao ovdje ili tamo. Nekakvo uzdizanje Djokovic - Nadal rivalstva, samo da umanji GOATa ove igre pa na bilo koji moguci nacin. Nema se tu dodat nista, ne mozes imat trunku objektivnosti (samim tim ni kvalitetu u postovima i analizama) kad osporavas lik i djelo Rogera Federera.
Roger Federer the greatest of all time!
Peyton Manning - the greatest QB of all time!

Avatar
Effenberg
Postovi: 9259
Pridružen/a: 21 okt 2014, 12:42
Lokacija: Ravna i nepomicna Zemlja
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la Effenberg » 29 jan 2018, 00:54

AA23 je napisao/la:Pa Effe zar babuka nije pare donio? :?

Znaš da uvijek možeš računati na babuku kad treba love da donese, pogotovo protiv ovih ruševina :mrgreen:
Ma sta ce donositi @1.22 kvotu. Da guram glavu na piljevinu necu a hendikepe setova pokrio ne bi za neke vece kvote. Tako da sam mirno odgledo mec a ionako slabije igram u zadnje vrijeme. Dobro bas mirno opet nisam jer sam navijao za naseg (ta cu navijat tamo za nekog Svicarca koji ionako ima para ko Saban Saulic :rol: )

Jest pouzdan to nema sta al zavrnu ga na kvoti. Nego sto su ga vodili u katakombe nakon 4.seta, objasnjenje? I sto pusta Ivana onoliko blizu Mirke? :hmmmmm:

Sreca pa nema mu u timu Stepaneka ko kod Noleta inace bi bilo svasta.
:mrgreen:
Coronados de gloria vivamos,
O juremos con gloria morir!

Avatar
AA23
Postovi: 16072
Pridružen/a: 27 okt 2012, 12:55
Lokacija: Where the legends are born.
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la AA23 » 29 jan 2018, 01:09

Effenberg je napisao/la:
AA23 je napisao/la:Pa Effe zar babuka nije pare donio? :?

Znaš da uvijek možeš računati na babuku kad treba love da donese, pogotovo protiv ovih ruševina :mrgreen:
Ma sta ce donositi @1.22 kvotu. Da guram glavu na piljevinu necu a hendikepe setova pokrio ne bi za neke vece kvote. Tako da sam mirno odgledo mec a ionako slabije igram u zadnje vrijeme. Dobro bas mirno opet nisam jer sam navijao za naseg (ta cu navijat tamo za nekog Svicarca koji ionako ima para ko Saban Saulic :rol: )

Jest pouzdan to nema sta al zavrnu ga na kvoti. Nego sto su ga vodili u katakombe nakon 4.seta, objasnjenje? I sto pusta Ivana onoliko blizu Mirke? :hmmmmm:

Sreca pa nema mu u timu Stepaneka ko kod Noleta inace bi bilo svasta.
:mrgreen:
Ljuba ima posebne privilegije, ipak uspješniji kao trener od Edberga i Annaconea :mrgreen:

Avatar
Jeftha
Postovi: 2671
Pridružen/a: 08 okt 2015, 15:51
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la Jeftha » 29 jan 2018, 01:17

Effenberg je napisao/la: Nego sto su ga vodili u katakombe nakon 4.seta, objasnjenje?
Pomustafio se, i to na dvaput.
Remember, remember the 5th of November.

"On je nogometni Christoph Waltz – savršeni glumac za ulogu lošeg momka kojeg je lako voljeti i kad na terenu radi odvratne stvari."

Corruptio optimi cuiusque pessima.

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la Unofficialpage » 29 jan 2018, 13:53

Edin TM87 je napisao/la:Hahahahah joj polemika bodi kazu strucnjak im otisao s foruma, pa taj "strucnjak" ne znas jel' vise nasmijavao i brukao se ovdje ili na SK forumu, nek' mu je sretno al' posto ne moze da podnese da ne vrijedja one koji misle drugarcije nije mu mjesto na forumu. Nece bolje proci ni na SK ako krene vrijedjat ;)

Al' eto vjerovatno mu je lakse tamo pisati jer moze poredit Nadala i Djokovica do sutra prica kako je ovaj bolji, ovdje Nadal Federer prestalo pit vode. Sad moze njima tamo nabadat nekog GOATa laznog, a kad je Nole dominir'o Rafu nije tamo isao nego ovdje je pisao o Federeru kako je njegovo proslo i kako ga Nadal stize za koju godinu. Tako da :wave: :wave: :wave:
Nije ovo pisao na SK forumu, pišem i ja tamo i ovaj post nisam našao, na skoro svim većim forumima sam i ne znam sa kojeg foruma je ovo post. Očigledno da ima još neki dobar forum a ja ne znam za njega. :mrgreen:
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
jestamaji
Postovi: 16492
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la jestamaji » 29 jan 2018, 14:38

Unofficialpage je napisao/la:
Edin TM87 je napisao/la:Hahahahah joj polemika bodi kazu strucnjak im otisao s foruma, pa taj "strucnjak" ne znas jel' vise nasmijavao i brukao se ovdje ili na SK forumu, nek' mu je sretno al' posto ne moze da podnese da ne vrijedja one koji misle drugarcije nije mu mjesto na forumu. Nece bolje proci ni na SK ako krene vrijedjat ;)

Al' eto vjerovatno mu je lakse tamo pisati jer moze poredit Nadala i Djokovica do sutra prica kako je ovaj bolji, ovdje Nadal Federer prestalo pit vode. Sad moze njima tamo nabadat nekog GOATa laznog, a kad je Nole dominir'o Rafu nije tamo isao nego ovdje je pisao o Federeru kako je njegovo proslo i kako ga Nadal stize za koju godinu. Tako da :wave: :wave: :wave:
Nije ovo pisao na SK forumu, pišem i ja tamo i ovaj post nisam našao, na skoro svim većim forumima sam i ne znam sa kojeg foruma je ovo post. Očigledno da ima još neki dobar forum a ja ne znam za njega. :mrgreen:
gdje god to bilo, ako je bodi napisao onda je napisao drugačije nego što ovdje piše :D ma srediće to edo kad budu slijedeći put igrali tenisa :)



p.s. ma nema veze i ako je otišao sa foruma, jedan pitar manje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la leorey » 29 jan 2018, 19:14

jestamaji je napisao/la:
Unofficialpage je napisao/la:
Edin TM87 je napisao/la:Hahahahah joj polemika bodi kazu strucnjak im otisao s foruma, pa taj "strucnjak" ne znas jel' vise nasmijavao i brukao se ovdje ili na SK forumu, nek' mu je sretno al' posto ne moze da podnese da ne vrijedja one koji misle drugarcije nije mu mjesto na forumu. Nece bolje proci ni na SK ako krene vrijedjat ;)

Al' eto vjerovatno mu je lakse tamo pisati jer moze poredit Nadala i Djokovica do sutra prica kako je ovaj bolji, ovdje Nadal Federer prestalo pit vode. Sad moze njima tamo nabadat nekog GOATa laznog, a kad je Nole dominir'o Rafu nije tamo isao nego ovdje je pisao o Federeru kako je njegovo proslo i kako ga Nadal stize za koju godinu. Tako da :wave: :wave: :wave:
Nije ovo pisao na SK forumu, pišem i ja tamo i ovaj post nisam našao, na skoro svim većim forumima sam i ne znam sa kojeg foruma je ovo post. Očigledno da ima još neki dobar forum a ja ne znam za njega. :mrgreen:
gdje god to bilo, ako je bodi napisao onda je napisao drugačije nego što ovdje piše :D ma srediće to edo kad budu slijedeći put igrali tenisa :)



p.s. ma nema veze i ako je otišao sa foruma, jedan pitar manje :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Ne znam sta balite za njim ko da je profesionalni teniser pa nesto sad on zna sto niko ne zna. :lol:

Cim koristi svaku priliku da spusti GOATA a uzdigne Rafu, yebes to razumijevanje tenisa. Federer je tenis.
27.10.2020

samosarajvo
Postovi: 3651
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la samosarajvo » 29 jan 2018, 19:47

AA23 je napisao/la:
I na kraju, mnogo toga mogu i može se osporiti kod Švajcarca, ali dugotrajnost i vjera u sebe poslije 7 godina tenisa gdje nije bio skoro nikakav faktor u Djodal eri - kapa do poda.
Ja znam samo da je Novak spriječio Federera od osvajanja novih GS titula u eri od 2012-2018.

Wimbledon 2014, 2015, USO 2015te.

3 GS-a, tako da ovo što reče bodi da Federer nije bio skoro nikakav faktor u Djodal eri pada u vodu debelo.

Izbacio mu je Novaka 2011te sa Roland Garrosa, igrao 3 GS finala nakon one grozne 2013te godine, 2016tu prešao sa povredama skoro cijelu.

Ne znam ustvari šta ta Djodal era predstavlja uopšte, to neki novi pojam? :mrgreen:

Federer je najkonstantniji teniser od svih prisutnih, to što su ova dvojica doživljavali svoje najbolje godine tada ne umanjuje Federera i njegovu pojavu kao i učinkovitost na turnirima, osjećam se ja lično uvrijeđen jer ovo je kao da kažeš da je Federer bio 7 godina niko i ništa, što je naravno netačno.
Djodal era je era koja je trajala od pocetka 2011 godine pa do polovine 2014 godine.Drugim riječima 3 i pol teniske sezone.Ove margine predstavljaju ogroman napredak u kvaliteti igre Novaka Djokovica(2011) te ogroman pad u igri Rafaela Nadala prouzorkovan povredama (polovica 2014).
Za obojicu se moze reci da su bili blizu svog vrhunca veci dio tog perioda.Rafa je imao jednu tezu povredu u drugoj polovici 2012 pa do pocetka 2013 godine poslje koje se uspjesno vratio i to je to.Novak je manje više sve vrijeme bio na vrhuncu.

U tom periodu je odigrano 14 grend slemova.Od njih 14 čak 10 su osvojili Novak Djokovic i Rafael Nadal tj po 5 svaki.To je nešto preko 70%.
Preostali GS osvajači su Andy Murray sa dvije titule te Stan Wawrinka i Roger Federer sa po jednom.

Mislim da je 70% dovoljan procenat da se jedan solidan period od 3,5 godine nazove erom dvojice igrača.Ipak ne pričamo o periodu od pola godine ili godinu i procentu od 45%-50%.


Što se Rogerovog učinka u toj eri tiče mišljenja su podjeljena.
Rezultatski je to ja mislim skromno, ili u nesto boljem slucaju prosjecno.A Roger je sve samo ne prosjek pa nisam siguran da li je zadovoljan sa tim rezultatima.Ja dam sa njegov fan ne bi bio zadovoljan sa time.Bilo je i nekih problemcica sa zdravljem ali ne u tolikoj mjeri.
Što se tiče predstave na terenu, eh to je već druga priča.Mislim da je tu bilo par intervala sa vrhunskom igrom Rogera.Iskreno ne znam koja verzija Rogera bi pobjedila Novaka sa WB-a 2014 i pogotovo 2015 godine? Mozda samo ona iz 2006 i 2007, i to mozda.
Ili npr Rafu sa AO-a 2012 i 2014 gdje je Roger od 6 mogucih setova osvojio samo 1.Vjerujem da te verzije nema.

Tako da ste strane Roger nema biti sta ljut na sebe. Čak vjerujem da su ga te dobre partije koje je izgubio i drzale motivisanim znajući da će ponovno doći njegov period.

Avatar
AA23
Postovi: 16072
Pridružen/a: 27 okt 2012, 12:55
Lokacija: Where the legends are born.
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la AA23 » 29 jan 2018, 21:25

2013 je Rogerova definitivno najgora godina, jedna titula i to je sve.

2012 je bila fenomenalna, osvojio Wimbledon (dobio Djokovića i Murraya), IW, Madrid (plava šljaka), Rotterdam i Dubai, Bazel, finalista OI, finalista WTF-a.

Godinu prije igrao finale RG-a protiv Nadala pritom izbacivši prije Novaka Đokovića, osvojio WTF, osvojio prvu titulu u Parizu, a i Bazel, izgubio čuveno polufinale na USO gdje je imao 2 meč lopte opet

2014ta, Dubai, finale Wimbledona (Djoković), Bazel, finale WTF (nije ni izašao zbog leđa), osvojen Davis Cup, titula Mastersa u Šangaju, titula u Sinsinatiju, Halle i finale od Wawrinke izgubio u Monte-Carlu.

Ne bih stvarno dalje, rekao sam već da je 2016ta loša godina jer je doživio opasnu povredu zbog koje je išao na operaciju, a prije tih godina je imao problema sa leđima (Monfils Davis Cup i opet su osvojili)



Tako da kao zaključak, apsolutno se ne slažem sa ovom bodijevom konstantacijom da je Federer bio skoro nikakav faktor u ovoj takozvanoj "Djodal" eri, nidje veze iskreno, Federer je opet tu i osvajao titule, niti je ispao iz ikakvih utrka niti favorita, Federer je svake godine osim 2013te i 2016te bio itekako opak faktor, čuj 7 godina Roger nikakav faktor :roll:

Avatar
delko
Postovi: 3565
Pridružen/a: 06 avg 2011, 18:15
Kontakt:

Re: Grand Slam

Post Postao/la delko » 29 jan 2018, 22:24

Naravno da je Roger bio znacajan faktor i u to doba, iako nije igrao na nivou ove dvojice - ipak su oni mladji i imali su svoj PRIME, Roger iz 2006. bi mnogo vise napravio ili onaj sa prve polovice 2017. Ali reci da Roger iz 2006. bi MOZDA bio konkuretan - to je suludo :) npr. Od 2003. (Agassi je imao 33 tada) pa do 2005. igrali su 8 puta i svaki put ga je Roger pojeo :) znaci tako bi trebali i ova dvojica sa Rogerom ali on je bio i vise nego konkurentan ipak - kao sto je i dan danas sa skoro 37 :)
★★★★★★★★★★
Roger Federer
Borac Banjaluka
NEW JERSEY Nets
" ?
★★★★★★★★★★

Odgovori

Natrag na “Tenis”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.