NK Čelik Zenica (opšte diskusije)

PonosniSmogovci
Kontakt:

Re: NK Čelik Zenica (opšte diskusije)

Post Postao/la PonosniSmogovci » 04 nov 2019, 01:20

Da Bogdom naš klub ima bar 1% pomoći lokalnih privatnika/privrednika kao što ima Velež, a da ne pričam o crvenim noćima i pomoći iz dijaspore. Nažalost, naš starac je najzaduženiji sportski kolektiv u BiH bez bilo kakve podrške lokalne zajednice i lokalnih firmi i trenutno je u vlasništvu veoma ozbiljnog kriminalca s Bosfora.

U zadnjih dvadeset godina njegovog postojanja naš Čelik je služio kao aparat za pranje para lokalne SDA stranke koja je do prije 4g imala jako uporište u Zenici. Izbore su izgubili ponajviše zahvaljujući antiSDA kampanji Robijaša i navijača Čelika koji su se u tom trenutku borili za usvajanje statuta ( 1 član - 1 glas ), usvajanja reprograma prema poreskoj te otpisa dugovanja prema javnim preduzečima. Po nekim procjenama ova dva duga čine 50%-75% ukupnih dugovanja kluba. Na tadašnjim izborima, kao nezavisni kandidat pojavljuje se Fuad Kasumović, bivši član SDA stranke, bivši direktor NK Čelik, te veoma blizak prijatelj prethodnog gradonačelnika rahmetli Huseina Smajlovića. Po čaršiji se priča, da kap koja je prelila čašu pa je Fuad napustio stranku bilo nepojavljivanje nikoga iz vrha SDA na Husinoj dženazi. Tijekom kampanje, Fudo "the King" obećava kule i gradove, potpisuje memorandum kojim se obavezuje da će ako on postane gradonačelnik po hitnoj proceduri biti usvojen novi statut, potpisan reprogram i da će se dugovanja otpisati. Došli su izbori, Kasumović je pobjedio, SDA nikad gore nije prošla ali su ipak nekako dobili večinu za jedan mandat u GV.

Nedugo zatim, statut se usvaja, publika se vraća na Bilino, sve je krenulo kako se zamišljalo ali ubrzo se dolazi do prvog problema, a to je povlačenje jednog uglednog zeničkog biznismena koji je trebao voditi klub i postavljanje do tada predsjednika sindikata obrazovanja, čovjeka koji nema veze s sportom na mjesto direktora. Tadašnji statut koji je usvojen nije mogao zaživiti bez usvajanja reprograma i tu dolazimo do prvog političkog prepucavanja između SDA i Kasumovića preko Čelika. Kasumović je govorio da je grad prezadužen, da ne postoji način da se vrača toliki dug, predlagao je dirigovani stečaj kluba, a zato vrijeme u klubu su počele izlaziti na površinu bezbroj tužbi, dugova za koje do tada navijači Čelika uopšte nisu znali. Vrijeme je prolazilo, pomaka nije bilo, nezavisna grupa građana "Za Čelik" - skupina intelektualnih građana ovog grada i navijača ovog kluba koja je i predložila novi statut, koja se i borila s politikom, koja je i pokazala malu dozu svijetlosti u ovoj zeničkoj tami, se povlači. Po meni, velika greška ali momke razumijem upotpunosti jer su očekivali da će imati puno veću podršku lokalne zajednice, simpatizera i navijača kluba ali nažalost mi smo sredina u kojoj ljudi se prodaju za sitno. Da smo tada imali Robiju uređenu ko sad i da je NGG izdržao još malo možda bi i bilo nešto drugačije ali...

Nakon njihovog povlačenja, Kasumović dovodi "investitora". U javnosti se na sva zvona predstavlja kao spasitelj kluba. Na skupštini su članovi mogli birati između dvije opcije : 1.) Gašenje kluba; 2.) Prepuštanje kluba "investitoru" koju je ponudu predstavio na listu A4 formata. Nakon skupštine, Aydin Olgun preuzima klub. Nedugo zatim, grad potpisuje reprogram prema poreskoj i plaća ga od para od izdavanja poslovnih prostora na stadionu. Rata reprograma iznosi 23-24 000, a od izdavanja grad dobije 32 000.

Dvije godine nakon preuzimanja, ne može se reći da Turčin nije uložio para. Otplačeno je tu dosta tužbi, plate igračima su koliko toliko redovne, a nisu nimalo male. Mnogi ljudi okoristili od njega. Mislim da ni sam ne zna kakva je stvarna situacija ali to dovoljno govori o njegovoj ozbiljnosti. Porijeklo para i način na koje su se one ulagale je za neke opsežne Interpolove istrage.

Ove tužbe će sigurno biti isplačene. Ako ne bude htio investitor, uplatiće ih Kasumović jer mu nikako ne treba da se Čelik, simbol grada, u izbornoj godini izbacuje iz lige i sigurno neće propustiti da ubere koji poen i da se opet predstavi kao spasioc kluba. Problem je u tome što Bog sami zna koliko tih tužbi ima i što rokove za uplačivanje preko svojih lobija u savezu kontrolišu Hamko Begagić - čovjek od 100 funkcija i Zaim Mujezinović -bivši predsjednik kluba koji i zastupa 80% igrača koji tuže klub, a obojica su kadar SDA stranke.

Eto to je ukratko priča o klubu koji je taoc politike i to politike u Bosni. Sve dok je tako, on ne može napredovat i još dugo će služiti kao sredstvo borbe između raznoraznih političkih lobija pogotovo u predstojećoj izbornoj godini. Ugasiti ga neće i ne smiju!

DO ZADNJEG ČOVJEKA!

Zoom088
Kontakt:

Post Postao/la Zoom088 » 04 nov 2019, 07:49

Jel' vi stvarno mislite da ce bilo koji politicki subjekt dozivjeti poraz ili pasti zbog sportskog kolektiva?
De ljudi, trznite se malo i sagledajte stvari realno. Pogledajte Slobodu. Godinama se koprca, bila je pred gasenjem, odnsno prakticno je bila i ugasena samo je trebalo "udariti pecat", a onda se pojavio Azmir Husic i sprijecio najgori scenario. U tom periodu sam zivio na podrucju TK i znam kakvo je raspolozenje bilo medju navijacima Slobode, odnosno da su Jasmina Imamovica (gradonacelnika Tuzle) krivili za propast FK Sloboda, kao i gasnje kosarkaskog kluba, jednog od simbola Tuzle i sporta u BiH opcenito. Nevidjena novinarska hajka je podignuta protiv J. Imamovica, pa cak i uz neoborive dokaze kao sto su recimo dopisi i "instrukcije" kontra Slobode i Fukara pisani na kompjuteru gradonacelnika licno, Jasmin je i te godine odnio ubjedljivu pobjedu na izborima.

Nekoliko kilometara dalje, u Lukavcu, kandidat za nacelnika opcine u kampanji kaze kako ce Radnicki iz Lukavca biti tretiran kao i ostali klubovi sa podrucja opcine (do tada je odlukom Opcinskog vijeca imao status kluba/kolektiva od posebnog interesa). Taj isti covjek pobjedjuje na izborima za nacelnika, Radnicki pada i propada (eno se bori za opstanak u Drugoj ligi FBiH - Sjever)...SDA se ne miri s porazom na izborima i preko Opcinskog vijeca raspisuje referendum za opoziv nacelnika. To je bio totalni fijasko SDA jer je nacelnik odnio ubjedljiviju pobjedu i dobio vise glasova za ostanak na poziciji nego sto je imao na izborima.

Znam da nije politicki forum, ali ovo su samo neki primjeri da nijedan sportski kolektiv niti navijaci nekog kluba ne mogu "prijetiti" bilo kojem politickom subjektu jer za to u BiH jednostavno ne postoji kriticna masa. Kod nas klubovi ovise od politike, a ne politika od klubova.

Sretno Celiku i Robijasima u teskoj borbi koju trenutno vode. Iskreno se nadam da cete pronaci put da stanete na zdravu granu. :thumbup:
LaHko je biti doktor lingvistike. Budi doktor lingvisistike!

UstanikSBII
Kontakt:

Post Postao/la UstanikSBII » 04 nov 2019, 10:11

Pa koliki je uopće dug Čelika? Jel to itko živ zna? Iskreno mi je žao što je takav klub doveden u ovakvu situaciju! Nažalost krivci su u vašim redovima. Al evo i da se plati sad tih 100 000, jel ima još tih dugova pa da se opet za 10ak dana ne javi nešto slično?!
Dulce et decorum est pro patria mori.

D.Af.KO 13.88.II.SUBe96.

Ideal je vječan, jači i bolji od bilo koje titule!

zenicanin
Kontakt:

Post Postao/la zenicanin » 04 nov 2019, 11:34

UstanikSBII je napisao/la:
04 nov 2019, 10:11
Pa koliki je uopće dug Čelika? Jel to itko živ zna? Iskreno mi je žao što je takav klub doveden u ovakvu situaciju! Nažalost krivci su u vašim redovima. Al evo i da se plati sad tih 100 000, jel ima još tih dugova pa da se opet za 10ak dana ne javi nešto slično?!
Ne zna niko tacna dugovanja.Vjerovatno ce biti jos dugova koji ce se pojaviti i kada bi ovaj vratili,jer vec smo na neki nacin pojedine manje dugove isplatili,a sad je cifra dosta ozbiljna..Novi su uvijek dolazili.Celik ima visemilionski dug prema javnim preduzecima u Zenici,za koje je otpis obecan,al nikad ispunjen koliko ja znam..

Harika
Kontakt:

Post Postao/la Harika » 04 nov 2019, 11:37

Treba u pravilniku licenciranja promjeniti pravilo. Ovako klubovi koji igraju samo evropu po pravilniku moraju uraditi reviziju i istu dostavit. To trebaju raditi svi klubovi u Premijer ligi.
Arsenal FC, FK Željezničar, Damir Džumhur, Nikola "Niko" Kovač, Roger Federer

JonSnow
Kontakt:

Post Postao/la JonSnow » 04 nov 2019, 11:38

UstanikSBII je napisao/la:
04 nov 2019, 10:11
To niko živ ne zna. Osim dugova prema poreznoj upravi stalno se javljaju bivši igrači i SDA poslovni subjekti. Ne bi me čudilo da za godinu dana današnji igrački kadar bude potraživao razna dugovanja.
Kad imaš b,lokirane račune i kad nemaš transparentno poslovanje, mogu ti svi slati potraživanja i tako te blokirati.

JonSnow
Kontakt:

Post Postao/la JonSnow » 04 nov 2019, 11:39

Harika je napisao/la:
04 nov 2019, 11:37
Treba u pravilniku licenciranja promjeniti pravilo. Ovako klubovi koji igraju samo evropu po pravilniku moraju uraditi reviziju i istu dostavit. To trebaju raditi svi klubovi u Premijer ligi.
Slažem se.
Međutim, bolje je inzistirati da se izglasa zakon o sportu i sportskim kolekltivima jer bez nekog oblika privatizacije ova liga nema ni budućnost, a ni smisao.

dinodino2019
Kontakt:

Post Postao/la dinodino2019 » 04 nov 2019, 11:40

Ove nove dugove je napravio Turcin i nemojte brkati neke stvari, ne placa covjek redovno, duguje za doprinose **** takvog investitora :?

Odgovori

Natrag na “Premijer liga BiH”

Trenutno korisnika/ca: celikmilan, samoposteno, Vanja8, vest, VLADA129 i 22 gosta.