Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 01 dec 2020, 19:27

branimir85 je napisao/la:
27 nov 2020, 17:14
Prati li tko EP u sportskom penjanju :D
Vrlo zanimljiv i brzorastući sport koji će doživjeti i premijeru na OI u Tokiu. Šteta što se ne dijele medalje po disciplinama, već bit će kombinacija sve tri discipline. Ali to je bio uvjet za primanje.
Ako netko želi pratiti i gledati
Pratio sam malo onog Slovenca, dobar je bio, a Ruskinja izdominirala kod žena
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
jestamaji
Postovi: 16503
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la jestamaji » 01 dec 2020, 19:57

koje su tri discipline? ja znam da ima boulder, koje su dvije ostale?

mada, sve te x-games discipline na olimpijadama sve manje smisla imaju, fali još samo da ples uvedu :D

Avatar
branimir85
Postovi: 14869
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la branimir85 » 01 dec 2020, 20:51

@Rio
Ako si gledao sad za vikend to je bila borba za posljednju kvotu za OI, dijelila se samo jedna kvota za obe konkurencije. Srpkinja je bila blizu, završila druga iza ruskinje. Slovenci neće imat predstavnika u muskoj konkurenciji, ali zato kod žena imaju dvije Garnbret i Krampl. Garnbret jedan od favorita za zlato, pošto je sjajna u leadu i boulderu, iako je lošija u brzom, ali sigurno će sad i više pozornosti posvetiti toj disciplini.

@Jesta
Lead, Boulder i brzo penjanje, to je nešto kao sprint na 100m :D meni je sport dosta zanimljiv i mislim da će se u budućnosti na OI dijeliti medalje po disciplinama, jer je dosta praćen, a ne kao sad samo jedan set medalja.
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 01 dec 2020, 21:22

Nedavno je ona Ruskinja cini mi se oborila svjetski rekord u brzom, ispod 7 sekundi cini mi se , prva u historiji

Tu Slovenku Garnbret sam malo pratio ranije, mogla bi do medalje vrlo lako, mlada.je bas, jedino je u brzom penjanju malo slabija

Po meni su Ondra i Megos top, cak je ovaj prvi dolazio u BiH i penjao i postavljao smjerove, na chill and drill festivalu prosle godine kod Banjaluke u kanjonu Vrbasa.

Kod nas je sad bas doslo do ekspanzije tog sportskog penjanja, negdje sam procitao da imamo najvise opremljenih smjerova po glavi st u Evropi.

Imamo dvojicu vrhunskih alpinista i penjaca, Tombu Andelica i malog Irijana, od Durme sina, iz Zenice. On penje kd malih nogu i vec ima bruku ispenjanih prvenstvenih smjerova, i spremaju on i Tomba i Eiger da zajedno odrade, trebali su ove godine al korona ih zeznula.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
branimir85
Postovi: 14869
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la branimir85 » 01 dec 2020, 21:32

Nije prva, već druga a to je sad bilo na EP i to u Q, a kasnije je ispala u SF rundi.


:tokralju:
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 17 dec 2020, 20:36

Na K2 ove zime ima 5 ili 6 timova koji idu da se upisu u historiju kao prvi koji ce popeti zimi, jer je jedino jos on ostao od 14 vrhova iznad 8k koji nije nikad ispenjan zimi.

A bilo je pokusaja, sto govori koliko je tesko u ovom periodu godine, zbog ekstremne hladnoce i vremenskih (ne)prilika.

Tu je i Nims Purja, sa svojim timom koji je prosle godine odradio svih 14 vrhova za oko 7 mjeseci, sto je najbrze ikad za jedno 7 godina ispred svih ostalih.

Osim njega od stranaca, tu je Islandjanin John Snorri, koji je vec tamo na baznom kampu i popravlja uzad. Tu su i domaci Pakistanci otac i sin Sadpara, te trio tim Nepalskih serpa, kao i jedan veliki tim od 45 ljudi sa Nepalcima i nekim evropljanima.

Nims ide sada bez kisika, a ovo prosle godine je bilo sa kisikom. Prosle godine je legendarni rus Urubko koji je vec ispenjao svih 14 bez kisika trebao penjati zimi Broad Peak ali je odustao zbog loseg vremena morao iako je u jednom momentu bio sam krenuo sa 6k, kao sto je znao raditi na Gasherbrumu kad je penjao bez ikakve komunikacije i kisika isto zadnju dionicu sam, lik je jedan od fascinantnijih u ovom sportu, obzirom sta je sve postigao.

Tako da ce biti zanimljivo iscekivati vijesti sa ovih ekspedicija :D

Everest je vec odavno postao vise turisticka atrakcija, i biznis dok je K2 puno tezi i smrtonosniji. Mislim da Anapurna ima najveci procenat smrtnosti od ovih iznad 8k.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..


Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 16 jan 2021, 13:23

Pao je i K2 :tokralju: :tokralju: :tokralju:

Braća Nepalci maloprije ispisali historiju :clap:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
branimir85
Postovi: 14869
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la branimir85 » 22 jan 2021, 12:21

:stop: :oops:
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la ASD » 01 feb 2021, 23:29

Jedini timski olimpijski sport koji nikada nisam nešto specijalno pratio je hokej na travi.
Gledao sam i klupska i nacionalna takmičenja, ali nikad nisam ulazio u tom.
Tek nedavno sam kao veliki ljubitelj njemačkog jezika krenuo sa praćenjem njemačke Bundeslige.

Da li je neko nekad pratio, šta mislite o ovom sportu.
Vrijedi malo propratiti u susret olimpijskim igrama.

Avatar
branimir85
Postovi: 14869
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la branimir85 » 02 feb 2021, 03:03

ASD je napisao/la:
01 feb 2021, 23:29
Jedini timski olimpijski sport koji nikada nisam nešto specijalno pratio je hokej na travi.
Gledao sam i klupska i nacionalna takmičenja, ali nikad nisam ulazio u tom.
Tek nedavno sam kao veliki ljubitelj njemačkog jezika krenuo sa praćenjem njemačke Bundeslige.

Da li je neko nekad pratio, šta mislite o ovom sportu.
Vrijedi malo propratiti u susret olimpijskim igrama.
Zadnje sto sam gledao je SP od prije 3 godine :mrgreen: Znam da sam nekad gledao neko klupsko natjecanje za prvaka Europe, ako tako nešto postoji,igrao je neki njemački klub.
Mene zanima koja je liga najbolja, gdje igraju najbolji igrači i igračice (jbga gledala se Gaučosice u Riu),koliko zarađuju najbolji cca i postoji li kakvo klupsko natjecanje gdje se sastaju najbolji klubovi iz različiti država. :D
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
jestamaji
Postovi: 16503
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la jestamaji » 02 feb 2021, 09:28

branimir85 je napisao/la:
22 jan 2021, 12:21
:stop: :oops:
vidjećmo šta će biti. šta bude biće!
najgore od svega je da će možda otkazati olimpijadu koja je egzistencijalno prijeko potrebna sportistima u 90% sportova, a vjerovatno će progurati besmisleno EP koje u ovim vremenima nikome ne treba a posebno ne profi fudbalerima

branimir85 je napisao/la:
02 feb 2021, 03:03
ASD je napisao/la:
01 feb 2021, 23:29
Jedini timski olimpijski sport koji nikada nisam nešto specijalno pratio je hokej na travi.
Gledao sam i klupska i nacionalna takmičenja, ali nikad nisam ulazio u tom.
Tek nedavno sam kao veliki ljubitelj njemačkog jezika krenuo sa praćenjem njemačke Bundeslige.

Da li je neko nekad pratio, šta mislite o ovom sportu.
Vrijedi malo propratiti u susret olimpijskim igrama.
Zadnje sto sam gledao je SP od prije 3 godine :mrgreen: Znam da sam nekad gledao neko klupsko natjecanje za prvaka Europe, ako tako nešto postoji,igrao je neki njemački klub.
Mene zanima koja je liga najbolja, gdje igraju najbolji igrači i igračice (jbga gledala se Gaučosice u Riu),koliko zarađuju najbolji cca i postoji li kakvo klupsko natjecanje gdje se sastaju najbolji klubovi iz različiti država. :D
meni je hokej na travi vazda bio spojen sa tamo nekim indijcima i pakistancima, ono po principu neznaš igrat kriket, mrš tamo idi igraj hokej na travi :mrgreen:

ali ono navijanje argentinskih navijača na olimpijadi u riju je bilo nevjerovatno, niko od njih ne samo da nije doživio takvu atmosferu u svome sportu nego nije nikad ni igrao pred više od 5% toga broja gledalaca :mrgreen: :mrgreen:

sve ostalo, nemam pojma

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la ASD » 02 feb 2021, 09:57

branimir85 je napisao/la:
02 feb 2021, 03:03
ASD je napisao/la:
01 feb 2021, 23:29
Jedini timski olimpijski sport koji nikada nisam nešto specijalno pratio je hokej na travi.
Gledao sam i klupska i nacionalna takmičenja, ali nikad nisam ulazio u tom.
Tek nedavno sam kao veliki ljubitelj njemačkog jezika krenuo sa praćenjem njemačke Bundeslige.

Da li je neko nekad pratio, šta mislite o ovom sportu.
Vrijedi malo propratiti u susret olimpijskim igrama.
Zadnje sto sam gledao je SP od prije 3 godine :mrgreen: Znam da sam nekad gledao neko klupsko natjecanje za prvaka Europe, ako tako nešto postoji,igrao je neki njemački klub.
Mene zanima koja je liga najbolja, gdje igraju najbolji igrači i igračice (jbga gledala se Gaučosice u Riu),koliko zarađuju najbolji cca i postoji li kakvo klupsko natjecanje gdje se sastaju najbolji klubovi iz različiti država. :D
Da, bilo je to takmičenje na Eurosportu, prije ca. 10 godina. Mislim da se i tad zvalo Eurohockey liga.

Prije svega da kažem. Kako je sport jako slab. Vaterpolo je puno popularniji. Jako je teško naći informacije o rosterima igrača, a kamoli nešto više.
Roller hockey je recimo puno razvijeniji.

Nešto kao NBA liga ne postoji. Bio je pokušaj sa indijskom ligom ali mislim da je to propalo 2017. godine. Tada su se okupljali najbolji igrači iz čitavog Svijeta.
Ja pratim njemačku ligu i to je najbolja liga u Evropi, možda i u Svijetu, ko će ga znati.
Uglavnom, tu su njemački igrači uz pokojeg stranca. Pro Recco ovdje ne postoji, to jest ekipa koja će se napuniti kvalitetnim strancima jer uglavnom igrači igraju u državi iz koje dolaze.
Sport je eto jedva profesionalan i sigurno se igrači ne bave ovim zbog zarade nego zato što vole, po koji može uzeti finu zaradu, ali ima tu draž da je poprilično izjednačen za razliku od nekih drugih sportova. Pogotovo na evropskom nivou kada se nakupi ekipa iz Njemačke, Holandije, Belgije, Španije i Engleske.
jestamaji je napisao/la:
02 feb 2021, 09:28

meni je hokej na travi vazda bio spojen sa tamo nekim indijcima i pakistancima, ono po principu neznaš igrat kriket, mrš tamo idi igraj hokej na travi :mrgreen:

ali ono navijanje argentinskih navijača na olimpijadi u riju je bilo nevjerovatno, niko od njih ne samo da nije doživio takvu atmosferu u svome sportu nego nije nikad ni igrao pred više od 5% toga broja gledalaca :mrgreen: :mrgreen:

sve ostalo, nemam pojma
Tako nekako. Ovaj sport im se borio sa kriketom ali je davno izgubio bitku.
Najveći sportista Indije svih vremena je hokejaš. Dhyan Chand.
Bezbroj je legendi o njemu. Jedna je da je to sportista koji je najviše zadivio Hitlera na njegovim OI, te je davao bruku para da ovaj igra za Njemačku.
Ima jako puno spomenika u zemlji, jedan u njegovoj državi Uttar Pradesh je baš ogroman. :D

Avatar
branimir85
Postovi: 14869
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la branimir85 » 02 feb 2021, 12:45

U Nizozemskoj je hokej čini se odma iza nogometa u ekipnim sportovima, ali igrači i klubovi baš od toga nemaju puno.
https://www.rtlnieuws.nl/economie/busin ... _from=rtlz
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la ASD » 02 feb 2021, 13:09

Pa da.
Njemačka liga je najjača, a prenosi idu preko youtubea, a te prenose rade klubovi.
Znači, nešto kao što je tv prava ne postoji.
Tereni su tako pravljeni da ni nemaju puno mjesta na tribinama. Obiteljski sport. To što prodaju ulaznica je samo bonus.
Uglavnom sve ide preko sponzora.
Ali mislim da nema puno luđaka po Njemačkoj, Holandiji ili Belgiji koji će keširati puno i dignuti sport na svojim leđima.
Kao recimo što bi to južnjaci radili (Recco u vaterpolu).
Stvarno je čudno za reći ali je vaterpolo puno popularniji sport (gledanost) i puno više keša je u pitanju, iako svi znamo kakva je situacija u vaterpolu s kešom.

Ovo je sport koji prije svega opstaje zbog entuzijazma i tradicije. Prenosi se s očeva i majci na sinove i kćerke.
Lige su poluprofesionalne, u svim klubovima imaš igrače koji žive od tog, oni su ti koji prave razliku. Imaš one koji mimo hokeja imaju poslove, čak i strani igrači. Imaš studente i školarce.
U Indiji ili Pakistanu je to možda profesionalnije. Teško je vjerovati da Indijac mimo hokeja i radi jer su radni uslovi tamo loši. To može proći samo u Zapadnoj Evropi, a da se održi top nivo.

Koliko je to loše, toliko je i dobro.
Loše je jer je to sve poluprofesionalno i jako puno informacija fali. Ko to prati aktivno teško je znati rostere ekipa i transfere igrača.
Dobra stvar je izjednačenost. Nema gigantskih klubova kao u drugim sportovima koji kupe sve najveće talente. Draž je i dalje tu. Nisu je uništili novac i globalizacija.

Malo gledam na wikiju ekipe iz koje dolaze indijski reprezentativci:
Indian oil corporation, petroleum sports promotion board, punjab armed police, railways sports promotion board. Uglavnom, velike kompanije.

Još nešto da kažem. I Japan je tu. Vidim da imaju igrače po australskoj ligi.

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la ASD » 02 feb 2021, 14:34

Još jedno pitanje.
Šta znate na šta vas asocira Roller hockey?

Na koje zemlje vas asocira, na kakav nivo sporta vas asocira itd.

Avatar
jestamaji
Postovi: 16503
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la jestamaji » 02 feb 2021, 14:37

na dvije stvari, prvo rollerball i johnatan (james caan, uloga u kojoj je bio bolji nego u kumu), drugo roller girls :mrgreen:

p.s. za ove mlađe, rollerball je ono što je john mctiernan svojom verzijom upropastio

Avatar
jestamaji
Postovi: 16503
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la jestamaji » 02 feb 2021, 14:43

branimir85 je napisao/la:
01 dec 2020, 21:32
Nije prva, već druga a to je sad bilo na EP i to u Q, a kasnije je ispala u SF rundi.


:tokralju:
ovo potvrđuje darvinovu teoriju :mrgreen:

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la ASD » 02 feb 2021, 14:47

jestamaji je napisao/la:
02 feb 2021, 14:37
na dvije stvari, prvo rollerball i johnatan (james caan, uloga u kojoj je bio bolji nego u kumu), drugo roller girls :mrgreen:

p.s. za ove mlađe, rollerball je ono što je john mctiernan svojom verzijom upropastio
Roller girl iz Boogie Nightsa? :D

Doduše, svi sportovi na rolama te na to dvoje mogu asocirati.
Pitanje je bilo za jedan specifičan sport.
Inače se od 2017. godine održavaju World Roller Games :D
Ja i Branimir bi to trebali ispratiti 2022. godine. :D

Avatar
jestamaji
Postovi: 16503
Pridružen/a: 04 apr 2013, 09:46
Kontakt:

Re: Ostali sportovi (veslanje, gimnastika, jedrenje, ekstremni sportovi...)

Post Postao/la jestamaji » 02 feb 2021, 14:52

google kaže buenos aires. idete u argentinu ili šta već?

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 17 gostiju.