Šah

Atletika, stoni tenis, šah, plivanje, vaterpolo, biciklizam, ragbi...

Moderator/ica: rio_Ferdy88

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13137
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Admir_Sa » 24 apr 2012, 23:22

Zagor je napisao/la:
barbarez je napisao/la:
Zagor je napisao/la:Imam pitanje u vezi nekih pravila u šahu. Kada pijun dođe do kraja šahovske table i ima mogućnost uzeti novu figuru, e sad me zanima da li može uzeti figuru koju vec ima na tabli, tj. npr. ima kraljicu i hoce da uzme jos jednu kraljicu tj. uzme drugu figuru (npr. topa) al samo je preokrene i ona postaje kraljica . valjda sam dobro ovo objasnio ??? :D ja i jaran danas igrali i on rece da taj potez moze, ja prvi put cuo..
To moze ,kad igras klosarski sah po mahali,ali kad je pravi u pitanju,ja mislim da mozes izvuci samo figure koje su ti pojedene,tj vratiti neku od njih,za koju mislis da ti treba,ili ti je preostala
pa tako sam i ja kontao, al eto nek neko potvrdi za zvanicna pravila...meni je to malo glupo da mozes uvesti jos jednu kraljicu, pa da imas dvije..
mozes uvest 8 kraljica (koliko ima pijuna)+ona tvoja teoretski, tako da po zvanicnim pravilima vrijedi da mozes uzeti koju hoces figuru. u iole ozbiljnijem šahu pravo su rijetke situacije da protivnicki pijun uopste dodje u tu situaciju
nema potpisa

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 25 apr 2012, 16:29

Zagor je napisao/la:Imam pitanje u vezi nekih pravila u šahu. Kada pijun dođe do kraja šahovske table i ima mogućnost uzeti novu figuru, e sad me zanima da li može uzeti figuru koju vec ima na tabli, tj. npr. ima kraljicu i hoce da uzme jos jednu kraljicu tj. uzme drugu figuru (npr. topa) al samo je preokrene i ona postaje kraljica . valjda sam dobro ovo objasnio ??? :D ja i jaran danas igrali i on rece da taj potez moze, ja prvi put cuo..
Može se uzeti bilo koja figura (makar ona bila u igri) tako da se teoretski može imati čak 9 kraljica u igri! Na turniru se to uradi tako što se zovne sudac da ti donese novu kraljicu, a kad se igra, kako barbarez kaže ''klošarski šah po mahali'' onda se obično uzme top i preokrene naopako ili se već nekako snađete, jer tu nisu bitne te sitnice za pravila.
Evo i s wikipedije o tome objašnjeno formalnijim jezikom, ja ipak pišem pučkim govorom :):
''Promocija: kada pješak dođe na posljednje polje (bijeli pješak na osmi red, odnosno crni pješak na prvi red) pretvara se u jednu od teških figura, po izboru igrača: damu, topa, lovca ili skakača. U slijedećem potezu, ta figura može igrati kao i svaka druga. (Početnici ponekad misle da se može promovirati samo u damu. To je gotovo uvijek slučaj, ali postoje i pozicije gdje je drugačija promocija bolja. Isto tako pogrešno je mišljenje da se može promovirati samo u one figure koje su prethodno izgubljene.)''
Inače igrao sam turnirski šah 5 godina tako da ako ima netko bilo kakvo pitanje o pravilima ili nečemu vezanom uz šah slobodno neka pita ili na temi ili na PP.

Avatar
Zagor
Postovi: 5505
Pridružen/a: 27 jul 2008, 14:03
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Zagor » 25 apr 2012, 20:54

e hvala, nisam to znao ;) .
"Dobar dan, mi smo FK Sarajevo, izvolite se branit"

"OOOooOOO Šta se desilo, pa te ludo volim Saraj"vo
AAAaaaAAA Niko nikada neće znati šta se dešava""""

kompleks zvani *Sarajevo*

bh_navijac
Postovi: 202
Pridružen/a: 12 avg 2009, 11:33
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la bh_navijac » 27 maj 2012, 22:51

danas veoma jak sahovski turnir u Bugojnu
http://www.bug.ba/bojan-kurajica-slavio ... -2012.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13137
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Admir_Sa » 14 avg 2012, 23:04

Tužna vijest danas je obišla Balkan i cijeli svijet, umro je veliki velemajstor Svetozar Gligorić :cry:
nema potpisa

Avatar
Kiselikrastavci
Postovi: 185
Pridružen/a: 16 feb 2013, 00:13
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Kiselikrastavci » 22 feb 2013, 03:51

Moze li mi neko reci, kakvo je trenutno stanje u BH-reprezentaciji pred olimpijadu iduce godine? Slabo pratim desavanja u BH-sahu, znam da je 90-ih BiH imala respektabilnu reprezentaciju koja je spadala i u svjetski vrh, predvodjenu Sokolovim, Kurajicom, Nikolicem, Dizdarevicem... Ko nastupa za BiH trenutno i kakvi su planovi za buducnost, perspektiva?
Sportski pozdrav
To je samo posao. Trava raste, ptice lete, valovi udaraju u pijesak. Ja tucem ljude. (Muhamed Ali)
Potrosio sam devedeset posto zarade na pice i zene. Ostalo sam spiskao. (Dzordz Best)

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 05 maj 2013, 00:53

Trenutno su najbolji igrači: Predojević(2616), Nikolić(2603), Šarić(2572), Stojanović(2514), Kurajica(2514), Dizdarević(2511) i Kadrić(2465). Predojević je 179., a Nikolić 216. igrač svijeta, a k tome su i njih dvojica uvijek najupitnija za nastup. Tako da ne očekujem ništa bolji rezultat od prošle olimpijade, kada smo bili 54., a nastupali su za nas: Kurajica(2551), Dizdarević(2499), Stojanović(2495), Kadrić(2418) i Tomić(2423).

FOURTHOFFICIAL
Postovi: 3249
Pridružen/a: 12 feb 2013, 19:40
Lokacija: Sarajevo grade moj - this is the city I most enjoy !
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la FOURTHOFFICIAL » 05 maj 2013, 01:30

Kadrić moj haver. :D Kaže da se priprema uveliko. ;)
Seo rušilac - Inače,momak je legenda,mislim na Sea

Avatar
newton_heath_lyr
Postovi: 3348
Pridružen/a: 19 mar 2008, 15:40
Lokacija: Miričina
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la newton_heath_lyr » 29 jun 2013, 14:47

http://www.nezavisne.com/sport/sah/Izje ... 98397.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Bas me cudi da sportsport nije ni rijeci posvetio ovome.
https://www.facebook.com/fklokomotivamiricina

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13137
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Admir_Sa » 29 jun 2013, 23:49

newton_heath_lyr je napisao/la:http://www.nezavisne.com/sport/sah/Izje ... 98397.html

Bas me cudi da sportsport nije ni rijeci posvetio ovome.
zato sele Pjanica svaki dan u drugi klub :D
nema potpisa

Avatar
Admir_Sa
Postovi: 13137
Pridružen/a: 31 mar 2008, 23:16
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Admir_Sa » 13 nov 2013, 18:28

2-2, sva cetiri remija nakon prve cetiri partije za prvaka svijeta, anand-karlsen
nema potpisa

Avatar
FliX
Postovi: 4704
Pridružen/a: 13 nov 2011, 22:55
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la FliX » 17 dec 2013, 01:26

Admir_Sa je napisao/la:2-2, sva cetiri remija nakon prve cetiri partije za prvaka svijeta, anand-karlsen
I osvoji Magnus titulu..

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 15 jun 2014, 16:51

Danas je završena 13. po redu premijer liga BiH u šahu. Pobjednici su šahisti Širokog Brijega za koga su nastupili velemajstori Mladen Palac i Ante Brkić iz Hrvatske, velemajstori Bojan Kurajica i Milan Vukić iz BiH, međunarodni majstor Željko Bogut iz BiH, ženski FIDE majstor Aleksandra Dimitrijević iz BiH i Blago Vukoja, inače predsjednik kluba, koji je morao uskočiti 1 kolo umjesto Boguta :D Čestitke mojim klupskim suigračima, 2 titula prvaka zemlje za nas :)

Avatar
BurningLegion
Postovi: 1265
Pridružen/a: 29 maj 2014, 16:54
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la BurningLegion » 16 jun 2014, 10:21

Cestitke momci, titula je titula u svakom slucaju. :mrgreen:

Nema u kojem sportu ne ubijamo. :thumbup: :clap:

Avatar
Kevin
Postovi: 6104
Pridružen/a: 25 okt 2008, 00:54
Lokacija: Hercegovina
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Kevin » 16 jun 2014, 10:23

hahahahahahaha

i u šahu široki u vrhu

:clap: :clap: :clap:
HKK ŠIROKI - Ponos Hercegovine ® NK ŠIROKI BRIJEG


Avatar
branimir85
Postovi: 14864
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la branimir85 » 15 nov 2018, 16:56

prati li itko situaciju između Carune i Carlsena :?:
naravno ne da gleda sedmosatni meč :mrgreen:
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 16 nov 2018, 01:02

branimir85 je napisao/la:prati li itko situaciju između Carune i Carlsena :?:
naravno ne da gleda sedmosatni meč :mrgreen:
Pratim ja. Izuzev prve partije potpuno nezanimljiv meč.

Avatar
branimir85
Postovi: 14864
Pridružen/a: 05 jul 2015, 20:17
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la branimir85 » 16 nov 2018, 01:29

Galion je napisao/la:
branimir85 je napisao/la:prati li itko situaciju između Carune i Carlsena :?:
naravno ne da gleda sedmosatni meč :mrgreen:
Pratim ja. Izuzev prve partije potpuno nezanimljiv meč.
ima nešto mistično u njemu,prije sam igrao rekreativno ali loš sam :mrgreen:
ali obožavam pratiti ,a posebno od kad sam se navukao na agadmatorov kanal
baš sam dana uživo pratio na yt kanalu američkom mislim dvoje velemajstora
koji baš govore da se igra dosta zatvoreno posebno s bijelima.
"S jednim milijunom dolara ili s pet, deset ili sto, opet možeš samo jednom dnevno ručati i večerati. "

Avatar
Galion
Postovi: 2771
Pridružen/a: 06 jun 2010, 15:50
Lokacija: Široki Brijeg
Kontakt:

Re: Šah u BiH

Post Postao/la Galion » 16 nov 2018, 09:09

A kompjuteri su učinili šah dosadnim jer danas vrhunski igrači toliko dobro nauče teoriju otvaranja da je skoro nemoguće da netko načini značajniju prednost. A nakon toga ih je teško probiti tako da se uglavnom viđaju remiji.

Odgovori

Natrag na “Ostali sportovi”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.