U Paklu rata!

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Pasha
Moderator
Kontakt:

PostPostao/la Pasha » 18 mar 2018, 23:13

Znaci nista ovdje. Gasi mjesalicu, motaj kablove, kljucaj temu...
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', nikakvi crnjaci i ružne stvari,
ništa mi neće ovaj dan pokvarit', ni umišljene ćurke, ni zli komentari!

Vraćamo ti staru slavu, ne damo te zaboravu!

UstanikSBII
Kontakt:

PostPostao/la UstanikSBII » 18 mar 2018, 23:38

Pasha WroteColonZnaci nista ovdje. Gasi mjesalicu, motaj kablove, kljucaj temu...

Posao, orivatne obaveze i jednostavno vrijem proleti. Posto sam sutra slobodan definitivno izbacim pricu dvije. A znas kako je raditi 8/10h za compom pa onda jos satak ili vise jednostavno ne stigne covjek. Evo bas gledam na tu tematiku dokimentarac sjetih se teme i svakako da sutra ide price!
Dulce et decorum est pro patria mori.

D.Af.KO 13.88.II.SUBe96.

Ideal je vječan, jači i bolji od bilo koje titule!

UstanikSBII
Kontakt:

PostPostao/la UstanikSBII » 19 mar 2018, 18:01

XIV. Zadnji dani u Bosni!

Rat se zakuhao u citavoj Europi i dolazi do presudnih odluka za sve nas! U Bosni je stanje ipak koliko toliko mirno.Bez vecih akcija dok se partizani velikom vecinom skrivaju po sumama i izvode manje diverzantske akcije! Poslan sam u blizinu Zenice da se pozabavimo slucajem 30ak zatvorenika za koje je utvrdeno da su sudjelovali u pobuni protiv hrvatskih vlasti! Prije samog dolaska u zgradu improviziranog zatvora ceka me zapovjednik straze izvjesni Mehmed. Vrlo visok covjek i spreman u svakom pogledu. Drugi hrvatski casnik predaje mu palir sa imenom 14 osudenika koji ce biti pogubljeni. Sve su to komunisticki banditi uhvaceni po SZ Bosni! Vezemo ih po dvojicu i stavljamo u kamione. U pratnji sam sa 10ak njemackih vojnika te jos 20ak domacih vojnika. Stizemo do blizine neke sume gdje sa kamiona skidamo po dvojicu i odvode se u sumu gdje se samo cuje pucanj za pucnjem.

Kada je stigla posljednja skupina silaze dvojica prilicno izmorenih i prebijenih vojnika! Na licu jednog se vidi mirnoca kao da samo ceka kraj. Cujemo kako nesto prica i orilazimo mu blize. On se moli, moleci na Pater noster ( Oce nas na latinskom). Nas zapovjednik zapanjeno zastaje kao i sam pitajuci se odakle komunist poznaje latinske molitve? Na tecnom njemackom nam odgovara da je zarobljen kao njemacki vojnik te da mu domaci nisu vjerovali da nije partizan! Odmah trazimo obustavljanje strjeljana. On tvrdi da je vojnik takoder prije njega odveden bio njemac! Obadvojica su pretuceni toliko jako da su se jedva kretali a oci su im jedva otvorene. Odmah se prekida sve i uz orjetnju sukoba sa domacim snagama vodimo ga u svoj kamion. Covjeka koji je se nalazio sa njim vezan ubijaju vrlo brzo.

Odlazi sa nama u bazu, gdje nam vrlo brzo otkriva da su ih presreli partizani i sasvim slucajno zarobili vecinu su odmah likvidirali ali trebalo im je 5/6 ljudi da im pomognu nositi otetu opremu te su stoga postedeni. U loguru su izgladnjivani i vise puta muceni. Tukao nas je tko god je stigao, rezali su nas nozevima i po nama urinirali. Mislio sam da necu dugo kada su nas poslal da kopamo rov pocelo je granatiranje pobjegli smo u jednu kolibu koju je ubrzo pogodila granata. Uspjeli smo se izvuci al vec su tu bili domaci vojnici. Bio sam toliko izmorne, gladan i pretucen da nisam mogao ni glasa pustiti.

Bilo mi je tesko slusati svjedocenje tog vojnika. Cvrsto sam odlucio da nikad necu pasti ziv u ruke neprijatelju. Rade cu se ubiti nego da me zarobe zivog! Rat je zbilja grozna stvar posebno kad sudjelujes u nekom tako ludom filmu.

D.Af.KO 13.88.II.SUBe96.

UstanikSBII
Kontakt:

PostPostao/la UstanikSBII » 19 mar 2018, 18:03

Pasha WroteColonZnaci nista ovdje. Gasi mjesalicu, motaj kablove, kljucaj temu...

Iako sam morao na poso zbog tebe sam jedu manh pricu natipko preko moba nadam se da si sretan :mrgreen: definitivno se vise ukljucim al evo poso odvuce covjek :D

D.Af.KO 13.88.II.SUBe96.

Pasha
Moderator
Kontakt:

PostPostao/la Pasha » 19 mar 2018, 18:11

Za ove streljane mislim da znam ko su. Cak ima spomenik u krugu KPZ Zenica njima...

UstanikSBII
Kontakt:

PostPostao/la UstanikSBII » 19 mar 2018, 21:30

Pasha WroteColonZa ove streljane mislim da znam ko su. Cak ima spomenik u krugu KPZ Zenica njima...

E sad nisam toliko upucen u tu situaciju ali ako ti jesi i imas neke dodatne podatke bilo bi dobro da napises da malo povezem radnju :D

D.Af.KO 13.88.II.SUBe96.

Pasha
Moderator
Kontakt:

PostPostao/la Pasha » 19 mar 2018, 21:41

Znaci ne mora biti da je to. Al' negdje pocetkom 1942 je streljano 12 ilegalaca sa tetovsko-gradiskog kraja(dva naselja na 5-6 kilometara sjeverozapadno od Zenice). Postavljen im je spomenik u blizini ulaza, a u krugu KPZ Zenica.

Mada opet, takvih egzekucija u periodu rata je bilo "na hiljade"...

FoSte95
Kontakt:

PostPostao/la FoSte95 » 15 apr 2018, 16:10

vidi ja i zaboravio na temu i sada mi pade na pamet da vidim je li se šta novo pisalo :D
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

https://onedrive.live.com/view.aspx?resid=53B854EA5D48DCA9!2651&ithint=file%2cxlsx&app=Excel&authkey=!ABI6BVZzPWLR510

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.