Kolumne Monolog (ili možda dijalog)

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
mandraX
Postovi: 17689
Pridružen/a: 04 dec 2009, 21:52
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la mandraX » 25 jan 2011, 22:51

volimliverpool je napisao/la:Kapa do poda.
+ ;)

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61448
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Virtu4l » 25 jan 2011, 22:52

Chelsea došao do prve duple krune u historiji, a moj drug to nigdje ne spomenu :lol:
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Sexmachineboy
Postovi: 2506
Pridružen/a: 20 sep 2010, 00:20
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Sexmachineboy » 25 jan 2011, 22:56

Svaka čast majstore...
Ryan Giggs' wife Stacy Cooke has walked out on him and been given half of everything he's got. She now has 6 more premier league winners medals than Steven Gerrard.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 04 mar 2011, 11:00

Velikani su pali na tjeme!

Ah ta prokleta hibernacija. Stiče se utisak da u ovom periodu nisam ni za šta; jednostavno, odmaram i dušom i tijelom ne bi li napunio baterije za ono što slijedi. Zašto? Ne znam, al' ovakav sam otkad znam za sebe. No, kako bih se iščupao iz ove kolotečine, pronađem nešto što će(barem za prokleti trenutak) mi preokupirati misli(ne, ne mislim na stručnu literaturu; vrijeme je da se na istoj uhvati prašina).

Vratimo se na naslov ovosedmične kolumne. Da, posudih(po ugledu na naše muzičare :mrgreen: ) isti od jednog nešto starijeg filmskog ostvarenja "The Gods must be crazy"(Bogovi su pali na tjeme). Kad kažem starijeg, to je vezano za period kada mnogi od nas(uključujući i mene, dakako) nisu bili ni rođeni(naime, riječ je o 1980. godini). No, ne želim pisati o filmu, JAR-u(radnja istog je smještena u ovoj državi), već o nečem što ima veze sa sportom.

Juventus
Vjerujem da su mnogi od nas svjedoci uspjeha Stare Dame iz Torina. Ekipa koja je u svojim redovima imala neke od najboljih evropskih igrača(Platini, Del Piero, Nedved, Zidane, Vialli, Baggio, Davids...) spala je na to da se zadovoljava mrvicama te igračima koji ni u ludilu ne zaslužuju nositi dres torinskog kluba. Da, tome je kumovao prokleti Calciopoli(Moggiopoli), nakon kojeg se Juve nije oporavio(prošlo je 5 godina od istog). Ovogodišnje ispadanje iz Europa Lige od, objektivno govoreći, malog Lecha se na samom početku uzimalo sa onom poznatom:"Ma nije nama do tog takmičenja, mi želimo Scudetto". Dobro, vjerujem im da žele Scudetto(nisu jedini, zar ne?), al' sigurno je da im ne vjerujem kada je gore citirano saopćenje za javnost u pitanju. Pobogu, da je to istina, sigurno bi se u tom takmičenju našli igrači iz omladinskog pogona Juventusa, dok bi za to vrijeme neponovljivi Del Piero sjedio u svojoj vili u Torinu. No, kako to nije slučaj, ipak bismo to ispadanje Juventusa mogli poistovijetiti sa nedovoljnom kvalitetom ekipe, a ne sa nedostatkom želje, volje ili šta ti ja znam čega. Da stvar bude gora, ni u Serie A im ne cvjetaju ruže. Porazi od Leccea i Bologne su bili znak za uzbunu(ukoliko isti već nije oglašen i prije toga); znak da je konačno došlo vrijeme da se zaustavi propadanje jednog od najvećih talijanskih klubova(to Juventusu niko ne može osporiti, ma koliko se trudili). Dakako, novac je jedan od ključnih problema; svi smo svjedoci koliko se toga promijeni preko noći(najsvježiji primjer je Manchester City), te kako tradicija ipak pada u drugi(ma možda i treći) plan, a kako se na prvo mjesto stavljaju finansije. Dobro, živimo u teškom vremenu, mora se nekako prehraniti porodica(moram se ovdje dohvatiti i bivšeg NBA igrača Latrella Sprewella koji je izjavio kako sa 17 miliona dolara ne može prehraniti porodicu, te je tražio povećanje plate). U svakom slučaju, mora se priznati da Juventus više nije toliko poženja destinacija kada su vrhunski fudbaleri u pitanju, što je donekle i razumljivo(baš zbog gore navedenih razloga). Uzimajući u prilog i činjenicu da je Bundesliga ukrala jedno mjesto koje vodio u kvalifikacije za Ligu Prvaka upravo Serie A, onda se s pravom može i mora kriviti Juventus. Dobro, krivnja je teška riječ, al' znate šta želim reći. Bez pravih Intera, Milana, Juventusa nema prave Serie A. To je svima jasno, al' izgleda da pojedinci u Torinu ne razmišljaju tako. Ah, nadam se da će doći pameti. Nadam se.
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Razlika je uočljiva, zar ne?

Arsenal...
..."Where next year happens". Vjerujem da smo svi sa nestrpljenjem čekali stasanje golobradih mladića i pokoravanje, kako Engleske, tako i cjelokupne Evrope. Moram priznati da ja jesam. Ekipa čiji je prosjek godina 12, plijeni pažnju svojom prepoznatljivom igrom kratkih pasova i dugog posjeda lopte. No, to im, na njihovu žalost(ne, nije na moju radost, prevarili ste se) ne donosi trofeje. Dobro, Wenger je veliki stručnjak, scouting Arsenala je sigurno jedan od najboljih u Evropi, al' klub poput Arsenala mora osvajati trofeje. Mora, al' to ne čini. Najsvježiji primjer tog neosvajanja smo imali u Carling Cupu kontra mesara iz Birminghama(znamo šta je Taylor učinio Eduardu). Tako blizu, a tako daleko - najbolje bi se moglo opisati stanje Arsenala nakon tog finala. Ekipa koja u svojim redovima ima Van Persie-a, Nasrija, Walcotta, Fabregasa, Wilsherea je morala osvojiti ovaj trofej, kako konačno skinuli breme nesretnika sa svojih pleća. Morali su, no nisu to učinili. Dobro, za razliku od Juventusa, i dalje su u igri za još 3 trofeja(Liga Prvaka, Premiership i FA Cup), al' mora se priznati da je potrebno puno sreće, znanja i volje da bi se došlo do istih. Pitanje je koliko toga posjeduje ova ekipa Arsenala?! Istina, vjerovatno ću biti pod paljbom što sam napisao nešto o Arsenalu, al' vjerujem da će me izvući naslov kolumne. Pobogu, Arsenal jeste velikan.
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]

Lyon
Da svakoj seriji dođe kraj, pobrinuli su se igrači i stručni štab Lyona. Ekpa koja je osvojila Le Championat 7 puta uzastopno(2002-2008.), u posljednje 2 godine igra poput osrednjeg kluba(dobro, prošlosezonski uspjeh u CL se može pohvaliti, jer nije tako jednostavno doći do polufinala istoimenog takmičenja). Hm, možda sam prestrog prema njima, al' bacivši pogled na njihov sastav, jednostavno se moramo zapitati šta je kočnica njihovog napretka? Ili, bolje rečeno, ko je kočnica istog? Puel? Hm, vjerovatno, ako mene pitate. Osoba koju je upravo to polufinale spasilo otkaza(i činjenica da ima isuviše jak ugovor po kojem bi u slučaju otkaza dobio ogromnu svotu novca), al' osoba koja odavno ne može povezati konce Lavova. Cris, Toulalan, Gourcuff, Lisandro, Lloris, Pjanić, Bastos, Cissokho bi se u slabašnom Le Championatu morali prošetati, a ne strepiti od mogućeg neizlaska na evroosku scenu. Mah, dvije godine stvarno nije dug vremenski period(mnogi su u suši i duže; pročitaćete o kome je riječ), al' opet se pozivam na snagu ekipe i finansijsku stabilnost kluba. Hm...
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]


Liverpool
Mislim da bismo o Redsima mogli napisati romane, al' pokušaću to sve zbiti u jednu kolumnu(naravno, u istoj oni nisu glavna uloga, pa neću ići tol'ko duboko u samu srž problema). Posljednju titulu u ligi su osvojili prije 21 godinu, a to je za Liverpool ipak predug post, morate priznati. Dobro, činjenica je da su se na evropskoj sceni uspjeli održati, te da su osvojili 4 trofeja u posljednjih 10 godina(ispravite me ako griješim). Hm, prije negoli me napadnete, moram reći da su u istom tom periodu(dakle, posljednjih 10 godina), osvojili i 4 kupa(2 Liga Cupa i 2 FA Cupa). No, to opet ne mijenja činjenicu da je nešto trulo u državi Liverpool(malo Shakespeare-a nije na odmet). Ekipa koja je prošle godine postala predmetom ismijavanja, ni ove sezone ne stoji baš najbolje, a dovoljan pokazatelj za to je i izjava Torresa kako odlazi iz kluba jer želi osvajati trofeje(ruku na srce, teško da bi iste mog'o osvojiti u Liverpoolu, al' kako stvari stoje, ni u Londonu mu neće cvjetati ruže). Također, previše promašenih investicija(Babel, Maxi, Aquillani, Sissoko, Keane), forsiranje nekih igrača koji, objektivno govoreći, ne zaslužuju nositi dres Liverpoola(pogledati pod "Juventus") i dobijemo prosječan premierligaški klub. Žalosno, al' istinito. Dobro, ove sezone su se stvari malo počele mijenjati, no čini se da je to prekasno(al' valjda bude nešto sljedeće sezone). King Kenny(ovom prilikom mu čestitam rođendan) je postavljen za menadžera kluba, te mu od srca želim da napravi nešto od prosječnog kluba.

[youtube][/youtube]


Izgubih volju za pisanjem(vjerovatno pod dojmovima ovih velikana koji kubure kako na sredini tabele, tako i sa nedostatkom trofeja), stoga vas srdačno pozdravljam.

Do sljedećeg čitanja; iskreno se nadam da ću tada pisati o nešto vedrijim temama.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
adnan24
Postovi: 7775
Pridružen/a: 20 mar 2008, 23:21
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la adnan24 » 04 mar 2011, 13:39

Kao prvo odlicno napisano :D ...dosta zanimljiv izbor klubova...

Nekako mi ovaj naslov najvise lezi za Juventus i Liverpool...2 velikaaa tima koja danas nemaju svoj identitet,cini mi se nemaju ni predstavu kako se vratiti na stare staze slave. Juventus je pokusao sa nekim pojacanjima ali to ocigledno ne funkcnionise...ispadanje iz europske lige je dosta sramotno za ovakav klub a ni u prvenstvu ne mogu ni razmisljati o nekoj tituli...cak je i "europa" dosla u pitanje...

S druge strane Liverpool kao sto si i ti napisao jednostavno ima previse igraca koji nisu klasa za ovakav tim i sve dok bude tako Liverpool moze sanjati o ligi prvaka,a o tituli da i ne govorim...

Sto se tice Arsenala oni su ipak i dalje dosta stabilna ekipa,u samom vrhu i Engleske lige a i u ligi prvaka su koliko-toliko solidni...imaju taj "peh" neosvajanja titula ali ipak su daleko ispred pomenutog dua...nekako njima fali ono malo da bi napokon napravili korak vise ali opet mislim da klub ide pravim putem...

Lyon takodje gura solidno,opet prave dosta problema u ligi prvaka,eto prosle godine su igrali i polufinale...tesko je osvajati neko prvenstvo 7 godina u nizu i jednostavno je morao doci kraj tom podvigu ali Lyon je i dalje u vrhu francuskog fudbala i vjerujem da ce titula veoma brzo opet doci u njihovo vlasnistvo...

Avatar
VolimLiverpool
Postovi: 4944
Pridružen/a: 23 avg 2010, 23:57
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la VolimLiverpool » 04 mar 2011, 13:54

Nažalost,što se tiče "mog" kluba,ne može se ništa prigovoriti.
Samo Sissoko i nije baš promašena investicija,plaćen je 5.3 miliona eura Valenciji,a bio je važan zadnji vezni te je sa Liverpoolom osvojio Europski Superkup,FA cup i FA Comunitty Shield.Mnogi ga uspoređuju sa Vieirom.Ne mislim da je promašena investicija iako je svoj prvi i jedini gol za Liverpool dao tek u 75. nastupu za klub. :twisted:
You'll never walk alone.

Avatar
mighty_reds
Postovi: 855
Pridružen/a: 28 dec 2009, 01:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la mighty_reds » 07 mar 2011, 15:30

volimliverpool je napisao/la:Nažalost,što se tiče "mog" kluba,ne može se ništa prigovoriti.
Samo Sissoko i nije baš promašena investicija,plaćen je 5.3 miliona eura Valenciji,a bio je važan zadnji vezni te je sa Liverpoolom osvojio Europski Superkup,FA cup i FA Comunitty Shield.Mnogi ga uspoređuju sa Vieirom.Ne mislim da je promašena investicija iako je svoj prvi i jedini gol za Liverpool dao tek u 75. nastupu za klub. :twisted:
i to Sunderlandu sjecam se dobro ;)

Inace odlican tekst u kojem se mogu itekako naci i Juventus i Liverpool.Kad je vec Lyon tu mogu reci da tu pripadaju i Lazio Ajax Borussia (do ove sezone ;) )
The status of being a Liverpool player keeps our players motivated.'
- Bill Shankly

R.I.P. Haris Arapović (hary_ynwa) You'll never walk alone

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 21 mar 2011, 09:14

Martovsko/dugogodišnje/ ludilo

Dok me mami miris kafe(da, ovisan sam o istoj) te dopinguje moje moždane vijuge, odlučih vas napatiti ovog, ne tako divnog, jutra. Ok, pojedinci sigurno znaju na šta se termin "Martovsko ludilo"(March Madness) odnosi. Dakako, radi se o NCAA ligi, al' kako moja malenkost i nije neki zaljubljenik u istu, ostaćete uskraćeni kada je ova tema u pitanju. No, posudih naslov zbog mogućeg ludila koje će zahvatiti BiH(možda ne cjelokupnu teritoriju naše države) u sljedećih nekoliko dana.

Dakle, svi znamo da je ovog vikenda utakmica biti ili ne biti(opet ja sa Shakespeareom) kada su kvalifikacije za evropsko prvenstvo 2012. u pitanju. Da, ugostićemo reprezentaciju Rumunije na stadionu Bilino Polje u Zenici. Moram priznati da je ovo drugi put kako ne'am onaj osjećaj u želucu kada su utakmice reprezentacije u pitanju(znate, onaj osjećaj kada trebate izaći sa nekom djevojkom koju ste dugo imali "na nišanu". Eh, taj. Ja ga ne'am/imam ga :mrgreen: , al' nemam taj osjećaj.)

Šta možemo očekivati od ovog meča, a šta da očekujemo od predstavnika FIFA-e i UEFA-e? Da l' ćemo se pozdraviti sa ozbiljnim fudbalom nakon tog dugo iščekivanog sastanka ili ćemo, pak, i dalje dobiti šamar realnosti koji će samo produžiti patnju kako fudbalera, tako i cjelokupne nacije(ispravka, ne baš cjelokupne, al'...)? O (ne)mogućoj suspenziji ne želim trošiti riječi, stoga ću se samo bazirati na ovaj meč sa Rumunima koji bi nam trebao pokazati gdje se nalazimo.


Safet Sušić je odlučio sa spiska izostaviti Asmira Begovića. Opravdano? Koliko god ja cijenio Begovićeve kvalitete, mišljenja sam da je ovo dobra odluka. Ali...! Da, uvijek ima to ali(navikli smo na to, zar ne?). Ono što je žalosno i što je lično meni zasmetalo(a vjerujem i mnogim drugim) je pozivanje Senijada Ibričića. Poznato je da ni on nije želio putovati u Atlantu na prijateljsku utakmicu protiv Meksika. Da, ne moram ni naglašavati da je Senijad odigr'o revijalnu utakmicu za Hajduk te iste nedjelje. Hm...Dakle, ako ćemo otpisati jednog kvalitetnog golmana zbog nediscipline, zašto ne bismo otpisali i jednog prosječnog veznjaka? Nije li to čudno? Krije li se tu još nešto? Ako ćemo imati dvostruke standarde, dokle ćemo dogurati? Ako ćemo jednim gledati kroz prste a druge kažnjavati zbog istih (ne)djela, šta to govori o nama? Dakako, ne smijemo ni zaboraviti glupost koju je gospodin Sušić rek'o:"Ibričiću je, takoreći, ovo prva greška" :!: Sagledajmo realno ovu izjavu. Šta se iz iste može zaključiti? Da ostali igrači IMAJU PRAVO jednom izbjeći dolazak na reprezentativna okupljanja, zar ne? Puno nelogičnosti, moram priznati. Nije li krajnje vrijeme da se Safetu zakonom zabrani davanje izjava za javnost? Dakako, sasvim mi je razumljiva izjava Asmira Begovića kako se više ne želi odazivati pozivu Safeta Sušića. Očekiv'o sam to. Da se razumijemo, ne opravdavam izlazak u javnost ovakvom viješću, al' ga razumijem. Ni sam se ne bih odazv'o kada bih se naš'o u sličnoj situaciji, moram priznati.

Također, puno polemike je izazvalo pozivanje Maletića u reprezentaciju. Moram priznati da je moje praćenje bosanskohercegovačke Premijer Lige u rangu sa praćenjem pikada, pa ne mogu suditi o kvalitetama istog. Al' ako osobe koje prate istu govore da se radi o najboljem igraču, ko sam ja da im proturječim? Dakako, postoje oni koji na ovo gledaju kroz prizmu nacionalnosti(daleko od toga da sam jedan od njih). Eh, oni su uvrijeđeni što je DARKO dobio poziv za reprezentaciju, jer igra u klubu iz PC-a? Čudan način razmišljanja, al' moram(o) priznati da smo mogli očekivati ovako nešto. Zar ćemo i na reprezentativce gledat kroz klubove za koje igraju/su igrali/? Pa nemojmo pozvati ni Vranješa, pobogu. Na kraju krajeva, nemojmo pozvati ni Avdukića(bez obzira što njegovo ime i prezime "ljepše zvuči" od imena poput Darko ili Ognjen).

Na spisku nema ni Nadarevića, Zeca, a ni polivalentnog Jahića(povreda). Nadarević je prekrižen zbog, pazite sada, nediscipline(neodazivanje na prijateljsku utakmicu sa Meksikom). Naime, isti je im'o povredu, a tog vikenda je igr'o za svoj kukglfkglspor u Turskoj. Dobro, opravdano je izostavljen sa spiska, al' vraćamo se opet na Ibričića. Hm... Nije valjda da vam i dalje ništa ne smrdi? Zekino(oporavljen od povrede) i Jahićevo(i dalje povrijeđen) izostavljanje je razumljivo. Nego, kad smo već kod Jahića, ne mogu a da se ne sjetim Safetove izjave:"Vidio sam rezultat njegove ekipe koja je izgubila sa 4:0. To sigurno znači da on nije u formi, jer je njegova ekipa primila 4 gola." Vjerovatno je to razlog zbog čega su Ramos, Arbeloa(Španija) te Carvalho i Pepe(Portugal) bili izostavljeni sa spiska svojih reprezentacija(sarkazam je u pitanju), nakon visokog poraza od Barcelone.


Džeko nije u formi, Ibišević potopi Dortmund(odigr'o briljantan meč), a onda ga nema nigdje kontra Hannovera(cijela sezona je na toplo-hladno principu), Muslimović je više povrijeđen negoli zdrav, Pjanić odigra sjajno 2 utakmice, pa treću počne sa klupe, Miske u novom klubu(asistencija i zgoditak u prva 2 kola), Salihovića nemamo(suspenzija), Rahimić ne igra u CSKA iz Moskve, dok je Medunjanin i dalje osporavan od strane javnosti jer igra u Izraelu Lulić je standardan u Young Boys-u gdje pruža odlične partije, Štila je u minulom kolu zabio 2 gola za svoj Lech, Bešić nije bio u sastavu Hamburga koji je uništio Koln sa 6:2. Što ovo napisah? Ipak moramo imati u vidu kako i koliko naši reprezentativci igraju u svojim klubovima, zar ne? Dakako, i ovjde se mogu nasmijati Sušićevim riječima:"Neću pozivati one koji nisu standardni u svojim klubovima." Lijepo zvuči, al' stvarnost je drugačija. Rahimić ni sam ne zna kad je posljednji put zaigr'o za CSKA, Miske u Galati nije bio ni na klupi, Muslim je često na klupi za rezervne igrače, Bešić je u amaterima Hamburga. Da se razumijemo, Misketa i Rahimića bih uvijek zvao, Muslimović je sigurno potreban, dok od Bešića možemo očekivati dosta dobroga u budućnosti, al' ono što para uši su riječi Safeta Sušića. Vraćam se na onaj dio da bi mu se zakonom trebalo zabraniti davanje izjava.

Ni Rumunima ne cvjetaju ruže. U kvalifikacije su ušli katastrofalno, tek u posljednje vrijeme Mutu igra onako kako je igrao prije 2 godine(ne zaboravimo da je bio u nemilosti Mihajlovića), Marica nije zaigrao u 2. dijelu sezone, Chivu je standardan, Deac(Schalke) je zalut'o...Nije ovo ona Rumunija sa Hagi-jem, Popescuom, Illieom, Steleom...Ne ovo je Rumunija koja je protivnik po mjeri i koja bi se trebala dobiti(barem na Bilinom Polju). Da l' će Safet uspješno riješiti veoma ozbiljan zadatak? Da l' će uspjeti osloboditi pritiska naše igrače(visi nam suspenzija, pobogu)? Uostalom, svi znamo kako mi igramo "must win" utakmice. NIKAKO! Pucamo pod pritiskom; ne znamo jesmo li pošli ili došli. Jednostavno, to je lekcija koju nikad ne naučismo. Da l' ćemo je naučiti sada? Hm...


Završavam ovosedmičnu kolumnu(šoljica kafe je ispijena), a moram priznati da mi se javlja osjećaj u želucu. Ne, to nije ona pozitivna trema, već neki drugi(svima poznati) osjećaj. Da, pogodili ste.


Uh, od silne zbrke zaboravih poželjeti sreću našim igračima, jer ista će biti prijeko potrebna kontra Rumuna. No, da l' ćemo biti miljenici iste kada FIFA-ini i UEFA-ini dužnosnici budu donosili odluku o našoj budućnosti? E to je već tema za drugu kolumnu.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
sikirica
Postovi: 1872
Pridružen/a: 27 mar 2010, 19:15
Lokacija: Teatar snova!!!
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la sikirica » 21 mar 2011, 10:26

Svaka ti dala za ovo. ;) :mrgreen:
<3 Bosna i Hercegovina <3 Manchester United <3 NK Celik <3

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la NoName » 25 mar 2011, 12:49

Bezveze ti je ova kolumna :P
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 25 mar 2011, 13:46

NoName je napisao/la:Bezveze ti je ova kolumna :P
Nemoj (si) to raditi. Ne'aš pojma kome i za koliko sam prod'o ovaj tekst. :P

Also :mrgreen:, da te ovako pozdravim kad te drugačije ne mogu uganjati. :(
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la NoName » 25 mar 2011, 15:02

To je bila i moja namjera :D Al' da ti ne začatavamo kolumnu, hajmo na temu o Džeki, tamo je uvijek chat :lol:
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 04 jun 2011, 11:32

Run bitch(es), run!

Razočaran sinoćnjom predstavom izabranika Safeta Sušića, odlučih se za još jedno bacanje slova na prokleti papir. Da, već sam dosadio sa ovim ispraznim uvodima, kojekakvim poštapalicama i floskulama, no...Naslov bi svima trebao biti jasan (barem onima koji su gledali sinoćnje paradiranje naših igrača na Giulesti stadionu u Bukureštu). Dobro, da je bogdom naslov jedini problem. Isti bi se lako izbris'o ili prekrižio jednostavnim potezom olovke, no ona sramota od sinoć se ne može tek tako izbrisati ni zaboraviti. Iako je možda neumjesno s moje strane (ne možda, već sigurno), oni koji boluju od Alzheimerove su danas rahat (barem što se tiče sinoćnje sramote).

Kao i u svakom ekipnom sportu, trener je taj koji je prvi na udaru nakon nekog lošeg rezultata. Naravno, ni naš selektor Safet Sušić nije izuzetak. Sigurno svi znate onu pobjednički tim se ne mijenja, zar ne? Eh, pitanje je zašto se u jednoj od bitnijih utakmica u ovim kvalifikacijama selektor odlučio za promjenu? Zašto je u ovom timu svoje mjesto našao Ibričić (ne zaslužuje biti boldovan); čovjek koji ne zaslužuje biti ni u protokolu za utakmicu, a kamoli da bude udarna igla? Dobro, možda bismo tu i mogli shvatiti Safeta da je, recimo, umjesto Ibiševića ubacio Salihovića (da, znam da je povrijeđen, nemojte trčati pred rudo), no onako tromog, nezainteresovanog Senijada je ubacio umjesto čovjeka koji svaki put gine na terenu, koji je pojam za požrtvovanje i borbu za nacionalni dres. To mi nikako nije jasno. Vedo je u posljednje 2 kvalifikacione utakmice postigao 2 pogotka, a svi znamo kako je bio opasan u njima te koliko je prostora otvarao Džeki koji je tako isam postao opasniji po protivnički gol. Trebam li napominjati Vedin doprinos defanzivi i konstantni presing na protivničku odbranu? Naravno da ne trebam, to znaju svi oni koji su pratili našu reprezentaciju u prethodnom periodu. Vedo je sigurno jedan od najzahvalnijih igrača u ovoj generaciji; pravi profesionalac, igrač zadatka...Mah, zašto ja ovo uopće pišem?

Ulaskom tog petog veznjaka, izgubismo mnogo toga, a ne dobismo ništa (lažem, dobili smo 2 gola u prvom poluvremenu). Sigurno je da nismo mogli parirati Rumunima našim najjačim oružjem - veznim redom. Pjanić, Misimović, Medunjanin, Rahimić i već pomenuti Ibričić, su izgledali poput amatera kontra svojih kolega iz reprezentacije Rumunije. Prvonabrojani dvojac slovi za jedne od najboljih veznjaka, zar ne? Eh, pa sinoć ti veznjaci nisu bili u stanju čuvati loptu 3 sekunde, a da ne govorim o nekim duplim pasovima, okomitim loptama ka našem isturenom napadaču ili driblinzima i prodorima kako bi stvorili višak. Ne. To je sinoć bila misaona imenica za naš vezni red (ovdje isključujem Rahimića koji je klasični destruktivac, pa čak i Medunjanina koji je dosta povučeniji u repki negoli je to slučaj u klubu).

Šta tek reći za našu odbranu? Možemo li izdvojiti ijedan dobar potez? Možemo li za nekog reći da je bolji od preostale trojice? Ne možemo. Naravno da ne možemo. No, dakako javnost je, kao i obično, bacila drvlje i kamenje samo na jednog (Mravac), dok harambaša Spahić i dalje slovi kao najbolji defanzivac u regionu. :mrgreen: Inače, ljudski rod ima dvostruke aršine, no kod nas je to baš vidljivo. Kako? Upravo ću za primjer uzeti Spahić - Mravac i Ibišević - Džeko. Spahić odigra katastrofalnu utakmicu (sinoć je bio najslabija karika uz Senijada i Misimovića), a niko mu ništa neće prigovoriti jer se on, pobogu, borio za reprezentaciju prije 10-ak utakmica. Mravac nema pojma, nije kvalitet za reprezentaciju, nije bukvalno ostavio bubreg na terenu protiv Njemačke. Vedad Ibišević ima svojih grešaka, nerijetko loše primi loptu i možda lošije reaguje nego što bi trebao, al' ako iko ostavlja srce i dušu na terenu, onda je to on. I, šta dobije od javnosti? Jedno veliko buuuu i salve zvižduka. Hm, čudno, zar ne? Jutros sam opet gled'o utakmicu (teška srca, moram priznati). Sada sam i slušao debelu svinju Topalbećirevića (još jedan koji ne zaslužuje biti boldovan) i njegove komentare. Zašto on ne reče da je Spaha bio katastrofalan, već se jasno može zaključiti na koga se odnosio i njegov komentar sa press konferencije? Da, Baho, morao si ti napasti Mravca, al' ne smiješ Emiru reći da je sinoć bio smetnja na terenu i da je čudno kako kapiten ostalima daje lekciju iz letargičnosti i nonšalantnosti. No, šta očekivati od prodane duše. Šta?

Safet je sinoć pogriješio, to se dalo primijetiti od prvog sučevog zvižduka. Igrači su loše stojali na terenu, nisu bili dovoljno motivisani (dobro, činjenica je da običnom čovjeku ne bi ni trebala nikakva motivacija kada znaš da igraš za reprezentaciju zemlje koju voliš, no profesionalnim sportistima je potrebno nabildati samopouzdanje i moral), a njegove kasne izmjene (prije svega Senijad) su bile šlag na tortu. No, Safet je sinoć imao petlju uraditi nešto što je, barem meni, bilo hvale vrijedan potez. Javno je prozvao sve igrače za onu sramotu. Tako se to radi. Nadam se da će se tu naći i neka kazna (novčana, prije svega), te da će određeni igrači biti na klupi u sljedećoj utakmici, taman kada bi to značilo da ćemo se oprostiti od ovih kvalifikacija. Hej, pa kad igrači mogu bojkotovati nacionalni grb i jadne navijače koji su prevalili stotine kilometara i izdvojili novac kojeg teškom mukom zarade, zašto ne bi to uradio i selektor? Selektor? Čudna riječ kada se govori o našoj reprezentaciji, zar ne? Ne samo fudbalskoj, već bilo kojoj ekipnoj reprezentaciji BiH. Menadžerske igre, raznorazne ucjene, ti meni - ja tebi igre...Sve je ovo ušlo u svaku poru našeg sporta.

Šta možemo očekivati protiv Albanije? Ah, dobro je i Sušić rekao da ne može obećati ni pobjedu protiv Luxemburga s obzirom na ono što smo sinoć gedali. I u pravu je, dame i gospodo. U pravu je. No, recimo da ćemo dobiti ovaj meč koji se igra na Bilinom Polju. Šta dalje? Opet će se podići galama, slegnuti prašina oko ovoga, te će se narodu zamazati oči da možemo igrati na velikom takmičenju. Možemo, al' sa nekim drugim čovjekom na klupi, nekim drugim zamislima, nekim drugim igračima vođenim srcem i mozgom, a ne promilima, provodom i ženama. Do tada možemo samo izustiti ponekad "Bosna je šampion", al' tako stidljivo da nas niko ne čuje i ne nasmije nam se u lice. Eh, šta doživjesmo.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Avatar
Mythbusters
Postovi: 62
Pridružen/a: 04 jun 2011, 10:01
Lokacija: Izmedju planinu u srcu doline
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Mythbusters » 04 jun 2011, 20:22

. Sigurno svi znate onu pobjednički tim se ne mijenja, zar ne? Eh, pitanje je zašto se u jednoj od bitnijih utakmica u ovim kvalifikacijama selektor odlučio za promjenu? Zašto je u ovom timu svoje mjesto našao Ibričić (ne zaslužuje biti boldovan); čovjek koji ne zaslužuje biti ni u protokolu za utakmicu, a kamoli da bude udarna igla?
Ne moguce da je ta jedna izmjena sve promjenila.
Ulaskom tog petog veznjaka, izgubismo mnogo toga, a ne dobismo ništa (lažem, dobili smo 2 gola u prvom poluvremenu). Sigurno je da nismo mogli parirati Rumunima našim najjačim oružjem - veznim redom. Pjanić, Misimović, Medunjanin, Rahimić i već pomenuti Ibričić, su izgledali poput amatera kontra svojih kolega iz reprezentacije Rumunije.
Tesko se vratiti nakon dva gola,ni barcelona nebi to postigla.
Šta tek reći za našu odbranu? Možemo li izdvojiti ijedan dobar potez?
Ne mozemo.
Safet je sinoć pogriješio, to se dalo primijetiti od prvog sučevog zvižduka. Igrači su loše stojali na terenu, nisu bili dovoljno motivisani (dobro, činjenica je da običnom čovjeku ne bi ni trebala nikakva motivacija kada znaš da igraš za reprezentaciju zemlje koju voliš, no profesionalnim sportistima je potrebno nabildati samopouzdanje i moral), a njegove kasne izmjene (prije svega Senijad) su bile šlag na tortu.
Igraci su vise krivi od Papeta.Ne treba ti motiv kad igras za repku.
Šta možemo očekivati protiv Albanije?
Siguran sam u laganu pobjedu.
Do tada možemo samo izustiti ponekad "Bosna je šampion", al' tako stidljivo da nas niko ne čuje i ne nasmije nam se u lice. Eh, šta doživjesmo.
Zasto stidljivo,ja se ne stidim nicega.Ako se neko treba stidjeti onda su to igraci.


Sve u svemu dobra kolumna.
Dum spiro spero
A.A.A.B

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la NoName » 05 jun 2011, 02:09

Brate monolože, svaka ti je riječ zlatna. Svaka čast, nemam običaj u zadnje vrijeme čitati tvoje komentare jer nešto previše si počeo pametovati :P ali ovaj sam pročitao. Sve je rečeno, sve napisano, nema se šta ni dodati ni oduzeti. Samo mala rezerva kada su u pitanju čestitke selektoru na lupanju po stolu, mislim da je on to malo dramatizirao da bi bilo jasnije da on nije kriv nego igrači. A Baho? I njegovo "tako je selektore, tako je"? Što to nisi prokomentarisao.

Ja uopšte ne vjerujem ni u šta, ove teorije zavjere i to, ne vjerujem čak ni da smo sinoć potučeni do nogu dok ne vidim da je to objavio Mimo Šahinpašić :lol:
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

domineysn
Postovi: 392
Pridružen/a: 20 sep 2009, 18:28
Lokacija: Boston (na čajanki)
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la domineysn » 05 jun 2011, 18:53

Monolog je napisao/la:Run bitch(es), run!

Razočaran sinoćnjom predstavom izabranika Safeta Sušića, odlučih se za još jedno bacanje slova na prokleti papir. Da, već sam dosadio sa ovim ispraznim uvodima, kojekakvim poštapalicama i floskulama, no...Naslov bi svima trebao biti jasan (barem onima koji su gledali sinoćnje paradiranje naših igrača na Giulesti stadionu u Bukureštu). Dobro, da je bogdom naslov jedini problem. Isti bi se lako izbris'o ili prekrižio jednostavnim potezom olovke, no ona sramota od sinoć se ne može tek tako izbrisati ni zaboraviti. Iako je možda neumjesno s moje strane (ne možda, već sigurno), oni koji boluju od Alzheimerove su danas rahat (barem što se tiče sinoćnje sramote).

Kao i u svakom ekipnom sportu, trener je taj koji je prvi na udaru nakon nekog lošeg rezultata. Naravno, ni naš selektor Safet Sušić nije izuzetak. Sigurno svi znate onu pobjednički tim se ne mijenja, zar ne? Eh, pitanje je zašto se u jednoj od bitnijih utakmica u ovim kvalifikacijama selektor odlučio za promjenu? Zašto je u ovom timu svoje mjesto našao Ibričić (ne zaslužuje biti boldovan); čovjek koji ne zaslužuje biti ni u protokolu za utakmicu, a kamoli da bude udarna igla? Dobro, možda bismo tu i mogli shvatiti Safeta da je, recimo, umjesto Ibiševića ubacio Salihovića (da, znam da je povrijeđen, nemojte trčati pred rudo), no onako tromog, nezainteresovanog Senijada je ubacio umjesto čovjeka koji svaki put gine na terenu, koji je pojam za požrtvovanje i borbu za nacionalni dres. To mi nikako nije jasno. Vedo je u posljednje 2 kvalifikacione utakmice postigao 2 pogotka, a svi znamo kako je bio opasan u njima te koliko je prostora otvarao Džeki koji je tako isam postao opasniji po protivnički gol. Trebam li napominjati Vedin doprinos defanzivi i konstantni presing na protivničku odbranu? Naravno da ne trebam, to znaju svi oni koji su pratili našu reprezentaciju u prethodnom periodu. Vedo je sigurno jedan od najzahvalnijih igrača u ovoj generaciji; pravi profesionalac, igrač zadatka...Mah, zašto ja ovo uopće pišem?

Ulaskom tog petog veznjaka, izgubismo mnogo toga, a ne dobismo ništa (lažem, dobili smo 2 gola u prvom poluvremenu). Sigurno je da nismo mogli parirati Rumunima našim najjačim oružjem - veznim redom. Pjanić, Misimović, Medunjanin, Rahimić i već pomenuti Ibričić, su izgledali poput amatera kontra svojih kolega iz reprezentacije Rumunije. Prvonabrojani dvojac slovi za jedne od najboljih veznjaka, zar ne? Eh, pa sinoć ti veznjaci nisu bili u stanju čuvati loptu 3 sekunde, a da ne govorim o nekim duplim pasovima, okomitim loptama ka našem isturenom napadaču ili driblinzima i prodorima kako bi stvorili višak. Ne. To je sinoć bila misaona imenica za naš vezni red (ovdje isključujem Rahimića koji je klasični destruktivac, pa čak i Medunjanina koji je dosta povučeniji u repki negoli je to slučaj u klubu).

Šta tek reći za našu odbranu? Možemo li izdvojiti ijedan dobar potez? Možemo li za nekog reći da je bolji od preostale trojice? Ne možemo. Naravno da ne možemo. No, dakako javnost je, kao i obično, bacila drvlje i kamenje samo na jednog (Mravac), dok harambaša Spahić i dalje slovi kao najbolji defanzivac u regionu. :mrgreen: Inače, ljudski rod ima dvostruke aršine, no kod nas je to baš vidljivo. Kako? Upravo ću za primjer uzeti Spahić - Mravac i Ibišević - Džeko. Spahić odigra katastrofalnu utakmicu (sinoć je bio najslabija karika uz Senijada i Misimovića), a niko mu ništa neće prigovoriti jer se on, pobogu, borio za reprezentaciju prije 10-ak utakmica. Mravac nema pojma, nije kvalitet za reprezentaciju, nije bukvalno ostavio bubreg na terenu protiv Njemačke. Vedad Ibišević ima svojih grešaka, nerijetko loše primi loptu i možda lošije reaguje nego što bi trebao, al' ako iko ostavlja srce i dušu na terenu, onda je to on. I, šta dobije od javnosti? Jedno veliko buuuu i salve zvižduka. Hm, čudno, zar ne? Jutros sam opet gled'o utakmicu (teška srca, moram priznati). Sada sam i slušao debelu svinju Topalbećirevića (još jedan koji ne zaslužuje biti boldovan) i njegove komentare. Zašto on ne reče da je Spaha bio katastrofalan, već se jasno može zaključiti na koga se odnosio i njegov komentar sa press konferencije? Da, Baho, morao si ti napasti Mravca, al' ne smiješ Emiru reći da je sinoć bio smetnja na terenu i da je čudno kako kapiten ostalima daje lekciju iz letargičnosti i nonšalantnosti. No, šta očekivati od prodane duše. Šta?

Safet je sinoć pogriješio, to se dalo primijetiti od prvog sučevog zvižduka. Igrači su loše stojali na terenu, nisu bili dovoljno motivisani (dobro, činjenica je da običnom čovjeku ne bi ni trebala nikakva motivacija kada znaš da igraš za reprezentaciju zemlje koju voliš, no profesionalnim sportistima je potrebno nabildati samopouzdanje i moral), a njegove kasne izmjene (prije svega Senijad) su bile šlag na tortu. No, Safet je sinoć imao petlju uraditi nešto što je, barem meni, bilo hvale vrijedan potez. Javno je prozvao sve igrače za onu sramotu. Tako se to radi. Nadam se da će se tu naći i neka kazna (novčana, prije svega), te da će određeni igrači biti na klupi u sljedećoj utakmici, taman kada bi to značilo da ćemo se oprostiti od ovih kvalifikacija. Hej, pa kad igrači mogu bojkotovati nacionalni grb i jadne navijače koji su prevalili stotine kilometara i izdvojili novac kojeg teškom mukom zarade, zašto ne bi to uradio i selektor? Selektor? Čudna riječ kada se govori o našoj reprezentaciji, zar ne? Ne samo fudbalskoj, već bilo kojoj ekipnoj reprezentaciji BiH. Menadžerske igre, raznorazne ucjene, ti meni - ja tebi igre...Sve je ovo ušlo u svaku poru našeg sporta.

Šta možemo očekivati protiv Albanije? Ah, dobro je i Sušić rekao da ne može obećati ni pobjedu protiv Luxemburga s obzirom na ono što smo sinoć gedali. I u pravu je, dame i gospodo. U pravu je. No, recimo da ćemo dobiti ovaj meč koji se igra na Bilinom Polju. Šta dalje? Opet će se podići galama, slegnuti prašina oko ovoga, te će se narodu zamazati oči da možemo igrati na velikom takmičenju. Možemo, al' sa nekim drugim čovjekom na klupi, nekim drugim zamislima, nekim drugim igračima vođenim srcem i mozgom, a ne promilima, provodom i ženama. Do tada možemo samo izustiti ponekad "Bosna je šampion", al' tako stidljivo da nas niko ne čuje i ne nasmije nam se u lice. Eh, šta doživjesmo.

Nemam šta dodati i oduzeti u principu, odlična napisana kolumna. Nego, što se tiče Arbanasa :D, mislim da tu nemamo pravo kiksati, a kad igramo na svom terenu protiv relativno slabašne ekipe kojoj se na početku posrećilo,... ne bi trebalo biti problema.
Still learning...

Avatar
Devil
Moderator
Postovi: 24076
Pridružen/a: 13 jun 2009, 00:17
Lokacija: Grad Greha
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Devil » 05 jun 2011, 19:35

Dobar tekstic s obzirom koga je pisao. :mrgreen:
Salim se naravno,doro napisano i u vecini se slazem sa tobom i sa ovom dijagnozom.Ja sam neki nazovimo ga "duzi" post napisao 1-2 sata posle utakmice tako da mi se ne da ponavljati,a za mec protiv Albanije opet cu nesta reci.
Nama nakon ovakvog izdanja igraca i selektora ne ostaje nista drugo nego da se nadamo da BIH moze otici u baraz za EP.
Pozdravlja vas Cika Devil. Secajte me se. :)))

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6335
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la _dreamer_ » 06 jun 2011, 00:14

Sve 5, samo ima jedna stvar.

Pape je ubacio 5 igraca u vezni red da bi ojacao i zgusnuo sredinu, i takoreci igrao na "siguricu", a vjerujem da je plan bio da poslije udje Ibisevic u drugom poluvremenu. Vjerovatno bih isto i sam postupio, ili bih Ibija vise povukao. Cilj je bio izdrzati prvo pol, sacekati da se Rumuni unervoze, a onda kad krenu bezglavo, potuci ih do nogu.

A igraci, igraci su pokazali na terenu svoje. 5 nasih veznjaka nije moglo da se sastavi s loptom. Onih 5 igraca koji toliko dugo igraju skupa, koji su skoro u nepromjenjenoj formaciji igrali i proslu tekmu. Ako ti brate @Monolog smatras da je uvodjenje tromog Ibricica tolika greska, ja onda stvarno necu dalje diskutovati. Mislim, jedan igrac (pa sve da je samo stojao na terenu) ne moze napravitu takvu negativnu razliku u kvalitetu igre. Dakle, podbacili su svi, a iskljuciv krivac za to su oni sami. Sto se neko od dama nije javio u ova dva dana, ma ni habera ni od jednog. Znaju da su odigrali sramotno i nemaju sta reci u svoju odbranu. Pape moze biti los trener koliko hoce, ali je ono bila sramotna predstava igraca, a ne Papeta. Da je stavio Dzeku u odbranu, a Spahu u napad, odigrali bi bolje protiv one jadne Rumunije SA PRAVIM ZALAGANJEM.

Koji je razlog nezalaganja, to je druga prica i u to necu da ulazim. Da li su igraci stvarno pali toliko u formi, ili su zeljeli da smijene Papeta, to ne znam.

No dragi moji forumasi, ne zaboravite jedno. Ne zaboravite da je ovo nezalaganje SAMO NA SRAMOTU IGRACA I NIKAKO NA SRAMOTU PAPETA, jer su oni ti koji su stojali na terenu, a ne Pape. I samo je bilo do njih, a ne do Papeta. Mogli su bolje, to zna svako. Nek ih je sramota svih onih navijaca sto odvajaju od usta da bi otisli u rumuniju, sto spavaju po autima ili ko zna gdje vec. Oni Papeta mogu ne voliti radi njegove "limitiranosti", no ono sto su pokazali je samo plod njihove vlastite "limitiranosti", prvenstveno one u glavama. Ako je ona neigra povod ikakvih zavjera ili inata Papetu, trebaju da se sramote sami sebe.

Pisam se ja na takve ljude koji su u stanju radi jednog covjeka igrati protiv sebe i protiv citave nacija, a samo za neki hir, jer to se drugim imenom ne moze nazvati!
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
Virtu4l
Postovi: 61448
Pridružen/a: 15 jun 2008, 23:21
Lokacija: Zvornička 27
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Virtu4l » 06 jun 2011, 22:01

Nema tu druže nikakve logike kada je u pitanju eventualno miniranje selektora, a samim tim i reprezentacije. Voljeli bi oni više nego Pape da se nađu na smotri najboljih, ali neke stvari se jednostavno dese. Jedna loša vuče drugu, pa dođe i treća, itd. Iz bunara se najteže izvaditi. Rumuni su odlično psihološki pripremili utakmicu, stvorili tako negativnu atmosferu kakvu odavno nisam vidio. Naši naivci su popušili tu priču o raspadu Rumuna, pa činilo se da fudbal u Rumuniji prestaje nakon petka. Pape je bio previše dobar, igrači su mislili lako ćemo, već smo ih jednom rastočili i onda se desi on što se desilo...

Krivi su svi, od Hasagića do Sušića.
Evribadi sej Željo
Željoooo

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Kolumne Monolog(ili možda dijalog)

Post Postao/la Monolog » 03 jul 2011, 15:11

Gluhi telefoni

Vjerujem da smo u djetinjstvu svi igrali ovu igru. Dobro, ne znam za ova mlađa pokoljenja koja odrastaju isključivo na virtualnim igricama, al' znam da moja generacija jeste. Vjerujem da znate pravila igre te nema potrebe da pišem o istim, zar ne?

Zašto uopće ovo spomenuh, pitate se? Pa dobro, odgovor je jednostavan. Činjenica je da se u BiH ova igra danonoćno igra. No, ono što je najžalosnije, ne igraju je djeca, već isključivo starije osobe; one koje bi trebale biti dobrano ozbiljnije i na koje bismo se mi trebali ugledati. Eh... Političari, prosvjetni radnici, kojekakve mutikaše, a sada i sportski radnici te mnogobrojni pripadnici 7. sile. Svi oni igraju gluhih telefona, no ne da bi se prisjetili nevinog djetinjstva, već da bi prebacili loptu na protivničku polovicu, skinuli ljagu sa svog imena i prezime ili jednostavno da par dana budu u žiži javnosti. Žalosno, no istinito. Pobogu, zašto bi neko priznao sopstvene greške, kada može okriviti drugoga za iste? (ne)Namjerno pogrešno interpretirane izjave mogu poljuljati ionako poljuljanju atmosferu, to je opće poznata činjenica. Pa nije li logičnije gasiti vatru negoli je dodatno potpaljivati? Ako želiš mir, borićeš se (paradoks) za isti, zar ne? No, što bi neko rek'o:"Gdje prestaje logika, tu počinje Bosna i Hercegovina". Pa u pravu je vala. Ovdje logika igra nevažnu ulogu, dok sve drugo kad-tad ispliva na površinu.
-"Odlučio sam igrati za Bosnu i Hercegovinu, svoju domovinu; domovinu svojih predaka" - povika neko. U narodu to obično zvuči ovako:"Čekam poziv jače reprezentacije, ali kako isti nisam dobio, odlučio sam se da igram za vašu zemlju." I tu onda nastaje ogroman problem. Dok autor originalne izjave nije u stanju opovrgnuti lažne navode, narodu je već ispran mozak i određena osoba je već spaljena na lomači.

Najočitiji primjeri za ovo su vezani za našu fudbalsku reprezentaciju. Dok je prije to bio slučaj sa Medunjaninom, u posljednje vrijeme su glavni protagonisti ove priče Safet Sušić, Asmir Begović, Saša Papac, dok iza kulisa upravljaju novinari, a narod je stavljen između 5-6 vatri. Dosta toga se izgubi u prevodu (prije par dana opet odgledah film sa Bill Murrayom i Scarlett Johansson, pa moradoh iskoristiti ovo), neke stvari ostanu nedorečene, dok druge stvari budu toliko preuveličane da je to čudo Božje. Ah ti novinari :!: Što oni znaju iskoristiti svaku moguću priliku kako bi povećali tiraž. Izgleda da se zaboravljaju osnovni postulati novinarstva. Ili, da se bolje izrazim, ne zaboravljaju se, već su zamijenjeni nekim drugim - novčanim. Novac diktira šta će se i sa kolikim žarom istražiti i napisati. Objektivnost je davno izgubila smisao, tačnost i pravovremenost su misaone imenice...Ah ti novinari :!:

Da ne bi bilo zabune, nisu isključivo oni krivci za svu ovu igru gluhih telefona. Rekoh već, najlakše je prebaciti loptu isključivo na protivničku stranu, pri tome dići ruke i glasno izustiti onu narodnu nisam ja. "Eto ja sam" - povikah ironično gužvajući olovkom ovaj stari list papira s kojim dijelim svoje najmračnije misli. Znamo kako je lako natjerati čovjeka da povjeruje u nešto. Uostalom, par puta izrecite neku laž pa ćete i sami sebe uvjeriti da je ista istinita. Probajte. Tako to kod nas ide. Niskokvalitetni dnevni i sedmični listovi pa i određeni internet portali mogu u trenu preveslati narod. A tu onda nastaje problem. Hamo kaže Hilmi, Hilmo to prenese Mehi, Meho, pak, u pijanom stanju to prenese svima i eto ti poznatog domino efekta. Pokrenutu lavinu je nemoguće zaustaviti, jer dok te izmišljene riječi dođu do autora, šteta je već uveliko počinjena. A šta onda? Da l' dati ikakvu izjavu i pokušati sprati ljagu sa svog imena ili jednostavno odmahnuti rukom znajući da je to borba sa vjetrenjačama? Šta biste vi uradili? Ja ne znam, iskreno govoreći. Stvarno ne znam. Ponekad mislim da bi najbolje bilo sazvati press konferenciju i onda objelodaniti sve, no tada bi dotični mog'o lako dobiti etiketu glumca pa opet sve pada u vodu.

Otišao sam široko, znam. Ne morate me ni opominjati zbog toga. Da l' je teško razgovor obaviti u četiri oka? Da l' slavne ličnosti moraju komunicirati preko novinskih stupaca? Ok, shvatam ja da novinari i prave zvijezde od pojedinih osoba (ne morate me tome učiti), al' problem se rješava lično. Svaki. Nebitno koliko on nebitno izgled'o ili zvuč'o. No, lakše je dobiti besplatnu promociju, čuti svoje ime u raji negoli postaviti stvari onakve kakve jesu. Dobro, nije lakše, al' pojedincima je to bolje i ljepše. Ah ti pojedinci :!:
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 17 gostiju.