Demirova kolumna

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Odgovori
demir44
Postovi: 928
Pridružen/a: 11 dec 2009, 14:42
Kontakt:

Demirova kolumna

Post Postao/la demir44 » 29 jun 2010, 15:09

Da je srece bilo...

Pocelo je u Albaniji,30.11 1995 u Tirani pred 10.000 navijaca se prvi put je stadionom orila Bosansko-hercegovacka himna „Jedna si jedina“ .U to vrijeme selektor Fuad Muzurovic i nije imao neku ekipu koja bi mogla pobijediti neku malo jacu reprezentaciju,medjutim,moralni pobjednik u Albaniji je bila BiH,zbog same cinjenice da smo uspjeli o takvim postratnim okolnostima odigrati susret.Cak u jednom trenutku bilo je upitno i hoce li se utakmica odigrati,zbog nedostatka igraca,a onda su poceli stizati sa svih strana...U toj ekipi,istcali su se kasnije nosioci reprezentacije;Vedin Music,Mo Konjic,Almir Turkovic,pa Husref Musemic,Ibrahim Duro(prvi crveni karton samostalne i suverene BiH)...

Nakon toga smo porazeni od Paragvaja,medjutim,iako je tu utakmicu Fifa registrovala kao sluzbenu,na nju su otputavali igraci tzv reprezentacije Herceg-Bosne!!!

Na red je dosao „revans “ sa Albanijom i to po prvi put na nasem stadionu,u Zenici na Bilinom polju.Pojacani nekolicinom novih i kvalitetnijih igraca tipa Nermin Sabic,Elvir Baljic,Meho Kodro,rezultat je bio 0-0.Treba napomenuti da je u ovoj utakmici debitovao i rahmetli Suad Katana,jedan srcani igrac koji nas je nazalost prerano napustio.


Prva kvalifikacijskaza Sp u Francuskoj utakmica je odigrana u Grckoj,porazeni smo sa 3-0...
Na red su dosle komsije Hrvati,i prvi gol koji je postigao Hasan Salihamidzic,legenda BH Fudbala.Rezultat je glasio 4-1 u korist Hrvatske,a kvalifikacijska utakmica je odigrana,zanimljivo,u talijanskoj Bologni!
Historijska utakmica,iako prijateljska,odigrana je sa trostrukim prvacima svijeta Italijanima,na prepunom Kosevu,pred 40 000 navijaca.Sa jedne strane Elvir Baljic,Hasan Salihamidzic,Vedin Music,Elvir Bolic,Vlatko Glavas,a sa druge Fabrizzio Ravanelli ,Enrico Chiessa,Gianfranco Zola,Francesko Toldo,Paolo Maldini,Impresivno,zar ne!?Medjutim,prije svega srcanom igrom predvodjeni Hasan Salihamidzicom koji je odigrao strasnu utakmicu,pobijedili smo velike Talijane sa 2-1,za veliku euforiju i slavlje na Kosevu.Pogodili su Salihamidzic i Elvir Bolic,te Chiesa za Azurre.

Poneseni pobjedom nad Italijom,u kvalifikacijama za SP dobili smo i Slovence u Ljubljani,sa 2-1,strijelci su bili Bolic i Kodro.Nakon toga smo odigrali jednu veoma dobru utakmicu sa Brazilom,tada aktuelnim svjetskim prvakom,pokleknuli smo tek u 75 minuti,a pogodio je veilki RONALDO.
Sa nesto izmjenjenim sastavom smo otisli na Dunhill cup,te osvojili veoma dobro drugo mjesto,uz poraz 3-0 od Kine u finalu.

Kvalifikacije za SP prvenstvo smo zavrsili kao pretposljednji,sa devet osvojenih bodova,uz po mnogima(a medju njima i autor ovog teksta) najvecu pobjedu svih vremena nad Dancima sa 3 gola u mrezi velikog PETER SCHMEICHELA(Edin Mujcin,Elvir Bolic 2 puta)


Nove kvalifikacije donijele su i novu nadu.Ovaj put za EP u Belgiji i Nizosemskoj.Zdrijeb nas je smjestio u grupu sa Ceskom,Skotskom,Estonijom,Litvanijom,te Farskim ostrvima.Iako smo imali solidnu reprezentaciju,izmedju ostalih igrali su Brabarez,Baljic,Bolic,Hibic,Konjic,Meho Kodro uz selektora Dzemaludina Musovica,bolje od 3 mjesta sa 11 bodova,valjda nije moglo.


Dosle su kvalifikacije za SP u Japanu i Juznoj Koreji.Grupa,na prvi pogled ne tako teska;Spanija,Izrael,Austrija i Lihtestajn.Okosnicu tima su cinili igraci iz prethodnih kvalifikacija,pojacani sa par novih igraca tipa Beslije,Piplice,Dzele Muharemovica uz novog selektora,Misu Smajlovica ocekivali smo mnogo,a dobili jedno veliko NISTA.Dobili smo dva puta Lihtestajn,remizirali sa Austrijom i Izraelom i zavrsili na pretposljednjem mjestu.
Preporod reprezentacije,i njen veliki uspon napravio je novi selektor,proslavljena BH legenda Blaz Sliskovic.U grupi koja nije bas mnogo obecavala,bili smo smjesteni sa Danskom,Norveskom,Rumunijom i Luxemburgom!Takodje,neki bitni igraci su se oprostili,a Sliskovic je odlucio gurnuti u vatru neke nove momke.Dao je priliku Bajramovicu,Hrgovicu,Grujicu,Besliji,Papcu,Hasagicu i napravio veliki posao.Kako nam je samo malo falilo...Dobili smo dance u gostima uz fenomenalnu igru,pa u onoj historijskoj utakmici Norvezane na Bilinom polju uz pogodak Zlatana Bajramovica,kada je Baho urlao „Evo noci,evo ludila“,a Zlatan sa suzama u ocima proslavljao pogodak...Falila je samo pobjeda protiv Danske na Kosevu(Uefa suspendovala Bilino Polje),medjutim,nije nam se dalo.Jedan gol nas je djelio do Portugala.Ali,svi smo bili ponosni na nase igrace,koji su u svakoj utakmici ostavljali srce na terenu,predvodjeni velikim,najvecim,neponovljivim Sergejom Brabarezom!!!


Sliskovic je bio prvi selektor koji nije dobio „nogu“ nakon jednog ciklusa.U kvalifikacijama za SP u Njemackoj,grupa je izgledala ovako;Spanija,SICG,Belgija,Litvanija i San Marino...Opet je zdrijeb bio nemilosrdan.Ali opet smo odigrali jedne odlicne kvalifikacije.Porazeni smo samo 2 puta,dva puta remizirali sa Spanijom,uz onu,dobro poznatu sudijsku kradju kada se u Valenciji utakmica igrala dok Spanci ne izjednace,a uspjeli su u 97 minuti!???I u ovim kvalifikacijama je Sliskovic dodatno podmladio ekipu,ubacio Misimovica,koji je hladnokrvno „povalio Cassilasa “ u sred Spanije,zatim Emir Spahic,Mladen Bartolovic.I opet smo bili tako blizu.Trebala nam je pobjeda u zadnjem kolu nad SICG,medjutim u „grotlu“Marakane,u kojem su nasi navijaci pretrpili sve i svasta,osim casnog poraza sa 1-0,bolje nije ni moglo.Zavrsili smo na 3 mjestu,iza SICG i Spanije...

Kvalifikacije za EP 2008 je ponovo zapoceo Sliskovic,medjutim nakon losih rezultata(Poraz od Grcke 4-0,Madjarske 3-1),zamijenio ga je Fuad Muzurovic,koji je sa sastavom bez 13 standardnih reprezentativaca,koji su bojkotovali nastupe za reprezentaciju uspjeo pobijediti Norvesku u gostima,Tursku kod kuce(prvijenac Edina Dzeke)...U takvom ozracju,zavrslili smo sa mizernih 13 bodova,tokom kvalifikacija stalno su se ponavljale bakljade,reprezentativci su odbijali pozive.Na mjesto selektora je postavljen Meho Kodro,legenda BH fudbala,medjutim dobio je nogu zato sto nije htjeo voditi reprezentaciju u Iran.

Cijela drzava se digla na noge,savez je stjeran u misiju rupu,a onda su glavesine tog saveza izvadile svog Jokera,a on se zvao Miroslav Ciro Blazevic,da da ,onaj isti Ciro koji nam je krao igrace tipa Zivkovic,i koji je govorio kako BiH nikad nece imati reprezentaciju za neki veci domet.Ipak,iako to mnogi demantovali,stari lisac nam je svima zamazao oci.Stvorio je strasnu atmosferu u i oko reprezentacije,vratio sve igrace,osim jednog koji moze reci jedini da je cistog obraza,Sasa Papac...

Medjutim,ne treba osporavati to da je Ciro mnogo napravio u kvalifikacijama za SP u JAR.U grupi sa Spanijom,Turskom,Belgijom,Estonijom i Armenijom uspjeli smo se domoci baraza a tamo nas je cekao veliki Portugal.Kroz kvalifikacije smo ostvarili par velikih rezultata,dobili 2 puta Belgiju,izivljavali se nad Estoncima te ih poslali kuci sa 7 golova.Iza nas su ostali Turska,Belgija...
U utakmicama za koje je zivio svaki navijac BiH,propustili smo priliku da se domognemo SP.Ehhhh,da je srece bilo i da su usle one silne stative i precke u Lisabonu,sad bi mozda gledali nase Ljiljane ili Zmajeve u Juznoafrickoj Republici...

Nakon Cire,koji je dobio „nogu“,na mjesto selektora je postavljen mozda i najbolji igrac svih vremena na ovim prostorima,SAFET SUSIC,a kako ce se snaci,zivi bili pa vidjeli...
Zadnja izmjena: demir44, dana/u 29 jun 2010, 16:24, ukupno mijenjano 1 put.
Rotor Volgograd...

Avatar
Ted Mosby
Postovi: 6366
Pridružen/a: 14 nov 2009, 18:47
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la Ted Mosby » 29 jun 2010, 15:27

Svaka čast, odlična tema
Only ONE UNITED
Kimi Raikkonen:"How does it feels to drive at 300 km/h? - It feels normal."
Srcu mome tiha patnja, oku mome radost i sjaj, Dinamo Zagreb najbolji si znaj
Podrška Jackyu

demir44
Postovi: 928
Pridružen/a: 11 dec 2009, 14:42
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la demir44 » 29 jun 2010, 15:38

Ted Mosby je napisao/la:Svaka čast, odlična tema
Hvala kolega na podrsci...
Rotor Volgograd...

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la NoName » 29 jun 2010, 15:52

Možda je sadržaj dobar ali se ne da čitati. Razbij brate malo u pasuse ovo, ubi u oči :)
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

Avatar
__EmIr__
Postovi: 550
Pridružen/a: 19 feb 2009, 21:11
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la __EmIr__ » 29 jun 2010, 16:02

Super tekst demire
Od malih nogu veliki navijac Anzija, Malage i Man CIty-a

demir44
Postovi: 928
Pridružen/a: 11 dec 2009, 14:42
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la demir44 » 29 jun 2010, 16:22

Hvala Emire...
NoName*,halali brate,prva mi je kolumna,al imat cu na umu kad budem sljedecu radio...Svaka dobronamjerna kritika je dobrodosla ;) ;)
Rotor Volgograd...

Avatar
NoName
Postovi: 5355
Pridružen/a: 07 sep 2008, 15:57
Lokacija: 43° 59′ 20.04″ N, 18° 10′ 41.16″ E
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la NoName » 30 jun 2010, 09:15

E sad je već bolje :) Samo nastavi, kolumna je dobra.
Jbš državu koja nema Nobela, Oskara i Olimpijadu.
Pobjednici ostvaruju ciljeve, gubitnici traže izgovore.
SERGEJ, SERGEJ, SERGEJ BARBAREZ.

demir44
Postovi: 928
Pridružen/a: 11 dec 2009, 14:42
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la demir44 » 26 avg 2010, 12:14

Safete,majstore,nacija je uz tebe...
Pomalo samouvjeren naslov kolumne,zbog same cinjenice da je sve veci broj onih koji pljuju i omalovazavaju rad,lik i djelo neponovljivog Papeta.
Priblizavaju se jos jedne kvalifikacije,ocekivanja kao i uvjek,VELIKA,oni malo pesimisticniji,ili realiniji spustaju loptu na zemlju...

Selektor Safet Susic-Pape,a sta reci o ovom covjeku da vec nije napisano.Kao igrac,gospodin,neponovljiv,najveci svih vremena kojeg je BiH imala...Kao trener,malo drugacija prica,nije imao nekih velikih uspjeha,medjutim,prihvatio se posla u reprezentaciji,kad niko nije htjeo,uhvatio se u kostac sa savezom,te onako tih i povucen,dao nekoliko oprecnih izjava i zamjerki na rad saveza.Nismo li to trazili dok je Ciro bio selektor,kojem je sve do Kosova ravno,kojem je najvaznije bilo potpisati neki astronomski ugovor sa Eronetom,i slicnim gigantima?Ljubio ih je u du-pe dok je bio Selektor,cim je pobjegao u Kinu,odma nasao nesto pametovati...Tipicno od strane starog lisca.
Vjerovatno bih se i ja bunio da smo imali neko bolje rijesenje za selektora,pa eto Pape uletio preko stele,jest al u....Svi nesto pricaju,kad se izabere i imenuje selektor....

Bazdarevic-Jedan od onih koji su veliki "Generali poslije bitke".U svakom intervju;Velika cast bi bila jednog dana biti selektor,sanjam taj dan,a kad dodje izbor,nigdje ga nema,bjezi i od novinara i od ljudi iz Saveza.

Hadzibegicu vazniji posao u Francuskoj 2 ligi,neg da bude selektor,a i on bi sad vjerovatno nasao zamjerku na Susicev rad.

Halilhodzic ne moze u reprezentaciju zbog problema u savezu,nije njemu do para,a sto si onda preuzeo Dinamo,onako rastelovan,u problemima gorim nego nas savez.Bas bi volio da sretnem Vahu da mu ja kazem sto je preuzeo Dinamo,zbog onih milion godisnje plate...Da mu je u Suljo Colakovic ponudio milion,doletio bi on pjesice na potpisivanje ugovora.A znao je popljuvati Ciru,"Sramota je da nam on bude selektor".Znamo i mi da je sramota,eto ti budi selektor,to nije sramota,radi za Cirinu platu,i napravi rezultat kakav je Ciro napravio,digni naciju na noge,i svi cemo ti bit zahvalni.A nije ti sramota preuzeti Dinamo,i to nakon afera o namjestanju,naravno,svu sramotu sapere Mamicev milion za godinu,puta 2,5 godina,uh,fina svota..

Sergej Barbarez,mozda nekad,kad se okali po Njemackim nizeligasima,ovako,iz kopacka za Selektora,to bi vec tesko islo.Tebi Sergej svaka cast,al nisi jos dorastao selektorskoj poziciji.Idealno bi bilo da naslijedis Tulica,pa nakon 2 godine,eto te kao selektor A tima!

Neki spominju Amara Osima,fol neki trener,jest al za ovog cemera od nase lige.


I zato Susicu treba dati podrsku,imamo igracki kadar jaci nego ikad,planetarnu zvijezdu,Edina Dzeku.Prihvatio se posla kad niko nije htjeo,radi za bijedu,vjerovatno zato sto mu je stalo do BiH.I sad bi vi htjeli od njeg da bude Morunho,koji za sat zaradi njegovu mjesecnu platu.Kakav god da je,nas je selektor,i treba da ga podrzimo svim snagama.Ipak je to ikona fudbala sa ovih prostora.
Vedo,Sejo,Miske,Dzeko,Mire,Spaha,Pape,sretno!!!Donesite malo radosti ovoj napacenoj Drzavi!
Rotor Volgograd...

Avatar
Taktičar
Postovi: 779
Pridružen/a: 03 avg 2010, 15:37
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la Taktičar » 26 avg 2010, 16:13

Kada je biran novi selektor bolje opcije od Papeta nije bilo. Halilhodžić, Baždarević i Hadžibegić su imali angažmane, i u stvarnosti su od naših stručnjaka (bilo je tu i par inozemnih imena uključeno u razne priče) jedine mogućnosti bili Sušić i Barbarez. Lično sam se najviše nadao da će obojica biti uključeni u stručni štab repretentacije, Pape kao izbornik, a Barba kao pomoćnik. Nažalost nije bilo tako.
Sušiću sam davao podršku od početka i dajem mu je još uvijek jer želim uspjek naše selekcije. Ali moram priznati da sam postao malo skeptičan prema njegovim trenerskim sposobnostima. Očekivao sam više. Ali sada, šta je tu je. Čovjek je naš selektor i tek mu sada predstoje utakmice od značaja. Nadajmo se da je u stanju izvući pouke iz grešaka napravljenih u prethodnim prijateljskim susretima. Možemo biti nezadovoljni nekim stvarima, ali nemojmo biti negativni dok kvalifikacije još nisu ni počele.
"Float like a butterfly, sting like a bee"

demir44
Postovi: 928
Pridružen/a: 11 dec 2009, 14:42
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la demir44 » 26 avg 2010, 16:46

Taktičar je napisao/la:Kada je biran novi selektor bolje opcije od Papeta nije bilo. Halilhodžić, Baždarević i Hadžibegić su imali angažmane, i u stvarnosti su od naših stručnjaka (bilo je tu i par inozemnih imena uključeno u razne priče) jedine mogućnosti bili Sušić i Barbarez. Lično sam se najviše nadao da će obojica biti uključeni u stručni štab repretentacije, Pape kao izbornik, a Barba kao pomoćnik. Nažalost nije bilo tako.
Sušiću sam davao podršku od početka i dajem mu je još uvijek jer želim uspjek naše selekcije. Ali moram priznati da sam postao malo skeptičan prema njegovim trenerskim sposobnostima. Očekivao sam više. Ali sada, šta je tu je. Čovjek je naš selektor i tek mu sada predstoje utakmice od značaja. Nadajmo se da je u stanju izvući pouke iz grešaka napravljenih u prethodnim prijateljskim susretima. Možemo biti nezadovoljni nekim stvarima, ali nemojmo biti negativni dok kvalifikacije još nisu ni počele.
Imali su angazmane,al su bili u krugu kandidata.I svakako da nisu bili lancima vezani za svoje klubove,da im je stalo sve se moglo rijesiti.Medjutim,ostali su u svojim klubovima,kao i uvjek do sad su odbili reprezentaciju,i to preko novina,al cim neko ne napravi rezultat,prvi su koji bi nesto komentarisali,pogotovo Bazdarevic,koji uvjek ima pricu kako bi mu bila cast da vodi repku,al kad dodje izbor selektora,nigdje ga nema...I slazem se s tvojim komentarom ;)
Rotor Volgograd...

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: Demirova kolumna

Post Postao/la Monolog » 26 avg 2010, 16:56

Ovako, ja sam uvijek za domaćeg stratega negoli za nekog stranca(pišem ovo jer je i Matthaus bio u krugu kandidata). Naravno, mi Balkanci smo čudna sorta. Pazi, koliko god da ima stanovnika, toliko ima i selektora i svako misli da sve zna(dakako, ni ti ni ja nismo izuzeci).

Helem, kada sam vidio konačnu dvojbu(Barbarez vs Sušić), bio sam za Barbareza(iako je isti bez imalo iskustva). Zašto? Pa, prije svega, kao što je i Sušić bio veliki virtuoz, tako je Sergej bio veliki, ako ne i najveći borac u našoj izabranoj vrsti. Moram priznati da sam ga želio i kao selektora mlade reprezentacije, ali svi znamo da je Tulića nemoguće otjerati, tako da...Naravno, Sergej bi tamo "pekao zanat", a onda bi došla na red i naša najdraža i nabolja nogometna vrsta.

Da sam bio "kontra" Sušića, pa i nisam. Na stranu njegovi igrački uspjesi, no trenerski su upitni(no, za razliku od Barbe, barem ih ima). Ima koliko-toliko iskustva, a to je ipak potrebno za vođenje jedne nogometne reprezentacije. Da je griješio prilikom taktike i (ne)pozivanja određenih igrača - jeste. No, polako ali sigurno ispravlja taj spisak(ono što smo svi govorili, sada je on učinio), ostala je samo postavka na terenu. Iskreno se nadam da će i to uspješno riješiti, te da ćemo svi stati uz njega. Da se razumijemo, nisam niti Pitar niti Manijak.

Što se tiče Bajevića, Baždarevića i Halilhodžića. Hm, ja sam za Vahida, dakako. No, kada smo mi tražili selektora, mislim da je on bio tada selektor Obale Slonovače. Bilo bi krajnje neozbiljno napustiti takvu ekipu koju je pripremao za SP(na njegovu žalost, nije ju tamo vodio, ali otom potom). Baždarević je činio čuda sa Grenobleom, no on mi nit' miriše, nit' smrdi. Ni njega, kao ni Sušića ne vidjeh dok nešto ne uradismo(baraž), tako da...

Bajević je u AEK-u, pa i na njega je bilo nemoguće računati. U suštini, bila su samo dvojica. Naš savez nije nikoga više ni kontaktirao, ono su samo bile priče za medije da se ne bi osramotili, te da bi se prikazali kao odličan savez koji traži vrhunske stručnjake.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.