Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Mislite da možete bolje? Izvrstan ste poznavalac situacije u bh. sportu, ali niko, pa čak ni SportSport.ba ne želi da objavi vaš stav? Ovo je vaša rubrika.
Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la dijabola » 18 sep 2013, 12:14

BALKANBASKET 2013

slika
Grupe, kalkulacije, prenošenje bodova, možebitni namjerni porazi Španaca u cilju izbora lakšeg protivnika, prenošenje bodova I ostale gluposti su iza nas. Eliminatorni sistem takmičenja počinje, što i jeste najveća draž svih internacionalnih turnira, posebno ovakvog u kome bi vjerovatno i reprezentacija Donje Vrace imala kakve-takve šanse da izbaci recimo jednu Francusku. O tome koliko je nezahvalno prognozirati bilo šta na ovom Eurobasketu vjerovatno najviše govori činjenica da su pobjednici ovih dodatnih grupa desetkovana Srbija, koja valjda bolju reprezentaciju ima kući nego u Sloveniji, te uvijek nestabilna Hrvatska, u kojoj je donedavno glavni igrač bio Roko Ukić. Da se razumijemo, ovim ne želim da umanjim dosadašnje uspjehe ove dvije reprezentacije (lično navijam za Srbiju do kraja turnira), ali je činjenica da ovakav rasplet grupne faze nisu očekivali ni najveći optimiste među navijačima u Srbiji, odnosno Hrvatskoj. Kao što niko normalan prije početka prvenstva nije očekivao da će recimo Španija u završnicu ući sa posljednje startne pozicije, a Grčka čak ni to. Ovi drugi su me posebno razočarali, vjerovao sam da mogu otići do samog kraja, ali su ih razbile povrede i previše soliranja Vasilija Spanulisa. I Hrvatska u drugom produžetku. Svoje loše smještaje u Sloveniji su napustile još i reprezentacije Belgije, Finske i Latvije. Belgijanci jednostavno nemaju dovoljno kvalitete, a kašnjenje na intonaciju vlastite himne u utakmici protiv Litvanije definitivno nije pomoglo. Fince je zapala teška grupa, ali su se bar oprostili fenomenalnim šuterskim izdanjem i pobjedom protiv Slovenije, što mi je drago. Kao što mi je drago i zbog ispadanja Latvije - sama pomisao na sistem sa 10 jednakih igrača u rotaciji mi se gadi, tristo pick&roll situacija po utakmici da ne pominjem. Toliko o onima koji više nisu na turniru, slijedi najava četvrtine finala.

SRBIJA - ŠPANIJA

slika
Jesu li Španci još jednom namjerno izgubili utakmicu kako bi sebi izabrali protivnika na nekom velikom takmičenju? Ako uzmemo u obzir da su sa Italijom u toj utakmici igrali produžetak i to na način da je Datome sa zvukom sirene pogodio za isti onda nisu. Ako se prisjetimo nekih detalja sa utakmice onda možda i jesu. Kako god, na dušu im je, a Srbija svakako nije bez šansi u ovoj utakmici. Doduše, za pobjedu će im trebati gotovo savršena partija većine igrača, kao i malo sreće, ali kada pogledamo kako su razbili Francusku nije nemoguće. Ključ za njihovu pobjedu u ovoj utakmici će biti zaustavljanje Marca Gasola, što nije lako. Istog je potrebno opteretiti faulima (prepisati recept od Grčke i Italije), maksimalno izmoriti bacanjem što više svježih tijela na njega (Štimac, Gagić i Katić će morati pomoći Krstiću, ali i to bi moglo biti nedovoljno – Marc je mašina) i natjerati ga da radi za svaki poen. Nimalo lako, ali izvedivo. Ako to uspiju, Srbi su u prednosti, jer je rotacija visokih u Španiji nepostojeća. Što manje izgubljenih lopti i kontrola skoka se podrazumijevaju kao najbitnije stavke ovakvih utakmica. Španci ne briljiraju, Calderon više ne ubacuje preko 50% tricu, a Rubio je i dalje prijetnja po svoju ekipu zbog nepostojećeg vanjskog šuta. Dobro, nije više nepostojeći, nekad i pogodi, ali 'Dudini orlovi' će svejedno biti u prilici pomagati sa njega u velikoj mjeri. Uprkos tome, Španija je favorit, najviše zbog činjenice da su u stanju odigrati strašnu odbranu, što su i pokazali u više navrata, a Marc Gasol je ipak najbolji defanzivni igrač NBA lige. Upravo zbog toga, Srbima će biti potreban svaki mogući poen u tranziciji (ali bez srljanja), svako slobodno bacanje i svaki ofanzivni skok. I opet bi mogli ostati kratki. Nema Teodosića da pogodi sa 9 metara, ali ja ipak vjerujem da Srbija može da prođe ako se dobro pripreme i odigraju pameto. A ima li boljeg trenera na turniru za takve stvari od Dude Ivkovića?!

SLOVENIJA - FRANCUSKA

slika
Ah ti Slovenci, kako ih samo mrzim. Ionako mi reprezentacija ove male zemlje nikad nije bila simpatična, a sad su još i doprinijeli ispadanju Grčke. Sabotažu cijelog Eurobasketa nepostojećom organizacijom istog im nikad neću oprostiti. Klizav parket, problemi sa semaforima i mjeračima napada, prazne tribine, domaćinsko suđenje i rezervisan večernji termin za utakmice domaće reprezentacije su samo neke od smiješnih idiotarija zbog kojih gajim animozitet prema Janezima. U košarkaškom smislu ne igraju na ljepotu, ali su izuzetno brzi i jaki pa im ofanzivni skok i tranzicija donose gomilu poena. Vidmar i Begić odlično zatvaraju reket a vanjska linija Dragić-Joksimović-Dragić je stalna prijetnja za protivnička dodavanja. Uz to su prilično motivisani i inspirisani u napadu pa nerijetko i povežu par šuteva iz vana, što itekako pomaže u otvaranju reketa za Goranove ulaze. Idu na atletski još moćnije, ali prilično neuvjerljive Francuze, koji, osim protiv Latvije, svoje predispozicije do sada nisu dovoljno naglasili kao značajnu prednost. Batum se malo probudio, u odbrani zatvara uglavnom sve, a u napadu se malo bolje kreće bez lopte, što i jeste njegovo najveće oružje. Parkerove simultanke se još uvijek čekaju, a nije nemoguće da ih dočekamo upravo protiv Slovenije jer Tony se i nije pretjerano nametao u napadu tokom grupnih faza pa bi sada mogao to sve da naplati. Problem sa širinom u napadu je i dalje prisutan, Gelabale i De Colo ne pružaju ništa posebno. Osim toga, ono što još više boli je osjetno slabija zaštita reketa nego na prijašnjim prvestvnima – Ajincine banane izgledaju impresivno, ali to nije ni izbliza najveći pokazatelj defanzivne (ne)kvalitete. Zbog svega toga, Slovenci su u prednosti, ali nadam se prolazu Francuza na račun dobrih partija Parkera i Borisa 'The Fat Fundamental' Diawa (da se poslužim nadimkom koji mu je dao moj prijatelj).

HRVATSKA – UKRAJINA

slika
Stav hrvatske javnosti kada je u pitanju košarkaška reprezentacija je u prošlosti bio otprilike kao moj jučerašnji horoskop – uzbuđeni ste i ambiciozni, ali niste u stanju procijeniti svoj realni domet. Na ovom Eurobasketu to nije bilo tako i dojma sam da je pesimista bilo više nego ikada prije. O tome svjedoči i loš odziv hrvatskih navijača u prvoj utakmici njihove reprezentacije protiv Španije. Nakon 7 uzastopnih pobjeda ove reprezentacije sve sam sigurniji u to kako im je ovakva situacija dobro došla. Napokon igraju bez pritiska, izgradili su taj svoj neki unutrašnji identitet kao ekipa i izgledaju prilično dobro. Krasi ih nesebičnost u napadu, u čemu prednjači Tomić, kao i vrlo dobra odbrana, što prije nije bio slučaj. Bogdanović je prvi strijelac i uz Tomića čini osnovu u napadu, a vrijedi istaći role Drapera, koji pogađa one svoje čudne vanjske šuteve, te malog Šarića i njegovu odličnu igru bez lopte u napadu i iznenađujuće pametnu odbranu. Meni lično je posebno drago zbog Rudeža koji uglavnom šutem iz vana (odbranom sigurno ne) daje doprinos. Ukić i dalje ne briljira, ali igra bolje na oba kraja parketa, a Jasmin Repeša i nije pretjerano pouzdan trener (što je još jednom potvrdio u utakmici protiv Grčke kada na 3 razlike za svoju ekipu brani napad umjesto da pravi faul). Kako god, protiv Ukrajine su favoriti i čini mi se kako to njihovo samopouzdanje nije privremeno pa ih vidim u polufinalu. Ukrainci su svoja očekivanja ionako već premašili i za njih je najbitnije da su stekli naviku pobjeđivanja pred Eurobasket 2015 kada će oni biti domaćini. U Kravtsovu i Gladyru imaju dovoljno talenta da uzbude navijače, a ako im se uz Jetera pridruži još neko mogu biti i itekako opasni, što su uostalom i pokazali na ovom turniru. Neću ih otpisati unaprijed ali prednost ipak Hrvatima.

LITVANIJA - ITALIJA

slika
Litvanci su u prednosti jer se Cusin ne može sam nositi sa njihovom moćnom unutrašnjom linijom, a 3 prilično uvjerljive pobjede i nijedan poraz u drugoj rundi dovoljno govore o kvaliteti ove reprezentacije. Naspram njih stoje Talijani, koji su nakon uvodnih 5-0 pokazali šta su zapravo – solidna napadačka ekipa koja može biti opasna ako im ulazi vanjski šut. Pobjedu protiv Španije iz nekog razloga ne računam kao pokazatelj kvalitete, mada bi ih mogla prodrmati nakon dva vezana poraza. Ipak, nakon što sam vidio kako izgledaju protiv nekih malo ozbiljnijih odbrana (porazi od Slovenije i Hrvatske), ne vjerujem da mogu da iznenade. Litvanija je ipak košarkaška nacija (zbog čega ih uvijek simpatišem), a čak i bez posebno visokog procenta šuta iz vana mogu proći Talijane, onako na mišiće. Belinelli se za sada nije pokazao kao neko ko će preuzeti odgovornost kada treba, a finte šuta Aradorija ili teški šutevi Datomea ne bi trebali biti dovoljni. Za eventualni prolaz treba im se poklopiti dosta stvari, između ostalog da Gentile nastavi igrati odlično (čovjek je prvi strijelac ekipe), ali i da Belinelli odigra kvalitetno i u poenterskom i u razigravačkom smislu. Nije nemoguće, ali mislim da je prednost Litvanaca pod košem puno vrijednija od one koju bi Talijani mogli imati na vanjskim pozicijama u nekom idealnom scenariju. Toliko o njima kao jednom od favorita.
Zapravo, pravih favorita i nema, pa nas vjerovatno čeka još nekoliko neizvjesnih i napetih utakmica i iznenađujućih rezultata. I loše košarke. Nije da će nas to spriječiti da sa zanimanjem pratimo rasplet prvenstva i do imbecilnosti se divimo svakom imalo smišljenom i atraktivnom potezu na parketu. Uživajmo.

http://www.sigma.ba/sport/balkanbasket-2013/
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Avatar
nacho
Postovi: 271
Pridružen/a: 01 avg 2012, 16:21
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la nacho » 18 sep 2013, 19:51

Dobre nadimke ti daje prijatelj.
Koga god favorizuješ ispadne.
Španska čokolada aka Španski mađioničar aka Barba.
Nemanja Nedović aka Lost in transition.

Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la dijabola » 18 sep 2013, 23:09

nacho je napisao/la:Dobre nadimke ti daje prijatelj.
Koga god favorizuješ ispadne.
Španska čokolada aka Španski mađioničar aka Barba.
Nemanja Nedović aka Lost in transition.
Prošo je Nedović. Jednom. :D
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la dijabola » 23 sep 2013, 15:00

VIVE LA FRANCE!

slika
Napokon. Francuska je prvak Evrope u košarci. Prije početka finalne utakmice nisam davao prednost nijednoj ekipi. Po završetku himni okrenuo sam se svom prijatelju i rekao: 'Uzeće ovo Francuzi.' On je samo slegao ramenima i navijački dodao: 'Pa naravno da hoće.' Ne, nisam vrli prognozer i nisam uplatio hiljadu eura na pobjedu Francuske. Ali jednostavno nije bilo šanse da izgube ovu utakmicu. Francuska je do finala došla preko nezgodnog domaćina Slovenije, te u polufinalu preko najvećeg neprijatelja Španije, i to nakon što su stigli 14 razlike na poluvremenu i pobjedu osigruali tek nakon produžetka. Ne bi bilo uredu da su na kraju zlatnu medalju izgubili od ekipe koja je grupnu fazu prošla pukom srećom i to porazom manjim od deset razlike i uz to u četvrtfinalu i polufinalu ipak imala znatno lakši posao protiv Italije i Hrvatske. U svojoj prošloj kolumni sam pominjao Parkera i njegovu neagresivnost tokom grupnih faza, te naglasio da bi to mogao da naplati u završnici. Tony je sve naplatio. S kamatama. Sloveniju je zatrpao sa 27 poena. Španiju sa 32. U finalu 'samo' 12, ali nije bilo potrebe za više jer je pobjeda bila osigurana već nakon prvog poluvremena. Zasluženo je izabran za najkorisnijeg igrača prvenstva i na to nemam nikakvih zamjerki. Pa ipak, ja najveći dio svoje kolumne posvećujem jednom drugom Francuzu...

SVETI NIKOLA (BATUM)

slika
Pasivan. Mlak. Nestaje u ključnim trenucima. Nevjerovatan atleta koji ne iskorištava svoj potencijal. Svi mi ljubitelji košarke smo bar jednom Batuma opisali na jedan od navedenih načina tokom ovog Eurobasketa. Podloge za takve kritike je bilo itekako. Nicolas napadački nije odigrao kvalitetno prvenstvo. Dapače, u nekim trenucima se čovjek s pravom mogao zapitati da li je normalno da Batum u NBA ima ugovor vrijedan 46 miliona dolara. Tokom cijelog turnira nije mogao da pogodi gotovo ništa, poene je skupljao uglavnom polaganjima i zakucavanjima. Ipak, jedna konstanta u Batumovoj igri je stalna – odbrana. Bez obzira da li treba odigrati timsku odbranu, pomoći saigraču, izrotirati pravilno i na vrijeme, ili individualno zaustaviti određenog protivničkog igrača, u Batuma se trener Vincent Colle uvijek mogao pouzdati. Kada sam gledao utakmicu Francuske protiv Latvije, u drugoj fazi takmičenja, prvo što mi je zapelo za oko je Batumovo agresivno izlaženje na svaki vanjski šut u tome opasnih Latvijaca. Do tada vrući Janicenoks nije znao šta ga je snašlo. U četvrtfinalu protiv Slovenije Nicolas je dobio težak i neobičan zadatak – zaustaviti protivničkog playmakera i najboljeg igrača, Gorana Dragića. Batum je još jednom odgovorio na pravi način, te pametno koristeći svoju dužinu (čovjek ima monstruozno duge ruke) i brze noge za igrača njegove visine natjerao Dragića da odigra ispodprosječnu utakmicu. Chasedown blokade u stilu LeBrona Jamesa su sastavni dio njegovog defanzivnog repertoara. Samo tokom ovog Eurbasketa sam nebrojeno puta vidio da Batum natjera protivnika da promjeni šut na polaganju, da se zadrži još jednu milisekundu u zraku, i da isti promaši zbog toga. U finalu je Batum gotovo sam u potpunosti upropastio bar 5-6 napada Litvanije kojih se ja sjećam, ovako na prvu. Jednu sekvencu ću vjerovatno pamtiti dok sam živ: Maciulis je pokušao s krila spustiti loptu na niski post svome centru, ali ispred njega je Batum kojeg je nemoguće prebaciti, potom je Jonas pogledao na koš u namjeri da šutne trojku, ali je vidjevši ogromnu ruku ispred sebe odustao i od toga i krenuo na ulaz – Batum je i to stigao zatvoriti i natjerao Litvanca da promaši (impresivnije izgleda na parketu nego ovako na papiru, lično ću snimak cijele utakmice pogledati najviše zbog ovoga). U odbrani Batum zahvaljujući svom atleticizmu pokriva jednostavno toliko prostora da je to zapanjujuće za gledati, posebno na ovim evropskim parketima.
Za razliku od odbrane, napad ovog igrača Portlanda je sve samo ne konstanta. Kada je agresivan, kada traži loptu, kada je u pokretu onda je opasan. Problem je što vrlo često to nije, nego stoji u korneru, bježi od lopte, sklanja se negdje sa strane (valjda da ne smeta, šta li), a najgore od svega je što mu se to vrlo često dešava u najbitnijim utakmicama. Protiv Španije je ubacio svega tri poena uprkos činjenici da u toj ekipi ne postoji igrač dovoljno fizički moćan da ga zaustavi. Na toj utakmici sam vrlo često znao uhvatiti seba kako ga tražim na parketu, jer nisam bio siguran da li je tu. Tokom cijelog Eurobasketa sam ga kritikovao. Govorio sam da je glup, da se boji, da ne smije igrati košarku. Sa zadovoljstvom priznajem da sam pogriješio, jer Batum je u finalu na jedan maestralan način zatrpao koš Litvanije u vrlo kratkom periodu, na način na koji to rade rasni strijelci. Njegovih 17 poena za poluvrijeme uz gotovo savršen šut iz igre 6 od 7 (jedna trojka iz kornera mu je izašla iz obruča) je bilo ključno za pobjedu Francuske. Batum, izvini, majstor si. Sada nestrpljivo čekam NBA sezonu da gledam Portland Blazerse i ovog francuskog all-round majstora.

INDIVIDUALNE NAGRADE

slika
MVP: slažem se sa stručnjacima iz FIBA-e, Tony Parker bez konkurencije

Najbolji defanzivni igrač: Marc Gasol i Nicolas Batum zajedno. Gasol je bolji, ali Nikola je ipak osvojio zlato.

Prva petorka turnira: Tony Parker (jer je sam doveo Francusku do finala), Bojan Bogdanović (pokazao da je kvalitet i da može u kontinuitetu zabijati i kada ga ne ide vanjski šut), Nicolas Batum (sve već rečeno), Linas Kleiza (prvo je Litvance spasio ispadanja još u grupi, da bi u polufinalu i finalu odigrao sjajna dva prva poluvremena i potvrdio da je najbolji igrač svoje ekipe), Marc Gasol (u ličnim duelima je nadigrao sve ostale centre koji su pored njega izgledali zaista smiješno, defanzivni učinak da ne pominjem).

Uz nabrojanu petorku, u uži izbor ulaze još i Goran Dragić, Rudy Fernandez, Sergio Rodriguez, Mantas Kalnietis, Jonas Maciulis, Luigi Datome, Marco Belinelli, Nenad Krstić, te Nihad Đedović i Mirza Teletović.

Najbolji šesti igrač: Alessandro Gentile (biti vodeći strijelac ekipe i pritom ulaziti u igru s klupe je sasvim dovoljno za ovu nagradu)
slika
Osim svega nabrojanog, sa ovog Eurobasketa ću pamtiti još: nesretno ispadanje naše reprezentacije uprkos 3 pobjede, svaki time-out Dude Ivkovića, slabu partiju Jose Calderona u polufinalu (još jednom se pokazao kao nepouzdan šuter kada je to njegovoj ekipi potrebno, a do tada je pogađao s vanjskih pozicija po želji), lošu igru Marca Belinellia u trenucima kada se utakmica lomi, Ukrajinu i Mike Fratella, Darija Šarića koji sa svojih 19 godina igra iskusno i smireno kao neki veteran, Nemanju Bjelicu u tranziciji sa bekovskom kontrolom lopte, potpunu izbezumljenost svakog centra kada igra protiv Marca Gasola, Marca Gasola, alley-oop Sergia Rodrigueza za Rudy Fernandeza koji prolazi svaki, ali baš svaki *ebeni put, neumornog Mantasa Kalnietisa, trojku s parkinga Mirze Teletovića, all-round učinak Nihada Đedovića, suze Ace Petrovića, katastrofalno lošu organizaciju turnira, kao i još dosta toga. I loše suđenje, opet.
To je to, Eurobasket je završen. Francuska je konačno na krovu Evrope. U čast njima sam večeras od svih pekara u Zenici otišao u onu 'Bonjour' da kupim lisnato tijesto. Vino nisam pio, piva je ipak znatno jeftinija.

http://www.sigma.ba/sport/kolumna-eurob ... la-france/
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Avatar
nacho
Postovi: 271
Pridružen/a: 01 avg 2012, 16:21
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la nacho » 25 dec 2013, 01:50

hocel nova kolumna uskoro :twisted:

Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la dijabola » 27 dec 2013, 16:43

nacho je napisao/la:hocel nova kolumna uskoro :twisted:
da citiram kolegu avdića, kolumna samo što nije - što nerijetko znači biće za jedno mjesec-dva :)
Šta ću pisat ionako samo ti osim mene čitaš, tebi mogu i ispričat :D
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Avatar
nacho
Postovi: 271
Pridružen/a: 01 avg 2012, 16:21
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la nacho » 27 dec 2013, 17:44

dijabola je napisao/la:
nacho je napisao/la:hocel nova kolumna uskoro :twisted:
da citiram kolegu avdića, kolumna samo što nije - što nerijetko znači biće za jedno mjesec-dva :)
Šta ću pisat ionako samo ti osim mene čitaš, tebi mogu i ispričat :D
znas da ja volim citati :D a citaju i drugi, iznenadio bi se ;)

Avatar
d-will
Postovi: 45
Pridružen/a: 08 jun 2011, 23:31
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la d-will » 27 dec 2013, 18:04

nacho je napisao/la:
dijabola je napisao/la:
nacho je napisao/la:hocel nova kolumna uskoro :twisted:
da citiram kolegu avdića, kolumna samo što nije - što nerijetko znači biće za jedno mjesec-dva :)
Šta ću pisat ionako samo ti osim mene čitaš, tebi mogu i ispričat :D
znas da ja volim citati :D a citaju i drugi, iznenadio bi se ;)
ima nas jos koji volimo citati, mogla bi neka brzinska kolumna :D

Avatar
SiamoNoi
Postovi: 25682
Pridružen/a: 04 maj 2012, 15:23
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la SiamoNoi » 28 dec 2013, 12:06

Otkrio sam i ja nedavno ovaj dio foruma,vidim ima zanimljivih kolumni pa eto čitao bi i ja ako bude što novo :mrgreen:

Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la dijabola » 31 jan 2014, 00:40

NBA, GDJE SE DOGAĐA DURANT!

slika

NBA sezona je počela! Dobro, počela je prije par mjeseci. Dobro, prošlo je više od pola sezone. A ja sam posljednju kolumnu napisao još za vrijeme Eurobasketa. Ali hej, ko bi onda ispijao 700 kafa dnevno i išao na utakmice ženske košarke (kratka poruka upravi lokalnog kluba: maknite ovog samoprozvanog stručnjaka s klupe, zar vam nije žao ove simpatične ekipe i ne tako simpatične publike?! #urlikavac). No vratimo se NBA sezoni. Razlog zbog kojeg nisam ništa pisao, a ni pratio u tolikoj mjeri jeste što se uglavnom nije imalo toliko toga ni za vidjeti. Gotovo pola ekipa tankira, neki svjesnom odlukom (Sixersi), neki silom prilika (Cavsi. Ček, ne, oni su samo loši), dosta ekipa igra ispod očekivanja (Netsi, Knicksi, Grizzliesi), a povreda je više nego ikad prije. Da ne bude sve tako loše pobrinuli su se Blazersi i Sunsi, ali njihove sezone su već opjevane u gomili tekstova, podcasta i video klipova. Prvi dio sezone su osim navedenih obilježili još Paul George i njegovi Pacersi nametnuvši se kao prvi favoriti istočne konferencije, s obzirom na probleme u kojima se trenutno nalazi Miami Heat, kao i Carmelo sa rekordnih 62 poena u Gardenu. I pored svega ostalog, ja od početka sezone uglavnom gledam utakmice samo jedne ekipe...

OKLAHOMA CITY THUNDER

slika

Gledano unazad, uprava ove ekipe je napravila toliko loših poteza da je skoro pa nevjerovatno da su opet u samom vrhu lige. Prvo su poslali versatilnog Jeffa Greena u Celticse za Perkinsa kojem je najveći kvalitet što zna napraviti dobar blok saigraču. Potom su odustali od Hardena i zbog uštede novca zamijenili ga za jednu godinu Kevina Martina i Jeremy Lamba za kojeg se tada smatralo kako neće ni blizu ispuniti potencijal koji neosporno posjeduje. Razloge uspjeha ove ekipe možemo tražiti u individualnom napretku ključnih igrača. Ibaka svake sezone sve bolje šutira, Westbrook sada zna baciti povratni pas, Thabo pogađa trojke. Čak i trener Brooks sada zna i smije povući pametan potez s klupe (5 minuta Perkinsa protiv Heata je za svaku pohvalu). Opet, najveći razlog zbog kojeg ova ekipa uprkos odlascima bitnih igrača napreduje iz sezone u sezonu jeste razvoj mladih igrača. Pomenuti Lamb je odlaskom Martina odjednom postao solidna produkcija poena s klupe, Reggie Jackson, koji je jedno vrijeme i sam otvoreno sumnjao u to da li uopšte u ligi ima mjesta za njega, je zablistao u prošlogodišnjem playoffu, a već ove sezone bi u nekim ekipama igrao startnog playmakera. Perry Jones je potencijalno nezgodan u napadu ali i koristan u odbrani jer omogućava preuzimanje u odbrani picka zbog kombinacije visine i lateralne pokretljivosti. Steven Adams je u rookie sezoni već upotrebljiv kao ultimativni sakupljač otpada pod obručevima i donosi instant energiju s klupe. Dodajmo ovom spisku veterane Collisona i Fishera i Oklahoma, uprkos činjenici da su u dvije godine izgubili svoja dva najbolja šesta igrača, opet ima vjerovatno jednu od tri najbolje klupe u NBA. U kolikoj će mjeri, i hoće li uopšte ova klupa biti prednost u playoffu, ostaje da se vidi, ali za sada se odlasci Hardena i Martina gotovo i ne osjete. Kao ni druga povreda u godinu dana Russella Westbrooka. Sve je to divno, lijepo, krasno, ali sada se već vjerovatno pitate gdje je tu...

KEVIN DURANT, MVP

slika

Možda nije zvanično MVP (još uvijek), ali je bez premca najbolji igrač dosadašnjeg dijela sezone. Od povrede Westbrooka, Kevin Durant je doslovno uzeo ekipu Thundera, stavio je na svoja omalena ramena i nosi je prema prvom mjestu zapadne konferencije. Nakon što sam ga gledao u playoffu prošle godine i porazu njegove ekipe protiv Memphisa u 5 utakmica, već tada sam se nadao da će Kevinova sljedeća sezona biti za pamćenje. Mislim, dečko ionako suludo napreduje iz sezone u sezonu, ali tada se prvi put vidjela želja za nečim većim od pukog igranja košarke. Nazovite to kako hoćete, želja za pobjeđivanjem, motiv, inat. Šta god da je, Durant igra odlučnije nego ikad prije. U trenutku pisanja kolumne je na 12 uzastopnih utakmica sa 30 i više postignutih poena, među kojima 54 Warriorsima, 46 Blazersima, 41 i šut za pobjedu Hawksima, a kao šlag na tortu je 33 poena i pobjeda od 17 razlike protiv jedinog igrača kojeg trenutno ima smisla uporediti sa Durantom – Jamesa. Ali ni brojke, ni pobjede, ni okršaj sa Jamesom nisu razlog zašto Duranta smatram trenutno najboljim, nego ono što gledam iz utakmice u utakmicu. Amerikanci imaju običaj da za dobrog igrača kažu kako 'igra s lakoćom'. Kevin Durant igra s takvom lakoćom da je to na trenutke negledljivo, posebno za protivnika. Na parketu izgleda kao da je rođen da igra košarku (zanimljivo, nedavno je na pitanje o tome čime bi se bavio u životu da nije košarkaš odgovorio kako nije uopšte imao drugu opciju). Svako ko je ikada gledao Duranta zna da to i ne izgleda toliko lijepo – mršav je, mehanika šuta je prilično 'robotska', nenormalno duge ruke, u odbrani izgleda kao da se ne zna spustiti u stav...ali sve što radi na parketu je opet...elegantno, u nedostatku bolje riječi. Kevin na parketu može sve. Ako mu upada šut za tri poena možete zaboraviti na odbranu. Aku mu priđete Kevin vas zaobiđe i uglavnom poentira ili iznudi slobodna. Ako ga udvojite ima rješenje i za to: svake sezone sve bolje asistira a od ove je svjesno implementirao onaj LeBronovski pas preko odbrane za šutera u korneru. Ako odbrana zonira Durant se diže na šut i uglavnom pogađa. Ista stvar je i ako mu protivnik ide ispod bloka. Ako ga odbrana u jednom napadu spriječi da uopšte primi loptu u sljedećem on sam prevodi loptu i kreira bez ikakvih problema. Dvanaest uzastopnih utakmica, gotovo jedina stalna prijetnja svoje ekipe u napadu i opet nijedna ekipa nema rješenje za Kevinovu igru. Najbliži tome su bili Spursi, natjeravši ga na 9 izgubljenih lopti u prvom poluvremenu (jedina preostala boljka), ali on se u drugom prilagodio i svejedno ih izrešetao, pogodivši kada je bilo najpotrebnije. A slično je uradio nebrojeno puta ove sezone, u dosta utakmica je ostavljao ono najbolje za kraj i pogađao vezane trojke u ključnim trenucima, šuteve za pobjedu preko ruke, ma sve. Ono što se često zaboravlja je Durantov napredak u odbrani, iako vrlo često dominira i na tom dijelu terena. Kada prati igrača kroz blokove uvijek istrčava s podignutom rukom, bez skakanja na finte šuta. Uostalom, Durantova kombinacija visine, dužine ruku i pokretljivosti ga i bez ičeg više čini sasvim solidnim defanzivcem. Ali tu su još i fokus, volja, pravovremene rotacije i sve što treba za igrati odbranu na vrhunskom nivou.

slika

Ako vam sve ovo zvuči kao preuveličavanje vjerujte da nije. Ako vam zvuči kao da je Durant savršeni košarkaš...pa možda i nije ali je vraški blizu tome. Nije jak. Nije atraktivan. Kevin Durant je old-skul skorer prve klase koji će zabiti koš na naizgled nemoguć način i učiniti da to izgleda nestvarno lako. A možda je to samo moj subjektivizam, izazvan nedostatkom Kobe Bryanta.
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

filip13
Postovi: 37911
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la filip13 » 22 feb 2014, 12:36

zanimljivo,nisam do sad ovo pratio

Avatar
dijabola
Postovi: 1088
Pridružen/a: 20 maj 2011, 23:07
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la dijabola » 05 dec 2018, 12:01

Who, What, Where, When and KAWHI

Ovo je kolumna o Kawhi Leonardu, najboljem igraču loptanja pod obručevima na svijetu. Kawhi je najbolji team leader, role model, most exciting player. Kawhi is Leonard the best you ask?

1. Kawhi is Leonard the best team leader?

Pošto ja ne gledam cure po instagramu jer me nervira što sve imaju po 20k followera ako iole liče na nešto, onda ja gledam video igre, auta i naravno košarku. Pa mi tako izbaci i svakakve gluposti i neki dan vidim post na exploeru koji kaže 'The only true leaders in NBA' pa slike redom: Lebron, Chris Paul, Derrick Rose, Anthony Davis, Al Horford, Derozan i još poneki ne znam. Uglavnom ne bi tu Kawhia. Pa Kawhi Leonard je Toronto Raptorse napravio svojom ekipom za 20 utakmica, više je cijenjen od navijača Raptorsa nego što je Derozan ikad bio. I treba tako da bude. Nije galamdžija, ne unosi se sudiji u facu ako mu ne sviraju faul. Al kad treba koš Kawhi zabije. Kad treba odbrana Kawhi je neumoran. Kawhi vodi primjerom, igra se košarke i time je poprilično zarazio u prošlosti duhom ubijenu (od strane Jamesa) ekipu.

2. Kawhi is Leonard the best role model?

slika

Sjećam se, dok sam trenirao košarku kao klinac, gotivio sam Kobe Bryanta. Pa uzmem šut preko ruke. Pa driblam loptu u mjestu. Da se razumijemo, volio sam ja i druge igrače. Pa npr. hoću da uradim neki elegantni crossover kao što svi klinci to žele, jer smo gledali Iversona, Francisa, McGradya, Bryanta. Znate onaj prenaglašeni crossover, kad se isprsiš skroz, loptu držiš visoko na jednoj strani, pa fintiraš cijelim tijelom pa onda prebaciš na lijevu stranu. I to je OK, i dan danas kad se pojavim na nekom lijevom terminu zbog takvih stvari ljudi steknu (pogrešan) dojam da i ja znam igrati košarke. Ali da sam bar tad mogao i bio dovoljno pametan da gledam Kawhia. Dribling kroz noge - sprint. Dribling u mjestu - sprint. Lopta nisko, brzi driblinzi, instant promjena pravca bez viška pokreta. Kada gledate Kawhia pogledajte kako dolazi do obruča ili svojih omiljenih pozicija za šut prilikom izolacija i igre 1 na 1. Uglavnom je par driblinga čisto radi odmjeravanja situacije, pronalaženja ugla, i onda čim ugleda protivnika da je na milisekundu izgubio fokus, oslonio se na pogrešnu nogu, napada okomito, eksplozivno i vrlo često bez ijedne promjene pravca. Ako je i bude, to je najčešće vrlo brz i nizak dribling kroz noge i onda opet okomit sprint. Izgleda gotovo prejednostavno, predosadno, ali nakon 5 minuta gledanja obećavam da će vam to biti najzanimljivija stvar tokom gledanja utakmice. O igranju odbrane Kawhi Leonarda, lateralnim kretnjama, reakcijama i rukama uvijek na liniji dodavanja ne treba ni pričati. Klinci koji, da citiriam Coach Cartera, još uvijek imate privilegiju (da, privilegiju) da trenirate košarku, gledajte puno košarku. A ponajviše Kawhia.

3. Kawhi is Leonard the most exciting player in the world?

slika

Vidjeti pod 2 još jednom. Kunem se, nema igrača na svijetu kojeg ja, kao veliki fan Kobe Bryanta i Tracy McGradya radije gledam nego Kawhi Leonarda u Torontu. Toliko sam mrzio ovu ekipu jer se svake godine furaju da su veliki izazivači Jamesu na istoku a već poslije 10 utakmica sezone vidiš da će se to sve slomiti kad naiđu na ozbiljnu odbranu. Sad najradije gledam Toronto, navijam za njih u svim utakmicama. Nisam igrao košarku skoro pa dvije godine, otkad gledam Kawhia jedva dočekam termin košarke. Kawhi je oličenje svega onog što ja volim u tom sportu. Angažovan u odbrani, u napadu miran ali jako, jako eksplozivan. Zavaravajuće eksplozivan, što mi se najviše sviđa. Kawhi Leonard je u košarci sve što sam ikad želio biti i čemu sam težio otkako iole imam pameti. Ovo je kolumna o Kawhi Leonardu, najboljem igraču loptanja pod obručevima na svijetu.
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Avatar
nacho
Postovi: 271
Pridružen/a: 01 avg 2012, 16:21
Kontakt:

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la nacho » 05 dec 2018, 12:25

Welcome back, poslije skoro 5 punih godina nova kolumna!? Nadam se da ćeš redovnije pisati.

filip13
Postovi: 37911
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Dijabolina NBA(i još ponešto) kolumna

Post Postao/la filip13 » 05 dec 2018, 13:18

da,zanimljivo štivo

Odgovori

Natrag na “Kolumne čitalaca”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.