Prva liga FBiH 2020/2021

Moderator/ica: GracanicaAA

ASD
Kontakt:

Re: Prva liga FBiH 2020/2021

Post Postao/la ASD » 03 maj 2021, 17:35

Svake sezone skraćivati, prvo na 14, pa na 12, pa na 10.
Imali bi tri najzanimljivije sezone ikad.

Studeni: prvi koji ispunjava uslove.

DeColo19
Kontakt:

Post Postao/la DeColo19 » 03 maj 2021, 18:32

Ma ovde treba jedinstvena prva liga, kakvi entiteti i pm.. Do 12 ekipa napravit prvi da ulazi drugi u razigravanje za 11 im iz pl, ovo i godine u godinu sve gore i gorrs niko da uradi da predloži nesto za Dobrobit sporta da se to digne na veci nivo

HeliosIzDomzala
Kontakt:

Post Postao/la HeliosIzDomzala » 03 maj 2021, 18:35

studeni je napisao/la:
03 maj 2021, 17:00
ASD je napisao/la:
03 maj 2021, 13:21
Gradina, Borac, Neum po meni sigurni učesnici baraža.
Podgrmeč i Vitez će igrati u finalu Zapada.
Jel baraz igraju samo prvaci ili je odluka promijenjena pa ide prvi koji ispunjava uslove!?
Promijenjeno je. U baraž ide prva ekipa na tabeli koja ispunjava sve uslove. Znači ako prva 2 nemaju uslove, a treća ima, trećeplasirana ekipa ce igrati baraž.

SMR187
Kontakt:

Post Postao/la SMR187 » 03 maj 2021, 19:34

DeColo19 je napisao/la:
03 maj 2021, 18:32
Ma ovde treba jedinstvena prva liga, kakvi entiteti i pm.. Do 12 ekipa napravit prvi da ulazi drugi u razigravanje za 11 im iz pl, ovo i godine u godinu sve gore i gorrs niko da uradi da predloži nesto za Dobrobit sporta da se to digne na veci nivo
Dosta toga treba u ovoj drzavi, al znas da se to nece nikad desit
A realno ove lige RS su bezze, FBiH je puno kvalitetnija. Imaju 2 ekipe, ostali su rang druge federalne
🌟

MANUTDTe
Kontakt:

Post Postao/la MANUTDTe » 04 maj 2021, 05:11

DeColo19 je napisao/la:
03 maj 2021, 18:32
Jest jarane, al ne daju srbi svoju ligu 😉 ne pita se ovdje fudba/nogomet vec je srpstvo iznad svega. Stas kad zivis s pecinskim debilima. Tako je kako je

Zoom088
Kontakt:

Post Postao/la Zoom088 » 04 maj 2021, 12:31

Hantraga je napisao/la:
03 maj 2021, 17:07
Vala je ova liga besmislena. Ulazi jedno u viši rang, ispada jedno, a 16 ekipa :D Pod moranje je ovdje reorganizacija, da se ovo skrati na 12 u najgorem slučaju, a i da se sa NSBiH dogovori nekakav baraž koji bi 9. ekipa u PLBiH igrala protiv finaliste takmičenja u prvim ligama, pa kako god oni da se biraju. Recimo, 100 puta bi korisnije bilo da ekipe od 2-5. mjesta igraju razigravanje za taj baraž sa ekipom iz lige RS, pa onda i sa 9. iz PLBiH. Ovako, stvarno je besmisleno.
U ovom bi ti slucaju manji entitet veoma brzo ostao bez predstavnika u PL (ili eventualno samo sa Borcem kojeg gura politika tamosnja).

Razlog zbog kojeg se Prve lige zadugo nece ujediniti ili da se radi neko ovakvo medjusobno razigravanje je taj sto su u FS RS itekako svjesni da je njihovo takmicenje i kvalitet ekipa daleko ispod onog u Federaciji.
Sunce, behar, trešnje, kraj Neretve hlad
Slušam Mostar Sevdah, igram tavle sad
A u mojoj duši gori isti žar, za Rođene moje i Velež Mostar

sony_91
Kontakt:

Post Postao/la sony_91 » 04 maj 2021, 15:06

Hantraga je napisao/la:
Vala je ova liga besmislena. Ulazi jedno u viši rang, ispada jedno, a 16 ekipa :D Pod moranje je ovdje reorganizacija, da se ovo skrati na 12 u najgorem slučaju, a i da se sa NSBiH dogovori nekakav baraž koji bi 9. ekipa u PLBiH igrala protiv finaliste takmičenja u prvim ligama, pa kako god oni da se biraju. Recimo, 100 puta bi korisnije bilo da ekipe od 2-5. mjesta igraju razigravanje za taj baraž sa ekipom iz lige RS, pa onda i sa 9. iz PLBiH. Ovako, stvarno je besmisleno.
Bila je zanimljiva dok je do 5 ekipa moglo ispasti iz lige.

ASD
Kontakt:

Post Postao/la ASD » 04 maj 2021, 16:35

Skratiti na 10, ujediniti 4 lige u 2.
Dobit ćemo 3 zanimljive lige.

Ujedinjenje sa ligom RS me nešto baš i ne zanima.
Više me zanimaju drugi problemi.
Da je liga konkurentna, da se osiguraju tv prenosi.

GracanicaAA
Moderator
Kontakt:

Post Postao/la GracanicaAA » 04 maj 2021, 23:30

ASD je napisao/la:
04 maj 2021, 16:35

Plus da se nabavi neki sponzor bilo bi super. Jedan ili vise njih.
www.facebook.com/BratstvoGracanicaOfficial

Tihi
Kontakt:

Post Postao/la Tihi » 05 maj 2021, 08:09

ASD je napisao/la:

Apsolutno za reorganizaciju ovih 2. Liga. Dosta klubova bez stadiona, omladinskog pogona bilo cega, bez osnovnih higijenskih uslova u svlačionicu jb te, sa budzetom od 50k i boli ih ona stvar. Svasta mi vidimo i uocavamo al ne jbu ove seoske varalice iz saveza, njima je bitna kotizacija, tu samo znaju se dobro organizovati
FOOTBALL WITHOUT ULTRAS IS NOTHING. Say no to modern football.

Mujkic
Kontakt:

Post Postao/la Mujkic » 05 maj 2021, 11:39

Tihi je napisao/la:
05 maj 2021, 08:09
ASD je napisao/la:

Apsolutno za reorganizaciju ovih 2. Liga. Dosta klubova bez stadiona, omladinskog pogona bilo cega, bez osnovnih higijenskih uslova u svlačionicu jb te, sa budzetom od 50k i boli ih ona stvar. Svasta mi vidimo i uocavamo al ne jbu ove seoske varalice iz saveza, njima je bitna kotizacija, tu samo znaju se dobro organizovati
Ajde nabroji neki klub bez omladinskog pogona,budzet 50k?.Ispade da je prva liga federacije neka seoska liga.

SMR187
Kontakt:

Post Postao/la SMR187 » 05 maj 2021, 13:51

To vjerovatno vrijedi za klubove iz druge lige. U ovoj svi imaju omladinski pogon, inace ne bi mogli nastupati
🌟

HeliosIzDomzala
Kontakt:

Post Postao/la HeliosIzDomzala » 05 maj 2021, 16:30

Mislio je vjerovatno na Druge lige: Centar, Jug, Zapad... da ne dolazi do toga da dole petoplasirana ekipa iz Hercegovine igra razigravanje i slicno. U Centru npr prvi je Borac Jelah a prvi pratioc Stupčanica nema djecu u kvalitetnoj ligi i ne mogu ih ugroziti.

Hantraga
Kontakt:

Post Postao/la Hantraga » 05 maj 2021, 18:38

Zoom088 je napisao/la:
04 maj 2021, 12:31
Hantraga je napisao/la:
U ovom bi ti slucaju manji entitet veoma brzo ostao bez predstavnika u PL (ili eventualno samo sa Borcem kojeg gura politika tamosnja).

Razlog zbog kojeg se Prve lige zadugo nece ujediniti ili da se radi neko ovakvo medjusobno razigravanje je taj sto su u FS RS itekako svjesni da je njihovo takmicenje i kvalitet ekipa daleko ispod onog u Federaciji.
Ma nisam se možda fino izrazio. Znam da to ne bi prošlo u RS. Nema veze, neka ide 1. liga FBiH i 1. liga RS, da ne zatežemo :D Ja bih organizovao razigravanje za treću ekipu koja potencijalno ulazi u PLBiH. Konkretno, ulaze sad Rudar Prijedor i Posušje, a da svaka liga da još po jednu ekipu i da onda te ekipe igraju baraž, pa pobjednik baraž sa 10. ekipom iz PLBiH. Čak mislim da bi i PLBiH godilo, bilo bi zanimljivije.

Eh sad, druga stvar što bih ja i u 1. ligi FBiH organizovao mali turnir da se dođe do tog baraža :D

Ali, u svakom slučaju, ligu treba smanjiti. 12 klubova je maksimum, 10 bi čak bilo idealno. Kvalitet bi u svakom slučaju drastično skočio. Druge lige isto uniformisati, malo ipak urediti pravilima. Ni tamo nema potrebe za više od 12 ekipa. Ako treba, napraviti i još jedan rang između 2. lige i kantona. Ili više zona dole ispod 2. lige, sasvim ok.

Mokes
Kontakt:

Post Postao/la Mokes » 05 maj 2021, 20:47

Mladost i Olimpik nisu dobili licence na prvostepenoj. Hoće li se ovo zakuhati iz gotovo čiste situacije. Fora bi bila da Vis ispadne.
League winners
Yugoslavia - ★★
Bosnia&Herzegovina - ★★★★★
Cup winners
Bosnia&Herzegovina - ★★★★★★

London Paris Rome London Berlin
1992 2006 2009 2011 2015

Zoom088
Kontakt:

Post Postao/la Zoom088 » 06 maj 2021, 10:45

Hantraga je napisao/la:
05 maj 2021, 18:38

Ma nisam se možda fino izrazio. Znam da to ne bi prošlo u RS. Nema veze, neka ide 1. liga FBiH i 1. liga RS, da ne zatežemo :D Ja bih organizovao razigravanje za treću ekipu koja potencijalno ulazi u PLBiH. Konkretno, ulaze sad Rudar Prijedor i Posušje, a da svaka liga da još po jednu ekipu i da onda te ekipe igraju baraž, pa pobjednik baraž sa 10. ekipom iz PLBiH. Čak mislim da bi i PLBiH godilo, bilo bi zanimljivije.

Eh sad, druga stvar što bih ja i u 1. ligi FBiH organizovao mali turnir da se dođe do tog baraža :D

Ali, u svakom slučaju, ligu treba smanjiti. 12 klubova je maksimum, 10 bi čak bilo idealno. Kvalitet bi u svakom slučaju drastično skočio. Druge lige isto uniformisati, malo ipak urediti pravilima. Ni tamo nema potrebe za više od 12 ekipa. Ako treba, napraviti i još jedan rang između 2. lige i kantona. Ili više zona dole ispod 2. lige, sasvim ok.
Nemoj dalje, buraz. Kako si krenuo i Stupcanica bi mogla uci u doigravanje za PL :D

Shvatam te i razumijem, naravno. Prva liga FBiH u sadasnjem formatu je dosadna. Najveci doprinos tome sto liga iz godine u godinu postaje sve manje atraktivna daje federalni nogometni savez, sluzbena lica (sudije i kontrolori prvenstveno), pa i sami klubovi. Aktivno sam ucestvovao u ovom takmicenju nekoliko godina (ne kao igrac nego kao sluzbenik u jednom od bivsih prvoligasa) i u tom periodu je bilo mnogo zanimljivije. Doduse, bilo je to u periodu kad je Sloboda ispala iz PL pa je onda dosao Ciro i samim tim liga je postala atraktivnija i od PL, zatim si imao jako Jedinstvo, jak Radnicki, jako Bratstvo, jaku Mladost DK, jako Gorazde, Zvijezdu...pored ovih ekipa tu su bili standardno dobar Branitelj sastavljen od igraca Zrinjskog i Veleza, GOSK i uvijek neugodna Capljina. Tada je iz lige sigurno ispadalo 3, eventualno 4 kluba i uvijek je bila neka borba - ili za vrh ili za opstanak. U sredini niko nije bio siguran.

Vec tada je trebalo raditi na skracivanju lige na 12 klubova kako bi se odrzao kvalitet, ali...kao sto napisah prije, nezainteresovani federalni Savez to nije nikada uzeo u razmatranje. Tom olosu i nehljebarima koji sjede u onom cumezu u Sarajevu je bitno samo da im se plati kotizacija na vrijeme. Sve ostalo je uvijek bilo manje bitno, maltene nebitno. A i klubovima je, ocigledno, svejedno. U ovakvoj situaciji mogu trgovati i tavoriti u Prvoj ligi desetljecima, jer im to odgovara. Sistem je jasan - nakupi bodova na jesen i onda ih prodaji na proljece kome treba.

Ovo sto spominjes razigravanje pobjednika baraza nizih liga sa 10-plasiranom ekipom iz PL sigurno ne bi proslo jer se niko iz PL ne bi slozio s tim. Kao sto rekoh, teoretski bi onda i Stupcanica mogla izboriti plasman u PL :D.

Hantraga
Kontakt:

Post Postao/la Hantraga » 06 maj 2021, 11:18

Ma ne mislim ja da je nešto problem to srediti sa PLBiH, po meni je u osnovi bitno da pristanu ovi u RS.
Recimo da se ove godine liga skrati, Posušje ide u viši rang, ispadnu Slaven, Čapljina, Igman, Vis Simm Bau. Radnik Hadžići, a u ligu uđu Gradina i Borac Jelah. Ligu bi činili znači: Goražde, TOŠK, Zvijezda, Rudar, Bratstvo, Travnik, Budućnost, Jedinstvo, GOŠK, Orašje, Gradina i Borac.

Eh sad, prvoplasirana ekipa (recimo TOŠK) ide u PLBiH.
Ekipe od 2. do 5. mjesta (recimo Zvijezda, Goražde, Travnik i GOŠK) igraju po sistemu: 2-5, 3-4, pa onda finale. Recimo, pobjednik bude ekipa Zvijezde. Onda oni igraju sa ekipom iz 1. lige RS koja je u baražu, a pobjednik te utakmice igra sa 10. ekipom iz PLBiH za ulazak u ligu. Znači, imaju 4 utakmice u kojim na kraju moraju potvrditi kvalitet :D Ali, cijela liga bi se borila za nešto, bilo bi atraktivnije.

SMR187
Kontakt:

Post Postao/la SMR187 » 06 maj 2021, 11:47

Hantraga je napisao/la:
06 maj 2021, 11:18
Ekipe od 2. do 5. mjesta (recimo Zvijezda, Goražde, Travnik i GOŠK) igraju po sistemu: 2-5, 3-4, pa onda finale. Recimo, pobjednik bude ekipa Zvijezde. Onda oni igraju sa ekipom iz 1. lige RS koja je u baražu, a pobjednik te utakmice igra sa 10. ekipom iz PLBiH za ulazak u ligu. Znači, imaju 4 utakmice u kojim na kraju moraju potvrditi kvalitet :D Ali, cijela liga bi se borila za nešto, bilo bi atraktivnije.
To bi bilo nesto novo i nevidjeno u svijetu fudbala. Il je play off sa 4 ekipe ili je play off/play out izmedju prvoligasa i premijerligasa, tesko da moze oboje
🌟

sony_91
Kontakt:

Post Postao/la sony_91 » 06 maj 2021, 11:54

Hantraga je napisao/la:
06 maj 2021, 11:18
Ma ne mislim ja da je nešto problem to srediti sa PLBiH, po meni je u osnovi bitno da pristanu ovi u RS.
Recimo da se ove godine liga skrati, Posušje ide u viši rang, ispadnu Slaven, Čapljina, Igman, Vis Simm Bau. Radnik Hadžići, a u ligu uđu Gradina i Borac Jelah. Ligu bi činili znači: Goražde, TOŠK, Zvijezda, Rudar, Bratstvo, Travnik, Budućnost, Jedinstvo, GOŠK, Orašje, Gradina i Borac.

Što se tiče prvog dijela to je nemoguće jer se prije početka sezone donose propozicije o narednoj sezoni. A što se drugog dijela tiče nemoguće zbog politike zbog koje i imamo dvije druge lige.

Kada je smanjenje Drugih liga u pitanju ni do toga neće doći jer imamo previše Kantonalnih saveza uključenih a samim smanjenjem manji je uticaj isti. Ovakav sistem postoji samo zbog saveza i takav će i ostati.

Zoom088
Kontakt:

Post Postao/la Zoom088 » 06 maj 2021, 12:22

sony_91 je napisao/la:
06 maj 2021, 11:54
Ovakav sistem postoji samo zbog saveza i takav će i ostati.
Upravo ovo! I tu svaka prica prestaje, a sa njom i nada u neko poboljsanje kvaliteta fudbala u cjelini.

Odgovori

Natrag na “Prva liga FBiH”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.