NK Slaven Živinice

Moderator/ica: GracanicaAA

klosar
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 sep 2009, 00:55
Kontakt:

NK Slaven Živinice

Post Postao/la klosar » 20 sep 2009, 01:21

Najstariji sportski kolektiv u gradu je FK Slaven Živinice, od ove sezone (2009/10) takmiči se u Prvoj ligi Federacije Bosne i Hercegovine, a taj veliki uspjeh postigao je osvajanjem prvog mejsta u minulom šampionatu Druge lige – Sjever. Ukratko ćemo se podsjetiti na osnivanje i stasanje ovog kluba sa veoma dugom tradicijom od 73 godine. Do podataka smo došli novembra 2006.godine, kada je povodom 70 godina Slavena organizovan okrugli sto o ovom klubu.
Tako saznajemo da je Mustafa Muradbašić u jesen 1936.godine pokrenuo osnivanje RSD Kroacija, pri čemu nailazi na podršku istoimene firme (današnji Konjuh), odakle su stasali i prvi igrači novoosnovanog tima. Muradbašić je bio i prvi trener Kroacije, a prvi igrači bili su Molan, Kubiček, Pavlović, Jakubović, Zaimović, Bešlić i Arnautović. Prve utakmice Živiničani su igrali protiv tuzlanskih ekipa Zrinjskog, Šumadije, te Solvajem iz Lukavca, Rudnika Kreke i teslićkih Hrabrih. Utakmice su igrane na improvizovanom stadionu u krugu firme, a uređenje novog stadiona kraj Oskove počelo je 1939.godine.

KONAČNO I SLAVEN

Prve kvalifikacije za plasman u viši rang Slaven je imao u sezoni 1953/54.godine, kada su Živiničani bili bolji od Jedinstva iz Odžaka (7:0) i plasirali su se u Podsavez Tuzla.

Neizbrisiv trag na izrastanje Slavena u kvalitetnu i respektabilnu ekipu ostavio je veliki fudbalski znalac Vlatko Konjevod, koji je došao u Živinice u jesen 1955.godine, ostao je dvije sezone i bio uspješan igrač i trener. Kasnije se proslavio kao uspješan trener sarajevskog Željezničara i zagrebačkog Dinama.
Učesnici okruglog stola posvećenog Slavenovom jubileju složili su se da među najveće uspjehe ovog kluba, do tog perioda, treba upisati rezultate generacije koja se u sezoni 1964/65.plasirala u Republičku ligu BiH i već naredne sezone osvojila prvo mjesto, te stekla pravo učešća u kvalifikacijama za Drugu ligu SFRJ. U odlučujućoj utakmici Slaven je poražen od Rudara iz Ljubije. Tada je ekipu predvodio trener i ujedno igrač Hidajet Tulumović-čak 32 godine je proveo u klubu, po čemu je apsulutni rekorder sa najdužim stažom.

SLAVEN-RASADNIK TALENATA

Živinice su poznate i kao rasadnik kvalitetnih fudbalera, pa su kao veliki talenti nastupali i u najpoznatijim evropskim klubovima, a tih fudbalera ima toliko da bi se mogla sastaviti jaka ekipa, spremna na najveće podvige. Prvi fudbaler iz Živinica koji je zaigrao u poznatom prvoligaškom klubu bio je Hidajet Tulumović-igrač Sarajeva. Da nije imao težu povredu u Zagrebu protiv Dinama sigurno bi postigao još značajniju karijeru. Denijal Pirić je dugo bio član Dinama, Sarajeva i reprezentacije SFRJ, pa Salih Delalić, kasnije član Sarajeva strijelac gola sa Old Traforda čuvenom vrataru Benksu u utakmici kupa evropskih šampiona protiv Mančester Junajteda. Još se pamte imena čelikovca Safeta Barjaktarevića, dugogodišnjeg kapitena tuzlanske Slobode Midhata Memiševića, Šefke Gogića, Nevresa Gogića, Gabrijela Pendića, Pašage Gogića, Fuada Subašića i mnogih drugih, kao i aktuelnih Elvira Rahimića, člana CSK iz Moskve-ekipe koja se uspješno nosi sa najjačim ekipama lige evropskih šampiona, ili Borisa Živkovića dok je igrao u Bajeru iz Leverkuzena i stigao do finala najvećeg evropskog klupskog takmičenja, a bio je i kapiten Hrvatske reprezentacije. Mirsad Bešlija uspješno igra po Evropi kao i reprezentaciji BiH. Igrači iz Slavena igrali su za tri različite reprezentacije: SFRJ, BiH i Hrvatsku.

SLAVENOV TIM SNOVA

Prema ocjeni stručnjaka najbolji tim Slavena svih vremena, sastavljen od igrača koji su igrali u Prvoj ligi SFRJ ili drugih poznatih timova sirom Evrope od 1960.godine do današnjih dana izgledao bi ovako:
Hidajet Tulumović, Vlatko Konjevod, Denijal Pirić, Salih Delalić, Fuad Subašić, Gabrijel Pendić, Šefko Gogić, Nevres Gogić, Zvonko Marić, Midhat Memišević, Boris Živković, Elvir Rahimić, Mirsad Bešlija, Amir Mešić, Fuad Kamberović, Izet Kamberović i Mirnes Salihović.

Avatar
AulleTa
Postovi: 1508
Pridružen/a: 27 avg 2009, 08:35
Lokacija: Pijemont
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la AulleTa » 16 jan 2010, 11:39

Dobar vam je ovaj mali Mirnes Salihović, najbolji strijelac Lige, zasad.
Spammer

1.000.000 $ Man ! - Maybe in future... #

klosar
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 sep 2009, 00:55
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la klosar » 17 jan 2010, 20:49

isao ja na probu u klub vaduz koji igra u drugoj ligi svicarske al nije uspio

Avatar
__Liedson__
Postovi: 1415
Pridružen/a: 26 nov 2009, 22:18
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la __Liedson__ » 17 jan 2010, 21:02

klosar je napisao/la:isao ja na probu u klub vaduz koji igra u drugoj ligi svicarske al nije uspio
nije dobio radnu dozvolu tamo,a sada ide u velez !! prikljucit ce se ekipi na pripremama u turskoj !!

klosar
Postovi: 3
Pridružen/a: 20 sep 2009, 00:55
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la klosar » 17 jan 2010, 21:11

za velez nije 100% sigurno...otisao je al se nezna oceli ostati...

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 17 jan 2010, 22:53

DA TAJ NIJE SECER?
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
__Liedson__
Postovi: 1415
Pridružen/a: 26 nov 2009, 22:18
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la __Liedson__ » 18 jan 2010, 00:04

_amel_13_BHf_ je napisao/la:DA TAJ NIJE SECER?
ma kakvi ba...šećo ti je otiso u holandiju,u rodu !!

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 18 jan 2010, 17:35

__Liedson__ je napisao/la:
_amel_13_BHf_ je napisao/la:DA TAJ NIJE SECER?
ma kakvi ba...šećo ti je otiso u holandiju,u rodu !!
u holandiju odlicno....ijest igracina gledo sam ga par puta dol kad sam bio....kakav vam je ovaj nas kiko??? :lol: :lol:
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
__Liedson__
Postovi: 1415
Pridružen/a: 26 nov 2009, 22:18
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la __Liedson__ » 18 jan 2010, 17:38

_amel_13_BHf_ je napisao/la:
__Liedson__ je napisao/la:
_amel_13_BHf_ je napisao/la:DA TAJ NIJE SECER?
ma kakvi ba...šećo ti je otiso u holandiju,u rodu !!
u holandiju odlicno....ijest igracina gledo sam ga par puta dol kad sam bio....kakav vam je ovaj nas kiko??? :lol: :lol:
ma i ne dobija neku minutazu !! :roll:

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 19 jan 2010, 01:23

[/quote]
ma kakvi ba...šećo ti je otiso u holandiju,u rodu !![/quote]
u holandiju odlicno....ijest igracina gledo sam ga par puta dol kad sam bio....kakav vam je ovaj nas kiko??? :lol: :lol:[/quote]
ma i ne dobija neku minutazu !! :roll:[/quote]
ejs nedobija pa on je strasan igrac al et...a jesil bio medju klosarima protiv buducnosti???zz iz banovica :D :D
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
__Liedson__
Postovi: 1415
Pridružen/a: 26 nov 2009, 22:18
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la __Liedson__ » 19 jan 2010, 16:42

_amel_13_BHf_ je napisao/la:
ma kakvi ba...šećo ti je otiso u holandiju,u rodu !![/quote]
u holandiju odlicno....ijest igracina gledo sam ga par puta dol kad sam bio....kakav vam je ovaj nas kiko??? :lol: :lol:[/quote]
ma i ne dobija neku minutazu !! :roll:[/quote]
ejs nedobija pa on je strasan igrac al et...a jesil bio medju klosarima protiv buducnosti???zz iz banovica :D :D[/quote]
bio sam kad ste nam dolazili i kad smo vam prodali utakmicu !! :D 0-3 !!

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 19 jan 2010, 20:18

a sto nas kamenovaste bolan bolan sa on njive??? :) :)
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
__Liedson__
Postovi: 1415
Pridružen/a: 26 nov 2009, 22:18
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la __Liedson__ » 19 jan 2010, 21:03

_amel_13_BHf_ je napisao/la:a sto nas kamenovaste bolan bolan sa on njive??? :) :)
:D
Zadnja izmjena: __Liedson__, dana/u 20 mar 2010, 12:15, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
_amel_13_BHf_
Postovi: 375
Pridružen/a: 17 jul 2009, 10:44
Lokacija: banovici
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la _amel_13_BHf_ » 20 jan 2010, 00:17

__Liedson__ je napisao/la:
_amel_13_BHf_ je napisao/la:a sto nas kamenovaste bolan bolan sa on njive??? :) :)
a doslo liku...bio napusen :D a vi niste cekali dugo da odg. a cekali smo onog vam vodju il sta li je vec,onaj s duzom kosom sa pramenovima,ja mislim da je imo broj 25 na sebi,al se sakrio negdje !! da to nisi ti ?? :mrgreen: :mrgreen:
ej znaci tuceta naseg ste tjeli udarat...haha ..docete vi vam pa cemo vidit xd(revans) a mi smo bezbjedo otisli kuci sa busem vidio sam da vas je hrpa ispred stadiona....al bolilo me qrac bio sam pjan pa me nije bilo nista strah jbg... zz iz banovica :| :| :|
nakon 5 godina BUDUCNOST opet u pl !!!! <3

Avatar
__Liedson__
Postovi: 1415
Pridružen/a: 26 nov 2009, 22:18
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la __Liedson__ » 20 jan 2010, 00:21

.
Zadnja izmjena: __Liedson__, dana/u 20 mar 2010, 12:14, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
alcaci
Postovi: 37
Pridružen/a: 12 avg 2009, 17:22
Lokacija: Mionica
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la alcaci » 27 jan 2010, 11:50

Dali ko zna jel Cehajic Admir potpisao za Slaven ????

Avatar
__Liedson__
Postovi: 1415
Pridružen/a: 26 nov 2009, 22:18
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la __Liedson__ » 21 mar 2010, 19:10

joj jaki smo ko Barca :D
tri utakmice u proljetnom dijelu,tri pobjede:
Slaven - Goražde 2-1
Slaven - SAŠK 2-0
Krajišnik - Slaven 1-3

Avatar
Raz_ba
Postovi: 749
Pridružen/a: 14 avg 2009, 10:47
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la Raz_ba » 05 jun 2010, 23:49

Igrali ste da Žepčem neriješeno a od Viteza izgubili 4:1. Zaslužujete da igrate Toplicama na turniru između Gornjih i Donjih Toplica i da se nikad i ne približite živiničkoj opštinskoj ligi ako je to vaš gornji domet. Ako ste prodali utakmice ne zaslužujete više ni klikera da igrate. Štimate Jedinstvu iz onolikog grada da ispadne. FUJJJJJJJJJJJJJJJJ!!!!!!
A đe da znam?!

Avatar
Casillas
Postovi: 901
Pridružen/a: 12 dec 2009, 17:22
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la Casillas » 06 jun 2010, 01:46

Znaci sa nama dogodine :D

Avatar
Monolog
Moderator
Postovi: 21296
Pridružen/a: 09 mar 2010, 10:20
Lokacija: Under the bridge
Kontakt:

Re: FK Slaven Živinice, Prva liga FBiH

Post Postao/la Monolog » 06 jun 2010, 01:52

Sjećam se kad sam gostovao tamo prije x godina. Vjetar puše, te samo j*be jednu stranu, da je to nevjerovatno. Let lopte ne možeš procijeniti, ovo-ono.

Par puta sam ih gledao u gostima, a kako su ove naše "niže" lige domaćinske, nisam ni mogao vidjeti potencijalni kvalitet ove ekipe.
"To repeat what others have said requires education. To challenge it requires brains.”

Odgovori

Natrag na “Prva liga FBiH”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.