Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa je završila: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
31
47%
2. Bez jajeta
35
53%
 
Ukupno glasova: 66

Avatar
Surreal
Postovi: 7182
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Surreal » 29 sep 2022, 15:56

opet rudari :roll:
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo

BenWhite
Postovi: 2584
Pridružen/a: 28 okt 2021, 19:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la BenWhite » 29 sep 2022, 16:00

Najveći neradnici u državi Bosni, regionu ExYu i kontinentu Jevropa. Prošli put raja pala na njihov blef. Vidim sada im svi je.bu mater.
41:34

Avatar
Surreal
Postovi: 7182
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Surreal » 29 sep 2022, 16:06

Imaju platu gotovo kao doktor opce prakse ili inzinjer, koji q vise hoce?
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo

Avatar
L-Train
Postovi: 18359
Pridružen/a: 10 mar 2010, 23:56
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la L-Train » 29 sep 2022, 16:07

Hoce li opet dubioza pjevati?
Okusi strah, bol, mrznju i barut
i zivi u toj nadi da ce sutra ipak svanut,
na sekund nosi teret mojih rana
dok grad ti sapce pricu jezikom oziljaka.

Kompromis
Postovi: 2644
Pridružen/a: 27 feb 2017, 10:08
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Kompromis » 29 sep 2022, 16:08

Imaju skoro istu platu kao i ja, a ja magistar ekon nauka... imaju platu kao neki inzinjeri masinstva ili jos gore elektrotehnike... i ono nesto strajkuje... uredu, razumijem tezak je posao, opasan, ali to im je refundirano kroz godisnju pomoc (uz to naravno svi im doprinosi trebaju biti uplaceni) ali da neko prakticno bez skole (ili osnovna, pa i srednja) da ima platu u drzavnoj sluzbi kao magistar nauka ili inzinjer ne ide...

BenWhite
Postovi: 2584
Pridružen/a: 28 okt 2021, 19:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la BenWhite » 29 sep 2022, 16:12

Kae sad se naljutili što su radnici EP dobili pomoć. Kao da oni u zadnju godinu nisu dobili ništa. Od povećanja plate do raznih vidova pomoći koja im se i dalje isplaćuje.

Pišam se ja na državu u kojoj nepismena bagra želi sve+pod određenim uvjetima.
41:34

Avatar
Marsal
Postovi: 22753
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Marsal » 29 sep 2022, 16:12

Koliko vi efektivno radite na svom poslu u smjeni? I čime se bavite ako nije tajna?

Kod mene su smjene od 8 sati, jučer sam radio preko 7. Dakle imao sam pauzu od pola sata za doručak i još možda 20 minuta lufta, ovo ostalo sve nisam stao radit.

Danas je već bolje bilo, 5 sati. Ali recimo da je prosjek na mom poslu od 6 do 7 sati efektivnog rada.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
Marsal
Postovi: 22753
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Marsal » 29 sep 2022, 16:14

Kompromis je napisao/la:
29 sep 2022, 16:08
Imaju skoro istu platu kao i ja, a ja magistar ekon nauka... imaju platu kao neki inzinjeri masinstva ili jos gore elektrotehnike... i ono nesto strajkuje... uredu, razumijem tezak je posao, opasan, ali to im je refundirano kroz godisnju pomoc (uz to naravno svi im doprinosi trebaju biti uplaceni) ali da neko prakticno bez skole (ili osnovna, pa i srednja) da ima platu u drzavnoj sluzbi kao magistar nauka ili inzinjer ne ide...
Da jednom uđeš u okno prvi bi rekao nek ovi ljudi uzmu i 3000 maraka, halal svaki fening samo da ne radim u toj strahobi.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Kompromis
Postovi: 2644
Pridružen/a: 27 feb 2017, 10:08
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Kompromis » 29 sep 2022, 16:23

Marsal je napisao/la:
29 sep 2022, 16:14
Kompromis je napisao/la:
29 sep 2022, 16:08
Imaju skoro istu platu kao i ja, a ja magistar ekon nauka... imaju platu kao neki inzinjeri masinstva ili jos gore elektrotehnike... i ono nesto strajkuje... uredu, razumijem tezak je posao, opasan, ali to im je refundirano kroz godisnju pomoc (uz to naravno svi im doprinosi trebaju biti uplaceni) ali da neko prakticno bez skole (ili osnovna, pa i srednja) da ima platu u drzavnoj sluzbi kao magistar nauka ili inzinjer ne ide...
Da jednom uđeš u okno prvi bi rekao nek ovi ljudi uzmu i 3000 maraka, halal svaki fening samo da ne radim u toj strahobi.
Da se razumijemo da sam htio raditi u jami ne bi isao dokle sam mogao u skoli... msm da se razumijemo bio sam dosta dobar ucenik i student i mogao sam ici i dalje ka doktorskom studiju ali to vec bi bilo proseravanje a i svakako nisam nikad se vidio da budem asistent, profesor i sl....

Od mame dvojica amidja su mi zaradili penziju u rudniku u Brezi pa znam koliko su se ljudi patili da to dostignu ali to su ljudi prakticno sa mozda osmoljetkom (ne znam da li su i to zavrsili jer mi dedo a njihov brat ja msm jedini zavrsio srednju skolu u toj njihovoj brojnoj porodici)...

I za kraj niko ih ne tjera da rade u rudniku nek idu raditi privatniku pa da vidimo kad mu za taj nivo obrazovanja kazu plata ti 900km (a sve ti broji u to i to nije plata automatski), a ovamo imaju kako vidimo 1700km sa toplim... vjeruj mi dosta ljudi koji rade za bezvezne plate kod privatnika bi vrlo rado sad da rade u rudniku za tu platu... naravno neki vjerojatno ne bi izdrzali zbog tezine posla ali nasao bi se neko vjeruj mi ko bi vrlo rado presao u rudnik da radi... vjeruj mi u rudniku u Brezi su ljudi davali pare da dobiju posao u rudniku prije par godina...


Sto se mene tice uvijek skola se mora valorizovati jer znam koliko sam ja ucio na ekon faksu (a ne spada bas u mega teske), a mogu zamisliti koliko jedan doktor uci ili inzinjer elektrotehnike... i zato ti kazem niko sa pozicijom koju zahtjeva srednja skola ili nize ne bi smjeli imati vecu platu od injzinjera, doktora, magistra nauka itd...

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la jasmin10 » 29 sep 2022, 16:29

Zato ti sjediš u kancelariji pod klimom a ljudi ulaze u jame. Zašto
Su oni problem a neke šalteruse ili radnici EP koji bukvalno ne rade ništa ?

Avatar
StevieG8
Postovi: 13424
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la StevieG8 » 29 sep 2022, 16:31

Kompromis je napisao/la:
29 sep 2022, 16:23
Marsal je napisao/la:
29 sep 2022, 16:14
Kompromis je napisao/la:
29 sep 2022, 16:08
Imaju skoro istu platu kao i ja, a ja magistar ekon nauka... imaju platu kao neki inzinjeri masinstva ili jos gore elektrotehnike... i ono nesto strajkuje... uredu, razumijem tezak je posao, opasan, ali to im je refundirano kroz godisnju pomoc (uz to naravno svi im doprinosi trebaju biti uplaceni) ali da neko prakticno bez skole (ili osnovna, pa i srednja) da ima platu u drzavnoj sluzbi kao magistar nauka ili inzinjer ne ide...
Da jednom uđeš u okno prvi bi rekao nek ovi ljudi uzmu i 3000 maraka, halal svaki fening samo da ne radim u toj strahobi.
Da se razumijemo da sam htio raditi u jami ne bi isao dokle sam mogao u skoli... msm da se razumijemo bio sam dosta dobar ucenik i student i mogao sam ici i dalje ka doktorskom studiju ali to vec bi bilo proseravanje a i svakako nisam nikad se vidio da budem asistent, profesor i sl....

Od mame dvojica amidja su mi zaradili penziju u rudniku u Brezi pa znam koliko su se ljudi patili da to dostignu ali to su ljudi prakticno sa mozda osmoljetkom (ne znam da li su i to zavrsili jer mi dedo a njihov brat ja msm jedini zavrsio srednju skolu u toj njihovoj brojnoj porodici)...

I za kraj niko ih ne tjera da rade u rudniku nek idu raditi privatniku pa da vidimo kad mu za taj nivo obrazovanja kazu plata ti 900km (a sve ti broji u to i to nije plata automatski), a ovamo imaju kako vidimo 1700km sa toplim... vjeruj mi dosta ljudi koji rade za bezvezne plate kod privatnika bi vrlo rado sad da rade u rudniku za tu platu... naravno neki vjerojatno ne bi izdrzali zbog tezine posla ali nasao bi se neko vjeruj mi ko bi vrlo rado presao u rudnik da radi... vjeruj mi u rudniku u Brezi su ljudi davali pare da dobiju posao u rudniku prije par godina...


Sto se mene tice uvijek skola se mora valorizovati jer znam koliko sam ja ucio na ekon faksu (a ne spada bas u mega teske), a mogu zamisliti koliko jedan doktor uci ili inzinjer elektrotehnike... i zato ti kazem niko sa pozicijom koju zahtjeva srednja skola ili nize ne bi smjeli imati vecu platu od injzinjera, doktora, magistra nauka itd...
Mogao bi se ti pravo razocarati jer ce u skorije vrijeme (a djelimicno je i sad tako) potraznja za kadrom koji nije zavrsio fakultet nego zanat biti tolika da ce te sustic s platom.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la jasmin10 » 29 sep 2022, 16:36

Zanatlije i uzimaju vise. Ne znam majstora da ima dnevnicu ispod 120-150 maraka.

Kompromis
Postovi: 2644
Pridružen/a: 27 feb 2017, 10:08
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Kompromis » 29 sep 2022, 16:41

Naravno slazem se... danas je dosao vakat u Bosni da nemas nekih zanata nikako, a ovih sto imas poput npr automehanicara su ili losi ili preskupi... i da sad upisujem srednju skolu vjerojatno bi isao ka nekom zanatu kao sto je automehanicar, keramicar ili vodoinstalater, ali i dalje zastupam stav da onaj sa visom skolom treba imati vise... ja imam dva starija brata... jedan je inzinjer masinstva i radi vani u Belgiji a i ovdje je imao finu platu pa je opet vani otisao, a drugi je vodoinstalater i radi ovdje i za firmu a i privatluka gdje zna za dan uzeti i po 150-200KM ( vjerojatno neki keramicar moze uzeti i vise ili automehanicar)... da nije bio ovakav odljev nize kvalifikovane radne snage sta mislis ko je od njih 2 vise zaradjivao ovdje... logicno inzinjer kao sto bi i trebalo biti jer znam koliko je jedan ucio a koliko ovaj drugi... i ponavljam aBd ako bude ovakva situacija oko deficita u kadrovima svoje musko dijete bi prije gurao ka zanatu nego fakultetu...

Avatar
VGS
Postovi: 8861
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la VGS » 29 sep 2022, 16:45

Sve ce se to okrenuti naglavacke ako vec nije. Imas sad tonu programera sa srednjom skolom koji su se sami usavrsili do neke mjere gdje imaju platu kao i doktor obicni ili cak specijalista.

Pa ljudi koji su meni neke gradjevinske poslove ove godine zavrsavali sigurno zaradjuju na nivou doktora porodicne medicine i cak i vise. Dnevnica minimum 100 KM a rade po 27-28 dana plus hrana od gazde itd. Mene nekad sramota bude kakve sve realno drustveno nebitne stvari odradim u internet poslovima i zaradim visestruko vise od nekih zanimanja bez kojih ne bismo mogli zivjeti.

Prijatelji inzenjer masinstva vecinom rade po call centrima i slicne poslove a njih par koji rade u struci nakon vec cca 2 godine rada i dalje ne mogu dalje od nekih 1300-1500 KM plate a to je u danasnje vrijeme kao 700 KM prije 10 godina.

BenWhite
Postovi: 2584
Pridružen/a: 28 okt 2021, 19:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la BenWhite » 29 sep 2022, 16:51

Kompromis je napisao/la:
29 sep 2022, 16:23
I za kraj niko ih ne tjera da rade u rudniku nek idu raditi privatniku pa da vidimo kad mu za taj nivo obrazovanja kazu plata ti 900km (a sve ti broji u to i to nije plata automatski), a ovamo imaju kako vidimo 1700km sa toplim... vjeruj mi dosta ljudi koji rade za bezvezne plate kod privatnika bi vrlo rado sad da rade u rudniku za tu platu... naravno neki vjerojatno ne bi izdrzali zbog tezine posla ali nasao bi se neko vjeruj mi ko bi vrlo rado presao u rudnik da radi... vjeruj mi u rudniku u Brezi su ljudi davali pare da dobiju posao u rudniku prije par godina...
Bajo moj, kod privatnika se radi po 10 sati, 6 dana, za milju. Ne možeš štrajkati kad ti se penis digne jer ćeš biti najuren iste sekunde.
41:34

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21314
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Epidaurus » 29 sep 2022, 16:51

Diploma ne treba imati nikakav uticaj na zaradu nego samo znanje i sposobnost obavljanja odredjenog posla.

dachodachoni
Postovi: 1150
Pridružen/a: 17 jun 2022, 13:13
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la dachodachoni » 29 sep 2022, 16:54

Epidaurus je napisao/la:
29 sep 2022, 16:51
Diploma ne treba imati nikakav uticaj na zaradu nego samo znanje i sposobnost obavljanja odredjenog posla.
Ovo.

Kao da se nismo svi nagledali svakakvih sa diplomom, a da ne znaju raditi svoj posao.

Avatar
Surreal
Postovi: 7182
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Surreal » 29 sep 2022, 16:55

Pa eto, dignes im sad platu na dvije milje, eto njih naredne godine opet sa strajkom malo je i to
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37573
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la tuzlak1987 » 29 sep 2022, 16:58

S obzirom da su diplome i trud na faxu obezvrijedjeni i imamo situaciju da medicinsku skolu upisuje 20 odjeljenja.
Mnogi se preznoje na fakultetu i na kraju im se drustvo zahvali mjestom na birou. Neko dok zavrsi fax ovi majstori i rudari mogu za to vrijeme skupiti 5 godina radnog staza i zaraditi 60 plata. Normalno da obrazovan covjek treba i imati vise od njih. I uci se da bi radio fin posao. Mada ni to nije istina, isprljaju ruke i inzenjeri.

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21314
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Epidaurus » 29 sep 2022, 17:02

Koga boli ku.rac sto je ucio i zavrsio faks ako je nesposoban raditi svoj posao?

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: drzgemboadislic, FoSte95, Muumii, napoleon72, samoposmatram i 45 gostiju.