Književnost

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 31 jan 2022, 22:24

Sveti je napisao/la:
20 jan 2022, 14:40
Procitah it od kinga. Koji qrac je sa onom orgijom dok su svi bili djeca :rol:
Ima King dosta tih seksualno cudnih scena ali je ta djecija orgija definitivno prevazisla sve, valjda je ideja da je tim cinom zavrseno njihovo odrastanje i "nevinost" ma ne znam ustvari sto uopste to objasnjavam, bolestina sjebala mi je knjigu.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 01 feb 2022, 21:18

StevieG8 je napisao/la:
31 jan 2022, 22:24
Sveti je napisao/la:
20 jan 2022, 14:40
Procitah it od kinga. Koji qrac je sa onom orgijom dok su svi bili djeca :rol:
Ima King dosta tih seksualno cudnih scena ali je ta djecija orgija definitivno prevazisla sve, valjda je ideja da je tim cinom zavrseno njihovo odrastanje i "nevinost" ma ne znam ustvari sto uopste to objasnjavam, bolestina sjebala mi je knjigu.
Da da, citao sam da je i on sam izjavio da je to trebalo da predstavlja gubitak nevinosti i prelazak u odraslu dob, ali je cijela scena toliko surealna i van konteksta da mi je iskreno bilo tesko povjerovati da je king imao ikakve druge razloge za nju osim da malodobni sex bude svrha sam sebi.

Mislim, prezvakao sam knjigu u par dana, i zaista je sjajna, ali ima dijelova koji su jednostavno off, ukljucujuci sam kraj koji mi je meh
naprijed rejal

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 18 apr 2022, 03:41

Dokle ste sa citanjem?

Ove godine sam planirao 50 knjiga, procitao sam 10, kasnim par knjiga, ali uporedo ih citam nekoliko. Volio bih da nemam nikakvih obaveza ili da sam u struci, zakucavao bih ja svoje ciljeve.

Trenutno citam:

Historija, Filipovica i Popovica, sred. Bosna, Građanska Evropa
Romani, Harry Potter cetvrta knjiga, Pobunja (Veronica Roth), prvu sam zavrsio (Razlicita tj Divergent).
Vjerske, Usejmin, Islamsko budjenje.

Avatar
RoninX
Postovi: 1943
Pridružen/a: 25 dec 2020, 14:03
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la RoninX » 18 apr 2022, 12:51

da li je neko narucivao knjige sa depositorya i kakva ima iskustva ? (ili sa neke druge/bolje stranice)

procitao sam na odmoru jedan stari klasik (Majstor i Margarita) i jedan popularni novi (Covjek zvani Uve). nisam nesto odusevljen ni sa jednim. :shifty: ...kontam alegoriju kod Majstora, ima zanimljivih ideja...ali opet me nije nesto plaho impresioniralo... neke dijelove bih skroz izbacio.

ova druga tipicna literatura iz Konzuma. na kraju se pojavi i bosanac Mirso, koji je gay :)



cituckam i 'Razumjeti stoljece', Dan Diner....idem sporije jer se lik potrudio da sabije sto vise informacija po stranici, pa uprkos nekom opcem obrazovanju, treba vremena za svarit sve te info, tipa sukoba rusa i litvanaca, ili napada na poljsku u 20im, proslog vijeka.

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 18 apr 2022, 12:56

RoninX je napisao/la:
18 apr 2022, 12:51
da li je neko narucivao knjige sa depositorya i kakva ima iskustva ? (ili sa neke druge/bolje stranice)

procitao sam na odmoru jedan stari klasik (Majstor i Margarita) i jedan popularni novi (Covjek zvani Uve). nisam nesto odusevljen ni sa jednim. :shifty: ...kontam alegoriju kod Majstora, ima zanimljivih ideja...ali opet me nije nesto plaho impresioniralo... neke dijelove bih skroz izbacio.

ova druga tipicna literatura iz Konzuma. na kraju se pojavi i bosanac Mirso, koji je gay :)



cituckam i 'Razumjeti stoljece', Dan Diner....idem sporije jer se lik potrudio da sabije sto vise informacija po stranici, pa uprkos nekom opcem obrazovanju, treba vremena za svarit sve te info, tipa sukoba rusa i litvanaca, ili napada na poljsku u 20im, proslog vijeka.
Cudi me da ti se nije dopao m i m, meni jedan od boljih klasika.



slika
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Otelo
Postovi: 33502
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Otelo » 18 apr 2022, 13:07

"Majstor i Margarata" je i meni jedna od omiljenih klasika. Genijalno.

"Reincarnation Blues" sam pročitao nedavno, zabavna knjiga. Trenutno čitam "Tri mušketira". Dumas je majstor pripovjedanja i zabavnih likova.

Bacio sam i pogled na romane Paule Hawkins "The Girl on The Train" i "Into the water". Ništa posebno, ali može proći kao neka sedmična belatristika.

"The Game Trilogy: Game, Buzz and Bubble" je isto zabavni flick. No, prva knjiga uvjerljivo najbolja, dok su druge dvije lošije.

"Zapisi kluba Pickwick " od Dickensa je knjiga, jedna od rijetkih, koju sam zatvorio nakon 100tinjak stranica. Bože sačuvaj.

I još sam čitao ove godine: "Igraj, igraj, igraj" od Murakamija. Njegova standardna knjiga, magični nadrealizam, čudni likovi, čudne žene, muzika, seks.

Otprilike pročitam tri - četiri knjige mjesečno. Odem u gradsku biblioteku, dignem dvije i za nekih desetak dana uzmem druge dvije i tako u krug. Nemam neki zacrtani cilj da moram pročitati određeni broj knjiga u mjesecu ili godini. Nekad mi se deset dana ne čita niti jedna rečenica, a nekad mogu za tri dana tri knjige pročitati (ove laganije sa trafika, ne nešto teško :mrgreen: ).
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Profesor
Postovi: 4254
Pridružen/a: 01 avg 2011, 19:11
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Profesor » 08 maj 2022, 13:50

Gdje skinuti audio knjige?

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41247
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 09 maj 2022, 00:54

Profesor je napisao/la:
08 maj 2022, 13:50
Gdje skinuti audio knjige?
Besplatne

https://www.myanonamouse.net/

Ili sa pretplatom na audible

knjige.club i balkan download za domaće
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 09 maj 2022, 01:01

Otelo je napisao/la:
18 apr 2022, 13:07
"Majstor i Margarata" je i meni jedna od omiljenih klasika. Genijalno.

"Reincarnation Blues" sam pročitao nedavno, zabavna knjiga. Trenutno čitam "Tri mušketira". Dumas je majstor pripovjedanja i zabavnih likova.

Bacio sam i pogled na romane Paule Hawkins "The Girl on The Train" i "Into the water". Ništa posebno, ali može proći kao neka sedmična belatristika.

"The Game Trilogy: Game, Buzz and Bubble" je isto zabavni flick. No, prva knjiga uvjerljivo najbolja, dok su druge dvije lošije.

"Zapisi kluba Pickwick " od Dickensa je knjiga, jedna od rijetkih, koju sam zatvorio nakon 100tinjak stranica. Bože sačuvaj.

I još sam čitao ove godine: "Igraj, igraj, igraj" od Murakamija. Njegova standardna knjiga, magični nadrealizam, čudni likovi, čudne žene, muzika, seks.

Otprilike pročitam tri - četiri knjige mjesečno. Odem u gradsku biblioteku, dignem dvije i za nekih desetak dana uzmem druge dvije i tako u krug. Nemam neki zacrtani cilj da moram pročitati određeni broj knjiga u mjesecu ili godini. Nekad mi se deset dana ne čita niti jedna rečenica, a nekad mogu za tri dana tri knjige pročitati (ove laganije sa trafika, ne nešto teško :mrgreen: ).
:thumbup:
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 09 maj 2022, 01:29

Otelo to pametno radi, ja sam pogriješio kada sam krenuo u pravljenju domaće biblioteke. Uloženo je nekoliko tisuća KM i dođe mi da sve knjige doniram. Rekao bih da ne žalim uloženi novac ni trud u čitanju tih knjiga (stručne), ali od ovog završenog fakulteta nema ništa osim što sam potrošio svoje vrijeme, te novac na izdanja (neka vjerujem nemaju ni biblioteke) koje nikoga ne zanimaju niti ih čitaju. Koja je poenta čitanja historijskih stručnih knjiga kada ne možeš ni s kim razgovarati o toj temi. Dosta kolega je nakon diplomiranja završila neki kurs (CNC, kuhar, trgovac, komercijalista, vozač), jednostanvo je historija mrtva. Čudno u državi u kojoj svi znaju sve o "historiji", a ni s od stručnosti. Može se pisati, izdavati radovi ali opet ako mjesečno nije redovno na tom polju, ovo vam dođe kao hobi.

Teži fakultet a beskorisniji nećete naći. Na težinu mislim vrijeme. Neki fakulteti imaju dvi-tri knjige po predmetu, a mi jedno pitanje jedna knjiga. Banalan primjer, srednji vijek, odnos Bosne i Venecije u srednjem vijeku (Šunjić knjiga 400 strana), Crkva bosanska (Pejo Ćošković 400-500 strana knjiga, Salih Jalimam Bogumili 300 strana, Franjo Rački, Jarolav Šidak itd, sve posebno jer su svi imali različita viđenja na Crkvu bosansku, zaboravih i pokojnog Lovrenića), pa onda opću historiju o Bosni (Ćirković, Klaić, Filipović, Hadžijahić, Babić itd).

I lako je pročitati, hajde nauči. I kada naučiš, ne radiš na tom polju, sve što si čitao/učio zaboraviš.

Začarni krug, tačnije rečeno Don Kihot što se tiče nauke.

Neću prežaliti što ne završih nešto u vezi IT-a, ali tako je kako je.

Avatar
RoninX
Postovi: 1943
Pridružen/a: 25 dec 2020, 14:03
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la RoninX » 12 maj 2022, 15:18

moze li mi neko reci kakav je prevod kod ovog izdanja Pottera?

https://www.olx.ba/artikal/46671907/har ... on-knjiga/

da ne bude kao kad sam uzeo izuzetno lijepo, tvrdo ukoričeno, crnogorsko izdanje Gospodara prestenova. :rol:

haj i nekako sam se navikao na ono njihovo ś. ali kad sam naisao na beogradski sleng "proburazerio ga mačem" :rol: , istog trena sam zavitljao knjigu.

sreca u nesreci je da sam uzeo samo prvi dio.

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 12 maj 2022, 15:25

RoninX je napisao/la:
12 maj 2022, 15:18
moze li mi neko reci kakav je prevod kod ovog izdanja Pottera?

https://www.olx.ba/artikal/46671907/har ... on-knjiga/

da ne bude kao kad sam uzeo izuzetno lijepo, tvrdo ukoričeno, crnogorsko izdanje Gospodara prestenova. :rol:

haj i nekako sam se navikao na ono njihovo ś. ali kad sam naisao na beogradski sleng "proburazerio ga mačem" :rol: , istog trena sam zavitljao knjigu.

sreca u nesreci je da sam uzeo samo prvi dio.
Ja imam euro giunti izdanja i meni su top a ovo kao da je miksano 2 izdavacke kuce.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
RoninX
Postovi: 1943
Pridružen/a: 25 dec 2020, 14:03
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la RoninX » 12 maj 2022, 17:54

znaci nista dok ja to ne osjetim pod prstima, i malo prelistam. tako sam se jednom zeznuo za Pamuka, u srpskom izdanju. toliko me iritirao izraz "zabradjena" (mene asocira na muske, da ne kazem cetnicke/talibanske bradurine), da sam se rijesio knjige bez ikakve naknade. zar nikad nisu culi za izraz "pokrivena", nego su odnekle izvukli taj rogobatni naziv?!

evo neki dan je i kljuic, koji je 80 godina prozivio u sarajevu, iskoristio taj, po meni sovinisticki pridjev. vjerovatno potpuno nesvjestan takve konotacije.

ovo je samo crtica o tome koliko je bitan prevod i da treba znati sta kupujes. kamo srece da imamo vise bosanskih izdanja.

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 13 maj 2022, 23:08

Ja sam u buybooku uzeo za 210KM kolekciju Harry Pottera na bosanskom jeziku. Da sam uzeo drugi jezik bolje bi prosao, ali preferiram iskljucivo izdanja na nasem jeziku. Nazalost tanki smo sa izdanjima.

Moguce da ce prodavati u bundleu jeftinije.

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 26 maj 2022, 13:34

Sve hocu da napisem pitanje, al vidim neko postavio novu trebu na „ljepotice“ i zaboravim.

Helem, jel ko procitao mracnu kulu od kinga? Zavrsih nedavno prvi dio, i strasno mi je bila konfuzna, pa reko da pitam isplatil se dalje citat
naprijed rejal

Avatar
YaSSaL
Postovi: 3027
Pridružen/a: 15 avg 2009, 22:01
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la YaSSaL » 26 maj 2022, 13:38

Sveti je napisao/la:
26 maj 2022, 13:34
Sve hocu da napisem pitanje, al vidim neko postavio novu trebu na „ljepotice“ i zaboravim.

Helem, jel ko procitao mracnu kulu od kinga? Zavrsih nedavno prvi dio, i strasno mi je bila konfuzna, pa reko da pitam isplatil se dalje citat
Procitao davno komplet, meni je svakim narednim dijelom bila bolja...

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 26 maj 2022, 13:47

YaSSaL je napisao/la:
26 maj 2022, 13:38
Sveti je napisao/la:
26 maj 2022, 13:34
Sve hocu da napisem pitanje, al vidim neko postavio novu trebu na „ljepotice“ i zaboravim.

Helem, jel ko procitao mracnu kulu od kinga? Zavrsih nedavno prvi dio, i strasno mi je bila konfuzna, pa reko da pitam isplatil se dalje citat
Procitao davno komplet, meni je svakim narednim dijelom bila bolja...
E cool
naprijed rejal

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 17 jun 2022, 15:09

Trenutno je u knjizarama kultura aktuelna noc knjige tj. 17.06-19-06 40% popusta na kupovinu 4 i vise knjiga u izdanju Lagune. Isplati se pa eto ko voli da je u toku.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41247
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 17 jun 2022, 22:48

Sveti je napisao/la:
26 maj 2022, 13:47
YaSSaL je napisao/la:
26 maj 2022, 13:38
Sveti je napisao/la:
26 maj 2022, 13:34
Sve hocu da napisem pitanje, al vidim neko postavio novu trebu na „ljepotice“ i zaboravim.

Helem, jel ko procitao mracnu kulu od kinga? Zavrsih nedavno prvi dio, i strasno mi je bila konfuzna, pa reko da pitam isplatil se dalje citat
Procitao davno komplet, meni je svakim narednim dijelom bila bolja...
E cool
Jest bolja kako ide dalje.

Kraj je vrh :mrgreen:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 29 jul 2022, 15:51

Imal ovdje slucajno neko da je skupljao agarthieve stripove
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 32 gosta.