Književnost

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
StevieG8
Postovi: 13169
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 29 okt 2021, 19:13

Neutral je napisao/la:
29 okt 2021, 19:04
Znanje je sada zamijenilo Algoritam?

Šteta nema kod nas više od izdavača Dereta, tvrde korica, odlične knjige a cijene pristupačne. Kod nas se i dalje prodavaju knjige po 30 i više KM sa mehkim koricama.

Imam oko 500 knjiga+- u svojoj privatnoj kolekciji. Da je po 10KM, a nije jer je veća cijena, uložio sam mnogo u svoju zbirku. Na kraju se pitam zbog čega :mrgreen:
I ja se to cesto pitam pa se tjesim da bih svakako potrosio na nesto drugo sto jedan rece novac je stvoren da se trosi :mrgreen:

Jedino ne znam gdje i sta s knjigama kad bude trebalo preko grane :rol:
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 29 okt 2021, 19:22

Donirati ih😂

Htio sam preci na digitalne verzije ali nije to to.

Avatar
Sveti
Postovi: 10164
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 29 okt 2021, 21:57

MrPink je napisao/la:
19 sep 2021, 13:32
Pročitao prve 4 knjige Dune serijala, svakako sam odlučio kupiti i pročitati i zadnje dvije ali ipak da čujem vaše mišljenje. Ovo što sam proguglao dosta izmješani stavovi o Hereticima i Kapitolu Dine.
Iskreno dok se nije film pojavio nisam nikad ni cuo za knjige, evo bas sad uzeo da citam
naprijed rejal

Avatar
Surreal
Postovi: 6776
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Surreal » 29 okt 2021, 22:12

Sveti je napisao/la:
29 okt 2021, 21:57
MrPink je napisao/la:
19 sep 2021, 13:32
Pročitao prve 4 knjige Dune serijala, svakako sam odlučio kupiti i pročitati i zadnje dvije ali ipak da čujem vaše mišljenje. Ovo što sam proguglao dosta izmješani stavovi o Hereticima i Kapitolu Dine.
Iskreno dok se nije film pojavio nisam nikad ni cuo za knjige, evo bas sad uzeo da citam
Krenuo i ja, valjda ispune očekivanja.
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41149
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 29 okt 2021, 22:31

Sveti je napisao/la:
29 okt 2021, 21:57
MrPink je napisao/la:
19 sep 2021, 13:32
Pročitao prve 4 knjige Dune serijala, svakako sam odlučio kupiti i pročitati i zadnje dvije ali ipak da čujem vaše mišljenje. Ovo što sam proguglao dosta izmješani stavovi o Hereticima i Kapitolu Dine.
Iskreno dok se nije film pojavio nisam nikad ni cuo za knjige, evo bas sad uzeo da citam
:shock:

Poslije citaj Hyperion od Simmonsa
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
MrPink
Postovi: 1334
Pridružen/a: 23 mar 2020, 16:28
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MrPink » 29 okt 2021, 22:52

Surreal je napisao/la:
29 okt 2021, 22:12
Sveti je napisao/la:
29 okt 2021, 21:57
MrPink je napisao/la:
19 sep 2021, 13:32
Pročitao prve 4 knjige Dune serijala, svakako sam odlučio kupiti i pročitati i zadnje dvije ali ipak da čujem vaše mišljenje. Ovo što sam proguglao dosta izmješani stavovi o Hereticima i Kapitolu Dine.
Iskreno dok se nije film pojavio nisam nikad ni cuo za knjige, evo bas sad uzeo da citam
Krenuo i ja, valjda ispune očekivanja.
Došao do pete knjige, 200/500+ procitanih stranica. Izgleda mi kao mali downgrade u odnosu na prve četri ali i dalje dosta dobro, a ima još preko 300 strana, pa da vidimo.

Prva knjiga se većini svidi koliko sam primijetio, druga je rekao bih deal breaker, veliki dio tu odustane. Vidio sam dosta preporuka na redditu da je samo prva vrijedna citanja, sto nije istina, jer da bi shvatio autorovu poentu za pisanje Dine, moras citati dalje naravno.

Nemojte gledati Herbertove interview-e na YouTube-u, poluspojleri :mrgreen: .

Avatar
Sveti
Postovi: 10164
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 30 okt 2021, 09:34

rio_Ferdy88 je napisao/la:
29 okt 2021, 22:31
Sveti je napisao/la:
29 okt 2021, 21:57
MrPink je napisao/la:
19 sep 2021, 13:32
Pročitao prve 4 knjige Dune serijala, svakako sam odlučio kupiti i pročitati i zadnje dvije ali ipak da čujem vaše mišljenje. Ovo što sam proguglao dosta izmješani stavovi o Hereticima i Kapitolu Dine.
Iskreno dok se nije film pojavio nisam nikad ni cuo za knjige, evo bas sad uzeo da citam
:shock:

Poslije citaj Hyperion od Simmonsa
Cuo sam da je hyperion poprilicno komplikovano stivo :mrgreen:
naprijed rejal

Avatar
Sveti
Postovi: 10164
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 30 okt 2021, 09:37

Nego, postoji li neka baza sa e knjigama na nasem jeziku?
naprijed rejal

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41149
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 30 okt 2021, 09:58

Sveti je napisao/la:
30 okt 2021, 09:34
rio_Ferdy88 je napisao/la:
29 okt 2021, 22:31
Sveti je napisao/la:
29 okt 2021, 21:57


Iskreno dok se nije film pojavio nisam nikad ni cuo za knjige, evo bas sad uzeo da citam
:shock:

Poslije citaj Hyperion od Simmonsa
Cuo sam da je hyperion poprilicno komplikovano stivo :mrgreen:
Kompleksnije od Dine jest, al i kad se citav serijal poredi kvalitetnije, likovi su puno dublji, i bolje je zaokruzeno.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Sveti
Postovi: 10164
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 03 nov 2021, 16:00

Ima li neko hawkingov istorijat vremena u pdfu ili epub mozda?
naprijed rejal

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 07 nov 2021, 15:31

@Stevie

Jesi li citao od Nicea Zaratustru?

Avatar
StevieG8
Postovi: 13169
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 07 nov 2021, 16:41

Neutral je napisao/la:
07 nov 2021, 15:31
@Stevie

Jesi li citao od Nicea Zaratustru?
Nisam citao sam neke krace eseje tipa Sopenhauer kao vaspitac i ovako tudje naucne radove gdje se osvrcu na neki dio njegove filozofije. Glupo mi bilo da bez nekog temelja iz filozofije krenem odma na to pa za sad citam anticke mislioce :mrgreen:

Podavno sam procitao Jalomov roman Kad je Nice plakao i to mi je bio prvi polususret s Niceom i njegovom filozofijom, lijepo upakovano mnostvo ideja u komercijalno djelo.

Inace puno vise sam pokriven u polju klasicne knjizevnosti a s filozofijom sam tanak jer sam u medicinskoj grani ovako u zivotnom smislu.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 01:38

Ne treba ti temlje iz filozofije. Čitao sam Dantea, imam sve tri knjige (mislim da sam Pakao par puta prešao), imam i Kanta - Kritika čistog uma i katastrofa su za čitanje bez nekih "napomena" za objašnjenje, ali Zaratustra ti dođe skoro kao beletristika, pa se Niče ljutio zbog toga, tako piše ovaj lik na uvodu od 30+ stranica. Vjeruj mi počne je čitati, iznenaditi ćeš se kako je "laka" knjiga i odlična, tople preporuke. Dugo je kod mene, pa sam se "nakanio" da je čitam i iznenadio sam se kako je easy to read. Nasmijala me par puta i to baš.

Ja imam svakog žanra, naravno historija prednjači, što zbog onog smeća od papira kojeg imam da sam završio, što zbog ovog mastera gdje pišem rad uporedu sa ovim predmetima na koje se također "kanim" izaći evo godinu dana, pola sam riješio.

Himna mog života, šta će ti historija, da mi je svaki put marka kada mi je to neko rekao.

Poslaću ti ako ne zaboravim svoju privatnu biblioteku sutra ako Bog da. Nažalost nisam trenutno u mogućnost da kupujem i dalje knjige kao nekada ali bit će prilike.

Ako nisi čitao, ovako za odmor mozga, pročitaj osim Ničea:

https://www.goodreads.com/book/show/355 ... e-way-down
https://www.goodreads.com/book/show/178 ... 0FO&rank=1

Prva je opuštanje, druga je skoro pa horor, mogao sam pogledati film iako je druga knjiga u pitanju, sick do hell-a.

Prije sam imao profil na goodreads, pisao sam reviews. Imao sam i anonimnih pisaca koji se probijaju pa su mi slali poruke "Vidio sam da si review tu i tu knjigu, ja sam napisao sličnu, evo link knjige i ako si zainteresiran da ti u pdf-u pošaljem svoju knjigu da je pročitaš. Izbrisao sam profil, ne znam ni sam što.

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 08 nov 2021, 09:45

Neutral je napisao/la:
08 nov 2021, 01:38
Himna mog života, šta će ti historija, da mi je svaki put marka kada mi je to neko rekao.
De mi daj par savjeta sta da citam u vezi historije. Za pocetnika. :D

Interesuje me manje vise sve osim world war 2. Cini mi se da sam pregledao sve dokumentarce na history o tome i ne zelim nista da cujem ni vidim vezano za to :urnebes:

Postanci covjecanstva, prve civilizacije, rimljani, egipcani, grci, srednji vijek u evropi to me najvise interesuje i nesto o historiji bosne ako ima u epub formatu da se nadje?

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la sljivo » 08 nov 2021, 11:00

Možda najbolje historijske a da nisu suhoparne su one od WIll Duranta. Na libgen imaš sve u epub.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Književnost

Post Postao/la Asteriks » 08 nov 2021, 12:33

VGS je napisao/la:
08 nov 2021, 09:45

De mi daj par savjeta sta da citam u vezi historije. Za pocetnika. :D

Interesuje me manje vise sve osim world war 2. Cini mi se da sam pregledao sve dokumentarce na history o tome i ne zelim nista da cujem ni vidim vezano za to :urnebes:

Postanci covjecanstva, prve civilizacije, rimljani, egipcani, grci, srednji vijek u evropi to me najvise interesuje i nesto o historiji bosne ako ima u epub formatu da se nadje?
Ovako nezaobilazno stivo je Avdijev, Istorija starog Istoka. Znaci Mesopotamija, Vavilon, Egipat, Hetska drzava, Sirija i Fenikija itd.

- Istorija srednjeg vijeka I - Udaljcov-Kosminski-Vajnstajn;
- Historija vjerovanja i religijskih ideja - Mirca Elijade;
- Povijest starog Rima - Maskin;
- Rodjenje Evrope - Roberto Lopez;
- Istorija Engleske - Morton;
- Povijest Europe od seobe naroda do 16. stoljeca - Henri Pirenne;
- Historija SAD-a - Henri Bemford Parks (ovdje znaci pocev od kolonizacije) itd.

Eto dosta za pocetak, a pomenutu literaturu imas dostupnu za skinuti u pdf formatu.

Za Bosnu opet imas masu dostupne literature, ja imam msm preko 20 knjiga u pdf, ali prvo procitaj ovog gore.
slika
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 08 nov 2021, 12:35, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 12:34

VGS je napisao/la:
08 nov 2021, 09:45
Neutral je napisao/la:
08 nov 2021, 01:38
Himna mog života, šta će ti historija, da mi je svaki put marka kada mi je to neko rekao.
De mi daj par savjeta sta da citam u vezi historije. Za pocetnika. :D

Interesuje me manje vise sve osim world war 2. Cini mi se da sam pregledao sve dokumentarce na history o tome i ne zelim nista da cujem ni vidim vezano za to :urnebes:

Postanci covjecanstva, prve civilizacije, rimljani, egipcani, grci, srednji vijek u evropi to me najvise interesuje i nesto o historiji bosne ako ima u epub formatu da se nadje?
Imaš u pdf-u sve dostupno na scribdu, stručne su knjige.

Avdijev - Historija starog istoka
Maškin - Istorija starog Rima
Filip Hiti - Historija Arapa
Miroslav Brandt - Opća povijest srednjeg vijeka
Dragoljub Živojinović - Uspon Evrope (1450 - 1789)
Čedomir Popov - Građanska Evropa knjiga I

Ove prve dvije su možda i dosadne, a od Hitija pa nadalje jako zanimljivije.

Što se Bosne tiče, po periodima:

Ivo Bojanovski - BiH u Antičko doba
Sima Ćirković - Istorija srednjovekovne Bosne (čirilica)
Emir Filipović - Historija srednjovjekovne bosanske države
Nada Klaić - Srednjovjekovna Bosna
Bosna I Hercegovina od najstarijih vremena do kraja Drugog svjetskog rata
Ako te zanima Crkva bosanska:
Salih Jalimam - Historija bogumila
Pejo Ćošković - Crkva bosanska u 15. stoljeću
Jaroslav Šidak - Heretička crkva bosanska, imaš knjigu i kraći rad od 30-40 stranica

(Emira Filipovića preporučujem, nema PDF, knjiga je 50-60KM, vjeruj mi vrijedi svaku marku jer je napisana na vrhunski način. Doslovno kao da je 100 knjiga pretvorio u jednu, pišući najvažnije stvari za srednjovjekovnu Bosnu).

Ahmed Aličić - Pokret za autonomiju Bosne od 1831. do 1832. godine
Enes Pelidija - Banjalučki boj
Enes Pelidija - Enes Pelidija: Bosanski ejalet od Karlovačkog do Požarevačkog mira 1699-1718
Nedim FIlipović - Odžakluk timari
Hazim Šabanović - Bosanski pašaluk (fenomenalna knjiga)

Neću pisao o Jugoslaviji.

90% ovih knjiga imaš na scribdu, samo ukucaj autora ili naslov i izbaciti će ti. Najlakše ti je otići na stranicu FIlozofskog fakulteta u Sarajevu, Tuzli ili humanističke nauke u Mostaru, pronađi Odsjek za historiju i silabus predmeta, pa onda literaturu za određeni predmet i vidiš glavnu literaturu (dodatna je za no lifere koji se bave s tom naukom, a vjeruj da većina ne čita).

Ponavljam, Emir Filipović odličan, Antika jako dosadna, srednji vijek daleko najzanimljiviji. Imaš dosta knjiga od Husnije Kamberovića i Dubravka Lovrenovića koji su odlični, prvi se lako čita, drugi se bavio srednjim vijekom, baš kao i Jalimam "teže" piše, ljudi bili veliki naučnici (čak protivnici).

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 12:41

@Asteriks

Čitaš li višemjesečnu prepirku, ako ne traje i preko godinu dana na relaciji Andreja Rodinisa, Seada Selimovića, Izeta Šabotića, Azema Kožara, Hadžića i Nedima Zahirovića.

Što ih "izofiraše" Rodinis i Zahirović, rekao bih da je ovo veliki skandal, a niti jedan medij nije pisao ništa vezano za tu "prepirku" koja odavno traje i koja se može pročitati na historiografiji tačka hr.

Meni je predavao Rodinis, a ti Hadžić, Kožara sam izbjegao prvi generacija koja ga je izbjegla, a Šabotić i Selimović su došli naknadno na fakultet kada sam već predmete položio. Hadžić mi je predavao. Jahić mi je isto predavao, odličan profesor. Tuzla se dobro povezala sa našim fakultetom. To se desilo nakon što su se Sarajlije penzionisali (Enes Pelidija, Husnija Kamberović nije više predavao zbog financijske prirode, Senija Milišić).
Zadnja izmjena: Neutral, dana/u 08 nov 2021, 12:44, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14220
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Književnost

Post Postao/la Asteriks » 08 nov 2021, 12:44

Neutral je napisao/la:
08 nov 2021, 12:34

(Emira Filipovića preporučujem, nema PDF, knjiga je 50-60KM, vjeruj mi vrijedi svaku marku jer je napisana na vrhunski način. Doslovno kao da je 100 knjiga pretvorio u jednu, pišući najvažnije stvari za srednjovjekovnu Bosnu).
slika
https://www.academia.edu/40684106/Emir_ ... 019_556_pp

Imas ovdje u pdf formatu. Samo sto ti prije skidanja trazi da udjes preko maila.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 08 nov 2021, 12:49, ukupno mijenjano 2 puta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 12:45

Imam Emira među prijateljima, ima ta knjiga, ali mislio sam na ovu:

https://www.knjiga.ba/bosansko-kraljevs ... m1419.html

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: BIHpatriota i 18 gostiju.