Književnost

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Otelo
Postovi: 33502
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Otelo » 01 sep 2022, 17:16

Al me neće sa knjigama u zadnje vrijeme.

Prvo krenem čitati Nesanicu od Kinga. I jebote, pa kako je taj čovjek poznat? Užas. Odavno nešto dosadnije nisam probao čitati, probao, jer nisam izdržao do kraja. Bože.

I makar sam mislio da je to kraj mojih čitalačkih muka ove godine i onda sam pokupio zbirku priča od Edgara Allana Poea. I jebote, nije ni čudo da je oženio svoju 13godišnju rodicu jer je valjda incest jedina gora stvar od njegovog pretencioznog pisanja. Bože me sačuvaj. Moguće da njegov stil pisanja nije za mene, ali je pretenciozno. Možda ja nisam dovoljno pametan, načitan ili inteligantan da shvatim šta je pisac htio reći.

Gorak okus mojih književnih nesreća je popravilo ponovno čitanje "Majstora i Margarite", naravno fantastična knjiga.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 04 sep 2022, 20:22

Stavio sam sebi cilj 50 knjiga ove godine. Nazalost sam dosao do brojke 13-14, ne ide s ovim novim poslom, scheisse.

Citam uporedu Agatu i Doylea, kratki romani od 200 strana za opustanje.

Citao sam Nesanicu od Kinga, dosao do 50% i stapo, natavicu nekad, ali imaju dvije knjige. Nije nesto, razocaran sam.

Avatar
MElloo
Postovi: 13023
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MElloo » 04 sep 2022, 20:23

Neutral je napisao/la:
04 sep 2022, 20:22
Stavio sam sebi cilj 50 knjiga ove godine. Nazalost sam dosao do brojke 13-14, ne ide s ovim novim poslom, scheisse.

Citam uporedu Agatu i Doylea, kratki romani od 200 strana za opustanje.

Citao sam Nesanicu od Kinga, dosao do 50% i stapo, natavicu nekad, ali imaju dvije knjige. Nije nesto, razocaran sam.
ja 10 stavio na goodreads i evo ispunio 4 mj prije kraja godine.Nagurat ce se na 15 vjerovatno

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 04 sep 2022, 20:27

Otelo je napisao/la:
01 sep 2022, 17:16
Al me neće sa knjigama u zadnje vrijeme.

Prvo krenem čitati Nesanicu od Kinga. I jebote, pa kako je taj čovjek poznat? Užas. Odavno nešto dosadnije nisam probao čitati, probao, jer nisam izdržao do kraja. Bože.

I makar sam mislio da je to kraj mojih čitalačkih muka ove godine i onda sam pokupio zbirku priča od Edgara Allana Poea. I jebote, nije ni čudo da je oženio svoju 13godišnju rodicu jer je valjda incest jedina gora stvar od njegovog pretencioznog pisanja. Bože me sačuvaj. Moguće da njegov stil pisanja nije za mene, ali je pretenciozno. Možda ja nisam dovoljno pametan, načitan ili inteligantan da shvatim šta je pisac htio reći.

Gorak okus mojih književnih nesreća je popravilo ponovno čitanje "Majstora i Margarite", naravno fantastična knjiga.
Danima razmisljam da ponovo uzmem MiM al kontam prekratak je zivot da vrtim iste knjige po nekoliko puta :urnebes:
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 04 sep 2022, 20:33

Orwell, 1984 je daleko najbolja knjiga koju sam procitao ove godine (ne racunam vjersku literaturu). Dobio je na poklon od jedne tviterasice :)

Razlicita od Roth najdosadnija, poceo sam citati i drugi dio.

Ubio sam relativno brzo prve tri knjige Harry Pottera, cetvrto sam poceo citati, nemam vremena jer joj zelim posvetiti 100% paznje.

Ja miksam serije, filmove i knjige. Mjesec-dva samo gledam serije ili filmove, pa isto toliko iskljucivo citam knjige.

Joj, imam jednu super knjigu, zaboravih pisca, ako pronadjem, postavicu ovdje, odlicna je. Izbrisao sam profil sa goodreads, da sam znao da ima forumasa sa profilima, ostavio bih ga.

Avatar
Otelo
Postovi: 33502
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Otelo » 04 sep 2022, 21:09

StevieG8 je napisao/la:
04 sep 2022, 20:27
Otelo je napisao/la:
01 sep 2022, 17:16
Al me neće sa knjigama u zadnje vrijeme.

Prvo krenem čitati Nesanicu od Kinga. I jebote, pa kako je taj čovjek poznat? Užas. Odavno nešto dosadnije nisam probao čitati, probao, jer nisam izdržao do kraja. Bože.

I makar sam mislio da je to kraj mojih čitalačkih muka ove godine i onda sam pokupio zbirku priča od Edgara Allana Poea. I jebote, nije ni čudo da je oženio svoju 13godišnju rodicu jer je valjda incest jedina gora stvar od njegovog pretencioznog pisanja. Bože me sačuvaj. Moguće da njegov stil pisanja nije za mene, ali je pretenciozno. Možda ja nisam dovoljno pametan, načitan ili inteligantan da shvatim šta je pisac htio reći.

Gorak okus mojih književnih nesreća je popravilo ponovno čitanje "Majstora i Margarite", naravno fantastična knjiga.
Danima razmisljam da ponovo uzmem MiM al kontam prekratak je zivot da vrtim iste knjige po nekoliko puta :urnebes:
Vjerujem da vrijedi neke stvari pročitati više puta, ako ništa zbog komfora uma. Ja se kontam da opet pročitam "Idiota" od Dostojevskog. Murakami i Hemingway vazda mogu, pogotovo Murakami.

https://www.theatlantic.com/entertainme ... nt/379862/

U međuvremenu me je HRT izludio sa reklamiranjem serije "Sajam Taštine", da sam počeo čitati knjigu neki dan. I ima nešto u tim velikim, masivnim, obiteljskim pričama koje su uvid u jedno vrijeme i razne slojeve društva. Već spomenuti "Idiot" je slična knjiga koja je se bavi dešavanjima u ruskim obiteljima. "Upražnjeno mjesto" (The Casual Vacancy") od JK Rowling je isto slična tematika, uveliko modernija sa bržom radnjom, no opet se bavi obiteljskom dramom.

Sa druge strane kad god krenem da čitam neki krimić ili triler, uvijek budem razočaran. Veliki broj njih (ovih što sam čitao, ne mogu da generaliziram) prati istu formula i twist uvijek bude underwhelming, ubojica jednostavan, likovi slični. Al' opet, nekad je i ta belatristika dobra da se isključi mozak.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
IloveN
Postovi: 181
Pridružen/a: 03 nov 2012, 03:05
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la IloveN » 04 sep 2022, 23:49

Neutral je napisao/la:
04 sep 2022, 20:33
Orwell, 1984 je daleko najbolja knjiga koju sam procitao ove godine (ne racunam vjersku literaturu). Dobio je na poklon od jedne tviterasice :)
Procitaj Hakslijev „Vrli novi svijet” i Zamjatinov „Mi”, ako vec nisi.
Jevgenijev roman je inspirisao Dordza i Oldusa da stvore dva remek-djela i klasika distopijske knjizevnosti.
Haksli je inace jedno vrijeme predavao Orvelu francuski na fakultetu.

Kod Orvela se ne treba na tome i farmi zaustavljati.
Niko i nista u Parizu i Londonu, Burmanski dani, Kataloniji u cast, Put za Vigan...
Uz to je pisao i sjajne eseje.

Preporuke za Zapecaceno vrijeme i MARTIROLOGIJUM Dnevnici 1970–1986.

Prva je obavezno stivo za svakog istinskog ljubitelja sedme umjetnosti, dok je druga vise za zaljubljenike genija Tarkovskog.
Jedan od najvecih umjetnika dvadesetoga vijeka. Nevjerovatno kakav um i pogled na umjetnost, film, knjizevnost, zivot...
Mozda je sedam dugometraznih filmova mali broj za toliko dugacak period, ali je svaki film cisto remek-djelo.
Pa cak studentski, seminarski i diplomski filmovi su odlicni, kao i dokumentarac „Putovanje u vremenu”.
Velika je steta sto nikad' nije ekranizovao Idiota i Zlocin i kaznu Dostojevskog, Manov „Carobni brijeg”, a i Tolstojevu novelu „Smrt Ivana Iljica”.
Mada Tolstoja mozemo vidjeti u Kurosavinom „Ikiru”.
Mali je broj ljudi kojima se on divio, ali je Dostojevski jedan od njih.
Imao je u planu snimiti seriju od 8 ili 10 epizoda o njemu i njegovom zivotu, ali je velike probleme imao s drzavom.
Ona ga je na kraju krajeva i otjerala, a vjerovatno kostala i nekoliko nagrada u Kanu, pa je nakon pet dugometraznih filmova morao snimati u Italiji i Svedskoj.

Odlican osvrt na njegove radove Dzonson i Petri daju u knjizi „Filmovi Andreja Tarkovskog: vizuelna fuga”.

Kako su neizmerno sujetni i zaslepljujuci ovi nasi Principi! Ova nasa tacka gledista na stvari o kojima pojma nemamo, na znanje, koje je tako ogromno da nismo u stanju da naslutimo cak ni njegov stoti deo, na Veru, Ljubav, Nadu... Mi mnogo govorimo o svim tim stvarima, na nacin na koji ih dozivljavamo, a zapravo svaki put podrazumevamo nesto drugo. Mi nismo utemeljeni u pogledu konteksta, celine, sistema, uopste posmatrano u pogledu Opsteg. Mi izvlacimo iz konteksta rec, pojam, stanje duha, brbljamo o tome neprekidano. Nas takozvani misaoni proces nije nista drugo do psihoterapija... da ne poludimo, da sacuvamo ilizuiju osvojenog prava na duhovnu ravnotezu. Kako smo samo ništavni.
Tarkovski, 4. maj 1981.
Tarkovsky is for me the greatest, the one who invented a new language, true to the nature of film, as it captures life as a reflection, life as a dream. When film is not a document, it is dream. That is why Tarkovsky is the greatest of them all. He moves with such naturalness in the room of dreams.
Bergman
Previse sam u off otisao, ali tako mora kada se dotaknete osobe kao sto je on.

Ide period s malo nizim temperaturama. Idu dani za Dostojevskog, Prusta, Getea, Tolstoja, Turgenjeva, Sekspira i druge.
Mada je svaki dan u godini njihov.

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 05 sep 2022, 00:21

Od Tolstoja imam serijal od osam knjiga iz 1964.g. imam serijal knjiga od Balzaka njih sedam, Bak-a cetrnaest, Dostojevskog ako se ne varam samo 1-2. Svoj serijal od Ive Andrica sam poklonio Univerzitskoj biblioteci.

Sad da napisem da sam poceo citati i Kafku - Proces, reci ce neki ne seri. Ali tako ja citam knjige, pocnem desetak pa miksam svaki dan drugu, ne mogu se zadrzati na jednoj duze vremena osim ako mi se bas svidi kao Dan Brown svaka, hunger games, neka manga ili vjerska literatura.

Imam svoju biblioteku koja vrijedi vise od auta, i neopisivo mi je drago da imamo book worms i na forumu.

Hvala za sugestije za citanje buducih izdanja.

Cita li neko Nicea ili Kanta? Zaratustru sam pola procitao, Kanta poceo citati, Dante Alghieria serijal mi je jedno od najdrazih stiva, vise zbog stila pisanja nego samog pisanja posebno prvi dio i pakao. Kada sam poceo svoju biblioteku "graditi", ona mi je bila medju prvima u policama.

Najskuplja knjiga koju imam je povijesni atlas -200km, hzhb 100KM, brussel I relegation 250 eura, EU principles oko 150KM, sve je to kupljeno prije 10tak godina. Itd. Moram jednom sastaviti popis vrijednosti tj. koliko sam dao za knjige.

Imam prave raritete sto se historije tice. Mislim da neke knjige imaji samo biblioteke u sklopu fakulteta i to se ne smiju kuci nositi. Vjerujem da u Mostaru niko nema od Popova gradjansku evropu, ja je u Zagrebu uzeo, Sunjica Bosna i Venecija i top stanju, Babica top stanje, Mittelevropa nema je prije Hrvatske top stanje, Rasima Hurema, Lovrenovica, Hasandedica, Klaic, Matuza, Inaldzika, casopis Hercegovina brojevi nakon rata sve ih imam, to nema niko vise u kucnoj biblioteci, Mujezinovica serijal, on sam je 150KM, Sljivin serijal on ne 150-200KM.

Hvala vam za temu, lijepo se prisjetiti sta sve covjek ima, ali isto tako, blago se ljudima koji vole pdf, ustedit ce velike pare.

Avatar
VGS
Postovi: 8862
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 24 sep 2022, 10:47

:ljepota: :ljepota:

slika

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 18 okt 2022, 22:04

Preporuke Mehmed Mujezinović islamska epigrafika BiH, sva tri dijela jako zanimljivo, malo su skuplje ali ima u pdfu.

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 30 nov 2022, 21:17

Da li je neko čitao Endimion?

Avatar
MrPink
Postovi: 1335
Pridružen/a: 23 mar 2020, 16:28
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MrPink » 30 dec 2022, 00:59

14 pročitanih knjiga ove godine, da je sljedeće uduplati ovo bio bih zadovoljan :mrgreen:

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 31 dec 2022, 17:03

Ja sam mislim 20tak.

Uzeo sam za kraju godine komplet Handžića od šest knjiga i Ihsanoglua. Bila akcija 100KM za Handžića :)

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 09 jan 2023, 07:23

Fahrudin Alic-Iza zatvorenih vrata Srebrenica 92-95

Pomalo suho pisanje, i nekada previse crnobijelo sa dosta foreshadowinga, ali zanimljiv alternativni pogled na ratnu srebrenicu i njene glavne aktere koji su ovde prikazani u potpuno drugacijem svjetlu.
naprijed rejal

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 16 jan 2023, 21:17

Mehmed Handžić, prva od šest knjiga je fenomenalno štivo. Njegov opis naših književnih velikana prošlog vremena je pravo remek-djelo. Poslije prve knjige se pitam gdje nam nestadoše svi intelektualci. Koliko smo imali samo velikih intelektualaca, a danas su nam samo pijandure ostale.

Prekucao je s opisom našeg velikana Pruščaka koji je ujedno napisao i jedno od najvećih djela koje smo iznjedrili. Žalosno je da je među posljednjim prevedeno na naš jezik.

Ujedno čitam par knjiga o historiji:

Antika - Bojanovskog
Srednji vijek - Filipovića iznova, Ćirkovića i Zilića.

Za relaksaciju čitam Harry Pottera, četvrtu knjigu.

Ne mogu čitati samo jednu knjigu, moram ih uporedu čitati nekoliko.

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 17 jan 2023, 14:07

Krvavi Meridijan- Makarti. Jedva sam se natjerao da je zavrsim, iskreno ne razumijem pomamu i prejzove koje ova knjiga ima u online komjunitiju
naprijed rejal

Avatar
StevieG8
Postovi: 13430
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 17 jan 2023, 14:19

Albert Camus - Mit o sizifu :salut: :salut:
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
MrPink
Postovi: 1335
Pridružen/a: 23 mar 2020, 16:28
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MrPink » 17 jan 2023, 19:45

StevieG8 je napisao/la:
17 jan 2023, 14:19
Albert Camus - Mit o sizifu :salut: :salut:
:thumbup:
Stranac i Pad su također savršenstvo, a mogu se brzo pročitati, nešto preko 100 stranica. Planiram i Kugu pročitati.

ŠTA_JE
Postovi: 1031
Pridružen/a: 17 avg 2009, 18:53
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la ŠTA_JE » 17 jan 2023, 20:04

Samedin Kadić "Radio Piton" - preporucujem!

Wanderson
Postovi: 2685
Pridružen/a: 25 mar 2021, 09:25
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Wanderson » 20 jan 2023, 10:56

48 zakona moci Robert Grin.
Dugo mi neka knjiga nije ovako drzala fokus, zanimljiva tematika sa citatima raznih pisaca i velikih likova poput Ničea, Šopenhauera, Sun Cua itd.

Inace brzo se cita za 4,5 dana bez naprezanja se koze procitati. Preporuka.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 31 gost.