Književnost

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 22 apr 2018, 20:24

Sveti je napisao/la:
Strah mudraca, Suma Sumarum Spoiler alert:


Skoro ju zavrsih pa reko da bacim svoje misljenje. U biti tu je negdje kvalitetom gdje je i prva knjiga, mozda ima zericu brzu radnju, ali u konacnici, isti par cipela. Moram biti iskren i reci da kad sam uzeo da citam naslov, ocekivao sam nesto brzu radnju, upocetku me to umorilo kasnije sam isao s tokom sto mi je djelimicno promijenilo ocekivanja i naviklo na Patov stil pisanja.

Dobre stvari: jako kreativno, ne znam odakle je Pat vukao inspiraciju, ali njegova "magija" je "bealivable" i laksa sa svariti osobi koja bas i nije tip koji voli fantasy uratke. Kvothe se konacno seli iz univerziteta gdje pocinju neke dionice koje su stvarno jako dobre, pod tim mislim na izlet u sumu sa grupom placenika i njegov boravak u ademreu, koji je kako je vrijeme odmicalo bivao sve zanimljiviji i zanimljiviji. Misterija koju Pat stvara oko odredjenih osoba i dogadjaja je odlicna, i njegovo uvezivanje stvari iz prvog dijela i sada je maestralno i vjerujem da sam nehoticno preskocio hrpu detalja koji su povezivi sa odredjenim dogadjajima iz prve knjige.

Sta ne valja: Denna. Opet cu ponoviti da je njegova romansa s njom najveci kancer (uz boravak sa felurijama) u oba uratka, i jednostavno skoro da preskacem svaki dio koji ima veze s njom. Kvothe poput mladog vertera ne smije nista da ucini po pitanju njihovog odnosa ali pati i koristi svaki sekund da nekako odredjeni dogadjaj poveze s njom ili da je se sjeti, sto je jaaaaako iritantno. Shvatam ja da je Denna obavijena velom misterije i da ima vjerovatno razlog sto svaki put bahne pred njeg kad se najmanje nadas, ali je sve to svejedno stvarno dosadno i iritantno. Druga stvar, felurija. Cio njegov boravak u tom magicnom svijetu mi je bio poput refleksa povracanja, od nacina na koji su pricali do nacina na koji mu je ona oplela kaput. Iskreno, nerviralo me to sto Kvothe navodno mrzi poeziju ali je njegov narativ poetican do stope povracanja, oci su joj kao milo sunce, oci su joj duboki okean, govor joj je poput mjesecine itd. Sto je najgore cio njihov odnos je imao pregrst ovih poredjenja, i sve je bilo just too much za mene. Jedina dobra stvar je sto je konacno guzio i sto je bio kod drveta Cthaeh ili kako vec bijase.

Ono sto me najvise brine je cinjenica da, ukoliko sledeca knjiga ne bude imala 2000 strana, na koji nacin Pat misli da rijesi sve sto je zapoceo u prve dvije knjige. Njego straaaaasno spor tok price mi govori da ce se ova trilogija nastaviti i nakon trece knjige, ali me ne bi iznenadilo da do trece knjige i ne dodje s obzirom da je druga izasla prije 6 godina.
Jesi ih razvuko, meni su obje knjige isle dosta brzo :mrgreen:
Primjetio sam da su vecini dijelovi sa Deenom losi i dosadni dok su meni bili sasvim ok. Najvise mi je smetalo kad se vraca u sadasnjost, vjerovatno sto uvijek cekam da vidim sta ce mu se desiti a Pat sa tim uspori radnju. Sto se tice ostali dijelova vjerovatno ih necemo docekati, osim ako ih se ne uhvait neko drugi.
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 22 apr 2018, 20:36

Nail for Real je napisao/la:Narucio :kafa: .
slika
slika
DUNE :ljepota: :kafa:

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 23 apr 2018, 11:22

Pegi10 je napisao/la: Jesi ih razvuko, meni su obje knjige isle dosta brzo :mrgreen:
Primjetio sam da su vecini dijelovi sa Deenom losi i dosadni dok su meni bili sasvim ok. Najvise mi je smetalo kad se vraca u sadasnjost, vjerovatno sto uvijek cekam da vidim sta ce mu se desiti a Pat sa tim uspori radnju. Sto se tice ostali dijelova vjerovatno ih necemo docekati, osim ako ih se ne uhvait neko drugi.
Ravno godinu mi je trebalo da procitam obje :mrgreen:

Mislim da je sve kao i mene iritirala njegova ekstremna pasivnost prema denni i cinjenica da stvara odredjeni seksualni naboj kad god je s njom a ne cini bukvalno nista osim sto jadikuje kad je nema te jos opravdava cinjenicu da je svaku noc sa drugim muskarcem. Totalno neprirodno i werterovski
naprijed rejal

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 26 apr 2018, 17:10

slika

Krakauera sam prvi put citao kad sam jos u bosni naletio na into the wild knjigu i sjecam se da mi je bila i bolja od filma. Prije par dana naletim na ebayu za euro i po na ovaj uradak pa reko ajde da vidim o cemu se radi.

Ukratko, dva brata, vjerska fanatika ubiju zenu i 15tomjesecnu cerku svom trecem bratu govoreci kako im je bog naredio da to uradi. Knjiga se vrti oko dva plota, oko pomenutog ubistva te historije mormonizma, nastanka religije i zivota njenih osnivaca i kasnijih prenositelja i praktikanata. Da budem iskren, prije ove knjige nisam imao pojma ko su mormoni i kakva je to religija pa mi je bio gust citati, poprilicno bogatu i krvavu istoriju te fanatike koje je izrodila.

Knjiga je nonfiction, te za moj ukus posjeduje i preveliki broj sirovih informacija te teolosko-filozofskih stanovista i elaborata o mormonizmu kao religiji, sto je pomalo usporavalo ionako spor tok knjige, medjutim dijelovi koji opisuju same dogadjaje i stanje mormonskih zajednica je stvarno jaw dropping i kao takvo je poprilicno tesko stivo poprilicno uzimajuci u obzir da je sve istrazivacko novinarstvo koje daje cinjenicna stanja (doduse prije 15 godina no sumnjam da se sta puno promijenilo)

Cinjenica da fundamentalisti zene djecu o 13 godina je za povracanja a takav je osjecaj tokom cijele knjige.
naprijed rejal

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 28 apr 2018, 22:27

slika
:o :tokralju:
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

BlackMambaGoku
Postovi: 54
Pridružen/a: 27 avg 2017, 14:24
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la BlackMambaGoku » 29 apr 2018, 14:29

Filozofija za pocetnike?

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 29 apr 2018, 17:05

Pegi10 je napisao/la:slika
:o :tokralju:
Kakvi su cujo i nightmares i landscapes? Skoro sam uzeo za neku sicu
naprijed rejal

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 29 apr 2018, 17:20

Sveti je napisao/la:Kakvi su cujo i nightmares i landscapes? Skoro sam uzeo za neku sicu
Samo sam Cuju citao od nabrojani. Sigurno jedna od najmracniji Kingovi knjiga, tu bi dodao i ovu goru vec postavljenu. Dosta spora knjiga (iako ne duga) sto tu atmosferu pravi jos tezom i mucnijom. Citao sam negdje da mu je sin bio tesko bolestan u trenutcima pisanja knjige sto se i osjeti. Rekao bi da mu je to i najhrabrija knjiga, ali da ti ne spojlam razlog ces vidjeti u toku citanja. Uglavnom preporuke da procitas, iako sumnjam da ces uzivati, posto je i napisana da se ne uziva :mrgreen: .
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Avatar
Sveti
Postovi: 10166
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Sveti » 30 apr 2018, 15:53

Pegi10 je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Kakvi su cujo i nightmares i landscapes? Skoro sam uzeo za neku sicu
Samo sam Cuju citao od nabrojani. Sigurno jedna od najmracniji Kingovi knjiga, tu bi dodao i ovu goru vec postavljenu. Dosta spora knjiga (iako ne duga) sto tu atmosferu pravi jos tezom i mucnijom. Citao sam negdje da mu je sin bio tesko bolestan u trenutcima pisanja knjige sto se i osjeti. Rekao bi da mu je to i najhrabrija knjiga, ali da ti ne spojlam razlog ces vidjeti u toku citanja. Uglavnom preporuke da procitas, iako sumnjam da ces uzivati, posto je i napisana da se ne uziva :mrgreen: .
nightmares and landscapes je jedna knjiga :mrgreen: izgleda da je to skup nekih njegovih prica :mrgreen:

ma uzeo sam neko stivo koje i je tu da me mentalno syebe :urnebes:

sad citam torture garden od mirbeaua, knjigu staru 120 godina :urnebes:
naprijed rejal

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 30 apr 2018, 16:05

Sveti je napisao/la:
Pegi10 je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Kakvi su cujo i nightmares i landscapes? Skoro sam uzeo za neku sicu
Samo sam Cuju citao od nabrojani. Sigurno jedna od najmracniji Kingovi knjiga, tu bi dodao i ovu goru vec postavljenu. Dosta spora knjiga (iako ne duga) sto tu atmosferu pravi jos tezom i mucnijom. Citao sam negdje da mu je sin bio tesko bolestan u trenutcima pisanja knjige sto se i osjeti. Rekao bi da mu je to i najhrabrija knjiga, ali da ti ne spojlam razlog ces vidjeti u toku citanja. Uglavnom preporuke da procitas, iako sumnjam da ces uzivati, posto je i napisana da se ne uziva :mrgreen: .
nightmares and landscapes je jedna knjiga :mrgreen: izgleda da je to skup nekih njegovih prica :mrgreen:
ma uzeo sam neko stivo koje i je tu da me mentalno syebe :urnebes:
sad citam torture garden od mirbeaua, knjigu staru 120 godina :urnebes:
To bi onda trebalo biti ova?
https://www.goodreads.com/book/show/105 ... earch=true
Cujo ce te syebati sigurno :mrgreen:
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Avatar
MElloo
Postovi: 13017
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MElloo » 08 maj 2018, 11:26

Imal ko da mi poslaje epub hrvatsle prevode a song of ice and fire
Ne cita mi se sprski

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 08 maj 2018, 13:37

MElloo je napisao/la:Imal ko da mi poslaje epub hrvatsle prevode a song of ice and fire
Ne cita mi se sprski
https://www.datoteke.online/index.php/s/eBabfLpJVKRzRBO
:salut:
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Avatar
MElloo
Postovi: 13017
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la MElloo » 08 maj 2018, 13:41

Pegi10 je napisao/la:
MElloo je napisao/la:Imal ko da mi poslaje epub hrvatsle prevode a song of ice and fire
Ne cita mi se sprski
https://www.datoteke.online/index.php/s/eBabfLpJVKRzRBO
:salut:
<333333333
smorio sam se sa srpskim prevodima
hvala puno

Avatar
Pegi10
Postovi: 2829
Pridružen/a: 15 apr 2014, 20:10
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Pegi10 » 08 maj 2018, 13:48

MElloo je napisao/la:
Pegi10 je napisao/la:
MElloo je napisao/la:Imal ko da mi poslaje epub hrvatsle prevode a song of ice and fire
Ne cita mi se sprski
https://www.datoteke.online/index.php/s/eBabfLpJVKRzRBO
:salut:
<333333333
smorio sam se sa srpskim prevodima
hvala puno
Ja i ne primjetim na kojem je jeziku :mrgreen:
Na temi Film i Kinematografija postoje samo Nerminovic i neznalice :kafa:
Dantes, Bog za kompjutere :kafa:
Quarterbeg, kloc za muziku :kafa:
Katastrofa šta se sve snima, previše se ljudima pustilo.

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 08 maj 2018, 14:33

Bas vala :lol:

Sve je to isto, samo nek je na ''nasem'' :mrgreen:

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 26 maj 2018, 14:48

Moze li se negdje nabaviti serijal Hronike Dine kod nas u BiH? Citao sam davno u pdfu a volio bih imati knjige, pretrazih knjiga.ba, par vecih knjizara, olx itd itd i nista. U Srbiji inace imaju sve i svasta po online knjizarama sa besplatnom ili zanemarivom cijenom dostave, kod nas sve tanko... :crazy:


gligort
Postovi: 1
Pridružen/a: 05 jul 2018, 09:48
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la gligort » 06 jul 2018, 19:54

A dali ima link za download Legende Dine?
gligort

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Kanye » 25 jul 2018, 21:04

Pocnem citati Prvi zakon. Trilogija, taman za ubiti vrijeme preko ljeta. Procitam prvu knjigu kad ono vidim da je i on stvorio citav svijet i jos milion stvari pored trilogije. I ima novo u planu. Zasto svi fantasy autori moraju toliko pisati?
Knjiga je top inace.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36499
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Donnie Darko » 25 jul 2018, 21:06

Kanye je napisao/la:Pocnem citati Prvi zakon. Trilogija, taman za ubiti vrijeme preko ljeta. Procitam prvu knjigu kad ono vidim da je i on stvorio citav svijet i jos milion stvari pored trilogije. I ima novo u planu. Zasto svi fantasy autori moraju toliko pisati?
Knjiga je top inace.
why not tho

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: numanumaye22 i 16 gostiju.