Književnost

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Književnost

Post Postao/la Asteriks » 08 nov 2021, 12:49

Čitaš li višemjesečnu prepirku, ako ne traje i preko godinu dana na relaciji Andreja Rodinisa, Seada Selimovića, Izeta Šabotića, Azema Kožara, Hadžića i Nedima Zahirovića
Nisam ali cu ovo koji dan bliknut da vidim o cemu se radi. A Kozar nas je pegalo na arhivistici i pomocnim hist naukama. :lol:

Paleografiju si morao u snu pjevati kao i arhivsku gradju dok ostale pomocne znanosti onako, tu je bilo malo fuseraja.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 13:04

Kada sam upisao faks, mnogi su se zalili na Kožara, došao Rodinis, amfiteatar pun, svi položili, pravo ležeran profesor, a stručnjak je. Čuo sam da Azem životom pegla.

Rahmetli Ibrahim Pašić je na 1. godini studija riješavao po čitav odsjek da se ispiše, haha. Dođeš na ispit, izvučeš karticu, pet pitanja, od čega je jedno iz njegove knjige Predslavenski korijeni Bošnjaka. Mi smo prva generacija sa Bolonjom, ona starija generacija je kod njega nastradala. Imali ispit iz nekoliko faza, prvo Stari istok, pa Grčka, pa Rim, te mitovi, treba ti nekoliko rokova samo da izađeš i kada sve to riješim dobiješ jednu ocjenu iz Starog vijeka. Srećom kod nas bilo podijeljeno na I i II, prvi dio Stari istok, drugi dio Grčka, Rim i mitovi. Mene pitao četiri pitanja, peto, sjećam se kao jučer Rimske komunikacije koje nisam ni odgovarao jer sam ovo prekucao. I pored toga što sam prekucao, ocjena 8, haha. Tako je to išlo.

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 08 nov 2021, 13:05

Hvala ljudi :bih: :salut:

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la VGS » 08 nov 2021, 13:06

Neutral je napisao/la:
08 nov 2021, 13:04
Kada sam upisao faks, mnogi su se zalili na Kožara, došao Rodinis, amfiteatar pun, svi položili, pravo ležeran profesor, a stručnjak je. Čuo sam da Azem životom pegla.

Rahmetli Ibrahim Pašić je na 1. godini studija riješavao po čitav odsjek da se ispiše, haha. Dođeš na ispit, izvučeš karticu, pet pitanja, od čega je jedno iz njegove knjige Predslavenski korijeni Bošnjaka. Mi smo prva generacija sa Bolonjom, ona starija generacija je kod njega nastradala. Imali ispit iz nekoliko faza, prvo Stari istok, pa Grčka, pa Rim, te mitovi, treba ti nekoliko rokova samo da izađeš i kada sve to riješim dobiješ jednu ocjenu iz Starog vijeka. Srećom kod nas bilo podijeljeno na I i II, prvi dio Stari istok, drugi dio Grčka, Rim i mitovi. Mene pitao četiri pitanja, peto, sjećam se kao jučer Rimske komunikacije koje nisam ni odgovarao jer sam ovo prekucao. I pored toga što sam prekucao, ocjena 8, haha. Tako je to išlo.
Legendarni profa, meni predavao u srednjoj elektrotehnickoj. Koristili cetiri knjige historije iz gimnazije sve u jednoj godini koliko smo samo imali historiju. Dobio sam jedinicu prvi cas. Predaje lekciju 20 minuta, onda kaze imate 10 minuta da naucite i odmah odgovaranje. :mrgreen:

Kompromis
Postovi: 2639
Pridružen/a: 27 feb 2017, 10:08
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Kompromis » 08 nov 2021, 13:07

Nisam historičar po struci ali sam veliki ljubitelj nje, i to posebno srednjovjekovne Bosne i II Svjetskog rata... mogu ti preporučiti jedan vrhunski napisan roman koji se odvija na području srednjovjekovne Bosne a malo i Srbije (doduse ima tu i elemanata izmišljenosti ali vrlo malo i zanemarivo ali se to moralo uraditi da se dobije na dinamici radnje) koji je napisan o protjeranim Bogumilima sa područja današnje Srbije na područje današnje BiH i ta knjiga je napisana na osnovu postojecih dokumenata i zapisa kojim raspolaze i Srbija a i na osnovu nekih dokumenata i zapisa kojim raspolaze BiH (ti dokumenti se nalaze i u muzejima a i u arhivama)... dakle dosta je naucnog uključeno u roman... Ko god ga pročita neće se pokajati i to vam kažem kao veliki ljubitelj historije a i neko ko zna bas dosta o srednjeovjekovnoj Bosni a i kao ljubitelj književnosti jer dosta čitam pa mogu ocijeniti i lakoću i umijeće pisanja samog autora... Autor knjige je Semir Spahić, a ona se zove "Posljednji bosanski did"...

slika

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 13:08

VGS je napisao/la:
08 nov 2021, 13:05
Hvala ljudi :bih: :salut:
Hvala tebi što te zanima sopstvena historija države, to je čudo u ovom vremenu klixtarda.

Danas su svi historičari, guglaju, misle da će im google odgovoriti preko wikipedije ili subjektivno napisanih tekstova bez relevantnih historijskih izvora na svako pitanje.

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la sljivo » 08 nov 2021, 13:34

Šta fali wikipediji, ono što sam pročitao iz relevantnih izvora (knjiga) i wikipedije ne razlikuje se skoro ni po čemu. A ako čitaš stav i blic moguće je da će se razlikovati.

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 14:01

sljivo je napisao/la:
08 nov 2021, 13:34
Šta fali wikipediji, ono što sam pročitao iz relevantnih izvora (knjiga) i wikipedije ne razlikuje se skoro ni po čemu. A ako čitaš stav i blic moguće je da će se razlikovati.
Historija, posebno na ovom podrucju je jako opasna po pitanju wikipedije.

Banalan primjer:

Hrvatska ćirilica (poznata i kao bosančica[1][2] uz ostale nazive) morfološki i ortografski osobita inačica ćirilice.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Hrvatska_ćirilica

Asanaginica (Hasanaginica) hrvatska je usmena balada.

https://hr.m.wikipedia.org/wiki/Asanaginica

Ima stotinu primjera. Valjda je ovo odgovor na tvoje pitanje “Šta fali wikipediji”. Fali joj sve kada je historija u pitanju.

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la sljivo » 08 nov 2021, 14:25

Fali jer je neki pacenik prevodio kako je htio, na engleskom je ok.

Avatar
StevieG8
Postovi: 13171
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 08 nov 2021, 14:28

Hr wikipedia je odavno pod kontrolom male grupe desničara koji ciljano kontrolišu i usmjeravaju sadržaj shodno svom narativu. Skoro je bilo nekog uspjeha u eliminaciji vođe te grupe ali ne znam kako se prica zavrsila na kraju.
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 14:39

StevieG8 je napisao/la:
08 nov 2021, 14:28
Hr wikipedia je odavno pod kontrolom male grupe desničara koji ciljano kontrolišu i usmjeravaju sadržaj shodno svom narativu. Skoro je bilo nekog uspjeha u eliminaciji vođe te grupe ali ne znam kako se prica zavrsila na kraju.
Isti slučaj sa srbijanskom wiki.

Pogledaj samo na polju politike i osuđenika, genocid i sl.

(ovo nije priča o politici nego samo primjer nefunkcionisanja wikipedije na ovom područje jer se zasniva na nerelevatnim historijskim izvorima i nepriznavanjem Međunarodnih presuda i sl.).

Najjače mi je bio komentar od par ljudi koji su pisali "Ima li neki stručnjak a da nije musliman a da komentariše stanje". Ljudi i dalje misle da je ovo SFRJ, pa se ne smije pisati i govoriti, već da neki imaju tu privilegiju :)

Avatar
StevieG8
Postovi: 13171
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 08 nov 2021, 14:46

Neutral je napisao/la:
08 nov 2021, 14:39
StevieG8 je napisao/la:
08 nov 2021, 14:28
Hr wikipedia je odavno pod kontrolom male grupe desničara koji ciljano kontrolišu i usmjeravaju sadržaj shodno svom narativu. Skoro je bilo nekog uspjeha u eliminaciji vođe te grupe ali ne znam kako se prica zavrsila na kraju.
Isti slučaj sa srbijanskom wiki.

Pogledaj samo na polju politike i osuđenika, genocid i sl.

(ovo nije priča o politici nego samo primjer nefunkcionisanja wikipedije na ovom područje jer se zasniva na nerelevatnim historijskim izvorima i nepriznavanjem Međunarodnih presuda i sl.).

Najjače mi je bio komentar od par ljudi koji su pisali "Ima li neki stručnjak a da nije musliman a da komentariše stanje". Ljudi i dalje misle da je ovo SFRJ, pa se ne smije pisati i govoriti, već da neki imaju tu privilegiju :)
Slazem se mada je za njih to i ocekivano jer se ti stavovi provlace i kroz obrazovni sistem a i kroz njihovu politiku generalno, dok pojedine stvari koje se navode na hr wiki znatno odudaraju od obrazovnog sistema drzave. Mislim da vecu stetu ima Hrvatska od takve wikipedie nego Srbija.

edit: relevantan članak https://www.in-dex.hr/vijesti/clanak/hr ... 62043.aspx
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
StevieG8
Postovi: 13171
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 08 nov 2021, 14:58

Neutral je napisao/la:
08 nov 2021, 01:38
Ne treba ti temlje iz filozofije. Čitao sam Dantea, imam sve tri knjige (mislim da sam Pakao par puta prešao), imam i Kanta - Kritika čistog uma i katastrofa su za čitanje bez nekih "napomena" za objašnjenje, ali Zaratustra ti dođe skoro kao beletristika, pa se Niče ljutio zbog toga, tako piše ovaj lik na uvodu od 30+ stranica. Vjeruj mi počne je čitati, iznenaditi ćeš se kako je "laka" knjiga i odlična, tople preporuke. Dugo je kod mene, pa sam se "nakanio" da je čitam i iznenadio sam se kako je easy to read. Nasmijala me par puta i to baš.

Ja imam svakog žanra, naravno historija prednjači, što zbog onog smeća od papira kojeg imam da sam završio, što zbog ovog mastera gdje pišem rad uporedu sa ovim predmetima na koje se također "kanim" izaći evo godinu dana, pola sam riješio.

Himna mog života, šta će ti historija, da mi je svaki put marka kada mi je to neko rekao.

Poslaću ti ako ne zaboravim svoju privatnu biblioteku sutra ako Bog da. Nažalost nisam trenutno u mogućnost da kupujem i dalje knjige kao nekada ali bit će prilike.

Ako nisi čitao, ovako za odmor mozga, pročitaj osim Ničea:

https://www.goodreads.com/book/show/355 ... e-way-down
https://www.goodreads.com/book/show/178 ... 0FO&rank=1

Prva je opuštanje, druga je skoro pa horor, mogao sam pogledati film iako je druga knjiga u pitanju, sick do hell-a.

Prije sam imao profil na goodreads, pisao sam reviews. Imao sam i anonimnih pisaca koji se probijaju pa su mi slali poruke "Vidio sam da si review tu i tu knjigu, ja sam napisao sličnu, evo link knjige i ako si zainteresiran da ti u pdf-u pošaljem svoju knjigu da je pročitaš. Izbrisao sam profil, ne znam ni sam što.
Razmotrit cu onda Zaratrustru u buducnosti ako je vec tako pitka a neka historije ipak je to uciteljica zivota :mrgreen: Green mi je previse patetican a Murakamija uzimam uvijek u obzir mada me ponekad zabrine sa svojim opisima zenskih likova i eroticnih scena generalno :rol:

Hajd kad stignes baci sliku da mi bude lakse na sta sam bacao pare :mrgreen:
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
sljivo
Postovi: 14279
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la sljivo » 08 nov 2021, 15:04

Bez wikipedije je čučanj, u kontekstu nekog generalnog znanja. Danas svak može izdat knjigu kakvu hoće i nasrat se gluposti u njoj i da prođe bilo kakve provjere i recenzije, bilo kakve oblasti. Danas, koje je vrijeme raznih interpretacija, revizija, revizionističkih ideja u bilo kojoj naučnoj oblast koje se malo ili nikako ne provjeravaju. Ovako, wiki je neki globalni peer review gdje milijarda ljudi čita i provjerava sve što se tamo napiše, i što je bitno, vjerujem da sve što se tamo napiše prosječno gledano konvergira ka istini.

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 15:18

Može svako izdati knjigu ali zato postoje recenzenti i fusnote. Ima wikipedija svojih dobrih strana ali u stručnoj oblasti uzeti je kao relevantan izvor ne ide. Zamišljam neki rad u historijskom časopisu gdje piše fusnota wikipedija. Ovaj mjesec bi trebao izaći moj rad u jednom historijskom časopisu, čekam da mi jave.

@Stevie

Japanci su daleko najperverzniji narod na svijetu. Bilo ko prati mangu ili anime može to lako zaključiti, da ne spominjem hentai (ne gledam). Prijatelj mi reče pogledaj Boku no Piko, odličan je i smije se. Pogledao deset minuta i vidio da se radi o gay hentaiu i da je na redditu best of, čega su se likovi sjetili. Ljudi sa najvećim fetišima.

Neutral
Postovi: 37778
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Neutral » 08 nov 2021, 23:45

.
Zadnja izmjena: Neutral, dana/u 13 nov 2021, 22:16, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
StevieG8
Postovi: 13171
Pridružen/a: 29 apr 2016, 12:48
Lokacija: Behind you
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la StevieG8 » 09 nov 2021, 11:54

Neutral je napisao/la:
08 nov 2021, 23:45
Kad smo kod srednjovjekovne Bosne.
slika
Cijena, prava sitnica :mrgreen:
I sta kazes, imal Bosne :mrgreen:
"Ta američka razvojna liga... Tamo se ne igra odbrana, tamo se ne trenira, ja stvarno ne znam šta to oni tamo razvijaju"

Avatar
Asteriks
Postovi: 14222
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Književnost

Post Postao/la Asteriks » 09 nov 2021, 12:14

Najbolje da to pitanje o Bosni postavimo komsijama. Evo npr. uvazenim clanovima SANU, gdje se izmedju ostalog kaze...
slika
:mrgreen:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Profesor
Postovi: 4244
Pridružen/a: 01 avg 2011, 19:11
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la Profesor » 09 nov 2021, 14:13

Koristite li kakvu spravu z citanje eknjiga? Sta preporucujete?

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41150
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Književnost

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 09 nov 2021, 14:17

Profesor je napisao/la:
09 nov 2021, 14:13
Koristite li kakvu spravu z citanje eknjiga? Sta preporucujete?
Kindle pw ako ćeš samo knjige, bez dileme najbolji.

Ako ćeš i stripove onda neki tablet.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: TefalTava i 13 gostiju.