Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88,Donnie Darko

Sage
Kontakt:

PostPostao/la Sage » 27 avg 2019, 06:36

Ma ovo za obrazovanje, u pravu ste sve, ljudi su zgrazeni privatnim fakultetima, razumljivo ali nije ni da med tece na drzavnim. U ostalom, kakvim drzavnim? Mislite da ce prije dobit posao ekonomista sa tuzlanskom univerziteta ili ekonomista sa sokolackog u recimo Romanija putevi? Prvo to, da ne radimo dalje poredjena 'ercegovine sa RS i trokutistana. Drugo...ko je studiro na "drzavnim", zna kakvih profesora ima koji su unistili kamare strucnjaka svojim nedozvoljavanjem da se polozi radi nekog N razloga samo njima poznatog. Pa su ljudi cistili prvu cistili drugu a onj ne da da njegov polozis...a da ne kazem za stele i na drzavnim i prilikom upisa i prilikom polaganja, pa onda bubice pa onda Bolonja itd....
Nije ono problem sto je drzavni il privatni, problem je u startu jer niko ne uci radi sebe, nece omladina da ulaze u sebe, da se edukuje. Profesori, nastavnici, ucitelji ne uce oni pokazuju a đaci, studenti uce. A to je sve opet u kuci krenulo od roditelja koji su podivljaji u ratu i nakon, kad smo izgubili kompas, moral i sve ostalo. Upisujes dijete preko stele u srednju i ono zna i sta ocekujes od njega? Da bude posten? Nece..naucio si ga u startu kako stvari idu.
Onda kad dodju u firme, privatne ili drzavne, nemaju osjecaj odgovornosti(zavrsice stari). Pa onda odabir fakulteta. Milion pravnika, ekonomista, profesora engleskog...kod mene u firmi ima lik, magistar prava, pametan je, ali radi na nizem mjestu nego strucna sprema jer je naknadno zavrsio i on bi sad htio da bude tito jer je magistar i da mu se "nadje" mjesto u firmi jer je on pobogu pametan i magistar...ja mu kazem vise priznajem ove sto idu u Njemacku ili Afganistan jer oni traze posao a ti cekas da ti neko nesto zavrsi....
Kriminalisti...niko im nije rekao a ni sami nisu skontali da nece biti inspektor u policiji jer ima kriminalistiku, da treba prvo biti primljen na policijsku akademiju(jos prije nisu primali odmah inspektore iz civilstva vec samo u cinu policajac) pa ce tek onda doci do izrazaja tvoja kriminalistika a to opet zavisi kakv si ti zapravo, ne znaci da si Elliot Ness ako si je zavrsio...
Kamara primjera, raja je zgrazena, svi mrze stelenje dok se o njima ne radi(tad je ok)...ne znam..hocu reci(ne branih ih) da nije sav problem u privatnim fakultetima vec u vise sfera ovog ne znam kako da definisem drustva u kojem zivimo.
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

kraljttbvb
Kontakt:

PostPostao/la kraljttbvb » 27 avg 2019, 07:44

Ovdje je problem i sto se samo buba napamet. Kaze meni zubar (nekad u Svici radio), kod njih u srednjoj skoli ucenici idu 2 dana u skolu, a 3 dana dolaze kod njega na praksu. I nakon zavrsene srednje skole, pored znanja, imaju i dobru praksu.

Neko gore rece za pravnike, ima ih ko gljiva poslije kise. Ja kad sam upisivao fakultet, na birou je od svih visokoobrazovanih bilo 50% pravnika, ali je opet skoro pola raje otislo na pravo :crazy: . Znaci znas da neces lako sa pravom do posla i ti opet upises pravo :roll:

Plus sto raja nece da uci i da ide na bilo kakve kurseve. Niko nece da ulaze u sebe, samo lete u stranke i cekaju da se negdje uhljebe...
Moja zemlja, mala brana;
Vel'koj rijeci ludila...

Heller
Kontakt:

PostPostao/la Heller » 27 avg 2019, 08:11

Ja poznajem doktora teh. nauka koji pita jel baš neophodan razvodni ogmar da bi imao struju.
DODJI MAMA DA KOKARE

Varg
Kontakt:

PostPostao/la Varg » 27 avg 2019, 08:30

Heller WroteColonJa poznajem doktora teh. nauka koji pita jel baš neophodan razvodni ogmar da bi imao struju.

vrati se na fax zavrsi steta potencijala, bices opet na istoj godini ko kolegica mescini

Aerials
Interni moderator

PostPostao/la Aerials » 27 avg 2019, 08:41

kraljttbvb WroteColonNeko gore rece za pravnike, ima ih ko gljiva poslije kise. Ja kad sam upisivao fakultet, na birou je od svih visokoobrazovanih bilo 50% pravnika, ali je opet skoro pola raje otislo na pravo :crazy: . Znaci znas da neces lako sa pravom do posla i ti opet upises pravo :roll:

Pravo uglavnom upisuju tri grupe ljudi: oni kojima je neko od roditelja pravnik/na nekoj poziciji pa će da naslijede taj posao, oni koji zapravo vole pravo i žele tim da se bave (mali broj je ovakvih), i oni koji ne znaju šta da studiraju, ne ide im matematika koje ima na 90% fakulteta, a da im je da studiraju nešto jer u suprotnom neće biti u trendu.
Treba znatno smanjiti kvotu upisa na određene fakultete, ali to nikome ne ide na ruku jer je onda odmah manji priliv para.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Heller
Kontakt:

PostPostao/la Heller » 27 avg 2019, 08:44

Varg WroteColon
Heller WroteColonJa poznajem doktora teh. nauka koji pita jel baš neophodan razvodni ogmar da bi imao struju.

vrati se na fax zavrsi steta potencijala, bices opet na istoj godini ko kolegica mescini

Ma nemam strpljenja nit želje **** se s tim.
DODJI MAMA DA KOKARE

dijabola
Kontakt:

PostPostao/la dijabola » 27 avg 2019, 09:09

Ima li naših programera vani, kakva su iskustva? Ja nešto razmišljam ali još je to na dugu šćapu pa nako pitam. S napomenom da ja nemam škole, samo srednju i 2 i po godine iskustva u poslu.
Kolumna: http://forum.sportsport.ba/viewtopic.php?f=35&t=6347

Saurman
Kontakt:

PostPostao/la Saurman » 27 avg 2019, 09:34

ALARMANTNI PODACI

U BiH za pet godina 139 hiljada manje nezaposlenih, ali i blizu milion stanovnika manje

U BiH za pet godina 139 hiljada manje nezaposlenih, ali i blizu milion stanovnika manje Ilustracija: Shutterstock
Ukupno 405.476 nezaposlenih osoba je, prema podacima Agencije za statistiku BiH, bilo juna 2019. godine u Bosni i Hercegovini, od čega je u Federaciji Bosne i Hercegovine bilo 308.443, u Republici Srpskoj 89.373 a u Brčko distriktu 7.660 nezaposlenih.
Podaci o nezaposlenosti su, uprkos nastojanju bh. političkih struktura da iz godine u godinu iskažu manji broj nezaposlenih, alarmantni budući da zvanični podaci Agencije za statistiku BiH kazuju da je 2018. godine BiH imala ukupno 2,7 miliona stanovnika, od čega tek 2,3 miliona radno sposobnih. U međuvremenu se taj broj znatno smanjio.

"U periodu od juna 2014. do juna 2019. godine nezaposlenost je u BiH smanjena za 139.886 osoba ili 25,65 posto", navodi se u zvaničnim podacima Agencije za statistiku BiH, među kojima se, pritom, zanemaruje da je prema zvaničnim rezultatima Popisa stanovništva 2013. godine u Bosni i Hercegovini živjelo 3,5 miliona stanovnika.
U Bosni i Hercegovini je maja 2019. godine, prema podacima Agencije za statistiku BiH, bilo 829.477 zaposlenih. Od tog broja u FBiH je bilo zaposleno 532.779, u RS-u 278.838 i u Brčko distriktu 17.860 osoba. U istom periodu 2014. u BiH je bilo 702.070 zaposlenih osoba, tačnije 443.155 u FBiH, 242.490 u RS-u i 16.425 osoba u Brčko distriktu.

"U FBiH zaposlenost je porasla za 89.624 osobe ili 20,22 posto. U RS-u zaposlenost je porasla za 36.348 osoba ili 14,99 posto. U Brčko distriku zaposlenost je porasla za 1.453 osoba ili 14,99 posto", stoji u statističkim pokazateljima Agencije za statistiku BiH "Zaposlenost - nezaposlenost" za period od 2014. do 2019. godine.

Pitanje je vremena kad će se ovdje desiti totalni kolaps sistema.Čim MMF zavrne slavinu nema kredita, nema plata,nema penzija.
1974---1975---1976---2001---2013

flwz

PostPostao/la flwz » 28 avg 2019, 10:17

dijabola WroteColonIma li naših programera vani, kakva su iskustva? Ja nešto razmišljam ali još je to na dugu šćapu pa nako pitam. S napomenom da ja nemam škole, samo srednju i 2 i po godine iskustva u poslu.

Sta te tacno interesuje?
Zeljeznicar 1921

One can have no smaller or greater mastery than mastery of oneself.
- Leonardo da Vinci

dijabola
Kontakt:

PostPostao/la dijabola » 28 avg 2019, 15:21

flwz WroteColon
dijabola WroteColonIma li naših programera vani, kakva su iskustva? Ja nešto razmišljam ali još je to na dugu šćapu pa nako pitam. S napomenom da ja nemam škole, samo srednju i 2 i po godine iskustva u poslu.

Sta te tacno interesuje?

Kakve su šanse za poso bez faxa? Jel se normalno radi il se baš crnči? Igra li ulogu iskustvo u našim firmama? Kakve su plate? Jel te gledaju ko stoku il ko čovjeka?

Vidiš ja imam ovdje fin posao, malo se radi a plata dobra nećeš vjerovat. Al eto čovjeku nikad dosta para, a i država mi polako ide na klinac. Pa me eto zanima, kakve su opcije, čisto rekreativno.

ultrabosnia
Kontakt:

PostPostao/la ultrabosnia » 28 avg 2019, 15:59

Kad ste vec kod programiranja, zelio bih da pocnem nesto oko toga. Ima li ko savjet od cega i kako poceti, posto je to veoma siroko podrucje?
I kad ti budu svi leđa okrenuli

dijabola
Kontakt:

PostPostao/la dijabola » 28 avg 2019, 16:42

ultrabosnia WroteColonKad ste vec kod programiranja, zelio bih da pocnem nesto oko toga. Ima li ko savjet od cega i kako poceti, posto je to veoma siroko podrucje?

Ako baš tek počinješ onda preporučujem ovu python knjigu koju sam ja prešao nekad davno kad sam počinjao. Nekako sam dobio uz nju taj neki hakerski osjećaj (iako nema veze s hackingom da se razumijemo) pa mi se našmigalo da učim dalje, a generalno je dosta temeljita, dosta dobro su pojašnjeni oop principi i dosta stvari koje naučiš se prenose na druge jezike (ja nisam python dirao godinama ali mi i dan danas u poslu naumpadnu stvari iz ove knjige koje mi pomognu):
https://www.amazon.com/Learning-Python-5th-Mark-Lutz/dp/1449355730

Ako ne ovu onda u svakom slučaju preporučujem bilo koju ovako basic temeljitu knjigu pa možda i nakon nje još jednu nekog intermediate levela umjesto video tutorijala jer se bolje upamti. I naravno raditi vježbe iz knjige (ne moraš sve ali eto, što više to bolje), a ne samo čitati. Nakon toga se već čovjek brzo snađe i sa novim tehnologijama koristeći samo reference i onako pofata usput, poveže neke stvari.

Nakon što naučiš osnove, ako već nisi onda odabereš jezik na osnovu onog što želiš da radiš. Ako ti je svejedno i samo tražiš posao onda C# ili Java, ako se želiš bavit webom onda JS, Typescript, Angular itd. Lako ćeš pronaći materijale na webu šta god da izabereš. A i lako ćeš se prebacit s jednog stacka na drugi kad ovladaš bilo kojim. Da puno ne pametujem i ne duljim, najbitnije je učiti i raditi bilo šta. Ja sam npr poslije pythona učio php, a danas radim Javu i Angular iako sam na posao došao bez da sam ikad išta od toga radio prije. Subredit /r/learnprogramming je prepun takvih pitanja (kreni od FAQ-a) ako te detaljnije zanimaju putanje koje možeš odabrati.

Sretno.

ultrabosnia
Kontakt:

PostPostao/la ultrabosnia » 28 avg 2019, 18:24

dijabola WroteColon
ultrabosnia WroteColonKad ste vec kod programiranja, zelio bih da pocnem nesto oko toga. Ima li ko savjet od cega i kako poceti, posto je to veoma siroko podrucje?

Ako baš tek počinješ onda preporučujem ovu python knjigu koju sam ja prešao nekad davno kad sam počinjao. Nekako sam dobio uz nju taj neki hakerski osjećaj (iako nema veze s hackingom da se razumijemo) pa mi se našmigalo da učim dalje, a generalno je dosta temeljita, dosta dobro su pojašnjeni oop principi i dosta stvari koje naučiš se prenose na druge jezike (ja nisam python dirao godinama ali mi i dan danas u poslu naumpadnu stvari iz ove knjige koje mi pomognu):
https://www.amazon.com/Learning-Python-5th-Mark-Lutz/dp/1449355730

Ako ne ovu onda u svakom slučaju preporučujem bilo koju ovako basic temeljitu knjigu pa možda i nakon nje još jednu nekog intermediate levela umjesto video tutorijala jer se bolje upamti. I naravno raditi vježbe iz knjige (ne moraš sve ali eto, što više to bolje), a ne samo čitati. Nakon toga se već čovjek brzo snađe i sa novim tehnologijama koristeći samo reference i onako pofata usput, poveže neke stvari.

Nakon što naučiš osnove, ako već nisi onda odabereš jezik na osnovu onog što želiš da radiš. Ako ti je svejedno i samo tražiš posao onda C# ili Java, ako se želiš bavit webom onda JS, Typescript, Angular itd. Lako ćeš pronaći materijale na webu šta god da izabereš. A i lako ćeš se prebacit s jednog stacka na drugi kad ovladaš bilo kojim. Da puno ne pametujem i ne duljim, najbitnije je učiti i raditi bilo šta. Ja sam npr poslije pythona učio php, a danas radim Javu i Angular iako sam na posao došao bez da sam ikad išta od toga radio prije. Subredit /r/learnprogramming je prepun takvih pitanja (kreni od FAQ-a) ako te detaljnije zanimaju putanje koje možeš odabrati.

Sretno.

Hvala puno na sugestijama :bih:
I kad ti budu svi leđa okrenuli

qaa18
Kontakt:

PostPostao/la qaa18 » 30 avg 2019, 14:50

MOJ KOLEGA OTISAO u austriju, kaze super mu, on je mag. IT-a. plaća oko 3k ojra.

shaman7
Kontakt:

PostPostao/la shaman7 » 10 sep 2019, 21:54

Donekle je vezano za odlazak u inostranstvo, pa da vidim neka vasa misljenja. Odradio kurs B1 iz njemackog, prijavio polaganje za 21.9 pa evo ima koja sedmica to temeljito spremam. Nisam blecak, znam osnove, zivio sam prije par godina u Becu nekih 6-7 mjeseci, uglavnom u tom sam fazonu, ali jos nisam isao formalno da polazem ista. Posto B1 nivo (kazu) da slovi za vec ozbiljniji stepen poznavanja jezika, zanima me da li je to na polaganju neki bauk , na sta bi trebalo najvise obratiti paznju, sta se najvise vrijednuje, da li su teme za pisanje i pricanje astronomske ilj neato iz svakodnevnice. Svakako planiram na konsultacije kod ove sto drzi polaganja, samo eto uhvatih vremena pa ako ima neko s takvim iskustvom da me prosvijetli hahah. Moze i privatno da ne spamamo ovdje ukoliko jos nesto zatreba. Hvala :)

Varg
Kontakt:

PostPostao/la Varg » 10 sep 2019, 23:01

shaman7 WroteColonDonekle je vezano za odlazak u inostranstvo, pa da vidim neka vasa misljenja. Odradio kurs B1 iz njemackog, prijavio polaganje za 21.9 pa evo ima koja sedmica to temeljito spremam. Nisam blecak, znam osnove, zivio sam prije par godina u Becu nekih 6-7 mjeseci, uglavnom u tom sam fazonu, ali jos nisam isao formalno da polazem ista. Posto B1 nivo (kazu) da slovi za vec ozbiljniji stepen poznavanja jezika, zanima me da li je to na polaganju neki bauk , na sta bi trebalo najvise obratiti paznju, sta se najvise vrijednuje, da li su teme za pisanje i pricanje astronomske ilj neato iz svakodnevnice. Svakako planiram na konsultacije kod ove sto drzi polaganja, samo eto uhvatih vremena pa ako ima neko s takvim iskustvom da me prosvijetli hahah. Moze i privatno da ne spamamo ovdje ukoliko jos nesto zatreba. Hvala :)

ja sam goethe ispitivač, bujrum u pp

b1 ti je usmeno picckin dim, ako ne zablokiras i ne fulas temu a znas svaku foliju da prosiris za recenicu bez brutalnih gramatickih gresaka prosao si

a i z usmeno i pismeno mozes navjezbati nekih 25-30 tema i bices spreman na neke varijacije u naslovu

jasmin10
Kontakt:

PostPostao/la jasmin10 » 10 sep 2019, 23:30

Potrošačka korpa iznosi 2.370,81 KM. Prosječna neto plata je 916KM, a minimalna je 410KM.

U posljednjih 10 godina preko 250.000 ljudi je napustilo državu. Poređenja radi, grad Sarajevo je na popisu imao 291.422, grad Banjaluka 199.191, a grad Mostar 113.169 stanovnika.

Omjer radnika i penzionera je 1,27 prema 1. Da bi PIO fondovi mogli normalno funkcionisati potrebno je imati tri radnika na jednog penzionera.
Prošle godine u BiH se ugasilo 1.638 firmi.

Indeks zagađenja zraka u Sarajevu večeras iznosi 89 "umjereno zagađen" (dobar je do 50) i blizu je granice od 100 kada prelazi u kategoriju "nezdrav za osjetljive osobe".

Na MR i CT se čeka mjesecima, u domovima zdravlja nedostaje reagenasa za najobičnije vađenje krvi.

U 2019. nije otvoren ni jedan metar autoputa.
BiH je u vrhu evropske liste poginulih u saobraćajnim nesrećama sa 12,65 poginulih na 100.000 stanovnika, iza nas sa manjim koeficijentom su Albanija, Litvanija, Bjelorusija, Moldavija...
Prošle godine poginulo je 277 osoba.

Državni parlament nije zasjedao 9 mjeseci. Mjesečna primanja bh. parlamentaraca kreću se u rasponu od 5.000 KM do 6.500 KM. Rekorderi među njima su pored toga nabijali račun službenog telefona na iznose preko 10.000 KM.

Ulice, škole i studentski domovi se zovu po zločincima.

Svaka jača kiša pola zemlje je poplavljeno zbog (ne)legalne i nekontrolisane sječe šuma.

Tenderi se i dalje namještaju..."

.

Osim13
Kontakt:

PostPostao/la Osim13 » 10 sep 2019, 23:31

Odlazak u inostranstvo je ko kad cheat upališ
Ezekiel 25:17

SEVERINA FILM NA BRODU

Saurman
Kontakt:

PostPostao/la Saurman » 11 sep 2019, 00:10

Varg WroteColon

b1 ti je usmeno picckin dim, ako ne zablokiras i ne fulas temu a znas svaku foliju da prosiris za recenicu bez brutalnih gramatickih gresaka prosao si

a i z usmeno i pismeno mozes navjezbati nekih 25-30 tema i bices spreman na neke varijacije u naslovu

Koliko vremenski je potrebno do b1 ?

Preko kurseva dugo traje haman pola godine za b1.Uzimanje privatnih časova se čini kao bolja i naravno brža opcija.
1974---1975---1976---2001---2013

Varg
Kontakt:

PostPostao/la Varg » 11 sep 2019, 00:27

Saurman WroteColon
Varg WroteColon

Koliko vremenski je potrebno do b1 ?

povraća mi se od tog pitanja jer moram postavit tonu dodatnih :D sve je individualno, dal nesto znas dal ne, hoces li ici na kurs (i tu jel ides standardan, intenzivan, extraintenzivan) ili ides kod nekog prof privatno, da li ti je cilj samo polozit ispit ili stvarno uciti, i hoce li ti to sve ići jer znam ljude koji su za 4-5 mjeseci polozili a i neke po godinu, ali b1 stvarno nije tezak... skoro sam covjeka koji je a2 zavrsio ali bas se trudio i savlado dobro, za b1 ga pripremio u roku 2 sedmice i frajer ga razvalio... u januaru naucio prve rijeci njemackog, junski rok je polozio b1

Natrag na “Diskusije”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 1 gost.