Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 21:03

HZ_ilidzaa je napisao/la: Imaš dosta raje koja ode 3 mjeseca gore pa nazad ili vozača kamiona koji su prijavljeni u Sloveniji,a žive u BiH.
Jedan vozač šlepera ima od 2000e do 2400e platu.
Barem pola te plate ide za BiH,a ide i više.
Radnici na bausteli 3 mjeseca žive po kontenjerima ili po 3-4 u jednom stanu. Također barem pola plate nose u BiH.
Pa i ovi što su stalno gore, svako pola godine ovdje,a znam ih što u Grazu žive, svako 2 mjeseca barem na vikend dodju, pogotovo kad praznik spoje sa vikendom,a kod njih hejbet praznika pa se to češće dešava.
Odu u provod, izvedu svoju malenkost u malo bolji restoran, naprave zube... Pa neki prave svoju kuću, u Bosnu po stolariju,kuhinju,kamenu vunu i sl.
Nije baš sve tako crno.
U pravu si, nije. Ima malo i sivila. :thumbup:
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 28 okt 2019, 21:07

Države poput Njemačke se po 50 godina unaprijed počnu brinuti o budućim generacijama odnosno prirodnom prirastaju.
Mene možeš rezat od uha do uha ako politika u BiH ima plan za narednih 15 dana.

Raja koja nova dodje ovamo u startu ima razmišljanja da će se nekad vratiti u Bosnu,ali je zapravo vrlo mali dio koji to učini. Veliki broj ljudi koji su došli ovamo su zapravo tek počeli da žive, završili školu i odmah ovamo.
Što znači da je šansa velika da će im budući muz/žena biti ovdje iz njemačke, još ako upoznaju neku Njemicu ili partnera iz bilo koje druge države šanse su još manje da će nazad u Bosnu. A onda kada i sami dobiju dijete pa unuke, nema sile koja će ih odvojiti od Njemačke. Zdravstvo da i ne spominjemo u poznim godinama.

Kakvu penziju može neko očekivati koji je pola života radio na crno a pola u nekom Bingu za minimalca?
A tek tada će nastati frka, kada ode u penziju ova generacija koja se zaposlila nakon rata.

Iskreno, svakom kome rade još bar dva klikera između ušiju fatajte se magle i istražite svijet

Avatar
Pantelija
Postovi: 12843
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 28 okt 2019, 21:13

HZ_ilidzaa je napisao/la:Koliko negative ovdje... Tačno ko neka kolektivna depresija.
Buraz, odes malo vani zivjeti, shvatit ces zassto negativa. Bio sam gore, imam rodbinu gore, mi smo tamni vilajet evrope druze mada egoisticno mialimo da smo neki faktor i da imamo "nesto" a drugi nemaju
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 21:19

Orton je napisao/la:Države poput Njemačke se po 50 godina unaprijed počnu brinuti o budućim generacijama odnosno prirodnom prirastaju.
Mene možeš rezat od uha do uha ako politika u BiH ima plan za narednih 15 dana.

A tek tada će nastati frka, kada ode u penziju ova generacija koja se zaposlila nakon rata.
Akcije koje Njemacka sada poduzima su zato sto postoje analiticke naznake da ce penzioni sistem biti blago uzdrman u periodu 2035-2040, odnosno kada u penziju krenu ici posljednji iz baby boom generacije (rodjeni 1945-65).

A kod nas se analize rade mandatno, i to 4 godine unazad, a ne unaprijed, jer je vaznije pokazati da je onaj prije tebe bio u krivu ili ako su obnovili mandat onda im novi sluzi za analizu proslog.
slika

slika
Zadnja izmjena: Sarrifufna, dana/u 28 okt 2019, 21:28, ukupno mijenjano 1 put.
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 21:24

Pantelija je napisao/la:
HZ_ilidzaa je napisao/la:Koliko negative ovdje... Tačno ko neka kolektivna depresija.
Buraz, odes malo vani zivjeti, shvatit ces zassto negativa. Bio sam gore, imam rodbinu gore, mi smo tamni vilajet evrope druze mada egoisticno mialimo da smo neki faktor i da imamo "nesto" a drugi nemaju
Kolektivna amnezija infantilna
Pevamo brate mili, sestro mila
:kafa:

Kako nemamo ba, pa imamo zelenila, nidje prirodnih ljepota ko u Bosni kazu. :mrgreen:
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
HZ_ilidzaa
Postovi: 5830
Pridružen/a: 21 okt 2010, 19:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la HZ_ilidzaa » 28 okt 2019, 22:00

Ma idite , ko zna šta donosi sutra, možda i ja odem... Ali svaki dan,svaka druga vijest odlasci,neke statistike, facebook statusi... E ovo zadnje me posebno iritira zbog čega sam prvi put jednu osobu unfollowao na fb. Nisam unfriend, nego samo ne želim njene statuse na news feedu.
Odselila se u Beč i k'o da je svu pamet svijeta popila.
Još kad mi krenu njeni komentari izlijetati "xx osoba commented a post of xx".
U Beču je ovako,a u Sarajevu onako...neki čovjek joj ustao u tramvaju jer je trudnica pa je i to podijelila sa nama i naravno na to nadovezala Sarajevo u negativnom kontekstu.
Imam osjećaj da pola dana razmišlja o Bosni dok "uživa" u Beču.

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 22:19

Istina, ali to je normalno sa psiholoske strane gledista. Ljudi imaju potrebu za poredjenjem proslosti i sadasnjosti, sebe sa drugima. Sarajeva sa Zeljom. Sarajeva sa Dudelangeom. Husrefa sa Uscuplicem. Guzinu sa Benkom. :thumbup:

Vec sa prvom posjetom Majorci i Kicbilu izlapi potreba za poredjenjem sa Bosnom. :mrgreen:

Sve novo je zanimljivo i imas potrebu da o tome znaju svi oko tebe. Vremenom, kad postane svakodnevnica, to prodje covjeka. Ako neko i nakon nekoliko (desetina) godina nastavi da poredi, onda mu sigurno nije toliko dobro kao sto pise. ;)
pocasni precjednik @ FK Formula

sombrero
Postovi: 1824
Pridružen/a: 25 avg 2009, 04:16
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sombrero » 28 okt 2019, 22:24

Ako je tako dobro u Njemačkoj zašto onda hiljade Njemaca pod stare dane žive u Španiji i Portugalu?
Ta država je projektovana tako da zvuče najbolje iz radnika od 25 do 45 godina (i pristojno / dobro ga plati u zavisnisti od posla i kako se ko snađe), u periodu kad je on i najproduktivniji. Konkretno znam da u bankarskom sektoru ljudi preko 45 godina nemaju šta da traže (osim uprave i šefova na najvećim pozicijama), većina njih dobije otkaz jer je takva politika firme. Oni koji i nekako doguraju do 55 šalju ih u prijevremenu penziju (koja nije maksimalna koju si do tad zaradio, ni blizu). Vjerovatno je tako i u raznim drugim branšama. U SAD-u je to toliki problem da čak postoje posebne firme koje se bave zapošljavanjem starijih radnika , jer ih niko neće bez obzira na iskustvo, hoće mlađe ljepše.
Drugo, njima je normalno da roditelja strpaš u starački dom ko da ga Bog nije dao. Jedan od razloga je što si tamo doživotno podstanar jer se ne isplati kupovati stan zbog cijene stanova i raznim poreza i izdataka. I kad ostariš i kad ne zarađuješ dovoljno, imaš dvije opcije, da se seliš u neko selo na manju kiriju ili ako želiš da zadržiš visok nivo življenja da odeš u jeftiniji Portugal i da tamo lagano trošiš penziju.

Zanimljiva situacija mi se desila neki dan, idu dva Njemca Grbavicom i pitaju neku našu na engleskom "jesu li ovo sve rentani stanovi ili vlasništvo" kaže ona "vlasništvo, tako je kod nas na Balkanu" a oni onako klimnuše glavom sa čuđenjem i divljenjem...
Ovdje neki žele da ismiju i predstave sve naše kao loše, bruderi i drugovi nije baš tako!

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 28 okt 2019, 22:35

Fakat je tegoba kad moraš penziju provest u Spaniji, muko moja pređi na drugoga :)

Kad bi se tom logikom vodili, gdje bi trebao penzioneru iz Bosne da ode, u Burkinu Faso ili Južni Sudan?

Kao u svakoj državi tako i u Njemačkoj ima siromašnih ljudi, penzionera.
Ali zar fakat trebamo usporediti život jednog penzionera u Njemačkoj i Bosni.
Penzioneri su toliko aktivni ovdje da im nekad i ja pozavidim.

Što se tice tih stanova, valjda svi znamo odakle većina tih stanova potiče i nije potrebno detaljnije to tematizirati.

Naravno sa ljudi idu u staracke domove, jer zamisli ljudi ovdjenu većini slučajeva rade, i ako si potpuno u pravu da nisu toliko vezani za porodicu.
Valjda zbog toga što djeca i roditelji ne žive skupa do 30+ godina, kontas.

A te pozitivne stvari su zapravo samo pozitivne u našem mikrokosmosu jer nismo upoznali ništa drugo.

Avatar
Vrebac
Postovi: 3060
Pridružen/a: 25 apr 2011, 20:47
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Vrebac » 28 okt 2019, 22:42

AshburtonG je napisao/la:
Barbarossa je napisao/la:Imate vise slobodnih dana nego iko ikad u Bosni , bhtelecom bi pozavidio ponekim auslanderima. Znam primjere gdje idu na teren tri sedmice ,pa sedmica kuci i tako sve u krug, al hajd sve i da ovog nema.
23.12 do poslije 2.1 dobraaa vecina slobodna ,80% ljudi se vrati u Bosnu za to vrijeme. Onda , uskrs , pa 1.maj , pa godisnji u augustu, pa ovi slobodni dani za Halloween.
Pa sigurno preko 40 slobodnih dana u godini, to u nas samo vojska ima
Pa 40 dana ima samo od zakonski odredjenog godisnjeg odmora. U Austriji je 5 sedmica na puno radno vrijeme, i 2 dana slobodno u sedmici. U principu ako radis kod normalnog poslodavca, i nisi dobrovoljni robot, ne bi trebao preci 220-230 radnih dana., pogotovo ako radis u nekim ustanovama koje ne rade za praznike.
Sta sve racunas u tih 40 dana?

Avatar
Federer17
Postovi: 7124
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 28 okt 2019, 22:44

Negativna stvar biti na usluzi roditeljima dok su zivi... :damn:

Dobri Zapad! :ljepota:

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 22:48

sombrero je napisao/la:
U pitanju je mentalitet i nacin zivljenja, trebao si jos samo napisat da vise vole cuke i mace, nego da imaju djecu. Ne bi nista pogrijesio i da si napisao.

Sve je to istina, ali je rezultat nacina zivota i mentaliteta, sto nije nuzno nesto gore u poredjenju sa nacim pogledom i nacinom zivota.

Odgovorno tvrdim da prosjecni penzioner u starackom domu ima kvalitetniji zivot od prosjecnog BH penzionera, bilo da je on iz ruralnog ili gradskog dijela drzave. Eh sad, sto je to nama nepojmljivo i lafo gdje ces starce u staracki, to je druga stvar. Kao i sve drugo, kod nas je staracki pojam za nesto ogavno, ali u praksi to nije tako i to nije kutarisanje staraca. Ali ne bih o toj temi previse, svodi se na onu da se o ukusima ne raspravlja.

Dalje, vecina stanova u gradskom dijelu ili su socijalisticki naslijedjeni ili uzeti na kredit. U ruralnom dijelu se prave kuce na sprat bez fasada, naravno za sinove. U Njemackoj samo cca 49% stanovnika ima nekretninu na svoje ime. Za BiH nemam taj podatak.

Penzioner sa ispod 800 i kusur penzije (ne znam trenutno aktuelan iznos) ima pravo na socijalnu drzavnu pomoc za stan i rezije. A sa 800 i kusur, ili 2x toliko ako su oboje zivi, se moze setati i grati sah bez problema, cak i u DE. ;)

Ne znam za Svabe, ali za sebe znam - kao sto sam dosao da me drzava iskoristi 20-30 godina u najboljim godinama, tako ce i neka sa manjim standardom hajrovati od moje penzije, ako pozivim dotad. Zasto ne otici u Italiju provesti zadnje godine zivota. Maroko, Tajland. Visoko, piramide, energija dobra za kosti.

Ljudi zele da imaju sve, svaki dan i u svakom dijelu svog zivota, i to sve na istom mjestu. Pa **** mater ba. Ne mozes jarane cijeli zivot igrati u ligama petice. Krenes preko kuruzista, pa malo Poljska, pa Mercedes arena, Vembli, onda lagano MLS, pa Kina, pa kukuruziste na kraju, malo zbog raje, malo da nahranis dusu.

Sta kazes, projektovana za izvlacenje iz radnika. Onda je BiH remek djelo **** kapitalisticke arhitekture. :rol:
Zadnja izmjena: Sarrifufna, dana/u 28 okt 2019, 23:04, ukupno mijenjano 1 put.
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 28 okt 2019, 22:52

Federer17 je napisao/la:Negativna stvar biti na usluzi roditeljima dok su zivi... :damn:

Dobri Zapad! :ljepota:
Pa cinjenica da si iz čitavog teksta izvukao nešto potpuno iz konteksta valjda dovoljno govori za sebe.

Nije moj problem što je raji starački dom sinonim za ostavu starih. I zašto bi briga o roditeljima prestala sa odlaskom u dom? Recimo radiš a roditelji su ti nedaj bože nepokretni i ne mogu osnovne životne potrebe sami da organizuju, šta je humanije, ustanova ili da čekaju kući dok dodjes sa posla

Neće niko otići u starački dom, ako može sam o sebi da se brine i još je pri snazi i mozgu da sam prebrodi dan.
Valjda se zna ko ide u dom.

Avatar
Heller
Postovi: 19160
Pridružen/a: 22 okt 2011, 14:10
Lokacija: Država Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Heller » 28 okt 2019, 22:56

Pa bolje im je u domu penzionera ili staračkom, a da ih obilaziš. Imaju druženje, socijalizaciju, a ne da sjede ko ikebane, naravno ovo se odnosi na udovice/ce, s lošijim zdravljem.
Nullius in verba

Volim kad su sise vel'ke. A i kad nisu.

Avatar
Kaunas
Postovi: 13266
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 28 okt 2019, 22:58

gaston je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Nisi skont´o. Moj odgovor se odnosi na ovo gore "najbolji radnik, sretan radnik". Uzet cu kao primjer moju firmu. Mali smo tim od 6 radnika, samo smo supruga i ja na puno radno vrijeme. Kad se uzme odnos slobodnog vremena i rada, svi smo u qrcu, i mi i ovi sto ne rade na puno radno, jer je sefica naprimala toliko pacijenata da ne mozemo da stignemo sve da uradimo, i sve to pod izgovorom "jos uvijek smo mala firma, moramo da se sirimo". Nije joj palo napamet da primi jos radnika, pa da se na taj nacin sirimo, vec je isla linijom manjeg otpora, daj nabacaj pacijenata, snacemo se kako i zasto. Eh sad, glavni sef, koji ionako vidi samo cifre, nije se sjetio da makar poveca plate radnicima, vec se dosjetio necega jos boljeg! Od cemo svake sedmice imat po dva sata predavanje od eksternog predavaca kojeg je on masno platio, gdje ce da nam dersaju o pravilnom hodanju, sjedanju u auto, sjedenju u autu i ostalih "zdravstvenorelevantnih" stvari. Tako da, ionako pretrpan raspored sad je jos pretrpaniji jer je prisustvo mandatorno a slobodnog vremena sve manje, s obzirom da se u mobilnoj njezi nerijetko rade tzv duple smjene (od 6 do 11 pa od 4 do 8). I to nije samo slusaj kod nas, nakon kraceg istrazivanja na netu vidio sam da je to svojevrsni trend u njegovateljstvu, jer 1. daje laznu sliku prema outsiderima da se brine o svojim radnicima sto je apsolutna laz, i 2. ima dodatnu stavku koju moze da napise u oglas za posao (Gesundheitsförderungszuschuss) sto je takodje, apsolutna laz, jer zanemaruje ostale stvari koje jednog radnika stvarno mogu da ucine sretnim, poput rasterecenja kroz primanje veceg broja ljudi, ili kompenzacija kroz vise novca. Dakle, nadam se da si otprilike dobio sliku sta zelim da kazem. Sve i jedan poslodavac gleda stvari kroz prizmu novca i nitijedan radnika ne gleda kao osobu, vec alat kojim dolazi do svog cilja (tj novca). Cak i kada poslodavac uradi nesto u korist svog radnika, kao ovo gore pomenuto, on radi stvari koje lako moze da pokaze ostalim ljudima. Povisice se ne mogu staviti na internet sajt, a certifikat pomenutih predavanja moze, a koliko je jedno bitno a koliko je drugo ostavljam tebi da presudis.

Naravno, govorim samo o Pflegi, vjerujem da je u industriji situacija znatno bolja i sa stanovista novca i rada.
Mozda glupo pitanje, al' sto si u ambulantnoj njezi? :mrgreen:
I ja sam u istom i mogu reci da je ambulantepflege odlicna stvar. :thumbup:
Malo je klinika u koje bi presao, o starackim da ne govorim. I zarada sa anerkenungom je ista ili veca u ambulanten.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

soko
Postovi: 3724
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soko » 28 okt 2019, 23:01

sombrero je napisao/la:Ako je tako dobro u Njemačkoj zašto onda hiljade Njemaca pod stare dane žive u Španiji i Portugalu?
Ta država je projektovana tako da zvuče najbolje iz radnika od 25 do 45 godina (i pristojno / dobro ga plati u zavisnisti od posla i kako se ko snađe), u periodu kad je on i najproduktivniji. Konkretno znam da u bankarskom sektoru ljudi preko 45 godina nemaju šta da traže (osim uprave i šefova na najvećim pozicijama), većina njih dobije otkaz jer je takva politika firme. Oni koji i nekako doguraju do 55 šalju ih u prijevremenu penziju (koja nije maksimalna koju si do tad zaradio, ni blizu). Vjerovatno je tako i u raznim drugim branšama. U SAD-u je to toliki problem da čak postoje posebne firme koje se bave zapošljavanjem starijih radnika , jer ih niko neće bez obzira na iskustvo, hoće mlađe ljepše.
Drugo, njima je normalno da roditelja strpaš u starački dom ko da ga Bog nije dao. Jedan od razloga je što si tamo doživotno podstanar jer se ne isplati kupovati stan zbog cijene stanova i raznim poreza i izdataka. I kad ostariš i kad ne zarađuješ dovoljno, imaš dvije opcije, da se seliš u neko selo na manju kiriju ili ako želiš da zadržiš visok nivo življenja da odeš u jeftiniji Portugal i da tamo lagano trošiš penziju.

Zanimljiva situacija mi se desila neki dan, idu dva Njemca Grbavicom i pitaju neku našu na engleskom "jesu li ovo sve rentani stanovi ili vlasništvo" kaže ona "vlasništvo, tako je kod nas na Balkanu" a oni onako klimnuše glavom sa čuđenjem i divljenjem...
Ovdje neki žele da ismiju i predstave sve naše kao loše, bruderi i drugovi nije baš tako!
U Americi je trenutno nezaposlenost ispod 4%. Nikakav problem nije za posao. U Americi mozes radis pizza delivery i dobijes otrpilike 15 dolara baksisa po satu, plus neku malu satnicu. Mozes voziti uber, ima milion neki mali poslova koje mozes raditi preko telefona... razvozis hranu, namirnice, skupljati scootere(lime) i punis baterije. Mozes raditi po ovim samoposlugama tipa target i tu je 14 dolara sat. Uvjek traze.

Za IT, inzinjere nema zime. U mojoj firmi par ljudi 65-70 god jos uvjek rade dva puta sedmcino jer im je dosadno kuci, satnica im je oko 70 dolara ako ne i vise.
Sto se tice Amerike, trenutno dosta firmi nemogu naci radnike pa nude da radis flex time, radis 4 dana po 10 sati i imas tri dana vikend. Dosta firma nudi da radis od kuce.

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 23:02

Pa prosjecno bosansko ili bosnjacko selo vice tobejarabi i za obdaniste. Funkcionalno, obdaniste i staracki imaju istu namjenu.

A hoce li dijete posjecivat svoje roditelje u starackom u DE ili u stanu na Grbavici ili u mutvaku u nekom selu kraj Vogosce - to je vec posebna tema.

Puno se generalizuje i osudjuje nepoznato. Ali i to je ok sa psiholoske strane, ljudi imaju tendenciju da stigmatiziraju drukcije i nepoznato, nece to promijeniti nikakva rasprava, vec samo upoznavanje tog novog i sirenje vidika.

Na kraju krajeva, pitajte periguzane o zivotu u starackom domu, imat cete info iz prve ruke. :mrgreen:

Pretpostavljam da bi 90% bosanskih penzionera pristalo na zivot u starackom domu u DE. Onih preostalih 10% se voli vozati Flix busom Sarajevo-Frankfurt i Wizz Airom na relaciji Tuzla-Köln/Bonn. :kafa:
pocasni precjednik @ FK Formula

Avatar
Sarrifufna
Postovi: 1635
Pridružen/a: 16 jun 2019, 15:32

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sarrifufna » 28 okt 2019, 23:14

Heller je napisao/la:Pa bolje im je u domu penzionera ili staračkom, a da ih obilaziš. Imaju druženje, socijalizaciju, a ne da sjede ko ikebane, naravno ovo se odnosi na udovice/ce, s lošijim zdravljem.
Ima njih i sa vlastitim kucama/stanovima, ako nisi izbirljiv. Pijes Weihenstephaner Vitus i udaras 2x sedmicno. Pojacas Jeger ako ti se gadi. :mrgreen:

slika
slika

Samo pazi, uzmes je sa 70 i kontas oteci ce papke za godinu-dvije. Kad ****, ona 95 dozivi, a ti ni za sta nisi, samo za Fojnice. :mrgreen:
pocasni precjednik @ FK Formula

sombrero
Postovi: 1824
Pridružen/a: 25 avg 2009, 04:16
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sombrero » 28 okt 2019, 23:17

Sarrifufna je napisao/la:
sombrero je napisao/la:
U pitanju je mentalitet i nacin zivljenja, trebao si jos samo napisat da vise vole cuke i mace, nego da imaju djecu. Ne bi nista pogrijesio i da si napisao.

Sve je to istina, ali je rezultat nacina zivota i mentaliteta, sto nije nuzno nesfo gore u poredjenju sa nacim pogledom i nacinom zivota.

Odgovorno tvrdim da prosjecni penzioner u starackom domu ima kvalitetniji zivot od prosjecnog BH penzionera, bilo da je on iz ruralnog ili gradskog dijela drzave. Eh sad, sto je to nama nepojmljivo i lafo gdje ces starce u staracki, to je druga stvar. Kao i sve drugo, kod nas je staracki pojam za nesto ogavno, ali u praksi to nije tako i to nije kutarisanje staraca. Ali ne bih o toj temi previse, svodi se na onu da seno ukusima ne raspravlja.

Dalje, vecina stanova u gradskom dijelu ili su socijalisticki naslijedjeni ili uzeti na kredit. U ruralnom dijelu se prave kuce na sprat bez fasada, naravno za sinove. U Njemackoj samo cca 49% stanovnika ima nekretninu na svoje ime. Za BiH nemam taj podatak.

Penzioner sa ispod 800 i kusur penzije (ne znam trenutno aktuelan iznos) ima pravo na socijalnu drzavnu pomoc za stan i rezije. A za 800 i kusur, ili 2x toliko ako su oboje zivi, se moze setari i grati sah bez problema, cak i u DE. ;)

Ne znam za Svabe, ali za sebe znam - kao sto sam dosao da me drzava iskoristi 20-30 godina u najboljim godinama, tako ce i neka sa manjim standardom hajrovati od moje penzije, ako pozivim dotad. Zasro ne otici u Italiju provesti zadnje godine zivota. Maroko, Tajland. Visoko, piramide, energija dobra za kosti.

Ljudi zele da imaju sve, svaki dan i u svakom dijelu svog zivota, i to sve na istom mjestu. Pa **** mater ba. Ne mozes jarane cijeli zivot igrati u ligama petice. Krenes preko kuruzista, pa malo Poljska, pa Mercedes arena, Vembli, onda lagano MLS, pa Kina, pa kukuruziste na kraju, malo zbog raje, malo da nahranis dusu.

Sta kazes, projektovana za izvlacenje iz radnika. Onda je BiH remek djelo **** kapitalisticke arhitekture. :rol:
Sa nekim stvarima se slažem sa nekim ne.
Prva stvar, poređenje ove dvije države. Od kad postoji ova tema, upoređuju se finansije, a to se ne može porediti. Ali se može porediti kvalitet života koji se ne mjeri eurima. Biti potplaćeni učitelj u BiH sa 900KM je ipak bolje nego voziti kamion ili biti medicinska sestra za 2500 eura, ma koliko to smiješno zvučalo. Da nije tako niko ne bi išao na fakultet nigdje u svijetu.

I sam kažeš da je porodica kao osnovna ćelija društva otišla u neku stvar.
Live births 787 523
Deaths 954 874
In 2018, 598,364 children were born to mothers with German citizenship, while 189,159 children were born to mothers with foreign citizenship.
Da nije uvoznih ugasili bi svjetlo prije nego u jadnoj i bijednoj Bosni.
Izvini bruderu, ali ovo je katastrofa epskih razmjera. I to uz takve e.bačke plate i standard. Očito nije sve bajno kao što se priča i piše.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6331
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 28 okt 2019, 23:18

Vrebac je napisao/la:
AshburtonG je napisao/la:
Barbarossa je napisao/la:Imate vise slobodnih dana nego iko ikad u Bosni , bhtelecom bi pozavidio ponekim auslanderima. Znam primjere gdje idu na teren tri sedmice ,pa sedmica kuci i tako sve u krug, al hajd sve i da ovog nema.
23.12 do poslije 2.1 dobraaa vecina slobodna ,80% ljudi se vrati u Bosnu za to vrijeme. Onda , uskrs , pa 1.maj , pa godisnji u augustu, pa ovi slobodni dani za Halloween.
Pa sigurno preko 40 slobodnih dana u godini, to u nas samo vojska ima
Pa 40 dana ima samo od zakonski odredjenog godisnjeg odmora. U Austriji je 5 sedmica na puno radno vrijeme, i 2 dana slobodno u sedmici. U principu ako radis kod normalnog poslodavca, i nisi dobrovoljni robot, ne bi trebao preci 220-230 radnih dana., pogotovo ako radis u nekim ustanovama koje ne rade za praznike.
Sta sve racunas u tih 40 dana?
Nista osim godisnjeg odmora od 5 sedmica. Dakle 35 dana. Plus minimalno 2 dana slobodno na sedmicnom nivou. Dakle, ne racunajuci urlaub, na tih 35 dana, jos 90-100 slobodnih dana. Eh sad, postoji mnogo onih koji rade samo 4dana a isto toliko i onih koji imaju prekovremene. Prvi imaju onda nesto vise radnih od neradnih, a ovi imaju veca primanja i manje odmora. Niko te ne tjera na nista. Sve dobrovoljno. Uslov je naravno ne radit za nase ljude. Njima pada kosa s glave kad treba isplatit 13. i(li) 14. platu, a da ne govorim o spojenim slobodnim danima(ako firma radi i vikendom), odnosno spojenom godisnjem(ako to radnik zeli) ili isplacivanju prekovremenih.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”