Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Moggi » 05 okt 2018, 13:11

ASD je napisao/la:
Moggi je napisao/la:budući da sam profesor njemačkog sa dugo iskustva rada na kursu a vidim da se prica o jeziku ovde, ukoliko ste u mogućnosti sebi priuštiti privatne časove ja nikada ne bih upisao kurs, ali nikada, da moram učiti neki novi jezik
U kojoj si drzavi profesor?

Najbolje je ici na privatne casove, ali ne na privatne casove gdje ides sam, nego grupica od 6 osoba. To je najbolja varijanta.
ovdje ali ne vjerujem jos dugo :D

bas tako, to je idealna varijanta, ne valja ni sam ici jer nemas nekog s kim ces moci da se uporedis ,da te tjera naprijed.

stvar sa kursom je ta sto uopce nije prikladan za ljude koji npr ne pucaju na B2 od starta, ljudi koji nista ne znaju i zanima ih najdalje A2-B1 budu bombardovani takvom nepotrebnom gramatikom i viskom podataka koje uopce nece primijeniti ili u maloj mjeri eto na B1 ispitu goethe/ösd (i ispitivac sam licenciran) a tek u komunikaciji sa nijemcima...

ali sve knjige schritte ,menschen itd su uradjene po tom principu i ja kao predavac na kursu sam odma pitao ljude sta oce da polazu i rekako koje stvari i vjezbe ih ne trebaju zanimati i sta trebaju preskociti :D jer im u principu samo nepotrebno zgadis i zivot i njemacki i svaku pm gramatikom koju ionako nece skontati, ali si pod nadzorom ovih na kursu koji ne daju da se takve stvari rade pa onda moras patit ljude bezveze :crazy: osjecam se lose i ja jer znam da me nisu skontali, a tek oni :lol: da ne spomijnem da ti treba volja samo takva za sve to

takve situacije su opet lakse kada radis privatno, nije te crnjak pitati prof hiljadu puta, da ces ispasti glup pred ljudima ili nesto, prosto atmosfera je drugacija, pitomija
Zarathustra

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 05 okt 2018, 13:43

Moggi je napisao/la: ovdje ali ne vjerujem jos dugo :D

bas tako, to je idealna varijanta, ne valja ni sam ici jer nemas nekog s kim ces moci da se uporedis ,da te tjera naprijed.

stvar sa kursom je ta sto uopce nije prikladan za ljude koji npr ne pucaju na B2 od starta, ljudi koji nista ne znaju i zanima ih najdalje A2-B1 budu bombardovani takvom nepotrebnom gramatikom i viskom podataka koje uopce nece primijeniti ili u maloj mjeri eto na B1 ispitu goethe/ösd (i ispitivac sam licenciran) a tek u komunikaciji sa nijemcima...

ali sve knjige schritte ,menschen itd su uradjene po tom principu i ja kao predavac na kursu sam odma pitao ljude sta oce da polazu i rekako koje stvari i vjezbe ih ne trebaju zanimati i sta trebaju preskociti :D jer im u principu samo nepotrebno zgadis i zivot i njemacki i svaku pm gramatikom koju ionako nece skontati, ali si pod nadzorom ovih na kursu koji ne daju da se takve stvari rade pa onda moras patit ljude bezveze :crazy: osjecam se lose i ja jer znam da me nisu skontali, a tek oni :lol: da ne spomijnem da ti treba volja samo takva za sve to

takve situacije su opet lakse kada radis privatno, nije te crnjak pitati prof hiljadu puta, da ces ispasti glup pred ljudima ili nesto, prosto atmosfera je drugacija, pitomija
Ja sam isao na kurs A1 i mogu reci da nisam zadovoljan, katastrofa je.
A2 i B1 sam isao privatno, B2 cu takodje, za C1 cu vec vidjeti, to u BiH rijetko ko ide (mislim na nas koji smo krenuli njemacki po kursevima od 0 da ucimo) pa cu tesko naci predavaca i grupu privatno.

Ja imam jednog dobrog predavaca, i on isto kaze da ima dosta bespotrebnih stvari, na kursu to mora proci, ali privatno preskace.
Osim toga, privatno se ide puno krace nego na kursu, recimo na kursu jednu lekciju radis 2-3 sastanka i tako ubijas moral ljudima, privatno 1 dan 1 lekcija je odlicno, naravno ko ima volju da uci.

Sto se tice ovog zadnjeg, ja kad idem na taj kurs (mi i privatno to zovemo kurs :D) ja uvijek imam pripremljenih pitanja za profesora, ja tako ucim, stvaram sebi neku sliku o materiji. Mislim da se dzaba ide na kurs ako ne ides konstantno da postavljas pitanja i sam sebi ispravljas neke greske jer budimo realni, za godinu dana je nemoguce nauciti jezik (bilo koji) bez da to ne bude sa dosta rupa koje treba popuniti.

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 07 okt 2018, 11:29

Zna li neko jel uvedeno od januara da se nece morati cekati viza dugo vec da se ide odmah preko njemackog biroa ili tako nesto nisam bas najupuceniji. Neki kazu jeste, neki nije, ne znas kome vjerovati. :think:
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 07 okt 2018, 12:07

Kaunas je napisao/la:Zna li neko jel uvedeno od januara da se nece morati cekati viza dugo vec da se ide odmah preko njemackog biroa ili tako nesto nisam bas najupuceniji. Neki kazu jeste, neki nije, ne znas kome vjerovati. :think:
Nije.
Morat će se čekati viza za traženje posla. Neko kaže bit će još veće gužve ali ne vjerujem u to. Izgleda da će ti trebati certifikat da znaš jezik pa da onda tek možeš tražiti tu vizu. Mislim da najmanje 50% ljudi koji trenutno čekaju na termin nemaju certifikat tako da će sigurno čekanje biti manje. Plus što će ti trebati nekih 4 hiljada eura kao dokaz da se možeš snaci u tih pola godine koliko viza traje.

Avatar
ne_znam_ko_sam
Postovi: 1189
Pridružen/a: 10 okt 2008, 14:19
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ne_znam_ko_sam » 07 okt 2018, 12:37

Moggi je napisao/la:...
Ja sam od 01/2008 do 12/2009 isao na Goethe, od A1.1 do B1.2. i mogu reci da sam ja tad bio odusevljen jer nije bilo previse silovanja gramatikom vec je fokus bio na pricanju i snalazenju u svakodnevnim situacijama a gramatika se onako usput ucila.
U Austriji sam evo vec skoro 9 godina i nerijetko se ljudi iznenade kad cuju da ovdje nisam isao u skolu jer kako kazu, tesko se i skonta da sam stranac.

Al definitivno sam i ja misljenja da je najbolje kad se u mini grupama uci. Mi smo tad na Goetheu imali malo manje grupe i mozda je bas zato rezultat bio dobar.
34 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Why so serious?!

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Moggi » 07 okt 2018, 13:34

ne_znam_ko_sam je napisao/la:
Moggi je napisao/la:...
Ja sam od 01/2008 do 12/2009 isao na Goethe, od A1.1 do B1.2. i mogu reci da sam ja tad bio odusevljen jer nije bilo previse silovanja gramatikom vec je fokus bio na pricanju i snalazenju u svakodnevnim situacijama a gramatika se onako usput ucila.
U Austriji sam evo vec skoro 9 godina i nerijetko se ljudi iznenade kad cuju da ovdje nisam isao u skolu jer kako kazu, tesko se i skonta da sam stranac.

Al definitivno sam i ja misljenja da je najbolje kad se u mini grupama uci. Mi smo tad na Goetheu imali malo manje grupe i mozda je bas zato rezultat bio dobar.
to je jos bilo mnogo prije velikog vala koji je poceo neke 2013-14.god , sada u omanjem gradu od 15k mozes naci po 3-4 skole jezika (rekao bih skole njemackog :D ) pa ljudi ne mogu nadostati a i kvalitet je upitan. sjecam se kad su mi jednom nabacali u A1 grupu 17 ljudi :crazy: nemoguce radit, rekoh il mi to popolovite uz vece pare, ili ja idem
otiso sam :D

uglavnom ,cijena koju platite za kurs ce vam dosta reci o ozbiljnosti istog
Zarathustra

Avatar
ne_znam_ko_sam
Postovi: 1189
Pridružen/a: 10 okt 2008, 14:19
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ne_znam_ko_sam » 07 okt 2018, 13:40

Moggi je napisao/la: to je jos bilo mnogo prije velikog vala koji je poceo neke 2013-14.god , sada u omanjem gradu od 15k mozes naci po 3-4 skole jezika (rekao bih skole njemackog :D ) pa ljudi ne mogu nadostati a i kvalitet je upitan. sjecam se kad su mi jednom nabacali u A1 grupu 17 ljudi :crazy: nemoguce radit, rekoh il mi to popolovite uz vece pare, ili ja idem
otiso sam :D

uglavnom ,cijena koju platite za kurs ce vam dosta reci o ozbiljnosti istog
Bas tako, i nas je na A1 podosta bilo ali je onda kasnije max 12-13 u grupi bilo.
A sto se cijene tice, Goethe tad nije ni bio tako skup - 200KM za trimestar. Kad vidim koliko mi je pomoglo mogu reci da je to stvarno mizerna cijena bila.
34 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Why so serious?!

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 07 okt 2018, 13:54

Kod mene ovaj profesor koji mi je i jaran, on vec predaje duzi niz godina.
On kaze, prije su i ucenici bili bolji, isli su na jezik oni koji ga mogu savladati, a danas ljudi idu da uce jezik, a nisu ni tablicu mnozenja savladali.

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Moggi » 07 okt 2018, 14:53

ASD je napisao/la:Kod mene ovaj profesor koji mi je i jaran, on vec predaje duzi niz godina.
On kaze, prije su i ucenici bili bolji, isli su na jezik oni koji ga mogu savladati, a danas ljudi idu da uce jezik, a nisu ni tablicu mnozenja savladali.
ovo je istina, kako objasniti gramatiku nekome ko ne zna sta je padež... milion puta mi se desilo, onda ti taj pravi problem u cijeloj grupi jer je dao pare a nista ne konta, ocekivao samo da pare i to je to, gotovo ali ne moze jaro tako.

usput, skoro sam uradio kompletan B1 ispit prijateljici u ÖSD doboj :rol:, znaci nekako mi je uspjela slikati čitko svaku stranicu ispita, i pri tome jos pisati normala o nekim rijecima da prevedem, kako? pojma nemam.. citav sastav i lesen je prepisala :tokralju:

nije ni čudo što si tamo do prije godinu mogao dobiti certifikat za 2000km, pa ih umalo zatvoriše nakon žalbi iz njemacke na njihove diplome, da ljudi veze nemaju jezika
Zarathustra

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 07 okt 2018, 15:01

Moggi je napisao/la:
ASD je napisao/la:Kod mene ovaj profesor koji mi je i jaran, on vec predaje duzi niz godina.
On kaze, prije su i ucenici bili bolji, isli su na jezik oni koji ga mogu savladati, a danas ljudi idu da uce jezik, a nisu ni tablicu mnozenja savladali.
ovo je istina, kako objasniti gramatiku nekome ko ne zna sta je padež... milion puta mi se desilo, onda ti taj pravi problem u cijeloj grupi jer je dao pare a nista ne konta, ocekivao samo da pare i to je to, gotovo ali ne moze jaro tako.

usput, skoro sam uradio kompletan B1 ispit prijateljici u ÖSD doboj :rol:, znaci nekako mi je uspjela slikati čitko svaku stranicu ispita, i pri tome jos pisati normala o nekim rijecima da prevedem, kako? pojma nemam.. citav sastav i lesen je prepisala :tokralju:

nije ni čudo što si tamo do prije godinu mogao dobiti certifikat za 2000km, pa ih umalo zatvoriše nakon žalbi iz njemacke na njihove diplome, da ljudi veze nemaju jezika
Jos je najgore sto ti koji nista ne kontaju nece ni da se trude kod kuce da rade zadacu, a nije rijetkost da zele ici do B1 ili B2.
Dzaba ljudi pare bacaju.

Kako joj je to uspjelo? :urnebes: :tokralju:
Bgm je i hrabra, s obzirom da je ulog relativno visok, jedino ako nije imala kakvu stelu pa da se zmiri na jedno oko dok je tu.

Kako cujem, i taj OSD u Doboju je malo ojacao u zadnje vrijeme, cesto cujem da ljudi padaju.
Zadnja izmjena: ASD, dana/u 07 okt 2018, 15:05, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kanye » 07 okt 2018, 15:02

Bitan dan za ovu temu.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 07 okt 2018, 15:26

Kanye je napisao/la:Bitan dan za ovu temu.
Teško.
Čisto sumnjam da bi se iko predomislio oko odlaska bez obzira ko pobjedi.

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kanye » 07 okt 2018, 15:29

jasmin10 je napisao/la:
Kanye je napisao/la:Bitan dan za ovu temu.
Teško.
Čisto sumnjam da bi se iko predomislio oko odlaska bez obzira ko pobjedi.
Pa imaju 4 godine ovi da to poprave. Ako vidim kakve znake poboljsanja mozda se ne ispalim. Pogotovo je bitno za srednjoskolce.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 07 okt 2018, 15:31

Kanye je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
Kanye je napisao/la:Bitan dan za ovu temu.
Teško.
Čisto sumnjam da bi se iko predomislio oko odlaska bez obzira ko pobjedi.
Pa imaju 4 godine ovi da to poprave. Ako vidim kakve znake poboljsanja mozda se ne ispalim. Pogotovo je bitno za srednjoskolce.
Da pitaš 100 ljudi koji žele vani da li bi ostali ako uzme odredjena stranka, mislim da bi 99 reklo da idu bez obzira ko da uzme.
A ne može se popraviti za 4 godine ništa. Dok formiraju vlast proći će dosta vremena. A ostat će 90 % istih ljudi na vlasti koji su bili i do sada.

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kanye » 07 okt 2018, 15:32

jasmin10 je napisao/la: Da pitaš 100 ljudi koji žele vani da li bi ostali ako uzme odredjena stranka, mislim da bi 99 reklo da idu bez obzira ko da uzme.
A ne može se popraviti za 4 godine ništa. Dok formiraju vlast proći će dosta vremena. A ostat će 90 % istih ljudi na vlasti koji su bili i do sada.
Ma nisam rekao napredak nego znake pomaka.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 07 okt 2018, 15:34

Teško da će se neko predomisliti u vezi odlaska jer vidi znake pomaka.

Avatar
Gefufna
Postovi: 5406
Pridružen/a: 22 jul 2014, 12:14
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Gefufna » 07 okt 2018, 18:01

Mene je danas pomaknulo od Minhena prema Frankfurtu, samo sto dalje odavdje. :mrgreen:
37 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Captain4 » 08 okt 2018, 00:26

Austrija ili Njemačka?
"We need to suffer. And we need to fight."

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 08 okt 2018, 00:27

Captain4 je napisao/la:Austrija ili Njemačka?
Njemacka, dalja je.

Avatar
Kanye
Postovi: 2808
Pridružen/a: 18 jul 2018, 17:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kanye » 08 okt 2018, 00:29

Novi Zeland.
I am unquestionably, undoubtedly, the greatest human artist of all time. It’s not even a question at this point. It’s just a fact.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Giuseppe1, Sheyi i 42 gosta.