Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Sveti
Postovi: 10132
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 04 jul 2018, 23:00

U gujcama je buducnost
naprijed rejal

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ferdo » 04 jul 2018, 23:13

Ja mislim da je i za Bosnu i Hercegovinu dugoročno dobro što ljudi iseljavaju. Nadam se da će se za nekih 15-20 godina znatno smanjiti broj stanovnika u BiH i da će se na nekin način država restartati. Upravo odlazak ljudi može biti dobra prilika za one koji ostaju.

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 04 jul 2018, 23:46

Da, odlazak prije svega stanovnistva sa VSS. E kakav je to potez, aman aman.
Aljegri, out!

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6328
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la _dreamer_ » 05 jul 2018, 08:53

Brokula je napisao/la:
Donnie Darko je napisao/la:
Brokula je napisao/la:Svi bi da idu vani. Ovaj mentalitet je za istraživanja
Ljudi žele da im bude bolje nego što jeste. E fakat imaš mnogo istražiti.
Momak sa tek napunjenih 18 godina ima cilj ići vani, bez da i pokuša uraditi nešto ovdje.
Porodice idu vani gdje su oba roditelja zaposlena.

Ovakvih je primjera mnogo i previše. Nije normalno da ti je cilj otići vani bez da vidiš da li možeš uspjeti ovdje. A u pitanju su desetine hiljada ljudi, nisu pojedinci.
Naravno da se nacionalna svijest promijenila
ako hoces ici vani, najbolje je poslije srednje i to nije uopste ni za diskusije. moras zavrsiti skolu i nauciti jezik u zemlji u koju hoces da ides da imas solidne sanse, ostajanjem duze u bih samo sebi otezavas - npr zavrsis neke drustvene nauke i dodjes u Austriju, pola ti nije priznato i haj sad polazi razliku + teze je uciti jezik s 25 nego s 19 god.
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 05 jul 2018, 14:46

Ma treba samo bjezat.
Aljegri, out!

Avatar
predsjednik
Postovi: 124
Pridružen/a: 31 maj 2018, 19:46
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la predsjednik » 05 jul 2018, 14:50

VelaHavle je napisao/la:Ma treba samo bjezat.
Zasto bjezati, polahko sjednes u avion/autobus/auto i odes ... Ima posla ali nece omladina da radi ...
ima posla ko hoce da radi

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 05 jul 2018, 14:56

predsjednik je napisao/la:
VelaHavle je napisao/la:Ma treba samo bjezat.
Zasto bjezati, polahko sjednes u avion/autobus/auto i odes ... Ima posla ali nece omladina da radi ...
Posla za koga?

Halo ba niko nije lud da ostaje u drzavi gdje yebeni seljaci sjede u Parlamentu.

Shvati.
Aljegri, out!

Avatar
predsjednik
Postovi: 124
Pridružen/a: 31 maj 2018, 19:46
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la predsjednik » 05 jul 2018, 15:00

Ko hoce da radi naci ce ... Svi bi da su gospoda , da zaradjuju hiljade , da voze bijesna auta , da su sefovi ... Koliko su kvalifikovani za to ? Evo koliko ovdje ima besposlicara koji su tu kad god udjem na forum ... Mislite da u inostranstvu pare padaju sa neba i da ih treba samo pobrati ??? Treba dobro guzicu poderati vani da bi nesto zaradio ... Svi vide plate a ne vide kakvi su troskovi u inostranstvu ... Sa prosjecnim poslom samac moze prezivljavati i nista vise ... Jedino ako radi jos jedan ili dva posla pored ovog "glavnog" ... U zabludi su mnogi ...
ima posla ko hoce da radi

Avatar
Sage
Postovi: 5310
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 05 jul 2018, 15:08

U pravu si, predsjednice. Ima posla...



...ali nema para...
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 05 jul 2018, 15:09

_dreamer_ je napisao/la:[

ako hoces ici vani, najbolje je poslije srednje i to nije uopste ni za diskusije. moras zavrsiti skolu i nauciti jezik u zemlji u koju hoces da ides da imas solidne sanse, ostajanjem duze u bih samo sebi otezavas - npr zavrsis neke drustvene nauke i dodjes u Austriju, pola ti nije priznato i haj sad polazi razliku + teze je uciti jezik s 25 nego s 19 god.
Slazem se, mada mislim da su to ova danasnja djeca vec shvatila, upisuju medicinsku skolu i tokom skole uce i jezik.
Zbog potraznje se medicinske skole nicu kao gljive poslije kise.

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 05 jul 2018, 15:12

Sage je napisao/la:U pravu si, predsjednice. Ima posla...



...ali nema para...
Tako je. ima posla, ali nisi placen ni blizu u odnosu na koliko radis.

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 05 jul 2018, 15:12

Kako bolan, kako? Pa neces ici u inostranstvo ako ces 1500 Brutto zaradjivat, sta je s tobom? Ja znam kako je u DE i nemoj da pametujes tu.

Niko ne zeli da vozi bijesno auto, j e b o to bolan. Nepismeni ljudi sjede u Parlamentu, Ministri su tu jer imaju veze. Sta ti pricas? To nije problem da li ima posla ili nema nego jednostavno u sistemu u drzavi.

Cuj svi hoce da voze bijesna kola :lol:
Aljegri, out!

Avatar
predsjednik
Postovi: 124
Pridružen/a: 31 maj 2018, 19:46
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la predsjednik » 05 jul 2018, 15:18

Ma zajebavam se , svako ide gdje mu je bolje ili gdje misli da mu je bolje ... Situacija u drzavi je depresivna za mlade ljude a Boga mi i za starije .
ima posla ko hoce da radi

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ferdo » 05 jul 2018, 15:32

predsjednik je napisao/la:Ko hoce da radi naci ce ... Svi bi da su gospoda , da zaradjuju hiljade , da voze bijesna auta , da su sefovi ... Koliko su kvalifikovani za to ? Evo koliko ovdje ima besposlicara koji su tu kad god udjem na forum ... Mislite da u inostranstvu pare padaju sa neba i da ih treba samo pobrati ??? Treba dobro guzicu poderati vani da bi nesto zaradio ... Svi vide plate a ne vide kakvi su troskovi u inostranstvu ... Sa prosjecnim poslom samac moze prezivljavati i nista vise ... Jedino ako radi jos jedan ili dva posla pored ovog "glavnog" ... U zabludi su mnogi ...
Najveći mit ikada. Da ti ja kažem nešto sada, ovako ti je stanje.

Moj prijatelj upisao u nas u BiH informatiku. Očistio prvu godinu, na drugu se prebacio u Beč. Preostale dvije godine fakulteta (drugu i treću) je u Beču rastegao na četiri godine. Dvije godine je intenzivno učio jezik, a dvije godine taj fax završavao.

Nakon završenog trogodišnjeg fakulteta informatike (kojeg je studirao ukupno 5 godina) stekao je zvanje bachelor of information technology ili ako hoćeš na našem jeziku prvostupnik/bakalaureat informacijskih tehnologija. Postao inžinjer računarstva drugim riječima.

Otišao u razgovor za jednu firmu tamo, dobio posao. Već je četiri godine tamo u toj firmi i trenutna plaća mu je oko 2.200+200 eura neto. A ne radi o famoznom softverskom inžinjeringu/programirnju/developmentu. Radi na bazi podataka. Radno vrijeme mu je od 7.30h do 15:30h. Nekada zna ostati i duže sat-dva ali mu se to sve uredno plati po posebnoj tarifi. Kad kažem nekad to je možda dva puta godišnje u seriji po 7 dana kad su im oni polugodišnji izvještaji.

Ima uredno radno vrijeme od 7.30h do 15.30h. Ima neto plaću 2.400 eura. Cijenjen je. Vrijedan. Dokazan momak ili bolje reći čovjek. Nema maltretiranja. Nikome se u šupak ne mora uvlačiti. Ne mora pratiti politiku. Najveći mjesečni izdatak mu je kirija za stan koja je nekih 550 eura. Mogao je u Beču naći i jeftiniji stan za 400 eura ali nije htio, jer je smješten u relativno dobrom okrugu (ne znam kako se zove). Znači kad plati tu kiriju ostane mu mjesečno 1850 eura. Ostalo troši na hranu, odjeću, tehnousluge (internet, mobitel itd). Trebam li napomenuti da im je hrana jeftinija i kvalitetnija nego u nas? Ne trebam. To svi znamo i to je istina.

Putuje po svijetu, maksimalno koristi odmore i slobodne dane. Uživa. I radi vrijedno. Živi bolje i kvalitetnije nego 99% mladih ljudi u BiH sa diplom i zaposlenjem.

Njemu je život gore jeftiniji, nego što bi bio ovdje. Ima i djevojku koju će uskoro oženiti. I ona isto slična priča njegovoj. Samo što ona radi kao mlada ekonomistica u nekoj drugoj firmi. Šta im može faliti gore? Ništa. Bolje im je nego ovdje.

Činjenica jeste da se gore može uspjeti uz malo truda i odricanja. Ne onoliko truda i odricanja koliko ljudi ovdje kukaju "kako je teško na zapadu i kako se ide iz radnog odijela u pidžamu." To naprosto nije istima. Ima bolji društveni život neko naši domaći nargilaši. Ima gore fino društvo kako na poslu, sve mladi momci, kako raja s fakulteta uglavnom isto Balkanci kao i on.

I ono što je najfascinantnije za zapadnjake i za naše ljude koji usvoje te vrijednosti je to bogatstvo turističkih posjeta raznim zemljama. On je u četiri godine obišao pola Europe i Amerike od Kanade, SAD-a, Kolumbije, Kube, Dominikanske Republike.

Jednostavno ljudi vani žive kvalitetnije nego mi ovdje. I život im je jeftiniji nego nama koliko god to čudno zvučalo.

Avatar
Sage
Postovi: 5310
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 05 jul 2018, 19:28

Reci mi Ferdo ciji je taj? Jel nas il vas il njihov?
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
Ramiy
Postovi: 2281
Pridružen/a: 04 jun 2018, 22:58
Lokacija: Banovici
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ramiy » 05 jul 2018, 20:41

Moze li se kako do Islanda?
VICTORIA CONCORDIA CRESCIT

Ljubitelj ponedjeljka, vruce pive, loseg centarsuta i hladne zene.

Avatar
avenija
Postovi: 13451
Pridružen/a: 31 mar 2009, 12:53
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la avenija » 06 jul 2018, 19:45

Dva najcrnija dana u historiji Grada Zenica.
21.10.1697 Eugen Sevojski spalio cijeli grad do temelja.
02.10.2016 Lokalni izbori

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6328
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la _dreamer_ » 07 jul 2018, 00:41

edit
Zadnja izmjena: _dreamer_, dana/u 07 jul 2018, 00:55, ukupno mijenjano 1 put.
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6328
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la _dreamer_ » 07 jul 2018, 00:55

Ferdo je napisao/la:
predsjednik je napisao/la:Ko hoce da radi naci ce ... Svi bi da su gospoda , da zaradjuju hiljade , da voze bijesna auta , da su sefovi ... Koliko su kvalifikovani za to ? Evo koliko ovdje ima besposlicara koji su tu kad god udjem na forum ... Mislite da u inostranstvu pare padaju sa neba i da ih treba samo pobrati ??? Treba dobro guzicu poderati vani da bi nesto zaradio ... Svi vide plate a ne vide kakvi su troskovi u inostranstvu ... Sa prosjecnim poslom samac moze prezivljavati i nista vise ... Jedino ako radi jos jedan ili dva posla pored ovog "glavnog" ... U zabludi su mnogi ...
Najveći mit ikada. Da ti ja kažem nešto sada, ovako ti je stanje.

Moj prijatelj upisao u nas u BiH informatiku. Očistio prvu godinu, na drugu se prebacio u Beč. Preostale dvije godine fakulteta (drugu i treću) je u Beču rastegao na četiri godine. Dvije godine je intenzivno učio jezik, a dvije godine taj fax završavao.

Nakon završenog trogodišnjeg fakulteta informatike (kojeg je studirao ukupno 5 godina) stekao je zvanje bachelor of information technology ili ako hoćeš na našem jeziku prvostupnik/bakalaureat informacijskih tehnologija. Postao inžinjer računarstva drugim riječima.

Otišao u razgovor za jednu firmu tamo, dobio posao. Već je četiri godine tamo u toj firmi i trenutna plaća mu je oko 2.200+200 eura neto. A ne radi o famoznom softverskom inžinjeringu/programirnju/developmentu. Radi na bazi podataka. Radno vrijeme mu je od 7.30h do 15:30h. Nekada zna ostati i duže sat-dva ali mu se to sve uredno plati po posebnoj tarifi. Kad kažem nekad to je možda dva puta godišnje u seriji po 7 dana kad su im oni polugodišnji izvještaji.

Ima uredno radno vrijeme od 7.30h do 15.30h. Ima neto plaću 2.400 eura. Cijenjen je. Vrijedan. Dokazan momak ili bolje reći čovjek. Nema maltretiranja. Nikome se u šupak ne mora uvlačiti. Ne mora pratiti politiku. Najveći mjesečni izdatak mu je kirija za stan koja je nekih 550 eura. Mogao je u Beču naći i jeftiniji stan za 400 eura ali nije htio, jer je smješten u relativno dobrom okrugu (ne znam kako se zove). Znači kad plati tu kiriju ostane mu mjesečno 1850 eura. Ostalo troši na hranu, odjeću, tehnousluge (internet, mobitel itd). Trebam li napomenuti da im je hrana jeftinija i kvalitetnija nego u nas? Ne trebam. To svi znamo i to je istina.

Putuje po svijetu, maksimalno koristi odmore i slobodne dane. Uživa. I radi vrijedno. Živi bolje i kvalitetnije nego 99% mladih ljudi u BiH sa diplom i zaposlenjem.

Njemu je život gore jeftiniji, nego što bi bio ovdje. Ima i djevojku koju će uskoro oženiti. I ona isto slična priča njegovoj. Samo što ona radi kao mlada ekonomistica u nekoj drugoj firmi. Šta im može faliti gore? Ništa. Bolje im je nego ovdje.

Činjenica jeste da se gore može uspjeti uz malo truda i odricanja. Ne onoliko truda i odricanja koliko ljudi ovdje kukaju "kako je teško na zapadu i kako se ide iz radnog odijela u pidžamu." To naprosto nije istima. Ima bolji društveni život neko naši domaći nargilaši. Ima gore fino društvo kako na poslu, sve mladi momci, kako raja s fakulteta uglavnom isto Balkanci kao i on.

I ono što je najfascinantnije za zapadnjake i za naše ljude koji usvoje te vrijednosti je to bogatstvo turističkih posjeta raznim zemljama. On je u četiri godine obišao pola Europe i Amerike od Kanade, SAD-a, Kolumbije, Kube, Dominikanske Republike.

Jednostavno ljudi vani žive kvalitetnije nego mi ovdje. I život im je jeftiniji nego nama koliko god to čudno zvučalo.
Istina, zivi se kvalitetnije radi boljeg standarda, ali nije med i mlijeko.

To "uredno" radno vrijeme imas u odredjenim strukama, dok u nekim drugim nije tako. Dakle, nije nikakav mit i ne mozes generalizovati. Ja kao advokat ne izlazim prije pola 8 iz kancelarije. Skoro svaki dan je tako, cesto i poslije 8 izadjem. I onda putujem 45 minuta do kuce. Sracunaj kad sam u stanu... Mogu otici doduse u banku ili osiguranje raditi, manja je nesto perspektiva i manje radno vrijeme, ali SIGURNO ne do 15:30. Doduse moram biti iskren i reci da krecem od 9 h raditi.

Stan od 550 eura je u najboljem slucaju neki skroman dvosoban stan. Kirije su ovdje sve samo ne jeftine. Ne zelim ni da mislim na sta bi licio taj neki stan od EUR 400,00. A da kupis nesto, valja se uvaliti i citav zivot placati kredit. Ja sam nedavno uzeo stan na kredit, 330k eura kosta trosooban stan od 85 m2 i sa terasom od 40 m2 na obronku Beca. Takav stan da iznajmis treba ti minimalno milja eura. Fiksnih troskova imam 1800 eura.

Zena radi ali za relativno skromnu platu. A ostavi noge na poslu. Ona da ne radi, bilo bi jos teze radi kredita unatoc tome sto ja imam iznadprosjecnu platu.

To da je hrana jeftinija, apsolutno nije tacno. Jeste ako ti hrana pocinje sa Nutellom i zavrsava sa nekim bezalkoholnim picima. To jeste jeftinije ili isto kosta, ali sve druge stvari nisu. Ne kazem da je preskupo, ali je definitivno skuplje, jos pogotovo kad kupujes BIO produkte.

Naravno, svako ovdje uglavnom ima 13 i 14 platu od koje sebi moze uvijek iskesirati odmor, tako da jeste dosta toga prakticno uredjeno, ali vjeruj da nije ovdje med i mlijeko. Solidno je, bolje nego u BiH generalno gledajuci, ali daleko od neke obecane zemlje.

I da.. dok ovo piskaram, usput pisem neki blog vezan za posao jerbo valja se reklamirati i ta sranja... U pola 1, a yebeni je petak. Eto tako bajno moze biti...
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
Rosicky
Postovi: 8249
Pridružen/a: 11 feb 2012, 02:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rosicky » 07 jul 2018, 01:53

Ja sam osobno sef proizvodnje u jednoj firmi koja zaposljava 70 radnika i nalazi se u BiH.Plate su solidne vece od prosjeka a radnika se ne moze naći.Dodu odrade tjedan i odu kuci a poso nije fizicki zahtjevan.

Radi se u cistom,toplom,bez dodira sa nekim opasnim supstancama ili slicnim stvarima,plata je najkasnije 3. U mjesecu,godisnji uredan...

Ali ljudi nece da rade...dođu sa 8 razreda škole i glume nesto jer je njjhova zivotna skola jača od mojeg znanja npr u vezi tog posla..mentalitet,narod koji nije pismen i dobijes BiH

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: PikachuSA, StevieG8 i 21 gost.