Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Derdiyok
Postovi: 24165
Pridružen/a: 10 maj 2015, 04:48
Lokacija: Σα
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Derdiyok » 07 jul 2018, 04:31

Rosicky je napisao/la:Ja sam osobno sef proizvodnje u jednoj firmi koja zaposljava 70 radnika i nalazi se u BiH.Plate su solidne vece od prosjeka a radnika se ne moze naći.Dodu odrade tjedan i odu kuci a poso nije fizicki zahtjevan.

Radi se u cistom,toplom,bez dodira sa nekim opasnim supstancama ili slicnim stvarima,plata je najkasnije 3. U mjesecu,godisnji uredan...

Ali ljudi nece da rade...dođu sa 8 razreda škole i glume nesto jer je njjhova zivotna skola jača od mojeg znanja npr u vezi tog posla..mentalitet,narod koji nije pismen i dobijes BiH
Mali Mocarte, o kojoj se firmi radi?

Meni su npr nakon završetka skole trazili 10milja za posao u struci, uz rijeci da ne bi bilo sigurno. (a to je bilo prije 13-14g).

Kod nas se narod vodi onom pricom, bolje ista nego nista. Razumijem pogotovo ljude koji imaju porodicu. Ja kad bi ti pricao koliko malverzacija ima u firmi gdje sam trenutno zijanio bi se. Zato i nisam uspio nigdje zadržati se puno, jednostavno nisam imun na nepravdu. Dzaba kad je cijeli sistem zatrovan.
® GONGASHI POWERHOUSE ®

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ferdo » 07 jul 2018, 06:42

_dreamer_ je napisao/la:
Ferdo je napisao/la:
predsjednik je napisao/la:Ko hoce da radi naci ce ... Svi bi da su gospoda , da zaradjuju hiljade , da voze bijesna auta , da su sefovi ... Koliko su kvalifikovani za to ? Evo koliko ovdje ima besposlicara koji su tu kad god udjem na forum ... Mislite da u inostranstvu pare padaju sa neba i da ih treba samo pobrati ??? Treba dobro guzicu poderati vani da bi nesto zaradio ... Svi vide plate a ne vide kakvi su troskovi u inostranstvu ... Sa prosjecnim poslom samac moze prezivljavati i nista vise ... Jedino ako radi jos jedan ili dva posla pored ovog "glavnog" ... U zabludi su mnogi ...
Najveći mit ikada. Da ti ja kažem nešto sada, ovako ti je stanje.

Moj prijatelj upisao u nas u BiH informatiku. Očistio prvu godinu, na drugu se prebacio u Beč. Preostale dvije godine fakulteta (drugu i treću) je u Beču rastegao na četiri godine. Dvije godine je intenzivno učio jezik, a dvije godine taj fax završavao.

Nakon završenog trogodišnjeg fakulteta informatike (kojeg je studirao ukupno 5 godina) stekao je zvanje bachelor of information technology ili ako hoćeš na našem jeziku prvostupnik/bakalaureat informacijskih tehnologija. Postao inžinjer računarstva drugim riječima.

Otišao u razgovor za jednu firmu tamo, dobio posao. Već je četiri godine tamo u toj firmi i trenutna plaća mu je oko 2.200+200 eura neto. A ne radi o famoznom softverskom inžinjeringu/programirnju/developmentu. Radi na bazi podataka. Radno vrijeme mu je od 7.30h do 15:30h. Nekada zna ostati i duže sat-dva ali mu se to sve uredno plati po posebnoj tarifi. Kad kažem nekad to je možda dva puta godišnje u seriji po 7 dana kad su im oni polugodišnji izvještaji.

Ima uredno radno vrijeme od 7.30h do 15.30h. Ima neto plaću 2.400 eura. Cijenjen je. Vrijedan. Dokazan momak ili bolje reći čovjek. Nema maltretiranja. Nikome se u šupak ne mora uvlačiti. Ne mora pratiti politiku. Najveći mjesečni izdatak mu je kirija za stan koja je nekih 550 eura. Mogao je u Beču naći i jeftiniji stan za 400 eura ali nije htio, jer je smješten u relativno dobrom okrugu (ne znam kako se zove). Znači kad plati tu kiriju ostane mu mjesečno 1850 eura. Ostalo troši na hranu, odjeću, tehnousluge (internet, mobitel itd). Trebam li napomenuti da im je hrana jeftinija i kvalitetnija nego u nas? Ne trebam. To svi znamo i to je istina.

Putuje po svijetu, maksimalno koristi odmore i slobodne dane. Uživa. I radi vrijedno. Živi bolje i kvalitetnije nego 99% mladih ljudi u BiH sa diplom i zaposlenjem.

Njemu je život gore jeftiniji, nego što bi bio ovdje. Ima i djevojku koju će uskoro oženiti. I ona isto slična priča njegovoj. Samo što ona radi kao mlada ekonomistica u nekoj drugoj firmi. Šta im može faliti gore? Ništa. Bolje im je nego ovdje.

Činjenica jeste da se gore može uspjeti uz malo truda i odricanja. Ne onoliko truda i odricanja koliko ljudi ovdje kukaju "kako je teško na zapadu i kako se ide iz radnog odijela u pidžamu." To naprosto nije istima. Ima bolji društveni život neko naši domaći nargilaši. Ima gore fino društvo kako na poslu, sve mladi momci, kako raja s fakulteta uglavnom isto Balkanci kao i on.

I ono što je najfascinantnije za zapadnjake i za naše ljude koji usvoje te vrijednosti je to bogatstvo turističkih posjeta raznim zemljama. On je u četiri godine obišao pola Europe i Amerike od Kanade, SAD-a, Kolumbije, Kube, Dominikanske Republike.

Jednostavno ljudi vani žive kvalitetnije nego mi ovdje. I život im je jeftiniji nego nama koliko god to čudno zvučalo.
Istina, zivi se kvalitetnije radi boljeg standarda, ali nije med i mlijeko.

To "uredno" radno vrijeme imas u odredjenim strukama, dok u nekim drugim nije tako. Dakle, nije nikakav mit i ne mozes generalizovati. Ja kao advokat ne izlazim prije pola 8 iz kancelarije. Skoro svaki dan je tako, cesto i poslije 8 izadjem. I onda putujem 45 minuta do kuce. Sracunaj kad sam u stanu... Mogu otici doduse u banku ili osiguranje raditi, manja je nesto perspektiva i manje radno vrijeme, ali SIGURNO ne do 15:30. Doduse moram biti iskren i reci da krecem od 9 h raditi.

Stan od 550 eura je u najboljem slucaju neki skroman dvosoban stan. Kirije su ovdje sve samo ne jeftine. Ne zelim ni da mislim na sta bi licio taj neki stan od EUR 400,00. A da kupis nesto, valja se uvaliti i citav zivot placati kredit. Ja sam nedavno uzeo stan na kredit, 330k eura kosta trosooban stan od 85 m2 i sa terasom od 40 m2 na obronku Beca. Takav stan da iznajmis treba ti minimalno milja eura. Fiksnih troskova imam 1800 eura.

Zena radi ali za relativno skromnu platu. A ostavi noge na poslu. Ona da ne radi, bilo bi jos teze radi kredita unatoc tome sto ja imam iznadprosjecnu platu.

To da je hrana jeftinija, apsolutno nije tacno. Jeste ako ti hrana pocinje sa Nutellom i zavrsava sa nekim bezalkoholnim picima. To jeste jeftinije ili isto kosta, ali sve druge stvari nisu. Ne kazem da je preskupo, ali je definitivno skuplje, jos pogotovo kad kupujes BIO produkte.

Naravno, svako ovdje uglavnom ima 13 i 14 platu od koje sebi moze uvijek iskesirati odmor, tako da jeste dosta toga prakticno uredjeno, ali vjeruj da nije ovdje med i mlijeko. Solidno je, bolje nego u BiH generalno gledajuci, ali daleko od neke obecane zemlje.

I da.. dok ovo piskaram, usput pisem neki blog vezan za posao jerbo valja se reklamirati i ta sranja... U pola 1, a yebeni je petak. Eto tako bajno moze biti...
Nigdje na svijetu nije bajno i nigdje nije med i mlijeko. Ja nisam to ni rekao. Evo jednu ću ti samo stvar reći. Ti si uzeo taj stan od 330.000 eura od 85 kvadrata u Becu. To su ogromni novci. Ali ti si taj stan uzeo jer mozes sebi priustit i imas mogucnost za kredit i otplatit ces ga prije ili kasnije. E zamisli sad nekog tako u BIH covjeka tvojih godina sa zenom. I da zeli u Sarajevu da kupi stan od 85 kvadrata. Taj stan bi ovdje kostao nekih 100.000 eura. Tri puta jeftinije nego u Becu. Ali dzaba to nista ne znaci. Pa covjek u BIH skoro da nema mogucnost da digne takav stambeni kredit. Na prste jedne ruke mozes izbrojati ljude koji to mogu u BIH. Hocu da kazem da ti za taj stan u Becu imas mogucnost, a u BIH covjek u SA nema tu mogucnost. Neka je tebi skuplje ali ti to mozes. A covjek u BIH to ne moze ni pomisliti.

Avatar
Rosicky
Postovi: 8249
Pridružen/a: 11 feb 2012, 02:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rosicky » 07 jul 2018, 09:12

Derdiyok je napisao/la:
Rosicky je napisao/la:Ja sam osobno sef proizvodnje u jednoj firmi koja zaposljava 70 radnika i nalazi se u BiH.Plate su solidne vece od prosjeka a radnika se ne moze naći.Dodu odrade tjedan i odu kuci a poso nije fizicki zahtjevan.

Radi se u cistom,toplom,bez dodira sa nekim opasnim supstancama ili slicnim stvarima,plata je najkasnije 3. U mjesecu,godisnji uredan...

Ali ljudi nece da rade...dođu sa 8 razreda škole i glume nesto jer je njjhova zivotna skola jača od mojeg znanja npr u vezi tog posla..mentalitet,narod koji nije pismen i dobijes BiH
Mali Mocarte, o kojoj se firmi radi?

Meni su npr nakon završetka skole trazili 10milja za posao u struci, uz rijeci da ne bi bilo sigurno. (a to je bilo prije 13-14g).

Kod nas se narod vodi onom pricom, bolje ista nego nista. Razumijem pogotovo ljude koji imaju porodicu. Ja kad bi ti pricao koliko malverzacija ima u firmi gdje sam trenutno zijanio bi se. Zato i nisam uspio nigdje zadržati se puno, jednostavno nisam imun na nepravdu. Dzaba kad je cijeli sistem zatrovan.
Pozdrav

Radi seinace o stranoj firmi pod imenom "Temax" krautz.

Oni su pattentirali izolaciju od bubble folije i alu folije i rade se razni proizvodi s tim sirovinama zavisno od klijenata (dhl,pfizer,****,schenker,khune-naghel itd.)

Volio bi da pogledas na stranici o cem se radi ako te zanima općenito :D

Kod nas barem nema takvih stvari...sad kazem sta se plata tice firma je ovdje od 2015 i meni od tada kasnila samo jedan mjesec 5 dana i to radi blagdana.
Godisnje sve imam uredne,prvu godinu i nadalje povećanje plate radi staža u nezz kojem postotku isti tako bolovanje,odstete za ozljede plaćen prijevoz radnicima iz udaljenijih mjesta a obezbjeden kombi prijevoz,besplatan za one koji imaju 40km do posla.

Popaj78
Postovi: 132
Pridružen/a: 23 jun 2018, 10:14
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Popaj78 » 07 jul 2018, 09:36

Ferdo je napisao/la:
Nigdje na svijetu nije bajno i nigdje nije med i mlijeko. Ja nisam to ni rekao. Evo jednu ću ti samo stvar reći. Ti si uzeo taj stan od 330.000 eura od 85 kvadrata u Becu. To su ogromni novci. Ali ti si taj stan uzeo jer mozes sebi priustit i imas mogucnost za kredit i otplatit ces ga prije ili kasnije. E zamisli sad nekog tako u BIH covjeka tvojih godina sa zenom. I da zeli u Sarajevu da kupi stan od 85 kvadrata. Taj stan bi ovdje kostao nekih 100.000 eura. Tri puta jeftinije nego u Becu. Ali dzaba to nista ne znaci. Pa covjek u BIH skoro da nema mogucnost da digne takav stambeni kredit. Na prste jedne ruke mozes izbrojati ljude koji to mogu u BIH. Hocu da kazem da ti za taj stan u Becu imas mogucnost, a u BIH covjek u SA nema tu mogucnost. Neka je tebi skuplje ali ti to mozes. A covjek u BIH to ne moze ni pomisliti.
Jok nema, stanovi se rasprodaju za mjesec dana

Avatar
Sveti
Postovi: 10129
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 07 jul 2018, 10:46

Pa to uglavnom pokupuju firme koje kasnije preprodaju po vecim cijenama. Covjek je u pravu, prosjecna plata u realnom sektoru je negdje oko 550 KM, pa haj mi reci ko moze s takvim primanjima da podigne 200.000 maraka
naprijed rejal

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 07 jul 2018, 10:58

Ih, samo Njemacka.

Jedva cekam pasos uzet.
Aljegri, out!

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37501
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 07 jul 2018, 12:05

Stanove najvise i uzima dijaspora ovdje, tj. najvjerniji kupac. Ali nije da kod nas nema niko, ima dosta parova sto imaju zajedno primanja 2500-3000 i uzmu. Najvise u Sarajevu.
Ali ima isto sigurno 40-50% sto nece nikada moci uzeti.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 07 jul 2018, 12:08

Popaj78 je napisao/la:
Ferdo je napisao/la:
Nigdje na svijetu nije bajno i nigdje nije med i mlijeko. Ja nisam to ni rekao. Evo jednu ću ti samo stvar reći. Ti si uzeo taj stan od 330.000 eura od 85 kvadrata u Becu. To su ogromni novci. Ali ti si taj stan uzeo jer mozes sebi priustit i imas mogucnost za kredit i otplatit ces ga prije ili kasnije. E zamisli sad nekog tako u BIH covjeka tvojih godina sa zenom. I da zeli u Sarajevu da kupi stan od 85 kvadrata. Taj stan bi ovdje kostao nekih 100.000 eura. Tri puta jeftinije nego u Becu. Ali dzaba to nista ne znaci. Pa covjek u BIH skoro da nema mogucnost da digne takav stambeni kredit. Na prste jedne ruke mozes izbrojati ljude koji to mogu u BIH. Hocu da kazem da ti za taj stan u Becu imas mogucnost, a u BIH covjek u SA nema tu mogucnost. Neka je tebi skuplje ali ti to mozes. A covjek u BIH to ne moze ni pomisliti.
Jok nema, stanovi se rasprodaju za mjesec dana
Pa kupi dijaspora, uhljebi, ovi po Avganistanu i Iraku te neko ko ima nasljedstvo pa proda. Običan radnik teško, možda 5-10% običnih radnika kupuje stanove.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

truts
Postovi: 2601
Pridružen/a: 26 apr 2012, 14:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la truts » 07 jul 2018, 12:36

Popaj78 je napisao/la:
Ferdo je napisao/la:
Nigdje na svijetu nije bajno i nigdje nije med i mlijeko. Ja nisam to ni rekao. Evo jednu ću ti samo stvar reći. Ti si uzeo taj stan od 330.000 eura od 85 kvadrata u Becu. To su ogromni novci. Ali ti si taj stan uzeo jer mozes sebi priustit i imas mogucnost za kredit i otplatit ces ga prije ili kasnije. E zamisli sad nekog tako u BIH covjeka tvojih godina sa zenom. I da zeli u Sarajevu da kupi stan od 85 kvadrata. Taj stan bi ovdje kostao nekih 100.000 eura. Tri puta jeftinije nego u Becu. Ali dzaba to nista ne znaci. Pa covjek u BIH skoro da nema mogucnost da digne takav stambeni kredit. Na prste jedne ruke mozes izbrojati ljude koji to mogu u BIH. Hocu da kazem da ti za taj stan u Becu imas mogucnost, a u BIH covjek u SA nema tu mogucnost. Neka je tebi skuplje ali ti to mozes. A covjek u BIH to ne moze ni pomisliti.
Jok nema, stanovi se rasprodaju za mjesec dana
Istina.
Primjer moja zgrada. Četiri stana su bila na prodaju u zadnjih par godina, sva četiri su prodana kroz mjesec dana. Jest da je sve dijaspora kupila, al poenta je da se rasprodaju. Al ne žalim se, zjape prazni skoro cijelu godinu, meni mir i tišina.

Popaj78
Postovi: 132
Pridružen/a: 23 jun 2018, 10:14
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Popaj78 » 07 jul 2018, 12:56

Sveti je napisao/la:Pa to uglavnom pokupuju firme koje kasnije preprodaju po vecim cijenama. Covjek je u pravu, prosjecna plata u realnom sektoru je negdje oko 550 KM, pa haj mi reci ko moze s takvim primanjima da podigne 200.000 maraka
U sarajevu i hercegovini malo ko radi za manje od 800 - 900maraka

Avatar
Barbarossa
Postovi: 4658
Pridružen/a: 06 jan 2018, 18:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Barbarossa » 07 jul 2018, 13:17

Sa i Hercegovina je 600+
Ostali kantoni oko 500
Svugdje u svijetu droga stvara zavisnost , samo na Kosovu nezavisnost.

Popaj78
Postovi: 132
Pridružen/a: 23 jun 2018, 10:14
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Popaj78 » 07 jul 2018, 13:19

Barbarossa je napisao/la:Sa i Hercegovina je 600+
Ostali kantoni oko 500
:rol: :rol: nemas pojma, imam poznanika i poslovnih partnera iz Hercegovine, ne radi niko dole ispod 800 tu mislim na zap herc., a kod nas u Sa je malo losije, ali nas izvlace budzetlije

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 07 jul 2018, 13:34

Popaj78 je napisao/la:
Barbarossa je napisao/la:Sa i Hercegovina je 600+
Ostali kantoni oko 500
:rol: :rol: nemas pojma, imam poznanika i poslovnih partnera iz Hercegovine, ne radi niko dole ispod 800 tu mislim na zap herc., a kod nas u Sa je malo losije, ali nas izvlace budzetlije
dobro je u ZHK al tu živi manje od 5% stanovnika Federacije.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ferdo » 07 jul 2018, 15:02

Nije poenta to, poenta je kupovna moć koju naši ljudi imaju vani a stalno kukaju kako su im visoke cijene i kako je sve skupo. Pa nismo mi mazlumi, znamo da je skupo. Ali i s tom silnom skupoćom uspiju lijepo uštediti pa se kupi stan na moru, putuje se itd itd. U nas je eto sve ko jeftino ali svi spajaju kraj s krajem.

Drugim riječima da skratim i pojednostavim: Jeste vani je sve skupo, ali su vam toliko velike plaće da prebrodite tu silnu skupoću i uz to fino i uštedite i putujete po svijetu. U nas je hajmo reći navodno sve prejeftino, ali su nam plaće tooooliko jadne da ne možemo ni tu našu jeftinoću pokriti. I zato svak ko može treba ići vani jer život je kratak, ako išta svijeta ćete proputovati i nećete nikad biti gladni i morati misliti šta sutra.

U nas ljudi koji žive u BiH /koja je navodno jeftina država/ štede 500 KM za Albaniju da odu par dana na ljetovinje. Moja rodbina po Njemačkoj /koja je skupa ko apoteka/ ode na Karibe, Dominikansku Republiku itd sve aranžmani po 2000 eura. To je ta razlika.

Avatar
miky_hz
Postovi: 23012
Pridružen/a: 23 feb 2009, 14:19
Lokacija: BoRdO mAhAlA
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la miky_hz » 07 jul 2018, 15:18

Popaj78 je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Pa to uglavnom pokupuju firme koje kasnije preprodaju po vecim cijenama. Covjek je u pravu, prosjecna plata u realnom sektoru je negdje oko 550 KM, pa haj mi reci ko moze s takvim primanjima da podigne 200.000 maraka
U sarajevu i hercegovini malo ko radi za manje od 800 - 900maraka
Al u k.urcu .Ja evo cijeli zivot nisam mrdnuo iz Sarajeva neznam 3 covjeka koji imaju platu 8 glava a da rade "normalan" posao.
DINO MERLIN "Znas kako ti je to, rodiš se u Sarajevu i navijas za Sarajevo. Ima i onih koji su u manjini i navijaju za Zelju. Hvala Bogu ja nisam medju njima".

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la cala » 07 jul 2018, 17:34

Popaj78 je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Pa to uglavnom pokupuju firme koje kasnije preprodaju po vecim cijenama. Covjek je u pravu, prosjecna plata u realnom sektoru je negdje oko 550 KM, pa haj mi reci ko moze s takvim primanjima da podigne 200.000 maraka
U sarajevu i hercegovini malo ko radi za manje od 800 - 900maraka
U kojem ti Sarajevu zivis da mi je znat...

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sekerbay » 07 jul 2018, 17:48

Ma njemačka uopšte nije skupa.
Mislim da su hrana i kozmetika jeftiniji nego u bih.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37501
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 07 jul 2018, 17:51

Ma skuplja samo ona kao bio hrana. Isto tako i u Skandivaniji, manji procenat plate ode na hranu nego ovdje. Plata daleko veca, a hrana ako je i skuplja nije daleko skuplja, dosta produkata i jeftinije. Razlika je i u klasama, mi dobijamo trecu klasu, oni prvu. Razlika i u tezini, kod nas je oreo keks iste cijene ali manje dobijes.

Mi smo mogli pomoci sebi u nekim stvarima da nije SDA pogasio svaku mogucu fabriku kako bi pomogli multinacionalnim kompanijama koje bi preuzele trziste i plasirale po istim cijenama lose produkte. Sada kupujemo tudje smece, svoje nemamo nista. Prvo krenuti od sokova, oni sokovi iz Celica sto su pravljeni pa je unistena fabrika su sigurno bili kvalitetniji i cisci od bilo kojeg uvoznog, a jeftiniji. Jos ih molimo da dodju, ono da nam hoce doci Lidl i Ikea, hajte molimo vas :rol:



Zadnja izmjena: tuzlak1987, dana/u 07 jul 2018, 18:18, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Finn
Postovi: 9054
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Finn » 07 jul 2018, 18:04

cala je napisao/la:
Popaj78 je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Pa to uglavnom pokupuju firme koje kasnije preprodaju po vecim cijenama. Covjek je u pravu, prosjecna plata u realnom sektoru je negdje oko 550 KM, pa haj mi reci ko moze s takvim primanjima da podigne 200.000 maraka
U sarajevu i hercegovini malo ko radi za manje od 800 - 900maraka
U kojem ti Sarajevu zivis da mi je znat...
Od tih nekih nazovi normalnih poslova rijetko ko ima toliko. Konobar u nekom boljem lokalu moze toliko skupiti i to sa baksisem + da radi 28-29 dana u mjesecu. Kancelarija i administracija (od cega zivi dobar sloj) ima minimalno 800-900, to je vec druga pjesma.

Avatar
alan_kardec
Postovi: 14555
Pridružen/a: 19 jul 2008, 11:19
Lokacija: Crazy North
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alan_kardec » 07 jul 2018, 18:11

sekerbay je napisao/la:Ma njemačka uopšte nije skupa.
Mislim da su hrana i kozmetika jeftiniji nego u bih.
tačno 100%



što se Švedske tiče, tamo je cijena goriva manja od 3 marke (kad se preračuna iz kruna), navodno oko 2.70 ili 2.80, znači skuplje gorivo nego ovdje za 50/60 feninga, a standard neuporediv :crazy:
Buka dobija nove decibele, bubne opne lete u komadiće, Crvena zvezda vodi sa 1:0!
RIP Adis Selmanović

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 14 gostiju.