Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

RollsRoyce
Postovi: 681
Pridružen/a: 27 mar 2018, 18:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RollsRoyce » 14 avg 2018, 19:50

Odlaze zato što je sistem loš, a ljudi nakaradni. Oni zapravo imaju opciju, ostati ovdje, prilagoditi se sistemu, i uživati(primati mito, ne plaćati porez, obmanjivati, iskorištavati radnu klasu, ili otići i biti prosječan čovjek sa velikim brojem mogućnosti na zapadu.

Ova radnička klasa nema tu opciju, ali ima opciju da malo uključi mozak suprotstavi se sistemu, i pokuša se izboriti za normalan život ovdje, ili da ode na zapad i bude mazga zapadnom privatniku koji će ga pošteno platiti, ali ipak, mazga je mazga.

Najviše mi je žao onih starijih generacija koje su otišle, ti ljudi nemaju identitet, ni ovaj, ni onaj tamo gdje su otišli, nemaju kulturu svoju, svoje prijatelje, nemaju vremena za bilo šta, dok odgoje djecu, prehrane sebe, izgubi pojam o vremenu, i nemaju pojma šta se dešava ni tamo, ni ovdje.

Njihova djeca su već u zapadnjačkom štihu, ovo ovdje ih ni ne interesuje.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 19:51

alemsa je napisao/la:
ASD je napisao/la:
alemsa je napisao/la:
Um licno vjerovatno bi, ne da mi je zivot los ili nesto naprotiv, ovdje duze zivim nego sto sam zivio u Bosni, i drustvo, poso sve neam primjedbi. Ali neke druge stvari, eto ne bi volio da mi zet bude Mexo recimo, ne da imam nesto protiv bilo koga, imam ih jarana i poznanika svih rase i nacija ali eto ne bi volio i sta ne mogu si pomoci. Unuce mi nista nrce imat Bosansko sem prezimena recimo, mixevi neki Bog zna cega, jedna klica se zavrsava, indenditet, religija. Pogledam s obje strane roditelja Ahmeti, Sabahete, Raze, Fatime i onda bi krenulo John, Eric, Jose itd. Nekom nije bitno meni jest recimo iz tog razloga da, itekako.
To je zato sto nisi licno ti donio odluku o odlasku i ovdje si bio kao klinac pretpostavljam.

Iz iskustva prijatelja i rodbine, oni koji su otisli kao djeca, tacnije roditelji su ih odveli i skroz im promijenili zivot oni bi se mozda i vratili, ali neko ko je licno donio odluku o odlasku i to pogotovo zadnjih godina, taj se ne vraca. :nene:
Pa valjda onaj sto je otisao mladji se adotptiro, navikao, naucio jezik, zavolio grad, drustvo steko itd. Teze ce se on vratit nego neko ko je otisao sa 20+, taj logicno ce vise tezit/zudit za Bosnom, drustvom, nacinom zivota, jer mu se teze uklopit u sve sfere zivota. To je cista logika, bez obzira sto ces reci "nagledo se svega i svaceg i jedva ceko da zapali". Mada je meni i u Bosni vazda bilo lijepo, nikad nisam imao nikakvih problema i svidja mi se nacin zivota, normalno na odmoru je svugdje lijepo jel, nisam ganjo posao, papire, stele itd. Pa mi se tako i nije desila neka nepravda koja se desava narodu svakodnevno sigurno. Ali eto neke druge stvari koje su mozda bitnije od tebe kao insana su za ozbiljno razmisljanje, opet zavisno kako sta ko dozivljava i sta je kome bitno. Imas i drugu stranu recimo moja generacija s kojom sam isao u skolu s kojim sam jos u kontaktu vecina nea dana radnog staza, ja vec imam 15 godina recimo, sutra da nekom moram titrat u lizat guzi.cu da mi djete zaposli te tjera i na taj nacin razmisljanja, dok negdje vani da zavrsi skolu skoro mu je garantovan gotivan posao itd. Komplexna stvar, hiljadu zasto, hiljado zato
Taj sto je otisao kao mladji je upoznao samo lijepe stvari ovdje, ovaj sto je otisao kao stariji je vidio ruzne stvari pa se nebi vratio za zivu glavu.
Vjeruj mi, imam te rodbine sto su otisli kao mladji i pomalo su mi smijesni kad dodju u Bosnu i uzvrte se na sve strane.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 19:54

RollsRoyce je napisao/la:Odlaze zato što je sistem loš, a ljudi nakaradni. Oni zapravo imaju opciju, ostati ovdje, prilagoditi se sistemu, i uživati(primati mito, ne plaćati porez, obmanjivati, iskorištavati radnu klasu, ili otići i biti prosječan čovjek sa velikim brojem mogućnosti na zapadu.

Ova radnička klasa nema tu opciju, ali ima opciju da malo uključi mozak suprotstavi se sistemu, i pokuša se izboriti za normalan život ovdje, ili da ode na zapad i bude mazga zapadnom privatniku koji će ga pošteno platiti, ali ipak, mazga je mazga.

Najviše mi je žao onih starijih generacija koje su otišle, ti ljudi nemaju identitet, ni ovaj, ni onaj tamo gdje su otišli, nemaju kulturu svoju, svoje prijatelje, nemaju vremena za bilo šta, dok odgoje djecu, prehrane sebe, izgubi pojam o vremenu, i nemaju pojma šta se dešava ni tamo, ni ovdje.

Njihova djeca su već u zapadnjačkom štihu, ovo ovdje ih ni ne interesuje.
Zasto bi ti ih bilo zao, ako je to nacin zivota koji im vise odgovara.

Ja licno da odem (nisam donio odluku da idem), imam mnogo stvari za obaviti ovdje, ali kada bi otisao gledao bi da se maksimalno prilagoim drzavi i nacinu zivota gdje sam dosao.
Ne zelim biti licemjer.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37576
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 14 avg 2018, 20:01

Ma kakav identitet, to je najgluplja podjela koja postoji. Ides tamo gdje je bolje, citava planeta je za svakog covjeka. Niti jedna osoba moze spasiti drzavu niti jedan narod. Ti se mozes truditi koliko hoces da budes Bosnjak i Bosanac u dusi ali ce Bakir razvaliti ovo do kraja kako god. Sta treba da se vracas sada da bi ti dijete sutra moralo u rat za familiju Izetbegovic. Nema nikakve potrebe, ovo je sve propalo trebalo je misliti 25 godina ranije pa ih skidat. Ako ti dijete ili unuce sutra bude manje Bosanac/Bosnjak u dusi to bolje za njega. Zivot se sastoji od toga da vise vidis, ako izvedes familiju iz ove rupe obogatiti ces im zivote. A ako sutra ovdje nema milion ljudi da ova drzava opstane to nije tvoja krivica, zna se ko je kriv. Treba da te boli ona stvar.

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36507
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Donnie Darko » 14 avg 2018, 20:04

tuzlak1987 je napisao/la:citava planeta je za svakog covjeka
slika

Avatar
Finn
Postovi: 9178
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Finn » 14 avg 2018, 20:14

RollsRoyce je napisao/la:Brate ti završi elektrotehniku, ili medicinu, ili stomatologiju, ako ne dobiješ posao u 3-5 godina, ubij me, eto, ja nikoga ne znam s tim fakultetima, a da ne radi.

Nego završavate političke nauke, pa očekujete neko će vas odmah staviti za ministra vanjskih poslova, a nisam još nikog' upoznao s tim tipom fakulteta da je makar polupismen.

Još jedna stvar, kada prestane biti takvih koji su dovoljno glupi i gladni da rade za tu dnevnicu, onda je i neće biti, nego će te morati plaćati skladno onome koliko radiš. Upoznao sam puno pametnih ljudi koji su rađe kosili komšiji dvorište, čuvali pare, ne opterećivali se šupljim pričama i obećanjima i sami izganjali nešto, upiši kurs, kupi neku opremu za nešto, neki posao, budi dobar u njemu, i zaraditi ćeš dovoljno da ovdje sebi možeš sve priuštiti, ne kažem ja, nije idealno, ali kada sam naprimjer prije mjesec dana vidio kako je u Podgorici, shvatio sam da nama i nije toliko loše.
A vidi sad ovo. Rijetki su oni koji između 10. i 15 godine života mogu jasno imati sliku čime žele da se bave u životu. Svaka čast onom koji tako mlad skonta "eh, ja želim biti stomatolog", ili "ja želim biti doktor". I onda lagano završi srednju, bude motiviran da ima odličan prosjek, konkuriše za fakultet, upadne recimo u redovne, gura do kraja i kroz 5-6 godina postane to što jeste. Ako i ne može u redovne, recimo da ima dobrostojeće roditelje (a to su oni na budžetu, budimo realni, ili vlasnici nečega) koji će dići kredite i plaćati te fakultete (2 od 3 koja si spomenuo su 6000-7000 KM godišnje).

Ali šta je sa onom djecom koju roditelji upišu u gimnazije i sl. (namjerno navodim ovaj primjer jer se svako malo s.re po tome što roditelji upisuju djecu u gimnazije), vodeći se recimo time da je dijete bilo odlično u osnovnoj, ima predispozicije da to nastavi i u srednjoj i kasnije studira, i dijete kroz srednju prođe zajebavajući se jer ybga, ipak su to te neke godine, i još uvijek pojma nema šta želi studirati. I stigne situacija ili da bez faxa krene u život radeći prosjek poslove od 500-600 KM, jer nema struku za nešto bolje, a možda ni roditelji nemaju para da mu plaćaju studije, ili ga roditelji nazor upišu na neki fax, samofinansirajući naravno, jer je prosjek u srednjoj bio loš za bilo šta i to još na kraju ispadne promašaj. I puno je Sarajevo ovakvih slučajeva. Jednostavno, ne možeš u tim nekim buntovnim godinama imati ideju čime se baviti, samim tim ni ideju koji fax upisati.

I onda se desi da u 22/23 godini života, kada tvoji vršnjaci iz srednje završavaju fakultet, ti konačno skontaš šta želiš, ali nemaš ni pare, ni predznanje za neki fakultet (evo recimo stomatologija).

Kompletan obrazovni sistem je dno dna općenito. Umjesto da nastavnici/učitelji od rane dobi procjenjuju svako dijete pojedinačno i na osnovu nekih interesa i opredjeljenja guraju dijete u tom pravcu, imamo ovo što imamo.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 20:18

Od svih segmenata zivota u drzavi, obrazovanje je najgore.
JackTheStripper je napisao/la:Bez brige, brzo cemo mi natrag kada desnica dode na vlast na zapadu.
Neces, ne boj se.

Nego, ti si koliko sam primijetio u Svedskoj, koliko se razlikuje svedski jezik u odnosu na norveski i danski, da li ih mozes razumiti ili pricati s njima?

Avatar
JackTheStripper
Postovi: 2847
Pridružen/a: 18 okt 2013, 13:00
Lokacija: Kod kmeta na sijelu
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la JackTheStripper » 14 avg 2018, 20:23

ASD je napisao/la:Od svih segmenata zivota u drzavi, obrazovanje je najgore.
JackTheStripper je napisao/la:Bez brige, brzo cemo mi natrag kada desnica dode na vlast na zapadu.
Neces, ne boj se.

Nego, ti si koliko sam primijetio u Svedskoj, koliko se razlikuje svedski jezik u odnosu na norveski i danski, da li ih mozes razumiti ili pricati s njima?

Jezici im imaju isti germanski korijen i medusobno se odlicno razumiju. Generalno, Svedi i Norvezani se lakse medusobno razumiju, dok je to nesto teze s Dancima, ali opet ih se nekako skonta. Na osnovu svog nekog licnog iskustva je tako, lakse razumijem Norvezane dok Dance malo teze, ali i njih kontam sve bolje i bolje.
Tvrd je Bošnjak, voćka čudnovata,
ne slomi ga, al zube polomi.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 20:29

JackTheStripper je napisao/la:
ASD je napisao/la:Od svih segmenata zivota u drzavi, obrazovanje je najgore.
JackTheStripper je napisao/la:Bez brige, brzo cemo mi natrag kada desnica dode na vlast na zapadu.
Neces, ne boj se.

Nego, ti si koliko sam primijetio u Svedskoj, koliko se razlikuje svedski jezik u odnosu na norveski i danski, da li ih mozes razumiti ili pricati s njima?

Jezici im imaju isti germanski korijen i medusobno se odlicno razumiju. Generalno, Svedi i Norvezani se lakse medusobno razumiju, dok je to nesto teze s Dancima, ali opet ih se nekako skonta. Na osnovu svog nekog licnog iskustva je tako, lakse razumijem Norvezane dok Dance malo teze, ali i njih kontam sve bolje i bolje.
Koliko se rijeci razlikuju?

Avatar
alemsa
Postovi: 23940
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 14 avg 2018, 20:29

tuzlak1987 je napisao/la:Ma kakav identitet, to je najgluplja podjela koja postoji. Ides tamo gdje je bolje, citava planeta je za svakog covjeka. Niti jedna osoba moze spasiti drzavu niti jedan narod. Ti se mozes truditi koliko hoces da budes Bosnjak i Bosanac u dusi ali ce Bakir razvaliti ovo do kraja kako god. Sta treba da se vracas sada da bi ti dijete sutra moralo u rat za familiju Izetbegovic. Nema nikakve potrebe, ovo je sve propalo trebalo je misliti 25 godina ranije pa ih skidat. Ako ti dijete ili unuce sutra bude manje Bosanac/Bosnjak u dusi to bolje za njega. Zivot se sastoji od toga da vise vidis, ako izvedes familiju iz ove rupe obogatiti ces im zivote. A ako sutra ovdje nema milion ljudi da ova drzava opstane to nije tvoja krivica, zna se ko je kriv. Treba da te boli ona stvar.
Znam ja to sve, svjestan sam toga svega i uvazavam i taj nacin razmisljanja svakako. Ali neke stvari su nekom bitne a nekom ne, vecina mojih drugova Bosanaca koji su dosli kad i ja kao klinci, su pozenili Amerikanke, Mexikanke itd. Djeca im pricaju striktno Eng, djeca im nose strana imena, recimo ovaj jefan ima 4o djece sa Mexikankom sve dao Americka imena kaze da je narodu lakse izgovarat, i to je ok, postujem njemu nije bitno, meni jest. Meni je bitno da mi je zena nasa, da mi djeca nose Muslimanska imena. Hodo sam sa strankinja 100, u jednu se bas bio zacopo 5 godina bili u vezi, kad je dosla tema brak, prelamo sam se sam sa sobom dugo ali ne moze i cao, ne mogu i gotovo. Svakom svacije i to ti je to.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37576
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 14 avg 2018, 20:39

alemsa je napisao/la:
tuzlak1987 je napisao/la:Ma kakav identitet, to je najgluplja podjela koja postoji. Ides tamo gdje je bolje, citava planeta je za svakog covjeka. Niti jedna osoba moze spasiti drzavu niti jedan narod. Ti se mozes truditi koliko hoces da budes Bosnjak i Bosanac u dusi ali ce Bakir razvaliti ovo do kraja kako god. Sta treba da se vracas sada da bi ti dijete sutra moralo u rat za familiju Izetbegovic. Nema nikakve potrebe, ovo je sve propalo trebalo je misliti 25 godina ranije pa ih skidat. Ako ti dijete ili unuce sutra bude manje Bosanac/Bosnjak u dusi to bolje za njega. Zivot se sastoji od toga da vise vidis, ako izvedes familiju iz ove rupe obogatiti ces im zivote. A ako sutra ovdje nema milion ljudi da ova drzava opstane to nije tvoja krivica, zna se ko je kriv. Treba da te boli ona stvar.
Znam ja to sve, svjestan sam toga svega i uvazavam i taj nacin razmisljanja svakako. Ali neke stvari su nekom bitne a nekom ne, vecina mojih drugova Bosanaca koji su dosli kad i ja, su pozenili Amerikanke, Mexikanke itd. Djeca im pricaju striktno Eng, djeca im nose strana imena, recimo ovaj jefan ima 4o djece sa Mexikankom sve dao Americka imena kaze da je narodu lakse izgovarat, i to je ok, postujem njemu nije bitno, meni jest. Meni je bitno da mi je zena nasa, da mi djeca nose Muslimanska imena. Hodo sam sa strankinja 100, u jednu se bas bio zacopo 5 godina bili u vezi, kad je dosla tema brak, prelamo sam se sam sa sobom dugo ali ne moze i cao, ne mogu i gotovo. Svakom svacije i to ti je to.
Mozes to i tamo naci, ima nasih zena tamo koje su godinama tu i da imaju solidan posao i da nisu sponzoruse. Vise mislim iz ugla Balkana trenutno da se nista nije pomjerilo u odnosu na prije. Na neki nacin sve je tako poslozeno da postoji vise razlicitih istina koje se iz dana u dan samo povlace i tako godinama kako bi se ljudima okupirali mozgovi, a to je samo gubitak vremena za obicne ljude, a kupovanje vremena za one koji vladaju.
Bitno je samo biti van udara ove masinerije ovdje, mislim da ne postoje narodi pored Srba, Hrvata i Bosnjaka koji se vise vrte u zacaranom krugu i trose vrijeme na to, a da se nista ne mijenja. Znaci niti jedno bitno pitanje nije rjeseno u 25 godina, niko se nije odrekao ideologije u 25 godina. I onda takvoj klimi se ne valja izlagati pa makar bila odlicna prilika za povratak smucilo bi ti se nakon par godina.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 21:00

alemsa je napisao/la:
tuzlak1987 je napisao/la:Ma kakav identitet, to je najgluplja podjela koja postoji. Ides tamo gdje je bolje, citava planeta je za svakog covjeka. Niti jedna osoba moze spasiti drzavu niti jedan narod. Ti se mozes truditi koliko hoces da budes Bosnjak i Bosanac u dusi ali ce Bakir razvaliti ovo do kraja kako god. Sta treba da se vracas sada da bi ti dijete sutra moralo u rat za familiju Izetbegovic. Nema nikakve potrebe, ovo je sve propalo trebalo je misliti 25 godina ranije pa ih skidat. Ako ti dijete ili unuce sutra bude manje Bosanac/Bosnjak u dusi to bolje za njega. Zivot se sastoji od toga da vise vidis, ako izvedes familiju iz ove rupe obogatiti ces im zivote. A ako sutra ovdje nema milion ljudi da ova drzava opstane to nije tvoja krivica, zna se ko je kriv. Treba da te boli ona stvar.
Znam ja to sve, svjestan sam toga svega i uvazavam i taj nacin razmisljanja svakako. Ali neke stvari su nekom bitne a nekom ne, vecina mojih drugova Bosanaca koji su dosli kad i ja kao klinci, su pozenili Amerikanke, Mexikanke itd. Djeca im pricaju striktno Eng, djeca im nose strana imena, recimo ovaj jefan ima 4o djece sa Mexikankom sve dao Americka imena kaze da je narodu lakse izgovarat, i to je ok, postujem njemu nije bitno, meni jest. Meni je bitno da mi je zena nasa, da mi djeca nose Muslimanska imena. Hodo sam sa strankinja 100, u jednu se bas bio zacopo 5 godina bili u vezi, kad je dosla tema brak, prelamo sam se sam sa sobom dugo ali ne moze i cao, ne mogu i gotovo. Svakom svacije i to ti je to.
Imas brdo primjera po Njemackoj, Sloveniji i ostalim evropskim drzavama gdje se dvoje nasih uzme i u kuci se prica iskljucivo njemacki, ili slovenski ako je Slovenija u pitanju.
Kod mene rodjak se prije desetak godina ozenio iz jednog sela u BiH, cura nije rijeci znala njemackog, ni dan danas ga ne zna kako treba, a iskljucivo se prica njemacki, mislim da u par godina se spomene neka nasa rijec, djeca ne znaju ni rijeci.

Avatar
JackTheStripper
Postovi: 2847
Pridružen/a: 18 okt 2013, 13:00
Lokacija: Kod kmeta na sijelu
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la JackTheStripper » 14 avg 2018, 21:11

A dje se ne bi asimiliralo kada to nema ni n od nacionalne svijesti od pocetka?

Ja cu radije ostati bez potomstva nego praviti nekog sutrasnjeg Johana ili Erika.

Vidim komunjarama poput tuzlaka to nije ni uopste cudno ni devijantno, vec cak i pozeljno.

Nema toga kod Srba i Hrvata. Samo kod Bosnjaka. **** ti nas takve, i zasluzujemo nestanak. Kada smo takvi.
Tvrd je Bošnjak, voćka čudnovata,
ne slomi ga, al zube polomi.

Avatar
moj uzor-S.G
Postovi: 6244
Pridružen/a: 03 avg 2011, 12:54
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la moj uzor-S.G » 14 avg 2018, 21:13

JackTheStripper je napisao/la:A dje se ne bi asimiliralo kada to nema ni n od nacionalne svijesti?

Ja cu radije ostati bez potomstva nego praviti nekog sutrasnjeg Johana ili Erika.
Vise nego izvjesno.
Zauvijek u svojim srcima
brata cuva bordo armija

Istina za Vedrana!

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37576
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 14 avg 2018, 21:21

JackTheStripper je napisao/la:A dje se ne bi asimiliralo kada to nema ni n od nacionalne svijesti od pocetka?

Ja cu radije ostati bez potomstva nego praviti nekog sutrasnjeg Johana ili Erika.

Vidim komunjarama poput tuzlaka to nije ni uopste cudno ni devijantno, vec cak i pozeljno.

Nema toga kod Srba i Hrvata. Samo kod Bosnjaka. **** ti nas takve, i zasluzujemo nestanak. Kada smo takvi.
Jok nema kod njih, nema al malo sutra.

A bas je dobro za Srbe, Hrvate i Bosnjake da imaju nacionalnu svijest, samo bolestina vise u zivotu. Bez obzira sta ti radio u svom zivotu ako nesto ne stima jedan narod ce nestati. Potreban ti je projekt u drzavi da jedan mlad covjek ima uslove da se rano zaposli i da napravi 2-3 djece, a ne jedno. I potrebno je da u regionu budu rjeseni problemi i racuni, da se ne vracamo 500 godina u proslost.

Ovako se smanjuje broj i Hrvata i Srba i Bosnjaka kroz godine, a za to nije kriv covjek koji ode u inostranstvo i upozna djevojku druge vjere, rase, nacije. Jedan covjek ima kratak zivot i nije duzan cuvati dupe Bakiru. Jer evo vidimo da taj procent nije uopste bitan, u BIH najbolje zive Hrvati, a ima ih 15%, a losije Srbi i Bosnjaci kojih ima 50% i 30%. Bilo nas je pa Federacija nije napravila nikakav znacajniji rast u odnosu na RS, jednako su nerazvijene. Sto znaci da deklarisanje covjeku ne donosi nista u zivotu ako ima lose lidere. Covjek treba raditi srcem pa bilo mu dijete kasnije ovo ili ono, a ako BIH propadne kriva je SDA i niko drugi. Jos eto covjek kojeg je politika njihova otjerala treba da trazi muslimanku Bosnjakinju u drzavi gdje nas ima 0.001%, a i da na kraju djecu ovdje vraca i baca ih u qovna.

Avatar
Sage
Postovi: 5343
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 15 avg 2018, 18:08

Ja sam svojoj djeci dao evropska imena.
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
JackTheStripper
Postovi: 2847
Pridružen/a: 18 okt 2013, 13:00
Lokacija: Kod kmeta na sijelu
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la JackTheStripper » 15 avg 2018, 18:13

Benjamin i Sara. Svijetsko, a nase.
Tvrd je Bošnjak, voćka čudnovata,
ne slomi ga, al zube polomi.

Avatar
Makanaky
Postovi: 873
Pridružen/a: 06 jul 2010, 15:33
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Makanaky » 15 avg 2018, 19:38

ASD je napisao/la: Koliko se rijeci razlikuju?
Pošto te Jack iskulirao, da ja odgovorim. Koliko ima sličnih riječi među skandinavskim jezicima, toliko ima i različitosti. Pisani jezik je vjerujem svima lakši za razumjeti. Tako je npr. razlika između norveškog bokmål i danskog pravopisa relativno mala - često se radi o slovu manje ili više u riječima. Ali kada se sastanu Danac i Norvežanin (a pogotovu Šveđanin) nerijetko razgovaraju na engleskom, ne što se ne bi mogli sporazumjeti u nekoj mjeri, nego radi tečnije komunikacije. Svaki od tri jezika ima neke riječi svojstvene njemu, i ako naučiš pedesetak riječi koje se jasno razlikuju, bez problema možeš razumjeti "onog drugog". Doduše, to u dobroj mjeri zavisi i od dijalekta kojim se koristite. Iako se možda za domaćeg čovjeka radi o nijansama, za stranca može činiti veliku razliku da li je taj neko iz Štokholma ili Malmea, Osla ili Bergena, Kopenhagena ili Aarhusa.
Lole, taman se ludilo raščisti / taman smo nadomak smisla / evo ih sledeći falšisti dok si rek'o piksla

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 15 avg 2018, 19:43

Makanaky je napisao/la:
ASD je napisao/la: Koliko se rijeci razlikuju?
Pošto te Jack iskulirao, da ja odgovorim. Koliko ima sličnih riječi među skandinavskim jezicima, toliko ima i različitosti. Pisani jezik je vjerujem svima lakši za razumjeti. Tako je npr. razlika između norveškog bokmål i danskog pravopisa relativno mala - često se radi o slovu manje ili više u riječima. Ali kada se sastanu Danac i Norvežanin (a pogotovu Šveđanin) nerijetko razgovaraju na engleskom, ne što se ne bi mogli sporazumjeti u nekoj mjeri, nego radi tečnije komunikacije. Svaki od tri jezika ima neke riječi svojstvene njemu, i ako naučiš pedesetak riječi koje se jasno razlikuju, bez problema možeš razumjeti "onog drugog". Doduše, to u dobroj mjeri zavisi i od dijalekta kojim se koristite. Iako se možda za domaćeg čovjeka radi o nijansama, za stranca može činiti veliku razliku da li je taj neko iz Štokholma ili Malmea, Osla ili Bergena, Kopenhagena ili Aarhusa.
Jedan mi je objasnio na primjeru Istra i Južna Srbija :mrgreen:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Makanaky
Postovi: 873
Pridružen/a: 06 jul 2010, 15:33
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Makanaky » 15 avg 2018, 20:02

Penaltiky je napisao/la:
Jedan mi je objasnio na primjeru Istra i Južna Srbija :mrgreen:
Haha pa eto. Ma sve je to za ljude... Onaj ko hoće da razumije drugog čovjeka, on će i razumjet. Onaj ko neće, on će furati neki inat i praviti se da ne razumije.
Lole, taman se ludilo raščisti / taman smo nadomak smisla / evo ih sledeći falšisti dok si rek'o piksla

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 35 gostiju.