Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21310
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Epidaurus » 02 nov 2022, 13:39

Joophomme je napisao/la:
02 nov 2022, 12:57

Ovako ukratko, koji dio grada je pozeljan za zivjeti,
Ovisi o preferencijama. Ako volis da si blizu centru grada onda Jakomini, Geidorf i St. Leonhardt. Dodao bih jos Walterndorf i St. Peter. Lend i Gries tj njihovi glavni dijelovi su takodjer blizu centra ali njih ti ne bih preporucio mada i jedan i drugi imaju dijelova koji su super. Ako si vise za neki mirniji kvart dalje od centra onda ti je po mom misljenju Eggenberg najbolja opcija, a ni Putingam ,Straßgang i Wetzelsdorf nisu losi. Takodjer i Andritz i Libenau ali meni se licno oni ne dopadaju. Od tih udaljenijih Gösting ti nikako ne bih prepocurio. Imas naravno jos i Mariatrost al to je vise elitni kvart pa ako si voljan iskesirat on je takodjer super. To je sto se tice samog grada Graza, u okolini imas takodjer finih mjesta al ja licno ih ne preferiram.

Joophomme je napisao/la:
02 nov 2022, 12:57

kako se gleda na strance i prica li se normalni deutsch ?
U samom gradu tretman prema strancima je super i grad je jako otvoren. Pogotovo ima jaku povezanost s nasim prostorima zbog velikog broja nasih ljudi. S te strane ne bi trebao imati nikakvih problema, ja ih u 8 godina nikad nisam imao.

Stajerski akcenat njemackog je odvratan i vrlo moguce je da u pocetku neces nista razumjet. Vremenom ces se vec navici ali ce ti vjerovatno i dalje zvucati odvratno.
Joophomme je napisao/la:
02 nov 2022, 12:57

Cuo sam da ima dosta stranaca, jeli siguran grad?
Poprilicno siguran i miran grad. Za ljude koji ganjaju porodicni zivot Graz je idealan. Ako ipak volis gradove gdje se stalno nesto desava onda ti nikako ne bih preporucio Graz. Meni recimo ne odgovara pa cu ga vrlo brzo zamijenit Becom ili nekim slicnim velikim gradom.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 02 nov 2022, 14:19

Očito sam ja jedan od rijetkih kojima se Beč nešto i nije dopao na prvu. Mada u glavi sam ga zamišljao kao najbolji grad Evrope pa su i očekivanja bila prevelika.
Nijedan grad na prvu mi se nije dopao kao Helsinki.

Avatar
baboedindzeko09
Postovi: 8031
Pridružen/a: 14 nov 2021, 18:25
Lokacija: Small Heath, Birmingham
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la baboedindzeko09 » 02 nov 2022, 15:03

Sve otprilike ti je napisao @Epidaurus, s tim što bih ja dodao samo kao fin kraj za živjeti (ako si sa porodicom naravno) je Feldkirchen(ovo je iz ličnog nekog iskustva i iskustva prijatelja), cijene smještaja su okej u svakom dijelu grada i možeš uvijek naći dvosoban/trosoban stan u kojem god naselju želiš da živiš.

Meni je njihov njemački legao dosta, može biti zato što sam prošao kurs gore (jedan nivo doduše samo), pa nisam imao problema ni na fakultetu a ni na poslu nikada sa razumijevanjem. Problem sam imao sa profesorima iz Tirola koji su dolazili na TU.

Život ko život ne znam šta da ti kažem, studentski grad sa meni se čini 80% stranaca, najviše s našeg područja Ex-Yu, Turaka dosta, Kurda dosta, Rumuna itd.
Iz BiH najviše ljudi je daleko daleko krajišnika, skoro svaki drugi bh. državljanin ili porijeklo istog je iz krajine, osim naravno studenata kojih ima dosta iz Tz, BL, Zenice.

Imaš dosta vikendom aktivnosti ako si sa porodicom da radiš, obilaske, šetnje (naročito kad je ljepše vrijeme), shopping, uvijek možeš u prirodu otići malo van grada, Thalersee je isto okej

Moj ti je savjet ako već ganjaš dolazak u Austriju Salzburg, jeste da je stvarno i gore skuplje malo nego ostatak AT, naročito Graz, ali plate su dosta bolje, bolji je standard, bar je to moje mišljenje i mišljenje kolega s kojima sam radio, studirao koji su se kasnije usrećili u gornjem dijelu.
DEVEDESETKA - FORUMAŠ DECENIJE

Avatar
IlingJunior
Postovi: 12
Pridružen/a: 26 okt 2022, 00:27

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la IlingJunior » 02 nov 2022, 15:13

Joophomme je napisao/la:
02 nov 2022, 10:55
Pozdrav ekipa,
imam u planu da preselim iz Njemacke u Graz.
koga lazes ti ovdje, priznaj da se vracas, tj. da nema posla i da te tjeraju nazad u BiH :roll:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 02 nov 2022, 15:24

U zadnjih par postova sam vidio zasto je baboedindzeko glasao za zelenu kriminalnu hobotnicu i zasto je veliki bosanski desnicar.

Joophomme
Postovi: 4
Pridružen/a: 23 mar 2022, 19:38
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Joophomme » 02 nov 2022, 15:26

Hvala ekipa, puno ste mi pomogli.
Uglavnom ne svida mi se Bayern pa razmisljamo gdje, jedan od razloga je sto su skupi stanovi.
Zato smo mislili za Graz.
Dobro treba prvo naci posao i stan ☺️
Nisam jos siguran ali jer ne mogu jos povuci
paralelu sa Njemackom, samo sto vidim na netu da su stanovi jeftiniji.
*IlingJunior, nemoj naglas, cut ce rodbina

Avatar
baboedindzeko09
Postovi: 8031
Pridružen/a: 14 nov 2021, 18:25
Lokacija: Small Heath, Birmingham
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la baboedindzeko09 » 02 nov 2022, 15:40

Joophomme je napisao/la:
02 nov 2022, 15:26
Hvala ekipa, puno ste mi pomogli.
Uglavnom ne svida mi se Bayern pa razmisljamo gdje, jedan od razloga je sto su skupi stanovi.
Zato smo mislili za Graz.
Dobro treba prvo naci posao i stan ☺️
Nisam jos siguran ali jer ne mogu jos povuci
paralelu sa Njemackom, samo sto vidim na netu da su stanovi jeftiniji.
*IlingJunior, nemoj naglas, cut ce rodbina
Učlani se u grupu SOS Graz na FB, možeš pronaći milion korisnih informacija, iskustava a i sam postaviti pitanje koje te zanima hiljadama naših ljudi u Grazu, bilo je već par pitanja sličnih ovom tvome pa eto, sretno :thumbup:
DEVEDESETKA - FORUMAŠ DECENIJE

Avatar
Arvid
Postovi: 17146
Pridružen/a: 06 feb 2021, 10:46
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Arvid » 02 nov 2022, 15:47

IlingJunior je napisao/la:
02 nov 2022, 15:13
Joophomme je napisao/la:
02 nov 2022, 10:55
Pozdrav ekipa,
imam u planu da preselim iz Njemacke u Graz.
koga lazes ti ovdje, priznaj da se vracas, tj. da nema posla i da te tjeraju nazad u BiH :roll:
:mrgreen:
I found freedom. Losing all hope was freedom.

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 02 nov 2022, 20:41

ASD je napisao/la:
02 nov 2022, 15:24
U zadnjih par postova sam vidio zasto je baboedindzeko glasao za zelenu kriminalnu hobotnicu i zasto je veliki bosanski desnicar.
Pogledaj mu nick-a, da si ne znam kakav insan, dzematlija, humanitarac, imati ovakav nick mogu samo suplje glave. Neoprostivo.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
leo1946
Postovi: 1900
Pridružen/a: 20 sep 2021, 13:28
Lokacija: Stadion Kosevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la leo1946 » 16 nov 2022, 11:11

Ima li neko predstavu zasto jos ovo **** izvlacenje nije bilo? Na stranici ambasade pisalo da ce se odrzati u 45oj kalendarskoj sedmici (prosla sedmica), a evo danas srijeda i dalje nista... :zzz:
1946-1987

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Fantasista » 16 nov 2022, 16:04

leo1946 je napisao/la:
16 nov 2022, 11:11
Ima li neko predstavu zasto jos ovo **** izvlacenje nije bilo? Na stranici ambasade pisalo da ce se odrzati u 45oj kalendarskoj sedmici (prosla sedmica), a evo danas srijeda i dalje nista... :zzz:
Meni danas stigao mail da je stornirano

Avatar
leo1946
Postovi: 1900
Pridružen/a: 20 sep 2021, 13:28
Lokacija: Stadion Kosevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la leo1946 » 16 nov 2022, 20:45

Fantasista je napisao/la:
16 nov 2022, 16:04
leo1946 je napisao/la:
16 nov 2022, 11:11
Ima li neko predstavu zasto jos ovo **** izvlacenje nije bilo? Na stranici ambasade pisalo da ce se odrzati u 45oj kalendarskoj sedmici (prosla sedmica), a evo danas srijeda i dalje nista... :zzz:
Meni danas stigao mail da je stornirano
Meni nakon 10 mjeseci dosao mail sa terminom, napokon.. Puno srece brate, ne odustaj :bih:
1946-1987

RubikovaKocka
Postovi: 1116
Pridružen/a: 09 jun 2022, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RubikovaKocka » 16 nov 2022, 21:04

8x storno :hmmmmm: Yebu konju mater ovi sto se prijavljuju bez da imaju firmu/ugovor :crazy:
No, idemo dalje, izvuči će, kad tad :kafa:

btw.
Jel ostaje ovaj nakaradni sistem lutrije i za iduću godinu ili će se mijenjati nešto ?

lol89
Postovi: 902
Pridružen/a: 16 jan 2019, 00:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la lol89 » 16 nov 2022, 21:12

RubikovaKocka je napisao/la:
16 nov 2022, 21:04
8x storno :hmmmmm: Yebu konju mater ovi sto se prijavljuju bez da imaju firmu/ugovor :crazy:
No, idemo dalje, izvuči će, kad tad :kafa:

btw.
Jel ostaje ovaj nakaradni sistem lutrije i za iduću godinu ili će se mijenjati nešto ?
E jbga jedni napadaju što se prijavljuje u firmu bez vize drugi napadaju što se prijavljuje na lutriji bez ugovora

Avatar
leo1946
Postovi: 1900
Pridružen/a: 20 sep 2021, 13:28
Lokacija: Stadion Kosevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la leo1946 » 16 nov 2022, 21:35

RubikovaKocka je napisao/la:
16 nov 2022, 21:04
8x storno :hmmmmm: Yebu konju mater ovi sto se prijavljuju bez da imaju firmu/ugovor :crazy:
No, idemo dalje, izvuči će, kad tad :kafa:

btw.
Jel ostaje ovaj nakaradni sistem lutrije i za iduću godinu ili će se mijenjati nešto ?
Mislim da sam procitao do kraja 2023., sta nakon toga ne znam.. sretno u svakom slucaju
1946-1987

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7411
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 26 nov 2022, 14:40

Lakše do njemačkog državljanstva: Evo o čemu se radi

Njemačka ministrica unutrašnjih poslova Nancy Faeser predstavila je u petak dijelove nacrta zakona kojim bi se trebalo olakšati stjecanje njemačkog državljanstva i prema kojem će se upis u državljanstvo, umjesto sa sadašnjih osam, moći zatražiti već nakon pet, odnosno tri godine legalnog boravka.

“Umjesto sadašnjih osam godina, državljanstvo će se moći steći već nakon pet godina legalnog boravka, a u slučaju vrlo uspješne integracije već i nakon tri godine”, rekla je ministrica (Socijaldemokratska stranka Njemačke – SPD) u razgovoru za nekoliko njemačkih medija.

Pod vrlo uspješnom integracijom podrazumijeva brzo učenje njemačkog jezika i dobru uklopljenost u radni ili obrazovni sistem zemlje, prenosi Hina.

“Nacrt zakona je gotov i poslan je nadležnim ministarstvima na provjeru”, saopćilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Detalji zakona već su dogovoreni između stranaka vladajuće koalicije.

Socijaldemokratsko-zeleno-liberalna vlada je u koalicijskom ugovoru predvidjela reformu zakona o stjecanju državljanstva.

Prema tom nacrtu bi djeca rođena u Njemačkoj automatski stekla pravo na državljanstvo ako jedan od roditelja najmanje pet godina legalno boravi u Njemačkoj.

Kod osoba starijih od 67 godina ubuduće će kao uvjet za stjecanje državljanstva biti sniženi jezički kriteriji te će ubuduće biti dovoljno da se podnositelj zahtjeva može “usmeno sporazumjeti”.

“Olakšanim postupkom stjecanja državljanstva želimo izići ususret generaciji gastarbajtera koji su dali značajan doprinos razvoju ove zemlje”, rekla je Nancy Faeser.

Najavila je kako bi trebalo biti omogućeno i lakše stjecanje dvostrukog državljanstva, koje je trenutno u Njemačkoj, uz neke iznimke, zabranjeno.

“Za integraciju je mnogo važnije poznavanje jezika, obrazovanje i priznanje demokratskog poretka nego pitanje posjeduje li podnositelj zahtjeva još neko drugo državljanstvo”, kazala je Nancy Faeser.

Nemogućnost zadržavanja starog državljanstva prilikom primanja njemačkog smatra se najvećem preprekom za pojačani ulazak stranaca koji već duži niz godina žive u Njemačkoj u registar njemačkih državljana.

Državljani Evropske unije smiju zadržati staro državljanstvo i nakon stjecanja njemačkog pasoša.
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
JosephNongeBoende
Postovi: 198
Pridružen/a: 08 nov 2022, 09:35

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la JosephNongeBoende » 26 nov 2022, 16:21

if I speak I am in big trouble :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 26 nov 2022, 19:09

Jos malo i papa :bih:
Aljegri, out!

Avatar
emir_
Postovi: 5753
Pridružen/a: 07 okt 2008, 16:13
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la emir_ » 26 nov 2022, 19:13

VelaHavle je napisao/la:
26 nov 2022, 19:09
Jos malo i papa :bih:
Nazad?

Avatar
redbull93
Postovi: 14406
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 26 nov 2022, 20:34

JosephNongeBoende je napisao/la:
26 nov 2022, 16:21
if I speak I am in big trouble :mrgreen:
:mrgreen:

Samo da uvedu ovo dvojno i ne treba vise nista.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Giuseppe1, VensanKasel i 18 gostiju.